Спортманија

Ајакс вечерва ќе има сериозен испит во Лигата на шампионите, а противник му е еден од фаворитите за освојување на овој европски куп, екипата на Реал Мадрид. По изјавата дека е тажен, на последните натпревари Кристијано Роналдо не остава впечаток дека е незадоволен и ги прославуваше головите против Депортиво. „Го гледав натпреварот против Депортиво и да ви кажам искрено, повеќе ми се допаѓа кога Роналдо е тажен, отколку кога е среќен“, вели тренерот на холандскиот шампион. Де Бур е свесен дека најголемата опасност доаѓа од португалскиот фудбалер. „Мораме добро да внимаваме на него, тој е еден од најдобрите светски фудбалери“, потенцираше холандскиот стручњак.
| | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од седум позиции на најновиот ФИФА ранкинг објавен денеска. Ниту ремито во Глазгов против Шкотска не ни помогна да напредуваме и наместо тоа, сега повторно сме надвор од Топ 100 и се наоѓаме на 104 позиција. Една од причините е што во рангирањето се сметаат резултатите од последните 4 години, а Македонија повеќе загуби од избришаните, отколку што доби од новите натпревари. Од нашите противници во групата, напредуваа Србија и Белгија. Србите отидоа понапред за девет места и сега се на 33 позиција, додека Белгија напредуваше 10 позиции и сега е 30-та на ФИФА ранкингот. На врвот Шпанија останува на првото место пред Германија, Португалија, Аргентина и Англија која загуби две позиции.
сите 18 | | | веќе видена

Милан вечерва му гостува на Зенит, а тренерот Масимилијано Алегри се надева дека неговиот тим ќе се врати со три бода од Русија. „Нашата цел е да победиме. Овој натпревар е поважен од тој против Интер затоа што е пред него. Милан и Зенит се фаворити беа фаворити во оваа група, но знаеме дека таа е израмнета и мораме да оствариме позитивен резултат кај екипата составена да го освои руското првенство“, вели Алегри. Тренерот на росонерите зборуваше и за иднината бидејќи медиумите шпекулираат дека може да заработи отказ со евентуални лоши резултати против Зенит и Интер. „Шпекулациите за моето заминување не ми влијаат, има толку многу гласини, а мене ме интересира само екипата да игра добро. Ни треба мир и заеднички напори да работиме во иста насока и да ги поправиме грешките“, потенцираше Алегри. Натпреварот се игра денеска од 18 часот.
сите 6 | | | веќе видена

Манчестер јунајтед го победи Клуж со 2:1, а двата гола ги постигна Робин ван Перси по асистенциите на Вејн Руни. Тандемот функционираше одлично иако првпат сезонава двајцата фудбалери се најдоа во стартната формација на Јунајтед. По ваквиот епилог, менаџерот Алекс Фергусон не го криеше задоволството од своите напаѓачи. „Најдобриот квалитет на двајцата е што можат да направат резултатски пресврт, тоа е многу важна карактеристика. Не е важно колку си одговараат, најважно е да ги завршуваат акциите, без разлика дали тие започнале од Клеверли, Нани или Валенсија. Имаме одличен тандем кој знае како се реализира и е способен да го промени текот на натпреварот“, вели Фергусон чија екипа има максимален учинок по првите две кола во Лигата на шампионите.
сите 5 | | | веќе видена

Карлес Пујол заработи незгодна повреда на вчерашниот дуел меѓу Бенфика и Барселона и поради истата ќе ја пропушти „Ел Класико“ пресметката во недела. Дефанзивецот на каталонскиот тим падна врз својата рака во 75.минута на мечот и веднаш беше пренесен во болница во Лисабон каде докторите утврдиле дека се работи за дислоцирање на лакотот. Иако не е скршеница, Пујол ќе го пропушти дербито против Реал Мадрид, а според одредени шпекулации ќе мора да одмора најмалку шест недели. Тој сезонава веќе имаше проблеми со повредите и неодамна се врати во тимот откако паузираше поради повредата на коленото.
сите 24 | | | веќе видена

