Спортманија

Рожер Федерер го совлада Јиржи Јанович со 6-4, 7-6 (2) и им се придружи во полуфиналето на Мастерсот во Рим на Рафаел Надал, на Томаж Бердих и на Беноа Пер. Последниот ќе му биде противник на Швајцарецот во вториот полуфинален дуел вечерва од 20 часот, а четири часа претходно ќе се сретнат Надал и Бердих. Третиот светски рекет трпеливо ги користеше грешките на Полјакот со убиствен сервис. Клучен во првиот сет беше брејкот на Федерер во десеттиот гем, за кој Јанович врати со иста мера на стартот од вториот сет и ја чуваше предноста до 5-4. Но, повторно десеттиот гем беше таличен за Рожер, кој имаше и две меч-топки при водство од 6-5, но не успеа со нов брејк во тој момент да го реши победникот. Тоа го остави за тај-брејкот, во кој Јанович не престана да ја масира десната надлактица, а противникот поен по поен дојде до триумф на земјениот терен во вечниот град.
сите 52 | | | веќе видена

Атлетико Мадрид го освои својот десетти трофеј во шпанскиот Куп на кралот, откако во 110. финале одиграно на „Сантјаго Бернабеу“ го совлада Реал Мадрид со 2:1 по продолженијата. Јунак на мечот е бразилскиот дефанзивец Жоао Миранда, кој во 98-та минута погоди со глава по скратениот корнер оддесно. Играчот што одигра најмногу минути во дресот на Атлетико Мадрид сезонава им го донесе вториот трофеј на црвено-белите по тој од Суперкупот на Европа, во кој славеа над Барселона. „Кралевите“ ги доведе во водство Кристијано Роналдо во 14-та минута со својот петти гол со глава во кариерата по нафрлувањето од корнер од Месут Озил од десната страна. Израмни Диего Коста во 35-та минута со удар по земја во левиот дирек, од кој топката се одби во голот на Реал, со што најдобриот стрелец во ова натпреварување сезонава повторно го престигна Роналдо со својот осми гол. Кристијано Роналдо во 114-та минута доби втор жолт картон за намерно високо крената нога со која го погоди во лице Габи, по што настана голема мешаница на ...
сите 14 | | | веќе видена

Сер Алекс Фергусон ја поздрави одлуката на Дејвид Бекам да се повлече од професионалниот фудбал и му посака се најдобро. Поранешниот капитен на Англија одлучи да се повлече од терените на крајот на сезоната, откако стана единствениот Англичанец кој освоил четири титули во различни држави. Низата ја започна во Манчестер Јунајтед, ја продолжи во Реал Мадрид, ЛА Галакси и ПСЖ. „Дејвид имаше прекрасна кариера и интересно е тоа што секој пат на различен начин доаѓаше до големи успеси. Кога замина во Америка сите мислеја дека тоа е неговиот крај, но се врати и играше за Англија, Милан и ПСЖ”. „Неговата издржливост е неверојатна и од самиот почеток на неговата кариера беше таков. Секогаш беше чекор пред другите”, заврши Ферги.
сите 30 | | | веќе видена

Сан Антонио се пласираше во финалето на Западната конференција. Спарси го сoвладаa Голден Стејт со 94:82 за вкупен резултат 4-2 во полуфиналната серија. Најдобар поединец во победничката екипа беше Тим Данкан со 19 поени и 6 скока. Спарс против Мемфис ќе се бори за своето прво НБА финале по пауза од 2007-та, а серијата стартува во недела. На Истокот Њујорк на домашен паркет се радуваше против Индијана Пејсерс со 85:75 и намали на 3:2. Очекувано Кармело Ентони ги предводеше Никс со 28 поени и 6 скока, додека кај Индијана Пол Џорџ забележа 26 поени и по 6 скокови и исто толку асистенции. Серијата сега се сели во Индијана, следниот натпревар на програмата е во сабота.
сите 35 | | | веќе видена

