Спортманија

Новиот тренер на Бруклин Нетс одлучи за следната сезона да направи многу силен состав со кој би можел да се надева на голем успех. Според американските медиуми, Кид успеал да издејствува да пристигнат тројцата асови на Бостон Селтикс - Кевин Гарнет, Пол Пирс и Џејсон Тери. Двата тима наводно постигнале договор за размена на играчите, а се` ќе биде официјализирано на 10 јули. Од Бруклин во Бостон ќе се преселат Џералд Волас, Крис Џозеф и Крис Хамфриз, а Селтикси од Бруклин Нетс ќе добијат и уште три пикови на драфтот во 2014, 2016 и 2018 година. Бостон со заминувањето на триото Гарнет, Пирс и Тери се ослободи од големите трошоци, а очигледно парите не се никаков проблем за рускиот милијардер Михаил Прохоров кој е сопственик на Бруклин Нетс. Кога ова трио ќе им се приклучи на Дерон Вилијамс, Џонсон и Брук Лопез, јасно е дека во Бруклин размислуваат дури и за шампионска титула.
сите 2 | | | веќе видена

Џон Мекинро, една од најмаркантните личности во тениската историја, го прогласи Шпанецот Рафаел Надал за најдобар тенисер на сите времиња. Предноста која Шпанецот ја има во меѓусебните дуели со Новак Ѓоковиќ, Рожер Федерер и Енди Мареј, како и освоените трофеи на Олимписките игри и во Дејвис купот, според Мекинро се главните аргументи за ваквата негова констатација. Инаку, Надал, во понеделникот, неочекувано загуби во првото коло на турнирот во Вимблдон, подобар од него со 3-0 по сетови беше Стив Дарсис. „Надал според мене е најдобриот тенисер во историјата, доколку имате некој контрааргумент кажете го веднаш. Доколку го погледнете неговиот скор кој го има против Мареј, Федерер и Ѓоковиќ се ќе ви биде јасно. Тој има и злато од Олимписките игри и трофеј во Дејвис купот кој го нема освоено Роџер Федерер. Секогаш говорев дека Федерер е најголемиот во тениската историја, тој без дилема игра најубав тенис. Но, сега ќе ви кажам нешто друго, почнав да го фаворизирам Надал“, рекол Мекинро.
сите 31 | | | веќе видена

Организаторите на Вимблдон, му наредија на седумкратниот шампион на овој турнир, Рожер Федерер, во продолжение на турнирот да игра во други патики. Причина за оваа бизарна одлука биле портокаловите ѓонови на патиките на Федерер, кои Најк специјално ги дизајнираше за Швајцарецот за овој турнир. Инаку, со исклучок на портокаловите ѓонови, Федерер во првото коло против Виктор Ханеску беше облечен целосно во бело, како што наложуваат правилата на турнирот. Мистерија е зошто организаторите се решиле на овој начин да го опоменат Федерер, бидејќи на сличен начин не се опоменати Хуан Мартин дел Потро кој на своите патики има црн ѓон и Серена Вилијамс, чии патики на горниот дел имаат видливи портокалови делови. Рожер Федерер, во второто коло на турнирот во Вимблдон ќе се сретне со Украинецот Сергеј Стакховски.
сите 30 | | | веќе видена

Првиот полуфинален натпревар на Купот на Конфедерации, денеска во Бело Хоризонте, треба да го одиграат репрезентациите на Бразил и Уругвај. Домаќинот е фаворит против актуелниот јужноамерикански првак, но Уругвајците нема да бидат најголемиот проблем на кариоките, туку тоа ќе бидат демонстрантите кои можат да го одложат одигрувањето на натпреварот. Имено, околу 100.000 луѓе најавија протести во Бело Хоризонте, тие се незадоволни поради лошите услови за живеење, полициското насилство, корупцијата во владејачките структури, растот на цените и поради големите суми на пари кои се трошат за организација на Светското првенство. Бразилската полиција и покрај барањата на неколку министерства полуфиналето да биде одложено, сепак испрати гаранции дека ситуацијата ќе биде под контрола, бидејќи напомош ќе им пристигнеле припадниците на националната гарда. Гневот на демонстрантите ќе биде зголемен и со сознанието дека на овој меч ќе присуствува и првиот човек на ФИФА, Сеп Блатер, кој во Бразил важи за една од ...
сите 42 | | | веќе видена

