Спорт Денес

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини очекува од напаѓачот Карлос Тевес да даде се од себе во вечерашниот меч против Евертон. Аргентинецот даде јасно до знаење дека сака да го напушти „Истлендс“, но Манчини е сигурен дека тој ќе ги покаже своите најдобри квалитети во дресот на небесно сините. „Карлос го сака фудбалот и кога игра, игра како мало дете во градината. Сеедно дали на тренинг или на натпревар, верувам дека вечерва ќе даде се од себе.“ Манчини верува дека сагата со Тевез нема да се рефлектира на неговиот тим и тоа да влијае на играта во вечерашноит меч против Евертон. „Треба да заборавиме што се се пишуваше низ медиумите и да се фокусираме за наредниот меч. Наредните 20 дена ќе бидат многу важни. Посебно важен ќе биде вечерашниот меч. Евертон не совлада два пати минатата година, го паметам тоа добро. Ќе биде доста тешко против нив.“ - смета Манчини.
сите 3 | | | веќе видена

Играчот од средниот играч на италијанскиот фудбалски прволигаш Милан, Андреа Пирло ќе паузира месец дена поради повреда на бутниот мускул во мечот против Рома. Пирло поради повреда мораше порано да го напушти теренот, а го замени Кларенс Сидорф. Но и покрај повредата, фудбалерот ќе патува во Дубаи на зимскиот тренинг камп, во текот на паузата во Серија А која ќе трае две и пол недели. „Пирло ќе биде со тимот во Дубаи, каде топлото време ќе му годи.“ - наведува соопштението на клубот. Милан загуби во наведенето дерби против Рома со 1:0 на својот „Сан Сиро“, но и покрај тоа се наоѓа на лидерската позиција на табелата.
сите 5 | | | веќе видена

Челси стартуваше ударно во сезоната, а не помалку ударно започна и Дидие Дрогба, постигнувајќи хет-трик во првиот натпревар од сезоната против Вест Бромвич Албион (6:0). Потоа напаѓачот се разболе од маларија,формата му опадна, а сините" почнаа да се претстават повеќе колебливо, погодени од повредите во Алекс, Тери и Лампард. Менаџерот на лондончани Карло Анчелоти некако успеваше да ја закрпи одбраната, но во нападот моќта драстично опадна. Враќањето на Дрогба против Тотенхем со гол сепак му даде надеж на италијанскиот специјалист за нов силен период. Анчелоти призна дека тимот се потпира премногу на Дрогба и без него едноставно не е истиот: „Очигледно е дека ни е потребно тој да ја врати формата од минатата година. Имаше долг период во кој не можеше да го постигне тоа, но голот против Тотенхем ќе е добар за неговата самодоверба." Некои од медиумите на Островот открија интрига во клубот, откако „открија" дека Дрогба направил симболичен знак против Анчелоти, поради тоа што беше оставен на резервната ...
| | веќе видена

Една од големите ѕвезди на лондонскиот Арсенал, Самир Насри се „зајаде“ со водачот во Премиерлигата, Манчестер Јунајтед. Францускиот репрезентативец смета дека „црвените ѓаволи" биле премотивирани против Челзи, но поради обилната снежна покривка средбата беше одложена. 23-годишниот играч од средниот ред се уште е оптимист за титулата и верува дека неговиот тим има шанси сепак да стане шампион по крајот на сезоната, и покрај поразот во дербито против Јунајтед. „Мислам дека имаме шанса да ја освоиме титулата. Како за почеток Јунајтед мораше да игра со Челси во ова коло и искрено јас не гледав како тие ќе победат во тој натпревар. Мечот беше одложен, откако се одложи и нашиот натпревар со Стоук Сити." - изјави Насри. „Инаку пак ќе се повторам - ги имаме потребните квалитети да ја земеме титулата. Покрај тоа веќе сме доста позрели отколку што бевме минатата сезона." - додаде младиот фудбалер. „Ќе видиме како ќе се справиме со натпреварие по Божиќ и ќе добиеме појасна слика на ситуацијата по нив. Јас сепак сум ...
| | веќе видена

