Спортманија

Ракометарите на Металург со пораз се простија од натпреварите во Лигата на шампиони, откако во реванш четвртфиналниот натпревар против Киелце изгубија со 15:26. Играчите на Лино Червар беа рамноправен противник до 22-та минута (7:7), а од тој момент започнаа грешките во нападот и одбраната стана порозна. Киелце до полувремето направи серија од 5:1, а предноста создадена во првиот дел ракометарите на полскиот шампион во второто полувреме само ја зголемија, пана крајот стигнаа и до двоцифрена предност. Наумче Мојсовски и Ренато Вугринец со по четири голови беа најефикасни во редовите на Металург, Дарко Станиќ на голот имаше 10 интервенции. Михал Јурецки со осоум голови беше најефикасниот играч кај Киелце. Завршниот турнир во Лигата на шампиони ќе се одигра на 1 и 2 јуни во Келн, а учество во него изборија Килеце, Барселона, Кил и Хамбург.
сите 20 | | | веќе видена

Светскиот рекет број. 1, Новак Ѓоковиќ по победата на турнирот во Монте Карло успешно ја отвори сезоната на мечеви на земјена подлога и верува оваа година ќе успее да триумфира на Ролан Гарос. „Нема никакви тајни, оваа година сакам да победам на Ролан Гарос. Овој дел од сезоната почна добро и сега се фокусирам на останатите турнири, кои се одлична подготовка за кулминацијата, а тоа е Отвореното првенство на Франција. Верувам дека проблемот со повредата е минато и целосно здрав ќе влезам во битката за трофејот во Париз”, изјави Ѓоковиќ. Српскиот тенисер е свесен дека токму Рафаел Надал, кој важи за најдобар играч на земјена подлога ќе му биде и најголемиот конкурент за победа во француската престолнина. „Досега сме одиграле многу мечеви, но кога се среќаваме на големите турнири потребна е посебна подготовка, ментална и физичка. Ако немам проблем со повредата верувам дека во Париз ќе го прикажам најдобриот тенис бидејќи сакам да го освојам трофејот”, заврши Ѓоковиќ. Светскиот рекет број. 1, минатата година ...
| | веќе видена

Кошаркарите на Партизан го совладаа големиот ривал, екипата на Црвена Звезда со 71-63 во големото финале во АБА лигата. Партизан е шампион во 12 издание од регионалната АБА лига, откако црно-белите вечерва триумфираа против екипата на Црвена Звезда во финалето во Лакташи. Партизан одлично го започна мечот, но иако имаа седум поени предност, сепак екипата на Црвена Звезда се врати уште пред крајот на првата четвртина, па црвено-белите по првата четвртина имаа водство од 14-18. На полувремето Звезда замина со предност од 25-32, меѓутоа веднаш во третата четвртина, екипата на Партизан ја подобри реализацијата и веднаш се врати во игра. Партизан беше во налет и создаде солидна предност, па на крајот црно-белите славеа со 71-63. Најефикасни кај Партизан беа Бертанс и Вестерман со по 15 постигнати поени, додека кај Звезда најефикасен беше Катиќ со 19 поени.
сите 13 | | | веќе видена

Рожер Федерер е вистинска институција во светскиот тенис, а 17-те освоени Гренд Слем титули го потврдуваат статусот најдобар откако белиот спорт е измислен и се игра. Рожер Федерер Роден : 8 август 1981 Базел, Швајцарија Гренд Слем титули : 17 Ролан Гарос : 1 (2009) Вимблдон : 7 (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012) УС Опен : 5 (2004, 2005, 2006, 2007, 2008) Австралија опен : 4 (2004, 2006, 2007, 2010) Никој не се противи на констатацијата дека швајцарскиот ветеран, кој е моментално втор на АТП листата, оставил неизбришлива трага во спортот, ако ништо друго, тогаш сигурно по неверојатните 300-те недели минати на врвот на светскиот ранкинг. Од првиот пробив на врвот (2 февруари 2004-тата година), на тогаш 23 годишниот екстремен талент од Базел, преку славјата на 891 меч (81,52 проценти победи), до седумте пехари на Вимблдон, за Федерер Ролан Гарос остана единствениот турнир од четирите големи, на кој не успеа да ја наметне својата челична волја, перфектен сервис, силниот бекхенд и неверојатната ...
сите 3 | | | веќе видена