Фудбалерите на Јувентус очекуваа победа против Шахтар, но на крајот можат да бидат и задоволни со освоениот бод, со оглед на шансите кои ги пропушти противникот во завршницата. Сепак, резултатот 1:1 влегува во историјата на Лигата на шампионите како дел од најдолгата серија на нерешени резултати на една екипа. Јувентус нанижа осум натпревари по ред на кои ремизирал, а серијата ја започна во сезоната 2010/11 во која одигра нерешено на шесте натпревари од групната фаза и не избори пласман во осмина-финалето. Откако ја пропушти минатата сезона, италијанскиот тим оваа година одигра 2:2 против Челзи и 1:1 на вчерашниот дуел против украинскиот шампион. Досегашниот рекорд беше сопственост на Глазгов ренџерс кој имаше седум нерешени резултати по ред.
сите 2 | | | веќе видена

Победата на Бате Борисов над Баерн Минхен беше најнеочекуваниот резултат на вчерашните натпревари во Лигата на шампионите, а тренерот на Баварците Јуп Хејнкес не го криеше своето разочарување од поразот. „Уште пред натпреварот знаевме дека треба да се соочиме со квалитетна екипа. Тоа не го кажувам без причина, сепак Белорусите го победија Лил на гостински терен во првото коло“, вели Хејнкес чија екипа вчера загуби со 3:1. „Тие се многу добро организирани, посебно во одбрана и тоа го покажаа и против нас. Се бореа храбро, а нивниот најдобар играч беше голманот кој спаси голем број удари. Ние немавме среќа и не успеавме да поведеме, ако тоа се случеше, натпреварот ќе имаше поинаков развој“, вели Хејнкес.
сите 24 | | | веќе видена

Бате Борисов го направи најголемото изненадување на вечерашните седум натпревари од второто коло на фудбалската Лига на шампиони. Белорускиот шампион успеа да го победи големиот Баерн Минхен со 3:1 во натпревар во кој постојано имаше водство и заслужено стигна до историска победа во Минск. Павлов, Родионов и Ренан беа стрелци за домаќините кои славеа на средбата на која правдата ја делеше нашиот судија Александар Ставрев. Барселона ја победи Бенфика со 2:0, откако Меси два пати асистираше, а реализираа Санчес и Фабрегас. Челзи беше најубедлив победувајќи го Нордсјеланд во Данска со 4:0, а головите беа дело на Мата (2), Луис и Рамиреш. Манчестер јунајтед имаше негатива кај Клуж со голот на Капетанос, но двата гола на Робин Ван Перси беа доволни за пресврт и победа, нешто што Јувентус не успеа да го направи против Шахтар откако одигра само 1:1 пред своите фанови. Резултати од ЛШ (2.коло): Клуж-Манчестер Ј. 1:2 Бате Б-Баерн М 3:1 Бенфика-Барселона 0:2 Валенсија-Лил 2:0 Јувентус-Шахтјор 1:1 Нордсјеланд-Челзи 0:4 ...
сите 42 | | | веќе видена

Кошаркарите на Црвена Звезда повторно се поразени во рамките на АБА лигата, а по киксот против Сплит, сега загубија на гостувањето кај Задар. 98:81 е конечниот резултат или неочекувано висока победа за домаќините кои максимално ја искористија лошата игра на белградскиот тим во сите сегменти и го решија победникот уште во третиот период од дуелот. Врбанц со 22 поени беше најефикасен кај Задар, додека во редовите на Црвена Звезда најдобар реализатор очекувано беше Ракочевиќ со 23 поени. Унион Олимпија победи на дуелот против Сплит и веќе има две победи во две кола од АБА лигата. 82:73 е конечниот резултат на дуелот одигран во Љубљана на кој домаќините го сопреа МВП играчот на првото коло, Иван Мимица на само 6 поени и со добрата игра во одбрана ја остварија посакуваната победа. Блажиќ со 22 поени беше најефикасен кај Олимпија, додека кај Сплит Собин реализираше 13 поени.
сите 61 | | | веќе видена