Шкотскиот фудбалски стратег на клупата на Манчестер Јунајтед вчера го сруши рекордот на уште една шкотска легенда на „црвените ѓаволи“, Мет Базби, по долговечноста на клупата од Олд Трафорд. Мет Базби на менаџерската фотелја на славниот клуб помина 24 години, еден месец и 13 дена. Во два наврати легендарниот Базби беше на кормилото на Јунајтед, прв пат меѓу 1945. и 1969. година, во периодот кога изгради модерен клуб и го доведе до европскиот трон (1968), а втор пат во втората половина од сезоната 1970/71. Но, Алекс Фергусон вчера го сруши неговиот рекорд. Тренерот на Манчестер Јунајтед на клупата застана во ноември 1986-та година, а вчера стигна до бројката од 8811 дена на тренерското столче на „црвените ѓаволи“. Или, 24 години, еден месец и 14 дена.
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на бразилскиот Гремио, Пауло Одоне рече дека неговиот клуб ќе се обиде да го привлече напаѓачот на Милан и поранешен бразилски репрезентативец Роналдињо. Одоне изјави во интервју за локалната радио „Гауча“ дека неговиот клуб има спонсорски планови со приватни компании и дека со нивна помош ќе се обиде да го доведе 30-годишниот Роналдињо, кој ја започна својата кариера на професионален фудбалер во 1998 година токму во Гремио. Роберто де Асис Мореира - брат и агент на Роналдињо, изјави за радио „Гауча“ дека неговиот брат може да се врати баш во клубот каде ги започна своите први чекори во фудбалот. „Иваа можност му е пријатна и дека еден ден, не знам кој, Роналдињо повторно ќе го носи дресот на Гремио е доста веројатно. И самиот тој посакува такво нешто, но ќе видиме во иднина што ќе се случи.“
сите 2 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед има сериозен интерес за левиот бек на Џенова Доменико Кришито. Дефанзивецот покажува исклучително добро претставување за италијанскиот клуб во последно време и се поврзува со промена на тимот. Сега „News of the World" велат дека „црвените ѓаволи" подготвуваат понуда од 12,5 милиони фунти за одбранбениот играч. Се смета дека 23-годишниот играч може да стане заменик на Патрис Евра, кој би можел да го напушти „Олд Трафорд" и да се пресели во Реал Мадрид, но ваквиот епилог има мала веројатност да се случи. Кришито ги започна сите 16 средби за тимот во Серија А оваа сезона. Исто така репрезентативецот на Италија може да игра и на централната бековска позиција.
| | веќе видена

Тренерот на Баерн Минхен Луис ван Гал остана задоволен од успехот со 5:3 над Штутгарт вчера, но го критикуваше претставувањето на одбраната на тимот во овој натпревар. Тој не е задоволен од примените три гола и не ја криеше разочараноста. „Играта во одбраната во овој натпревар не беше на добро ниво. Има доста што да се подобри. Постигнавме убави голови и барем тоа ме радуваат. Штутгарт сепак можеше да даде гол уште во првата минута, ако не беше добрата интервенција на Ханс-Јерг Бут." - изјави Ван Гал. Двата тима треба да се состанат повторно во среда во натпревар за Купот на Германија. Холандскиот специјалист сепак очекува сосема поинаков натпревар. „Натпреварите за Купот се сосема различни од оние за првенство. Освен тоа, Дуелот повторно ќе започне од 0:0 и се може да се случи. Таму секој ќе се бори до смрт, но да се надеваме дека повторно ќе ги контролираме нештата." - додаде Ван Гал.
| | веќе видена

Спортскиот директор на Јувентус, Џузепе Марота призна дека клубот подготвува сериозна офанзива на трансфер пазарот во зимската пауза. Според него, сепак, „бјанконерите" не се заинтересирани за напаѓачот на Сампдорија, Антонио Касано. Покрај тоа, тој истакна дека во натпреварот со Киево на теренот имало 8 нови фудбалери. „Касано може да оди во Милан. Нас не не интересира. Ние градиме проект, кој е различен од оној на Милан. Свесни сме дека има фудбалери кои се подобри од оние кои ги имаме во моментов.“ „Во јануари, сепак ние ќе се обидеме да го засилиме тимот и да се надеваме дека ќе успееме добро да ги искористиме можностите на пазарот. Во натпреварот со Киево видовте осум нови играчи на теренот. Заслуживме да победиме, но тоа е фудбалот. Во моментов не е толку важен пласманот, туку е поважно дека тимот игра се подобро." - смета Марота.
| | веќе видена