Екипите на Њујорк Никс и Сан Антонио Спарс ноќеска постигнаа победи на гостувањата кај Бостон односно Лос Анџелес Лејкерс и поведоа со 3-0 во добиени натпревари во 1.коло од НБА плејофот. Сан Антонио ја искористи предноста и повредените играчи кај противникот и ги совлада „езерџиите“ со 120:89. На листата на повредени кај Лејкерси се Коби Брајант, Стив Неш, Стив Блејк и Џоди Микс. Во Бостон, Њујорк се „прошета“ и славеше со 90:76. Најинтересно беше на дуелот помеѓу Голден Стејт и Денвер каде домаќинот победи со 110:108. Денвер на десет секунди до крајот направи грешка во напад, а откако Голден Стејт реализираше едно слободно фрлање, Андре Игудала од половина терен го погоди обрачот. Вечерва се играат четири натпревари: Чикаго – Бруклин (2-1 во победи) Мемфис – Лос Анџелес Клиперс (1-2) Атланта – Индијана (0-2) Хјустон – Оклахома Сити (0-2)
сите 31 | | | веќе видена

Раните почетоци на Ролан Гарос, средината на 1920 и почетокот на триесеттите години во историјата се забележани како ера на „Четирите Мускетари“, Жан Боротра, Жак Брињон, Анри Коше и Рене Лакост кои заедно освоија 29 титули. Името го добиле по популарната филмска адаптација во дваесеттите години од минатиот век на романот на Александар Дима, сосема заслужено останувајќи да доминираат на турнирот и откако во 1925 година тој добил интернационален карактер (до 1925 право на учество имале само француските тенисери). Жак Брињон Роден : 1 мај 1985 во Париз Починал : 20 март 1978 Прекар : Тото Титули Ролан Гарос : Двојки (1927, 1928, 1930, 1932, 1934) Австралија опен : Двојки (1928) И покрај успешната тениска кариера Жак Брињон не успеал да освои ниту една титула на мечевите во поединечна конкуренција, но затоа во историјата останал запаметен како специјалист во двојки. Зад своето име има пет трофеи на Ролан Гарос (1927, 1928, 1930, 1932, 1934) во машки парови и две во мешани двојки (1925 и 1926). Богатата ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелниот светски рекет број. 1 во женска конкуренција, Серена Вилијамс се уште ја памети раната елиминација на минатогодишниот турнир и пред стартот на Ролан Гарос најавува дека ќе го освои трофејот. „Моја примарна цел е годинава да триумфирам на Ролан Гарос. Отвореното првенство на Франција ми е еден од најомилените турнири, сакам да играм на земјена подлога и затоа имам голема желба годинава да победам”, рече Серена Вилијамс. Триесет и едногодишната американска тенисерка истакна дека интензивно го учи францускиот јазик и доколку годинава победи во финалето, таа на публиката ќе им се обрати на француски. „Сонувам да победам на Ролан Гарос и на публиката да и се обратам на француски јазик. Но, се во свое време. Сега ги почнувам подготовките за настап на земјена подлога и верувам дека до почетокот на турнирот ќе бидам максимално подготвена”, заврши Вилијамс. Американката минатата година настапот во Ролан Гарос го заврши уште во првото коло кога во три сета загуби од Вирџинија Разано и тоа е прв пат во ...
сите 5 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација на Шпанија, Висенте Дел Боске планира да се повлече од функцијата по завршувањето на Светското првенство кое следната година ќе се одржи во Бразил. „Светскиот шампионат во Бразил ќе биде мој последен ангажман како тренер. Верувам дека по завршувањето на кариерата сепак ќе останам во фудбалот и ќе работам на некоја функција во Шпанската федерација”, изјави Дел Боске. Поранешната играчка и тренерска легенда на Реал Мадрид на клупата на „Црвената фурија” седи од 2008 година и зад себе има 70 натпревари со учинок од 58 победи, шест порази и исто толку нерешени резултати. Со Дел Боске на селекторската функција Шпанците триумфираа на Мундијалот во 2010 и на последното Европско првенство кое минатата година се одржа во Полска и Украина.
сите 2 | | | веќе видена

