Спорт Денес

Тимот на Арсенал доста шокантно но во 1/8 финалето на Лигата на Шампионите сака да се сретне со шпанскиот гигант Барселона, пренесува британскиот таблоид Сан. Топџиите се жедни за реванш после минатогодишното декласирање на Ноу Камп и елиминацијата од европската сцена по четвртфиналниот двомеч со блауграна. „Многу е тешко за нас да не мислиме на Барселона. Нормално, треба да почекаме, за да видиме што ќе ни донесе ждребот. По дуелот со Партизан зборевме во соблекувалната и посакуваме да се сретнеме со Барселона“, призна голманот на лондончани Лукас Фабиански. „Не е само поради поразот од Барса во минатата сезона. Ако ни се падне Барселона, ќе биде најтешка задача. Секогаш судбината сепак има предност. Не се плашиме и сме спремни да се сретнеме со нив“ , дополни Фабиански. Само четири се можни противници на топџиите во осминафиналето на годинешното издание на Лигата на Шампионите, Барса, Шалке, Баерн и Реал Мадрид.
сите 7 | | | веќе видена

Тимот на Реал Мадрид ги има најдобрите показатели од сите 16 тимови кои се пласираа во елиминационата фаза од Лигата на Шампионите, пренесува АС. Тимот од шпанската престолнина е единствениот кој ги освои сите 16 поени во фазата по групи и се најде на лидерската позиција во ранглистата на УЕФА пред елиминациите. Екипата на Жозе Мурињо е лидер на УЕФА листата за своите партии прикажани во оваа сезона од Лигата на Шампионите со вкупно 22 357 поени. Доколку погледнеме кон последните пет сезони во најелитната фудбалска лига на стариот континент, лос бланкос го завземаат десетото место а на лидерската позиција се наоѓаат тимовите на Манчестер Јунајтед, Барселона и Челси.
| | веќе видена

Тимот на Монтепаски Сиена остана сам на врвот во групата А од кошаркарската Евролига, откако буквално го прегази Фенербахче со 94:5 и ја забележа осмата победа во натпреварот од 9. коло. Најкорисен во редовите на италијанците беше нашиот интернационалец Бо Меккејлеб, кој го заврши дуелот со 22 поени, 3 скока, 7 асистенции и 4 украдени топки со што беше прогласен за најдобар играч на колото. Дејвид Мос и Риамантас Каукенас исто така се претставија на високо ниво, постигнувајќи по 15, односно 12 поени, а Кшиштов Лавриновиќ се отчети со дабл-дабал, 10 поени и 11 скокови. Дариуш Лавриновиќ и Марко Томаш постигнаа по 11 поени за составот од Турција а Огуз Саваш дополни недоволни 10 поени.
| | веќе видена

Шампионот на Лига Европа, тимот на Атлетико Мадрид нема да ја одбрани титулата во ова натпреварување откако беше елиминиран уште во групната фаза до натпреварувањето. Видете ги и останатите резултати и конечниот изглед на табелите од денешните натпревари. Група А Јувентус - Манчестер Сити 1:1 Салзбург - Лех Познан 0:1 1. Манчестер Сити 11* 2. Лех Познан 11* 3. Јувентус 6 4. Салзбурт 2 *се пласираа во следната рунда Група Б Баер Леверкузен - Атлетико Мадрид 1:1 Арис - Розенборг 2:0 1. Баер Леверкузен 12* 2. Арис 10* 3. Атлетико Мадрид 8 4. Розенборг 3 Група Ц Левски - Спортинг Лисабон 1:0 Лил - Гент 3:0 1. Спортинг Лисабон 12* 2. Лил 8* 3. Гент 7 4. Левски 7 Група Г АЕК Атина - Зент Сент Петерсбург 0:3 Андерлехт - Хајдук 2:0 1. Зенит* 2. Андерлехт* 3. АЕК 4. Хајдук Група Х Хетафе - Јанг Бојс 1:0 Штутгарт - Оденсе 5:1 1. Штутгарт 15* 2. Јанг Бојс 9* 3. Хетафе 4. Оденсе Група И Дебрецин - Сампдорија 2:0 ПСВ - Металист 0:0 1. ПСВ 14* 2. Металист 11* 3. Сампдорија 5 4. Дебрецин 3
сите 7 | | | веќе видена

