Спорт Денес

Актуелните шампиони во НБА лигата, Лос Анџелес Лејкерс, синоќа го доживеаа осмиот пораз сезонава, и трет на домашен паркет откако, на сеопшто изненадување беа совладани од Милвоки со 98-79. Победничката екипа моментално се наоѓа на работ на пласманот во плеј-офот (8 место во Источната Конференција), но против Лејкерси изгледаше навистина добро, особено во одбраната, за која Лејкерси немаа никаков одговор. Тоа особено се однесува на последната четвртина во која Лејкерси постигнаа само 13 поени, но добија и огромна нервоза. Најмногу тоа се почувствува кај Коби Брајант кој на две минути пред крајот, кога веќе се беше готово, заработи исклучување (две неспортски грешки). Сето тоа беше иницирано од прекршокот во напад кој го направи над Андрју Богут. Победата за Милвоки со тоа е уште поголема бидејќи екипата не можеше да смета на неколку играчи од првата петорка поради повреда (Џениингс, Делфино, Гуден, Маџет и од порано повредениот Ред). Најдобар стрелец за победниците беше Ерл Бојкинс од клупата со 22 поени, а ...
| | веќе видена

Фудбалерите на Реал Мадрид синоќа на својот Сантијаго Бернабеу го посрамотија тимот на Леванте со 8:0 во првиот натпревар од осмина финалето од Кралскиот Куп. Играчите на „кралскиот клуб“ дуелот го одиграа како да беа желни за освета на Леванте за нивниот прв натпревар оваа сезона, одигран во петтото коло во Примера. Тогаш резултатот беше 0:0, па Леванте е еден од трите тима (Мајорка, Барселона) кој Реал не успеа да го победи во досегашните 16 рунди од шпанскиот шампионат. Но, „кралевите“ со камата ги наплатија долговите на синоќешниот меч, а интересно е тоа што фудалерите на Реал доста интензивно ги славеа своите голови и при високо водство, а истите беа рамномерно распоредени - по четири во двете полувремиња. Посебно расположени синоќа беа Кристијано Роналдо и Карим Бензема, кои постигнаа по три гола. И додека кај португалецот кој цела сезона игра на високо ниво тоа и не е ништо необично, голгетерскиот учинок веројатно бил многу поважен за стекнување на самодоверба на се почесто оспоруваниот француски ...
сите 4 | | | веќе видена

Во разговор за шпанскиот весник „АС“ првиот човек на Барселона Сандро Росел со многу епитети ја опиша состојбата во неговиот клуб, но комплименти не штедеше и кога стануваше збор за тренреот Хосеп Гвардиола. „ Кога би морал да го оценам, на нашиот клуб би му дал чиста десетка. Мислам дека играчите не можат да одат понапред од своите изведби, тие се беспрекорни .“ - изјави Росел и додаде: „ На Гвардиола му кажав се и тој знае. на масата го чека нов договор, на две, три, колку сака години. Лично би сакал тој да стане она што Алекс Фергусон е во Манчестер Јунајтед или што беше Франц Бекенбауер во Баерн Минхен .“ „ Пеп дефинитивно еден ден би сакал да го видам на претседателската фотелја на Барселона .“ - за крај додаде Росел.
сите 2 | | | веќе видена

Капитенот на Ливерпул Стивен Џерард се враќа во првиот состав по повеќе од месец дена пауза поради повредата на задната ложа... Повредата англискиот репрезентативец ја здоби на пријателскиот натпревар на 17-ти ноември на кој настапи за националната селекција против Франција. „ Голема охрабрување е тоа што повторно ќе го имаме Џерард на располагање, бидејќи во период од 15 дена не очекуваат дури пет меча .“ - вели менаџерот на „црвените“ Рој Хоџсон. Првиот од тие пет натпревари Ливерпул ќе го одигра во недела во Премиер лигата против Блекпул. Потоа се среќава со Вулверхемптон, Болтон и Блекбурн, а го очекува и средбата со Манчестер Јунајтед во ФА Купот.
| | веќе видена

