Спорт Денес

Новото засилување на шпанскиот првак Барселона Ибрахим Афелај изрази огромно задоволство од неговиот трансфер на Камп Ноу. Холандскиот играч до средниот ред вчера пристигна во каталонската престолнина, ги помина медицинските прегледи и потоа замина на интервју во „Барса ТВ“. „ Сега се наоѓам во најголемиот клуб во светот .“ - пресреќен беше 24-годишниот фудбалер на холандската репрезентација. „ За мене е навистина посебно чувството што сум тука. Многу сум задоволен. Тоа што ќе играм за Барселона беше мојот најголем сон .“ „ Секој играч сонува за тоа. Кој и да го прашате, секој ќе ви каже дека има огромна желба да настапува тука каде што се практикува најдобриот фудбал во светот .“ - изјави Афелај, чие официјално претставување е предвидени за денес.
сите 8 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски интернационалец Александре Пато смета дека италијанецот слободно може да премине во Јужна Америка, поради својата техника. Напаѓачот на италијанскиот гигант Милан возбуден е поради доаѓањето на Антониот Касано на Сан Сиро и токму поради тоа испрати неколу комплименти на негова сметка. „ Тој е одличен играч кој ќе ни биде од голема помош и ќе ни донесе глад за победи. Заедно ќе се забавуваме и добро ќе функционираме. Среќен сум поради ова доаѓање, тоа е како да имаме уште еден бразилец во тимот .“ - изјави смета Пато и додаде: „ Дали неговото доаѓање, значи заминување на Роналдињо? Мислам не. Постојано го гледам „Дињо“ смирен и никогаш не сум го слушнал да се жали .“ „ Сакам да остане, а сигурен сум дека и тој го сака тоа. Роналдињо само мора да го почитува изборот на нашиот тренер и ништо повеќе .“ - заклучи Пато.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на актуелниот шпански шампион Барселона смета дека продажбата на шведскиот репрезентативец во Милан е одлично завршена работа, односно дека е најдобриот потег од кога го замени Лапорта. Сигурно е дека 2010-та година нема да биде најдобрата во кариерата на Ибра, особено додека играше во дресот на „каталонците“. Титулата во Примера не остава баш добри траги бидејќи тој не беше пожелен во тимот од Барселона. Токму поради тоа првиот човек на Барселона, Сандро Росел изјави дека „ослободувањето" од Ибрахимовиќ е добивка за екипата. „ Мојата најдобра одлука беше да се продаде Златан Ибрахимовиќ. Во економските сфери тоа беше катастрофа .“ „ Имаше голема плата и немаше можност да ги вратиме вложените пари за него. Поради тоа, продажбата беше одличен потег на тимот и одлука на која многу сум горд .“ - изјави Росел.
сите 3 | | | веќе видена

Ако бразилскиот фудбалски стратег дојде на кормилото на „нероаѕурите", шансите да пристигне Рикардо Кака стануваат многу поголеми од порано. Леонардо, доколку го замени Рафаел Бениез на менаџерската позиција во Интер, би можел да претставува мамка за ангажирање на бразилскиот плејмејкер Кака. Имено, познато е дека Кака многу го почитува својот сонародник и дека делат иста фудбалска филозофија но и одредени погледи на животот, па поради тоа бразилецот би можел да се врати во Италија. Тоа секако е само желба на Интер, но тука се прашува и Реал Мадрид. Се зависи од проценката на Мурињо, кој го има Озил, но сепак сака да ги засили страничните позиции и евентуално да доведе нов напаѓач. Постои можност според која благодарение на одредена сума на пари и Маикон, Кака би можел да се пресели во редовите на светскиот и европскиот шампион, но засега тоа се само шпекулации на медиумите.
сите 50 | | | веќе видена

