Спортманија

Фудбалерот на Јувентус, Андреа Пирло најави дека на Светското првенство во Бразил за последен пат ќе настапи во дресот на националната репрезентација. Играчот за врска на Јувентус досега има настапено на 97 натпревари за италијанската репрезентација откако во 2002 година дебитираше во јуниорскиот тим на Аѕурите. „Бразил ќе биде моето последно натпреварување со Италија. После тоа, моето место ќе им го препуштам на младите играчи, од кои зависи иднината на италијанскиот фудбал. Репрезентацијата ми даде многу. Ја имав таа среќа да ја освојам светската титула со Италија поради што ме засакаа и фановите на противничките италијански тимови. Но доаѓа крајот на мојата ера во репрезентацијата”, заврши 33-годишниот Андреа Пирло.
| | веќе видена

Менаџерот на лондонски Арсенал, Арсен Венгер ги негираше гласините кои во последно време го поврзуваат со ПСЖ. Актуелниот договор на Венгер со Арсенал истекува следното лето, па медиумите шпекулираа дека тренерот на „Топџиите” ќе се пресели во Париз, доколку се разбира Карло Анчелоти ја напушти тренерската функција во екипата на ПСЖ. „Мислам дека многу пати досега сум дал одговор на тоа прашање. Јас мојот договор ќе го почитувам до последниот ден. Ќе останам и после 2014 година ако клубот го сака тоа. Моја голема желба е на клубот да му оди добро, па затоа примарна опција ми е да останам во клубот”, изјави Венгер кој со својот клуб веќе осум години нема освоено ниту еден трофеј. „Поминавме низ многу чувствителен период и сега излегуваме од него. Финансиски сме стабилни и верувам дека пред клубот е светла иднина. Имаме колонија на млади играчи и шанса да донесеме неколку силни засилувања ова лето. Сега е многу важно добро да го испланираме и реализираме тоа. Важно е да се концентрираме на нашите натпревари и ...
сите 3 | | | веќе видена

После победата над Барселона на „Камп Ноу”, фудбалерите на Баерн Минхен останаа на тревникот да го прослават својот пласман во финалето од Лигата на шампионите. Иако фудбалерите најчесто ги избегнуваат фановите кои ќе влезат на теренот, расположениот французин реши да му го подари својот дрес на навивачот на Баерн Минхен. Франк Рибери трчаше по навивачот додека редарите го водеа надвор од теренот. Редарите не сакаа да му ги ослободат рацете на навивачот за да го земе подарокот, па Рибери реши неговиот дрес да го стави под маичката на неговиот фан.
сите 6 | | | веќе видена

Капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард цврсто е уверен дена уругвајскиот напаѓач Луис Суарес и следната сезона ќе го носи дресот на клубот од „Енфилд”. Поради десетте натпревари суспензија кои му ги одреди Англискиот фудбалски сојуз на Луис Суарес поради инцидентот со Бранислав Ивановиќ, медиумите на Островот започнаа да шпекулираат дека Уругваецот ова лето ќе го напушти „Енфилд Роуд”. Но капитенот на Ливерпул, Стивен Џерард е оптимист кога е во прашање иднината на Суарес во црвениот дрес. „Мислам дека казната нема да има влијание кога е во прашање неговата иднина во Ливерпул. Можеби еден ден ќе мораме да прифатиме дека Луис ќе си замине и тоа ќе биде негова одлука. Но во овој момент не гледам никакви знаци дека тој ќе си замине. Луис е навистина среќен овде во Ливерпул. Не мислам дека сака да си замине”, изјави капитенот на Ливерпул. „Навистина е тажен што нема да може да и помогне на екипата, и беше доста разочаран кога дозна за казната. Но кога ќе се врати, од тоа сите ќе профитираат затоа што ќе сака да ...
сите 4 | | | веќе видена

Сер Алекс Фергусон има сопствена листа од четири фудбалери кои имаат најголеми шанси за да ја освојат наградата, „Играч на сезоната”. Менаџерот на Јунајтед беше запрашан за неговото мислење околу кандидатите за освојувајето на "Sir Matt Busby" играч на сезоната. „Имаме двајца фудбалери кои доста напредуваа, најмногу од сите. Тоа се Рафаел и Давид Де Геа. Тие имаа фантастична сезона. Потоа тука се Мајкл Керик и Робин Ван Перси. Тоа е таа четворка и јас не би сакал да избирам помеѓу нив. Мислам дека тие дефинитивно се покажаа најдобро оваа сезона”, заврши Ферги.
сите 8 | | | веќе видена

