Спорт Денес

Суперѕвездата на Барселона, Лионел Андрес Меси повторно ги спласна шпекулациите поврзани со евентуалниот негов трансфер во европскиот шампион Интер. 23-годишниот аргентинец пристигна во Милано на средба организирана од Долче и Габана. Сепак, Меси се искажа доста ласкаво на адреса на претседателот на нероазурите Масимо Морати. „Во овој момент тимот на Интер не е во моите мисли“ , отсече во интервјуто за Скај Спорт 24, напаѓачот кој моментално се наоѓа во одлична форма. „Морати? Неговите комплименти многу ми се допаднаа - тој е една голема личност. Но, јас сум играч на Барселона, се чувствувам многу добро во клубот и не мислам на Интер“, дополни Меси.
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот селектор на Италија и тренер на Милан, Ариго Саки го кажа своето мислење во врска со сравнувањето на Златан Ибрахимовиќ со поранешниот напаѓач на црвено-црните Марко ван Бастен. „Мислам дека воопшто не е убаво да зборуваме за тоа кој е подобар, Ибрахимовиќ или Ван Бастен“, кажа Саки. „Освен тоа не е сосема објективно јас да давам оценки, со оглед на тоа што сум го тренирал Ван Бастен а со Ибра не сум работел воопшто“. „Но, мораме да одбележиме дека Златан воопшто не отстапува во однос на Марко во сите параметри. Можеби холанѓанецот играше доста поелегантно и до тие години јас го сметав за поголем мајстор“. „До оваа сезона Ибра не ми делуваше стабилно и понекогаш тој не играше доволно ефективно за тимот. Но во текот на оваа година комплетно се промени, Ибра се подобри во сите компоненти“. „Златан се врати во Италија после една не многу успешна сезона во Барселона и гореше од желба да се докаже дека е квалитетен играч. Тој игра во одбрана, а во нападот не секогаш мисли само на себе, туку ...
| | веќе видена

Магичната тројка на феноменални кошаркари, Двејн Вејд, ЛеБрон Џејмс и Крис Бош, конечно започна да ја покажува сета своја моќ и Мајами моментално ја игра најдобрата кошарка на НБА паркетите. По стартните слабости, па и меѓусебни караници (најмногу меѓу ЛеБрон и тренерот Ерик Спелстр) Мајами тргна во несопирлив поход. Хитсите добија девет натпревари во низа, како и сите осум во декември. Тука, интересно е да се спомене дека ниту еден противник не го дочека крајот на натпреварот со помал минус од 10 поени. Против „магичната тројка“ најдобро се држеше Милвоки кој како домаќин беше поразен со 88-78. Некои пак, ја губеа средбата и со преку 20 поени, како Детроит, Кливленд, Голден Стејт и Сакраменто. Од звучните победи секако треба да се истакне онаа кај Јута со 111-98. Инаку, со просек од 18-8 Мајами веќе дојде до втората позиција од Источната конференција, а пред нив се наоѓа само Бостонс со просек од 19-4. Не знаеме дали постои некаков имплицитен договор (тоа би било чудно), но на последните четири меча ...
| | веќе видена