Една од ѕвездите на Баерн Минхен, Бастијан Швајнштајгер изјави дека не е задоволен од играта, покрај фантастичниот успех од 6-3 над Штудгард во дуелот од Купот на Германија. Во рамките на неколку дена баварците го постигнаа вториот впечатлив успех на Мерцедес-Бенц Арената, откако во саботата повторно ги надиграа швабите во последниот дуел од есенскиот дел на Бундес лигата со 5-3. Според 26-годишниот играч за врска тимот сепак не треба да демонстрира такви падови во играта, откако вчера на два пати дозволи израмнување по што мораше дуелот да биде решаван во последните минути. „Направивме неколку непростливи грешки. Во текот на оваа полусезона се гледа дека многу лесно ја испуштаме предноста, дури и противникот да не ни дава голем притисок. Тоа не треба да се случува. Ние сме Баерн Минхен и не можеме да си дозволиме такви пресврти кога водиме со 2-0“ , прокоментира германскиот репрезентативец.
| | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо призна дека не е во лоши односи со никого во Кралскиот Клуб, демантирајќи ги гласините за конфликт со генералниот директор Хорхе Валдано. „Немам апсолутно никаков проблем со никого во клубот, доколку во иднина се појави некаков конфликт со луѓето од управата веднаш ќе си заминам“, довери Специјалниот. „Моите односи со Валдано воопшто не се лоши, но јас сум многу критичен“, сподели португалскиот тренер во редовите на белите. „Во Челси бев среќен, но во четвртата сезона дојдоа двајца со кои баш и немавме многу заеднички точки“, не скри Моу. „Од почетокот на сезоната имаме одиграно 25 официјални натпревари. Имаме забележано 20 победи, четири нерешени исходи и еден пораз, мислам дека се преставуваме добро “, дополни Жозе.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Бугаринот Димитар Бербатов изјави дека нема смисла да продолжува да играа фудбал, ако го напушти Манчестер Јунајтед. Напаѓачот на „црвените ѓаволи" е задоволен од својот престој на "Олд Трафорд". Во моментов Бербатов е водечки стрелец во Премиерлигата на Англија со 11 гола, но навивачите никогаш не биле на едно мислење за севкупното презентирање на Бугаринот, од како дојде со трансфер во вредност од 30 милиони фунти. Последниот месец беше исклучително успешен за Бугаринот, кој стана четвртиот играч во Премиерлигата со пет гола во еден дуел. Тоа се случи во судирот со Блекбурн, кој заврши 7:1. „Се борев за да играм во Јунајтед и сега ако напуштам ќе одам само надолу. Зошто да го направам тоа? Подобро да се откажам од фудбалот." - рече Бербо пред англискиот весник „Телеграф".
сите 3 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон сака да ја зајакне конкуренцијата во напаѓачки план со доведување на ѕвездата на Њукасл Енди Керол, пишува британскиот електронски медиум „Метро". Младиот англиски репрезентативец се претставува одлично од почетокот на сезоната и интересот на „црвените ѓаволи" за него е логичен. Во моментов, сепак јасно е дека Енди нема намера да го напушти „Сент Џејмс Парк", а вчера и менаџерот на тимот Алан Пердју, потврди дека клубот нема да се раздели со најдобриот фудбалер. Сер Алекс сепак ќе стори сé што е во нагова моќ да го доведе. Во овој момент Димитар Бербатов е водечки стрелец на клубот, а неговиот партнер во нападот на тимот Вејн Руни не може да најде најдобра форма. Мајкл Овен пак ќе го напушти тимот во јануари или најдоцна по крајот на сезоната, бидејќи договорот му истекува и не се очекува да биде обновен. Шкотланѓанецот јасно сфаќа дека треба да се доведе нов напаѓач, бидејќи клубот нема којзнае колку квалитетни фудбалери во напаѓаќлко план, кои можат да ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Сагата околу тренерската позиција во Интер заврши откако пред околу еден час на официјалниот сајт на нероазурите беше објавено дека Рафа Бенитез повеќе не е тренер на тимот. Утринава неговиот агент се сретна со вицепредседателот на Миланскиот гигант Риналдо Гелфи каде што договорот се раскина. Сеуште не е јасно кој ќе биде наследникот на Рафа на Џузепе Меаца. Во Италија најчесто споменувано е името на поранешниот тренер на Милан, Леонардо, во овој момент со највисок ранг во тренерскиот штаб на 18-кратниот италијански шампион е помошникот Џузепе Барези. Бенитез и Интер се разделија по взаемна согласност а таа спогодба ќе му донесе три милиони евра на шпанецот. Неколку дена траеа тензиите помеѓу стратегот и раководството на Интер. Малку е чудно што оваа одлука доаѓа само неколку дена откако Бенитез успеа да ги донесе црно-сините до светската клубска титула, а токму тоа беше главната цел пред него за оваа година. Поранешниот тренер на Валенсија и Ливерпул на тимот на Интер му ги донесе Суперкупот на Италија со ...
сите 64 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер ќе може да смета на скоро сите свои фудбалери за претстојното дерби со Челси, соопштува „Скај Спортс". Тоа ќе се случи, откако Лукаш Фабиански и Абу Диаби се вратија на целосните тренинзи со првиот тим. Полскиот голман се опорави од повредата во бутот, која го мачеше во последните две недели, но најверојатно ќе остане резерва против Челси на сметка на својот сонародник Воичек Шчежни, кој импресионира со настапот во натпреварот со Манчестер Јунајтед. Диаби пак нема играно од 16. Октомври, кога го повреди коленото на десната нога. Повредата на Французинот веќе помина и тој е на располагање на Арсен Венгер, кој исто така остана задоволен од заздравувањето на своите играчи. „Веќе можам да сметам на речиси сите фудбалери. Диаби, Фабрегас, Ван Перси, Фабиански - сите се подготвени. Остануваат само Гибс, Алмунија и Вермален кои имаат тешки. Очекувам, сепак по Божиќ да можам да сметам и на нив." - рече Венгер за официјалниот сајт на Арсенал.
| | веќе видена