Селтик освои многу важни три бода во својата група од Лигата на шампионите откако вечерва го победи Спартак со 3:2 и тоа на гостински терен. Тимот на Нил Ленон го почна натпреварот со обид преку контри да го загрози голот на домаќините, а тоа му успеа преку Хупер во 12.минута со што Селтик веќе имаше предност во Москва. Пред крајот на полувремето Еменике израмни на 1:1, а на стартот на вториот дел истиот фудбалер направи и комплетен резултатски пресврт. Само што Унај Емери помисли дека неговите играчи ќе ги освојат првите бодови во најелитното натпреварување, го доживеа истото што му се случи на „Камп Ноу“ и со головите на Комбаров (автогол) и Самарас во 90.минута, гостинската екипа стигна до конечни 3:2. Врз лошата завршница влијаеше и црвениот картон кој Инсауралде го заработи на половина час до крајот на натпреварот, а за Селтик ова е првата победа на гостински терен во европските купови по цели 26 години. По два одиграни натпревари, Спартак е без бодови и осетно ги намали шансите за пласман во следната ...
сите 56 | | | веќе видена

Легендарниот мексикански фудбалер Куахтемок Бланко се уште не се решил за заминување во пензија и настапува за моментно најдобриот второлигаш во неговата земја, екипата на Дорадо. На последното гостување. судијата не му досуди еден прекршок, а тој реши да му се одмазди на неочекуван начин.
| | веќе видена

Најголемата звезда на Лос Анџелес лејкерс, Коби Брајант е голем оптимист во пресрет на новата НБА сезона. На почетокот на подготовките тој изјави дека Лејкерс го имаат најталентираниот состав откако тој е во тимот и очекува успешна година. „Мислам дека ова е најталентираниот тим откако сум тука. Останува да видиме дали ќе можеме да прерасне во шампионски тим, но во теорија говориме за играч кој неколку пати е избран за најдобар дефанзивец (Хауард) и МВП и Олстар играч (Неш)“, вели Коби кој досега освои 5 шампионски титули со оваа екипа. Двајт Хауард веќе тренира со екипата и неговата повредата на грбот очигледно ќе биде санирана за да може навреме да ја стартува сезоната во својот нов клуб.
сите 5 | | | веќе видена

Натпреварот меѓу Хака и Хелсинки од финското првенство мина во знакот на контраверзниот гол на гостите кои реализираа додека на теренот имаше две топки. Главниот судија тоа не го забележа, помошниците не му сигнализираа, па дури ни камерата не ја следеше „вистинската“ топка. На фудбалерите на ХЈК Хелсинки не им пречеше за да си го прослават погодокот, а подоцна да дојдат и до реми на овој натпревар.
сите 3 | | | веќе видена

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Чеде Јаневски, денеска го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за претстојните две квалификациски средби против Хрватска и Србија. На списокот нема многу измени, а единствено ново име е Бојан Марковски од кипарскиот клуб Аполон. За претходните два натпревари беше повикан Александар Трајковски кој сега не е на списокот, а повик доби Драган Ѓоргиев кој пред септемвриските дуели беше дополнително повикан. „ Позитивната атмосфера пред натпреварите со Хрватска и Србија ја направија фудбалерите. Одиграа два одлични дуели во Загреб и Глазгов. Сега одново ќе бидат тука, свесни дека ќе треба да го дадат најдоброто од себе за да оствариме позитивен резултат. Пристапот на Хрватска веројатно ќе биде сосема различен од натпреварот во Загреб, тактички ќе треба да одработиме на највисоко ниво. Во тимот повторно се Стефан Спировски и Стефан Ристовски, младите фудбалери треба да ја почувствуваат репрезентацијата и значењето на националниот дрес. Се надевам дека ...
сите 27 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје денеска одржа прес-конференција во пресрет на вториот натпревар во рамките на АБА лигата. МЗТ ќе дебитира пред своите навивачи против Широки, а по триумфот над Цибона, македонската јавност очекува продолжување на победничката серија. „Да нагласам една работа, а тоа е дека победата против Цибона мора да ја заборавиме и сега не очекува прилично силен противник. Во своите редови нема звучни имиња, но минатата сезона го освоија петтото место и како колектив претставуваат солиден тим. Почнавме со успех, но утре е нов натпревар и мораме да бидеме уште помотивирани, да одиграме квалитетно, да ги поправиме грешките и се надевам дека на крајот ќе се радуваме“, изјави тренерот Тодоров во пресрет на дуелот против Широки. На пресот беше промовирано и новото засилување Борис Бакиќ. „Стигнав пред два дена, знам каде дојдов и чиј дрес носам. МЗТ е најголем македонски клуб и чест ми е што ќе го носам неговиот дрес и што ќе се обидам да му помогнам во Јадранската лига. Не очекува ...
сите 69 | | | веќе видена

