Спортманија

Кошаркарите на Индијана Пејсерс изедначија на 1-1 во финалето на Исток, откако како гостин го совлада шампионот Мајами Хит со 97:93. Најзаслужен за победата на Индијана беше Рој Хиберт, кој постигна рекордни во плејофот 29 поени, а имаше и 10 скокови. Покрај Хиберт, 22 поена постигна Пол Џорџ, 18 реализираше Џорџ Хил, а 13 Дејвид Вест. Најдобриот стрелец на натпреварот беше играчот на Мајами, Леброн Џејмс со постигнати 36 поени, но имаше и две грешки во последната минута. Следниот натпревар се игра во недела навечер на теренот на Индијана, а вечерва на програмата е финалето на Запад во кое Сан Антонио Спарс води 2-0 против Мемфис Гризлис.
сите 30 | | | веќе видена

НБА лигата ја доби најдобрата петорка за регуларниот дел во сезоната 2012/2013. Петорката ја предводи МВП кошаркарот на регуларниот дел од сезоната, Леброн Џејмс, кој единствен доби максимален број гласови. Покрај Џејмс, во идеалната петорка се најдоа уште: Кевин Дурент (Оклахома), Крис Пол (ЛА Клиперс), Коби Брајант (ЛА Лејкерс) и Тим Данкан (Сан Антонио). Втората најдобра петорка ја формираа: Марк Гасол (Мемфис), Блејк Грифин (ЛА Клиперс), Кармело Ентони (Њујорк Никс), Тони Паркер (Сан Антонио) и Расел Вестбрук (Оклахома). Во третата најдобра петорка новинарите ги избраа: Џејмс Харден (Хјустон), Двајт Хауард (ЛА Лејкерс), Дејвид Ли (Голден Стејт), Пол Џорџ (Индијана) и Двејн Вејд (Мајами).
сите 6 | | | веќе видена

53-годишниот Шпанец ќе потпише договор на две години за 3,5 милиони евра по сезона, за тимот од Неапол. Рафаел Бенитез го дели само официјална објава дека ќе биде нов тренер на Наполи, за кој игра и најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев. Шпанецот, кој ќе го напушти Челзи летово, е цел на „сините” од Неапол, кои бараат замена за Валтер Мацари. Агентот на Бенитез, Гарсија Мануел Квилјон, се сретна со челниците на италијанскиот вицешампион во седиштето во Рим на „Филм ауро”, компанија за продукција на филмови во сопственост на претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис. И „Газета дело Спорт“ и „Кориере дело спорт” пишуваат дека договорот е веќе постигнат. Бенитез (53) ќе потпише на две години за 3,5 милиони евра по сезона за учесникот во Лигата на шампионите.
сите 30 | | | веќе видена

УЕФА е подготвена да ја донесе одлуката, според која, победникот во Лига Европа ќе избори директен пласман во Лигата на шампиони. Одлуката на УЕФА би започнала да се применува од сезоната 2014/2015. Причина за ваквата одлука на УЕФА е неатрактивноста на Лига Европа, натпреварување во кое најдобрите тимот најчесто играат без своите најдобри фудбалери. Исто така, УЕФА ја разгледува можноста најсилните европски првенства да добијат уште едно место во Лигата на шампиони. Овие промени УЕФА ќе ги усвои на Конгрес, додека Европската фудбалска унија реши да воведе и ригорозни казни за клубовите и играчите, кои ќе бидат дел од расистички инциденти.
сите 9 | | | веќе видена

Бундеслигашот Шалке 04, кој последните неколку сезони е редовен учесник во Лигата на шампиони утре ќе гостува во Скопје и ќе одигра пријателски меч со македонскиот првак Вардар. Фудбалерите на тимот од Гелзенкирхен, кој сезоната во Бундеслигата ја завршија на четвртото место во Скопје ќе пристигнат околу пладне. „Имаме добра можност да почувствуваме како е да се игра против квалитетни европски фудбалери. Ова ќе ни биде потребно во пресрет на меѓународните искушенија кои ќе не очекуваат во квалификациите за Лигата на шампиони, во следната сезона. Секако дека се надевам, дека во последните два натпревара ќе ја одбраниме шампионската титула“, рече капитенот на Вардар Остоја Стјепановиќ. Тренерот на Вардар, Благоја Милевски, најави дека сите играчи ќе добијат можност да настапат на овој пријателски натпревар, во ситуација кога црвено-црните ги делат уште две средби од одбрана на титулата предводникот на тимот нема премногу да ризикува со носителите на играта. Пријателскиот натпревар помеѓу Вардар и Шалке 04 ...
сите 48 | | | веќе видена