Ливерпул се подготвени да продадат Милан Јовановиќ на зима, откако напаѓачот не успеа да се снајде на „Енфилд“. Минатата година Јовановиќ постигна 13 гола и додаде четири асистенции за Стандард Лиеж во 32 натпревари, пред да се претстави одлично на СП 2010 во Јужна Африка со тимот на Србија, што доведе и до преминот во „црвените“. Но, досега тој има само два погодоци за Ливерпул, постигнувајќи ги против Нортхемптън во Карлинг купот и на Стеауа Букурешт во Лига Европа. Според „Дејли Меил" во Ливерпул ќе се обидат да го продадат 29-годишниот фудбалер, за да го зајакнат составот со заработени средства од неговиот трансфер. Се смета дека Јовановиќ сака трансфер во Германија, иако неодамна беше поврзан со можно преминување со лидерот во турскиот шампионат Трабзонспор.
| | веќе видена

Менаџерот на лондонски Арсенал Арсен Венгер е изненаден од информациите кои деновиве се пласираат во англиските медиуми, а во кои се пишува за евентуална разделба на тимот со голманот Мануел Алмунија во текот на зимскиот преоден рок. Францускиот фудбалски стратег вели дека фактот што не го користи толку често шпанскиот голман во последно време, не значи дека тој ќе биде продаден. „ Имаме потреба од тројца голмани од светски калибар. Еве на пример во понеделникот му дадов шанса на Војчек да дебитира во Премиер лигата, а Лукаш Фабиански остана на клупата .“ „ Во текот на сезоната, ако првиот голман се повреди добро е да се имаат стабилни замени. Не гледам смисла да ја коментирам иднината на играчот кој има долгорочен договор со клубот .“ „ Изненаден сум од пишувањата дека Алмунија ќе се раздели со Арсенал. Едноставно секој играч мора да се избори за место во тимот, но тоа дека во моментов е резерва не значи дека сигурно ќе го напушти Лондон .“ - изјави Венгер.
| | веќе видена

Жозе Мурињо побара поддршка од раководството на Реал Мадрид во битка против шпанските судии. Неговиот тим синоќа победи со 1:0 против Севиља, но екипата остана со 10 играчи на теренот откако Рикардо Карваљо заработи втор жолт картон. „ Судијата направи 13 сериозни грешки и можам да кажам дека сум уморен од ваквите работи и мислам дека мојот тим треба да добие специјална заштита .“ „ Ако го кажам токму она што го мислам околу целата ситуација, утре ќе бидам на насловните страници на сите весници ширум Шпанија и Европа и ќе бидам казнет. Овој клуб има раководни луѓе кои треба да ги бранат играчите, не сум само јас тука .“ - изјави Мурњио алудирајќи на челниците на „кралскиот клуб“. „ Треба да го заборавиме овој натпревар бидејќи беше премногу ужасен. Не би платил ниту едно евро да го гледам. Ако бев дома, ќе пуштев Еуроспорт да гледам некој натпревар од Виетнам .“ - саркастично додаде Жозе.
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на Рома, Марко Бориело призна дка бил премногу разочаран од приврзаниците на Милан кои за време на дуелот постојано свиреа кога тој доаѓаше во допир со топката. Италијанскиот голгетер сеуште е во сопственост на Милан, но во составот на „Волчицата“ настапува на позајмица. Бориело сепак им се „одмазди“ на домашните навивачи со постигнувањето на единствениот гол на натпреварот. „ Навистина сум разочаран од овие свирежи бидејќи не ги очекував. Не сум сторил ништо навредливо кон навивачите на Милан и не знам зошто се однесуваат така .“ - изјави Бориело. „ Сепак, во моментов играм за Рома и се радувам што го совладавме противникот и продолжуваме нагоре на италијанската табела .“ „ Ме радува и фактот што стануваме се поупорни на натпреварите и бележиме важни погодоци. Не знам дали сеуште имаме шанса за Скудетото, но имаме необичен состав од играчи и се зависи само од нас .“ - заклучи италијанецот.
| | веќе видена