Играчот на актуелниот шпански првак Барселона Дани Алвеш во интервјуто за португалскиот весник „А Бола“ испрати низа остри критики на сметка на Кристијано Роналдо. Бразилскиот фудбалски интернационалец во својата изјава го окарактеризира португалскиот интернационалец на Реал Мадрид како многу арогантен играч. „ За да си најдобар фудбалер во светот не мора само да играш добро, туку и да им се допаѓаш на луѓето, да бидеш сталожен, мирен, скромен и симпатичен .“ „ Меси ги има сите погоренаведени карактеристики, додека Кристијано Роналдо знае да ги потцени овие зборови и да ги занемари фактите .“ „ Според мене мислам дека Роналдо со своите потези покажува дека е навистина голем фудбалер, но има и многу негативни страни од кои мислам дека најлошата е што тој е многу арогантен играч .“ - изјави Алвеш.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот напаѓач на француската фудбалска репрезентација Тиери Анри, а во моментов играч на американскиот клуб Њу Јорк Ред Бул, ја отфрли можноста да се врати на Стариот Континент. На денешната прес-конференција во Салзбург, каде што и се наоѓа седиштето на спонзорот на тимот Ред Бул, 33-годишниот Тиери Анри изјави: „ Во Европа добив се што сакав и освоив се што можев да освојам, па сега сакам да го искусам новиот предизвик наречен САД. Затоа, повеќе нема да настапувам за некој европски клуб .“ Покрај најавата дека повеќе нема да заигра на старото тло, французинот испрати и низа комплименти на адресата на неговиот поранешен клуб од Каталонија. „ Барселона игра совршен фудбал, кој едноставно сите обожаваат да го гледаат. Но, нејзините играчи не играат така само оваа година, туку тој стил на игра го практикуваат во текот на последните неколку години .“ Анри инаку е двократен шампион на Шпанија и победник во Лигата на Шампионите во дресот на Барселона, шампион на Англија со Арсенал и првак на Франција со ...
| | веќе видена

Тренерот на тимот на нашиот Горан Пандев, Рафаел Бенитез се чувствува „задоволен и мирен“ пред полуфиналето од Светското клубско првенство во Абу Даби помеѓу „нероаѕурите“ и азискиот шампион ФК Сеонгам кое се игра утре. Според италијанските медиуми доколку Интер забележи неуспех и на овој турнир, тоа ќе го натера раководството на клубот да го отпушти шпанскиот стратег. Поранешниот фудбалски менаџер на Ливерпул има договор во времетраење од две години, но како што во последно време се одвиваа работите, неговиот престој во Ливерпул стануваше се пократок и пократок. „ Се чувствувам навистина спокоен и мирен откако го видов Диего Милито како повторно тренира со тимот. Имаме навистина силна екипа и убедени сме дека ќе го поминеме полуфиналето .“ - изјави Бенитез. „ Во моментов се наоѓаме во многу добра форма и сметам дека и во финалето можеме да издвојуваме победа против конкурентот. Впрочем, ние сме Интер и немаме страв од никого .“ - додаде Шпанецот.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на управата на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло во разговор за „СкајСпорт24“ се осврна на изминатата сезона на италијанскиот авто-мото клуб во Формула 1. И додека за Фернандо Алонсо, кој ја одработи првата година зад управувачот на Ферари и го освои второто место во вкупниот пласман, имаше само пофални зборови, првиот човек на Ферари кон Фелипе Маса не беше толку благонаклонет. Напротив, Италијанецот изјави дека Бразилецот го испратил својот брат да вози наместо него. „ На Алонсо му давам оценка девет и пол од десет. Не стана светски првак, но заврши голема работа што се однесува до квалитетот на возењето и односот во тимот .“ - изјави Ди Монтеѕемоло, а потоа се насочи кон Маса. „ Маса заслужи оценка помала од седум. Од којзнае која причина, веќе некое време имаме проблеми со браќата на нашите возачи кои се појавуваат во текот на сезоната .“ „ Тоа се случи со Михаел Шумахер, со Кими Раиконен, а сега и со Маса. Мислам дека Фелипе малку се умори во средината од сезоната, па замина дома и ни го испрати ...
сите 2 | | | веќе видена