Победникот на Шпанското гран при од пред две седмици ќе „атакува“ на нов рекорд на асфалтот во Монте Карло. Фернандо Алонсо тука славеше во 2006 со Рено и во 2007 со Мекларен, па доколку победи со Ферари ќе стане првот возач кој што триумфирал со три различни екипи во Монако. Од сите досегашни победници во Монако, само четворица никогаш не победиле повторно на оваа патека, што е показател дека оние кои имаат добро досие во Монако, секогаш можат да се сметаат за фаворити. Од активните возачи, шестмина имаат победи во периодот од 2005 до денес, при што Алонсо и Марк Вебер славеле по два пати, додека Кими Раиконен, Џенсон Батон, Луис Хамилтон и Себастијан Фетел се надеваат да го повторат успехот. Иако ова се води како 71 трка во кнежевството, де факто е 60-та што се бодува за светското првенство на Формула 1, а на речиси половина од овие трки (26), славел оној што бил на пол позицијата. На дополнителни 13 трки, победил возачот кој стартувал како втор, но од 2000 до денес, тоа е забележано во само два наврати, ...
сите 29 | | | веќе видена

Кошаркарите на Мајами Хит поведоа во источната финална серија против Индијана со 1-0, откако утринава пред своите навивачи триумфираа над Пејсерси со 103-102. На актуелните НБА шампиони победата им ја донесе Леброн Џејмс со кош во последните 2 секунди од натпреварот. Во дуелот во кој што имаше 18 изедначувања и 17 промени на водство, Леброн ја доби топката на 2,2 секунди пред крајот на натпреварот и со положување го реши победникот на мечот. Во регуларниот дел Пол Џорџ ги спаси Пејсерси и со тројка на 0,7 секунди пред крајот го одведе натпреварот во продолженија, а во продолженијата на 2,2 секунди пред крајот ги реализираше трите слободни фрлања откако беше фаулиран од Двејн Вејд. Џејмс дуелот против Индијана го заврши со трипл-дабл учинок постигнувајќи 30 поени, 10 скокови и 10 асистенции. Петмина играчи на Мајами постигнаа двоцифрен број на поени. Двејн Вејд натпреварот го заврши со 19 поени, Крис Бош со 17, Андерсен додаде 16, а Марио Чалмерс постигна 10 поени. Кај Индијана најефикасен беше Пол Џорџ ...
сите 15 | | | веќе видена

Стоперот на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд потпиша продолжување на договорот со англискиот шампион. „Среќен сум што потпишав ново едногодишно продолжување со овој фантастичен клуб. Со истото темпо продолжуваме и следната сезона“, изјавил Рио Фердинанд. Рио минатата седмица објави крај на неговата репрезентативна кариера. Тој настапува во тимот на Манчестер Јунајтед од 2002 година кога пристигна од екипата на Лидс Јунајтед. Од тогаш до денес Фердинанд освои шест титули шампион на Англија, два Лига купа, четири пати го освои англискиот Суперкуп и по една титула од Лигата на шампионите и Светското клубско првенство.
сите 10 | | | веќе видена

Бразилскиот прволигаш Сантош повторно им кажа „не“ на Барселона, потврди потпретседателот на клубот, Одилио Родригез. Двата клуба преговарале во текот на вчерашниот ден, а според бразилските и шпанските медиуми Барселона понудила 20 милиони евра за да дојде до 55% сопственост над Нејмар. Останатите 45% сопственост над бразилскиот фудбалер имаат две инвестициски групации, ТЕИСА и ДИС. „Сантос ја анализираше понудата на Барселона и проценивме дека таа понуда не ги задоволува нашите барања. Нејмар останува во клубот, неговиот договор важи до 2014 година“, порача Родригез кој додаде дека за нивниот фудбалер се интересира и Реал Мадрид. „Точно е тоа дека и Реал е заинтересиран, но можам само да зборувам за конкретни работи, бидејќи понуда за Нејмар од Реал сеуште нема“.
сите 33 | | | веќе видена

Тежок удар за Борусија Дортмунд на три дена пред финалето од Лигата на шампионите. Најважниот натпревар во сезоната ќе го пропушти еден од нивните најдобри поединци, Марио Геце. Германскиот репрезентативец заработи повреда на реванш натпреварот против Реал Мадрид во полуфиналето од Лигата на шампионите. Иако сите во клубот како и Марио се надеваа дека ќе се опорави за лондонското финале, се чини дека ништо од тоа. Борусија Дортмунд во среда потврди дека Геце нема да настапува на „Вембли“, иако во вторникот се врати на тренинзите. „Финалето беше мојата цел и во последниве неколку седмици напорно работев за да бидам подготвен. Неопишливо ми е жал што нема да можам да им помогнам на моите соиграчи на овој важен натпревар. Ќе отпатувам за Лондон за да ги поддржам моите соиграчи“, изјави Геце кој од следната сезона ќе ги брани боите на Баерн Минхен.
сите 3 | | | веќе видена