Капитенот на англискиот премиерлигаш Арсенал Францеск Фабрегас призна дека неговите соиграчи излегуваат исплашени на големите дербија во Англија. Според шпанскиот интернационалец, тоа е една од главните причини за поразот од Манчестер Јунајтед во претходното коло од 1:0. Цеск смета дека токму стравот кој се наоѓа во играчите се покажал како клучен во повеќето поважни напревари оваа сезона. „ Мислам дека на натпреварот со Манчестер Јунајтед проблемот беше во тоа што ние излеговме на теренот со страв дека ќе изгубиме, додека противникот не беше таков .“ „ Тоа беше најголемата разлика на теренот, која на крајот се покажа како круцијална. Ми се чини дека понекогаш, кога ќе дојде ваков важен натпревар, на теренот излегуваме од претходно исплашени .“ „ Не се обидуваме да го надиграме противникот, туку се прибираме во одбраната и чекаме да видиме како ќе одигра тој. Доколку успееме да ги совладаме овие стравови, мислам дека и резултатите ќе дојдат .“ - изјави Фабрегас.
| | веќе видена

Поранешниот голман и капитен на минхенски Баерн Оливер Кан на денешните челници на неговиот бивши клуб им порача дека би требало да доведат голман од светска класа, со што дополнително ги засили шпекулациите за ангажманот на Мануел Нојер во Минхен. „ Клуб каков што е Баерн има огромна потреба од врвен голман кој може да донесе разлика на теренот, особено во Лигата на Шампионите .“ - изјави поранешниот чувар на мрежата за германски „Спорт“. Кан последен пат стоеше меѓу стативите на „баварците“ во мај 2008-та година, а баварскиот клуб има големи проблеми во пронаоѓањето на неговата замена откако беше отпуштен Михаел Ренсинг, Германскиот репрезентативен голман Мануел Нојер со Шалке има договор до јуни 2012-та година, но германските медиуми со недели, а можеби и со месеци пишуваат за неговото доаѓање во Минхен. Првиот голман на Баерн моментално е 36-годишниот ветеран Јерг Бут, а неговиот договор истекува на крајот од сезоната. Иста е и ситуацијата со помладиот, 22-годишниот резервен голман Томас Крафт.
| | веќе видена

Тренерот на Интер Рафаел Бенитез им порача на челниците на италијанскиот фудбалски прволигаш да го поддржат во неговите намери, или да се одлучат на другата опција - да го отпуштат. Бенитез го даде овој ултимату откако што тимот на Интер го освои трофејот на Светското клупско првенство, благоадерние на головите на нашиот Горан Пандев, на Ето и Бјабјани. Со победата над африканскиот првак Мазембе од 3:0 во Абу Даби, италијанскиот тим додје до петтата титула во 2010-та година, но во домашниот шампионат зад водечкиот Милан заостанува 13 бода. Во Италија веќе подолго време кружат гласини дека Бенитез би можел да добие отказ доколку не ги поправи резултатите, но шпанскиот стратег го искористи освојувањето на титулата за возвратен удар. „ Мојот однос со претседателот е добар, но од клубот барам помош и почитување. Тимот не ми ги донесе засилувањата кои ми ги вети во текот на летото и тоа не ми претставува некое олеснување .“ - изјави Бенитез и додаде: „ Постојат три можности за клубот. Првата е да ја добијам ...
сите 32 | | | веќе видена