Легендарниот фудбалер на мадридски Реал Алфредо ди Стефано на прашањето за најдобриот фудбалер на денешницата го избра Кристијано Роналдо пред Лионел Меси. „ Меси или Роналдо? Според мене мислам дека Кристијано е подобар од Меси затоа што е со нас, во Реал Мадрид .“ - изјави денес 84-годишниот Ди Стефано за мадридскиот весник „Марка“. „ Имаме фантастична екипа. Потребна ни е уште мала стабилност и самодоверба, но со играчите кои моментално ги имаме сум многу среќен. Мислам дека во јануарскиот преоден рок не треба никого да ангажираме бидејќи имаме феноменална екипа .“ - додаде Ди Стефано анализирајќи ја екипата и на крајот испрати низа комплименти на сметка на Жозе Мурињо. „ Тој португалец е навистина одличен тренер. Благодарение на неговите менаџерски способности екипата под неговата палка доби сигурност, но и продуктивност .“ - заклучи легендарниот фудбалер.
сите 7 | | | веќе видена

Римскиот дневен весник „Ла Република“ тврди дека проблематичниот италијански фудбалер Антонио Касано (28) до крајот на сезоната би требало да заигра во дресот на Милан. Иако сеуште официјално не е решена арбитражата во „случајот Касано“, наводно потпретседателот на Милан Адриано Галијани стапил во контакт со претставниците на играчот и постигнал договор за соработка. Потсетуваме дека актуелниот клуб на Касано - Сампдорија, побара раскин на договорот (кој вреди до 2013-та година) откако што напаѓачот прописно, невкусно и вулгарно го навреди клупскиот претседател Рикардо Гароне. Интерес за доведување на поранешниот напаѓач на Бари, Рома и Реал Мадрид покажаа најугледните италијански клубови како Интер, Милан и Јувентус, а очигледно најбрза и најубедлива била управата на „росонерите“.
сите 9 | | | веќе видена

Иако пред неколку дена се тврдеше дека Светското првенство во Катар во 2022-та година ќе се одржи во нормален термин, главниот секретар на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) Жером Валке сепак ја отвори вратата и за другата опција. Имено, Валке денеска изјави дека сепак постои можност катарскиот Мундијал поради проблемите со големите жештини да се одржи во зимските месеци и покрај фактот што тоа би бил огромен предизвик. „ Не е лесно да се одржи Светско Првенство во зима бидејќи тоа би го променил меѓународниот календар и согласноста на домашните лиги и националните сојузи .“ - изјави Валке. Температурите во Катар во текот на летните месеци ги преминуваат и 40-те Целзиусови степени поради што организаторите амбициозно најавуваат дека ќе се изградат климатизирани стадиони, и покрај тоа што во последно време се изразува сомневање во изведбата на таквиот проект. Затоа се погласно се зборува за можноста од одржување во јануари, а таквиот предлог начелно го поддржа и претседателот на Европската фудбалска ...
сите 5 | | | веќе видена

Левиот бек на Манчестер Јунајтед Патрис Евра продолж со закачки со Арсенал, кога во интервју за „Сан" изјави: „Ви реков дека Арсенал нема шанси." Францускиот одбранбен играч е уверен дека „црвените ѓаволи" се класа над „топџиите" и колку и добро да играат лондончани, тие немаат шанса да ја освојат титулата. Јунајтед успеа да го совлада Арсенал со 1:0 во дербито на минатото коло, откако Парк го постигна победоносниот гол. „Верувам дека го потврдивме она го што реков пред натпреварот. Арсенал игра многу добро, не треба да се игнорира тоа, но ние бевме подобри.“ - изјави Евра. „Не го велам со ароганција. Луѓето почнаа да коментираат за тоа, но намерата никогаш не ми била таква. Едноставно верувам во мојот тим, во потенцијалот и моќта." „Ги познаваме Арсенал и знаеме дека ако не им дозволиме да дишат не можат да се покажат, токму тоа ни го кажа и тренерот пред натпреварот, тогаш за нив станува особено тешко." „Јунајтед секогаш е силен во големите натпревари. Арсенал ја контролираше топката, но создаде само една ...
сите 2 | | | веќе видена

