Спорт Денес

Повредената ѕвезда на Милан Филипо Инзаги изјави дека ѕвездата на Интер, Самуел Ето го советувал да оди во Барселона. Не станува збор за тимот од „Камп Ноу", туку само за каталонската престолнина, каде што во моментов се наоѓа Супер Пипо. Голгетерот е во Шпанија и го посети кабинетот на експертот за колената, д-р Рамон Кугат. „Се слушнав со многу фудбалери, а најважно повик дојде од Ето. Со него меѓу другото бевме во исто време на Бахамите во текот на летото. По повредата Самуел ми заѕвони и ми даде совет да одам во Барселона кај д-р Кугат, за кого тој гарантира дека е докажан специјалист. Тоа е истиот лекар кој работеше многу успешно со Антонио Ди Натале." - рече Инзаги. „Разочаран сум од оваа повреда и не би сакал да определям датум за евентуалното враќање. Ќе се борам! Го должам ова најмногу на оние кои ме сакаат." - рече поранешниот италијански репрезентативец. Херојот на Милан од финалето во Лигата на Шампионите во 2007 година во Атина против Ливерпул (2:1) го повреди коленото за време на натпреварот ...
| | веќе видена

Менаџерот на Ливерпул, Рој Хоџсон беше на трибините за време на вчерашниот натпревар од Лига 1 меѓу Лил и Монако кој заврши со 2:1 во корист на домаќините. Според информациите во француските медиуми, специјалистот го следел настапот на напаѓачот на Лил Жервињо. Фудбалерот од Брегот на Слоновата Коска беше многу активен во нападот, но на два пати пропушти да постигне погодок од удобна позиција. Хоџсон беше во друштво на скаутот на англичаните Лорен Вио. „Жервиньо не е единствениот фудбалер на теренот." - рече Хоџсон по дуелот. Од почетокот на шампионатот 23-годишниот напаѓач има шест гола во Лига 1. Ако сака да го доведе фудбалерот на „Енфилд", Хоџсон ќе мора да одвои барем 15 милиони евра.
| | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо не смета дека претстојниот судир со Барселона во Примера ќе биде одлучувачки. „Класикоот нема да биде клучно." - категоричен беше Специјалниот во интервју за денешниот број на весникот "Марка". „Дуелот со Барса е еден од 38-те натпревари во Ла Лига, ништо повеќе." - мирно изјави португалскиот тренер на „кралскиот меренгес". „Нас не не интересира Барса. Ние сме лидери. За нив може мечот да биде посебна, бидејќи тоа мојата прва средба Барса - Реал Мадрид." - дополни Жозе. Битката за Шпанија е следниот понеделник од 21,00 часот по наше време на „Камп Ноу".
сите 2 | | | веќе видена

Британските букмејкери драстично го намалија коефициентот од 10:1 на 6:4 дека менаџерот на Челси Карло Анчелоти ќе биде следниот отпуштен менаџер во Премиерлигата. „Сините" од Лондон регистрираа трет пораз во последните четири средби во првенството и тоа уште повеќе ги засили шпекулациите дека италијанскиот стручњак ќе си замине од „Стемфорд Бриџ". Засега се уште нема официјални коментари или изјави на оваа тема. Букмејкерите често најмногу ја наливаат ситуацијата во такви моменти. Останува само да се види како ќе се развијат работите. Од Челси засега излегоа со став дека Италијанецот ќе продолжи да го води тимот, но сепак англиската јавност смета дека тоа е само трик за да се намали тензијата во тимот на Челси која очигледно владее.
сите 2 | | | веќе видена

