Спорт Денес

Напаѓачот на Манчестер Сити, Карлос Тевез беше поврзан со евентуално враќање на „Олд Трафорд" претходно денеска од „Дејли Меил", но според други британски медиуми, сличен развој бил категорично одбиен од Манчестер Јунајтед. Сер Алекс Фергусон не сака да слушне да работи повторно со Аргентинецот, а и „граѓаните“ немаат никаква намера да го враќаат својот главен стрелец на својот главен конкурент за титулата. Тевез го напушти Јунајтед во 2009 година, откако ја заврши сагата околу себе и го обвини клубот дека не сака да го задржи. Потоа пак се појавија информации дека тој неколку месеци пред скандалот се договорил со „граѓаните". И двете страни не се подготвени повторно да преговараат за него: „Карлос тренира со својот вообичаен ентузијазам и ќе се врати во игра за натпреварот против Евертон во понеделник." „Клубот јасно го покажува односот и Карлос нема да оди никаде. Сега сакаме да се концентрираме на нашата цел - да победиме колку можеме повеќе натпревари до крајот на сезоната." - се вели уште во официјално ...
сите 4 | | | веќе видена

Тимот на Баерн МИнхен оствари победа од 5:3 во гостувањето против тимот на Штутгарт, а херој за „баварците“ беше некогашниот член на Штутгарт, Марио Гомез. Избраниците на Луис Ван Гал уште од самиот старт наметнаа свое темпо на натпреварот, а сето тоа резултираше со убедлива предност по првите 45 минути. „Баварците“ на одморот заминаа со водство од 3:0. Првиот гол беше дело на Марио Гомез во 31-та минута, на асистенција на Милер, а за вториот гол двајцата играчи си ги променија улогите и Милер зголеми на 2:0 во 36-тата минута. Франк Рибери во 43-тата минута го постигна и третиот гол за гостите и со тоа со убедлива предност „баварците“ заминаа на одморот. Во вториот дел домаќините успеаа да го намалат резултатот на 3:1 преку Харник во 49-тата минута, но Гомез за 2 минути успеа да постигне 2 погодоци. Првиот падна во 52-та минута, а вториот во 54-тата минута и со тоа го постави својот хет-трик на натпреварот. Сепак домаќините и покрај убедливата негатива не се предаваа до самиот крај. Харник во 65-тата минута ...
| | веќе видена

Тренерот на германскиот вицешампион Шалке 04, Феликс Магат не спаси од убавите зборови за суперѕвездата на „кралскосините" Раул, кој со три гола против Келн вчера практично сам му донесе победа од 3:0 на својот тим. „Раул е нашиот најважен човек. И тоа не само на теренот, но и надвор од него - низ целата поврзана работа со фудбалот.“ „Покрај тактички промени во тимот, Раул продолжува да трча многу, дури и повеќе од потребното. Но чисто физички тој е во многу добра форма и секогаш е таму каде што имаат потреба од него. Тоа покажува и колку добро го прифаќаат соиграчите и како постојано го бараат." - коментира германскиот специјалист. Раул ова лето го напушти тимот во кој се претвори во една вечна легенда на фудбалот, тимот на Реал Мадрид и се одлучи својата кариера да ја продолжи во Шалке 04 каде го прикажува своето најдобро светло и станува миленик на фановите.
сите 3 | | | веќе видена

Екипата на италијанскиот фудбалски гигант Милан синоќа беше поразена на домашен терен со минимален резултат од 1:0, но од страна на ривалот за освојување на титулата - Рома. Со тоа, „Волчицата“ од главниот град на Италија ја прекина низата од седум натпревари без пораз на „росонерите“, а тоа, според зборовите на тренерот Масимилиано Алегри, било сосема незаслужено: „ Поразот не го заслуживме и вистинска штета е што тој произлезе од таков примен погодок (одбивањето на Бориело). Иако на моменти бевме спори, не одигравме лош натпревар .“ „ Годината ја заклучуваме на првата позиција на табелата и тоа е најважно. Што очекувам од 2011? Продолжување на она што го правевме во 2010 .“ - изјави Алегри по натпреварот на Сан Сиро,
| | веќе видена

