Спорт Денес

На тимот на Милан во Дубаи денеска со директна чартер линија од Сао Паоло требаше да му се приклучат сите четворица бразилски фудбалери, Но пристигнаа Пато, Тиаго Силва и Роналдињо... Од неутврдени причини не се појавил Робињо, и тоа токму на денот кога во италијанските медиуми осамна негово интервју во кое уверува дека е неизмерно среќен во Милан и дека на Сан Сиро сака да остане во следните десет години. Интересно е и тоа што со Роналдињо со авионот во Обединетите Арапски Емирати слетал исто така и неговиот брат и агент Роберто де Асис, кој допатувал се со цел со потпретседателот на Милан, Адријано Галијани да разговара за иднината на својот брат и клиент, кој е на чекор од кам бек во матичниот Гремио од Порто Алегре. Следните денови со тимот на Милан за новите предизвици ќе се подготвува и новото засилување на водечкиот тим во Серија А, Антонио Касано.
сите 6 | | | веќе видена

Португалецот Жозе Мурињо во интервју за португалскиот спортски дневник „Рекорд" напомена дека Барселона, која неодамна го сруши неговиот Реал на „Камп Ноу" со дури 5-0, не ја смета за најдобар тим на светот. Поранешниот фудбалски стратег на Интер мисли дека „нероаѕурите“ во моментов прикажуваат за нијанса подобра игра од актуелниот шпански првак. „ Барселона не е најдобра. Моментално Интер е најдобриот тим во светот. Не само затоа што се актуелни прваци на Европа и Италија, туку и поради тоа што неодамна станаа светски клушски шампиони. Трофеите говорат за себе .“ - изјави Мурињо и кратко се осврна на ситуацијата во својот тим: „ Ги сакам Игуаин и Бензема, но мислам дека ни треба уште еден квалитетен напаѓач. Работиме на тоа ." - додаде португалецот.
сите 3 | | | веќе видена

Холандскиот играч од средниот ред на Тотенхем Рафаел Ван дер Варт вели дека според него Тотенхем може да ја освојат титулата во Англија оваа сезона. Плејмејкерот, кој ги даде двата погодоци при успехот над Астон Вила, рече: „Се разбира дека можеме да ја освоиме титулата. Имаме одличен тим, што значи дека секој треба да се бори за својата позиција, а тоа помага. Јас мислам дека ќе одиграме посебна сезона." Поранешната ѕвезда на Хамбургер и Реал Мадрид додаде: „Ние дефинитивно сакаме да сме во Топ 4 и да играме секоја година во Лигата на Шампионите. Патот сепак е долг. Убаво е да си тука и да играш за Тотенхем.“ „На секој му се допаѓа начинот на играме. Личеме на некој начин на холандски тим, а мене нема како да не ми се допаѓа тоа. Во Холандија секој сака да го гледа Тотенхем, го знам тоа."
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини призна дека неговиот поранешен тим Интер има интерес за напаѓачот на „граѓаните" Карлос Тевез. Како што е познато, претседателот на „нероазурите" Масимо Морати вети целосна финансиска подршка на новиот тренер Леонардо. Во исто време Бразилецот призна дека е голем обожавател на Тевез и би сакал да го има во составот. Пред извесно време и самиот Тевез ги шокираше сите во Сити, велејќи дека сака да биде поставен во трансферот листата на клубот. Подоцна работите се вратија на свое место и Карлос се откажа од таа намера. „Вистина е дека Интер и Морати секогаш ја сакале играта на Тевез. Интерес за него од нивна страна дефинитивно има, но според мене Карлитос ќе остане кај нас. Тој има уште 4 години од договорот со клубот, па ќе му биде многу тешко да го напушти." - рече Манчини за „Скај Италија".
| | веќе видена

Раководството на англискиот гигант Ливерпул излегло со официјална понуда за купување на напаѓачот на францускиот Лил. Жервињо. Според електронското издание „ТутоМеркато", „црвените" понудиле 12,5 милиони евра на раководството на Лил за репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска. Од Лил сакаат да земат барем 15 милиони евра за својата ѕвезда, но добрите односи меѓу двата клуба можат да помогнат да биде постигнат компромис во врска со цената. Африканецот се претставува доста стабилно оваа сезона и има 7 гола и 4 асистенции од почетокот на сезоната во Лига 1. Менаџерот на Ливерпул, Рој Хоџсон пак напорно бара нови засилувања во офанзивен план и дефинитивно Жервиньо добро ќе му дојде.
| | веќе видена