Сезонава слабо користениот бразилски напаѓач Адриано овие дена се одмара во својата земја од каде што на клупските челници им испрати порака дека нема да ги изневери... Моменталната ситуација потсетува на деновите на Адриано од Интер кога исто така замина на одмор кој потоа се претвори во премин од миланскиот клуб и потпис на договорот со Фламенго. Со оглед на тоа дека од Бразил стигнуваат информации дека Адриано е на радарот на Коринтианс и Палмеирас, не чуди што во Италија се наслушнува се што се случува во врска со него. Веројатно за тоа свесен е и самиот Адриано, кој на конференцијата за новинари одржана денеска во Рио де Жанеиро порача: „ Барав прилика и ја добив Рома. Не сакам да го напуштам клубот, и се враќам на 29-ти декември .“ - јасен беше Адриано.
| | веќе видена

Бугарскиот 29-годишен напаѓач на Манчестер Јунајтед Димитар Бербатов, моментално водечкиот стрелец во Премиер лигата со 11 гола, не сака да го напушти Олд Трафорд. „ Се борев за шанса да заиграм за Манчестер Јунајтед. Каде и да заминам од овој клуб само би назадувал во кариерата. Зошто да заминам? Побргу би прекинал да играм фудбал отколку да го напуштам Олд Трафрод .“ - изјави Бербатов за „Телеграф“. Бербатов во својата професионална фудбалска кариера играше за ЦСКА од Софија, Баер Леверкузен и Тотенхем, од кој во 2008-та година премина во Манчестер Јунајтед, со кој договорот му истекува во 2012-та година. Оваа година бугаринот објави дека повеќе нема да игра за својата национална селекција, чиј член беше уште од 1999-та година, а капитен од 2006-та. За нашиот сосед одигра 77 натпревари и постигна 48 погодоци. Седум пати беше избран за најдобар бугарски фудбалер на годината, а во ноември стана четвртиот играч во историјата на Премиер лигата кој во еден натпревар постигнал пет гола, откако тоа го оствари во ...
сите 11 | | | веќе видена

Иако сеуште нема ништо ново околу новите засилувања на Баерн Минхен во зимскиот трансфер прозорец, „баварците“ брзаат да се ослободат од некои од резервите, пишуваат германските медиуми. Одбранбените играчи Мартин Демикелис и Едсон Браафхаид не играат никаква улога во плановите на тренерот на Баерн Луис ван Гал за пролетта. Аргентинецот пак беше виден уште во Ноември во Валенсија, иако бил таму од лични причини, како објасни тој. Сега пак се зборува дека Демикелис може да премине во Малага на позајмица со опција за купување за три милиони евра. При Браафхаид нема ништо конкретно, но Холанѓанецот се скара со Ван Гал, дури си дозволи да го навреди пред своите соиграчи.
| | веќе видена

Во хуманитарен тениски меч одигран во Цирих, Роџер Федерер го совлада Рафаел Надал со 2:1 по сетови и тоа со 4:6, 6:3 и 6:3. Но, вчерашниот натпревар не беше единствен, па така следниот меч двајцата најдобри светски тенисери ќе го одиграат веќе денес во Мадрид. „ Двајацата сме свесни дека сме привилегирани бидејќи сме во позиција да имаме се што ќе посакаме во животот и најмалку што можеме да направиме е да им помогнеме на оние на кои вистински им треба помош .“ „ Од неколкуте последни трагични случувања во целиот свет почувствував потреба посебно да им помогнеме на децата на кои сакаме да им обезбедаме пристоен живот .“ - изјави шпанскиот тенисер.
сите 8 | | | веќе видена