Серијата на лични грешки на Кевин Гарнет на дуелот со Њујорк Никс беа причината за лошите зборови на Док Риверс кон судиите, што пак резеултираше со казна за тренерот. Тренерот на Бостон Селтикс, Док Риверс, ќе мора да исплати 25.000 долари на НБА лигата поради јавни критики упатени кон судиите на вториот дуел со со Њујорк во плејоф серијата подобар од седум. Селтик на дуелот во „Медисон Сквер Гарден“ загуби со 87:71, а за Риверс главниот виновник за поразот беа токму судиите.
| | веќе видена

Патеката е одбрена од министерството за спорт во Тајланд остануваат финесите околу договорот со првите луѓа во Формула 1. Министерстовот за спорт на Тајланд ги одобри плановите за 6 километри долгата патека низ улиците на главниот град Банкок која од 2015-тата треба да се најде на календарот од Формула 1 шампионатот. Околу патеката која ќе минува покрај неколку туристички атракции ќе бидат поставени 150.000 седишта додека плановите на Берни Еклстоун се натпреварувањето да биде третата ноќна трка во првенството.
сите 6 | | | веќе видена

Алекс Фергусон предводникот на Манчестер Јунајтед е најбогатиот менаџер во Англија, според листата која ќе биде објавена во недела. Фергусон минатиот викенд го освои 49-от трофеј во кариерата, 38-ми како менаџер на Манчестер Јунајтед, „црвените ѓаволи“ под палката на Фергусон освоиле 13 од 20-те шампионски титули. Четвртата годишна листа на Сандеј Тајмс ќе биде објавена на 28 април, инаку богатството на Фергусон се проценува на 34 милиони фунти. Извештајот се базира на вкупното богатство кое вклучува земјиште, имот, но и други средства како уметнички дела, тркачки коњи и удел во компании. Сепак, во имотот не се вклучени банкарските сметки. Втората позиција на листата на Сандеј Тајмс ја делат поранешниот менаџер на Сандерленд и екс играч на Јунајтед Рој Кин и менаџерот на Арсенал Арсен Венгер, тие се проценети на 29 милиони фунти. Инаку Сандеј Тајмс објавува и листа на возачи кои се родени или живеат на Островот, најбогат на листата е Луис Хамилтон чие богатство се проценува на 60 милиони фунти, втор е Џенсон ...
сите 5 | | | веќе видена

Стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро ќе биде отворен утре, откако во изминатите две и пол години траеше неговата реконструкција, која организаторите на Светското првенство во Бразил ги чинеше 448 милиони долари. Легендарниот стадион ќе биде отворен со натпреварот помеѓу тимовите кои ќе ги предводат бразилските фудбалери Роналдо и Бебето. Интересно „Маракана“ со реновирањето загуби две петтини од својата големина. Првиот официјален натпревар на овој стадион ќе биде одигран на 2 јуни кога Бразил ќе ја пречека Англија. „Маракана“ е изградена за потребите на Мундијалот во 1950 година, на неа за време на Светското првенство во 2014 година, покрај свеченото отворање ќе бидат одиграни седум натпревари, вклучувајќи го и финалниот меч. Исто така „Маракана“ ќе биде еден од шестте стадиони на кои оваа година ќе се играат натпревари на Купот на Конфедерации. Капацитетот на раконструираната „Маракана“ изнесува 79.000 места.
сите 18 | | | веќе видена