Англискиот гигант Манчестер Јунајтед специјално испратил скаути во Мадрид за да ги следат настапите на голманот на Атлетико Мадрид, Давид де Геа. Истите се вратија на Островот со доста позитивни критики за голманот, пренесува „Ел Мундо Депортиво". Како што е познато „црвените ѓаволи" планираат да најдат достоен заменик на Едвин Ван Дер Сар, кој изјави дека на крајот на сезоната има намера да стави крај на својата долга кариера. Од Јунајтед открија дека го следат 20 годишниот голман уште од почетокот на минатата година, кога тој излезе за прв пат како стартер под рамката на голот за „јорганџиите". Деталите околу евентуален трансфер на младиот голман барем засега не се соопштуваат.
сите 4 | | | веќе видена

Плејмејкерот во редовите на грчкиот шампион Панатинаикос - Димитрис Диамантидис беше определен како најкорисен играч за месец Декември во Евролигата. ПАО ги заврши настапите во групата Д од првата фаза на натпреварувањето на првото место. Во четирите натпревари на тимот во текот на Декември, сега веќе поранешниот грчки репрезентативец имаше скор од 14,8 поени, 7,3 асистенции, 3 скокови и 2 украдени топки просечно. Диамантидис го заврши месецот со коефициент на полезно дејство од 20,3 просечно по натпревар. 30-годишниот играч освои вкупно 5 признанија, откако во 2007 година беше определен за МВП во Фајнал-фор на најквалитетното европско кошаркарско натпреварување.
| | веќе видена

Тренерот на Шалке 04 Феликс Магат има за цел да примами своите стари познаници од Јувентус и да го доведе во редовите на тимот, дефанзивниот среден играч на „бјанконерите", Мохамед Сисоко. Информацијата е на „Билд", а во плановите на Магат влегува Сисоко со цел да замени двајца од сегашните играчи. Некогашниот германски репрезентативец замислил да се ослободи од средните играчи Џермејн Џонс и Иван Ракитиќ. Магат не е задоволен од нивната презентацијата во есента во Бундеслигата, а смета дека Сисоко ќе ја пополни целосно оставената дупка по нивното заминување. Според весникот, цената на Сисоко е околу 7-8 милиони евра. Сисоко премина во Јуве од англискиот гигант Ливерпул пред 3 сезони и досега има одиграно 64 натпревари и има постигнато 3 погодоци за „бјанконерите“.
сите 3 | | | веќе видена

Новиот тренер на италијанскиот и европски шампион Интер, Леонардо денес се појави во клубската база Апиано Џентиле. Бразилецот, кој стана дел од листата на предавници за навивачите на својот поранешен тим, Милан, дури и потпиша неколку афтограми, а потоа се прошета и ја разгледа базата на интеристите. Шампионот на Италија со Милан од 1999. година во редовите на Интер го наследи шпанскиот стратег Рафаел Бенитез, кој ги напушти црно-сините по взаемна согласност со раководството на миланскиот гигант. Се очекува во текот на утрешниот ден Лео да даде пресконференција, на која ќе биде официјално претставен како нов тренер на светскиот клубски шампион.
сите 2 | | | веќе видена

Крилото на Арсенал, Тио Валкот смета дека Топџиите го натерале Челси да изгледа како еден просечен премиерлигаш за време на вчерашното лондонско дерби помеѓу двата тима. Валкот постигна еден погодок и беше асистент на уште еден при победата на Арсенал со 3-1. Со тоа тимот на Венгер ја прекина серијата од 5 победи во низа на Челси. Запрашан дали пред дуелот имало притисок во тимот, поради лошата статистика, Валкот одговори. „Воопшто не мислевме на тоа, тоа е минато. Без разлика на се, минатото не може да се промени. Бевме фокусирани врз играта во одбрана на натпреварот. Сите покриваа, беше многу убаво да се види тоа“, објасни 21 годишниот фудбалер. „Не само првотимците, туку и фудбалерите кои влегоа како резерви. Сите покривавме и не им оставивме на противниците шанса да ги покажат своите квалитети. Се заврши добро за нас, во одредени моменти направивме Челси да изгледа како просечен премиерлигаш“ , дополни расположениот топџија. Во однос на брзите два погодоци во текот на второто полувреме, при кои тој ...
сите 2 | | | веќе видена

