Спортманија

Жозе Мурињо, кој вчера потпиша четиргодишен договор со Челзи, изјави дека главна цел ќе му биде да ја унапреди играта, но без скапи трансфери. „Мојата работа мора да покаже напредок кај играчите и воопшто кај тимот. Доколку не успеам во тоа нема да бидам среќен. И претходно на фудбалерите им говорев дека победите се најдобриот лек против заморот. Победи, победи и само победи и никогаш нема да бидете уморни”, рече Мурињо за клупската телевизија на Челзи. Тој напомна дека лесно ја донел одлуката за враќање на „Стемфорд Бриџ”. „Го прашав Абрамович дали сака да се вратам, а тој ми возврати со прашањето ’дали ти сакаш да се вратиш’ и потоа по неколку минути се беше договорено”, изјавил Португалецот. Иако зад себе има напорна сезона, Мурињо рече дека не чувствува замор и дека уште утре би можел да започне со подготвките за новата сезона. Инаку медиумите во Англија беа одушевени од враќањето на португалскиот тренер во Премиер лигата. „Тој знае да комуницира со навивачите, знае како да ги мотивира фудбалерите, ...
сите 23 | | | веќе видена

Откако Радамел Фалкао се пресели во екипата на Монако за 60 милиони евра, европскиот фудбал е во исчекување на новиот напаѓач кој ќе биде наследник на Колумбиецот во нападот на Атлетико Мадрид. Познато ни е дека фудбалските ѕвезди дефинитивно го напуштаат тимот на Алтетико, меѓутоа мадридскиот клуб досега неколку пати ни докажа дека знае експресно да најде квалитетна замена. Претходно рекорди соборуваа Серхио Агуеро и Фернандо Торес, па затоа фудбалската јавност со нетрпение го исчекува настапот на наследникот на Радамел Фалкао. Новото име во соблекувалната на Атлетико Мадрид е младиот 20-годишен Бразилец Лео Баптистао кој минатата сезона настапуваше во тимот на Рајо Ваљекано и на 28 настапи постигна седум погодоци и седум асистенции. Вредноста на трансферот не е објавена, меѓутоа трансфер маркетот, Баптистао го проценува на 6 милиони фунти. Иако од младиот Бразилец многу се очекува, сепак преодниот рок за Атлетико Мадрид само што започна, а мадридскиот тим сигурно нема да застане тука и ќе се обиде со ...
сите 4 | | | веќе видена

Младиот шпански менаџер Роберто Мартинес е новиот тренер на екипата на Евертон, пренесуваат медиумите на Островот. 39-годишниот Роберто Мартинес од 2009 година ја предводеше екипата на Виган, а на клупата на Евертон ќе го замени Дејвид Мојс кој после 11 години поминати на „Гудисон Парк”, се збогуваше со клубот од Ливерпул и се пресели во Манчестер каде што го наследи Сер Алекс Фергусон на клупата на Јунајтед. „Сопственикот на Евертон, Бил Кенрајт и јас постигнавме договор во врска со одштетата”, накратко изјави сопственикот на Виган, Дејв Вилан. Роберто Мартинес оваа сезона со екипата на Виган успеа да го освои ФА Купот триумфирајќи против Манчестер Сити во финалето, меѓутоа Виган испадна од Премиер лигата.
сите 8 | | | веќе видена

Новото засилување на Барселона, Нејмар денеска пристигна во каталонската престолнина. Бразилскиот стрелец стапна на Ел Прат некаде околу 13 часот и беше бурно поздравен од фановите на клубот. Неколку минути подоцна десетката позираше пред амблемот. Предстојат медицинските тестови по кои играчот официјално ќе потпише петгодишен договор.
сите 30 | | | веќе видена

