Спорт Денес

Напаѓачот на Баерн Минхен, Мирослав Клосе објави дека по секоја веројатност ова му е последна сезона во дресот на баварците. Од почетокот на сезоната, 32-годишниот голгетер е тешка резерва во составот на Луис ван Гал и има голема веројатност да се пресели во италијанската Серија А во текот на оваа зима. Сериозен интерес кон играчот има од страна на Лацио, додека според италијанскиот весник Кореире дело Спорт, торинскиот гигант Јувентус исто така се интересира за услугите на стрелецот, кој може да дојде во Торино како позајмен играч до крајот на сезоната. Клосе има договор со баварците до летото 2011 година но сумата за која тој може да си замине во овој момент е околу 4 милиони евра. Раководството на Лацио истовремено има интерес и кон уште еден фудбалер на Баерн - Диего Контенто, кој е проценет на 7,5 милиони евра.
| | веќе видена

Златан Ибрахимвоиќ минатото лето ја напушти екипата на Барселона во многу лоши односи со тренерот на каталонската екипа Пеп Гвардиола. За колку лоши односи станува збор, сведочи и една епизода од шпанските и италијанските спортски медиуми која исплива на површината на светската јавност во текот на овие неколку дена. Неколку шпански и италијански портали, повикувајќи се на информациите на шпанската радио-станица „Она ФМ“, ја објавија епизодата која се случила кога летоска Ибрахимовиќ во присуство на претставници на Барселона и Милан го потпишувал договорот за трансфер од шпанскиот во италијанскиот клуб. „ Не, сеуште нема да потпишам .“ - изјавил во еден момент Ибрахимовиќ и го фрлил пенкалото. Сите запрепастено го погледнале, а шведскиот напаѓач продолжил. „ Ќе потпишам единствено ако ми ветите дека ќе ја пренесете единствената порака која ја имам за Гвардиола .“ Присутните во канцеларијата, меѓу кои, секако, не бил Гвардиола, се запрашале за што станува збор, па напнато и нестрпливо го чекале одговорот на ...
сите 6 | | | веќе видена

Тренерот на италијанскиот гигант Милан Масимилиано Алегри е многу среќен што ќе може да работи со Антонио Касано, кој според неговите зборови ќе биде единственото ново зимско засилување на тимот. Напаѓачот на Сампдорија веќе ги договори сите услови со „росонерите“ и сега се очекува само неговото официјално претставување пред навивачите на Милан. Потпретседателот на клубот Адриано Галијани и претседателот Силвио Берлускони веќе признаа дека фудбалерот од Бари веќе е на пат кон Сан Сиро и ќе го засили тимот. „ Мило ми е што ќе имам можност да работам со играч каков што е Касано. Големите играчи можат лесно да се прилагодат на каква било ситуација, па се сомневам дека Антонио ќе има проблеми со тоа .“ - изјави тренерот на Милан. „ На која позиција ќе игра? Ќе продолжам да ја воведувам шемата 4-3-2-1, а Антонио ќе може да игра како прв напаѓач, бидејќи Пипо Инзаги е повреден.“ - додаде италијанецот . „ Што се однесува до тоа дали ќе ангажираме нови фудбалери, одговорот мој е - не. Мислам дека немаме потреба од ...
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Арсенал Маруан Чамак е поласкан од споредбата со ѕвездата на Челси Дидие Дрогба, со кого ќе ги измери силите во големото лондонско дерби во понеделник меѓу „Сините“ и „Топџиите“. „ За мене претставува огромна чест тоа што сум споредуван со Дрогба, иако знам дека сум многу далеку од неговото ниво .“ - скромно изјави младиот талент на „топџиите“. „ Дрогба секогаш бил одлична конкуренција против било која екипа во Европа. Постојано игра на неговото максимално ниво и поради тоа бележи толку добри резултати .“ „ Едноставно, многу го почитувам за се што постигнал во животот и покрај тешкотиите. Мислам дека тој за напаѓачите претставува пример за идеално однесување .“ „ Ме радува што неговиот труд е навистина ценет. Му посакувам многу среќа и се надевам дека и јас ќе го достигнам неговото ниво, иако тоа е премногу високо .“ - изјави Чамак.
| | веќе видена

Големата ѕвезда на германскиот Волфсбург Еден Џеко повторно изрази желба да игра во италијанската Серија А, и покрај интересот од Англија кон него. Во овој момент иднината на Босанецот не е воопшто јасна. Тој изјави за „Кориере дело Спорт", дека ќе остане во овој клуб до Јуни, но потоа ќе го напушти и ќе ја побара среќата на друго место. Интерес за него сигурно има, а до овој момент јасно е дека клубови како Манчестер Сиит и Челси се подготвени да извадат на маса добри понуди, само и само да го доведат во своите редови. „Би сакал да играм во првенството, во кое беа Шевченко и Роналдо." - рече Џеко, кој посочи дека приоритетот му е поврзан со трансфер во Серија А. Од Волфсбург сакаат да добијат за голгетерот сума од висина на 30 милиони евра. Се смета дека Јувентус е фаворит за неговиот потпис, иако од Манчестер Сити и Баерн исто така сакаат да го доведат во своите редови. Клубот на поранешниот ас на Теплице во моментов се наоѓа во многу тешка криза и го завзема 13-тото место на табелата во Бундеслигата, што ...
| | веќе видена

