Спорт Денес

Кошмарот на Роке Санта Крус во тимот на Манчестер Сити е кон самиот крај, а тимот на Лацио се гледа како спасител на јужноамериканецот. Парагвајскиот репрезентативец е тешка резерва кај граѓаните и многу ретко ја добива довербата од менаџерот Роберто Манчини, но од нова година речиси сигурно ќе премине во редовите на Лацио. Римските орли сакаа да потпишат со 29-годишниот голгетер уште во текот на летото но во последен момент зделката пропадна. Лацио треба да плати 300 000 евра за да го земе Санта Круз под наем до крајот на сезоната, а потоа може да го купи за 3 милиони. Пред да ги обнови преговорите со поранешниот напаѓач на Баерн Минхен, Лацио се обиде да го донесе Уго Алмеида од Вердер, но на португалецот повеќе му се допаѓаше понудата од турскиот Бешикташ.
сите 4 | | | веќе видена

Вечерва беше одиграно дербито на 19-то коло од англискиот фудбалски шампионат во кое заслужено и убедливо Арсенал на својот Емирати стадион го совлада градскиот ривал Челси со 3:1. Домаќините беа поконкретни и поодучи во поголемиот дел од мечот, а гостите беа совладани по три минути од почетокот на вториот дел. Тогаш Арсенал водството од 1:0 го засили со уште два погодоци и прашањето околу победникот беше решено. Првиот гол на натпреварот беше дело на Сонг во 44-та минута , а од првото полувреме освен тоа вреди да се спомени и лукавиот обид на Насри кој од дваесетина метри, од место, се обиде да го лобува Чех, но овој со крајни напори топката ја исфрли во корнер. На почетокот од продолжението започна фуриозната игра на „топџиите“, но во нивната иницијатива многу им помогнаа и противничките играчи. Есиен фантастично го пронајде „погрешниот“ Волкот во контра нападот во 51-та минута, кој му додаде на Фабрегас за водство од 2:0. Само две минути подоцна играчите на Челси загубија уште една топка околу средината ...
сите 55 | | | веќе видена

Холандската ѕвезда на Баерн Минхен, Ариен Робен призна дека изминатите месеци беа најлошите во неговата кариера досега. Како што е познато, крилото е надвор од игра од финалето на светското првенство во Јужна Африка годинава, откако докторите на Баерн открија повреда, игнорирана во холандскиот национален тим. „Ми беше многу, многу тешко. Тоа беше можеби најтешката фаза во мојата кариера.“ „Телото сака да тренира и да игра, но не треба да го правиш тоа. И знаеш дека пред тебе има уште многу време во кое нема да можеш да играш. Целта за време на рехабилитацијата беше да вежбам, така што кога ќе се вратам, да сум во најдобра состојба." - рече Холанѓанецот.
сите 3 | | | веќе видена