Екипите на Челзи и Бенфика ќе играат во финалето на второто по квалитет клупско фудбалско натпреварување на „Стариот континент“ – Лигата на Европа. Во ревнш-полуфиналниот дуел синоќа на „Стемфорд Бриџ“ во Лондон, Челзи со 3:1 го победи тимот на Базел и со вкупни 5:2 се избори за место во големото финале. Иако, швајцарскиот претставник преку Мохамед Салах во 45+1 минута поведе со 1:0, „сините” од Лондон во вториот дел само за 10 минути направија пресврт и постигнаа три голови за убедлива победа. Стрелци на головите за Челзи беа: Фернандо Торес, Виктор Моузес и Давид Луиз. На другата полуфинална пресметка беше понеизвесно. Бенфика успеаа да ја анулира предноста на Фенербахче од првиот дуел во Истанбул (1:0) и по синоќешната победа на домашен терен од 3:1 се пласира во завршницата на Лига Европа. Николас Гаитан и Оскар Кардозо погодија за португалската екипа, додека единствениот гол за Турците го постигна Дирк Кајт од пенал. Финалето е закажано за 15 мај во Амстердам.
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Бруклин ноќеска славеше победа на гостувањето кај Чикаго Булс и се избори за мајсторка во 1-то коло од НБА плејофот. Ендрај Блаше погоди две слободни на 19 секунди за победа на гостите и се избори за седми натпревар кој треба да се одигра утревечер. Тројцата најдобри играчи кај Бруклин, Џое Џонсон, Брук Лопез и Дерон Вилијамс постигнаа по 17 поени, за разлика од нив, Чикаго настапи без тројца стартери поради повреди: Луол Денг, Дерик Роуз и Кирк Хајнрих. Бруклин водството од крајот на првиот дел го сочуваа, а Чикаго успеа да се доближи само на 93:92 на 25 секунди до крајот. На вториот ноќешен дуел Голден Стејт со победата над Денвер избори пласман во следната рунда. Ендрју Богур имаше 21 скок и 14 поени, а Стефан Кари 22 поена. Следен противник на Голден Стејт е екипата на Сан Антонио. Резултати од ноќешните НБА натпревари: Чикаго – Бруклин 92:95 (3-3 победи) Голден Стејт – Денвер 92:88 (4-2) Вечерва се играат четири натпревари: Бостон – Њујорк (2-3) Атланта – Индијана (2-3) Хјустон – Оклахома ...
сите 11 | | | веќе видена

Роман Абрамович треба да плати трансферна сума за да го земе Жозе Мурињо од Реал Мадрид. Тоа е клаузулата за раскинување на договорот на португалскиот тренер, која беше потпишана во изминатото лето - 12 милиони фунти. Откако стана шампион пред една година, Мурињо потпиша до 2016 година. Но по елиминацијата на Реал од Борусија Дортмунд во Лигата на шампионите, Жозе најави заминување. Од друга страна, англиски медиум пренесува дека Абрамович по пристигнувањето на Жозе, ќе му даде трансферни средства во износ од 100 милиони фунти. Поголемиот дел од нив ќе бидат дадени за Радамел Фалкао, додека другите ќе се распределат за Андре Шурле од Леверкузен и за Маруан Фелаини од Евертон.
сите 16 | | | веќе видена

Најбрзиот човек на планетата Јусеин Болт поради повреда е приморан да се повлече од меѓународната трка на 100 метри која во наредниот викенд ќе се одржи во неговата татковина Јамајка. 26-годишниот атлетичар требаше да биде дел од митингот во Кингстон но, повредата на препоните го одалечи од големиот спектакл. Неговите сонародници Јохан Блејк и Асафа Пауел беа планирани да се појават на патеките, но и тие од порано го откажаа учеството поради повреда на мускулите. Според најавите од Јамајка, светскиот рекордер планира да им се врати на тренизите во текот на наредната работна недела.
сите 2 | | | веќе видена

Баерн Минхен со уште една висока победа го потврдија пласманот во финалето на „Вембли“. Екипата на Баерн Минхен втор пат по ред се пласираше во финалето од Лигата на шампионите. Како потврда за надмоќноста и доминацијата на Баварците е високата победа на Баерн Минхен во срцето на Каталонија. Натпреварот започна со иницијатива на Каталонците, но сепак Барселона играше без конкретна идеа во нападот. Се разбира, голем хендикеп за Барселона беше и отсуството на Лионел Меси. Како и да е, иако Баерн делуваше незаинтересирано, сепак гостите беа доста опасни во контра-нападите. Во првите дваесетина минути, Баварците имаа две солидни шанси, но Пике ги блокираше ударите на Робен, а потоа и на Лам. Барселона првата посериозна шанса ја имаше во 25 минута, шутираше Педро, но Нојер ја исфрли топката во корнер. Неколку минути подоцна одлична шанса имаше и Чави, но мрежите и натаму мируваа. И тогаш следуваше нов дебакл на Барселона. Второ полувреме, 48. минута, Барселона е „скршена“. Алаба го проигра Робен кој со ...
сите 16 | | | веќе видена