Ждрепката сакаше големите ривали Вардар и Пелистер да играат меѓу себе во четврт-финалето на македонскиот фудбалски куп, а дерби двомеч ќе имаат и Шкендија и Металург. Во рундата меѓу осумте најдобри во ова натпреварување, Пелистер ќе го пречека Вардар на 14 октомври, a реваншот ќе се игра во ноември. Ова ќе бидат уште два тензични натпревари меѓу големите ривали за краток период, посебно што на последниот, навивачите предизвикаа инциденти, а клубовите испратија соопштенија во кои се обвинуваа за организацијата и однесувањето на навивачите. Супер интересен ќе биде и дуелот на Шкендија и Металург кој очекуваме да биде многу неизвесен, а во останатите двојки ќе се сретнат Дрита-Силекс и Тетекс-Ренова.
сите 16 | | | веќе видена

Случајот со наместен натпревар на ракометарите на Монпелје, меѓу кои и големата ракометна ѕвезда Никола Карабатиќ, се уште ја бранува Франција. Полицијата ја продолжува истрагата за натпреварот одигран во месец мај на кој во обложувалниците од поразот на Монпелје добро профитирале членови на семејствата и партнерките на ракометарите, а најголемиот дел од нив се уште се во притвор. Изјава беше побарана и од францускиот селектор Клод Онеста кој токму со Карабатиќ освојуваше медали, последниот на Олимписките игри во Лондон. „Овој случај е многу негативен, неподнослив за нас кои не сме навикнати на такво нешто. Тоа се момчиња за кои имам голем респект и симпатии, но очигледно направиле голема грешка. Мора да бидат казнети и таа казна да биде пример за сите останати“, вели легендарниот француски селектор. Интересно, тој откри дека добиле информација за сомнежите за овој натпревар одамна, но досега немало детали. „За сомнителните ситуации околу овој натпревар бевме информирани уште во мај, но не добивме никакви ...
сите 21 | | | веќе видена

Роберто Ди Матео на последната прес-конференција пред денешниот меч против Нордсјеланд уште еднаш предупреди дека неговите фудбалери немаат право на грешка на ова гостување. По ремито пред своите гледачи против Јувентус, менаџерот на Челзи сега очекува прва победа. „Ова сега е најважниот натпревар во групата, а последните сезони статистиката од гостувањата не ни е премногу добра. Дуелот против Данците е многу важен за нас и мораме да победиме откако не успеавме да го направиме тоа на првиот натпревар на домашен терен. Победата е едноставно задолжителна“, вели менаџерот на актуелниот европски шампион. „Уште по самата ждрепка знаев дека ова ќе биде тешка група, затоа што Јувентус и Шахтар се многу квалитетни тимови и имаат шанси за пласман во осмина-финалето. Наша задача е да ја подобриме играта на гостувањата и не смееме да се опуштиме бидејќи не очекува тешка вечер против Нордсјеланд“, вели Италијанецот.
сите 7 | | | веќе видена

Самуел Ето сезонава ќе се обиде да ја освои титулата во руското првенство со Анжи, а дека ужива статус на најголема ѕвезда во клубот покажува и ова видео. На него можете да го видите луксузниот апартман во кој живее Ето и кој се наоѓа на врвот на зграда во Москва и кој се простира на 1.000 квадратни метри. Сауна, базен, фитнес соба и уште многу други лускузни придобивки чинат 80.000 евра месечно, а дури ни тие не ги плаќа Камерунецот кој заработува 20 милиони евра годишно, туку неговиот клуб.
сите 3 | | | веќе видена

next