Спорт Денес

Играчот за врска на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс пред уште едно дерби со Челси изјави дека неговиот тим ќе патува на Стемфорд Бриџ со единствена цел - победа. Црвените ѓаволи немаат успех на тој стадион од 2002. година и имаат три порази во последните пет дуели, но сега се цврсто решени да стават крај на таа негативна серија. Уште поголема самодоверба во тимот на Ферги дава и победата од 1-0 над Арсенал. „Нема поголем предизвик од гостување кај Челси. да се надеваме дека ќе ја прекинеме негативната серија од последните години бидејќи долго време немаме победено на нивен терен. Сите во тимот сме среќни поради победата над Арсенал во понеделникот“. „Токму тоа ќе ни помогне во претстојниот дуел. Нема да биде лесно, бидејќи сега е период од сезоната во кој има многу натпревари во многу краток временски период, но сепак верувам дека ќе ги поминеме успешно“, изјави Гигс. На ветеранот му е јасно дека една победа над Челси ќе биде од исклучителна важност во борбата за шампионската титула. Со неа црвените ...
сите 13 | | | веќе видена

Жребот за осминафиналето на Лигата на шампионите го определи Челси да се соочи со Копенхаген, иакако многумина експерти побрзаа да го дефинираат противникот на „сините" како најлесен можен. На „Стемфорд Бриџ“ нема огномет. Извршниот директор Рон Гурлеј не брза да ужива и го зема во предвид фактот дека во последните 19 натпревари Данците имаат 16 победи, што инспирира почит. „Нема веќе лесни натпревари и ќе бидеме внимателни. Тие имаат десет натпревари досега во Лигата на Шампионите и останаа втори по Барселона, па се доста добар тим." - призна Гурлеј. „Победија во 16 од 19 натпревари, па определeно се опасни. Добро е што нема да патуваме далеку, така што за тоа сме задоволни." - изјави директорот. На прашањето дали двете титули на Анчелоти од Лигата на шампионите ќе им помогнат на „сините", Гурлеј одговори: „Одлично е да имаме толку искусен менаџер." „Имаме и многу искусни фудбалери и да, тоа сигурно ќе ни помогне, но треба да ги покажат своите квалитети во клучните моменти. Ако играме според можностите, ...
| | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Парк Џи-Сунг ќе ја прекине кариерата во националниот тим на Република Кореја по завршувањето на Купот на Азија, која ќе се одржи наредниот месец во Катар. Ова го соопшти таткото на фудбалерот за официјалната страница на азиската фудбалска конфедерација. „Џи-Сунг рече уште пред Светското првенство ова лето во Јужна Африка дека Купот на Азија ќе биде неговото последно натпреварување за репрезентацијата. Сега, еден месец пред него, не гледам причина тој да ја менува својата одлука.“ - коментира уште таткото на играчот. Тој сака да даде пат на младите фудбалери како Ли Чунг-Јонг и тешко дека би сакал да ја промени првичната одлука. Парк Џи-Сунг има 29 години и неговата одлука да се откаже од националниот тим предизвика доста чудни реакции во Република Кореја, каде што луѓето сметаат дека сеуште може да игра и за Јунајтед, и за својата земја. По натпреварот со Арсенал менаџерот на Јунајтед Сер Алекс Фергусон изјави дека не е задоволен од одлуката на Парк да оди во Катар за учество ...
| | веќе видена