Легендата вели дека Бенфика не може да освои европска титула откако клубот бил проколнат од страна на нивниот најуспешен тренер Бела Гутман. Еден од најголемите унгарски тренери на сите времиња, Бела Гутман го предводеше португалскиот тим во неговите најславни години од 1959 до 1962 година. Гутман на големиот градски ривал Спортинг Лисабон од „пред нос” им го украде најголемиот португалски фудбалер Еузебио, односно еден од најдобрите фудбалери на сите времиња. На крилјата на Еузебио, Гутман со Бенфика два пати го освои Европскиот куп. Потоа Гутман одлучил да побара покачување на платата, но управата на клубот експресно го одбила неговото барање. Бесниот Гутман кој во принцип не се задржувал повеќе од три години во еден клуб (во кариерата тренирал 23 клубови) извикал во канцеларијата на претседателот: „Бенфика во следните сто години нема да освои Европска титула”. Еузебио се молел на гробот на Гутман „Клетвата на Гутман” се покажа на дело веќе следната сезона кога Бенфика во финалето загуби од екипата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Мајами Хит и Мемфис Гризлис се првите финалисти на Истокот, односно Западот, откако по четврти пат беа подобри од Чикаго и Оклахома. Актуелните шампиони во еден меч со доста пресврти славеа против Чикаго со 94:91. Мајами одлично го започна овој натпревар и брзо создаде предност од 18 поени, по кој сите помислија дека „жешките“ ќе забележат уште убедлив триумф. Вака не размислуваа гостите од Чикаго, кои успеаја прво да ја анулираат оваа негатива, а во второто полувреме да дојдат и до предност од 11 поени. Сепак во последната четвртина Мајами одигра поангажирано во одбраната и нападот и тоа даде резултат. Леброн Џејмс забележа 23 поени, 8 асистенции и 7 скокови, Двејн Вејд реализираше 18 поени со 6 скокови, додека Крис Бош и Удонис Хаслем уфрлија по 12 и 10 поени кај победниците. На спротивната страна четири кошаркари на Булс постигнаа двоцифрен број на кошеви, од кои најпрецизен беше Карлос Бузер со 26. Мајами во финалето на Истокот го чека подобриот од дуелот помеѓу Индијана и Њујорк, во кој Пејсерси ...
сите 34 | | | веќе видена

Напаѓачот на Интер, италијанецот Антонио Касано ја скрши раката на денешниот тренинг на Нераѕурите. Антонио Касано на почетокот на овој месец се врати на тренинзите после четири седмици пауза поради повреда, а сега со новата повреда италијанскиот репрезентативец ќе го пропушти последното коло од италијанското фудбалско првенство во кое Интер во недела на „Џузепе Меаца” ја пречекува екипата на Удинезе. Оваа сезона Касано во дресот на Интер постигна осум погодоци на 28 лигашки натпревари за Нераѕурите кои играат во очајна форма и се наоѓаат на деветото место на првенствената табела и следната сезона нема да настапуваат на европските натпреварувања.
| | веќе видена

Со голот на Бранислав Ивановиќ во судиското продолжение од вториот дел Челзи успеа да ја совлада Бенфика со 2:1 и да триумфира во Лигата на Европа. Челзи е првата екипа што во истовреме е и европски шампион и победник на Лига Европа. Во првото полувреме повеќе од играта имаше Бенфика, но не ги искористија шансите и двете екипи. Челзи поведе со 1:0 со голот со Фернандо Торес во 59-та минута, што за него беше гол број 6 во Лига Европа. Португалската екипа брзо се врати од шокот и во 68.минута со гол од пенал преку Оскар Кардосо го изедначи резултатот на 1:1. Двата тима по изедначувањето имаа шанса за победа. Ударот на Кардосо во 82-та минута го одбрани Петр Чех, а Френк Ламапрд во 88-та минута ја погоди пречката. Ивановиќ во 90+3 минута со глава го постигна решавачкиот гол. Тимот на Челзи оваа сезона имаше шанса да освои дури осум пехари, а освои само еден. За Бенфика во четири дена ова е втор загубен натпревар во судиското продолжение, откако во саботата беа поразени од Порто во португалскиот шампионат. Во ...
сите 38 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио Спарс и Индијана Пејсерс забележаа победи во плејоф натпреварите од втората рунда. Сан Антонио поведе против Голден Стејт со 3-2, додека Индијана има предност над Њујорк Никс од 3-1. Сан Антонио го совлада Голден Стејт со 109:91, во натпревар во кој Тони Паркер со двоен ефект од 25 поени и 10 асистенции го предводеше тимот до победата. Покрај Паркер кај Спарси со учинокот се истакнаа уште Кави Леонард (17 поени, 7 скокови) и Тим Данкан (14 поени, 11 скокови). На спротивната страна најекспониран беше Херисон Барнс со 27 поени и 7 скокови, додека најдобриот играч на Голден Стејт Стефон кари постигна само девет поени. На чекор до пласман во финалето на истокот се наоѓа Индијана, Пејсерси против Њујорк водат со 3-1, откако во четвртиот меч победија со 93:82. Џорџ Хил постигна 26 поени, а Пол Џорџ имаше учинок од 18 поени, 14 скокови и 7 асистенции во победата на Индијана. Кај Њујорк се истакнаа Кармело Ентони со 24 поени, 19 постигна Џеј Ар Смит.
сите 54 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд објави дека повеќе нема да игра за фудбалската репрезентација на Англија. 34-годишниот фудбалер, кој за англиската репрезентација одиграл 81 натпревар, изјавил дека сака целосно да се посвети на клупската кариера. „Долго размислував и решив дека сега е вистинското време за да ставам крај на репрезентативната кариера“, рекол Фердинанд. Централниот дефанзивец последен пат за репрезентацијата настапил во јуни 2011 година, во квалификацискиот натпревар за пласман на Европското првенство против репрезентација на Швајцарија. „Мислам дека е многу исправно да им го отстапам своето место на помладите, а јас ќе можам да и се посветам на клупската кариера. Тимот е во добра форма и постојат многу млади играчи чие време доаѓа. Секогаш со гордост го носев дресот на Англија. Би му посакал на Рој и на целиот тим сè најдобро во иднина“, дополнил Фердинанд.
сите 3 | | | веќе видена

