Спорт Денес

Менаџерот на Челси, Карло Анчелоти упати остри тонови кон тимот на Арсенал со кој треба да го одиграат големото лондонско дерби кое е на програмата на 27. Декември. Според италијанецот, топџиите се исплашени од Дидие Дрогба и од фактот дека тој секогаш игра фантастично во натпреварите против нив. Дрогба во 13 натпревари против Арсенал има постигнато 13 погодоци. „Мислам дека во Арсенал се плашат од Дрогба бидејќи тој секогаш играл многу добро против нив. Ако Дидие игра на истиот начин и во понеделник, имаме огромни шанси за да победиме“. „Тие ќе вложат доста сили во тоа да го сопрат, но ние ќе се обидеме да ги најдеме нивните слаби точки. Имавме многу проблеми со повредени играчи па мораше дел од младите да ја преземат одговорноста за која што не беа спремни, но се си иди на свое место“, изјави Анчелоти.
сите 4 | | | веќе видена

Реал Мадрид ја испрати својата божиќна честитка кон симпатизерите на Кралскиот Клуб. Со чаша шампањ во раката претседателот Перез, тренерот Мурињо и двајцата капитени Касиљас и Серхио Рамос ги поздравија сите мадридисти. „Сакам сонот на сите мадридисти да се претвори во реалност. Имаме млад тим со многу квалитет, гладен за успех и го имаме најдобриот тренер во светот. Поставивме основа за една успешна 2011 година“ , убеден е претседателот. „Сакам да празнуваме сите заедно на Сибелес во 2011 година, зошто да не се случи тоа?“, се запраша Мурињо. „Клучот кон успехот е обединувањето кое го имаме во соблекувалната“ , убеден е Икер. Рамос пак од друга страна си ја посака десетата титула во Лигата на Шампионите во текот на Мај 2011 година.
сите 2 | | | веќе видена

Антонио Касано ќе биде единственото ново засилување во редовите на Милан во текот на зимскиот трансфер период, откри тренерот на тимот Масимилиано Алегри. Италијанскиот стратег веќе најави дека неговиот план е да го користи Касано како централен напаѓач заедно со Златан Ибрахимовиќ. „Се радувам што ќе работам со Касано. Таквите фудбалери лесно се адаптираат кон секој клуб. Мислам дека нема да имам никакви проблеми со него“. „Земајќи ја во предвид тешката повреда на Инѕаги, Касано ќе игра како напаѓач. Повеќе засилувања нема да има. Милан е доста добро изграден тим“, кажа Алегри цитиран од Фудбал Италија.
сите 4 | | | веќе видена