Капитенот на Реал Мадрид Икер Касиљас сака реванш од Олимпик Лион во Лигата на Шампионите. Минатата сезона Лион го елиминира Реал Мадрид во 1/8 - финалето иако Реал Мадрид до последните мигови од реванш натпреварот имаа резултат кој ги водеше во следната рунда. „Многу сме задоволни што ќе играме против Лион. Лион многу ни должи." - убедено изјави Икер на денешната пресконференција. „За нас ова е многу важен дуел, бидејќи сакаме да ја надминеме таа бариера." - дополни голманот на Реал Мадрид. За скандалот меѓу него и Кристијано Роналдо, што најде место во шпанските весници, Икер рече: „Кристијано и јас имаме многу добри односи. Има луѓе кои погрешно ги интерпретираат работите или целосно ги менуваат." - рече Касиљас.
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на германскиот шампион Баерн Минхен, Луис ван Гал рече дека е задоволен од жребот за директната елиминација во Лигата на Шампионите, кој ги соочи „баварците“ против Интер во повторување на минатогодшното финале во трката. „Не мислам дека жребот е лош, бидејќи со Интер уште имаме сметки за расчистување. Речиси сите фудбалери кои во Мај играа во финалето, сеуште се во Баерн.“ „На такво високо ниво сите ривали се опасни, нема лесни натпревари. Предност за нас е дека нема да треба да патуваме далеку, тоа ќе ни помогне во Бундеслигата." - коментира холандскиот стручњак. Да подсетиме дека во минатогодишното финале во Лигата на Шампионите, Интер со нашиот Горан Пандев успеа да го совлада Баерн Минхен со 2:0 во големото финале кое се одигра на „Сантијаго Бернабеу“.
сите 42 | | | веќе видена

Олимпик Лион повторно застанува на патот на Реал Мадрид во Лигата на Шампионите, откако судбината го поврзи кралскиот клуб со Французите во 1/8 - финалето. Шест пати одиграле двата тима во Лигата на Шампионите и Реал Мадрид немаат ниту една победа против својот соперник: три порази и три нерешени натпревари. Минатата сезона Лион победи со 1:0 на „Жерлан", а во реваншот одиграа 1:1 на „Бернабеу“, оставајќи го Реал Мадрид без билет за 1/4 - финалето во шестата година по ред. Тоа беше трето реми на кастилскиот тим на „Бернабеу " против Лион по натпреварите во фазата по групи во сезоните 2005/2006 и 2006/2007. На „Жерлан" истите сезони Реал Мадрид беше поразен загуби со 0:3 и 0:2, а последниот беше од 0:1 минатата сезона.
сите 42 | | | веќе видена

Спортскиот директор на Реал Мадрид Мигел Пардеса го опиша како „куриозитетен" жребот во Лигата на Шампионите, откако Реал Мадрид се падна против Олимпик Лион. „За четврти пат среќаваме Лион и во свеста ни е свеж судирот од минатата сезона. Тимот е подготвен, се познаваме доволно добро и сакаме да сме во добра форма за натпреварите." - призна шефот на „лос меренгес". „Научивме од грешките во Лигата на Шампионите." - рече убедено Пардеса. Во исто време директорот за односи со јавноста на „Сантијаго Бернабеу " Емилио Бутрагењо повика на концентрација. „Знаеме дека Лигата на Шампионите е многу подмолно натпреварување. Но, веруваме во своите квалитети." - рече легендата на Реал Мадрид.
| | веќе видена

Ѕвездата на Баерн Минхен Бастиан Швајнштајгер вели дека многу се радува за претстојната средба со Интер во фазата на директните елиминации во Лигата на Шампионите. Според германскиот репрезентативец овој пат „баварците“ ќе излезат победник од судирот и ќе продолжат понатаму. „Прекрасна ждрепка! Особено се радувам на тоа што ќе се состанам со мојот пријател Лусио. Не очекува многу тешка работа, но јас сум убеден дека ќе продолжиме напред." - коментира Швајнштајгер. „Овие натпревари ќе се една тешка задача за нас. Еден против друг се соочуваат два големи тимови и шансите се 50:50.“ - изјави одбранбениот играч Филип Лаам. Томас Милер, пак, беше категоричен дека Баерн има да се реваншира за поразот во Мај. „Имаме да си разјасниме некои работи со Интер. Со предноста во вториот решавачки натпревар да се игра на „Алијанс Арена" сум убеден дека ќе продолжиме понатаму." - рече тој.
сите 39 | | | веќе видена

