Спорт Денес

Најтиражниот француски спортски весник „Л'Екип“ ги објави резултатите од анкета на која се гласаше најдобриот фудбалски тим во 2010-та година. Во традиционалниот избор на можеби најдобриот спортски весник во Франција продефилираа играчите кои оваа сезона остварија одлични резултати со своите тимови. Во него интересно е што се најдоа дури петмина шпански фудбалери кои оваа година, во Јужноафриканската Република станаа светски шампиони совладувајќи ја Холандија во финалето со 1:0. Еве ги и најдобрите според „Л'Екип“: Касиљас, Маикон, Пике, Лусио, Коентрао, Бускетс, Швајнштајгер, Иниеста, Чави, Снајдер, Меси. Тимот на годината објавен во „Л'Екип" го избираат новинарите од француските спортски редакции.
сите 4 | | | веќе видена

Бразилскиот репрезентативец Рикардо Кака ги отфрлил вестите кои деновиве проциркулираа низ италијанската спортска јавност дека ќе се пресели во Интер. Покрај тоа, плејмејкерот на актуелниот шпански вицепрвак Реал Мадрид вели дека ќе биде максимално подготвен да заигра во јануари. „ Тоа се измислици. Ниту ме прашале медиумите, ниту пак јас сум размислувал за тоа. Јас сум играч на Реал, останувам во Мадрид и многу сум мотивиран .“ - изјави бразилецот и додаде: „ Напорно тренирам со останатите играчи од тимот и имам огромна желба да се вратам на фудбалските терени што е можно поскоро, а верувам дека оптималната форма ќе ја вратам веќе во јануари .“ Извори блиски до Флорентино Перез, велат дека претседателот на Реал очекува многу од Кака, а Мурињо откако се уверил во мотивите на својот играч го променил мислењето и размислува како да го вклопи во тимот.
сите 20 | | | веќе видена

Раководството на Баер Леверкузен призна дека голманот Рене Адлер има клаузула за откупуване во договорот. Адлер, кој беше стартен голман на германскиот национален тим пред Светското Првенство ова лето, може да премине во редовите на Манчестер Јунајтед за одредената сума. „Да, тоа е точно. Тој беше забележан од Манчестер Јунајтед, но тоа не ми е носи непроспиени ноќи." - изјави извршниот директор на клубот, Волфганг Холцхеузер. Според медиумите во Германија сумата која била вклучен во договорот на Адлер, е 24 милиони евра, што може да се претпостави дека „црвените ѓаволи“ би можеле да ја платат за долгорочно решение на голот. Манчестер Јунајтед пред неколку недели го доведе Андерс Линдегард од Аслунд за 4 милиони евра и многумина сметаа дека тој би бил заменикот на Ван Дер Сар, но со последниот интерес на Ферги за нови голмани може да се процени дека Шкотланѓанецот сака млад, но и искусен чувар на мрежата.
сите 5 | | | веќе видена

Тренерот на англискиот премиерлигаш Ливерпул Рој Хоџсон во пресрет на денешниот одложен напревар со Блекпул ја прокоментира евентуалната продажба на неколкуте фудбалери од неговиот состав. Англискиот фудбалски стратег е категоричен дека постојат луѓе кои ќе мора да избираат помеѓу тоа да играат и да добиваат повеќе пари. Покрај тоа, Хоџсон вели дека доколку играчите од неговиот тим се одлучат за втората опција, тогаш дефинитивно може да се збогуваат со својата кариера. „ Ова е вообичаено прашање - парите против играта. Што значи за вас да сте на теренот и што значат парите за вас ?“ „ Некои играчи кои не се во првиот тим ќе добијат понуди од други тимови, но нема да ги добијат истите пари. Значи, треба да одлучат дали сакаат да играат или да стојат на клупата три години, иако знаат дека немаат место во првиот тим .“ „ Ако ги изберат трите години може да кажат „Збогум“ на својата кариера. Не можеш три години да си на клупата и на сите натпревари да бидеш во резервниот состав .“ - изјави Хоџсон.
| | веќе видена