Од штабот на шпанскиот шампион Барселона имаат намера да го купат играчот од средниот ред на Арсенал, Денилсон следниот месец. Тренерот на „каталонците“ Пеп Гвардиола смета дека тој би ја прифатил добро филозофијата на клубот, а самиот играч призна дека е на работ да го напушти англискиот фудбал. „Се зборува за интерес од страна на Барселона, иако во моментов сум играч на Арсенал." - рече Денилсон. Волфсбург, исто така се заинтересирани за фудбалерот, но „каталонците“ ќе можат да се борат со своите германски конкуренти.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на бразилскиот Гремио, Паоло Одоне вели дека разговорите за доведување на напаѓачот на Милан, Роналдињо во клубот се во прилично напредна фаза. Според него, клубот веќе ги договорил сите услови со самиот играч и останува само агентот успее да го убеди раководството на Милан да се раздели со него. „Сите детали помеѓу Гремио и Роналдињо се наведени. Сега останува агентот на играчот Роберто Де Асис, да го убеди раководството на Милан да се раздели со него. За нас најважно е дека Дињо сака да се врати дома." - рече Одоне. Се очекува раководството на „росонерите" да не прават пречки на трансферот, бидејќи Рони го загуби стартното место во составот на Масимилиано Алегри и тренерот нема потреба од неговите услуги, особено ако во тимот дојде и Антонио Касано во Јануари. Според последните информации, пак, од Гремио понудиле на ѕвездата плата во висина од 3,5 милиони евра годишно, плус дополнителни бонуси. 30-годишниот Роналдињо е израснат во овој град и во овој тим, кој во 2001-та година го продава на ...
сите 6 | | | веќе видена