Менаџерот на францускиот прволигаш Олимпик Марсеј Дидие Дешамп како пример за феноменален фудбалски стратег го посочи неговиот колега од Реал Мадрид - Жозе Мурињо. „ Не знам дали сум на вистинските патишта да станам голем фудбалски менаџер или не сум .“ - призна поранешниот фудбалер на Јувентус и додаде: „ Мојот идеален пример за фудбалски стратег е Мурињо кој се грижи апсолутно за се, па дури и за минибаровите во хотелите и токму поради тоа учам од него. Мурињо е олицетворение на добриот тренер, барем јас така мислам .“ „ Кога сите тренери се собравме во Нион, Жозе ни рече дека најважниот квалитет на добриот менаџер е да има среќа. Бев убеден во тоа, но сега сум уште повеќе поради зборовите на Мурињо .“ - заклучи Дешамп.
| | веќе видена

Капитенот на англискиот премиерлигаш Арсенал Францеск Фабрегас во осмина финалето од најелитното европско клупско натпреварување ќе се соочи со својот матичен клуб Барселона, определи денешната ждрепка во Нион. Изминатата сезона Цеск заигра на првиот меч на Емирати, но реванш натпреварот го пропушти поради здобиената казна. Тоа што е интересно да се наведе е дека шпанецот ќе се соочи со тимот кој во текот на претходните две-три години изразува огромен интерес за неговите услуги. Играчот на „топџиите“ своите тинејџерски години ги помина токму во Каталуња и долго време изјавува дека неговиот најголем сон е еден ден да се врати во Барса. Иако ги посакува „сино-црвените“, повеќе му е тешко поради поразот од Барселона во 2006-та година кога го загуби финалето од Лигата на Шампионите и сега повторно ќе има можност да возврати за тоа.
| | веќе видена

Бројката од 224 дена колку што Кака нема настапено на некој официјален натпревар ќе се зголеми, меѓутоа нејзиниот крај бразилецот ќе го доживее по Божиќните презници. Како што информираат шпанските спортски медиуми, бразилскиот фудбалски интернационалец Рикардо Кака по долгата пауза конечно се враќа на терените и тоа на мечот со Виљареал. „ Имам голема желба да се вратам веднаш по Божиќ, и мислам дека ако работите течат според планираното тоа и ќе се случи ." - изјави Кака. Според веникот „Ас", враќањето сепак нема да биде толку брзо како што посакува најдобриот играч за 2007-ма година, бидејќи се најавува дека ќе го пропушти и првиот натпревар од втората полусезона, а би требало да се врати на 9-ти јануари на дуелот од 18-то коло кога Реал на домашен терен го пречекува тимот на Виљареал. Кака оваа сезона нема одиграно ниту една минута за тимот на Реал, а болките кои ги имаше во левото колено за време на Светското првенство во Јужна Африка, ги реши со операција. Рехабилитацијата е сеуште во тек.
сите 6 | | | веќе видена

Како што пренесуваат италијанските медиуми, искусниот дефанзивец на „росоњерите" Алесандро Неста, се надева дека на Сан Сиро ќе остане барем уште неколку години. Одбранбениот фудбалер на италијанскиот гигант Милан во најновата изјава за дневниот печат откри дека посакува да потпише нов договор со неговиот клуб, на уште една сезона. Ветарнот во јуни ќе остане без договор, а шпекулациите говорат дека ќе го напушти Милано. Но, Неста посакува поинаков расплет. „ Сакам да останам да играм барем уште една година. Но, не зависи се од мене и какви се моите барања. Морам да видам кој е намерата на клубот, но јас посакувам да останам и да ја продолжам фудбалската кариера тука ." - изјави Неста за италијанска радио станица и додаде: „ Паоло Малдини се повлече на 41 година. Јас во март ќе имам 35, но имав доста повреди низ мојата кариера .“ „ Сега сум во добра форма и подготвен сум за максимално залагање на терените и иако играм три меча неделно, тоа не е проблем за мене .“ - заклучи искусниот играч.
сите 3 | | | веќе видена

