Спорт Денес

Фудбалерите на Атлетик од Билбао успеаа да извлечат „жива глава“ на Камп Ноу, и во првиот натпревар од осмина финалето од шпанскиот Кралски Куп одиграа 0:0 кај Барселона. Возвратниот натпревар се игра на 5-ти јануари, во средиштето на Баскија, и веројатно екипата на актуелниот шпански првак ќе мора да се намачи за пласман во понатамошниот дел од натпреварувањето. Билбао одлично и парираше на Барселона во текот на првото полувреме, кога беше рамноправен противник, и се закануваше со иста сила како и Барса. Но, во вториот дел во игра за домаќинот влегоа Лео Меси и Давид Виља, па комплетираната Барселона потполно загосподари на теренот. Практички, не се излегуваше од половината на гостинот. Шанси „фрчеа“ секоја минута, но Атлетик не потпадна под притисокот во квалитетната и пожртвувана одбрана, и натпреварот го одигра без погодок. Вреди да се каже дека со ова е прекината низата на Барселона од десет победи по ред. Исто така, Барселона пред овој дуел во последните 16 настапи имаше 15 победи и едно реми ...
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез го поддржа генералниот директор на белите, Хорхе Валдано откако тој претрпе сериозни критики од страна на медиумите во шпанската престолнина. Според медиумите во Шпанија, Валдано не е во добри односи со тренерот на лос меренгес Жозе Мурињо. „Валдано најдобро го представува Реал Мадрид“ , категоричен беше Флорентино. После неделниот натпревар на Мадрид против Севиља, Жозе побара од раководството да го одбрани тимот од судискиот „терор“. „Немам што да кажам за судиите. Тоа што требаше да се кажи за нив го кажа Валдано“, краткоречив беше Перез. „На сите им посакувам остварување на сништата во текот на новата 2011 година“, дополни шефот на Кралскиот клуб.
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Сити, Марио Балотели беше избран за најдобар млад фудбалер наЕвропа во анкетата на афторитетниот италијански спортски весник Тутоспорт во која учествуваа новинари од најголемите европски медиуми. На второто место се најде Џек Вилшар, играчот за врска на Арсенал а трет е голманот на Атлетико Мадрид, Давид де Геа. „ Не знам кој е Вилшeр. Кога ќе играме против Арсенал ќе му посветам внимание“, изјави Балотели. Во текот на минатите години за најдобри млади спортисти во анкетата на овој весник беа избрани Вејн Руни, Цеск Фабрегас и Лионел Меси. Според самиот Балотели, од него подобар е само Лео Меси. „Од целото тоа друштво на наградени фудбалери подобар од мене е само Меси, сите останати се далеку зад мене“.
сите 2 | | | веќе видена

Утре фудбалерите на мадридски Реал и Леванте на Сантијаго Бернабеу ќе го одиграат првиот натпревар од осмина финалето од шпанскиот Кралски Куп. Иако беше најавено дека ќе го пропушти натпреварот, на теренот сепак ќе се појави португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо. Убедливо најдобриот клупски стрелец го започна, а потоа го напушти денешниот тренинг на тимот поради зголемената телесна температура. Но, веќе во текот на денот се поправила здравствената состојба на стрелецот на дури 17-те погодоци за Реал во Примера, а тренерот Жозе Мурињо го најави својот помлад сонародник во тимот за утрешниот натпревар.
сите 2 | | | веќе видена

Италијанскиот спортски дневник „Тутоспорт“ го прогласи Марио Балотели, сегашниот играч на Манчестер Сити, за „златно момче“ во 2010-та година, односно, за најдобар млад фудбалер. Денеска веста беше и официјално објавена за светската фудбалска јавност, а Балотели и кратко гостуваше на страницата на „Тутоспорт“, велејќи: „ Вистина е, Ибрахимовиќ бараше од мене да дојдам во Милан. Јас му одговорив дека ќе му го исполнам ветувањето, само не знам кога. Но, многу добро знам дека во текот на кариерата еднаш ќе заиграм за Милан .“ „ Желби за оваа сезона? - Да ја освојам Премиер лигата и Европската лига со тимот на Манчестер Сити .“ „ Каде се гледам во светот на фудбалот? Па, мислам дека само еден фудбалер е пред мене, а тоа Лео Меси. Сите останати ми гледаат во грбот .“ - со смеа го доврши коментарот италијанецот со ганско потекло.
сите 3 | | | веќе видена