Дисциплинската комисија на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ги казни турските клубови Фебербахче со тригодишна, а Бешикташ со едногодишна забрана за настапи во сите натпреварување под нејзина надлежност, поради учество во местење натпревари во сезоната 2010/2011. Фенербахче, исто така, нема да може да игра во квалификациите за годинешната Лига на шампиони, ниту следната ќе може да се натпреварува во европските лиги, додека третата година му е условна. И клубот од Истанбул Бешикташ, големиот локален ривал на Фенербахче, нема да може оваа сезона да настапи во квалификациите за Лига Европа. Условна едногодишна суспензија, исто така поради местење натпревари, заработи и романскиот претставник Стеауа од Букурешт, но прекршокот не смее да го повтори во следните пет години. Така нашиот шампион ФК Вардар сепак ќе ги одмери силите со овој незгоден и силен противник во второто коло во Лигата на шампионите. Првиот квалификациски меч ќе се одигра на 16 или 17 јули во Букурешт, додека реваншот во Скопје ќе се ...
сите 12 | | | веќе видена

Македонскиот шампион ФК Вардар сепак ќе игра против романска Стеауа во второто квалификациско коло во Лигата на шампиони. Европската фудбалска унија (УЕФА) на романскиот првак реши да му изрече само условна казна поради скандалот со местење натпревари. Според ова, Стеауа доби едногодишна суспензија од европските купови, но прекршокот не смее да го повтори во следните пет години. Стеауа и Вардар првиот квалификациски меч од второто коло во ЛШ ќе го одиграат на 16 или 17 јули во Букурешт, додека реваншот во Скопје ќе се одигра на 23 или 24 јули.
сите 8 | | | веќе видена

Не пропуштајте да погледнете што направи славниот НБА германски кошаркар на еден хуманитарен фудбалски натпревар. Овој викенд во германски Вурцбург беше одигран пријателски натпревар од хуманитарен карактер помеѓу екипите на Дирк Новицки и Мануел Нојер. Врвот на натпреварот беше симулацијата на пенал на славниот германски кошаркар Дирк Новицки.
сите 2 | | | веќе видена

Долгогодишниот тренер на Бостон Селтикс, Док Риверс, од следната сезона ќе го предводи тимот на ЛА Клиперс, откако водството на НБА лигата го одобри договорот што претходно го постигнаа клубовите. Инаку, НБА лигата го блокираше трансферот на Риверс, бидејќи според правилата тренерите не можат да бидат дел од размените на клубовите. Конечно решение е дека Бостон ќе му врачи отказ на Риверс, кој ќе потпише тригодишен договор со ЛА Клиперс вреден 21 милиони долари, а Бостон како компензација ќе го добие првиот пик на Клиперси од драфтот кој ќе се одржи во 2015 година. Според американските медиуми доаѓањето на Риверс значи дека Крис Пол ќе остане во клубот. Инаку, двата тима во наредниот период ќе продолжат да преговараат околу размената поврзана со Кевин Гарнет и ДеАндре Џордан.
сите 8 | | | веќе видена

Поранешниот хрватски селектор, Славен Билиќ ќе биде новиот тренер на Бешикташ. Водечките турски медиуми пишуваат дека Билиќ, во понеделникот навечер потпишал двегодишен договор со клубот од Истанбул. Билиќ минатата сезона ја предводеше екипата на Локомотив Москва, но поради лошите резултати доби отказ. Локомотив под тренерската палка на Билиќ првенството го заврши на дветтото место, што е најлош пласман откако клубот се натпреварува во руското првенство. Бешикташ минатата сезона во домашното првенство заврши на третото место, зад градските ривали Галатасарај и Фенербахче. Инаку Билиќ доаѓа во клуб со неизвесна иднина, иако неодамна на претседателската функција беше реизбран Фикрет Орман. Бешикташ се соочува со казна од УЕФА поради местење на натпревар, а клубот има долгови од 80 милиони евра.
сите 20 | | | веќе видена

Новиот тренер на Челзи, Жозе Мурињо има намера ова лето да потроши цело богатство за 19-годишниот вундеркид на Бенфика. Андре Гомес е 19-годишниот играч за врска и голем талент кој се најде на радарот на Жозе Мурињо. Менаџерот на Челзи сака да го освежи средниот ред на Челзи со младиот Гомес кој минатата сезона дебитираше во дресот на Бенфика, настапувајќи на седум натпревари во португалското првенство, како и еден настап во Лигата на шампионите и тоа против Барселона. Оваа информација ја пренесува „А Бола” и нагласува дека Андре Гомес неодамна го продолжил договорот со Бенфика до 2019 година, а во договорот е ставена откупна клаузула од 30 милиони евра доколку некој клуб сака да го ангажира младиот Гомес.
| | веќе видена

Италијанскиот репрезентативец и член на Милан, Марио Балотели си поигра со голманот на Италија, Џанлуиџи Буфон, но не успеа да го совлада. Балотели го намачи легендарниот голман на Јувентус, но на крајот Буфон успеа да ја одземе топката.
сите 15 | | | веќе видена