Тренерот на германскиот прволигаш Шалке Феликс Магат во блиското минато го доведе тимот на Баерн Минхен дури во два наврати на германскиот фудбалски трон. Но, одличниот фудбалски стратег сега не гледа никакви шанси тимот да ја одбрани шампионската титула освоена минатата сезона. „ Не гледам никакви можности Баерн Минхен и оваа година да стане првак во Германија. Згора на тоа, навистина скептичен сум и кога станува збор најголемото европско натреварување Лигата на Шампионите .“ - изјави Магат. „ Баварците не оставија некој посебен впечаток ниту на германската ниту на европската сцена, па токму поради тоа мислам дека нема да можат да го фатат чекорот со останатите клубови .“ „ Не можам да ја потенцирам причината за ова бидејќи вакви работи му се случуваат секому во било кое време. Сепак, сметам дека Баерн ќе биде многу подобар наредната сезона .“ - заклучи германецот.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на богатиот премиерлигашки клуб Манчестер Сити Роберто Манчини верува дека клубот ќе стави крај на 35-годишната суша без трофеј и ќе освои нешто оваа сезона. „Граѓаните" не земале ништо уште од 1976-та година, но италијанецот смета дека менталитетот на фудбалерите постепено се менува и тоа може да доведе до сериозни успеси. „ Мислам дека нашиот менталитет ќе се промени кога ќе освоиме барем еден трофеј. Во моментов имаме три можности пред себе - Англиската титула, Купот на Англија и Лигата на Европа .“ - изјави Манчиини. „ Јас верувам дека нашиот карактер постепено се менува и ние треба да освоиме најмалку еден трофеј за да ставиме крај на оваа долгогодишна суша .“ - додаде италијанецот и заклучи: „ Откако по толку долго време ќе го ставиме првиот трофеј во нашите ветрини мислам дека ќе започнеме да размислуваме за повисоки дострели и многу, многу повеќе освоени шампионати .“
сите 2 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед славеше со 2:0 над тимот на Сандерленд во мечот кој се одигра на „Олд Трафорд“, а тоа се случи благодарение на двата погодоци на Димитар Бербатов. „Црвените ѓаволи“ започнаа фуриозно уште од сaмиот старт на натпреварот, а првиот гол веќе дојде во 5-тата минута. Вејн Руни одлично нафрли за Димитар Бербатов, а Бугаринот лесно се поклона и го совлада голманот Крег Гордон. Во продолжението од натпреварот Манчестер Јунајтед имаше уште неколку сто процентни можности. Најпрвин Бербатов ја погоди стативата во 11-тата минута, а Андресон 4 минути подоцна ја погоди пречката. Веќе по 10 минути игра, Рајан Гигс не искористи една одлична шанса благодарение на интервенцијата на Шкотланѓанецот на голот на Сандерленд. И покрај сите шанси во првиот дел Јунајтед замина со минимална предност. Но и во вториот дел „црвените ѓаволи“ имаа целосна контрола на натпреварот. Па затоа во 57-та минута Бербатов го запиша и својот втор погодок на мечот, благодарение на Антон Фердинанд кој го промени правецот на топката ...
сите 7 | | | веќе видена

Одамна помина времето кога Жозе Мурињо започнуваше вербални дуели во пресрет на дерби натпреварите на неговиот Челси. Утрешното гостување на Арсенал секако претставува сериозна интрига, но актуелниот тренер на „сините“, Карло Анчелоти, максимално сака да го задржи дипломатскиот тон. Италијанскиот фудбалски стратег испрати низа комплименти до фрацускиот колега, со зборовите дека Венгер не се задржал толку долго време во Арсенал поради некоја среќа, туку поради огромните менаџерски способности. „ Мислам дека Венгер нема среќа, туку тој е добар стратег. Лесно е да се суди врз основа на резултатите, но тешко е да се процени еден тренер според играта на тимот. А, неговиот тим настапува навистина добро и затоа сметам дека тој одлично си ја врши својата работа .“ „ Ми се допаѓа како игра Арсенал бидејќи фудбалот им е интересен, возбудлив и за уживање на луѓето. Тоа е тим со многу фудбалски вештини и очекувам натпреварот да биде и повеќе од интересен за гледачите .“ - изјави Анчелоти.
| | веќе видена