Тренерот на Баерн Минхен, Луис Ван Гал остана исклучително задоволен од успехот на неговиот тим со 6:3 над Штутгарт во Купот на Германија. Двата тима направија нов гол-спектакл, кој беше на страната „баварците", кои се квалификуваа во 1/4 финалето на турнирот. „Бевме одлични во првите 20-30 минути, што доминиравме во натпреварот откако постигнавме два брзи гола. Но, потоа се добија некои тажни грешки. Во второто полувреме ситуацијата стана поразлична, но јас им реков на играчите да заборават што се случи во првото полувреме и да продолжат да играат добро.“ „Тие го направија токму тоа и на крајот заслужено победивме. Неверојатно е дека постигнеме 11 гола нд овој противник во рок од само три дена. Нашите навивачи гледаа одличен натпревар. Луѓето на трибините видоа прекрасни нешта на теренот." - изјави Ван Гал.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Рома Адриано објави дека ќе остане во клубот и по зимската пауза. Неодамна се појавија информации дека Бразилецот не е задоволен од својот статус на резерва и има желба да замине од стадионот „Олимпико". Сега, тој ја променил својата одлука по разговор со претседателката на клубот, Росела Сенси. „Ќе останам во Рома барем до крајот на сезоната. Нема шанса да го напуштам тимот точни сега. Навистина бев вознемирен од ретките минути кои ги добивам, но зборував со претседателката Росела Сенси и таа ме увери дека наскоро ќе добијам повеќе шанса за докажување." - рече Адриано. Инаку интерес за Императорот не недостасува. Веќе неколку клубови од Бразил го сакаат неговиот потпис. Најсилни се апетитите на Палмеирас и Коринтијанс, но засега очигледно тие ќе мора да почекаат.
| | веќе видена

Мистеријата околу тренерската позиција во европскиот клупски шампион Интер продолжува да се продлабочува во италијанските медиуми. Иако вчера шефот на „нероазурите" Масимо Морати негираше смена на Рафаел Бенитез, во Италија не запираат со вестите околу оваа тема. На својата прва страница денеска „Кориере дело Спорт" пишува дека споменатиот заменик на Рафа, бразилскиот стручњак во редовите на Интер или во Јануари, или во Август ќе ја доведе поранешната ѕвезда на Милан, Кака, кој во моментов е дел од составот на Реал Мадрид. Самиот Лео исто така е поранешен кадар на „росонерите", што би било двоен удар на градскиот ривал од страна на интеристите. Вчера сепак на прашањето дали се сретнал во последните месеци со младиот бразилски тренер, Морати одговори лаконично: „Не се шегувајте!" Според италијанските медиуми клупата на Бенитез е разнишана па затоа не би било изненадувачки доколку бразилскиот стратег на кого не му беше дадена доверба од „росонерите“ да ги превземе „нероазурите“ во наредниот период.
сите 74 | | | веќе видена

Римскиот Лацио е во близина на доведување на голгетерот на СП 2006 Мирослав Клосе, пишуваат медиумите во Италија. Од своја страна, напаѓачот признава дека би сакал да го облече дресот на „орлите" и да го помине периодот до крајот на кариерата во италијанската Серија А. Клосе, кој следната година ќе наполни 33 години, е малку понастрана од главните планови на тренерот на германскиот гигант Луис Ван Гал, кој исто така може да има влијание врз трансферот на германскиот репрезентативец во Лацио. Репрезентативецот на Германија повторно брилијираше во дресот на „панцерите“ и на изминатиот Мундијал, но сепак тоа не му помогна да се избори за место во тимот на „баварците“. Луис Ван Гал и понатаму не го смета искусниот напаѓач и неговот заминување е се поверојатно.
сите 4 | | | веќе видена