Жозе Мурињо конечно призна дека се сели во Челзи. Специјалниот кој се раздели од Реал Мадрид денеска отпатува и веќе е во Лондон, а до крајот на неделата се очекува да потпише и договор со клубот од „Стенфорд Бриџ“. „До крајот на неделата ќе бидам менаџер на Челзи. Ја чуствувам љубовта од луѓето во тој клуб и тоа е нешто кон треба да се стремам. Животот е убав и краток и затоа ќе го сторам тоа што го чуствувам и што мислам дека е најдобро за мене и моето семејство“, изјави Мурињо за шпанските медиуми.
сите 54 | | | веќе видена

Фудбалерите на Баерн Минхен, триумфално ставија крај на фантастичната сезона, откако ја освоија и титулата во националниот Куп. Баварците во финалниот меч кој се одигра на Олимпискиот стадион во Берлин го совладаа Штутгарт со 3:2 (1:0). Баерн по еден час игра во финалниот меч стигна до предност од 3:0, стрелци на головите беа Милер од пенал во 37-та и Гомез во 48-та и 61-та минута. Штутгарт во последните 20 минути со головите на Харник успеа да избори пристоен пораз. Финалето во германскиот Куп беше последен натпревар на клупата на Баерн за тренерот Јуп Хајнкес, Баварците од 1 јули ќе ги предводи Пеп Гвардиола.
сите 13 | | | веќе видена

Мајсторката меѓу Индијана Пејсерс и Мајами Хит ќе го одреди шампионот во Источната конференција и противникот на Сан Антонио во големото финале во НБА лигата. Кошаркарите на Индијана на убедлив начин го совладаа Мајами со 91:77 во шестиот натпревар од серијата кој се одигра во Индијанаполис. Кошаркарите на Индијана одиграа неверојатна одбрана, ограничувајќи го противникот на само 36 отсто реализација од поле, а прашањето на победникот го решија во третата четвртина која ја добија со 29:15. Индијана имаше надмоќ во скокот (53-33) и постигна двојно повеќе поени од рекетот (44-22). Четворица кошаркари на Индијана постигнаа двоцифрен број поени: Пол Џорџ (28 поени, 8 скока, 5 асистенции), Рој Хиберт (24 поени, 11 скокови), Џорџ Хил (16 поени) и Дејвид Вест (11 поени, 14 скокови). Мајами го предводеше најкорисниот играч во лигата Леброн Џејмс со 29 поени, на кои придодаде 7 скокови и 6 асистенции. Индијана последен пат седми натпревар во конференциското финале играла во 1998 година кога загуби од Чикаго, ...
сите 45 | | | веќе видена

Кевин Гарнет, крилниот центар на Бостон Селтикс, реши за уште една сезона да го пролонгира заминувањето во пензија. 37-годишниот кошаркар решил по завршувањето на сезоната 2013/14 да стави крај на богатата кариера. Американските медиуми пренесуваат дека Гарнет сигурно ќе игра и следната сезона, дури и доколку Пол Пирс реши да замине во пензија. Еден од најдобрите крилни центри во историјата на лигата, оваа сезона во просек имаше учинок од 14,8 поени и 7,8 скокови по натпревар. Бостон сезоната ја заврши во првото плејоф коло, откако со 4-2 ја загуби серијата против Њујорк Никс.
сите 3 | | | веќе видена

Во Американ Ерлајнс Арената, Мајами Хит ја пречека Индијана Пејсерс на петата средба од финалната серија во источната конференција. Натпреварот добро започна за гостинскиот тим кој благодарение на расположените Пол Џорџ со 27 поени по 48 минути и Рој Хиберт со 22, првата четвртина ја добија со 23:19 и по изедначените втори 12 минути (21-21) на полувремето заминаа со предност од четири поени (44-40). Сепак тимот на Мајами на паркетот на стартот на второто полувреме истрча со победничко расположение. Доминацијата во третата четвртина која Хит ја доби со 30:13, Леброн во овие 12 минути запиша 16 пени, го најавија конечниот триумф од 90:79 и водството од 3:2 во серијата подобар од седум. Леброн Џејм дуелот го заврши со 30 поени и 8 скока, Јудонис Хаслем запиша 16 поени како вториот најефикасен во составот на домаќинот. Следниот натпревар се игра во сабота во Индијанаполис.
сите 26 | | | веќе видена