Плејмејкерот на актуелниот шпански првак Барселона Чави Ернандез изјави дека португалецот Жозе Мурињо е само добар тренер и ништо повеќе. Според шпанецот, тренерот на најголемиот ривал на Барса - Реал Мадрид не е иноватор и далеку од тоа дека ќе влезе во историјата на фудбалот. Со оваа изјава се добива впечаток дека „каталонците“ се натпреваруваат кој ќе го спушти Мурињо на земја. Пред десетина дена, Алвеш даде неколку коментари околу Мурињо, Иниеста се надоврза, а сега се огласи и Чави. „ Смешно е да се зборува за Мурињо како за некој кој ќе влезе во фудбалската историја. Не е спорно дека се работи за одличен стратег, но никогаш нема да биде дел од историјата на фудбалот. Тоа не е некој иноватор, играта не доби ништо со неговата работа .“ - смета Чави. Што треба да направите за да го заслужите местото во историјата на оваа прекрасна игра? „ Тоа е онаа работа која ја направи Пеп Гвардиола .“ „ Тој го редизајнираше фудбалот. Тоа на пример го направија и Ариго Саки, Алекс Фергусон и Јохан Кројф. Сите тие ...
сите 8 | | | веќе видена

Во последните неколку часа во италијанската фудбалска јавност проциркулира веста дека Интер тргнува во вистинска битка за да се ослободи од Бенитез, а како наследник се најавува Леонардо. Бенитез по се изгледа нема повеќе да биде тренер на Интер, тој е во Ливерпул, а таму резервирал и место во училиште за неговата ќерка свесен дека наскоро ќе биде сменет. Бидејќи Морати нема да прифати никаков ултиматум, сега е само прашање на време кога договорот на шпанскиот фудбалски стратег ќе биде раскинат. На Бенитез не му паѓа на памет да поднесе оставка до крајот на 2012-та година поради неговиот договор, за што би требало да заработи 8 милиони евра, па така ќе ја избере тактиката „Манчини“, да не работи а да зема плата од Морати. А, кој ќе биде новиот тренер на Интер? Информациите на италијанските медиуми по ова прашање велат дека претседателот на Интер шанса ќе му даде на Леонардо. Тој поради недоразбирање со Силвио Берлускони на крајот на минатата сезона си замина од Милан, а од тогаш е споменуван како селектор на ...
сите 33 | | | веќе видена

„Наскоро италијанска колонија ќе ја освои Украина.". Со овие зборови весникот „Ил Жорнал" објави дека Марчело Липи се договорил со Фудбалската федерација на Украјна за местото селектор на националниот тим. Светскиот шампион со Италија од 2006 година ќе го преземе украинскиот тим во 2011 година. При исклучително тешки услови на разговори претседателот на федерацијата Григориј Суркис успеал да го убеди експертот. Договорот ќе биде за 1,5 години. За овој период Липи ќе добие 4 милиони евра. По Евро 2012, на кој Украјна е кодомаќин, Италијанецот ќе си замине. Марчело Липи ќе дебитира за „жолто-сините" во јуни следната година. Тогаш Украина ќе одигра пријателски натпревар со Франција. Во февруари 2011 ќе се запознае со тимот на турнир во Кипар, кога селекцијата сеуште ќе ја води сегашниот селектор Јуриј Калитвинцев.
| | веќе видена

Поранешниот тренер на Интер и актуелен на Реал Мадрид Жозе Мурињо не се воздржа на коментарите на тренерот на „нероазурите" Рафа Бенитез. Како што е познато, по освојувањето на светското клубско првенство во Абу Даби, Шпанецот го негодуваше недостатокот на играчи. Бенитез го виде овој тренд за да ја задржи функцијата во миланскиот гигант и индиректно го погоди поранешниот тренер. „Мислам дека Бенитез требаше барем да ми се заблагодари за тоа што сум го направил за да го добие овој трофеј." - рече Мурињо. „Прашајте ги играчите на Интер, тие ќе ви кажат што мислат тие за мене и Бенитез и дали прават разлика меѓу нас." - изјави Мурињо за новинарите.
сите 5 | | | веќе видена

Раководството на Баерн Минхен, како и раководствата на Марсеј и Бенфика, се заинтересирани за играчот од средниот ред Дејвид Бекам, информира „Сан“. Фудбалерот изрази желба да премине на позајмица во некој европски клуб на зима, за да ја задржи надежта повторно да биде повикан во националниот тим на Англија. Од друга страна пак Лос Анџелес Галакси нема намера да го дава Англичанецот на позајмица и се согласува само на продажба. Дејвид Бекам сепак не сака да ја откупи последната година од својот 5-годишен договор. Сезоната во САД започнува дури во крајот на месец март, затоа договорот на изнајмување треба да заврши до тогаш. Пред две години Бекам имаше ваков договор со Милан, каде што остана до месец јуни по специјален договор помеѓу двата клуба. „Ми недостасува Премиер лигата, но еден ден ќе се вратам." - вети играчот од средниот ред.
сите 2 | | | веќе видена