Премиер Лигата ја откри датата за преигрување на одложениот дерби натпревар помеѓу тимовите на Челси и Манчестер Јунајтед. Средбата ќе биде одиграна на први март, датата може да биде променета доколку еден од двата тима игра преигрување на натпреварот од петото коло во Купот на Англија. Доколку и двата тима отпаднат пред тој круг тогаш дербито може да биде одиграно и во последната недела од месец Февруари. Според програмата, дуелот требаше да биде одигран на Стемфорд Бриџ на 19. Декември но истиот беше одложен поради силни снежни врнежи.
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини доста остро го изрази своето незадоволство во однос на поведението на младиот италијанец Марио Балотели. Според стратегот, поранешниот играч на Интер не го дава својот максимум во работата а тоа може да му донесе многу непријатности. 20-годишниот голгетер беше еден од најслабите на теренот при поразот од 1-2 од Евертон во понеделникот а тоа со сигурност ќе го чини првотимски статус во наредниот дуел против Њукасл. „Ако Марио заслужи да игра - ќе игра, доколку не заслужи - нема да игра. Сигурно е дека доколку не работи доволно нема да игра. Тој има фантастична техника и е многу добар фудбалер, но за да успее мора да дава 200% од себе“. „Навистина е специјален играч, но треба да ја дава целата своја енергија на теренот и да работи машки, како останатите. Тој треба да се смее повеќе, незнам зошто не изгледа среќен“. „Манчестер не е како Милано, но едноставно тој како професионалец мора да го прифати тоа што му се нуди тука“ , изјави Манчини, кој од почетокот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер категорично ги демантираше гласините дека ќе го земе под наем поранешниот капитен на Англија, Дејвид Бекам. Во овој момент играчот за врска на ЛА Галакси бара тим во Европа каде што ќе продолжи да игра редовно, откако сезоната во МЛС лигата веќе заврши. Пред 2 години 35-годишната ѕвезда преговараше со топџиите но и тогаш тие преговори завршија со неуспех. „Со задоволство би го земал Бекам, но во овој момент располагаме со Насри, Валкот, Росицки, Аршавин и Ебуе, тие можат да играат на неговата позиција така да едноставно за него нема место“ , прокоментира францускиот стратег. Во исто време тренерот на Јунајтед, Сер Алекс Фергусон исто така ја отфрли можноста Бекс да се врати на Олд Трафорд каде што ги одигра најдобрите години од својата фудбалска кариера. „Нема да го земеме Дејвид поради неговата возраст. Никогаш не сум донел толку возрасен фудбалер, освен Хенрик Ларсон, кој беше тука само за еден месец“ , прокоментира Ферги.
сите 5 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон го советува португалското крило на тимот Нани да заборави на „Златната топка" и да се концентрира на настапите на теренот и на подобрувањето на формата на клубот. Португалецот сподели пред два дена, дека неговата цел е да го освои престижното признание и изрази надеж дека ќе успее да го стори тоа следната година. Нани успеа да блесне со полна пареа на „Олд Трафорд" пред една и пол година и веќе се гледа дека самодовербата му е доста подигната. Но, тоа не му се допаѓа толку многу на Ферги кој сака од својот играч да се претстави се подобро и подобро, наместо да мисли за индивидуални награди. „Не се плашам особено многу за тоа дали некој мој играч нема да ја освои „Златната топка", ако треба да бидам искрен. Целта ми е тимот да постигнува успеси и фудбалерите да се претстават многу на теренот. Истата цел треба да ја има и Нани, наместо да мисли за индивидуални награди.“ - рече Фергусон. „Тој е одличен фудбалер, никогаш не ги пропушта тренинзите и секогаш ...
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот на Јувентус Алберто Аквилани повторно потврди дека се залага за опстанок во Торино, а не кон враќање во Ливерпул на крајот на сезоната. Италијанскиот фудбалер е под наем за целата сезона во гигантот на Серија А, откако „бјанконерите" не се одлучија да го доведат за постојано во текот на летото. Поранешниот играч од средниот ред на Рома сака да остане во Италија и вели дека ја пронашол неговата најдобра форма за себе под раководство на тренерот на „старата дама" Луиџи Дел Нери. „Се чувствувам добро и повредите од англискиот период се зад мене." - рече Аквилани за клупскиот сајт на „црвените". „Имав некои тешки моменти, но со труд и со помош на оние кои ме сакаат, ги надминав. Сакам да останам во Италија, во Торино. Тука се преродив себе." „Дел Нери е одличен тренер, не подготвува добро и создаде услови за одлична работа во тимот. И ако зборува за освојување на титулата, тогаш има причина."
| | веќе видена

Напаѓачот на италијанскиот вицешампион Рома, Жулио Баптиста е пред враќање во англиската Премиерлига. Бразилецот, кој е резерва во составот на Клаудио Раниери и сигурно ќе го напушти клубот, призна дека до него има интерес од англиски клуб, според информации на „Ток Спорт" тој интерес доаѓа е од Тотенхем, но се прецизира дека сеуште нема ништо официјално. Искусниот фудбалер играше во Арсенал во 2006 година, но тотално разочара со настапите во Премиерлигата и успеа да постигне само 3 гола за 24 натпревари. Тој призна пред шпанското радио „Канал Сур" дека постои веројатност повторно да се врати во англиската престолнина. „Има интерес, но нема ништо официјално. Добив понуди од Бразил и Англија." - рече напаѓачот, кој е посакуван и од шпанската Малага. „Во моментов размислуваме за варијантите и со мојот агент треба да го избереме најдоброто решение за мојата иднина, бидејќи сепак морам да играм.“ - додаде тој. Доколку помине на „Вајт Харт Лејн", Бразилецот ќе стане вториот поранешен фудбалер на „топџиите", кој ...
| | веќе видена