Со победата од 1:0 на Сан Сиро кај Милан, Рома донесе нов заплет во италијанското фудбалско првенство, и сето тоа на големо одушевување на тренерот на „волчицата“ Клаудио Раниери. „ Не беше лесно да му се спротивстави на Милан, заслужено водечкиот тим во лигата, и затоа сум одушевен од тоа што моите играчи покажаа карактер и ја искористија приликата кога самата се покажа .“ „ Оваа победа е поклон за нашите навивачи за Божиќ, но и потсетник за тоа што се е подготвен мојот тим да направи .“ „ Годината ја заклучивме со победа против тимот кој во 2010-та година собра најмногу поени и затоа мора да се потсетиме на своите сили во годината која доаѓа .“ „ Доколку останеме сложни во тешките моменти, убеден сум дека до крајот можеме да се бориме за шампионскиот трофеј .“ - заклчи тренерот на петтопласираната екипа во Серија А.
| | веќе видена

Екипата на „бјанконерите“ во рамките на 17-то коло од италијанскиот шампионат не успеа да го совлада Киево на гостински терен. Торинците едноставно немаа среќа со оглед на тоа дека во дел од првото и целото второ полувреме го имаа водството во свои раце, но на крајот ги загубија трите бода. Имено, Јувентус добро го започна мечот против Киево, а доказ за тоа беше и погодокот на Кваљарела на асистенцијата на Јакинта во 31-та минута со што го отвори резултатот, а со тоа придонесе за подобра игра на гостите. Избраниците на Луиџи Дел Нери и во текот на второто полувреме го држеа водството во свои раце, но кога сите веќе ги имаа запишано трите бода од овој натпревар, дојде изненадувањето. Така, буквално на самиот крај од натпреварот, односно во 90-та минута, Граноче испрати добра асистенција до Пелисие кој ја затресе мрежата на Јувентус за 1:1 и поделба на бодовите. Во премиерниот натпревар од неделната програма Лацио го совлада Удинезе со 3:2 благодарение на головите на Хернанес, Биава и Козак, наспроти оние на ...
сите 9 | | | веќе видена

Англискиот селектор Фабио Капело не се сомнева околу тоа кој е најдобриот фудбалски стратег на сите времиња. Неговата одлука, како што самиот вели, е многу јасна. „ Сер Алекс Фергусон, без никакви двоумења. Едноставно неверојатно е колку долго издржа на клупата на Манчестер Јунајтед. Се менуваше екипата, се менуваа играчите, се менуваа и сфаќањата на фудбалот, но тој секогаш остана победник. И секогаш го водше Манчестер Јунајтед до големи успеси .“ - изјави Капело. Вреди да се каже дека оваа недела шкотскиот фудбалски стратег го запиша 8811-от ден на клупата на „црвените ѓаволи“ (на која седи од 1986-та година) и со тоа го сруши рекордот кој досега го држеше легендарниот Мет Базби (8810 дена) „ Единственото нешто што сакам да му го посакам за Божиќ е да издржи на менаџерската клупа уште дваесет години .“ - заврши Капело.
сите 2 | | | веќе видена

Суперѕвездата на Ајакс Луис Суарез и понатаму е трансфер цел на многу од европските гиганти и беше доста изненадувачки дека по Светското Првенство минатото лето остана во Амстердам. Разни информации го поврзуваат уругвајскиот напаѓач со преминување во Англија, Италија и Шпанија, но засега неговата иднина е поврзана со Ајакс. Суарез, сепак, потврди дека ако треба да избира, би го одбрал техничкиот фудбал во Примера. „Постојано читам дека Барселона и Реал Мадрид се заинтересирани за мене. Поласкан сум, ако е така, но вистината е дека ниту еден од двата клуба не се поврзани со мене и мојот агент." - коментира голгетерот, кој има 7 погодоци од почетокот на сезоната во Холандија. Суарез летото беше поврзуван со можен трансфер во Манчестер Јунајтед, Барселона, Челси, Арсенал, Реал Мадрид и Јувентус, но сепак Уругваецот остана во Ајакс и се очекува ако не во овој преоден рок, налето да ја промени средината.
| | веќе видена