По назначувањето на Леонардо за тренер на Интер веднаш започнаа и шпекулациите поврзани со зимската селеција на „нероазурите". Доведувањето на Андреа Ранокиа од Џенова веќе е факт, но навивачите на италијанскиот шампион се заинтересирани од можноста сино-црнаиот дрес да го облече поранешниата ѕвезда на градскиот ривал Милан - Кака. Не е тајна дека Бразилецот беше доведе во Италија токму од Леонардо и двајцата се многу блиски. Се смета дека поранешниот тренер на „росонерите" ќе стори сé за да го земе Кака во Интер, а во насока во Мадрид може да премине десниот дефанзивец Маикон. Во оваа фаза сличен трансфер изгледа тешко остварлив, што го сугерира и самиот Кака. „Гласините кои ме испраќаат во Интер, се далеку од вистината. Среќен сум во Реал и воопшто немам намера да го напуштам клубот." - рече 28-годишниот играч од средниот ред за официјалниот сајт на шпанскиот гигант. Кака се опорави од повредата и се надева дека по Нова Година постепено ќе влезе во форма и ќе го добие стартното место во составот на Жозе ...
сите 8 | | | веќе видена

Тимот на Барселона ќе игра во бели дресови во текот на следната сезона, пишува Диариос де Фудбал. Според интернет блогот, цитиран од страна на Спорт.ес, каталонскиот гигант се согласил со новиот спонзор Qatar Foundation бојата на вториот дрес на блауграна да биде токму бела. Во случај оваа публикација да се покаже како вистината, каталонските фудбалери во многу ќе заличат на своите најголеми ривали од Реал Мадрид, барем според бојата на дресовите.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити, роберто Манчини се надева дека резервниот голман на тимот Шеј Гивен ќе остане на Истландс, покрај големиот интерес што го имаат останатите клубови за него. Ирскиот репрезентативец беше закотвен на клупата на сметка на Џо Харт и од почетокот на новата сезона воопшто не го помириса теренот. Тој е исклучително разочаран од тој факт и сака да си замине од клубот. Италијанскиот стратег сепак сака по секоја цена да го задржи голманот, со оглед на фактот дека тој може да биде исклучително полезен во даден момент. „Се надевам дека Шеј ќе остане кај нас“ , кратко изјави Манчини. Сити денес ја пречекува Астон Вила, откако во текот на викендот забележа многу важна победа над Њукасл со 3-1. Поранешниот тренер на Интер пак призна дека ќе има доста промени во составот. „Ќе има некои промени, не е можно да се игра толку долго време со еден ист тим. Момците се уморни, сепак програмата е многу збиена и интензивна“. „Имаме да одиграме четири дуели во рамките на 10 денови, тоа е неверојатно. ...
сите 4 | | | веќе видена

Тимот на Далас Маверикс ја забележа 17. победа во последните 18 натпревари, откако беше подобар на гостувањето кај Оклахома Сити со 103:93 во рамките на регуларниот дел од НБА лигата. Сепак, тексашите ја платија цената на триумфот со повредата на лидерот на тимот, Дирк Новицки која ја заработи во почетокот на втората четвртина. Најдобар во редовите на Маверикс беше Карон Батлер со 21 поени, Шон Мерион дополни 20 а Новицки и Џејсон Тери се отчетија со по 13 поени за успехот. Кевин Дуран нанижа 28 поени за „грмотевиците“ а Џејсон Хардан и Расел Вестбрук го завршија дуелот со по 18 односно 15 поени. По последниот судиски сигнал, Новицки изјави дека уште не му е јасно колку е сериозна повредата и ќе мора да помине неколку лекарски прегледи пред да може со сигурност да каже за колку време ќе биде надвор од игра. „Сите мразиме да го гледаме големиот германец повреден, но на полувремето тој се смееше и настојуваше да продолжиме со игра и да победиме за него. Тој е неверојатен кошаркар и човек“, прокоментира ...
сите 49 | | | веќе видена