Михаел Шумахер изјави дека со тимот на Мерцедес имаат тригодишен плн при кој треба да се освои титулата во Формула 1. Седумкратниот светски шампион ги голтна сите критики кои ги имаат медиумите, експертите, поранешните и сегашните противници на пистата. Првата година по враќањето на Михаел во спортот не донесе никаков успех, но Германецот е уверен во можностите и ќе продолжи да го следи својот план. „Со Мерцедес имам три годишен план за освојување на титулата. Тоа е нашата главна цел. Еј, ние сме Мерцедес! Ќе беше прекрасно се да тргнеше според плановите од првата трка и да завршевме како шампиони, но тука станува збор за борба на највисоко ниво во моторните спортови“ , изјави Шумахер. „Не се представив на најдобар начин во текот на 2010 година. Немам проблеми да живеам со критиките. Се научив да ги игнорирам од многу поодамна а тоа ме научи да одам напред, кон успесите. Немам трпение да започнам со тестирање на новиот болид и да дојде почетокот на новата сезона“ , заврши Германецот.
| | веќе видена

Со полни 37 години капитенот на Интер Хавиер Занети сеуште се справува со сите предизвици и барања на Серија А и, по сопствениот исказ, тоа има намера да го прави и во наредните три години. Актуелниот договор со европскиот и светски клупски првак му ја нуди таа можноста а дури по неговиот истек Занети ќе размислува околу тоа што понатаму. Аргентинскиот фудбалски интернационалец, како што вели, е крајно заинтересиран за продолжување на работата во фудбалот и по 40-та година но во некои други сфери. „ Искрено, сеуште не сум разговарал со семејството за можно пензионирање. Ги собирам плодовите кои фудбалот ми ги даде и во последните три години од договорот сакам да ги искористам сите шанси кои ми се укажуваат .“ - симболично изјави Занети и заклучи: „ Задоволен сум од начинот на кој мојата кариера се развиваше. Физички и понатаму добро се чувствувам и имам намера да го искористам тоа, односно да им бидам од помош на Интер и Аргентина. Планирам да играм барем до 40-та година, а дури потоаќ е размислувам за ...
| | веќе видена

Долготрајниот спор кој германскиот гигант Баерн Минхен го водеше со Холандскиот фудбалски сојуз поради повредата на својот играч Арјен Робен во дресот на „лалињата“, конечно заврши. Потсетуваме дека Робен од Светското првенство во Јужна Африка се врати со повреда на мускулот, поради кој оваа сезона сеуште не заигра за „баварците“. Претседателот на Баерн Карл-Хејнц Румениге потврди дека спорот, кој можеше да заврши дури и на судот, е веќе завршен. „ Холанѓаните сакаат да ја решат ситуацијата. Ние претрпивме спортска и финансиска штета поради повредата на Робен. Решението е натпревар меѓу Баерн и Холандија, кој ќе ни ги покрие нашите загуби. И двете страни се сложуваат со таа солуција .“ - изјави Румениге. Робен дури неодамна се врати на тренинзите, а првиот настап би требало да го забележи на 15-ти јануари против Волфзбург.
сите 2 | | | веќе видена

„ Се наоѓаме во преговори со Интер за раскин на постоечкиот договор .“ - за италијанските медиуми синоќа потврди агентот на Рафаел Бенитез, Мануел Гарсија Квилон. „ Конечната одлука сеуште не е донесена па повторно ќе се сретнеме утре за да ги продолжиме преговорите и ќе се обидеме да пронајдеме идеално решение .“ - додаде тој. Овој дел од решението се однесува веројатно на осумте мииони евра кои Интер мора да му ги плати на Бенитез во случај на прераната замена на менаџерската фотелја. Ова е најновиот доказ за попуштените врски меѓу тренерот на екипата и клубот кој во 2010 година освои пет трофеи. Три од нив (Лигата на Шампионите, Серија А, Италијанскиот Куп) одат во потполност на сметката на поранешниот тренер Жозе Мурињо, а последните две во клупската ветрина ги стави Рафа Бенитез. Во прашање се титулите во италијанскиот Суперкуп и минатонеделниот од Светското клупско првенство, во чие финале беше стрелец и нашиот најдобар фудбалски репрезентативец Горан Пандев. Треба да се додаде дека неколку медиуми ...
сите 73 | | | веќе видена

next