Спорт Денес

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез денес присуствуваше на традиционалниот божиќен ручек со новинарите. Големиот шеф на Сантијаго Бернабе ја искористи средбата за конечно да прозбори за поразот од 5-0 од Барселона. „Ние сме тим со најголемо светско влијание. Тоа е само момент“, истакна шефот на Кралскиот клуб. „В еќе година ипол работиме и ја поставуваме основата на новиот Реал Мадрид. Ги поставивме основите на сите мечти на нашите фанови и тие станаа реалност“. „Она што го подобривме е институционалниот мир. Сега имаме млад тим со многу квалитет и глад за трофеи. Го имаме и најдобриот тренер а неговите постигнувања допрва предстојат“ , со пофалби кон Мурињо заврши претседателот Перез.
| | веќе видена

Европскиот клупски шампион Интер се пласираше во финалето на Светското клупско фудбалско првенство кое се одржува во Абу Даби. Вечерва нероазурите го совладаа тимот на Сонгнам со 3-0 во второто полуфинале на турнирот. Така италијанците во недела ќе излезат на мегдан против шампионот на Африка, Мазембе кој вчера го совлада бразилскиот Интернационал со 2-0. Ѕвездите водени од Рафа Бенитез ќе се обидат по трет пат во историјата да го покорат светскиот фудбалски врв, но за прв пат после 45 години. Интересно е тоа што финалето ќе биде историско, со оглед на фактот дека за прв пат од постоењето на ова натпреварување во борба за титулата нема да бидат шампионите на Европа и Јужна Америка. Натпреварот започна лошо за европскиот шампион со оглед на фактот што на самиот старт Снајдер заработи доста лоша повреда на мускулот но веќе во третата минута Дејан Станковиќ го отвори резултатот и донесе предност за нероазурите. 30. минута покасно капитенот Занети ја удвои предноста по одлична асистенција на Диего Милито. ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло изјави дека ќе продолжи да ја лансира идеата за трет болид на тимот во Формула 1. Лука од поодамна се обидува да ги промени сегашните правила но до овој момент тие обиди не се крунисани со некаков успех. Според него, доколку тимовите од Ф1 пуштеа по уште еден болид на стартот, наместо да се привлекуваат нови екипи, спортот ќе беше уште поинтересен. „Новите тимови? Мислам дека ќе беше доста подобро доколку ни беше дозволено да имаме уште по еден болид на стартот, наместо да пуштаме во Ф1 тимови кои неможат да се справат ниту во ГП2“. „Токму тоа е нашата основна цел за во иднина и ќе опстанеме со идеата за трет болид. Потоа иде апсолутно апсурдното ограничување на тестовите. Формула 1 е единствениот спорт во кој немаш право да тренираш“, прокоментира Ди Монтеѕемоло.
сите 3 | | | веќе видена

Германскиот фудбалски репрезентативец Бастијан Швајнштајгер изјави дека договорот со Баерн Минхен го продолжил бидејќи сакал да го освои најголемото европско клупско натпреварување - Шампионската Лига. Дваесет и шестгодишниот играч во саботата го продолжи договорот со баварскиот гигант до 2016-та година, иако за нго огромен интерес прикажаа Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. „ Можеме да го направиме тоа, можеме да станеме шампиони во Европа. Убеден сум во тоа и затоа го потпишав новиот договор .“ - изјави Швајнштајгер, кој беше дел од екипата на Баерн која настапи на минатосезонското финале од Лигата на Шампионите но загуби од Интер. Бастијан исто така рече дека Баерн неопходно е да го доведе голманот на Шалке Мануел Нојер, и верува дека тој би бил највредното засилување на „баварците“ овој период. „ Имаме прилика да го доведеме најдобриот германски чувар на мрежата. Отсекогаш мислев дка најдобрите германски треба да играат во Баерн и стојам зад тоа .“ - додаде играчо за врска на баварскиот состав.
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на управниот одбор на Баерн Минхен Карл-Хејнц Румениге вели дека е многу задоволен од ситуацијата во клубот и играта на самата екипа во 2010-та година. „Баварците“ во текот на изминатата сезона освоија двојна титула во Германија а настапија и во финалето од најелитното европско клупско натпреварување - Лигата на Шампионите, додека во текот на оваа сезона се наоѓаат на шестата позиција во Бундеслигата. Сепак и покрај послабите настапи во текот на сезоната 2010/11, Румениге очекува многу поквалитетни и попродуктивни изданија на клубот по враќањето на можеби најголемата надеж Арјен Робин. „ 2010-та година беше и повеќе од успешна за нас бидејќи ги освоивме двете титули во Германија а учествуваме и во финалето од Лигата на Шампионите .“ „ Секако, не сме задоволни од моменталното шесто место, но сепак мислам дека ќе напредуваме. Арјен наскоро се враќа целосно во игра, а Бастијан Швајнштајгер ја покажа лојалноста кон тимот иако имаше примамливи понуди. Токму поради тоа, сме големи оптимисти за ...
| | веќе видена