Освен што ја пропушти најповолната шанса во натпреварот против Рома, ѕвездата на Милан Златан Ибрахимовиќ заработи и жолт картон во последната минута, кој ќе го лиши од учество во дуелот против Каљари по Нова Година. Шведскиот напаѓач ја испрати топката во празниот гол на „волците" по судискиот сигнал за офсајд и го принуди судијата Антонио Дамато да го предупреди официјално. Тоа беше четврти жолт картон за Ибра од почетокот на сезоната. Швеѓанецот изреагира бурно на одлуката на Дамато, а по средбата тренерот Масимилиано Алегри призна дека отсуството за натпреварот со Каљари е доста тежок удар имајќи ги во предвид повредите на Филипо Инзаги и Александре Пато. Милан синоќа беше поразен со 1:0 на својот „Сан Сиро“ од Рома, а единствениот погодок за римјаните го постигна Марко Бориело, играчот кој е на позајмица во Рома токму од тимот на Милан.
| | веќе видена

Напаѓачот на Сандерленд и репрезентативец на Гана Асамоа Гјан е прогласен за најдобар фудбалер на Африка во избор на англиската телевизиска станица - Би Би Си. Гјан во изборот беше подобар од Дидие Дрогба, Јаја Туре, Самуел Ето и Андре Деде Ајево. „ Пресреќен сум поради оваа награда. Сеуште не можам да поверувам дека токму јас ја добив најпрестижната награда за еден африкански фудбалер. Им благодарам на сите оние кои гласаа за мене, посебно на фановите од Африка .“ - изјави 25-годишниот Гјан за „Би-Би-Си“. Напаѓачот на Гана на Светското првенство годинава постигна три гола и беше клучниот играч во историскиот пласман на „црните ѕвезди“ во четвртфиналето. Вреди да се напомене дека наградата му беше врачена директно од рацете на менаџерот на Сандерленд, Стив Брус, што претставува уште една голема чест за Гјан. „ Потполно ја заслужи оваа награда. Тој е одличен играч и има огромно значење за нашиот клуб. Освен со фудбалските квалитети на теренот, Гјан придонесе многу и во соблекувалната на клубот .“ - зјави Брус.
сите 2 | | | веќе видена

Голгетерот на Шалке 04 Раул повторно ги освои симпатиите на обожаватели и новинарите по завршувањето на дуелот со Келн вчера, во кој Шпанецот постигна три гола. Откако го прослави со бурна радост секој од погодоците, легендарниот напаѓач кој освоил практично се во современиот фудбал, ја зеде топката од натпреварот со широка насмевка на лице. „За моите деца." - побрза да објасни тој. „Денешниот ден беше голем не само за мене, но и за целиот тим. Самодовербата, со што ја собравме со последните победи, се виде и денес. Овој успех беше страшно важен. Многу сум среќен дека преминувањето од Реал Мадрид во Шалке мина толку лесно и го најдов своето место во еден многу добар тим. Освен тоа имам одличен тренер, кој смета на мене." - рече Шпанецот. Тој истакна дека неговото семејство, исто така, се чувствува добро во Германија. „Навистина, при вакво време?" - праша репортерот сметајќи на ладната зима која ја зафати земјата. „Се разбира, сите тие го сакаат снегот!" - рече со насмевка напаѓачот.
| | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Сити, Карлос Тевез сака да се врати во редовите на градскиот ривал Манчестер Јунајтед, пишува денеска „Дејли Меил". Аргентинецот, кој на наскоро објави дека сака да го напушти Сити, испратил свој човек да зборува со Сер Алекс Фергусон за негово враќање на „Театарот на соништата“. Блиски до Ферги сепак откриваат пред колегите од Англија дека Шкотланѓанецот не сакал да слушне за враќање на Карлито во тимот. Потсетуваме дека Тевез помина две години во Јунајтед во периодот 2007-2009 година, откако ја освои титулата на Англија и оваа од Лигата на Шампионите со „црвените ѓаволи". Гигантот од „Олд Трафорд" одби да плати за правата на напаѓач, а кога од Сити објавија дека се подготвени да ги понудат парите за поранешниот играч на Вест Хем, Фергусон исто така, рече дека е подготвен да извади банкноти на масата. Тевез сепак се почувствува навреден од тоа и одлучи да го облече дресот на Манчестер Сити, каде во тоа време менаџер беше претходникот на Роберто Манчини, Марк Хјуз.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалот на Барселона се повеќе личи на егзибиција независно од името на противникот во шпанска Примера, па каталонците и на последниот лигашки натпревар од 2010-та година постигнаа „петарда“ во противничката мрежа. Овој пат настрада градскиот ривал Еспањол кој саботниот меч го дочека со максимални 21 бод од домашните натпревари. Низата, секако, не беше продолжена, но беше онаа на Барселона која со победа од 5:1 го запиша осмиот по ред гостински триумф во исто толкуте натпревари надвор од својот стадион Камп Ноу. На последните пет меча фудбалерите предводени од Хосеп Гвардиола противничката мрежа ја „кроеле“ дури 26 пати, а контото на постигнати голови во првиот дел од Примера, односно низ 16-те средби, беше подигнати на 51. Подобар голгетерски учинок од овој, „каталонската гордост“ имаше само во сезоната 1950/51 кога играчите на противничките голмани ги принудиле 54 пати да ја извадат топката од сопствената мрежа. Доколку Барселона, која во 2010-та година освои 103 бода, го продолжи ваквиот напаѓачки ...
сите 2 | | | веќе видена