Спарси поведоа со 2-0 против екипата на Мемфис во финалето од Западната конференција. Мамузите прокоцкаа водство од 18 поени разлика, но на крајот сепак триумфираа со 93-89. Сан Антонио во последниот период имаше 13 поени разлика, но Мемфис со една одлична серија од 15-2 во последните осум минути се врати во игра, а на 14 секунди пред крајот, Мајк Конли погоди за 85-85 и продолженија. „Глупаво е што прокоцкавме толку голема предност во последната четвртина од натпреварот, но покажавме дека и такви работи не можат да не спречат да победиме“, изјави Тим Данкан кој ги постигна првите шест поени во продолжението, а натпреварот го заврши со 17 поени и девет скокови. Данкан играше 31 минута затоа што на почетокот од третата четвртина заработи три лични грешки за само 30 секунди. Меѓутоа Тони Паркер ги превзеде работите во свои раце. Натпреварот го заврши со 15 поени, а во второто полувреме запиша седум асистенции со што го постави рекордот во неговата кариера со вкупно 18 асистенции. Кај гостите најдобри на ...
сите 2 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург, очекувано, го освоија трофејот во Купот на Македонија, во финалниот меч на завршниот турнир, Металург го совлада Зомимак М со 26:23 (14:12). Металург до петтиот трофеј во Купот на Македонија го предводеа Вугринец со девет и Георгиевски со пет голови, додека Станиќ одбрани 10 удари. Во екипата на Зомимак М се истакна Пецаковски со седум погодоци. Инаку, по полуфиналната победа, во сабота, над големиот ривал Вардар Про, играчите на Металург во дуелот со Зомимак М влегоа како апсолутни фаворити и тој епитет го оправдаа. Играчите од Автокоманда, во текот на сите 60 минути го контролираа натпреварот, најчесто има предност два гола, ракометарите на Зомимак М неколку пати стигнуваа до израмнување, но не успеваа да го превземат водството. Клучната предност од пет гола, со која практично го решија победникот, ракометарите на Металург ја направија во средината од второто полувреме.
сите 44 | | | веќе видена

Најзвучниот трејд пред стартот на сезоната во НБА лигата, приклучувањето на Двајт Хауард на Лос Анџелес Лејкерс, ќе заврши неславно откако играчот одлучи да не го продолжи договорот со клубот од „Стејплс Центарот”. На 1 јули, Хауард ќе стане слободен агент, а опциите од кои тој најавува дека ќе ја одбере втората се потпишување на петгодишен договор со Лејкерс вреден 118 милиони долари или да се пресели во друг клуб. Центарот оваа сезона во просек забележа по 17.1 поен, 12.4 скока и 2.45 блокади по натпревар.
сите 8 | | | веќе видена

Повредата поради која капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, во 7-та минута беше принуден да го напушти теренот на дуелот со Рома не е сериозна, пренесуваат италијанските медиуми. Станува збор за исчашен зглоб без истегнување на лигаментите, што ќе го принуди Пандев на одмор од фудбалските терени но најверојатно ќе му биде на располагање на селекторот на фудбалската репрезентација, Чедомир Јаневски за јунските контроли со Шведска и Норвешка. Наполи на вчерашната средба со Рома загуби со 2:1, но клубот сезоната ја заврши на втората позиција во Серија А и обезбеди учество во Лигата на шампиони.
сите 7 | | | веќе видена

Мајкл Керик заклучи дека во соблекувалната на Манчестер Јунајтед имало „интересни времиња” отткако одиграа 5:5 со ВБА на последниот натпревар на Сер Алекс Фергусон како менаџер на Јунајтед. Фергусон претходно најави дека оди во пензија после 26 години во Јунајтед, а натпреварот против ВБА беше 1500-тиот негов натпревар на клупата на „црвените ѓаволи”. Тој гледаше како шампионите од Премиер Лигата дозволија од водство со 5:2 да примат 3 гола за 10 минути отткако хет-трикот на Ромелу Лукаку обезбеди бод за домаќините. Ова беше прв нерешен резултат од 5:5 во историјата на Премиер Лигата и забавата можеби беше совршена за испраќањето на Ферги во пензија. Шкотланѓанецот ќе биде заменет на „Олд Трафорд” од страна на Дејвид Мојс, а Керик му се заблагодари на легендарниот менаџер пред да се фокусира на новиот предизвик. „Сакам да му се заблагодарам на Фергусон за се што направи, а направи многу повеќе оттколку ние”, изјави Керик. „Беше навистина смешно во соблекувалната поради цела оваа ситуација. Ние сме ...
сите 19 | | | веќе видена