Новото засилување на Барселона Ибрахим Афелај е полн со енергија за почетокот на кариерата во каталонската престолнина. „Умирам од желба да играм со Меси и Иниеста." - дополни 24-годишниот играч во интервју за „BarcaTV“. „Тие се најдобрите во светот. Не можам да се споредувам со Иниеста, тој е на многу повисока класа. Секој фудбалер сепак е различен и има свои квалитети." - изјави Холанѓанецот. „Уште сум млад, но играв доста натпревари. Играв на европско првенство, а присуствував и на светското. Сето ова е искуство кое ќе ми биде многу корист во Барса." - рече уште Афелај.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на светскиот клупски шампион во фудбал Интер, Масимо Морати, ги отфрли тврдењата на „злите јазици" дека го избрал Бразилецот Леонардо за тренер само за да го нервира градскиот ривал Милан. Леонардо е поранешен играч, поранешен тренер и поранешен скаут на Милан. „Не го доведов Леонардо, само за да го нервирам Милан." - рече Морати. „Ние го избравме, бидејќи е талентиран и може да постигне многу со Интер.“ „Ова ќе биде интересна авантура за него и тој ќе има време да ги постави работите на нивното место. Му верувам и сум среќен што е со нас." Долгогодишниот сопственик на Интер призна дека долги години е љубител на „личноста и делата на Бразилецот". „Многу години се восхитувам на Леонардо. Кога дојде време за промена на Бенитез, Леонардо беше без ангажман и тоа помогна и на нас, и на него без преговори со трета земја да склучиме договор. Го избравме, бидејќи е интелигентен - тоа е првото нешто што ми направи впечаток кога се запознавме, уште додека беше фудбалер. Минатата сезона во Милан ...
сите 10 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити, Роерто Манчини вели дека се наоѓа и работи во најдобрата лига во светот. Манчини остана исклучително по вчерашната победа на неговиот тим во гостувањето против Њукасл на „Сент Џејмс Парк“ со 1:3. „Еден збор да ја објасни годината? Фантастично. Оваа лига е најдобрата во Европа. Ова беше тешка сезона затоа што во овој момент нема еден тим со 10 поени предност.“ „Трката за титулата е отворена. Ова беше добар меч за нас, но повторно останува на нас да се подобруваме. Ако го направиме тоа ние можеме да бидеме на врвот.“ - смета Манчини.
сите 4 | | | веќе видена

„ Ризикував со воведувањето на Ван дер Варт во игра, но сето тоа се исплати .“ - изјави Хари Реднап, менаџерот на Тотенхем кој вчера со 2:1 беше подобар од Астон Вила на нејзиниот Вила Парк... За холанѓанецот тоа беше првиот одигран натпревар по четиринеделната пауза, а дека се вратил во навистина добра форма покажаа и двата постигнати погодоци на натпреварот за победа на „спарсите“. Со победата над Астон Вила Тотенхем се врати на петтата позиција од табелата на која заостанува седум бода (37-30) зад водечкиот Манчестер Јунајтед кој има и еден натпревар помалку. Реднап не се откажува од борбата за титулата. „ Ние сме големи аутсајдери. Мислам дека во обложувалниците имаме просек од 33-1. Но не е невозможно и мора да веруваме. Една добра низа и сите работи се менуваат .“ - изјави менаџерот на тимот на Тотенхем.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Челси, Карло Анчелоти нема никакви сомневања дека ќе добие финансиска поддршка за време на јануарскиот трансфер прозорец. Анчелоти ги негира пишувањеата од вцера, според кои тој нема да добие пари за нови засилувања во наредноит месец. Италијанецот е толку убеден дека Роман Абрамович ќе се грижи за финансискиот мир следниот месец, дека дури и вети дека ќе се соблече гол, ако не потпише со ниту еден играч. „Ако треба да се обложам, не би можел да го направам тоа за спротивното, како минатата година." - изјави Анчелоти, кој ги помина божиќните празници во Италија. Во тоа време минатата зима Италијанецот изјави дека ќе трча гол на тренинг игралиште, ако купи играч во Јануари, за среќа на сите тој остана со својата облека.
сите 4 | | | веќе видена

Оваа сезона не е завршена, но во Барселона веќе мислат за следната. Весникот „Спорт" објави дека тренерот Хосеп Гвардиола ги планира главните цели на „каталонците“ заедно со спортскиот директор Андони Субисарета. Во однос на трансфер политика шпанскиот шампион нема да биде многу активен на пазарот, а како главен приоритет во текот на летото останува капитенот на Арсенал Цеск Фабрегас. Самиот фудбалер е под искушение од можноста да игра за својот роден клуб, а ако „топџиите“ не освојат ништо повторно во Премиерлигата и во Лигата на Шампионите тој сигурно ќе го напушти тимот. Многумина сметаат дека уште во текот на летото халфот се договорил со Арсен Венгер да остане уште една сезона во северен Лондон, но потоа да се врати на „Ноу Камп“ за сериозна сума. Тоа би бил и единствениот сериозен трансфер на клубот. Гвардиола ќе продолжи да бара млади играчи од школата како Фонтас, Бартра, Тиаго Алкантара и Муниеса кои веќе добиваат шанси во некои натпревари. Во нападот нема да се бараат засилувања, особено откако ...
сите 11 | | | веќе видена