Четврта година по ред освојувачот на Светското клупско првенство доаѓа од Европа. Низата која во 2007-та година ја започна Милан, а ја продолжија Манчестер Јунајтед и Барселона, засега е заокружена со успехот на Интер. Освојувачот на европската Лига на Шампиони славеше против победникот на африканската верзија од натпреварувањето, Мазембе од ДР Конго, со 3:0 благодарение на головите на нашиот Горан Пандев, Ето и Бјабјани, а коментар по завршувањето на мечот даде македонскиот напаѓач. „ Во важните натпревари никогаш не грешиме. Среќен сум поради постигнатиот погодок, а истото го чувствуваат и сите играчи и навивачи на нашиот клуб .“ „ Му се заблагодарувам на Ето кој ми даде брилијантна топка за погодок, но не можам а да не го пофалам целиот тим кој одигра маестрален меч. Кога сите сили ќе ги насочиме кон нашата цел, тогаш изгледаме како сосема поинаква екипа .“ - изјави Пандев додавајќи: „ Откако му пристапив на клубот ова е мојот петти освоен трофеј. Тоа ме прави навистина среќен и задоволен .“
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот капитен на фудбалската репрезентација на Англија, Дејвид Бекам е добитник на овогодинешната награда за животно дело која ја доделува британската ТВ-станица „Би Би Си“. Влијателниот медиум уште во 2001-та година го избра Бекам за Спортска личност на годината, а овој пат наградата ќе му биде врачена поради вложувањата на теренот, но пред се, околу него. „ Бекам стана вистински амбасадор на британскиот спорт. Голем пример е за младите и сигурен сум дека јавноста со благонаклоност ќе го дочека ова признание .“ - изјави Карл Доран, човекот кој стои зад изборот на личност на годината според „Би Би Си“. „ Навистина ми е чест што ја добивам оваа награда бидејќи таа има огромно значење не само во Велика Британија туку и во целиот свет .“ „ Им благодарам на сите оние кои се одлучија оваа титула да ми ја дадат токму мене и се надевам дека ќе продолжам да бидам пример за младите во текот на наредниот поголем период .“ - изјави Бекам.
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на Интер Самуел Ето е прогласен за најдобриот играч на Светското клупско првенство кое годинава се одржа во Абу Даби. Европскиот фудбалски првак во финалето ја совлада најдобрата африканска еипа Мазембе од ДР Конго со 3:0, а притоа Ето по еднаш беше стрелец и асистент (на нашиот Горан Пандев). Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) одлучи да го награди со Златната топка, титулата која ја добива најдобриот играч на турнирот. Сребрената топка замина во рацете на Диоку Калујитуки (Мазембе), а бронзената ја освои Андрес Д'Алесандра од бразилски Интернасионал, освојувачот на третото место. Минатата година наградата за најдобар играч на Светското клупско првенство заврши во рацете на генијалецот на Барселоан Лионел Меси, а една година порано неа ја освои напаѓачот на Манчестер Јунајтед Вејн Руни.
сите 30 | | | веќе видена