Менаџерот на актуелниот премиерлигашки шампион Челси Карло Анчелоти како божиќен порадок од своите играчи очекува серија победи - прво во лондонското дерби со Арсенал, а потоа и со Болтон. „Сините" успеаја беспрекорно да ги освојат последните две гостувања на Емирати и сигурно ќе излезат со соодветен психолошки став, но тоа не значи дека Арсенал нема да се бори за трите бода. „ Не знам дали тоа е предност ли не. Арсенал има премногу добри фудбалери во својот состав кои поседуваат огромни фудбалски вештини .“ - изјави Анчелоти. „ Очигледно ќе сакаме да го постигнеме истиот резултат, а Арсенал може да игра фантастичен фудбал. Сепак, тие имаат проблеми во дефанзивата и ние ќе се обидеме да го искористиме тој нивни хендикеп .“ „ Натпреварот има огромна важност пред се поради фактот дека и двата тима се борат за шампионската титула. Арсенал, Манчестер Сити и Тотенхем имаат шанса да се борат за првата позиција. Ќе биде балансирана трка бидејќи не сме само ние способни да го подигнеме шампионскиот трофеј .“ - ...
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини побара од Карлос Тевез да се извини официјално на навивачите на тимот за својата молба да биде поставен во трансферот листа. Првично Тевез посака да го напушти „Истлендс“, а потоа направи свртување од 180 степени, објавувајќи дека ќе остане и дека е посветен целосно на тимот. Манчини сепак го сподели своето мислење дека аргентинскиот репрезентативец треба да ги прифати последиците од своите активности. „Не знам што да ви кажам. Можеби Карлос треба да се извини. Многу е важно сега да игра добро и да постигнува погодоци голови. Обожавателите сепак продолжуваат да го сакаат." - рече Роберто Манчини.
| | веќе видена

„ Засекогаш сакам да останам во фудбалот, бидејќи тоа е мојот живот .“ - изјави играчот за врска на Барселона и шпанската репрезентација Андрес Иниеста. Кандидатот за освојување на „Златната топка“ на ФИФА и Франс Фудбал во изјавата за „Марка“ рече дека еден дена апсолутно се гледа на местото кое денеска го зазема Хосеп Гвардиола: како тренер на првиот тим на Барса. „ Би сакал да останам во Барселона и да работам како прв тренер на клубот. Ако не бидам доволно добар, тогаш барем да го водам вториот тим, или тренер за физичка подготовка. Не знам што би можел да работам друго во животот .“ - изјави 26-годишниот фудбалер. Иниеста беше стрелец на погодокот кој на шпанската фудбалска репрезентација и го донесе најголемиот успех во историјата: шампионската титула на Светското првенство во Јужна Африка. „ Гол важен како оној против Холандија во продолжението од финалето на Светското првенство може целосно да го промени животот на еден човек, но не треба да ја промени самата личност. Го правам она што го правев и ...
сите 2 | | | веќе видена

Ливерпул ќе излезе со капитенот си Стивен Џерард во натпреварот од англиското првенство против Блекпул. Играчот за врска заздрави од повредата и неговото враќање зависи само од состојбата на теренот на „Блумфилд Роуд". „Се прашувам многу кога ќе размислам за враќањето на Стивен во составот, но сепак треба да одлучам. Тоа ќе има психолошка предност на тимот, кој треба да одигра 5 натпревари за 15 дена. Божиќната програма може да ги промени позициите на секој клуб во елитата." - рече менаџерот на „црвените" Рој Хоџсон. Работите во Блекпул се на спротивен правец. Капитенот Чарли Адам отпаѓа со сигурност од натпреварот, откако доби петти жолт картон и автоматски казна од еден натпревар. Мет Џилкс, Крис Беишам и Били Кларк страдаат од повреди на колената, додека Марлон Хервуд се лекува од истегнување.
сите 2 | | | веќе видена