Организаторот на вториот Гренд слем турнир сезонава, Отвореното тениско првенство на Франција оваа година на учесниците ќе им подели вкупно 22 милиони евра. Минатата година натпреварувачите поделија сума од 18,7 милиони евра, а според планот на организаторите наградниот фонд ќе се зголемува се до 2016-тата кога се очекува тој да изнесува 32 милиони. Наградата за победниците на турнирот во машка и женска конкуренција оваа година ќе добијат 1,5 милиони евра или 250.000 евра повеќе во однос на минатата сезона. Годинешното издание на Ролан Гарос се игра во периодот од 26 мај до 9 јуни. Поединечна конкуренција Парична награда Зголемување од 2012 Победник 1,500,000 евра 250,000 евра Финалист 750,000 евра 125,000 евра Полуфиналист 375,000 евра 65,000 евра Четвртфиналист 190,000 евра 35,000 евра 4. коло 100,000 евра 20,000 евра 3. коло 60,000 евра 13,000 евра 2. коло 35,000 евра 7,000 евра 1. коло 21,000 евра 3,000 евра Квалификации 3. коло 10,000 евра 1,000 евра Квалификации 2. коло 5,000 евра 500 евра Квалификации ...
сите 7 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург утрово заминаа за Полска каде во недела ќе го одиграат реванш дуелот од чертврфиналето во Лигата на Шампионите. По првиот меч нашиот шампион има негатива од 2 гола откако пред својата публика загуби со 27:25. Металург се соочува со повреди, а пред змаинувањата на листата се најдоа Дарко Станиќ, Козлина и Батиновиќ. Сепак се очекува против Киелце да настапи Станиќ, додека Батиновиќ и Козлина сигурно нема да бидат дел од тимот на Лино Червар. Се очекува во Полска Металург да има поддршка од 180 навивачи.
сите 62 | | | веќе видена

Раководството на Арсенал планира богата активност во текот на летниот преоден рок. На листата на потенцијални засилувања се најдоа и двајца фудбалери на Јувентус. Според пишувањето на Дејли Експрес, „Топчиите” се заинтересирани за играчите на Старата дама, Алесандро Матри и Фабио Кваљарела. Арсенал верува дека двајцата играчи ќе ја прифатат понудата за преселба на Островот поради фактот дека со доаѓањето на Фернандо Љоренте од следната сезона поретко ќе добиваат шанса да се најдат во стартната постава на Јувентус.
| | веќе видена

Со голот на Давид Луис во третата минута од судиското продолжение Челзи го совлада Базел со 2:1 додека во второто полуфинале во Лига Европа, Фенербахче славеше над Бенфика со 1:0. Актуелниот освојувач на трофејот во Лигата на шампионите, Челзи на гостувањето во Базел успеа да забележи победа од 2:1 и да направи крупен чекор кон пласман во финалето од второто по ранг натпреварување на Стариот континент, Лига Европа. Гостите од Лондон поведоа со голот на Виктор Мозес во 12-тата минута. Во финишот од натпреварот мрежите се тресеа уште два пати. Во 87-та Фабијан Шар прецизно изведе удар од 11 метри за израмнување на 1:1, а во завршните секунди од натпреварот Давид Луис ги постави конечните 2:1 за гостите. Во Истанбул, Фенербахче успеа да постигне само еден погодок на дуелот со Бенфика и на крајот со предност да патува на реваншот во Лисабон. Стрелец на единствениот гол беше Булент Коркмаз во 72-та минута. Реванш натпреварите ќе се одиграат за седум дена, а финалето ќе се одигра на Амстердам арената на 15 ...
сите 4 | | | веќе видена