Македонија ги доби противниците за ЕП во Данска, a жрепката одлучи Македонија да биде во групата А заедно со Данска, Австрија и Чешка. Европското првенство ќе се одржи од 14-ти до 26-ти јануари. Прво, второ и третоопласираната селекција од секоја група ќе обезбеди пласман во втората рунда, која ќе ја сочинуваат две групи со по шест селекции. Првите две селекции од овие две групи ќе обезбедат пласман во полуфиналето, додека останатите ќе разигруваат од 5-то до 12-то место. Група А: Данска, Чешка, Австрија, Македонија Група Б: Шпанија, Исланд, Норвешка, Унгарија Група Ц: Србија, Русија, Франција, Полска Група Д: Хрватска, Шведска, Црна Гора, Белорусија
сите 9 | | | веќе видена

Капитенот на рускиот национален тим Игор Денисов направи шокантен трансфер и премина од Зенит (Санкт Петербург) во Анжи (Махачкала), иако и двата клуба сеуште не објавуваат ништо за овој договор јавно. Во исто време сите руски медиуми објавија дека Денисов веќе е во Австрија каде што ќе ги помине медицинските тестови и потоа ќе се приклучи на новиот тим Анжи. Менаџерот на играчот Андреев, не негираше ваков развој на настаните околу најдобриот руски репрезентативец. Според информациите пак во медиумите, Денисов ќе добива по 5,5 милиони евра годишно. Самиот фудбалер пак изјавил дека има желба да премине во Дагестан поради тренерот Гус Хидинк, со кој се во одлични односи од времето кога Холанѓанецот беше селектор на Русија. И за Зенит овој трансфер ќе биде добредојден, откако уште минатата есен Денисов и раководството на клубот влегоа во отворена војна, најмногу поради протест од страна на играчот за големината на платите на странците. Овој фудбалер потекнува од овој клуб, а од 2001-та година игра запрвиот ...
| | веќе видена

Новак Ѓоковиќ ги избегна најголемите ривали, до евентуалното финале на тенискиот Грен слем во Вимблдон. Српскиот тенисер, во неговата половина од костурот ги избегна Роџер Федерер, Енди Мареј и Рафаел Надал. Проектирано четвртфинале на Вимблдон е она помеѓу Мареј и Надал, а победникот во полуфиналето би играл против Федерер (доколку Швајцарецот стигне до оваа фаза). Доколку сè се одвива според планот, Ѓоковиќ во полуфиналето би играл против Давид Ферер, која на Вимблдон е поставен за четврти носител. Ѓоковиќ во првото коло ќе игра против Германецот Флоријан Мајер, кого минатата година го елиминира во четвртфиналето. Федерер во првото коло ќе игра против Романецот Виктор Ханеску, противник на Надал на стартот ќе биде Стив Дарсис тенисер кој на Олимписките игри беше подобар од Томаш Бердих, додека миленикот на Британија, Енди Мареј, во првото коло ќе игра против Бенџамин Бекер. Тенискиот Грен слем на терените на Вимблдон ќе започне во понеделник.
сите 16 | | | веќе видена

Седум лица се повредени во турканицата на неколку стотици обожаватели на англиската фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам кoи во четвртокот трчале кон стадионот во кинескиот мегалополис Шангај обидувајќи се да дојдат што поблиску до својот идол, поранешниот капитен на Гордиот Албион, објави локалната полиција. Масата обожаватели се обидувала да го окупира фудбалскиот терен на Универзитетот Тунцзи каде што 38-годишниот Бекам, требало да облече копачки и да се појави на еден натпревар меѓу студентите. Кога автомобилот во кој бил Бекам се приближил кон стадионот, околу илјада фанатици со фотоапарати и камери ги урнале полициските препреки и јурнале кон автомобилот со фудбалерот. „Речиси илјада гледачи навалија истовремено на оградата, предизвикувајќи стампедо“, пишува весникот „Евенинг Њус“ во своето електронско издание. Шангајската полиција потврди дека седум лица се повредени, од кои три се полицајци и двајца припадници на обезбедувањето, како и двајца студенти од кои еден е Јапонец на студентска размена. Мечот ...
| | веќе видена

Фудбалската репрезентација на Шпанија забележа рекордна победа над Тахити на Купот на Конфедерации. Актуелните европски и светски шампиони, против аутсајдерот победија со 10:0. Во победата на „црвената фурија“ Фернандо Торес постигна четири, Давид Виља три, додека два односно еден гол постигнаа Давид Силва и Хуан Мата. Шпанците со убедливата победа дефинитивно го потврдија учеството во полуфиналето на турнирот. Селекторот на Тахити пред натпреварот искрено рече дека не дошле залажувајќи се дека можат да победат, туку дека вистински успех би било да извлечат резултат 0:0 на полувреме. Играчите на Тахити беа поздравени од шпанските репрезентативци, кои ја пофалија нивната ферплеј игра. Иако како што рекоа, кога играле со слаби репрезентации се соочувале со фаули и агресивна игра, тоа не било случај со играчите на Тахити. Блиску до полуфиналето се наоѓа и јужноамериканскиот првак Уругвај, откако во вториот меч од групата забележа победа над Нигерија со 2-1. Диего Форлан со гол го прослави 100-от настап во ...
сите 54 | | | веќе видена