Британецот Енди Мареј најверојатно нема да игра на вториот Грен слем турнир во сезоната, Ролан Гарос. Мареј денеска поради повреда на грбот го предаде мечот од второто коло на Мастерсот во Рим. Вториот светски рекет при резултат 1:1 во сетови мораше да се откаже од понатамошниот дуел со Марсел Гранољес. Инаку денеска Мареј го прослави 26-от роденден, а интересно и во 2007 година на денот на роденденот поради повреда го предаде мечот, тогаш на Филип Воландри. Доколку Мареј не се појави на Ролан Гарос, тогаш Рафаел Надал сигурно ќе биде меѓу првите четворица носители, што значи дека со Новак Ѓоковиќ или Роџер Федерер нема да може да се сретне пред полуфиналето.
сите 4 | | | веќе видена

Легендата на Челзи, Френк Лампард, го продолжи договорот со клубот на уште една година, со што стави крај на шпекулациите околу неговата иднина. Стариот договор на Лампард истекуваше по завршувањето на сезоната, а за него интерес покажуваа неколку екипи. Играчот беше најблиску до трансфер во ЛА Галакси. Најдобриот стрелец во историјата на Челзи се решил да остане во клубот поради враќањето на Жозе Мурињо, со кого во минатото имаше успешна соработка.
сите 26 | | | веќе видена

Некогашниот најдобар фудбалер на светот, Роналдињо ги отфрли гласините дека ја напуштил Барселона поради доаѓањето на Пеп Гвардиола во клубот. Доаѓањето на Гвардиола во Барселона се совпадна со трансферот на Роналдињо во Милан, но бразилскиот играч за врска инсистира дека тој трансфер не се случил поради Пеп Гвардиола. „Не си заминав поради Гвардиола. Секогаш кога ќе се сретневме чувствував неверојатно задоволство. Тој е одличен тренер кој дефинитивно ќе го подобри квалитетот на Баерн Минхен“, изјави Роналдињо. Бразилецот откри дека најдобар работен однос имал со претходникот на Пеп Гвардиола, Франк Рајкард: „Тренерот со кој најдобро работев и се согласував беше Рајкард. Тој одлично ја познава оваа фантастична игра и карактеристиките на играчите. Имаше големо почитување кон нас“. Роналдињо проговори и за ПСЖ, клубот каде што настапуваше во период од 2001 до 2003 година и ја отфрли можноста да се врати во Париз и покрај тоа што во ПСЖ спортски директор е Леонардо, тренерот на Роналдињо во Милан: „Леонардо? ...
| | веќе видена

Барселона својата 22-ра по ред титула ја прослави во авион, пред да биде одигран натпреварот против Атлетико Мадрид. Погледнете ја лудата прослава која што патем била идеја на Дани Алвеш.
| | веќе видена

Италијанскиот тренер Роберто Манчини повеќе не е тренер на Манчестер Сити. Синоќа англискиот клуб го потврди отказот на италијанецот преку својата веб страница. Откако Манчестер Сити не успеа да ја одбрани титулата во англиската Премиер лига, а пред неколку дена го загуби и трофејот од ФА Купот, беше сосема јасно дека италијанецот нема да ја дочека следната сезона на клупата на Граѓаните. Синоќа сите шпекупации беа потврдени, од клубот потврдија дека му е врачен отказ на Роберто Манчини кој не успеал оваа сезона да исполни ниту една зацртана цел. Роберто Манчини пристигна во екипата на Манчестер Сити на 19 декември 2009 година, откако Граѓаните го отпуштија тренерот Марк Хјуз. Италијанскиот стратег минатата година го оствари најголемиот успех со екипата на Сити освојувајќи ја титулата во Премиер лигата, но оваа сезона тоа го стори Манчестер Јунајтед со Сер Алекс Фергусон и ја врати загубената минатогодишна титула.
сите 5 | | | веќе видена