Хјустон Ракетс ја постигнаа првата победа во плејофот, победувајќи ја Оклахома со 105:103 за намалување на 1:3 во победи. Кошаркарите на Хјустон ја постигнаа првата победа во разигрувањето за титулата во НБА лигата и со тоа избегнаа пораз од 4-0 на стартот од плејофот. Најзаслужен за победата беше Чендлер Персонс, кој постигна 27 поени, со 10 скокови и 8 асистенции. Решавачката предност Хјустон ја направи во третиот период кој го доби со 38:24. Во финишот на натпреварот откако играчите на Оклахома Сити намалија на 105:103, двете екипи не реализираа за промена на резултатот. Најефикасен на натпреварот беше Кевин Дурент со 38 поени, Џош Смит со личен плејоф рекорд од 29 поени беше лидер на Атланта која во првото полувреме изгради предност од плус 17 поени, по што во вториот дел го издржа налетот на Пејсерси за изедначување на 2:2 во нивната серија (102:91). Кајл Корвер додаде 19 поени од клупата за домаќините за кои Ал Хорфорд имаше 18 поени, Пол Џорџ со 21 поен и 12 скокови не успеа да го спаси својот тим ...
сите 55 | | | веќе видена

Арјен Робен, крилниот напаѓач на Баерн Минхен, ги повика своите колеги од тимот на максимално внимание во реваншот од полуфиналето на Лигата на шампиони што ќе се одигра утре во Барселона. Баварците на својата „Алијанц” арена славеа со уверливи 4:0 и многумина веќе ги прогласија за финалисти и сигурни патници за финалето во Лондон, но Робен смета дека се уште ништо не е готово. „Најголемата грешка е да помислиме дека веќе сме во финалето. Максимално ја почитуваме Барселона. Иако првиот натпревар го добивме со 4:0, ако постои некоја екипа што може да врати таква разлика, тогаш тоа дефинитивно е Барса. Не смееме да бидеме ниту за еден процент послаби во однос на првиот дуел. Дури мислам дека ќе треба да бидеме уште посконцентрирани за овој реванш”, смета Робен. Тренерот на Баерн, Јуп Хејнкес сугерираше дека неговата екипа нема да паркира автобус пред сопствениот гол. „Сакаме да поставиме висока одбранбена линија, далеку од нашиот гол. Барселона е врвна екипа и ќе се обидат жестоко да не притиснат уште од ...
сите 9 | | | веќе видена

Полуфиналниот реванш во Лигата на шампиони помеѓу Барселона и Баерн Минхен, кој ќе се одигра утре, ќе го следат рекорден број на новинари. На својата официјална интернет страница, Барселона објави дека за натпреварот се акредитирале 990 известувачи, кои ќе претставуваат 230 медиуми од 29 земји. Претходниот рекорд од 965 новинари е забележан во 2011 година на дербито помеѓу Барселона и Реал Мадрид.
сите 73 | | | веќе видена

На прес конференцијата во пресрет на вечерашниот дуел се појави тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо. „Во пракса сите успеси во фудбалот им припаѓаат на сите во клубот, но за неуспесите секогаш се виновни тренерите. Знам дека ситуацијата е таква и потполно сум мирен. Постојат одлични тренери кои никогаш не ја освоиле Лигата на шампионите. Јас имам освоено две титули во Лигата на шампионие и сум му благодарен на Бога. Но ќе продолжам да се борам и за третата”, изјави Жозе Мурињо. „Имам чувство дека натпреварот би можел да биде најважниот дуел на Реал Мадрид во последниве десет години. Но имав такво чувство и пред дуелот во Дортмунд, а таму ние игравме како да се работи за пријателски натпревар”, додаде Жозе. Мурињо ги коментираше гласините кои говорат дека наводно му соопштил на тренерот на Борусија, Јирген Клоп дека следната сезона ќе го предводи тимот на Челзи. „Единствената вистина е тоа дека јас немам зборувано со Клоп за мојата иднина. Штета е што луѓето ги читаат весниците, а во исто време не слушаат ...
сите 31 | | | веќе видена