Денеска во Турција, започнува Светското првенство за фудбалери до 20 години. На ова првенство по прв пат во историјата нема да учествуваат репрезентациите кои имаат освоено најмногу титули во оваа конкуренција, Бразил и Аргентина. На Мундијалот ќе учествуваат 24 репрезентации, а турнирот ќе биде отворен со дуелите Франција - Гана и Куба - Јужна Кореја кои ќе играат од 17 часот, во 20 часот ќе започнат натпреварите Шпанија - САД и Португалија - Нигерија. Репрезентациите се распределени во шест групи, а по две најдобри репрезентации од секоја група ќе продолжат во следната фаза каде ќе им се придружат и четири репрезентации кои ќе бидат пласирани на третото место. Група А: Франција, Шпанија, Гана, САД Група Б: Куба, Јужна Кореа, Нигерија, Португалија Група Ц: Турција, Салвадор, Австралија, Колумбија Група Д: Мексико, Грција, Мали, Парагвај Група Е: Чиле, Египет, Англија, Ирак Група Ф: Нов Зеланд, Узбекистан, Хрватска, Уругвај
сите 3 | | | веќе видена

Леброн Џејмс со вистинска лидерска игра којашто без сомнение ќе го вброи во историјата на најсилната кошаркарска лига во светот американската НБА, го одведе Мајами Хит до втората последователна титула откако во седмиот решавачки натпревар од финалниот циклус со 95:88 беше совладан тимот на Сан Антонио Спарс. Леброн Џејмс доминираше во текот на целиот седми натпревар постигнувајќи 37 кошеви и остварувајќи притоа дабл-дабл учинок со 12 скокови. „Се оствари визијата што ја имав кога се решив да дојдам тука“, изјави Џејмс веднаш по мечот на кој беше прогласен за најкорисен играч на финалето, и тоа втора година по ред. Мајами Хит беа фаворити за освојување на титулата и годинава, откако во регуларниот тек на сезоната победија на 66 натпревари, од што 27 победи беа постигнати последователно што е втората најдолга победничка серија во историјата на НБА. Сан Антонио Спарс пак во вторникот беа на прагот да ги демантираат предвидувањата, откако на неколку секунди пред крајот на шестиот меч дозволија Мајами да се ...
сите 16 | | | веќе видена

Во средбата во второто коло од Групата А на Купот на конфедерациите во Форталеза, домаќинот Бразил го совлада Мексико со 2:0. И на овој меч, како и на првиот против Јапонија, Бразил поведе со раниот погодок на новата интернационална ѕвезда Нејмар уште во 9-та минута. И вториот гол на новиот играч на Барселона на купот беше постигнат со волеј од дистанца, но овојапт со десната нога. Мексиканците до крајот на мечот не успеаја да воспостават теренска рамнотежа ниту посериозно да го загрозат голот на противникот, па на крајот по еден феноменален дриблинг на Нејмар, исто како и против Јапонија, во третата минута од судиското продолжение стрелец беше Жо. Бразил со втората победа е квалификуван веќе во втората фаза, каде што најверојатно ќе се придружи Италија која во првото коло го совлада Мексико. Пред почетокот на натпреварот меѓу Бразил и Мексико пред стадионот во Форталеза дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата, а неколку лица се повредени. Демонстрантите го извикуваа „Бразилци, да се разбудиме, ...
сите 16 | | | веќе видена

Засилувањето на Арсенал, Јаја Саного откри дека пред да пристигне во Арсенал за малку ќе го напуштел фудбалот и ќе се вработел како поштар. Саного во следните неколку денови и официјално ќе го комплетира трансферот на „Емирати”, откако успешно ги помина стандардните лекарски прегледи. Но, неговиот пат до славата не бил воопшто лесен, 20-годишниот Саного во последниов период се соочувал со многу проблеми, вклучувајќи и скршеница на потколеницата, повреда која го оддалечила од фудбалските терени цели девет месеци. Французниот полека започнал да размислува да го напушти фудбалот и да почне да работи во поштата со неговата мајка. „И кажав на мајка ми дека сум подготвен да го напуштам фудалот и да започнам да работам како поштар”, откри Саного. Во Арсенал, како и во семејството, Саного можат да бидат среќни што не се случило тоа, а Јаја сега има голема шанса да напредува во неговата кариера.
| | веќе видена

next