Бразилскиот напаѓач на италијанскиот вицешампион Рома Адриано ги негираше информациите дека ќе се врати во својата татковина во Јануари. Во последно време има многу шпекулации околу иднината на Бразилецот, а вчера дури излезе информација дека тој е договорен со Коринтијанс и ќе се приклучи на клубот за неколку недели. Излезе, сепак, дека оваа информација не е точна, а според зборовите на Адриано станува јасно дека тој мисли само и само за Рома. „Не мислам да се вратам во Бразил. Во моментов сум фудбалер на Рома." - рече Адриано пред „Кориере дело Спорт". „Императорот“ пристигна на „Олимпико" во текот на летото, а очекувањата од него беа многу големи. Сепак, тој никогаш не успеа да се стави во првиот состав на „Римските волци" и ја грее само резервната клупа. Напаѓачот изјави исто така дека е огорчен од лагите кои се зборуваат во негова адреса. „Премногу луѓе зборуваат лоши работи за мене, особено во Бразил. Некој беше рекол дека пред неколку недели сум бил во Рио и сум се забавувал со девојки, но всушност ...
сите 10 | | | веќе видена

Холандскиот плејмејкер на европскиот првак Интер Весли Снајдер многу тешко дека ќе биде подготвен за финалето на Светското клубско првенство. Битката за светскиот врв е во недела кога европскиот шампион за кого настапува и нашиот Горан Пандев ќе игра против против африканскиот претставник Мазембе. „Десетката" на „нероазурите" има истегнување во левата нога и од медицинскиот штаб на миланскиот тим се песимисти за тоа дали Холанѓанецот ќе биде подготовен за финалето. Исто така радосна вест за тренерот Рафаел Бенитез е заздравувањето на десниот бек Маикон, кој денес продолжи со тренинзи.
сите 52 | | | веќе видена

Спортскиот директор на италијанскиот гигант Јувентус Бебе Марота призна пред руското издание „Боб Сокер" дека е импресиониран од брзата адаптација на српскиот репрезентативец Милош Красиќ. Во текот на летото креативниот фудбалер пристигна на „Олимпико" од ЦСКА Москва и веднаш почна да ги покажува фантастичните квалитети. Трансферот на Милош во торинскиот гигант се оствари, благодарение на настојувањето на Марота, кој требаше да издвои доста време за да ја убеди ЦСКА да ја продаде својата ѕвезда. „Дефинитивно не ни беше лесно да го доведеме Красиќ, тоа е сигурно. Преговорите со неговиот поранешен клуб беа тешки. Самиот тој сепак помогна договорот да се спроведе, бидејќи неговата желба да игра во Јувентус ја натежна ситуацијата." - изјави спортскиот директор на Јуве. „Искрено не очекував дека толку Красиќ лесно и брзо ќе се прилагоди на новата ситуација, импресионирани сме од него." - додаде Бепе Марота. Поранешниот финансиски мозок на Сампдорија одби да коментира дали Јуве ќе додведува други фудбалери од ...
сите 2 | | | веќе видена