Мадридскиот спортски весник „Марка“ пишува дека парагвајскиот фудбалски репрезентативец од редовите на Борусија Дортмунд Лукас Бариос (26) е најновиот играч на листата желби на Реал за во јануарскиот преоден рок. „Кралскиот клуб“ бара засилувања во врвот од нападот по повредата на Гонзало Игуаин, бидејќи моментално единствениот вистински напаѓач кој Жозе Мурињо го има на располагање е Карим Бензема. Претходно како потенцијални Реалови засилувања се споменуваа Един Џеко (Волфзбург), и Хуго Алмеида (Вердер), а Бариос наводно е новата мета на управата на клубот од Сантијаго Бернабеу. „Марка“ пишува дека цената на Бариос моментално се движи меѓу 15 и 20 милиони евра, како и тоа дека за него интерес претходно покажале и Манчестер Сити, Ливерпул и Милан. Изминатата сезона парагваецот забележа 19 гола во 33 бундеслигашки меча, а оваа сезона досега постигна осум погодоци во 15 првенствени средби. Актуелниот договор со „милионерите“ од Дортмунд го поврзува до 2014-та година.
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на италијанскиот гигант Милан се соочува со големи кадровски проблеми во пресрет на дербито со Рома предвидено за следниот викенд во Серија А. Според најавите од редовите на „росоњерите" на мечот со римјаните воедно и последен за 2010-та година нема да играат ветераните: Џенаро Гатузо и Џанлука Ѕамброта. Популарниот „пит-бул" има проблеми со повредата на грбот додека Ѕамброта не се оправи од повредата на коленото која го мачи веќе некое време. Двајцата ќе мора да го следат големото дерби на италијанскиот фудбал само од трибините и да им пружаат поддршка на своите соиграчи на теренот. Според прогнозите на лекарскиот тим на Милан, Гатузо треба да отсуствува од теренот од 7 до 10 дена а неговиот колега најмалку две недели. Нивното отсуство од зелениот тепих драстично ќе ја ослаби страничната позиција во редовите на лидерот во Серија А.
сите 4 | | | веќе видена

Менаџерот на бразилскиот фудбалски репрезентативец изјави дека неговиот клиент е „во рацете на резултатот“ од Светското клупско првенство. Едниот од најдобрите агенти во Италија, Антонио Калихендо, застапува неколку одлични играчи меѓу кој и Даглас Маикон и Давид Трезеге. Во обраќањето пред италијанските медиуми тој изјави дека е неизвесна судбината на дефанзивецот на Интер и изјави дека претстојниот зимски преоден рок во Италија ќе биде доста мирен, а додаде дека е можно Касано да се приклучи кон составот на „нероаѕурите". „ Не верувам дека ќе има големи трансфери. Обично големите имиња заминуваат во јуни. Тимовите би можеле да реагираат за да поправат нешто во своите состави, но тешко е да се дојде до голем и бомбастичен трансфер .“ - изјави Калихендо и кратко ја прокоментира судбината на Касано. „ Касано е исклучок. Тој е единственото големо име кое ќе замине некаде. Мислам дека ќе заврши некаде во Ломбардија ." Калихендо на крај накратко ја прокоментира и несигурната судбина на својот клиент бразилецот ...
сите 2 | | | веќе видена

Новиот фудбалски шампион на Русија, Зенит од Санкт Петерсбург, следната сезона би можел да ја започне значително засилен доколку се реализираат плановите на управата. Според информациите со кои располагаат руските медиуми, тамошниот шампион се посветил на акцијата за ангажирање на англискиот репрезентативец Френк Лампард и италијанскиот напаѓач Алберто Џилардино. За трансфер на играчот за врска на Челси, Зенит е подготвен да плати „колку што треба", а потоа годишно да му исплаќаат девет милиони евра. Од друга страна, за напаѓачот на Фиорентина клубот од Санкт Петерсбург е подготвен да му уплати на клубот од Фиренца 14 милиони евра. Во случај да не дојде до поптишување на договор, втора желба за шпицот на нападот е Дарен Бент од Сандерленд.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини ќе се обиде да ја доведе по секоја цена на зима босанската ѕвезда на Волфсбург, Един Џеко како заменик за Карлос Тевез, вели „Телеграф". Аргентинскиот репрезентативец јавно објави дека сака да си замине од „Истленд" и во медиумите дури и се зборува дека тој може да се откаже од фудбалот, ако шефовите на тимот не го стават на трансфер листа. На Карлитос веќе му беше одбиена желбата и уште не се знае какви ќе бидат последиците за Сити и дали тој навистина ќе се осмели да се откаже од фудбалот. Манчини пак не го губи времето и веќе му најде достојна замена во лицето на Џеко. Според последните информации „граѓаните" се подготвени да плаќаат по 6 милиони фунти на сезона на поранешната ѕвезда на Теплице. Сеуште не се знае, дали самиот Џеко би сакал да премине во клубот, бидејќи неодамна објави дека нема да мрда од Волфсбург до крајот на сезоната. Се смета дека од Сити можат да го користат Роке Санта Круз како дел од трансферот, што би го олеснило договорот помеѓу двата ...
сите 28 | | | веќе видена