Дефанзивецот на италијанскиот гигант Милан, Тиаго Силва воопшто не е среќен поради можноста неговиот сонародник Роналдињо да го напушти тимот во Јануари. Кариоката има договор до крајот на сезоната и сака да остане во клубот, но доаѓањето на Антонио Касано може да ги принуди Росоњерите да го продадат. Кандидат број еден за неговиот потпис е Гремио. Силва сепак мисли дека евентуалното напуштање на неговиот добар пријател нема да биде добро за клубот. „Доколку Рони си замине, тогаш ние ќе загубиме многу, бидејќи тој е играч од светска класа“ , изјави Тиаго пред Скај Италија. „Воопшто не зборувавме за тоа во авионот, напротив спиевме во текот на патувањето“ , дополни дефанзивецот кој заедно со Рони патуваше од Сао Паоло до Дубаи каде што Росоњерите ќе ги спроведат зимските подготовки.
сите 4 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо не може да полета од Њујорк поради лошото време во источниот дел на САД. Португалскиот стручњак е во САД, користејќи го седумдневниот божиќен одмор на „лос бланкос“. Утре во 10,30 часот тимот на Реал Мадрид продолжува со тренинзи и се очекува Жозе да успее да полета навреме од Северна Америка. Интензивните врнежи на снег и бурни ветрови (до 88 км/ч) максимално ја отежнуваат работата на аеродромите во Њујорк.
сите 6 | | | веќе видена

Еден од најславните фудбалери во светот во последните 15 години, Феноменот Роналдо си направи вазектомија. „Ја затворив фабриката за деца“ , шеговито изјави 34-годишниот напаѓач на Коринтианс пред бразилскиот весник Фолха де Сао Пауло. Роналдо е татко на четри деца од три различни мајки - Роналд, Алекс, Марија Софија и Мари Алис. Најголемото дете на роналдо - Роналд има 10 години и е од фудбалерката Марта Домингес. Најмалото, Мари Алис има девет месеци. Друг легендарен фудбалер - Пеле, пред неколку години исто така се подложи на вазектомија.
сите 4 | | | веќе видена

Арсенал покажа блескав фудбал во текот на второто полувреме и го нокаутираше Челси со 3-1, а успехот на Емирати му даде увереност на менаџерот Арсен Венгер дека неговиот тим е способен да ја освои титулата на крајот од сезоната. Французинот ги пофали игрите на своите фудбалери и го заштити својот колега Карло Анчелоти, пред кого демне отказ поради низата слаби резултати во првенството на Англија. „Бевме дисциплинирани и игравме многу здружено. Покажавме зрелост, а освен тоа дејствувавме исклучително стабилно во одбрана. Како што и очекував, првиот погодок се покажа решавачки“. „Оваа победа ја засили мојата увереност дека можеме да се бориме за титулата, но има уште во што да се подобруваме. Декември е и сме близу до Манчестер Јунајтед, но треба да бидеме постојани и да продолжиме во истиот дух“ , прокоментира среќниот Венгер. „Сеуште сметам дека Челси е еден од главните фаворити. Поразот денес не значи дека сме ги исфрлиле од битката за првото место. Многу го почитувам Анчелоти и верувам дека ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Фернандо Алонсо изјави дека не чувствува никаков страв од Себастијан Фетел и нема да има никакви проблеми доколку новиот светски шампион премине во Ферари. Двократниот светски шампион не пропушти да се пофали со фактот дека никогаш не бил победен од негов клубски колега во целата кариера во Формула 1 до сега. „Не се плашам од Фетел, доколку еден ден дојде во Ферари за мене нема да има апсолутно никакви проблеми во врска со таа одлука на раководството“ , изјави Фернандо. „Не се плашам и ќе возам против секој пилот како тимски колега, бидејќи никогаш до сега во мојата кариера мој тимски колега не успеал да освои повеќе поени од мене, не гледам причина да се плашам и од Себастијан“ , заврши Шпанецот.
сите 3 | | | веќе видена

Покрај поразот од Арсенал и фактот дека веќе во шест натпревари неговиот тим не може да стигне до победа, менаџерот на Челси, Карло Анчелоти демонстрираше спокојство. Тој призна дека топџиите биле подобриот тим и заслужено ги освоиле поените но во исто време е оптимист дека Челси многу брзо ќе излезе од кризата во која западна. „Овој момент е многу тежок, бидејќи продолжуваме да губиме поени но има време и со сигурност можеме да реагираме. Јасно е дека Роман Абрамовиќ не е задоволен, исто така е јасно дека јас ја сносам мојата одговорност за лошите резултати“. „Не е нормално да не можеме да победиме во шест или седум натпревари. Ако има можност ќе привлечеме нови играчи во текот на Јануари“, сподели италијанскиот стратег. „Спокоен сум и не се плашам од фактот дека можам да добијам отказ. Поважно е фудбалерите да почнат да го покажуваат она кое можат. Тоа се истите играчи, кои пред шест месеци освоија двојна круна. Верувам во нив, не е точно дека помеѓу нас има проблеми “, дополни Анчелоти.
сите 4 | | | веќе видена

next