Ливерпул се уфрла во пазарниот натпревар за доведувањето на босанскиот репрезентативеце од Волфзбург, напаѓачот Един Џеко, пишува денешното издание на англискиот весник „Телеграф“. Извештајот наведува дека германскиот бундеслигаш е отворен за можноста за трансфер на играчот, кој, покрај парична надокнада, би содржел и размена на играчи. Сепак, реално тешко е да се очекува дека Ливерпул би можел да плати 40 милиони евра, колку што е отштетната клаузула во договорот на Џеко со Волфзбург. Но, солуцијата во која во спротивен правец би заминале и Рајан Бабел и Даниел Агер веќе би била многу, многу поприфатлива за поранешниот германски првак. Познато е дека „жешки кандидати“ за трансферот на 24-годишниот босански интернационалец веќе се Јувентус и Манчестер Ситип, па така „црвените“ ќе имаат навистина голем предизвик.
сите 13 | | | веќе видена

Составот на англискиот премиерлигаш Манчестер Сити во рамките на пост-божиќното коло на гостински терен успеа да го совлада тимот на Њукасл со двојна разлика и резултат од 3:1. Богатите „Граѓани“ дефинитивно на теренот излегоа со единствена цел да ги освојат трите бода од овој меч и тоа го покажаа уште во воведните пет минути. Имено, не беа изминати ни три минути а резултатот на натпреварот гласеше 0:1 откако Бери го донесе гостинскиот тим во водство по асистенцијата на Тевез. Аргентинскиот фудбалски репрезентативец пак на само две минути подоцна ја зголеми резултатската предност на 2:0, откако ја смести топката зад грбот на Крал. Првото полувреме заврши со одлично водство на гостите од Манчестер, а со многу причини за загриженост на лицата на домаќините. Њукасл во вториот дел успеа да го намали резултатот на 1:2, откако Бартон добро го пронајде Керол кој во 72-та минута прецизно стрелаше. Погодокот на домашните играчи можеби им влеа малку надеж за израмнување, но гостите не попуштија, па така на девет ...
сите 4 | | | веќе видена

Францускиот менаџер на клупата на лондонскиот премиерлигаш Арсенал, Арсен Венгер е навистина огромен почитувач на ликот и делото на Дејвид Бекам. Тоа ја потврдува и тезата дека Венгер со задоволство го повика Бекам да им се придружи на тренинзите на Арсенал зимата 2008 година. Така Бекам помина месец дена во Арсенал со што многу поподготвен го дочека почетокот на припремите во својот клуб ЛА Галакси. Англичанецот изминатите две сезони во текот на зимската пауза во американскиот шампионат играше во два мандати на позајмица во Милан. Оваа зима тоа нема да го направи, но 35-годишниот Бекам сеедно напомена дека сака да игра во некој клуб во Европа на позајмица, бидејќи сеуште не се одрекол од репрезентативните амбиции. Едно е сигурно, тоа нема да биде Арсенал! „ Секако дека ќе размислев за ангажман на Бекам, но само доколку тој не играше на оние позиции на кои засилувањата не ни се потребни .“ „ Го имаме Волкот, Насри, Росицки, Аршавин, Вела и Ебуе кои можат да играат на крилните позиции, и не ни требаат нови ...
| | веќе видена

Повеќето приврзаници на шпанскиот гигант Реал Мадрид сакаат Естебан Гранеро да биде стартер на местото на Сами Кедира во средниот ред, покажува анкетата поставена на сајтот на најтиражниот шпански весник „Марка“. Фудбалерот прикажа одлична игра во тешката победа над Севиља од 1:0 откако се појави на половина час пред завршетокот на мечот, а покрај тоа имаше и добро издание во дебаклот над Леванте од 8:0 во Кралскиот Куп. Така, 72.1% од учесниците во анкетата сметаат дека Гранеро мора да ги почнува натпревари од првата минута, што досега не се случувало. До овој момент, португалскиот стратег на клупата на „кралевите“ Жозе Мурињо го користи и Ласана Диара на оваа позиција кога Кедира не е во состојба да игра. Сепак, Мурињо може да ги земе во предвид резултатите од анкетата на „Марка“ со оглед на добрите партии на Гранеро. „Специјалниот“ се слави како човек кој им дава шанса за докажување на своите играчи и кога не е задоовлен од некој играч не се двоуми да го испрати на клупата и да го искритикува, што значи ...
сите 2 | | | веќе видена