Откако пропадна доаѓањето на Радамел Фалкао, водството на англискиот премиерлигаш Челзи се сврти кон уругвајскиот репрезентативец. Имено се работи за напаѓачот на италијанскиот калчолигаш Наполи и соиграч на македонскиот репрезентативен капитен Горан Пандев, Едисон Кавани. Според британските медиуми, Челзи за 26-годишниот Кавани е подготвен да го понуди шпанскиот напаѓач Фернандо Торес и уште 30 милиони евра. Италијанците засега не одговориле на понудата, меѓутоа познато е дека Едисон Кавани во својот договор има заштитна клаузула од 60 милиони евра. Исто така, за да го задржат во своите редови, челниците на Наполи на Уругваецот му понудија нов договор со годишна плата од седум милиони евра. Кавани во моментов е еден од најбараните напаѓачи на европскиот фудбалски пазар, а за него се заинтересирани и Манчестер Сити, ПСЖ, како и Реал Мадрид. Уругваецот во Наполи дојде во 2010 година од Палермо, а претходно настапуваше за уругвајски Данубио. Сезонава постигна 38 голови во 43 официјални натпревари за ...
сите 4 | | | веќе видена

На денешната прес-конференција беше соопштено дека Барселона и 33-годишниот фудбалер Ерик Абидал одлучиле да ја прекинат соработката по истекувањето на договорот, а херојот на Барса не можеше да издржи и се расплака пред соиграчите и челниците на тимот. „Би сакал да останам и понатаму во Барселона, но во клубот на тоа гледаа поинаку и морам да ја почитувам нивната одлука. Се надевам деке еден ден ќе се вратам во клубот, бидејќи е навистина посебен за мене“, изјави Абидал. Сандро Росели изјави дека вратата му е отворена на Абидал доколку сака да му се приклучи на техничкиот дел од тимот по завршување на кариерата како играч. Токму тоа е причината поради нивната разделба, минатата година на Абидал му беше трансплантиран црниот дроб, а тој сака да продолжи со фудбалската кариера како играч се додека здравјето тоа го дозволува. Во Барселона сакаат да го задржат, но не како играч. На прес-конференцијата Абидал како и неговиоте соиграчи, меѓу кои и Виктор Валдес не можеа да ги издржат емоциите и солзите.
сите 9 | | | веќе видена

Кошаркарите на Индијана Пејсерс го совладаа Мајами Хит со 99:92 и го израмнија резултатот во финалната серија, во Источната конференција на 2:2. Петтиот натпревар помеѓу овие два тима ќе се одигра во петок, а домаќин ќе биде Мајами. „Никаде не одиме. Повторно се враќаме во Мајами, за таму да се бориме за секоја топка“, изјавил по натпреварот Рој Хиберт, кој со 23 поени и 12 скокови ја предводеше Индијана до победата. Покрај Хиберт кај Пејсерси уште се истакнаа и Ленс Стивенсон (20 поени, 5 скокови), Пол Џорџ (12 поени, 8 скокови) и Дејвид Вест (14 поени, 12 скокови). Леброн Џејмс беше најдобриот играч на Мајами со 24 поени, 5 скокови и 6 асистенции, но тој на минута до крајот мораше да го напушти теренот поради шест лични грешки. Покрај Џејмс одличен учинок имаше и Марио Чалмерс кој постигна 20 поени, додека Двејн Вејд уфрли 16 кошеви. Победникот од оваа серија, во големото финале ќе игра против Сан Антонио Спарс, кој во финалето во Западната конференција го елиминира Мемфис со чисти 4:0.
сите 27 | | | веќе видена

