Спорт Денес

Последното коло од првиот дел од сезоната во германскиот фудбалски шампионат помина во знакот на хет-трикот на шпанскиот интернационалец Раул Гонзалез кој му овозможи победа од 3:0 на Шалке над Келн. Екипата од Гелзенкирхен ја забележа третата последовна првенствена победа, а четврта вкупно во низа, а во листата на стрелците за чисти 3:0 се погрижи легендарниот Раул, стрелецот на сите три гола. Првиот гол шпанецот го постигна благодарение на нафрлувањето на Иван Ракитиќ во срцето на шеснаесетникот. За вториот погодок на Раул асистираше Џефрен Фарфан кој во 50-та минута му овозможи на порашениот играч на Реал Мадрид повторно да поентира. Се беше јасно веќе по вториот постигнат погодок, но домаќините не се задоволија со двојната предност, па Раул, по додавањето на Еду, успеа да ги постави конечните 3:0 и со тоа да запише хет-трик во дресот на Шалке. Тимот на Вердер Бремен неочекувано беше поразен на домашен терен од Кајзерслаутерн со минимален резултат од 1:2. Стрелец на двата гола за гостите беше Лакиќ, кој ...
сите 2 | | | веќе видена

Европскиот шампион Интер ја оправда фаворитската улога во финалниот натпревар од Светското клупско првенство во кој се сретна со африканскиот шампион Мазамбе. На натпреварот одигран на стадионот Зијад Спортс Сити во Абу Даби вечерва гледавме само еден тим во текот на сите 90. минути, сино-црните предводени од шпанскиот стратег Рафа Бенитез комплетно доминираше во текот на целиот дуел. Нашиот репрезентативец, Горан Пандев беше еден од предводниците на четата на Интер во оваа победа од 3:0 над Мазембе и со тоа „нероазурите“ станаа светски клупски шампиони. Избраниците на Рафаел Бенитез уште од самиот старт ја сокрија топката во своите нозе и ја покажуваа својата претпознатлива игра. Нашиот Горан Пандев беше еден од главните играчи на теренот за европскиот шампион, а сето тоа го круниса со прекрасниот гол кој го отвори натпреварот уште во 13-тата минута. Киву ја започна акцијата, Милито одлично проигра со Ето, а Камерунецот извонредно асистира за Пандев кој во манир на голем голгетер успеа да го отвори ...
сите 18 | | | веќе видена

Иако се очекуваше на тренинзите со соиграчите од Реал Мадрид да се приклучи дури после Божиќ, бразилскиот фудбалер Кака понуди општо изненадување откако се појави на денешниот утрински тренинг. Кака го одработи тренингот во исто, максимално темпо како и останатите ѕвезди во составот на Мурињо. И покрај тоа, нема да биде во кадарот на екипата за неделната пресметка од 16-то коло од Примера против Севиља на Сантијаго Бернабеу. Досега се предвидуваше дека во составот на Мурињо 28-годишниот офанзивен играч за врска ќе се приклучи во пресрет на 18-то коло, во кое Реал на деветти јануари го игра на својот стадион против Виљареал. Сега станува се поизвесно дека бразилецот за настап ќе конкурира веќе на вториот ден од новата 2011-та година, кога Реал гостува кај градскиот ривал Хетафе. Треба да се напомене дека операцијата на менискусот од коленото Кака ја направи пред точно 225 дена што многу долго време го оддалечи од фудбалските терени. Заедно со Кака на играчите на Реал на саботниот утрински тренинг им се ...
сите 8 | | | веќе видена

Лондонски Арсенал моментално не стои најдобро кога е во прашање напаѓачкиот ред. Бентнер и Вела сакаат да го напуштат клубот, ван Перси постојано е во борба со повредите, па мароканецот Шамак е единствениот вистински напаѓач кој го има за сега и за во иднина тренерот Арсен Венгер. Според тоа не е ништо чудно Арсенал што побрзо да сака да потпише едно навистина квалитетно засилување (секако тоа сака да го направи во текот на јануари), а дел од англиските медиуми пишуваат дека прв на листата желби е 24-годишниот босански репрезентативец Един Џеко, лидерот на нападот на бундеслигашите од Волфзбург. Џеко веќе долго време се наоѓа на излезните врати на клубот, но ни Милан, ни Јувентус, ни Манчестер Сити со своите понуди не успеаа да ја скршат управата на клубот од „волците“. Во клаузулата на договорот на Џеко стои дека потенцијалниот купувач мора да даде 40 милиони англиски фунти за него. Сепак, прашање е дали некој ќе даде толку многу за Џеко, но се наведува дека токму Арсенал е подготвен на „рекордна понуда“ од ...
| | веќе видена