Денеска во Рим стартува петтиот турнир од Мастерс серијата, кој воедно е и последниот тест на формата на тенисерите пред стартот на Отвореното тениско првенство на Франција. Настапот во италијанската престолнина го потврдија најдобрите тенисери, а трофејот од минатата година го брани Рафаел Надал, кој во финалето го совлада Новак Ѓоковиќ. Денеска е објавена и најновата АТП листа на која и натаму на чело е Ѓоковиќ, а Енди Мареј се искачи на второто место откако Рожер Федерер не успеа да го одбрани трофејот во Мадрид. Швајцарецот сега е трет, а зад него се Давид Ферер, Рафаел Надал и Томас Бердих. Кај дамите нема измени на врвот, по вчерашната победа во финалето на турнирот во Мадрид, Серена Вилијамс ја задржа водечката позиција пред Марија Шарапова, Викторија Азаренка и Агњешка Радванска.
сите 6 | | | веќе видена

Енди Мареј се врати на второто место на АТП листата и го мина Рожер Федерер, кој не успеа да ја одбрани титулата на Мастерсот во Мадрид. Британецот на второто место има 990 поени повеќе од Федерер. Прв на АТП листата е Новак Ѓоковиќ, иако во Мадрид беше елиминиран уште во второто коло. Српскиот тенисер има речиси 4.000 поени повеќе од Мареј. Давид Ферер го задржа четвртото место на АТП чистата, но прашање на денот е кога ќе биде минат од сонародникот Рафаел Надал, кој по освоената титула во Мадрид зад Федерер заостанува за само 25 бодови. Во Топ 10 на листата уште се наоѓаат Томас Бердих, Хуан Мартин Дел Потро, Жо-Вилфред Цонга, Ришар Гаске и Станислас Вавринка. Швајцарецот со пласманот во финалето во Мадрид напредуваше за пет позиции и од најдобрите десет на светот го потисна Јанко Типсаревиќ.
сите 12 | | | веќе видена

Капитенот на нашата кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ останува на врвот на Европа. Вчера вечер, екипата на Олимпијакос славеше со 100:88 над Реал Мадрид и ја освои третата титула во Евролигата. Со 10 постигнати поени, 6 скокови и 2 асистенции, нашиот капитен беше еден од најзаслужните кошаркари за победата на Олимпијакос над Реал Мадрид. Во завршницата на фајнал-фор турнирот кој се одигра во Лондон, Олимпијакос се врати во игра од -17 поени и успеа да триумфира и да ја освои третата титула во најелитното европско кошаркарско натпреварување. Двете екипи тргнаа отворено на стартот од натпреварот, а шпанците фуриозно започнаа со шут 3 од 4 за 3 поени и со 4 блокади за само пет минути со што создадоа одлична предност од 15:5. Во втората четвртина Олимпијакос полека но сигурно започна да се враќа на натпреварот, грчкиот тим направи неколку мини серии, а со седумте поени на Антиќ кошаркарите на Олимпијакос стигнаа до само -4 на полувремето. Во вториот дел експлодираше Спанулис кој не постигна ниту еден ...
сите 47 | | | веќе видена

Деветтото издание на Скопскиот маратон мина во знакот на атлетичарите од Кенија кои со рекордни времиња победија во машка и женска конкуренција. Вајклиф Кипкори Бивот патеката долга 42 километри и 195 метри ја претрча со време од два часа, 21 минута и 56 секунди, со што за речиси две минути го надмина времето на сонародникот Диксон Терер кој пред две години истрча време од два часа, 23 минути и 51 секунда. Каролин Кипруто победи кај дамите, таа имаше време од два часа, 48 минути и 49 секунди, време кое за повеќе од една минута подобро од она кое пред две години го постави Сесилија Вангуи Варутумо од Кенија, нејзиното време во 2011 изнесуваше два часа, 50 минути и 6 секунди. Победниците на Скопскиот маратон заработија по 1.700 евра за победите и дополнителни 300 евра за поставените рекорди.
сите 17 | | | веќе видена

Возачот на Ферари, Фернандо Алонсо триумфираше на трката за Големата награда на Шпанија што се возеше на патеката Каталуња крај Барселона. По доминацијата на Мерцедес во текот на квалификациите, Алонсо беше супериорен во текот на целата трка и на крајот сосема заслужено стигна до втората победа оваа сезона, а вкупно 32-ра во кариерата. Алонсо на водечката позиција изби по првото влегување во боксот на најголемите конкуренти за највисок пласман и откако застана на чело на колоната тој не дозволи ниту еден од останатите возачи да му ја загрози водечката позиција. Второто место му припадна на Кими Раиконен, а трет низ целта мина Филипе Маса. Лидерот во генералниот пласман, Себастијан Фетел заврши на четвртото место, а неговиот тимски колега од Ред Бул, Марк Вебер ја освои петата позиција. Освојувачот на пол позицијата, Нико Розберг беше шести додека Пол ди Реста од Форс Индија беше седми. Бодови освоија уште Џенсон Батон, Себастијан Перез и Даниел Рикиардо. По денешната трка Фетел и натаму остана на чело ...
сите 27 | | | веќе видена

next