Манчестер Сити е на чекор од доведување на Давид Луиз од Бенфика. Според најголемиот португалски спортски весник „А Бола", „граѓаните " ќе извадат импресивни 30 милиони евра за бразилскиот централен дефанзивец. Менаџерот на Сити, Роберто Манчини го сакаше Луиз уште во текот на летото, но тогаш до договор не дојде. Сега сепак Италијанецот го обнови својот интерес кон одбранбениот играч и сака да го доведе во својот состав по секоја цена. Британските медиуми, пак, тврдат дека тоа нема да биде единствениот трансфер за „небесносините" во Јануари. Тимот од „Истлендс“ ќе се обидат да земат и квалитетен напаѓач, бидејќи Емануел Адебајор скоро сигурно ќе го напушти тимот. Карлос Тевез, пак, најверојатно, ќе го следи текот на летото. Поради овие причини Манчини сакал уште отсега да се обезбеди со нов офанзивен играч.
сите 2 | | | веќе видена

Милан пројавува силен интерес за одбранбениот играч на Рома, Филипe Мексес, говорат медиумите во Италија. 28-годишниот фудбалер станува слободен агент во текот на летото, бидејќи неговиот договор со „волците" истекува. „Росонерите" ќе го искористат токму овој факт и ќе се обидат да земат Французинот по крајот на сезоната. Неодамна потпретседателот на Милан, Адријано Галијани објави дека клубот засега не планира да доведува одбранбен играч, туку напаѓач. Ова уште ќе се промени во текот на летото, кога задолжително ќе бидат земени еден или двајца дефанзивци. Освен Мексес, на листата на „росонерите" се наоѓаат уште Грегори ван дер Вил од Ајакс и бугарскиот репрезентативец Станислав Манолев од ПСВ Ајндховен.
| | веќе видена

Крилото на Атлетико Мадрид - Симао Саброса, веќе е фудбалер на Бешикташ, потврдија од турскиот клуб. Договорот на Португалецот со „јорганџиите“ му завршува на крајот на оваа сезона, но раководството на „црните орли" не им било проблем да платат 900 илјади евра за да го донесе во своите редови уште сега. Условите за самиот фудбалер пак не се воопшто лоши, откако добил договор за 2 и пол години. Симао ќе добие цели 2.2 милиони евра до крајот на оваа сезона, а за следните две години ќе земе уште 2.5 милиони. Пред да се пресели во Атлетико Мадрид, Симао беше член на лисабонска Бенфика каде го истакна своето име во европскиот фудбал. Симао веќе се повлече од дресот на репрезентацијата на Португалија по Светското Првенство во Јужна АФрика.
сите 5 | | | веќе видена

Портпаролот на Барселона, Антони Фреикса ги откри плановите за летната подготовка на каталонскиот клуб пред почетокот на сезоната 2011/2012. На 21. и 22. Јуни во Минхен „сино-црвените" ќе играат на пријателскиот турнир во „Ауди Купот". На 25 „каталонците“ имаат контролен меч во хрватскиот град Сплит. Од 27. Јули започнува турнејата на Барса во САД. Таму тимот ќе се сретне со тимовите на Манчестер Јунајтед, Милан и мексиканскиот претставник Америка. Летната подготовка на Барселона ќе донесе околу 6,2 милиони евра во трезорот на каталонскиот клуб.
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон вели дека очекува голманот Едвин Ван Дер Сар да се откаже по завршувањето на првенството. 40-годишниот Холанѓанец има 19 натпревари оваа сезона, тој играше во важните натпревари на тимот во Премиерлигата и во Лигата на Шампионите, каде што додека настапуваше за тимот во фазата по групи не прими гол. Но Фергусон вели дека Ван Дер Сар најверојатно ја игра последната сезона за „црвените ѓаволи". Како играч на Манчестер Јунајтед има три шампионски титули и една во Лигата на шампионите од 2005-тата година кога пристигна од Фулам. Се очекува холандскиот голман да преземе тренерска улога во клубот по откажувањето од професионалниот фудбал. Запрашан дали навистина Ван дер Сар ја потврди својата одлука, Фергусон одговори: „Ние не сме дискутирале до овој момент, но Едвин Ван Дер Сар е играч во моментов на нашиот клуб и ние сакаме тој да остане на теренот што е можно подолго."
сите 5 | | | веќе видена