Поранешниот селектор на Италија и тренер на фудбалскиот гигант Милан Ариго Саи испрати низа позитивни критики на сметка на шведскиот интернационалец Златан Ибрахимовиќ. Бившиот италијански фудбалски стратег во својата изјава за италијанските медиуми го спореди актуелниот напаѓач на „росонерите“ со поранешниот лидер на тимот Марко ван Бастен. „ Мислам дека не е сосема правилно да зборуваме околу тоа кој е подобар - Ибрахимовиќ или Ван Бастен. Освен тоа, невозможно е да се дадат максимално објективни оценки бидејќи некои работеле со Ван Бастен, некои со Ибрахимовиќ, а ретко кој може да направи реална споредба меѓу двајцата .“ „ Но, со самото доаѓање во Милан играта на Ибрахимовиќ значително се подобри и сега го сметам за вистински фудбалски мајстор .“ „ Златан се врати во навистина успешна форма и гори од желба да ја покажува на сите натпревари без разлика за какво првенство станува збор. Се вклопува во секој сегмент од тимот и скоро и не се разликува од Ван Бастен .“ - изјави Саки.
сите 4 | | | веќе видена

Поранешната лидерка во светската ранг листа Ана Ивановиќ го ангажираше Антонио ван Гришен за свој тренер, а двајцата работат заедно од крајот на Австралија Опен. Србинката, која ја заврши годината на 17. позиција и освои титула во Бали, досега работеше со поранешниот тренер на Штефи Граф - Хајнц Гјунтхард. Двајцата сепак ја прекинаа долгогодишната соработка поради фактот што тренерот не сакаше да патува постојано со тенисерката на сите натпреварувања на кои таа учествува. Португалскиот стратег Гришин веќе работел со Азаренка, токму тој и помогна да стане број 6 во светот. Потоа тој беше ангажиран од Вера Ѕвеонарева и од Сорана Карстеја. Се очекува Ана Ивановиќ да ја отвори 2011 година со учество на турнирот Хопман Куп.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Челси, Карло Анчелоти ризикувал со здравјето на еден од лидерите на тимот Френк Лампард кога го пушти во игра против Тотенхем. Во овој дуел англискиот репрезентативец влезе како резерва и успеа да ја пораздвижи играта на својот тим. Според информации на „Сан", докторите на тимот го советувале искусниот играч од средниот ред да не присуствува на овој натпревар за да е на 100 проценти сигурно дека ќе може да игра повеќе минути против Манчестер Јунајтед. Експертите му рекле и на Карло дека е премногу ризично 32-годишниот фудбалер да игра во лондонското дерби, бидејќи има сериозна опасност повредата да се усложни. И покрај докторските закани Френк сепак зеде учество во натпреварот и за радост на сите навивачи, повредата не се усложни. Играчот за врска е инсистирал дека сака да се врати на теренот и Италијанецот ја исполнил таа негова желба. „Тоа беше Френк Лампард. Тој се чувствуваше одлично и не дозволи на докторите да го запрат да се врати на теренот." - призна извор близок до Челси.
| | веќе видена