Тренерот на Борусија Дортмунд, Јирген Клоп порача дека неговите фудбалери нема да се уплашат вечерва на „Сантијаго Бернабеу” на реванш натпреварот против Реал Мадрид во полуфиналето во Лигата на шампионите. „Во фудбалот се е можно. Ако влеземе во финале, тоа ќе биде историско. Ако испаднеме, и тоа ќе биде историско. Нашата најважна работа е да останеме сконцентрирани”, изјави Клоп и додаде дека верува дека неговите играчи нема да се „смрзнат” на „Сантијаго Бернабеу”. „Минатата година им бевме голем противник на Баерн кој посакуваше да не` победи на секој натпревар. Но мојата екипа беше смирена во тие моменти, а единствениот начин да ги оствариш своите соништа е да бидеш храбар. Не е проблем да загубиш, тоа секогаш може да се случи. Но важно е тоа што си го вложил во натпреварот. Моите играчи не можат да паднат, можат само да го дадат најдоброто од себе”, изјави Клоп. За крај, тренерот на Борусија Дортмунд ја отфрли можноста неговите фудбалери да се бранат вечерва на „Сантијаго Бернабеу”. „Реал може да ни ...
сите 6 | | | веќе видена

Кошаркарите на ЛА Лејкерс се исчистени од плејофот во НБА - лигата со 4-0 откако загубија и на четвртиот меч од Сан Антонио со 103-82, исто така во „Стејплс” центарот во Лос Анџелес. Иако играа без Коби Брајант во плејофот тоа не е оправдание за вака убедливите порази. Исто така, центарот Двајт Хауард беше исклучен во третиот период поради втора техничка грешка. Интересно е што тренерот на Лејкерси, Мајк Д’Антони има скор од 15 порази во 16 меча во плејофот. Сан Антонио до победата беа предводени од Тони Паркер со 23 поени, додека во тимот на Лејкерси, Пау Гасол уфрли 16 поени. Бостон Селтикс успеаја по голема борба во продолженијата да избегнат елиминација во НБА плеј-офот. Селтикси го намалија водството на Њујорк Никс во серија на 3-1, со победата од 97-90 на свој терен. Се до третата четвртина Бостон одржуваше двоцифрена предност, но Никси успеаја да надополнат минус, со кој го воведоа мечот во неизвесна завршница. Гарнет погоди на 84-84, а во продолженијата брилјираше Џејсон Тери со девет клучни ...
сите 46 | | | веќе видена

Премиер лигата го избра играчот на Тотенхем, Герет Бејл за најдобaр во сезоната 2012/2013, a во идеалниот тим на сезоната има и четворица фудбалери на новиот шампион Манчестер Јунајтед. Бејл покрај наградата за играч на сезоната, го доби и признанието за најдобар млад играч во Премиер лигата. 23-годишниот Велшанец, сезонава во Премиер лигата на 30 одиграни натпревари постигна 19 погодоци. Тој го продолжи трендот кој владее веќе четири сезони, играчот на сезоната да не доаѓа од редовите на актуелниот првак, последен кој ја освои титулата и бил прогласен за најдобар фудбалер е Рајан Гигс во 2009 година. Во идеалниот тим има четворица играчи на Манчестер Јунајтед, по двајца на Челзи и Тотенхем, додека по еден фудбалер од Евертон, Сити и Ливерпул. Идеален тим на Премиер лигата, сезона 2012/2013: Давид Де Геа (Манчестер Јунајтед) Пабло Забалета (Манчестер Сити) Рио Фердинанд (Манчестер Јунајтед) Јан Вертонген (Тотенхем) Лејтон Бејнс (Евертон) Мајкл Керик (Манчестер Јунајтед) Хуан Мата (Челзи) Герет Бејл ...
сите 14 | | | веќе видена

Роналдо се потсети на своите најдобри денови со одличниот погодок на натпреварот со неговите пријатели при отворањето на „Маракана”. Во 77 минута на натпреварот, светската легенда постигна гол, а крајниот резултат беше 8:5 за неговата екипа.
| | веќе видена

Осумте години поминати во редовите на Арсенал оставија белег во кариерата на сегашниот играч на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси, а доказ дека стариот клуб тешко се заборава е вчерашниот интересен настан на натпреварот помеѓу Арсенал и Манчестер Јунајтед. Ван Перси како голем џентлмен се поздравуваше со луѓето од Арсенал во тунелот и за малку ќе влезеше во погрешната соблекувална, грешка која за кратко време ја увиде и самиот.
сите 8 | | | веќе видена

Првите луѓе на фудбалскиот состав Манчестер Сити немаат намера да го променат италијанскиот менаџер, Роберто Манчини, без оглед на исходот во финалето на ФА Купот, пишува денеска таблоидот „Сан”. Италијанскиот стручњак сигурно ќе остане да работи во клубот и во наредната сезона, а шефовите на „граѓаните” потенцираат, дека имаат целосна доверба во искусниот стратег. Англискиот елитен состав во оваа натпреварувачка сезона не успеаа да ја одбрани титулата од Премиер лигата, а отпаднаа уште во групната фаза во Лигата на шампионите. За милионерите од Сити единствената шанса да се спаси година со трофеј ќе биде големото финале во ФА Купот против екипата на Виган.
сите 2 | | | веќе видена

next