Португалскиот стратег Жозе Мурињо смета дека Шпанецот уништил се што направил за клубот на нашиот најдобар интернационалец Горан Пандев - Интер. Тренерот на Реал Мадрид го обвини Рафа Бенитез дека го довел Интер до „бездна" и изјави дека не му е грижа дали Шпанецот ќе биде сменет или не. „ Не сакам да знам дали Бенитез ќе си замине. Ме интересира само Интер, претседателот, моите пријатели, играчите и навивачите кои две години дадоа се за мене .“ - бесно изјави Мурињо поради случувањата во Интер и додаде: „ Сакам Интер да освои се освен Лигата на Шампионите каде што се натпреварува и Реал. Зборовите на Бенитез по Светското клубско првенство не заслужуваат никаков коментар. Прашајте ги навивачите што мислат за мене и за него .“ - порача Португалецот кој дури и се доведува во врска со повторно преземање на „нероаѕурите". „ Не можам да речам дека никогаш нема да се вратам, ниту дека не би заминал во ниту еден друг тим. Интер секогаш ќе биде прв во редот. Се надевам дека не сум им потребен .“ „ Ако пак сум ...
сите 10 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Тотенхем, Хрватот Лука Модриќ не е заинтересиран за трансфер во Челси или Манчестер Јунајтед. Хрватот кој е проценет на 30 милиони фунти спроед најавите во Англија е трансфер цел број еден на менаџерот на Челси, Карло Анчелоти, но тоа не променува нешто во главата на Модриќ. Модриќ, кој заедно со Герет Бејл немаат пораз во 4 натпревари против Челси е фудбалер кој му дава многу слобода на Тотенхем во средниот ред. Затоа Спарси се обидуваат да го задржат Хрватот и затоа тој потпиша 6 годишен договор со тимот од „Вајт Харт Лејн“ во мај оваа година. Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап верува дека со ваков тим може слободно да атакува за титулата во Премиерлигата откако тимот веќе обезбеди место во најдобрите 16 во Лигата на Шампионите каде во 1/8 финалниот дуел ќе се пресретне со Милан. Модриќ беше поврзуван со Манчестер Јунајтед и Челси и пред да го потпише новиот договор, но сепак тој не е заинтересиран за нивните понуди затоа што сака да освои се што е можно со тимот на Тотенхем.
сите 15 | | | веќе видена

Играчот за врска на Интер Весли Снајдер ќе стане тренер по завршувањето на својата кариера. Ова го објави самиот фудбалер за холандските медиуми. „Сакам еден ден да станам тренер на Ајакс. Мислам дека тоа, да бидам тренер, е желба во мене. И сега често мислам и умувам на различни тактички задачи. Навистина имам голема желба еден ден да застанам на чело на Ајакс." - рече Снајдер, кој е тинејџер на гигантот од Амстердам. Пред да се оддаде на тренерскиот занает сепак, Снајдер сака да помине барем една сезона во тимот на Утрехт. „Утрехт е мојот роден град. Ајакс ме зеде оттаму како тинејџер. Би сакал да ја завршам кариерата таму." - откри Снајдер.
| | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Сити Марио Балотели вели дека еден ден ќе го носи дресот на италијанскиот гигант Милан. Супер Марио не ја крие пристрасноста кон „росонерите", иако ѕвездата му изгреа во градскиот ривал на Милан - тимот на Интер. „Еден ден ќе играм во Милан. Во секој случај, во Манчестер Сити се чувствувам многу среќен и сакам да ја освојам Премиерлигата и Лига Европа. И Златан Ибрахимовиќ сака да го носам дресот на „росонерите" и јас можам да му кажам дека еден ден мојата желба ќе се исполни." - изјави младоиот фудбалер, кој ја доби наградата на весникот „Тутоспорт" за најдобар фудбалер во Европа до 21 години. Балотели ова лето премина во редовите на Манчестер Сити од сегашниот светски клубски шампион, Интер, откако во тимот на „нероазурите“ беше непосакуван по големите контроверзи кои ги направи во последниот период.
сите 16 | | | веќе видена

Холандската ѕвезда во средниот ред на Тотенхем Рафаел Ван дер Варт, најверојатно, ќе се врати во игра за натпреварот со Астон Вила на „Боксинг Деј". 27-годишниот холандски репрезентативец не беше дел од својот тим во последните три недели, поради повреда во подколеничните лигаменти, но продолжи со вежбање и ќе се врати во почетниот состав на Тотенхем. Том Хадлстоун и Џермејн Џенас сепак се повредени, така што Хари Реднап може да се радува на веста дека ќе може да го користи Ван Дер Варт, кој игра одлична сезона во дресот на Спарси. Менаџерот на тимот од северен Лондон изјави: „Рафаел е подготвен и тренира со нас оваа недела. Тој може да го започне мечот против Вила."
| | веќе видена