Холандскиот менаџер Вини Хатрехт го препорачал на Твенте нашиот репрезентативец Дарко Тасевски, тврди „Тема спорт". Агентот работи со Левски од летото наваму, а веќе досега има направено неколку добри трансфери во тимот на Левски. Хаатрехт разговарал со претставниците на Твенте, кои побарале од него да им препорача играч од Источна Европа за пристојна сума. Листата на Хаатрехт е составена од петмина фудбалери, а еден од нив е токму Тасевски. Нашиот интернационалец одиграл исклучително висока полусезона во Левски и е со номинален придонес за 26-те гола на најдобриот стрелец на тимот, Гара Дембеле и за доброто претставување на тимот од Софија во Лига Европа. Не е тајна дека желбата на спортскиот директор на Левски, Георги Иванов е да го продаде фудбалерот, бидејќи двајцата не се во особено добри односи.
| | веќе видена

Вкупно 112 милиони евра е семејната состојба на рекордерот по натпревари во англиската репрезентација Дејвид Бекам, пресмета списанието „4-4-2". Тој е на чело и на листата за 2010 на најбогатите фудбалери на Островот, по што следи резервати на Манчестер Јунајтед, Мајкл Овен со 47 милиони евра. На трето место е одбранбениот играч на „црвените ѓаволи“ Рио Фердинанд со 40 милиони евра. Најбогат фудбалски тренер во Велика Британија е селекторот на Англија Фабио Капело - 42,3 милиони евра. Втор е 39-годишниот менаџер на Ипсвич, Рој Кин кој има 33 милиони евра, а на трето место е Алекс Фергусон со малку над 30 милиони евра. Четврти е Карло Анчелоти (Челси) со 25 милиони евра, а петти во менаџерите е Арсен Венгер (Арсенал) со 20 милиони. Инаку најбогат човек во англискиот фудбал е 40-годишниот сопственик на Манчестер Сити шеикот Мансур бин Зајерд ал Нахијан, чие богатство надминува 23,5 милијарди евра. Втор е Индиецот Лакшми Митал (Квинс Парк Ренџерс), чие семејно богатство се проценува на околу 20 милијарди евра. ...
сите 4 | | | веќе видена

Жозе Мурињо ќе биде тренер на Африка Јунајтед за традиционалниот демонстративен натпревар со тимот на Примера дивизион, кој ќе се одигра на стадионот „Висенте Калдерон" во Мадрид по три дена. Португалскиот стручњак, кој премина летоска во Реал Мадрид, дал согласност да седне на резервната клупа на тимот составен целосно од африкански фудбалери од Примера и Секунда дивизион. Мурињо и компанија ќе одиграат пријателски натпревар со тим во кој ќе играат само шпански фудбалери од Примера и Секунда. Капитен на Африка Јунајтед е напаѓачот Фредерик Кануте од Севиља. Капитен на составот на шпанските фудбалери од Примера и Секунда дивизион ќе биде Серхио Рамос од Реал Мадрид. Средствата собрани од овој натпревар ќе бидат донирани на УНИЦЕФ и на фондацијата на Фредерик Кануте, за помош на сиромашните во цела Африка. Минатата година демонстративниот дуел меѓу Африка Јунајтед и шпанскиот тим на Примера и Сегунда дивизион се одржа на стадионот „Сантијаго Бернабеу" во Мадрид.
сите 2 | | | веќе видена