Капитенот на Лос Анџелес Галакси, Лендон Донован беше избран за фудбалер број 1 во САД за 2010 година. Ова е четврта ваква награда за него, со што тој го надмина со еден трофеј голманот Кејси Келер и стана играчот со најмногу вакви признанија во земјата. Лендон Донован постигна голови на Светското првенство во Јужна Африка против Словенија, Алжир и Гана. Со особена вредност, сепак беше постигнатиот погодок против Алжир, што ги одведе САД во втората фаза на шампионатот. Кај жените број 1 беше избрана Аби Вомбах, која ја доби титулата по трет пат. Рекордерка - легендата во женскиот фудбал Миа Хам, беше избрана за № 1 пет пати. Во 2010 година Аби Вомбах одигра 18 натпревари за националниот тим и во нив постигна 16 гола, а вкупно има 117 погодоци. 19-годишниот дефанзивец Гејл Агбосумонд, кој во моментов игра на позајмица во Брага, беше прогласен за најдобар млад играч. Кај дамите истата награда ја доби Бјанка Хенингер.
| | веќе видена

Тренерот на Валенсија Унаи Емери го нарече Жозе Мурињо „плачливо дете" поради постојаните поплаки кон судиските одлука. Емери продолжи со критиките кон португалскиот стручњак, кој го води Реал Мадрид, по минималната победа со 1:0 над Севиља. Мурињо извади листа на 13 грешки на судијата Карлос Клос Гомез и ги претстави на прес-конференцијата. „Мурињо се однесува како обично дете. Ако за тоа станува збор, ние имаме многу сериозни основи да се жалиме на судиите, но не го правиме тоа.“ - коментира тренерот на Валенсија пред авторитетниот весник „АС". Тренерот на Атлетик Билбао, Хоакин Капарос, исто така, индиректно го поддржа Унаи Емери. „Немам што да кажам по повод натпреварот и зборовите на Мурињо. Ова е дел од фудбалот низ целиот свет. Јас сум сигурен дека ако ги прашате луѓето од Севиља, тие ќе ви направат листа со 20 грешки на судиите во нивна штета.“ - изјави Капарос.
сите 16 | | | веќе видена

Поранешната голема ѕвезда на Јувентус Павел Недвед, коментираше пред италијанските медиуми за претставувањето на „бјанконерите" оваа сезона. Некогашниот чешки репрезентативец вели дека гледа многу борци во редовите на Луиџи Дел Нери, кои наликуваат на него самиот. „Ми се допаѓа Јувентус. Во составот има многу борци како мене. Тимот работи добро, што е предуслов да се бори за успешен финиш на сезоната.“ „Дури мислам дека имаме шанса за шампионската титула на Италија. Во фудбалот почитта е многу важно нешто. Поради него останав во Јуве до крај и не го напуштив клубот дури и во тешките моменти." - рече Недвед.
| | веќе видена

Претседателот на рускиот шампион Зенит Александар Доков ги предупреди шефовите на Интер да не се надеваат дека можат да го доведат Лучијано Спалети. Поранешниот тренер на Удинезе и Рома ја освои титулата уште во својата прва сезона во Зенит Санкт Петерсбург, но според медиумите во Италија е фаворит за тренерската позиција во Интер, ако Рафаел Бенитез биде сменет. „Не верувам Бенитез ќе си замине од Милано, но дури и тоа да се случи следниот тренер на Интер нема да биде Спалети. Зошто? Зашто самиот Лучијано повеќе пати рекол дека останува во Зенит." - рече Доков. Доков ги отфрли и шпекулациите дека италијанскиот стручњак поставил повеќе услови пред да се согласи да го превземе тимот: „Нема ништо такво. Ние сакавме Спалети да си избере живеалиште што ќе му обезбеди максимални погодности, но тој ја претпочита најскромната варијанта од сите. Лучијано е неверојатен. Кога се упативме кон него, собиравме информации не само од професионалци, но и од навивачите на Рома. Сите ни велеа дека тој поседува исклучителни ...
сите 2 | | | веќе видена

Сопственикот на Милан, Силвио Берлускони потврди дека клубот ќе го доведе напаѓачот на Сампдорија, Антонио Касано. Двата клуба веќе постигнаа договор за 28-годишниот фудбалер на „Сан Сиро" и Берлускони е задоволен од тоа што Милан ќе има повеќе опции во нападот. Тој, сепак, ја критикуваше слабата форма на Роналдињно со што уште еднаш започна мислата дека Бразилецот нема да остане кај „росонерите" и ќе се врати во својата татковина. „Да, го купивме Касано." - рече Берлускони и истакна дека е многу среќен од начинот на кој Милан игра од почетокот на сезоната. Премиерот на Италија, сепак, не го криеше разочарувањето од моменталната состојба на Роналдињо: „Тој не тренира и не игра како што треба. Тоа е навистина жално." - заврши Берлускони.
сите 18 | | | веќе видена