Тим Кејхил влезе во конфликт со Манчестер Сити, по победата на Евертон со 2:1 во гостувањето кај Сити: „Ние имаме нешто што вашите пари не можат да купат." - рече Кејхил. Евертон слави кај „граѓаните" „Истлендс" трета година по ред, давајќи свој придонес за шокантната победа на Евертон со 2:1 во понеделникот навечер. „Граѓеаните“ пропушитија златна шанса да ја предводат табелата, додека момчињата на Дејвид Мојс, иако во намален состав, се поздравија со шести успех во последните седум средби меѓу нив. Подоцна Голгетерот Кејхил беше испровоциран да го сподели своето мислење за тоа дали многуте пари кои Сити ги трошат на трансфер пазарот, ќе ги донесат така саканите резултати. „Манчестер Сити веќе е голем тим и местото на кое се наоѓа во табелата и светскиот фудбал го докажува тоа. Но, она што ние го имаме тука во Евертон, е смирувачки колектив и добра основа од момци кои навистина го сакаат клубот. Сити имаат потреба да работат цврсто за тоа, за да бидат тим со долг живот. Инаку тие имаат неколку големи ...
сите 20 | | | веќе видена

Иднината на Манчестер Јунајтед беше ставена под сомнеж, откако извор од клубот вели дека браќата Глејзер имаат намера да извадат „црвените ѓаволи" на пазар. „Не е тајна дека во еден момент семејството ќе го продаде клубот. Кога ќе се случи тоа, не се знае, но е неизбежно да се случи." - рече тој за англиските медиуми. Еделсон е во управата на Јунајтед од 1982 година, а неговото соопштение е првиот јасен индикатор дека браќата Глејзери се подготвени да разгледуваат понуди за клубот кој е заглавени во долгови. Во минатиот месец тие платија дел од обврските на „црвените ѓаволи" во висина од 252 милиони фунти, што е околу 1/3 од вкупните долгови (752 милиони) Според печатот на Островот тоа ја отвора вратата за катарската кралска фамилија, предводена од шеикот Хамад бин Халифа Ал Тани, кој е подготвен да склучи договор во вредност од 1,5 милијарди фунти. Се смета дури дека браќата Глејзер добиле дополнително финансирање од трета страна, а целта им е да го подготват клубот за продажба. „Катар го освои ...
сите 7 | | | веќе видена

Фудбалерот на Барселона и на шпанскиот национален тим Чави, вели дека тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо нема да остане запаметен во историјата како човек кој создал нови работи во фудбалот. „Сигурен сум дека Мурињо е голем тренер, но тој нема да влезе во фудбалската историја.“ - рече Чави. „За да влезеш во историјата, треба да создадеш нешто ново. Нашиот тренер Пеп Гвардиола успеа во овој поглед, бидејќи тој направи нов дизајн на фудбалот. Такви работи направија пред некое време и Ариго Саки, Сер Алекс Фергусон и Јохан Кројф. Мурињо постигнува победи, тоа го покажа во Порто, Челси и Интер, но тој не е иноватор." - додаде Чави. Студената војна помеѓу „каталонците“ и „Кралевите“ несомнено продолжува и по големото „Ел Класико“ кое се одигра неодамна, но по ваквата изјава на Чави со нетрпение се очекува одговорот на Жозе Мурињо.
сите 12 | | | веќе видена