Добрите игри на Златан Ибрахимовиќ во дресот на фудбалскиот тим на Милан, италијанската „Газета дело Спорт“ ги искористи како повод за разговор со клупската легенда Марко ван Бастен... Шведскиот напаѓач постигна 14 голови во 21 настап за „росонерите“ па италијанскиот спортски весник одлучи да го спореди со холандската легенда која боите на Милан ги бранеше од 1987 до 1993 година. „ Златан е многу добар играч, а воедно и важна алка во тимот. Се надевам дека одличниот период ќе продолжи и за него и за клубот .“ „ Се чини дека во овој момент Милан повеќе се обидува да победува отколку да игра добро. Тоа е исправно, кога резултатите ќе дојдат тогаш ќе се почне со размислувањето околу убавината на играта .“ - изјави Ван Бастен кој на прашањето да се спореди со Ибрахимовиќ одговори: „ Постојано во Ибрахимовиќ се гледам самиот себеси, пред се од физички аспект. Тој е страшно силен и технички фантастично поткован. Сепак, сметам дека споредбите на играчите меѓу кои се наоѓа голема годишна разлика не се лесни, но и се ...
сите 3 | | | веќе видена

Централниот дефанзивец на ПСЖ, Мамаду Сако е предмет на интерес од страна на Барселона, тврди „Ел Мундо Депортиво". Иако има само 20 години, Сако веќе е капетан на клупскиот тим и е повикан од селекторот на Франција Лоран Блан во националниот тим. Висок 187 cm, моќен и брз, дефанзивецот има проблеми уште само во пласирање на топката, но тоа е надминат минус според стручниот штаб на Барса. Договорот на Сако истекува само по година и половина, што ги прави и други клубови да се заинтересираат за него. Сако е веќе 3 сезони во првиот тим на ПСЖ и покажува маестрални игри на теренот. За него интерес пројавуват уште и Арсенал, Милан, Јувентус и Валенсија.
сите 2 | | | веќе видена

Моќниот центар на Орландо Меџик, Двајт Хауард е повлече од натпреварувањето за најдобар забивач во најсилната кошаркарска лига во светот, НБА лигата. Популарно наречениот „Супермен“ кој натпреварувањето го освои во 2008-та година, за американските медиуми потврди дека ќе прекине да се занимава со тоа. „ Не сакам да настапам бидејќи сакам на другите да им дадам шанса да се натпреваруваат и да се докажат во тоа. Премногу пати веќе сум партиципирал на тоа натпреварување и тоа е завршена приказна за мене .“ „ И онака многу трчам и скокам во текот на сезоната и додека стигне време за натпреварувањето моите нозе се веќе уморни .“ - изјави Хауард. Натпреварот во забивање се одржува во текот НБА Ол-Стар викендот кој наредната ќе се одржи во Стејплс Центарот. Самата ревијална средба на распоредот е на 20. февруари 2011.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на лондонскиот Тотенхем, Даниел Лев ги смири навивачите на тимот со одлична вест дека ѕвездата на тимот Герет Бејл нема да го напушти „Вајт Харт Лејн". Според газдата на лондончани Велшанецот ќе остане во тимот и во никој случај нема да биде продаден на друг тим, и покрај интересот за него. 21-годишниот играч успеа да го открие големиот потенцијал оваа сезона, откако одигра неколку фантастични натпревари за Тотенхем и сосема логично големите клубови го фокусираа погледот кон него. „Герет нема да го напушти Тотенхем, тој ќе остане кај нас. Неговата ситуација е многу различна од онаа на Димитар Бербатов и Мајкл Карик. Кога ги продадовме, тие имаа по две години до крајот на договорите, а и сакаа да заминат од клубот. Кај Бејл сепак не е така." - изјави Леви. „Тој има долгорочен договор со нас и можам да ве уверам дека нема да биде продаден во никој случај.“ - додаде претседателот на Спарс.
сите 4 | | | веќе видена