Во брз начин лондонскиот Челси се обиде да ги олади тензиитео около мениџерот на тимот Карло Анчелоти. Откако британските медиуми заговорија за разделба помеѓу двете страни, „сините" објавија официјално соопштение во кое ја отфрла ваквата можност. Италијанецот е подложен на сериозен притисок поради слабите резултати во последните неколку дуели, како и бескомпромисната разделба со неговиот прв помошник Реј Вилкинс. „Анчелоти има договор до 2012 година и шпекулациите за неговата иднина се глупости." - беше краткиот и јасен коментар на лондончани. Менаџерот сепак посочи дека сам планира да замине, бидејќи не располага со целосна контрола во тимот, таква каков што има Сер Алекс Фергусон. Тоа е и единственото што му пречи Карло, но и слабата форма на тимот. „Очигледно е дека кога тимот не игра добро, луѓето очекуваат повеќе од тренерот. Тоа е нормално. Јас сум подготвен за критика, тоа е животот на тренерот. Навистина сме во тежок момент, но сме способни брзо да ги промениме работите." „Вистина е дека игравме ...
сите 19 | | | веќе видена

Англискиот гигант Ливерпул има многу сериозен интерес за една од најголемите надежи на францускиот фудбал Мамаду Сако, пишува во денешното издание на „Екип". 20-годишниот централен дефанзивец е стартер во својот клуб ПСЖ и добрите настапи дури му освоија место во националниот тим на Франција. Фудбалерот е сметан за еден од најголемите таленти на францускиот фудбал и не случајно доста клубови се заинтересирани за него. Сако е тинејџер на ПСЖ и има 75 одиграни натпревари и 2 гола за клубот. Менаџерот на "Црвените" од "Енфилд" Рој Ходжсън пак од своја страна има остра потреба од зајакнување на заштитата на тимот и се очекува дека младокът може да биде едно од неговите нови засилувања.
| | веќе видена

Крилото на Манчестер Јунајтед Габриел Обертан може да го напушти клубот во Јануари. Французинот и не успеа да се стави меѓу носителите во составот на Сер Алекс Фергусон, иако блесна во неколку натпревари. Има голема веројатност Шкотланѓанецот да се раздели со него, да го даде на позајмица на некој друг тим или директно да го продаде. Според некои медиуми во Германија, тимовите на Вердер Бремен и Баерн Минхен покажуваат многу сериозен интерес за Французинот. И двата клуба во моментов имаат многу проблеми во офанзивен план и напорно бараат квалитетни фудбалери со кои ќе ги зајакнат своите редови. Обертан инаку премина пред една година на „Олд Трафорд" и досега има доста мал број на одиграни средби за Јунајтед. Логично и цената му падна поради слабите резултати. Во овој момент Младинскиот репрезентативец на Франција е проценет на 4 милиони евра.
| | веќе видена

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед Патрис Евра призна дека му простил на Вејн Руни за начинот на кој напаѓачот се посомнева во квалитетите на тимот, пред да потпише нов договор. Изјавата на напаѓачот го натера Евра да повика Јунајтед да го продаде, но на крајот Сер Алекс успеа да го убеди поранешниот фудбалер на Евертон да парафираше со нов договор. Руни се врати на теренот против Виган и се вклучи во игра откако влезе како резерва. Се очекува тој да одигра целиот натпревар против Ренџерс на „Иброкс" и Сер Алекс се надева дека неговиот миленик ќе успее да се одблокира против Шкотланѓаните. „Беше многу убаво да се види Вејн повторно. Ние сите ќе му помогнеме да се врати на неговата најдобра форма и да почне да постигнува голови повторно." - рече Евра. „Ние со него не зборуваме за минатото, а размислуваме за иднината. За во иднина Руни ќе докаже уште еднаш дека е еден од најдобрите играчи во светот." - додаде Французинот. „Она што реков, е најважно за тимот, а не за Патрис Евра и Вејн Руни." - рече уште тој. ...
сите 8 | | | веќе видена

Новото летно засилување на Арсенал Маруан Шамак смета дека тој и неговите соиграчи треба на најбрз можен начин да го заборават тешкиот пораз на домашен терен од Тотенхем и да продолжат да гледаат самоуверено кон наредните предизвици. Во текот на изминатиот викенд „топџиите“ дозволија Тотенхем да направи пресврт на резултатот по водството кое го имаа од 2:0, и на тој начин да го освои првото лондонско дерби на гостински терен по 17 години. „ На најбрз можен начин мора да заборавиме на натпреварот со Тотенхем и да се концентрираме на напорите за престојниот дуел со Брага .“ - изјави Шамак. Во моментов Арсенал е лидер на табелата во групата Х и евентуалната победа над Брага ќе му помогне на тимот во голема мера да си обезбеди прво место во групата за понатамошните натпреварувања.
| | веќе видена