Сагата околу шпанскиот тренер на италијанскиот гигант Интер Рафаел Бенитез продолжува со полна пареа. „Нероазурите" веќе се светски клубски шампиони, но столот на Бенитез изгледа се посилно се ниша. Од „Скај Спортс" дури излегоа со информации дека поранешниот менаџер на Ливерпул веќе е отпуштен. Оваа вест беше брзо демантирани од претседателот на гигант од Милано Масимо Морати. Вчера се појави и информација дека раководството на Интер веќе се согласија со младиот бразилски стручњак Леонардо - поранешниот тренер на Милан, да го преземе тимот во Јануари, ако „нероазурите" се разделат со Бенитез. Во кратко интервјуто објавено на официјалниот сајт на „црно-сините", Морати објасни како точно стојат работите во клубот. На новинарско прашање дали Рафа Бенитез се уште е тренер на Интер, Морати одговара вака: „Да, тој е тренерот на Интер во моментов, освен ако не се помеша нешто." А на прашањето дали шефот има идеја со кого евентуално би заменет Бенитез Морати ги исполнува на следниов начин: „Не, нема други опции. ...
сите 49 | | | веќе видена

Легендата на италијанскиот прволигаш Јувентус Алесандро Дел Пиеро вели дека ќе се врати уште на првиот натпревар од Новата година - на 6-ти јануари против Парма. Дел Пиеро во моментов се занимава со повредата на мускулот на десната нога која го мачи веќе подолго време и го принудува да ги пропушта натреварите на италијанската сцена. „ Медицинските прегледи покажаа дека имам не толку сериозни проблеми со мускулот на десната нога .“ - изјави Дел Пиеро. „ Токму поради тоа мислам дека ќе можам да се вратам на фудбалските терени на 6-ти јануари, кога настапуваме со Парма .“ „ Среќен сум што продолжувам да настапувам за Јувентус. Ја завршивме 2010-та година добро, но оптимист сум за наредната и сметам дека можеме да прикажеме уште поквалитетен фудбал .“ - додаде италијанецот.
| | веќе видена

Одржувањето на формата во европските клубови (Милан) досега беше обичајот кој го практикуваше Дејвид Бекам за време на паузата во МЛС лигата во која го носи дресот на ЛА Галакси. Прашањето околу тоа во кој клуб ќе ја заврши 2010-та година за англичанецот дојде на непосакуван начин. Имено, од американскиот клуб во понеделникот на Бекам му кажаа дека го очекуваа наредниот месец на предсезонските тренинзи за престојната сезона. Сето тоа значи дека Бекам, кој Европа ја користи како доказ за сопствените вредности и обид за пронаоѓање место во фудбалската репрезентација на Англија, и кој кокетира со многу клубови особено премиерлигашките, оваа зима нема да се врати на Стариот Континент. „ Не сме запознати со тоа дека Дејвид бара позајмица и очекуваме да се врати со остатокот од екипата во јануари .“ - стои во соопштението на Галакси. Инаку, Бекам влегува во последната сезона од петгодишниот договор вреден 32.5 милиони американски долари со клубот од Лос Анџелес. Но, идеите на Бекам се сосема спротивни од оние на ...
сите 4 | | | веќе видена

По шеснаесет одиграни натпревари во шпанска Примера фудбалериет на Барселона имаат два бода предност во однос на Реал Мадрид, но поголемиот дел од разликата го носи и прикажаната игра во меѓусебните дуели. Потсетуваме дека на Камп Ноу Барса оваа сезона во првото „Ел Класико“ го понижи Реал со 5:0, но сепак голманот на „кралевите“ Икер Касиљас не гледа преголема разлика меѓу двете екипи. „ Разликата меѓу нас и Барселона ја носи само времето. Тие се многу подолго заедно како колектив и затоа изгледаат многу воиграно .“ „ Ние и понатаму, во еден дел, се разигруваме и се запознаваме. Не сме го имале потребното време за запознавање како нив .“ - изјави Касиљас и додаде: „ Но, морам да кажам дека и нас ни оди многу добро. Ако го занемариме поразот од Барселона тогаш се останато го завршивме беспрекорно. Покрај тоа, имаме доволно време дополнително да ја засилиме нашата игра и да го анулираме поразот од Камп Ноу .“ „ Не, не се плашам од Барселона. Напротив, ја почитувам нивната игра, го ценам нивното прво место, па ...
| | веќе видена

next