Каталонскиот дневник „Спорт“ тврди дека тренерот на фудбалерите на Реал Мадрид Жозе Мурињо од претседателот Флорентино Перез побарал ангажман на Самуел Ето веќе во текот на јануарскиот преоден рок. Истиот весник наведува дека „Специјалниот“ од првиот човек на „кралевите“ го побарал исклучиво 29-годишниот камерунец, со кој минатата сезона соработуваше во милански Интер, бидејќи во него го гледа идеалниот прв напаѓач и идеалната замена за повредениот Гонзало Игуаин. Наводно, Перез не реагирал воодушевено, и со тоа го разлутил тренерот на клубот, тврди „Спорт“. Според истиот извор, Мурињо е совршено сигурен дека со примерна финансиска надокнада, Интер би го пуштил колегата на нашиот најдобар репрезентативец Горан Пандев. Играчот кој во 1997-та година како 16-годишник дојде во Реал од камерунска Доуала, но никогаш не доби вистинска прилика во Мадрид, со Интер има договор до летото 2014-та година.
| | веќе видена

Мајами и Лос Анџелес, за многумина двете најдобри кошаркарски екипи на денешницата, синоќа успешно ги завршија своите задачи на гостувањата. Мајами кај Њу Јорк славеше со 113-91, додека Лејкерси кај Филаделфија со 93-81. Мајами ја доби веќе единаесеттата средба по ред, а вреди да се напомене дека во месец декември нема забележано ниту еден проаз. Њу Јорк пак, имаше шест победи во низа овој месец, но тогаш во нивниот Медисон Сквер Гарден посетителите на двете најдобри екипи на истокот, Бостон и Мајами, го скршија нивниот отпор. Мајами направи „блицкриг“ во третата четвртина која ја доби со 33-17. Незапирлив беше ЛеБрон Џејмс кој со 32 поени, 11 скока и 10 асистенции го запиша јубилејниот триесетти „трипл-дабл“ учинок во својата кариера. Остатокот од магичната тројка, Вејд и Бош секој за себе, постигнаа по 26 поени, што беше доволно за срушување на Никсите. Треба да се напомене дека беше прекината и одличната серија на Амар Студемире кој имаше низа од девет натпревари со 30 поени и повеќе. Одбраната на Мајами ...
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на англискиот премиерлигаш Арсенал, Арсен Венгер престојниот дуел во осмина финалето од Лигата на Шампионите против Барселона го посочи како доста тежок предизвик. „Топџиите“ и минатата сезона ги измерија силите со каталонскиот состав, но се покажа дека оние на шпанскиот „тежеле“ многу повеќе, па беа совладани со вкупен резултат од 6:3. „ Мојата реакција при ваквата ждрепка е едноставна - тешко, но возможно. Сите противници во таа фаза би биле тешки. Ние ќе бидеме подготвени. Ќе посакуваме пласман во следната рунда и никаква освета нема да ни биде на памет .“ „ Сакаме да ги победиме, но ќе биде тешко да го реализираме тоа. Дали е можно да ги елиминираме? Можно е. Барселона од порано е мој фаворит во ова натпреварување, но и тие не не посакуваа при ждрепката бидејќи знаат што можеме да направиме и дека ќе им се спротиставиме .“ „ Подобри сме во споредба со лани и ќе го дадеме нашиот максимум за тоа и да го докажеме. Но мечевите се далеку, којзнае каква ќе биде ситуацијата тогаш. Најдобар начин да ...
сите 8 | | | веќе видена

Неодамна претседателот на Тотенхем Даниел Леви објави дека Герет Бејл не се продава и ќе остане во Тотенхем уште долго време. Сега може да му биде потребно да одбие исклучително примамливи понуди за Велшанецот, кој стана еден од најдобрите фудбалери во Премиерлигата. Според гласините во Реал Мадрид подготвуваат операција „Бејл“ и ќе бидат доведени до искушение лондончани со понуда од 40 милиони евра плус фудбалер, само и само да го добијат 21-годишниот играч. Можно е Шпанците да вклучат во договорот дури Карим Бензема, кој во почетокот на сезоната беше споменува исто така со насока кон „Вајт Харт Лејн“. Другите кандидати се Ласана Диара или Естебан Гранеро, кои не добиваат многу можности за докажување кај Жозе Мурињо. Како предлог изгледа изгледа исклучително примамливо и ако навистина биде упатено во северен Лондон ќе мора да размислуваат исклучително внимателно дали да ја прифатат понудата. Напредокот на Тотенхем во последно време е навистина извонреден, а во неговата основа стои токму Бејл, кој првично ...
| | веќе видена