Британскиот таблоид „САН“ денеска излезе со уште една сензационална вест, во која се пишува дека тренерот на моменталниот премиерлигашки шампион Челси Карло Анчелоти се наоѓа пред заминување. Според англискиот печат, италијанскиот стратег веќе бил на консултации во Асоцијацијата на менаџери од првенството се со цел да разговара за сегашната ситуација. „Сините“ го забележаа третиот пораз во четири натпревари саботата, откако беа совладани со 1:0 од Бирмингем, што е доста голем удар за Анчелоти откако го презеде тимот. Токму поради ваквата ситуација околу резултатите, англиските медиуми започнаа да шпекулираат дека италијанецот има големи шанси да го напушти Стемфорд Бриџ во текот на наредниот период. Сепак, фановите на Челси очекуваат Анчелоти да ја подобри ситуацијата бидејќи во Милано претходно се соочуваше со вакви слични состојби во текот на осумгодишниот престој.
сите 9 | | | веќе видена

Рафаел Бенитез останува на чело на актуелниот италијански и европски шампион Интер барем до среда. Вака одлучи првиот човек на „нероаѕурите“ Масимо Морати. Италијанецот вчера присуствуваше на натпреварот кој Интер го загуби од Киево на гостински терен со 2:1, по што веднаш контактирал со извршниот директор Марко Бранка да поразговара околу актуелната ситуација во клубот. „ Вака продолжуваме до среда , а за понатаму ќе видиме .“ - изјави Морати по натпреварот за „Газета дело Спорт“. Шефот на миланскиот состав донесе одлука да не ја раскинува соработката со Бенитез во истиот момент. Тренерот го одби ултиматумот да победи на натпреварите со Киево и Твенте, но веќе не успеа во првиот обид. Интер нема забележано победа веќе цел месец, односно пет последовни натпревари. Серијата порази на „Нероаѕурите“ ја започна Тотенхем, па потоа ја дополнија Милан и Киево, а бод против Интер освоија Бреша и Лече. Последниот успех датира од 29-ти октомври против Џенова. Токму поради овој катастрофален биланс тимот на Бенитез ...
сите 5 | | | веќе видена

Менаџерот кој го доведе тимот на Интер до шампионските титули во најпосакуваните првенства - Италија и Лигата на Шампионите минатата сезона Жозе Мурињо е изненаден од лошата серија резултати на неговиот поранешен клуб. Актуелниот тренер на Реал Мадрид вчера беше официјален гостин на галавечерта на асоцијацијата на тренери во Англија и немаше можност да го проследи дуелот со Киево, кој неговиот поранешен состав го загуби со 2:1, но откако дозна за тоа прокоментира: „ Како е можно Интер да дозволи да му се случи тоа? Како може тимот повторно да губи? Ова е крајно неверојатно. Веќе заостануваат девет поени, а тоа е нешто недопустливо .“ - изјави Мурињо. Португалецот добро го познава Рафа Бенитез, актуелниот тренер на Интер. Шпанецот беше шест сезони во Ливерпул, но најверојатно нема да го повтори тоа и во Интер. „ Се разбира, Интер е во Италија, а тамошниот шампионат дефинитивно се разликува од оној во Англија. Но сепак, мислам дека тимот не смее да си дозволи вакво нешто, особено поради фактот што е актуелен ...
| | веќе видена