Вчера шпанскиот фудбалски стратег Рафаел Бенитез, по низата лоши резултати, заработи отказ од страна на раководството на Интер. Токму поради тоа, поранешниот менаџер на Ливерпул во изјавата за италијанската новинска агенција АНСА испрати низа благодарности до сите луѓе во неговиот поранешен клуб. „ Сакам да им се заблагодарам на сите за поддршката што ми ја покажаа за време на мојот престој во Интер - на играчите, на администраторите во клубот и на навивачите кои постојано беа со нас .“ „ На крајот, имам желба да му се заблагодарам на претседателот Масимо Морати кој ме избра токму мене за наследник на Жозе Мурињо .“ „ Чувствувам огромна тага поради раскинувањето на соработката со Интер пред се поради фактот што се повлекувам од еден толку голем клуб и му посакувам максимални спортски успеси во иднина .“ - изјави Бенитез.
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Арсенал и репрезентативец на Русија, Андреј Аршавин за трета година по ред уште еднаш стана спортист на годината во анкета на Рускиот центар за истражување на јавното мислење. Аршавин беше прв во анкетата, но бројот на гласовите за него се намалија од 18 проценти во 2009 година на 11 проценти во 2010 година. Натпреварувачот во уметничко лизгање Евгениј Плушченко е на второто место со 5 проценти, а на трето место е натпреварувачката во скок со стап Елена Исинбаева - 3 проценти. Андреј Аршавин сепак оваа година не беше толку брилијантен како минатата каде на почетокот на 2009-та премина во Арсенал и покажа маестрални игри уште од почетокот за „топџиите“. Во оваа година Русинот не беше константен во своите натпревари и тоа е една од причините за неубедливата победа над останатите спротисти во Русија.
| | веќе видена

Капитенот на германската репрезентација Михаел Балак призна дека размислувал да се откаже од фудбалот. Тешката повреда која ја доби во Мај пред Светското првенство и во Септември набргу по рехабилитацијата го навеле играчот за врска на овие мисли. „Секако, се плашам дека можеби тоа е крај. Беше важно да размислува за ова прашање. Иако не сакав да го прифатам тоа, требаше да размислам за двете можности.“ „Уште пред светското имав некоја идеја што ќе се случи потоа. На 33 години човек сигурно може да заврши со националниот тим. Но, по повредата си реков дека е подобро да не земам избрзани одлуки, за кои ќе жалам потоа." - раскажа Балак.
| | веќе видена

Претседателот на европскиот и италијански шампион Интер Масимо Морати по раскинувањето на договорот со веќе порашениот стратег на клубот Рафаел Бенитез се огласи пред италијанските медиуми. Тимот на нашиот најдобар фудбалски репрезентативец Горан Пандев вчера и официјално го распушти Рафа Бенитез по низата катастрофални резултати во текот на првата полусезона. „ Навистина ми е жал што заврши соработката со Бенитез, но разделбата со него беше неизбежна .“ - изјави Морати, но одби да зборува за конкретниот наследник на шпанскиот стратег: „ Сите тренери во светот се моментално потенцијални кандидати за менаџерската позиција на Интер, и сите привлекуваат внимание за мене .“
сите 5 | | | веќе видена

Соиграчот на нашиот репрезентативец Горан Пандев во Интер, Дејан Станковиќ е прогласен за најдобар фудбалер на 2010-та година во Србија. 32-годишниот играч од средниот ред навистина ја заслужи оваа награда, која по втор пат ја освојува во својата кариера по 2006-та година. Станковиќ имаше одлична сезона со Интер, со кој ја освои Лигата на Шампионите, италијанската титула и италијанскиот Куп, а изминатиот викенд и светското клупско првенство. Тој беше и дел од националниот тим на Србија кој учествуваше на Светското фудбалско првенство во Јужноафриканската Република ова лето. Дејан наградата ќе ја доби на специјалната церемонија која ќе се одржи на 28-ми декември во Белград. За најдобар фудбалски тренер во Србија е избран пак Милован Рајевац. 56-годишниот Рајевац ја доведе Гана го четвртфиналето од Мундијалот во Јужна Африка, а интересно е тоа што истата награда ја доби и на изборот во Гана.
сите 4 | | | веќе видена

Тренерот на рускиот фудбалски шампион Зенит од Санкт Петерзбург - Лучијано Спалети го напушти неговиот сега веќе поранешен клуб за да ја преземи клупата на светскиот првак Интер. И покрај многуте изјави на официјалните претставници на рускиот клуб дека италијанецот ќе го доодработи својот договор, тој сепак си ги спакува куферите и си замина. Ова денеска го потврди и самиот Спалети за рускиот сајт „Ногомјач.ру“ „ Не можам да седам на едно место, таков човек сум. Тука во ладната Русија сега морав да живеам четири месеци без фудбал за време на паузата .“ „ Размислив добро околу тоа, разговарав со моите челници и решив да го прифатам предлогот на Интер .“ - изјави Спалети.
| | веќе видена

next