Една од секако највозбудливите двојки од овосезонската ждрепка за осмина финалето од Лигата на Шампионите е дуелот меѓу Барселона и Арсенал. Тоа е натпреварот меѓу тимовите кои се наоѓаат во „кошот“ на оние кои го играат најубавиот фудбал моментално во Европа, а тоа ќе биде и реприза на минатогодишното 1/4 финале. Тогаш Барселона славеше со вкупни 6-3. По ремито во Лондон со резултат 2-2, на Камп Ноу, каталонците славеа со 4-1 и си обезбедија пласман во полуфиналето. „ Минатата сезона одигравме два одлични меча за што заслужен беше сличниот стил на игра кој двата тима го негуваат. Овој пат натпреварите исто така ќе бидат посебни .“ „ Мора да почекаме и да видиме во каква форма ќе бидат тимовите во февруари, кога натпреварите се на програмата .“ - изјави Гвардиола и тогаш продолжи со комплиментите наменети за „топџиите". „ Арсенал нема ниту еден лош играч, напротив неколку одлични како Насри, Цеск и Шамак. Можеби последните години не освојуваат трофеи, но секогаш се меѓу најдобрите .“ „ Колку што имав можност ...
сите 7 | | | веќе видена

Како што пренесуваат шпанските медиуми, во Реал последно време е тензично, а португалецот е лут бидејќи Перез не ги довел играчите кои тој ги посакувал. Во случај да остане без трофеј, тешко дека ќе го преживее летото. Шпанскиот печат денеска се занимва со судбината на Жозе Мурињо. Имено, се говори дека „Специјалниот“ е незадоволен и дека поради недоразбирањата меѓу играчите, соблекувалната полека му го одзема столчето на кое седи. Мурињо тешко се воздржува од коментари за судењето, противниците, за се и сешто, а претседателот Перез наводно му наредил да молчи и да не ја иритира јавноста, бидејќи Реал внимава на имиџот на народен клуб. Исто така, проблемите се однесуваат на трансфер кампањата. Изминатото лето Мурињо ги посака Маикон, Ешли Кол и еден класичен напаѓач, но од тоа ништо не се реализираше. Има некои предлози и за јануари, но тешко е да се очекува дека некоја голема ѕвезда ќе стигне во Мадрид. Во случај Реал да остане со разни раце во Примера и Лигата на Шампионите, Мурињо би можел да го напушти ...
сите 4 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Интер Давиде Сантон сака да остане во клубот, без оглед на малкуте минути кои ги има од почетокот на сезоната и сериозниот интерес за него од страна на други тимови. Играчот страдаше од повреди и го загуби стартното место во составот на Рафа Бенитез, но според неговиот агент Рензо Контрато, играчот нема да ги напушти „нероазурите" во Јануари. „Слушнав за интересот од Фиорентина, Арсенал, Лацио и Ливерпул, но Давиде преферира да остане во Интер. Тој само сака тренерот да му даде малку повеќе доверба. Тој помина низ тежок период со повреди, но сега е целосно здрав и во одлична форма. Да се надеваме дека наскоро ќе добие повеќе шанса за докажување.“ „На пазарот има многу гласини за неговиот трансфер, но тој е играч на Интер. Само од клубот знаат дали некој навистина сака да го купи Сантон. Јас не сум имал контакт со никого до сега.“ - рече Контрато.
| | веќе видена

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд призна дека никој во клубот не лета во облаци, само затоа што тимот успеа да излезе на чело во Премиерлигата по успехот со 1:0 над Арсенал. Според него, секој во тимот е целосно концентриран на претстојното дерби против Челси во недела, што ќе биде од исклучителна важност да ги зацврстат придобивките од натпреварот со „топџиите". „Никој во тимот не пее и игра, само затоа што сме на врвот на табелата. Ќе се радуваме само во Мај, ако уште сме на истата позиција. Претпочитам тогаш да сме први, а не сега." - рече Фердинанд. Англичанецот коментира и за одличното партнерство во центарот на одбраната со Немања Видиќ. Двајцата имаат веќе 10 последователни натпревари заедно на теренот и е речиси сигурно дека тие ќе започнат и против Челси. „Не знам дали тимот игра подобро само затоа што јас и Видиќ сме на теренот. Сезоната е доста љубопитна. Не можам да одречам дека со него се разбирам одлично. Играме заедно веќе неколку години и ја познаваме играта одлично, па си ...
| | веќе видена