Најголемата ѕвезда во составот на актуелниот шпански вицепрвак Реал Мадрид Кристијано Роналдо изјави дека воопшто не го интересираат неговите лични издигнувања туку е насочен единствено кон успесите на својата екипа. Португалецот тврди дека се ставил во функција на тимот. Пред неколку сезони тој оставаше впечаток дека го интересира само личната промоција. Во изјавите беше горд сам на себе, не ширејќи го бројот на симпатизери околу него. Со годините водачот на мадридски Реал на теренот очигледно се сменал, а во полза на тоа одат и изјавите по саботниот меч во Примера во кој Реал како домаќин го победи Атлетик Билбао со 5-1. Роналдо на тој натпревар зад своето име запиша хет трик. „ Не бркам никакви рекорди, ниту ме интересираат личните достигнувања и награди. Тоа што постигнувам погодоци е добро за Реал, а тимот ми е пред се. Дел сум од него, така се чувствувам и се однесувам ." - изјави Кристијано Роналдо, кој со 14 погоди е прв стрелец во Примера, и има постигнато еден погодок повеќе од големиот ривал од ...
сите 22 | | | веќе видена

Едниот од најдобрите голмани во светски рамки во моментов, Џанлуиџи Буфон наговести дека не постојат реални шанси да го напушти неговиот актуелен клуб - Јувентус, што навистина ги израдува фановите на „Старата дама“. Буфон покрај тоа, во изјавата за италијанските медиуми рече дека е нормално што неговото име е постојано цел на многуте италијански и светски таблоиди. „ Тоа значи дека имам нешто зад себе и често моето име се доведува во врска со некои комбинации околу преселба во друг клуб .“ - изјави Буфон, кој потоа нагласи дека ниту еден клуб не смее да се залажува дека би можел да го ангажира него. „ Нема ни збор за заминување. Би бил луд да го напуштам мојот Јувентус, по се што успеав да направам овде во Торино .“ „ Не можам да ја дочекам следната недела кога стартувам со лесни тренинзи .“ - изјави можеби најдобриот голман на светот, кој ќе биде подготвен за игра во 2011-та година.
сите 4 | | | веќе видена

Тренерот на актуелниот европски и италијански шампион Интер, Рафаел Бенитез по поразот од Киево со резултат 2:1 изјави дека верува дека неговата екипа ќе успее да излезе од кризата. Тимот на нашиот најдобар интернационалец Горан Пандев поврза четврти меч во Серија А без победа, што Милан ги користи на најдобар начин - зголемувајќи ја разликата на табелата на девет бода. Тоа значи дека Бенитез овие денови ќе биде на жесток удар на медиумите и навивачите, а тој во свој стил не сака да звучи песимистички. „ Никогаш не сме среќни по пораз. Но, морам да кажам дека мојата екипа покажа карактер. Ни нанесоа удари од контра напади, но имавме шанси да сториме нешто повеќе .“ - изјави Бенитез. Шпанскиот стратег потоа им честита на ривалите на цврстата игра и призна дека Интер би морал да победува на вакви мечеви. „ Ова не е прв пат да сум во ваква ситуација и само со напорна работа ќе успееме да се вратиме. Имаме голема желба за победа и верувам дека ќе направиме пресврт. Можеме да почнеме веќе со Твенте во Лигата на ...
сите 4 | | | веќе видена

Синоќа кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс ја остварија и дванаесеттата победа сезонава (покрај тоа имаат и два порази), а седмата на домашен паркет беше добиена против Голден Стејт со 117-89. Несомнено, може да се каже дека тоа беше вечер на шпанскиот кошаркар По Гасол кој за половина час игра (последната четвртина ја помина на клупата поради високата предност на првакот), постигна 28 поени, со девет скокови, пет асистенции и четири блока. Но, совршеноста не се состоеше во тоа, туку во фактот што Гасол во текот на вечерта не промаши ниту еден единствен шут! За два поени гаѓаше 10-10, а од линијата за слободни фрлања 8-8. Со тоа шпанецот стана третиот играч во историјата на најсилната кошаркарска лига во светот НБА кој во меч со минимално остварени 20 поени, пет скокови и асистенции го погодил секој шут на натпреварот. Играчите на Њу Орлеанс пак, имаа спротивен биланс од Лејкерси. Се изнапромашија од игра откако забележаа просек од 32 проценти, но сепак победија. На натпреварот со мали бројки Њу Орлеанс го ...
сите 9 | | | веќе видена