Среќата повторно му помогна на Жозе Мурињо и неговиот Реал Мадрид во 16-то коло од Примера. Со генијалниот потег на Анхел ди Марија во 77-та минута мадриѓаните на Сантијаго Бернабеу ја совладаа Севиља со 1:0 со играч помалку на теренот. Аргентинскиот играч искористи една грешка на гостинскиот голман Андрес Палоп, кој премногу истрча на него на левата страна од шеснаесетникот. И Ди Марија, наместо напамет да ја смести топката во гол, тој застана, го погледна Палоп и од тежок агол го матираше погодувајќи меѓу голманот и поблиската статива во спротивната мала мрежа. Тоа воедно беше четвртиот овосезонски првенствен погодок за 22-годишниот левокрилен играч, и убедливо најважен со оглед на тоа дека беше единствениот на овој меч. Од 63-та минута Реал инаку играше со играч помалку откако втор жолт картон заработи португалецот Карваљо. По сето тоа, на самиот крај на натпреварот, црвен картон заработи и гостинскиот бек Дабо, кој намерно го удри в нога стрелецот ДИ Марија. Во дуелот преполн со грубости најчесто ...
сите 3 | | | веќе видена

Андрес Иниеста изјави дека не е заинтересиран да ја напушти Барселона и притоа да се пресели во редовите на Манчестер Сити. Играчот за врска претходно беше поврзуван со мега-трансфер во Манчестер Сити и тоа за 60 милиони фунти кои шеиците од „Истлендс“ се подогтвени да ги извадат веднаш. „Клубот ни даде се на мене и на мојата фамилија. Би било прекрано да ја завршам кариерата тука, но тоа зависи како ќе се покажам во наредните години. Мислам дека најдобрите моменти допрва ќе доаѓаат и ќе можам да дадам уште повеќе.“ Исто така иниеста смета дека Пеп Гвардиола е причината за неговите добри настапи и неговите успеси до сега. „Гвардиола е човекот кој ме научи многу и ми даде солуција на многу проблеми кои сум ги имал до сега.“ - рече Иниеста.
| | веќе видена

Челниците на Ливерпул се спремни да започнат преговори со лицата на „Стемфорд Бриџ“ за услугите на младиот напаѓач, Даниел Стариџ. „Пипл“ пренесува дека менаџерот на Ливерпул, Рој Хоџсон сака да го позајми Стариџ во Јануари со цел да го засили нападот на „црвените“ кој во изминатите натпревари не изгледа баш уверливо. Стариџ е вечна резерва во тимот од западен Лондон и често влегува на теренот од клупата за резерви, но сепак не успева да го искаже својот голем потенцијал во редовите на „сините“. Рој Хоџсон сака најпрвин да го доведе на позајмица играчот со можност за откупување на неговиот договор во Јуни за 5 милиони фунти. Не се знае сеуште каков ќе биде ставот во Челси околу ова прашање, но сепак ваквата варијанта изгледа многу остварлива.
| | веќе видена

На 20 декември во 19 часот во Центарот за култура во Струга- ГОЛЕМ ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ за да се соберат што повеќе средства за лекуванњето на малиот Јован Колоски. Малиот Јован се разболе на 13.10.2008 година од некоја врста на вирусен менингитис.Неговото лекување е долго и многу скапо. за целосно да оздрави потребни му се 5 х 3000 = 15000 евра за дозите имуноглобулини 1 х 5000 = 5000 евра за хируршката интервенција 1 х 2000 = 2000 евра за контрола и вежби во Рехабилитационен центар Соча - Љубљана (физикална, работна терапија и логопед); Неговите ротиели неможат да ги соберат потребните средства и затоа мораме да помогнеме! Затоа сите заедно ќе направиме голем концерт а на него ќе учествуваат многу хумани луѓе: СКАНДАЛ САСТАФ ,КРИСТИЈАН ДИМИТРОСКИ-КИКО ,АЛЕКСАНДАР БЕЛОВ ,БАЛЕТСКО СТУДИО-БАХ, ЃОКО ТАНЕСКИ ,АЛЕКСАНДАР ТАРАБУНОВ, ОЛИВЕРА ,БРАВО БЕНД ,КАМЕЛЕОН, БУЛИТО, ДУО СЛАЈД ,ЕМИЛ АРСОВ(ЗВЕЗДЕ ГРАНДА) & ИНСТРУМЕНТАЛ БЕНД ,ПИ КЕЈ ft КИКО ( НЕШТО ЕДНОСТАВНО ), ТОНИ ЗЕН,АЛЕКСАНДРА ПИЛЕВА .....и многу други ... ...
| | веќе видена

next