Кошаркарите на Мајами хит синоќа ја забележаа дванаесеттата победа во НБА лигата, но по многу маки кои им ги приредија последнопласираните кошаркари на тимот од Источната Конференција, Вашингтон Визардс. Домаќинот настапи без Џон Вол и Жилберт Аренас, но имаше шут за можна победа. Сепак, ЛеБрон Џејмс и Крис Бош завршија одлична работа во одбраната на Кирк Хинрих и славеа со 96-95. Џејмс постигна 32 поени, имаше и седум скокови и шест асистенции, а Бош и Двејн Вејд додадоа по 20 за победата на Мајами. Со прецизно изведените слободни фрлања на 7.9 секунди пред крајот на натпреварот Вејд за прв пат ги доведе Хитсите во водство кое на крајот се претвори во победа, односно седми последовен пораз на Визардси. Осма победа во низа запиша и водечката екипа во лигата, Сан Антонио Спарс, која во својата сала го совлада Мемфис Гризлис во дополнителното време со 112-106 благодарение на 16-те поени, од вкупно 37, на Тони Паркер во последната четвртина и продолженијата. Зек Рандолф постигна 24 поени и украде 21 топка за ...
сите 24 | | | веќе видена

Во дербито од 17-то коло од италијанското првенство Рома на Сан Сиро ја прекина низата на непобедливост на Милан и славеше со 1:0, а на „Росонерите“ со среќен погодок ги совлада нивниот играч на позајмица во Рома Марко Бориело. Клучниот момент на мечот се случи во 69-та минута. Џереми Менез нафрли од десната страна, а во метежот во шеснаесетникот Игнацио Абате се обиде да ја исфрли топката, но го погоди Бориело од кого топката се одби в мрежа, што беше доволно за седмиот првенствен погодок на 28-годишниот напаѓач оваа сезона. Милан до крајот со сите свои сили се обидуваше да дојде барем до бод, на крајот имаше и повеќе удари кон противничкиот гол и во самите рамки од голот, но сите три бода сепак заминаа во Рим. Тренерот на „Волчицата“ Клаудио Раниери сите 90 мминути на клупата го држеше капитенот Франческо Тоти, но затоа од првата минута заигра бразилецот Адриано кој оваа сезона баш и не добиваше многу шанси. Инаку, за Рома ова е веќе четврта гостинска победа против Милан во петте последни првенствени ...
сите 2 | | | веќе видена

Нов доказ на моќ покажа фудбалскиот колектив на Барселона синоќа совладувајќи го со 5:1 на гостински терен градскиот ривал Еспањол, досега неприкосновениот тим пред своите навивачи. Еспањол актуелниот шпански првак го дочека со сите седум победи од седум одиграни натпревари на својот Корнела-Ел Прат стадион, меѓутоа таквата низа, еднаква само на онаа на мадридски Реал оваа сезона, на Барселона нималку не ја импресионира. Имено, и „каталонската гордост“ собра 21 бод од седум гостувања во оваа сезона и беше јасно, и пред почетокот на судискиот свиреж, дека еден од тие успеси без сомневање ќе биде заокружен. Од самиот почеток на натпреварот Барселона изгледаше подобро во фудбалскиот храм на Еспањол и нивната победа во потполност е заслужена, како и преземањето на челното место од табелата во Примера до следната година. Наредниот првенствен натпревар Барса го игра на својот Камп Ноу на вториот ден од јануари против Леванте кој го дочекува со 22 последовни натпревари без пораз. Во најдобрите дуели, оваа сезона, ...
сите 12 | | | веќе видена

Иако поголем дел во светот го чекаа утрешното дерби меѓу Челси и Манчестер Јунајтед, сепак тоа нема да се одигра утре поради лошите временски услови во Англија Големото дерби на колото Челси-Манчестер Јунајтед, кое требаше да се игра утре на „Стемфорд Бриџ", нема да се одигра поради наведените причини, а тоа го објавија од клубот домаќин. Последните одложени натпревари станаа Блекпул-Тотенхем и Вест Бромвич-Вулверхемтон, што практично значи дека во недела нема да има ниту еден натпревар од Премиерлигата. Последниот дуел од колото е во понеделник - Манчестер Сити-Евертон.
сите 27 | | | веќе видена

next