Тренерот на фудбалерите на Баерн Минхен, Луис Ван Гал има големи проблеми во пресрет на гостувањето кај Рома утре во рамките од петтото коло во групата Е од Лигата на Шампионите. Холандскиот фудбалски стратег нема да може да смета на цела низа ѕвезди, бидејќи на списокот повредени се Арјен Робен, Ивица Олич, Холгер Бадстубер, Мирослав Клосе и Марк ван Бомел, додека Бастијан Швајнштајгер ќе го пропушти дуелот поради картони. Сепак, актуелниот германски првак уште од порано си осигура пласман во следната рунда од ЛШ, бидејќи во четири кола освои максимални 12 бода. Од друга страна ,Рома е втора со шест бода, додека третопласираниот Клуж и четвртопласираниот Базел имаат по три бода.
сите 3 | | | веќе видена

Триесеттиот погодок за Реал Мадрид оваа сезона во шпанска Примера беше „исклучително значаен“. Имено, тоа беше првиот погодок на некој шпански фудбалер за РЕал во текот на оваа сезона во домашниот шампионат. Топката в раце ја зеде Серхио Рамос, ја намести на белата точка и постигна погодок кој во тој момент означи резултат од 3:1 за Реал против Атлетик БИлбао во натпреварот од 12-то коло од Примера. До крајот на средбата Кристијано Роналдо стигна да забележи два погодоци (еден од слободен удар, еден од пенал), за конечни 5:1. Инаку, моментот кога Серхио Рамос го изведуваше пеналот страшно го разлути Жозе Мурињо кој поради суспензија натпреварот го следеше од трибините. Португалецот гестикулираше со рацете кон клупата и теренот, викаше околу себе, бидејќи не сфаќаше зошто одговорноста за изведување на пеналот ја презеде играч кој инаку не е предодреден за тоа. „ Пеналот го изведов бидејќи навистина ми требаше тој погодок. Морав да ја зголемам мојата самодоверба .“ - изјави Рамос. Инаку со двата погодоци на ...
сите 4 | | | веќе видена

„ Пристапот кон натпреварот, помагањето и соработката беа клучот на успехот кои доведоа до ваква голема победа. Се останато е прашање на талент .“ - задоволно изјави тренерот на Барселона по победата кај Алмерија. Актуелниот шпански првак синоќа во рамките на саботниот натпревар од 12-то коло од шпанскиот шампионат ја демолираше екипата на Алмерија постигнувајќи ни помалку ни повеќе туку 8 гола, наспроти „нулата“ на домаќинот. „ За разлика од некои претходни кола, сега се што подготвивме даваше резултат. Тешко е да се опише натпреварот со ваков резултат, па само би сакал да им честитам на играчите на ефикасноста .“ Интересно е тоа што до овој викенд Алемрија беше третиот најдобар тим во лгиата со само десет примени гола. Реал Мадрид (пет) и Барселона (осум) во ист број натпревари беа единствените што имаа примено помалку. „ Ова денеска беше исклучок. Алмерија е добар состав со одлична дефанзива. Поважно од се е што бевме стабилни, и знаевме дека головите сами ќе си дојдат .“
| | веќе видена

Ветеранот во редовите на италијанскиот фудбалски гигант Милан и легенда на клубот Филипо Инзаги по тешката повреда на натпреварот против Палермо изјави дека ќе се врати побргу од очекувањата. Во текот на последните неколку дена се шпекулираше дека сезоната за италијанската фудбалска легенда е завршена, но самиот играч денеска изјави дека ќе се врати пред крајот на сезоната. „ Тешко е да се вратите од повреда добиена на 37 години, но ќе направам се за да се вратам што порано и ќе се потрудам да бидам што подобар .“ „ Може повторно да заиграм веќе во април, но има време. Сакам да се вратам на крајот од сезоната и да прославам нешто важно што ќе ме направи многу среќен .“ - изјави Инзаги за италијанските медиуми.
сите 2 | | | веќе видена

next