Новиот селектор на Велс Гери Спид е решен да направи сериозни промени во составот, да пронајде рамнотежа меѓу младите таленти и искусните ветерани. За таа цел наследникот на Џон Тошак ќе се обиде да го врати во репрезентацијата Рајан Гигс. Друга опција за националниот тим на Велс, е ветеранот на Дерби Каунти Роби Севиџ, кој веќе изрази желба да и помогне на својата татковина. „Сигурен сум дека ќе повикам неколку луѓе." - призна Спид . „Има двајца, кои веќе ме побараа, ако треба да сум искрен. Севиџ ми се јави." „Не сум сигурен за Рајан уште, но кој не би сакал тој да е во тимот? Сигурен сум дека ќе биде добро." - признава уште новиот тренер на Велс и поранешен менаџер на Шефилд Јунајтед. 36-годишниот Севиџ пак не ја криеше својата желба повторно да игра за националниот тим: „Подготвен сум да играм за Велс, само Гери да ми се јави." „Верувам дека играм доволно добро за да го носам повторно дресот на Велс. Но знам дека Гери нема да избере луѓе, само за да им обезбеди на своите пријатели уште една шанса за ...
сите 6 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал Мадрид Анхел ди Марија изрази надеж дека Еспањол ќе успее да се спротивстави на Барселона и така ќе им помогне на „кралевите“ од главниот град. Овој викенд претстои уште едно градско дерби, кое ќе се игра на стадионот на Еспањол „Корнеја - Ел Прати", каде што тимот победи во сите 7 натпревари досега во сезоната. Тоа е и главната причина составот на Маурисио Почетино да биде на одличната 4-то место. „Многу се надевам дека Еспањол ќе направи одличен натпревар против Барселона. За нас е поважно што ќе направиме ние во својот натпревар со Севиља." - рече Аргентинецот, чиј тим заостанува со 2 поени зад Барса на табелата. Запрашан кој е подобар Кристијано Роналдо или Лео Меси, Ди Марија одговори дипломатски. „Не можам да кажам. Гледам што прави Лео во Барса, како и во националниот тим и тој е навистина импресивен. Секој ден, сепак ги гледам и активностите на Кристијано кои се не помалку добри. Мислам дека и двајцата се неверојатни играчи." Фудбалерот уште истакна дека атмосферата во Реал е ...
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Виљареал, Џузепе Роси синоќа стана фудбалерот со најмногу погодоци на „жолтата подморница" во Европа. Играчот со број 22, постигна два гола во победата над Бриж со 2:1 и собра 13 погодоци, победувајќи го Сони Андерсон, кој помина 11 сезони на „Ел Мадригал". Од своите 13 гола Роси постигнал шест од пенали. Италјанецот кој е роден во Њу Џерси има 28 натпрвари во Европа: осум во Лигата на Шампионите, пет во Купот на УЕФА и 15 во Лига Европа. Роси со своите добри игри го привлекува вниманието на големите клуови, посебно на клубовите од Серија А, а најгласен за неговите услуги е тимот на Јувентус. Џузепе Роси пристигна во Виљареал од Манчестер Јунајтед каде не успеа да се наметне во составот на Сер Алекс Фергусон.
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон започна со психолошката војна со шампионот Челси пред дербито помеѓу двата тима оваа недела. Според Шкотланѓанецот „сините" не можат да се борат со искусниот состав на „црвените ѓаволи", користејќи „деца" како Даниел Стариџ (21 години) и Џошуа МакЕкран (17 години), со кои се обидуваат да го компензираат недостатокот на играчи како Михаел Балак и Жулиано Белети, чии договори не беа обновени. „Имаме добри играчи кои натрупаа големо искуство во текот на годините. Ситуацијата за нив е нова. Тоа е многу важно, а и тие се уште имаат желба да победат.“ „Во Челси постепено наметнуваат во главниот состав еден-двајца млади играчи. Се обидуваат да ги употребат како замена на Балак и Белети со Стъриџ и МакЕкран што тешко може да даде резултат. Можеби поради тоа резултатите им се непостојани. Обидот да наметнуваат млади играчи во принцип е добар, но може да има обратен ефект, особено при повреди." - рече Фергусон.
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Интер Диего Милито остана исклучително среќен од претставувањето во натпреварот со Сеонгнам (3:0) од 1/2 финалето на Светското клубско првенство. Аргентинецот беше надвор од терените поради повреда, но се врати на теренот на најдобар начин откако помогна одлично за вториот гол на натпреварот и сам го реализира третиот. „Многу сум среќен од оваа победа. Сите во тимот сакате да се стигнеме до финалето.“ „Ова беше најдобар можен начин да се вратам на теренот. Се чувствувам одлично физички и можеби единственото нешто што ми недостасува е малку повеќе точност, но и тоа ќе дојде постепено. И други играчи отсустваат поради повреди и како да тимот уште не може да влезе во идеален ритам. Верувам дека работите ќе се подобруваат со времето. Сега ни претстои натпревар со Мазембе, кој покажа дека не е случаен противник и заслужува почит. Ние сме спокојни и сигурни во нашите можности." - рече Милито.
сите 4 | | | веќе видена