Според информациите на бразилскиот спортски дневник „Ланс“, сезонава малку користениот напаѓач на Рома Адриано ги договорил сите услови со бразилски Коринтианс. Трансферот од најдобрата италијанска во најдобрата бразилска Серија А би требало да се реализира во текот на јануарскиот преоден рок, пишуваат бразилските медиуми. Во прашање е позајмица на година дена во која Адриано ќе заработи околу 400.000 евра, со можност за продолжување на соработката. Такво нешто веќе се најавуваше и тоа особено откако што Адриано беше јавно повикан во клубот од страна на напаѓачот Роналдо изразувајќи желба да заиграат заедно. На целата приказна се спротивстави претседателката на Рома Розела Сенси која рече дека Адриано нема да замине на позајмица. Но, директорот на Коринтианс Роберто де Андраде го потврди спротивното: „ Едногодишната соработка е договорена. Засега на усмено, но работите ќе бидат сведени на лист по некое време .“ Адриано за Рома е врзан до летото 2013-та година. Во пет одиграни натпревари тој собра вкупно 213 ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку ја согледаме минатата фудбалска сезона тогаш заклучуваме дека аргентинскиот напаѓач Диего Милито со своите голови постојано им ги носеше трите бода на „нероаѕурите“ во сите натпреварувања... Соиграчот на нашиот Горан Пандев беше стрелец на двата погодоци во финалето од Лигата на Шампионите против минхенски Баерн (2:0), потоа беше единствен реализатор во финалниот меч од италијанскиот Куп кај Рома (1:0), а го постигна и клучниот погодок во последното коло од Серија А, во кое Интер на гостински терен ја совлада Сиена. Но, оваа сезона силите на Милито како да спласнаа, па аргентинецот не покажува ниту половина од минатосезонската форма. Сепак, Диего им вети на навивачите на клубот дека ќе направи се што е во негова моќ за „нероаѕурите“ да го подигнат трофејот наменет за најдобриот клуб во светски рамки со што ќе ја заокружат оваа супер-успешна календарска година. „ Не е важно дали ќе поентирам јас или некој друг, но сакам да направам се што е во моја моќ за да освоиме нова титула .“ - изјави Милито чиј ...
сите 25 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо инсистира пред раководството на Реал Мадрид, Фернандо Љоренте да биде купен од Атлетик Билбао уште во Јануари. Оваа вест беше објавена во денешниот број на весникот „АС". Специјалниот ќе им објасни на шефот дека Гонзало Игуаин нема да биде во оптимална кондиција за одлучувачките битки за освојување на три титули на пролет, а 36-те милиони евра - цената за раскинување на договорот на Љоренте со „баскијците“, може да бидат распределени на рати. Друг клучен момент според Мурињо е дека во текот на летото и Барселона ќе скокне за потписот на шпанскиот национален напаѓач, така што е неопходно на вечниот ривал да биде спречен да се засили уште повеќе.
| | веќе видена

Ѕвездата на Волфсбург Един Џеко,, кој е една од главните трансфер цели на Манчестер Сити, испратил писмо до „Истлендс", во кое се заблагодари за интересот кон него и рече дека имал желба да премине на „Истлендс". „Граѓаните" имаа желба да го доведат Босанецот уште во текот на летото, но зделката пропадна, бидејќи двата клуба не успеаја да се договорат за цената. Според информациите Сити понудиле околу 30 милиони фунти, додека од Волфсбург сакале уште 15 милиони повеќе. „Граѓаните", сепак се цврсто решени овојпат да се борат за напаѓачот, особено откако ѕвездата на тимот Карлос Тевез изрази желба да го напушти клубот. Реал Мадрид, исто така има сериозен интерес за голгетерот на Волфсбург.
сите 36 | | | веќе видена