Кошаркарите на Мајами Хит се наоѓаат на чекор до пласман во конференциското полуфинале, откако во серијата со Милвоки поведоа со 3-0. За разлика од оваа серија многу понеизвесно е во дуелите помеѓу Чикаго и Бруклин (2-1), односно Мемфис и ЛА Клиперс (1-2). Мајами во поголемиот дел од натпреварот во Милвоки беше во негатива, но серијата 30:18 неговите играчи направија пресврт и стигнаа до победа од 104:91. Мајами до победата во Милвоки и 3-0 во серијата го предводеше ветеранот Реј Ален со 23 поени. Ален постигна пет тројки од осум обиди со што стана играч со најмногу погоден тројки, 322, во натпреварите од плејофот. Леброн Џејмс натпреварот го заврши со 22, додека Двејн Вејд погоди само еден шут, но затоа имаше 11 асистенции, девет скокови и пет украдени топки. Најдобар играч на Милвоки беше Брендон Џенингс со 16 поени, додека поен помалку постигна Ерсан Иљасова. Чикаго во неефикасен натпревар, во кој доминираа одбраните, ја преживеа третата четвртина, која Бруклин ја доби со 24:14 и на крајот стигна до ...
сите 12 | | | веќе видена

Рене Лакост е еден од првите тениски ѕвезди во историјата на овој спорт. Во својата куса кариера има освоено седум Гренд слем титули, но по повлекувањето од терените тој ќе остане запаметен како една од модните икони на минатиот век. Рене Лакост Роден : 12.07.1904 во Париз Починал : 12.10.1996 Прекар : Крокодил Титули : Ролан Гарос : 1925, 1927, 1929 Вимблдон : 1925, 1928 УС Опен : 1926, 1927 Олимписки игри : Бронза, 1924, двојки Лакост заедно со Жан Боротра, Жак Брињон и Анри Коше е еден од „Четирите Мускетари“ на францускиот тенис. Тој заедно со своите колеги на почетокот од дваесетиот век беше една од најголемите тениски ѕвезди. Тој во својата седум годишна кариера освои исто толку Гренд слем титули. Три пати беше победник на Ролан Гарос, два пати беше најдобар во Вимблдон и Флешинг Медоус, но за негова жал ниту еднаш немаше можност да оди на далечното патување во Австралија и да освои трофеј во Мелбурн. Две години по ред беше светски рекет број. 1 во 1926-тата и 1927-та година, а две години подоцна ...
сите 5 | | | веќе видена

Вториот Гренд слем турнир во сезоната, Отвореното тениско првенство на Франција оваа година ќе можете да го следите од 26 мај до 9 јуни. Отвореното тениско првенство на Франција е едно од најстарите спортски натпреварувања. Турнирот почнува да се одржува во 1891 година и на стартот право на настап имале само домашните тенисери. Триесет и четири години подоцна од 1925-тата донесена е одлука дека на турнирот може да настапуваат тенисери и од другите земји. Во првите години турнирот се одржувал на повеќе локации, а од 1928-та Отвореното првенство на Франција се игра на терените кои биле специјално изградени за финалето на Дејвис купот. Комплексот го добил името Ролан Гарос по легендарниот пилот од Првата светска војна. Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Рафаел Надал годинава има можност да влезе во историјата на Ролан Гарос и да го израмни рекордот на Макс Декужи, кој во периодот од 1903 до 1914 година освоил осум титули. Актуелниот рекордер осумте трофеи ги освоил во времето кога на турнирот не им ...
сите 6 | | | веќе видена

Сан Антонио, Оклахома и Индијана ја задржаа предноста на домашен терен во серијата од првата рунда во доигрувањето за титулата во НБА лигата и ја зголемија својата предност на 2:0 над својте конкуренти. Најнеизвесно беше во Оклахома каде Тандерси со 105:102 славеа над Хјустон кој во финишот немаше доволно среќа и енергија да направи пресврт. Најдобри кај домаќините Дурант и Вестбрук со по 29 поени. Лејкерси по втор пат немаа оружје за Спарси и во многу сличен натпревар со оној првиот домаќините се радуваа со 101:92. Овој пат Тони Паркер беше предводникот за Спарси со 28 поени. Индијана уште еднаш лесно триумфираше против Атланта, 113:98 за Пејсерси во меч каде повторно во главана улога имаше Пол Џорџ со 27 поени. Вечерва на програмата се третите натпревари меѓу Милвоки и Мајами, Чикаго – Бруклин и Мемфис – Клиперс.
сите 55 | | | веќе видена

next