Капитенот на Арсенал Франсеск Фабрегас не го криеше разочарувањето од поразот на неговиот тим со 0:1 од Манчестер Јунајтед во понеделникот. Така, „црвените ѓаволи" излегоа на чело на табелата, со натпревар помалку. Шпанецот сепак е мирен, затоа што знае дека сите главни претенденти за титулата треба да гостуваат на „Емирати" во втората полусезона, а таму „топџиите“ можат да победат секого. Тие ќе имаат шанса да го докажат тоа уште во следниот круг, кога им гостува Челси. „По поразот од Јунајтед позитивната работа е дека веќе ги одигравме натпреварите со сите од Топ 4 како гости и сега претстои тие да дојдат на „Емирати". Тогаш предноста ќе биде на наша страна, бидејќи ние знаеме дека дома можеме да победиме секого.“ „Тоа ќе ни даде дополнителни сили во овие состаноци. Важно е сепак сега прво да го победиме Стоук Сити, а потоа да одмориме добро пред дербито со Челси." - рече Фабрегас.
| | веќе видена

Претседателот на Олимпик Марсеј, Жан-Клод Дасие воопшто не планира да ги отпишува шансите на својот тим во 1/8 финалето од Лигата на Шампионите. Фреанцузите имаа доста непријатна ждрепка и ќе мора да се соочат со Манчестер Јунајтед. Сепак, шефот е уверен дека неговиот тим има реална шанса да го отстрани англискиот гигант. „Дефинитивно нема да ни е лесно, мислејќи на подобрувањето се форма на Јунајтед. Ќе играме со нив во Февруари и во овие два месеци очекувам тие да станат уште посилни. Исто така, сепак верувам дека и ние ќе бидеме посилни до тогаш. Сега сум многу задоволен што го доведовме Род Фани, кој ќе ни биде од корист во одбрана во битката со Вејн Руни и другите квалитетни напаѓачи на противникот.“ „Мислам дека ќе биде вистински спектакл на „Велодром" и верувам дека имаме нашите шанси да продолжиме. На крајот нема лесна ждрепка. Ете, нашите пријатели од Лион се паднаа со Реал Мадрид, кој ќе бара одмазда, па така ние не се жалиме." - рече Дасие.
сите 50 | | | веќе видена

Снегот и лошите временски услови се голема закана за одржувањето на бројните фудбалски натпревари ширум Европа и овој викенд. Така, поради невремето во Англија, тамошните медиуми информираат дека денеска нема да се одиграат мечевите меѓу Виган и Астон Вила и Ливерпул и Фулам кои беа предвидени за 16, односно 18.30 часот. Во прашање се натпреварите од 18-то коло од англисата Премиер лига, а причината не е состојбата на теренот. Тревата на Енфилд е во „совршена состојба“, како што информираат од клубот, но поради сигурноста на навивачите на трибините, како и потешкотиите кои сигурно би се појавиле при доаѓањето на стадионот, клубот во соработка со полицијата одлучи да го одложи дуелот. Имено, снегот во текот на петочната вечер и саботното утро прилично нападна во „градот на Битлси“. Засега сеуште не е познато кога ќе се одигра оваа средба.
сите 2 | | | веќе видена

Европскиот клупски фудбал може да има причини за прослави денес вечер. Причината е: Ако италијанскиот и европски клупски првак Интер го совлада африканскиот Мазембе во финалето на Светското клубско првенство, тоа ќе значи дека за прв пат од 1960. година „Стариот континент“ ќе биде единствен лидер по бројот на заработени титули на интерконтиненталното ниво. Шансата за тоа дојде пред се од тоа дека Мазембе во полуфиналето го победи шампионот на Јужна Америка Интернасионал што отвора можност за Интер да ја нападне круната без конкуренција на Бразилците. Во моментов трофеите од Светското клубско првенство се распределени подеднакво 24:24 * помеѓу тимови од Европа и Јужна Америка, откако минатата година Барселона ја закова вагата на спорот со успехот над аргентинскиот Естудиантес. Со текот на годините секогаш Европа ги следела своите колеги од Јужна Америка, откако само по првото финале во меѓународното првенство помеѓу Реал Мадрид и Пенарол во 1960 година „Стариот континент“ се почувствува лидер. Потоа се ...
| | веќе видена