Дури 11 натпревари понуди богатата програма на најсилната кошаркарска лига во светот НБА лигата синоќа, во кои најинтересно беше во Њу јорк и Сан Антонио. Бостон ја запиша 11-та последовна победа и вкупно 20-та овосезонска (во 24 натпревари) на гостувањето кај Њу Јорк Никс со 118-116. Победничкиот погодок за Селтикси, својот 32-ти на вечерта, го постигна Пол Пирс на 0.4 секунди пред крајо. На крајот, иако Амар Студамир успеа да постигне тројка, неговиот кош судиите оправдано го поништија оценувајќи дека шутот бил упатен по последниот звук на сирената. Сите членови на големата тројка на Келтите беа на ниво, па така Реј Ален постигна 26 поени, а Кевин Гарнет 20 со 13 скокови. Кај Никсите, за кои ова беше прв пораз по осум победи во низа и втор во последните 15 натпревари, најдобар беше Амар Студамир со 39 поени и 10 скокови, додека Рејмонд Фелтон покрај 26 коша забележа и 14 успешни асистенции. Во Сан Антонио домаќините славеа со победа од 92-90 над Милвоки Бакс благодарение на кошот на Ману Џинобили со ...
сите 39 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на актуелниот шпански вицешампион Реал Мадрид, Чаби Алонсо, на гостувањето во едно шпанско радио, проговори за одноосите во соблекувалната на „кралскиот клуб". Шпанските медиуми во последно време преголем простор од своите страници им посветуваат на бројните караници и напнати односи меѓу фудбалерите на Жозе Мурињо. Но, поранешниот играч на англискиот премиерлигаш Ливерпул, Чаби Алонсо таквите пишувања ги нарече смешни и крајно невистинити. „ Приказната за поделба во соблекувалната е само урбана легенда. Но, тоа е така само во Реал Мадрид бидејќи тука секогаш се се гледа под микроскоп .“ - изјави Алонсо и додаде неколку комплименти за работата на својот тренер Мурињо. „ Многу добро ги реализира натпреварите и ги поправа грешките. А покажа дека поседува и други особини со кои во соблекувалната владее сплотеност и среќа .“
сите 3 | | | веќе видена

Првиот човек на „Старата дама" мисли дека големата афера е апсурд и дека на неговиот клуб треба да му се вратат одземените титули. Претседателот на италијанскиот прволигаш Јувентус, Андреа Ањели изјави дека аферата „Калчополи' е ништо друго освен еден голем, апсурден процес. Резултатот од тој процес беа двете одземени Скудета, а тоа било направено без никакви докази, што потврди и полицијата која работеше на тој случај. Иницијативата и барањата на Ањели беа разгледани во мај, но сеуште ништо не е одлучено. Ањели смета дека спортското судење во 2006-та година е нерегуларно, а мисли дека одземените титули се потполно заслужени. „ Калчополи“? Тоа е дел од една поголема фарса, која наскоро мора да биде затворена. Во исчекување сме од конечната одлука на судот, но веруваме дека се ќе заврши во наша полза .“ „ Сите знаат што мислам јас за „Калчополи“. Тоа е апсурден и глуп процес. Судијата ми кажа дека не можеле да ги прочитаат сите легални документи, бидејчи биле скриени и тоа е доказ сам по себе ." - изјави ...
сите 4 | | | веќе видена

Италијанскиот напаѓач и член на фудбалскиот гигант Милан Филипо Инзаги, го поздрави потенцијалното доаѓање на Сан Сиро, на „лошите момци“ во италијанскиот фудбал, Антонио Касано и Марио Балотели. Не е тајна дека Милан е во потрага по нов напаѓач по сериозните повреди на Инзаги и Алесандре Пато, па така медиумите ги споменуваат имињата на Касано и Балотели како можни засилувања на тимот од Милано. Иако Балотели моментално е играч на Манчестер Сити, а Касано на Сампдорија и двајцата се пред заминување од своите клубови. Запрашан дали Балотели и Касано би можеле да се снајдат во тимот на Милан, Инзаги изјави: „ Тие би сфатиле како треба да се однесуваат ако дојдат во Милан, бидејќи во спротивно не би биле дел од тимот и би играле многу малку .“ „ Има играчи во нашиот тим кои ќе ве научат како треба да се однесувате. Луѓето како Алесандро Костакурта и Паоло Малдини ме научија како да се однесувам. Но, не знам дали тие двајца сакаат да дојдат во Милан .“ - додаде Пипо кој поради повреда на лигаментите ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

next