Кариерата на кинекиот центар Јао Минг е во сериозна опасност откако неговиот клуб соопшти дека Минг повторно има фрактура на левиот глужд. Како што соопшти лекарскиот тим на Хјустон, новата повреда е директно поврзана со старата, поради која кинезот мораше да ја прескокне изминатата сезона. Многумина уште тогаш стравуваа дека уште една повреда на овој играч, кој беше прв пик на драфтот во 2002-та година, би можела да ја запечати неговата кариера. Овие сомневања дојдоа поради фактот што фрактурите на глуждот со кои се здоби Минг се незгодни и се повторуваат низ годините. „ Повторно заработив повреда на левиот глужд но сеуште ништо не можам да тврдам околу продолжувањето на мојата кариера. Официјалното известување ќе го добиете по консултациите со мојот личен лекар .“ - изјави Минг за американските медиуми.
сите 4 | | | веќе видена

Дерби мечот од 18-то коло во англсиката Премиер лига во недела на Стемфорд Бриџ ќе го одиграат водечкиот тим на табелата Манчестер Јунајтед и актуелниот шампион Челси. Во Јунајтед повторно нема да можат да сметаат на услугите на англичанецот Пол Сколс. „Црвените ѓаволи“ и минатото коло настапија на едно дерби, против Арсенал, од кое излегоја како победници и со тоа се искачија на врвот од табелата во најсилната англиска фудбалска лига. И на тој меч менаџерот на Манчестер Сер Алекс Фергусон не можеше да смета на услугите на искусниот играч од средниот ред кој од терениите отуствува поради потешката повреда на препоните. „ Пол нема да настапи и во недела, но може да се каже дека го подготвуваме за дуелите кои следат во Новата година .“ - ја потврди информацијата менаџерот Фергусон.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот од средниот ред на актуелниот премиерлигашки шампион Челси, Рамирес, со нетрпение го очекува претстојниот натпревар против Манчестер Јунајтед и смета дека гледачите на Стемфорд Бриџ, ќе видат вистинска фудбалска класика. „ Класика е секогаш класика, дерби е секогаш дерби и според тоа несомнено е дека дуелот против Јунајтед е секогаш голем и возбудлив натпревар .“ „ Не знам дали јас ќе настапам на овој натпревар, но доколку излезам на теренот ќе дадам се од себе да победиме и да го подигнеме моралот на повиско ниво, и да тргнеме кон врвот на премиерлигашката табела .“ - изјави Рамирес. „ Вакви натпревари не се единствената причина поради која дојдов во Англија, причината е големината на Челси како клуб. Тоа е тим за кој секој играч би посакал да заигра .“ „ Премиер лигата во последната година е многу израмнета. Би сакал да заиграм на дуелот против Јунајтед и се радувам на тој натпревар .“ „ Второ то пролувреме против Тотенхем го покажа вистинското лице на Челси на кое сите се навикнаа. Верувам дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако сериозно го повреди коленото и поради тоа ќе ја пропушти речиси целата сезона, италијанецот Филипо Инзаги ќе го продолжи договорот со фудбалскиот гигант Милан на уште година дена. Во текот на претходниот период на големо се зборуваше околу тоа дека италијанецот ќе стави крај на професионалната кариера, но последните информации со кои располагаат локалните медиуми велат нешто сосема спротивно. Во прилога на тоа и потпретседателот на клубот, Адријано Галијани потврди дека Инзаги ќе остане во Милан барем уште една натпреварувачка сезона. „ Инзаги ќе биде со нас и следната сезона. Без неговите погодоци немаше да бидеме дел од ждрепката за осмина финалето во Лигата на Шампионите .“ „ Не познавам ниту една фудбалска личност која нема да рече дека Пипо е способен да се врати на теренот и ние ќе му помогнеме во тоа ." - изјави Галијани.
сите 8 | | | веќе видена