Раководството на Јувентус фрли око на одбранбениот играч на Наполи, Фабиано Сантакроче, соопштуваат медиумите во Италија. Шефовите на „старата дама" планираат да го доведат 24-годишниот дефанзивец за резерва на главното дуо централни дефанзивци во лицата на Џорџо Киелини и Леонардо Бонучи. Сантакроче до скоро беше сметан за еден од најголемите перспективни млади играчи во Серија А. Сепак, тој се покажа доста „нежен“ и доби неколку непријатни повреди кои се одразија на неговата кариера. Така дефанзивецот имаше само 4 натпревари за Наполи минатата сезона, а од почетокот на оваа сезона има 3 дуели на својата сметка. Јувентус сака да ја засили задната линија, а Луиџи Дел Нери смета дека Фабиано ги има потребните квалитети да го носи црно-белиот дрес на „старата дама“. Јуве моментално е на втората позиција и заостанува 6 поени зад Милан, но сепак е спремен да направи се за да го врати Скудето во своите витрини.
| | веќе видена

Голманот на Барселона Виктор Валдес вели дека градското дерби против Еспањол ќе биде најтешкиот натпревар за неговиот тим од почетокот на сезоната. Барса победи на сите гостувања досега во Примера дивизион, но и Еспањол нижел само победи на својот стадион, а и во принцип се претставува добро како домаќин, така што дуелот навистина се очекува да биде доста возбудлив. „Ова ќе биде најтешкиот не натпревар од почетокот на сезоната, како што било и во претходните години. Очекуваме многу динамика и остри судири, но мислам дека сме подготвени за тоа и ќе победиме.“ „Противникот се разви доста од последната сезона, особено во однос на тактиката. Еспањол игра многу подобар фудбал од порано. Верувам дека биде специјален натпревар. Кога стадионот е полн и атмосферата е празнична, тоа ти дава дополнителен мотив да се предсатвиш добро." - рече Валдес.
сите 2 | | | веќе видена

Капитенот на Интер, Хавиер Занети не ја скри својата желба неговиот тим да го освои Светското клубско првенство кое се одржува во Абу Даби. Нероазурите се пласираа во финалниот дуел против Мазембе кој ќе се одигра денес со почеток од 18:00 часот по средноевропско време. Аргентинецот дури и не сакаше да го коментира ждребот од 1/8 финалето во ЛШ според кој Интер ќе игра со Баерн во првата елиминациска рунда. „Не сакам да го коментирам ждребот бидејќи во овој момент сите мислиме само на финалето. Ова е неверојатна можност Интер да се искачи на врвот на светот“. „Очекувам тежок натпревар но верувам дека ќе победиме. За жал, мораме да играме без Весли Снајдер, но да се надеваме дека во крајна линија ќе триумфираме, исто како што го направивме тоа во Мадрид“. „Во ваквите дуели нема фаворит. Денес фудбалот е многу балансиран и никој нема ништо да ти даде како подарок. После ваквите дуели се запаметуваат само имињата на победниците“. „Ако победиме, ќе го посветиме успехот на сите интеристи, кои допринеле ...
сите 23 | | | веќе видена

Лидерот на светската тениска ранглиста, Рафаел Надал ја изрази својата надеж дека допинг аферата на велосипедистот Алберто Контадор ќе заврши на најбрз можен начин. Носителот на девет титули од Грен Слем серијата пред шпанско радио изјави дека „ скандалите како овој му нанесуваат големи удари на сите други спортисти од било кој спорт“. Како што е познато, велосипедистот Алберто Контадор има забрана за настап поради позитивните допинг контроли за стероидот кленбутерол. Тестот земен од урината му бил направен на Контадор за време на натпреварувачки тест во вториот ден на популарната трка околу Франција, која тој ја освои оваа година по трети пат во кариерата. Според 24-годишниот Надал токму велосипедизмот е спорт во кој најчесто има позитивни допинг контроли и случаите слични како овој со Контадор се појавуваат непрекинато и ги зафаќаат најголемите имиња од светот на велосипедизмот. „Неверојатно е тоа колку штета му нанесуваат ваквите појави на целиот спорт. Нема сомневање дека сите спортисти страдаат ...
| | веќе видена

next