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, од следната сезона ќе биде играч на Барселона Интерспорт, пишува „Ел Мундо Депортиво”. Лазаров пред една недела во интервју за шпанската новинска агенција „ЕФЕ”, рече дека дури по завршувањето на сезоната ќе решава каде да ја продолжи кариерата, но според „Ел Мундо Депортиво” наскоро трансферот на десниот бек во Барселона и официјално ќе биде потврден. „Не постои ракометар кој не би сакал да игра во Шпанија. Јас имам семејство и две деца, треба да одберам понуда за себе како ракометар, но и за семејството”, изјавил Кире. Инаку, Лазаров од Атлетико заминува поради лошата финансиска состојба во која се наоѓа клубот, кој значително го намали буџетот за следната сезона. Претходно од Атлетико во Барселона се преселија Сергеј Рутенка (2009) и Арпад Штербик (2012).
сите 25 | | | веќе видена

Дел од покривот на стадионот „Арена Фонте Нова” се сруши после обилните дождови кои го зафатија Салвадор изминатиов период. Иако Бразилците тврдат дека ќе ги завршат сите градежни работи околу стадионите за Светското првенство во Бразил 2014 година, сепак овие денови се соочуваат со сериозни проблеми. Покривот на стадионот кој треба да биде домаќин на натпреварите од Купот на конфедерации се сруши поради обилните дождови. Работници мораа рачно да го чистат покривот и да ја отстрануваат насобраната вода за да не дојде до поголема штета.
| | веќе видена

41-годишниот италијански судија Никола Рицоли, кој што ја имаше честа да го суди големото финалето на „Вембли”, призна дека по завршувањето на натпреварот го совладале емоциите. „Плачев после натпреварот. Погледнав кон стадионот, кон трибините. Сите навиваа, пееја, скандираа, дури и навивачите на Борусија Дортмунд. Почувствував многу емоции и почнав да плачам”, изјави Рицоли и призна дека со нетрпение ја очекувал првата реакција за тоа како ја завршил неговата работа. „Имав чувство дека добро ја завршив работата, но чекав да видам што ќе каже Пјерлуиџи Колина. Многу ќе ме погодеше доколку направев грешка, затоа што израснав покрај него. Поради тоа ќе ми беше уште потешко. Кога влезе во соблекувалната останав без здив, тој ме погледна, а неколку секунди владееше тишина. Тогаш ни рече дека сите сме завршиле одлична работа”, заврши Никола Рицоли.
сите 3 | | | веќе видена

Сан Антонио Спарс во финалето од Западната конференција триумфираа над Мемфис Гризлис со убедливи 4-0 и се пласираа во големото финале каде што ќе ги одмерат силите со подобриот од дуелот на Истокот помеѓу Мајами Хит и Индијана Пејсерс. Утринава Спарси го добија и вториот натпревар на гостувањето кај Гризлис со 93-86 со што обезбедија пласман во големото финале. Тоа значи дека Тим Данкан ќе го игра своето петто по ред, финале во неговата НБА кариера (четири НБА прстени, 1999, 2003, 2005, 2007). Ману Џинобили и Тони Паркер ќе го „бркаат” четвртиот прстен, а претходно ги освоија сите прстени, освен оној во 1999 година. Во последното финале во 2007 година, Спарси со 4-0 славеа против екипата на Кливленд, патем предводена од Леброн Џејмс, па многу веројатно е Спарси повторно да играат против Џејмс во едно финале. Да потсетиме, Мајами во финалето на Истокот има водство против Индијана од 2-1. Спарси на натпреварот утринава поведоа од самиот старт, во првата четвртина имаа 24-14 и своето водство го одржуваа ...
сите 5 | | | веќе видена

Кошаркарите на Мајами Хит експресно ја вратија предноста на домашен терен која што ја загубија во вториот натпревар од финалето на Истокот против Индијана Пејсерс. Утринава Хит во Индијанаполис славеа со 114-96 и поведоа со 2-1. „Тие се една од најдобрите екипи во историјата на НБА лигата. Ако не ги чувате концентрирано сите 48 минути, тие ќе ви го направат она што вечерва ни го направија на нас. Но, дури и кога совршено ги чувате, тие и натаму го пронаоѓаат патот до кошот“, изјави тренерот на Индијана, Франк Вогел по натпреварот. Мајами утринава едноставно беа предобри. Во првата четвртина екипата на Ерик Споелстра постигна 34 поени, со што го израмни клубскиот плејоф рекорд, додека на полувремето Хит имаа 70 поени на своето конто што е апсолутен клубски рекорд во плејоф фазата од НБА лигата. За разлика од вториот натпревар, Споелстра одлучи да ги активира сите свои играчи, Леброн постигна 22 поени, меѓутоа имаше одлична поддршка од остатокот од тимот, а целата прва петорка имаше двоцифрен број на поени. ...
сите 59 | | | веќе видена