Во швајцарски Нион денеска беше одржана ждрепката за осмина финалето од овогодишната фудбалска Лига на Шампионите, а може да се каже дека неколку натпревари привлекуваат големо внимание и веќе сега се најавуваат вистински спектакли... Дефинитивно најинтересна пресметка би требало да биде онаа меѓу тимот на нашиот Горан Пандев милански Интер и минхенски Баерн бидејќи во прашање е реприза на минатогодишното финале кога на Сантијаго Бернабеу Интер победи со 2:0. Двата погодоци ги постигна Милито, а тимот го водеше Жозе Мурињо, денес тренер на Реал Мадрид. Ќе се репризира уште еден минатогодишен дуел. Реал Мадрид лани испадна веќе во осмина финалето, а патот кон подобриот резултат му го попречи Лион. Сега Реал ќе има прилика за освета, во две нови средби од осмина финалето. Сигурно возбудливо ќе биде и на двата меча меѓу Тотенхем и Милан бидејќи вреди да се напомене дека „Спарсите“ во групата А се натпреваруваа со еден милански клуб (Интер), и воедно го освоија првото место. Едниот од најголемите фаворити за ...
сите 28 | | | веќе видена

Португалскиот фудбалски стратег Жозе Мурињо би сакал да ја засили конкуренцијата на левата бековска позиција, а Бензема би можел да биде искористен како мамка во неговата реализација. Шпанскиот фудалски гигант Реал Мадрид е подготвен да го понуди својот напаѓач, Карим Бензема на лондонски Арсенал, во замена за Гаел Клиши. Францускиот репрезентативец Бензема започна само три меча за Реал оваа сезона и постигна само еден погодок во Примера. Во Лигата на Шампионите му оди подобро, но се поизвесно е дека младиот француски напаѓач ќе го напушти Сантијаго Бернабеу, ако не во текот на јануари, тогаш во летниот преоден рок. Флорентино Пререз е подготвен да го компензира својот играч кој вреди 35 милиони евра за неговиот сонародник од одбраната. Клиши веќе подолго време е на мета на Реал Мадрид. Се зборуваше дека и Клиши и Фабрегас би можеле во пакет да се преселат во Барселона минатото лето, но можеби судбината ќе го одведе во Мадрид. Сепак, се проценува дека Венгер нема да го прифати овој предлог бидејќи освен ...
сите 4 | | | веќе видена

Ѕвездата на шпанската фудбалска репрезентација Хавиер Хернандес беше избран за фудбалер на годината во анкетата на афторитетното списание „Ворлд Сокер“, која оваа година се организираше по 50. пат. Играчот за врска на Барселона и светскиот фудбалски шампион од Мундијалот 2010 доби 25,8 проценти од гласовите и со тоа го претекна аргентинецот Лионел Меси кој имаше 24,1 проценти. На третата позиција се најде креаторот на играта на европскиот шампион Интер и светски вицешампион Холандија, Весли Снајдер кој дојде до 17,3 проценти. Тимот на годината според Ворлд Сокер е Шпанија со 63,6 проценти, на втората позиција е Интер со 16,5 а трета е Барселона со 5,3 проценти од гласовите.
| | веќе видена

Составот на Сан Антонио Спарс продолжува со одличните игри во НБА, откако синоќа го совлада Денвер Нагетс во Пепси Центарот со 113-112. Така тимот од Тексас ја прекина серијата од 10 последователни победи на Нагетс. Кошот на аргентинскиот бек Ману Џинобили на 4,2 секунди пред крајот ја донесе 22. победа за спарси, кои моментално се најдобри во лигата. Мело заврши со 31 поен и 9 скокови а Арон Афлало дополни 20 поени, додека бразилскиот центар Нене дополни 19 во поразот на домаќините. Тим Данкан одигра фантастично со дабл-дабл учинок од 28 поени и 16 скокови, Тони Паркер дополни 24 поени а Џинобили го заврши дуелот со 16 поени за успехот на Сан Антонио. До овој момент тимот на Грег Поповиќ има 22 победи и само 3 порази од стартот на сезоната.
сите 3 | | | веќе видена

next