Селекторот на германската репрезентација, Јоаким Лев изјави дека Михаел Балак останува капитен на Бундестимот и ќе ја добие лентата веднаш штом ќе биде повикан во тимот. Како што е познато, Балак се опоравува од повредата добиена во Септември и се очекува да се врати во игра за Баер Леверкузен во јануари за почетокот на пролетната полусезона. „Балак ќе биде капитенот на Германија, кога ќе се врати. Единствено што е потребно за него е повеќе да игра. Тогаш се ќе се нареди како што треба." - коментира Лев и на тој начин му ја даде на Балак поддршката што халфот ја побара во последниве недели. Капитенската лента на Балак беше вечно прашање по повредата на играчот на Леверкузен пред Мундијалот поради која го пропушти големото натпреварување и сите очекуваа тој да се повлече од репрезентативниот дрес, но сепак по се изгледа дека таков епилог тешко да се случи.
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Барселона Б Нолито, кој оваа сезона игра и за првиот тим, објави дека нема да има проблем да премине во вечниот ривал, Реал Мадрид, ако тие сакаат да го доведат. Младиот човек на Барселона, чиј договор со неговиот роден клуб истекува на 30. Јуни следната година, го објави тоа во интервју за „Диарио де Херес". „Јас отсекогаш сум бил од Барселона и таков и ќе си останам, но сум реалист и пред се сакам да играм. Ако дојде Флорентино Перез и ми предложи добри пари, а Барселона не сака да ми го продолжи договорот, тогаш ќе одам таму, бидејќи сум професионалец.“ „Ако Реал Мадрид ме сака, зошто да не? Секогаш сакав Барса да победи, но кога ќе излезе против мене, ќе сакам да загуби." - рече Нолито, кој веќе се смета за летно засилување на Бенфика.
сите 3 | | | веќе видена

Доколку босанскиот интернационалец Един Џеко во текот на јануарскиот преоден рок потпише со мадридски Реал, шпанската институција ќе мора да се одрече барем од еден напаѓач, а се поизвесно е дека тој ќе биде Карим Бензема. Босанскиот репрезентативец и напаѓач на Волфзбург и понатаму се споменува како можно засилување на многу европски фудбалски гиганти. Во комбинација се италијански, англиски, германски и шпански клубови и тоа сите од редот на кандидатите за шампионските титули во матичните лиги. Доколку одлуката на Реал Мадрид падне на Џеко, и тоа го „благослови“ управата на Волфзбург, конкуренцијата во нападот дополнително ќе се заостри и тренерот Жозе Мурињо не ќе може да им даде многу голема минутажа на сите. Токму поради тоа, доколку францускиот репрезентативец Карим Бензема испадне од конкуренција, во трка за неговите услуги ќе се впушти торински Јувентус. Италијанските медиуми денеска пишуваат дека италијанскиот гигант се надева на ваква разврска на ситуацијата околу французинот и подготвува понуда ...
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот спортски магазин „Кикер“ од 1990-та година редовно ја избира фудбалската личност на годината во Германија. Така, лауреат за 2010-та е играчот за врска на Баерн Минхен Бастијан Швајнштајгер Токму германскиот репрезентатвец „Кикер“ го прогласи за најхаризматичен и најважен актер во фудбалската 2010-та година. Уредниците на германскиот магазин како главна причина за оваа одллука го посочија освојувањето на Националниот куп и Бундеслигата, пласманот во финалето од Лигата на Шампионите, како и пресудната улога во пласманот на младиот германски состав на третото место на Светското првенство во Јужноафриканската Република. Дека навистина го ценат Швајнштајгер пред неколку дена покажаа и во неговиот клуб правејќи го најплатениот „баварски“ играч и воопшто бундеслигашки фудбалер: за договорот кој го потпиша до летото 2016-та година, ќе прима десет милиони евра годишно.
сите 9 | | | веќе видена