Португалскиот фудбалски интернационалец смета дека голот против Сарагоса е еден од најдобрите во неговата кариера. Напаѓачот на актуелниот шпански вицепрвак Реал Мадрид Кристијано Роналдо, изјави дека голот против Сарагоса бил еден од најдобрите кој ги постигнал во својот живот. „ Мојот гол е знак дека тимот работи добро. Можам да кажам дека тоа беше еден од најубавите голови во мојата кариера .“ „ Одигравме навистина добро, и не ќе постигнев гол, ако моите соиграчи не ми овозможеа таква ситуација. Посакуваме да ја продолжиме победничката низа колку што е можно повеќе .“ „ Бевме опуштени на стартот, а Сарагоса премногу мотивирана. Работите се развиваа многу полесно откако постигнавме погодок и серијата треба да ја задржиме .“ - изјави Роналдо.
сите 7 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон остро го критикуваше сопствениците на Блекбурн за смената на менаџерот Сем Aлардајс. Шкотскиот стручњак е близок пријател на „Биг“ Сем и е шокиран од одлуката на клубот да го ослободи од функцијата. Фергусон изјави што мисли за „пресечената глава" на Алардајс по вчерашната победа на „црвените ѓаволи" над Арсенал со 1:0. „Сам ми се јави во 15:10 денес (во понеделникот) и ми рече: „Може ли да пиеме по една чаша чај вечерва?“, бидејќи тој доаѓаше на натпреварот. Подоцна во 16:30 повторно ми ѕвони, овој пат со зборовите „Ме отпуштија". Не бев чул досега за олку глупаво решение во целиот свој живот, тоа е апсолутно смешно. Да бидам искрен, тоа противречи на здравиот разум. Едноставно не можам да верувам дека раководството на Блекбурн донела ваква глупава одлука." - изјави Алекс Фергусон.
сите 10 | | | веќе видена

Јавното барање на Карлос Тевез за вметнување во трансфер листата на Манчестер Сити ги разбуди сомневањата на клубот за подмолен интерес од страна на Флорентино Перез, односно претседателот на Реал Мадрид, пишува во весникот „Спорт". „Не знаеме со сигурност дали Реал Мадрид е зад случајот, но имаме доста оправдани сомневања во оваа насока." - изјави анонимен шеф на Сити за сајтот „soymadridista.com“. Тевез беше еден од првите желби на Жозе Мурињо, кога го презеде „кралскиот“ Мадрид, а на тимот му е потребен напаѓач по повредата на Гонзало Игуаин. Приказната, пак, покажува дека Флорентино не застанува пред ништо, за да доведе некои од најголемите возможни имиња како Зидан, Фиго, Роналдо или Бекам.
сите 27 | | | веќе видена

Големата ѕвезда на Њукасл, Енди Керол вети дека ќе остане во клубот, иако на чело на тимот е веќе Алан Пардју. Голгетерот на „чавките“ беше многу близок со Крис Хјутон и веста за неговата смена пред неколку дена беше голем шок за него. 21-годишниот Керол има 10 гола во Премиерлигата оваа сезона, што го прави пожелно засилување за секој клуб. Тоа ги предизвика и гласините дека по заминувањето на Хјутон и напаѓачот може да си замине од „Сент Џејмс Парк". Излегува сепак, дека неговите намери воопшто не се такви. „Ќе останам во Њукасл и ќе продолжам да го направи она што го правев досега. Секогаш сум работел за тоа да сум таму каде што сум сега, и сакам да останам тука - тоа е толку едноставно." - изјави Керол, цитиран од „Сан". „Крис се држеше фантастично со мене. Токму тој е човекот кој ми помогна исклучително многу како на теренот така и надвор од него. Благодарение на него јас се претворив во играч каков што сум во моментов. Сè што можам да кажам за него е дека го ценам за она што го направи за мене. Сега ...
сите 3 | | | веќе видена