Во трката која беше прекината во 46-от круг втор финишираше шампионот Себастијан Фетел, а трет заврши Марк Вебер од Ред Бул. Германецот Нико Розберг од Мерцедес победи со безгрешно возење од пол-позицијата до целта во трката за Големата награда на Монте Карло во Формула 1, која го проби двочасовниот термин за 20 минути поради низата инциденти на патеката. Веднаш по него финишираа шампионот Себастијан Фетел и Марк Вебер од Ред Бул. Покрај тројката, бодови освоија Хамилтон, Сутил, Батон, Алонсо, Верњ, Ди Реста и Раиконен, кои завршија по тој редослед. Трката беше прекината во 46-от круг поради судирот меѓу Макс Чилтон од Марусија и Пастор Малдонадо од Вилијамс, по кој делови од нивните болиди се разлетаа по патеката. Малдонадо мораше да се откаже, а Чилтон продолжи. Следна е трката за Големата Награда на Канада во Монтреал е на 9 јуни. Вкупен поредок, возачи: Фетел 107, Раиконен 86, Алонсо 78, Хамилтон 62, Вебер 57, Розберг 47, Маса 45, Ди Реста 28, Грожан 26, Батон 25, Зутил 16, Перез 12, Рикјардо 7, ...
сите 20 | | | веќе видена

Баерн Минхен е новиот освојувач на трофејот во Лигата на шампионите откако вчера вечер го совлада тимот на Борусија Дортумд. Ѕвезда на натпреварот беше холандскиот интернационалец Арјен Робен кој само на миута пред истекот на регуларните деведесет минути, го сврте резултатот во корист на Баерн Минхен, постигнувајќи ги конечните 2:1. Претходно првиот гол на натпреварот во средината од второто полувреме го постигна хрватскиот интернационалец, играчот на „Баварците”, Марио Манџукиќ. Но, тоа водство траеше само седум минути за по изведба на досуден пенал, Борусија да изедначи преку ударот на Илкај Гундоган. Двата тима покажаа изедначена и борбена игра со голема желба за освојување на трофејот на најелитното фудбалско натпреварување во Европа. Сепак, Баерн на крајот ја покажа својата величина и по петти пат во својата фудбалска историја го додаде трофејот од Лигата на шампионите. Баерн Минхен е веќе петкратен шампион во Лигата на шампионите, а истовремено тој е најбогат и најуспешен клуб во Германија. Борусија ...
сите 28 | | | веќе видена

Бундеслигашот Шалке постигна победа од 3:2 на синоќешното гостување кај македонскиот првак Вардар. Овој пријателски натпревар беше организиран во рамки на добрата соработка на двата клуба. Госите од Гелзенкирхен поведоа во првиот дел со трите голови за 11 минути. Серијата ја почна „ѕвездата” на Шалке 04, Клас-Јан Хунтелар со голот во 27-та минута. На 2:0 зголеми Барнет во 33-та минута, а Бастос во 38-та минута го постави резултатот од првиот дел (0:3). „Црвено-црните” намалија преку Филип Петров во 68-та минута, а конечните 2:3 ги постави Андреј Ацевски во 84-та минута. Натпреварот го следеа околу 8.000 гледачи, а посебен белег беа навивачките групи на двата тима, кои имаат повеќегодишно пријателство од претходниот натпревар меѓу Вардар и Шалке во Интертото купот во 2004 година. Почетниот удар на натпреварот го изведе поранешниот голман на Вардар, Драган Мутибариќ, кој во 1976 година го бранел голот и на германската екипа Шалке 04.
сите 4 | | | веќе видена

next