Само еден премиерлигашки гол оваа сезона, а одигра девет натпревари, постигна стрелецот на Манчестер Јунајтед Вејн Руни. Сепак, таквата голгетерска апстиненција на минатосезонскиот најдобар клупски стрелец не ја загрижува раководната структура во клубот... Вчера „црвените ѓаволи“ славеа со 2:0 против Сандерленд со тоа што двата гола на натпреварот ги постигна бугаринот Димитар Бербатов зголемувајќи го своето конто со голови на тринаесет. „ Вејн имаше неколку обиди. При некои од нив немаше среќа, а некои ги одбрани противничкиот голман. Најважно е што одигра добро и што се враќа во форма .“ „ Димитар денеска можеше да постигне барем четири или пет погодоци. Имаше фантастични прилики и самиот беше разочаран од резултатот на полувремето (1:0) .“ - изјави Фергусон и додаде: „ Во текот на изминатите неколку недели одиграме многу добри натпревари. Стануваме доследни, особено во одбраната, што посебно ме радува .“
сите 4 | | | веќе видена

Шведскиот напаѓач на Милан Златан Ибрахимовиќ последните активни години од фудбалската кариера сака да ги одработи во помалку атрактивна средина, но на убаво место. Изборот падна на Соединетите Американски Држави и МЛС лигата. „ Година или две од фудбалот сакам да поминам на убаво место и тогаш да се пензионирам. Со Милан го одработувам последниот договор во Европа, а кога ќе ја заклучам соработката се селам во САД .“ - признава швеѓанецот. Во разговор за „Воетбал Интернасионал“ Ибрахимовиќ додаде дека во овој момент не се гледа на клупата, и покрај тоа што таквата ситуација би можела да се промени. „ Моментално не ме привлекува тоа, но многумина од играчите пред мене го зборувале истото, а подоцна станувале тренери. Мене фудбалот секогаш ќе ме привлекува, но постојат и други работи кои сакам да ги правам .“ Ибрахимовиќ инаку за Милан е врзан до 2014-та година.
сите 8 | | | веќе видена

Во традиционалниот избор на европските новински агенции првиот тенисер во светот шпанецот Рафаел Надал е прогласен за најдобар спортист во Европа за оваа година. Надал собра 179 бода, на второто место го остави светскиот првак во Форула 1 германецот Себастијан Фетел (155), а на третото атлетичарката Бланка Власиќ со 114 бода. Ова е второ освојување на истата награда за Рафаел Надал (по 2008-та година). Но, шпанецот сеуште не го достигнал нивото на најголемиот противник Роџер Федерер, кој во овој избор победувал дури пет пати. Од фудбалерите најдобро пласирани се играчите за врска на Барселона и шпанската репрезентација Андрес Иниеста и Чави Ернандес, кои ги заземаат 5. односно 6. место. Организатор на изборот е Полската новинска агенција (ПАП), а во него учествуваат 25 европски новински агенции. Резултати од гласањето: 1. Рафаел Надал (Шпанија/тенис) 179 бода 2. Себастијан Фетел (Германија/Ф1) 155 3. Бланка Власиќ (Хрватска/атлетика) 114 4. Марит Бјерген (Норвешка/скијачко трчање) 93 5. Андрес Иниеста ...
сите 12 | | | веќе видена

По две лигашки ремија во низа, фудбалерите на Тотенхем се вратија на победничките патеки на натпреварот од 19-то коло од англиската Премиер лига... „Спарсите“ вчера беа подобри со 2:1 од Астон Вила, домашната екипа на Вила Парк, со двата гола на нивниот најдобар стрелецо ваа сезона Рафаел ван дер Варт. За холандскиот фудбалски интернационалец, кој вчера се врати во тимот на Тотенхем по четиринеделната пауза. денешните погодоци беа седми и осми лигашки во дванаесеттиот натпревар од сезоната и со нив гостите до 82-та минута имаа резултат кој значеше мирна завршница. Но, потоа домашните играчи внесоа малку возбуда во натпреварот откако што Марк Албрајтон го постигна својот четврти погодок сезонава. Треба да се нагласи дека тимот од Вајт Харт Лејн од 27-та минута играше со играч помалку откако што Џермејн Дефо со лакт в лице го удри Џејмс Колинс.
сите 5 | | | веќе видена

next