Во пресрет на големото лондонско дерби помеѓу Арсенал и Челси кое е утре на програмата, менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер тврди дека не се плаши од „сините“, затоа што се работи за меч меѓу два еднакво квалитетни тимови. „Погледнете го бројот на поени кои ги освоивме во оваа сезона и бројот на поени кои тие ги освоија. Немаме причина да им завидуваме на Челси.“ - смета Венгер. Венгер призна дека единствениот проблем на неговите играчи е тоа што имаат менателен проблем во натпреварите против големите клубови, затоа што играат под голем притисок, но се надева дека наскоро тој проблем ќе исчезне. „Тоа стои. На нас е да ја прскокнеме психичката препрека. Се додека не победуваме во такви натпревари, играчите ќе се прашуваат дали можат да победат во дерби натпреварите. Во прашање е ментален пробле, затоа што имаме квалитет. Секако дека имаме млад тим, но не толку млад како во изминатите сезони.“ - рече Французинот.
сите 6 | | | веќе видена

Англискиот Ливерпул го обнови својот интерес кон играчот за врска на Наполи, Марек Хамшик, тврдат медиумите во Словачка. „Црвените" имаа интерес за 23-годишниот Словачка во времето на Рафаел Бенитез, но со заминувањето на Шпанецот во текот на летото пропадна и интересот кон играчот кој беше еден од лидерите на Словачка во изминатиот Мундијал. Новиот фудбалски директор на Ливерпул, Дамиен Комоли објави дека Хамшик го смета како клучна трансфер цел во наредниот период. Играчот за врска е проценет на 12,5 милиони фунти, а Наполи не мисли да го продава пред крајот на сезоната. За Хамшик во изминатиот период интерес пројавуваа и Интер, Милан, Манчестер Јунајтед и Челси, но сепак не се случи ништо конкретно во врска со иднината на младиот Словак.
сите 2 | | | веќе видена

Новоназначениот тренер на Интер, Леонардо пројавува сериозен интерес за една од ѕвездите на Арсенал - Робин ван Перси. Како што е познато, не за прв пат холндскиот репрезентативец се наоѓа како предмет на разгледување на раководството на италијанскиот гигант. Во времето кога Жозе Мурињо беше на „Џузепе Меаца", повторно се зборуваше за можното преминување на Перси во тимот. Проблемите во нападот за Интер се очигледни, откако во 15 натпревари во Серија головите на сметката на италијанскиот шампион е 20. Претседателот на клубот Масимо Морати е уверен дека на Леонардо ќе му биде доделена сериозна сума во текот на летото за да може да ги набави потребните фудбалери. Според медиумите цел број 1 за бразилскиот стручњак е токму 27-годишниот Ван Перси. Во меѓувреме, се очекува менаџерот на „топџиите", Арсен Венгер да биде сериозна пречка за сличен трансфер. Иако во последните 3-4 години холандскиот репрезентативец имаше проблеми со различни повреди, Венгер е уверен дека тој е еден од најталентираните напаѓачи во ...
сите 4 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед доста брзо го олади ентузијазмот на неколку клуба, кои се интересираа за Мајкл Овен и се надеваа да го земат под наем за време на јануарскиот трансфер прозорец. „Заборавете на оваа идеја. Мајкл нема да оди никаде." - изјави овие денови сер Алекс за медиумите. Шкотскиот стручњак останал задоволен од прикажано од 31-годишниот Овен во последното време, имајќи во предвид дека напаѓачот долго време беше надвор од теренот поради повреда. „Мајкл се справува добро на тренинзите и покажа голем напредок во последната недела. Некои луѓе може и да се заборавиле колку добар фудбалер е тој всушност. Точно е дека тој доживеа кошмар со оваа повреда, но сега заслужува среќата да се обрне на негова страна.“ „Ако успее да остане здрав, според мене Мајкл ќе има исклучително важна улога во тимот до крајот на сезоната. Во тоа нема никакво сомнение и тој има што да покаже уште на теренот. Откако дојде на „Олд Трафорд", никогаш немало каков и да е проблем со него. Однесувањето му е за пример и ...
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Сити и на шпанскиот национален фудбалски тим, Давид Силва вели дека добива огромно задоволство од играта во англиското првенство. Поранешниот фудбалер на Валенсија и светски шампион од СП 2010 и европски шампион од Евро 2008, Давид Силва изјави во интервју за телевизија „Скај Спортс“ дека е задоволен од својот престој во Англија. „Мора да признам дека воопшто не жалам за преминувањето во Манчестер Сити и воопшто ми се чини дека англиското првенство е посилно од шпанското.“ „Секој тим буквално „умира" на теренот и борбата се води до последната секунда. На мене тука ми е интересно многу интересно. Моментално играм во клуб кој сака да се наметне во првите 4 тимови во лигата и мислам дека имаме сили тоа да го оствариме." - заврши Силва.
сите 2 | | | веќе видена