Менаџерот на Тотенхем, Андре Вилјаш Боаш, самоуверено ги демантираше сите шпекулации дека ѕвездата во тимот, Герет Бејл ќе го напушти клубот во текот на летниот преоден рок. Стратегот е категоричен дека Велшанецот ќе остане во Тотенхем и следната сезона. „Веќе неколку пати реков и повторно ќе повторам, Бејл ќе остане кај нас и следната сезона. Ова е информацијата која доаѓа од раководството на клубот”, изјави португалскиот стратег. Бејл постојано се поврзува со трансфер во најголемите европски тимови. Последен, кој сериозно е загреан за неговиот потпис, е Реал Мадрид. Сепак ниту Манчестер Јунајтед, Сити и Челзи нема да останат „неми“ во трката да го убедат да се пресели кај некој од нив.
сите 18 | | | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Сити, Самир Насри, категорично ги демантираше сите шпекулации за негов евентуален трансфер во ПСЖ. Офанзивниот играч за врска ги негираше гласините кои го поврзуваат со амбициозниот француски шампион. „Немам намера да го напуштам Сити. Сакам да останам тука и да продолжам каде што застанав. Сите информации за ПСЖ се повеќе од лажни. Никогаш не сум имал контакт со нив”, вели Насри. Очигледно по највеното заминување на Манчини и Насри се надева на многу поголема минутажа следната сезона кај новиот стратег на тимот. Се пореално е дека местото на Манчини, ќе го превземе Пелегрини од Малага.
сите 2 | | | веќе видена

Со натпреварите од 38. коло заврши сезоната во англиската Премиер лига. Последното коло ги реши дилемите околу патниците во Лигата на шампиони, па покрај екипите од Манчестер Јунајтед и Сити, директем пласман во европската елита избори Челзи, додека Арсенал ќе игра во квалификациите. Уште пред одигрувањето на последното коло беше јасно дека КПР, Рединг и Виган од следната сеозна ќе играат во понискиот ранг, во Чемпионшип дивизијата. Алекс Фергусон во Бирмингем, на мечот со ВБА, последен пат во кариерата го предводеше Манчестер Јунајтед. Инаку, ВБА и Јунајтед одиграа прекрасен меч, во кој „црвените ѓаволи” имаа предност од 3:0 и 5:2, а мечот на крајот заврши со резултат од 5:5. Белгискиот репрезентативец Ромелу Лукаку постигна хетр-трик за ВБА. Миниламна победа од 1:0 во дуелот со КПР забележа Ливерпул, а по овој натпревар дологодишниот играч на тимот, Џејми Карагер ја заврши професионалната кариера. Челзи третото место си го обезбеди со победата над Евертон со 2:1, а на овој меч играчите на Рафаел Бенитез ...
сите 19 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио Спарс го совладаа тимот на Мемфис Гризлис со 105:83, со што поведоа со 1-0 во финалната серија, во Западната конференција во НБА лигата. Најзаслужен за добриот старт на Спарси во финалната серија беше Тони Паркер кој мечот го заврши со 20 поени и 9 асистенции. Играчите на Сан Антонио, многу мотивирано влегоа во натпреварот и уште во првата четвртина стекнаа предност од 17 поени (29:12). Мемфис во третата четвртина успеа да стигне до негатива од шест поени (62:56), но Спарси во финишот на четвртината со серија од 11:1 ја врати двоцифрената предност и на крајот стигна до победата. Покрај Паркер, во редовите на Сан Антонио се истакнаа уште Кави Ленард со 18 и Џеф Грин со 16 поени. „Никој не е среќен по овој натпревар. Се сеќаваме на минатата сезона кога во финалето на западот водевме со 2-0 и на крајот ја загубивме серијата. Ова е само еден меч и сам по себе тој не значи ништо. Не чека долг пат”, изјавил играчот на Сан Антонио Тони Паркер. Квинси Пондекстер со 17 поени и Марк Гасол ...
сите 26 | | | веќе видена

Фудбалерот на ПСЖ, Дејвид Бекам кој пред неколку дена најави дека заминува во пензија, го одигра својот последен натпревар пред домашната публика со која имаше емотивно збогување. Во последниот натпревар, Бекам ја носеше капитенската лента и запиша една асистенција за погодок, а теренот го напушти во 83-тата минута. Пред излегувањето на теренот целиот стадион застана на нозе и му аплаудираше на фудбалерот кој не можеше да ги сокрие солзите. Освен соиграчите и публиката која му скандираше да остане уште една година, на трибините беа присутни неговите четири деца и сопругата Викторија.
сите 15 | | | веќе видена

next