Лука Модриќ е трансфер цел број 1 на Челзи за следната сезона, тврди во денешниот број англискиот таблоид „Сан". Според изданието менаџерот на лондончани Карло Анчелоти има желба да го доведе лејмејкерот на Спарс со потпретседателот на Динамо Загреб Здравко Мамиќ, кој е близок пријател на Модриќ. Токму тој даде зелено светло за трансферот на хрватската ѕвезда во Тотенхем во вредност од 17 милиони фунти. „Бев на ручек со Анчелоти. Тој ми рече што мисли за Модриќ, а неговите зборови ме тераат да се гордеам. Лука е на врвот на листата на посакуваните фудбалери. Не сум агент на Модриќ, јас сум му пријател едноставно, но се чувствувам многу горд. Не можам да кажам ништо повеќе, бидејќи не сакам да го расипам односот со моите пријатели во Тотенхем." - изјави Здравко Мамиќ. Анчелоти е под голем притисок поради неубедливите резултати на тимот во последниве недели, но веста за Модриќ е јасен показател дека тој нема намера да го напушти „Стемфорд Бриџ".
сите 8 | | | веќе видена

Веб-страната на Манчестер Сити официјално информира дека напаѓачот Карлос Тевез одлучил и понатаму да остане во англискиот премиерлигаш. Во текот на изминатите две недели аргентинскиот интернационалец изразуваше желба да го напушти Истлендс поради несогласувањата со луѓето од тимот, но сега очигледно ја променил својата одлука. Денеска аргентинецот се сретнал со фановите на тимот, при што изразил апсолутна лојалност кон Сити, пренесувајќи им ја одлуката дека нема да си замине од клубот. „ Тоа е факт кој секако не радува. Ќе се сретнам со Тевез и ќе разговараме во четири очи се со цел да ги надминеме проблемите, ако воопшто и има такви .” - изјави тренерот на „граѓаните", Роберто Манчини.
сите 20 | | | веќе видена

Семејството кое е сопственик на тимот на „Црвените ѓаволи" негира било каква понуда за купување на актуелниот премиерлигашки вицешампион. Глејзери се обидуваат да ги отргнат шпекулациите околу потенцијалната продажба на Манчестер Јунајтед, така што синоќа изјавија дека клубот не е на продажба по ниедна цена. Вчера произлегоа најави дека Катарска компанија е подготвена да плати 1,7 милијарди евра за преземање на клубот со тоа дека на Фергусон ќе му биде понудени огромна сума на пари за нови трансфери. По тој повод американците се одлучија да се огласат преку својот портпарол: „ Нема никаква понуда за клубот, но треба да нагласиме дека секоја понуда би била одбиена бидејќи клубот не е на продажба .“ Семејството Глејзер го презеде Јунајтед пред 5 години за сума од 790 милиони фунти, но во текот на изминатиот период поради бројни несогласувања со навивачите и големите долгови, многумина приврзаници на Манчестер побараа нов сопственик, но желбата не им се исполни, барем не досега.
сите 6 | | | веќе видена

Играчот на актуелниот премиерлигашки вицепрвак Манчестер Јунајтед Димитар Бербатов по седми пат во кариерата и четврти по ред е избран за бугарски фудбалер на годината. Напаѓачот на „црвените ѓаволи“ овој пат победи пред напаѓачот на турски Газијантеп, Ивелин Попов и голманот на холандскиот шампион Твенте, Николај Михајлов. Бербатов е рекордер по бројот на признанија наменети за фудбалер на годината во Бугарија, а зад него е Христо Стоичков кој истото признание го доби пет пати. „ Би ве замолил повеќе да не гласате за мене. Би сакал наградата да ја добие некој млад играч ." - скромно изјави Бербатов по доделувањето на наградите во Софија.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Интер и на селекцијата на Камерун, Самуел Ето (29) ги победи Дидие Дрогба од Челси и репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска (32) и Ганецот од редовите на Сандерленд, Асамоа Гјан, во изборот за африкански фудбалер на годината. Ето по петгодишна пауза дојде до својот четврт трофеј наменет за најдобриот играч на Црниот континент, со што стана рекордер на тоа поле. Досега беше израмнет со Абеди Пеле од Гана, кој признанието го доби во три наврати на почетокот од 90-тите години од минатиот век. Трите досегашни титули Камерунецот ги освои непрекинато во низа од 2003. до 2005. година, тогаш како играч на Барселона. Мали биле двоумењата кај избирачите, актуелните селектори и капитените на сите африкански национални тимови, при овогодинешниот избор на 29-годишниот напаѓач кој зад себе остави одлична година во Интер, која по освојување на саботниот трофеј на Светското клупско првенство во Абу Даби ја заврши со освоени пет клупски трофеи од можни шест. За најдобар тренер во Африка е прогласен ...
сите 12 | | | веќе видена

next