ЛеБрон Џејмс заврши со 27 поени, 11 скока и 10 асистенции во победата на неговиот Мајами како гостин над Лос Анџелес Лејкерс со 96:80 во дербито на НБА синоќа. Повратникот по лекувањето на повредата на коленото, Двејн Вејд постигна 18 поени за Мајами и исто така имаше голем придонес за успехот на својот тим. Победата е под број 14 за Мајами во последните 15 натпревари. Откако го надиграа еден од најголемите конкуренти за титулата во НБА и го расипаа божиќниот празник на шампионите за 2009. и 2010. година, тимот од Флорида останува на второто место во Источната конференција со предност од 23 победи и 9 порази. Коби Брајант и Пау Гасол постигнаа по 17 поени за „езерџиите", но тоа не им помогна да ја надминат слабата ефикасноста на тимот во овој дуел. По финалната сирена тимот од Лос Анџелес беа исвиркани од своите навивачи. Пред три дена Лејкерс загуби со 79:98 од Милвоки и на тој начин забележаа втор пораз во низа во рамките на нешто повеќе од 72 часа. И покрај поразот Лос Анџелес го дели 3-то место во ...
сите 43 | | | веќе видена

Неуспешниот период во Барселона за напаѓачот на шведската фудбалска репрезентација, Златан Ибрахимовиќ заврши со трансфер во Милан, каде што Ибракадабра игра како нов. Една од причините за заминувањето на Швеѓанецот се споровите со тренерот на Барселона - Хосеп Гвардиола. Овие денови во една од емисијата каталонски радиото „Она ФМ" ја откри „прошталната сцена" меѓу Златан Ибрахимовиќ и каталонскиот клуб: Во една од канцеларијата на Барселона во моментот кога во присуство на сопствениците на двата клубови се довршувале формалностите за напуштање на Барселона од страна на Швеѓанецот, Златан Ибрахимовиќ вели: „Нема да потпишам, ако не ми ветите дека ќе ги предадете моите зборови на Гвардиола!“ Претставниците на Барселона и на Милан молкнале и го гледаат со недоумица. Ибрахимовиќ продолжил сериозно со своите зборови: „Кажете на Гвардиола дека ќе го нокаутирам, каде и да го сретнам!“ По кратко размислување Златан продолжува: „Ќе го нокаутирам на секое место, каде и да сретнам, само не и во Каталонија. Овде не ...
сите 5 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Челси, Ешли Кол ја изрази својата недеж дека тимот повторно ќе се врати на патот на победите по враќањето во игра на Франк Лампард, Џон Тери и Мајкл Есиен. Откако имаа фантастичен старт на сезоната, сините дозволија сериозен пад во играта и имаат само една победа во последните седум натпревари а тоа ги чини прво место во Премиер Лигата. Англискиот репрезентативец сепак беше категоричен дека во понеделник составот на Карло Анчелоти ќе го даде најдоброто од себе за време на лондонското дерби против Арсенал и ќе се обиде да го повтори успехот од 3-0 од минатата година. „Разочаравме со игрите во последните шест дуели и навистина се гледа голема разлика за разлика од нашите партии од почетокот на сезоната. Сега во составот се враќаат големите имиња и тоа со сигурност ќи ни биде од голема полза“. „Секој тим има потешкотии кога не може да смета на своите основни фигури. Фудбалерите, кои ги заменија се справија добро, но нема шанси да не недостигаат играчи како Тери, Лампард и Есиен. Со нив ...
сите 3 | | | веќе видена

next