Блекбурн го сака Диего Марадона за заменик на отпуштениот Сем Aлардајс. Ова го пишува во денешното издание англискиот таблоид „Мирор", според кој индиските сопственици на Роверс ќе се обидат да го убедат поранешниот селектор на Аргентина да го преземе тимот. Браќата Рао сонуваат скромниот ланкширски клуб да стане име, со што сите во Премиерлигата ќе го почитуваат. Легендата Марадона пак во моментов е без работа по Фијаското на „гаучосите" на светско првенство во Јужна Африка во текот на летото. Сеуште не е јасно што е неговото мислење по ова прашање, но на почетокот од Декември аргентинската легенда изјави дека сонува да стане тренер на својот омилен клуб Бока Јуниорс.
сите 5 | | | веќе видена

Манчестер Сити се закани дека ќе тужи Карлос Тевез, ако тој одбие да игра за тимот. Аргентинскиот напаѓач го изненади фудбалскиот свет минатата недела, откако официјално сакаше да биде поставен во трансферот листата. Тој рече дека ќе се повлече, ако тие не го продадат во Јануари. Клубот упати дека нема намера да игра на како што сака Тевез, па дури и се подготвени да ги побараат своите права пред судот, ако тој одлучи да ја прекине фудбалската кариера. 26-годишниот Аргентинец има уште 3,5 години од својот договор со Манчестер Сити и од клубот очекуваат тој да остане. Сепак, тој рече дека преминувањето на „Истлендс" е најголема грешка во животот и објави дека не сака да ја продолжи кариерата таму поради несогласувања со клубоското раководство. „Немам лични проблеми со менаџерот Роберто Манчини. Сопственикот исто така беше многу дарежлив со она што ми овозможи, но односите со раководителите и некои други луѓе се лоши." - рече Тевез. Медиумите на Островот очекуваат по овие настани Карлос Тевез да биде лишен ...
сите 27 | | | веќе видена

Во тимот на Ред Бул сметаат дека нема потреба да се откажат одполитиката на равенство помеѓу пилотите и повторно ќе му дозволат на Вебер и Фетел да се борат еден против друг во текот на наредната сезона. ФИА ја отфрли забраната за тимски наредби, но изгледа тоа воопшто не го интересира Кристиан Хорнер и компанија, кој повторно сакаат да стигнат до титулата со брзина и борба. „Понишувањето на забраната за тимски наредби не променува ништо за нас. Марк и Себастијан можат да сметаат на комплетната наша поддршка, сепак најважно е како тие ќе се справат на пистата“. „Минатата сезона имавме се што ни беше потребно за победи, оваа година се надеваме дека ќе им понудиме исто така добар болид. Формула 1 е спорт во кој постојано се учи“. „Сега треба да го надградиме успехот со добри партии во текот на новата сезона. Немам трпение да го видам болидот во Бахреин, нашите болиди ќе ги носат броевите 1 и 2“, сподели тој.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер изјави по поразот со 0:1 од Манчестер Јунајтед дека теренот на стадионот „Олд Трафорд", каде што се игра дербито, бил во многу лоша состојба и тоа е било причина за лошиот квалитет на натпреварот. По поразот, „топџиите" веќе не се на врвот на табелата на Премиерлигата, откако моментално го завемаат второто место, на 2 поени зад Јунајтед, а освен тоа се и со натпревар повеќе од „црвените ѓаволи". „Мислам дека натпреварот беше многу динамичен. И двата тима беа добро организирани, имаше многу динамика, но натпреварот се играше на многу лош терен и квалитетот на мечот настрада од него. Тоа е причината за многуте технички грешки на двата тима." - коментира за „Скај Спортс" францускиот специјалист. „Не мислам дека одигравме слаб натпревар, едноставно изгубивме една средба, тоа може да се случи тука. Општо земено, треба да оддадеме почит на Манчестер Јунајтед за добрата игра во одбрана. Тие се одбранија многу добро. Се обидовме многу, направивме апсолутно се што е можно за да ...
сите 43 | | | веќе видена

next