Сопствениците на Блекбурн потврдија дека водат преговори со аргентинската легенда Диего Марадона за ослободеното менаџерско место во Роверс. Тоа го призна самиот претседател на индискиот конгломерат „Венки'с“ - Анурада Десаи, која откри дека се подготвени да дадат привремена шанса на Стив Кин да го води тимот до крајот на сезоната. „Размислуваме за опцијата за Мародона кога го презедоа клубот. Имавме првични разговори, но сеуште нема развој на оваа тема. Во моментов привремениот менаџер ќе биде оставен на функцијата до крајот на сезоната." - рече Дасаи. Како што е познато, Сем Aлардајс беше отпуштен во понеделникот, откако Блекбурн дозволи пораз од Болтон со 1:2 и тимот се наоѓа на 13-тото место на табелата на Премиерлигата. На крајот од минатиот месец тимот инкасира тежок пораз во гостувањето кај Манчестер Јунајтед со 1:7, каде со 5 гола за Јунајтед се прослави Димитар Бербатов.
сите 18 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо е уште еден од низата пилоти кои ветија дека ќе ги намалат килограмите пред почетокот на новата сезона во Формула 1. Како и во 2009. година тешките системи КЕРС повторно ќе стават акцент на тежината на пилотите. Покрај тоа што ФИА се обиде да ја зголеми тежината на болидите сепак сеуште тежината на некои од пилотите мора да се намали. „Фановите треба да се подготват бидејќи ќе бидам послаб од почетокот на новата сезона. Со враќањето на КЕРС, секое кило кое пилотот може да го симне представува голема предност“. „Имено, токму поради тоа ќе започнам со диета и ќе загубам малку од килограмите. Освен тоа ќе ја подобрам и фитнес програмата за да можам да се справам со најдолгиот Ф1 шампионат во историјата “, изјави тој. Пилотот на Вилијамс, Рубенс Барикело исто така ќе подлегне под диета и ќе ја зајакне фитнес подготовката за да ослабе доволно со цел да го користи КЕРС.
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, сер Алекс Фергусон не се согласува со мислењето на тренерот на Арсенал, Арсен Венгер со тврдењето за лошиот терен на Олд Трафорд. После поразот од ѓаволите, Венгер главната кривица ја префрли на лошата состојба на теренот и според него тој бил главна причина за неквалитетната игра на неговиот тим. Јунајтед победи со 1-0 во понеделникот со погодокот на Парк Џи Сун на крајот од првото полувреме и со тоа го измести Арсенал од врвот на табелата во Премиер Лигата. Младиот играч за врска на топџиите, Џек Вилшер исто така го изрази незадоволството од теренот на Олд Трафорд со тоа што на твитер напиша: „Теренот беше ужасен, сакаа да ни попречат да играме“. „Не мислам дека теренот беше лош, едноставно ние бевме подобриот тим“, кратко и јасно одговори Фергусон, цитиран од Гардиан. „Теренот беше во добра состојба. Воопшто не сум имал проблеми со терените и тие коментари се изненадување за секого. Не мисламд ека некој може да има претензии кон теренот “, дополни легендарниот ...
сите 42 | | | веќе видена

Ендрју Бајнам се врати во игра за Лејкерси, откако во текот на летото претрпе операција а Езерџиите ја добија битката против Вашингтон со 103:89 во натпревар одигран синоќа во НБА лигата. Центарот играше речиси 18 минути, започна од клупата и се врати со 7 поени при што потфрли во 4 од 5. удари од поле и имаше 4 скока. Најинтересниот настан во текот на целиот натпревар се случи во третата четвртина кога Коби Брајант беше фаулиран при шут за три и за несреќа ги проамши сите три слободни фрлања. „Вакво нешто никогаш не ми се случило“, призна тој по натпреварот. Нервозен поради пропуштените прилики тој постигна 12 поени во низа за тимот донесе предност за Лејкерси од цели 16 поени со што го реши дуелот. Ламар Одом помогна со 18 поени и 10 скокови а Пау Гасол дополни 16 поени и 9 скокови при што имаше и 7 асистенции. Џон Вол повторно не играше за Вашингтон, за кој што ова е деветти пораз во последните 10 натпревари и се наоѓа на претпоследната позиција на Истокот. Останатите резултати од синоќа: Шарлот - ...
сите 41 | | | веќе видена

next