Во 23 часот по средноевропско време, за Божиќ, Стејплс Центарот во Лос Анџелес ќе биде домаќин на можеби најголемото дерби сезонава во НБА Лигата. Претпоставувате: се среќаваат актуелните прваци во лигата Лејкерси и Мајами. Флоридската екипа во декември доживеа само еден единствен пораз (Далас), а двете нови имиња во клубот, ЛеБрон Џејмс и Крис Бош, во тој период докажаа дека потполно се прилагодиле на новиот состав. Најголемата постоечка сила која Мајами од претходно ја имаше е Двејн Вејд, кој во четвртокот не заигра на гостувањето кај Феникс поради болките во левото колено. Сепак, споменатата повреда веројатно нема да го спречи Вејд да настапи на големото дерби, кај Лос Анџелес Лејкерс. „ Ни петокот не тренирав, но чувствувам дека коленото функционира се подобро и подобро. Имам во план да настапам против Лејкерси и се надевам дека ништо нема да тргне наопаку пред почетокот на натпреварот .“ - најави Вејд, за огромна радост на навивачите на Мајами.
сите 35 | | | веќе видена

41-годишниот бразилски стратег, Леонардо, на 29-ти декември и официјално ќе го преземе тренерското кормило на актуелниот шампион на Италија и Европа, милански Интер. Италијанскиот печат непосредно по објавувањето на оваа информација започна да предвидува кои би биле новите засилувања кои, во јанаурскиот преоден рок или на крајот од сезоната, би можел да ги побара новиот тренер на Интер, кој минатата сезона го трениераше градскиот ривал Милан, но поради честите конфликти со претседателот Силвио Берлускони мораше да го напушти клубот. Така се пишува дека првата желба на Леонардо е Кака, бразилскиот играч за врска кој оваа сезона не одигура ниту една минути за својот мадридски Реал поради повредата и операцијата на менискусот на коленото. И покрај фактот што менаџерот на Реал Жозе Мурињо со огромна желба го очекува назад во составот, каде треба да се врати во јануари, Интер во текот на месецот сепак ќе се обиде да го доведе одличниот играч во Милан. Вториот кој брифира на листата желби на Леонардо е уште еден ...
сите 14 | | | веќе видена

Фудбалерите на Ливерпул сезоната не ја започнаа според посакуваното, но како што таа одминуваше резултатите беа се подобри и подобри. Така, „црвените“ лесно ја поминаа групата во второто по ред елитно европско натпреварување - Европа Лигата, а моментално се на деветтата позиција од табелата во Премиер лигата. Во текот на последните неколку сезони многу работи во играта на Ливерпул зависат од формата на одличниот шпански напаѓач Фернандо Торес. Ако тој се наоѓа во добра форма Ливерпул победува, но ако „не му е денот“ и клубот од Енфилд манифестира таква игра. Оваа сезона во најсилната англиска фудбалска лига Торес одигра 16 натпревари, и постигна пет погодоци со четири асистенции. „ И понатаму верувам во Торес и сметам дека тој е најдобриот фудбалер во светот .“ - изјави Рој Хоџсон, тренерот на Ливерпул, за играчот кој во последно време неколку пати беше на излезните врати на клубот. Челси и Манчестер Сити го бараа шпанецот, и нудеа големи суми на пари. „ Играме добро и создаваме шанси. Тоа е гаранција за ...
сите 3 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалски стратег Леонардо и официјално ќе го наследи Рафаел Бенитез на тренерската позиција во актуелниот италијански и европски шампион Интер, тврдат бројните италијански весници, меѓу кои најгласен е „Газета дело Спорт“. Двете страни успеале да постигнат договор за соработка која ќе трае до јуни 2012-та година, со можност за продолжување на уште една година. Леонардо ќе зема плата од 2.5 милиони евра, а веста официјално се очекува да биде објавена веќе утре, додека на 29-ти декември оваа година ќе се одржи првото негово соочување со ѕвездите на „нероаѕурите“. Бразилецот, според италијанските медиуми, во трката за тренер на тимот на нашиот Горан Пандев го победил Лучијано Спалети, кој стана шампион на Русија со Зенит. Леонардо беше цели тринаесет години дел од Милан како играч, директор и тренер, откако минатата сезона дебитираше на клупата на најлутиот ривал на Интер - Милан. Овој потег од страна на првиот човек на „нероаѕурите“ Масимо Морати е голем удар за „росонерите“, но и одмазда од ...
сите 17 | | | веќе видена

Менаџерот на актуелниот премиерлигашки вицепрвак Манчестер Јунајтед Алекс Фергусон во битката за титулата сезонава очекува да учествуваат вообичаените претенденти - Манчестер Јунајтед, Челси и Арсенал. Шкотскиот фудбалски стратег ги отфрли анализите на многуте англиски фудбалски експерти дека Манчестер Сити и Тотенхем може да конкурираат за освојувањето на најпрестижната англиска титула оваа сезона. „ Мислам дека не постојат други тимови, освен Манчестер Јунајтед, Челси и Арсенал кои би можеле да се борат за шампионскиот трофеј во текот на сезонава .“ „ Хари Реднап постојано зборува дека Тотенхем исто така има шанси да стане првак, но тие играат и во лигата на Шампионите, што е нешто ново за нив и мислам дека нема да го издржат темпото .“ „ Од друга страна пак, Манчестер Сити настапува во Лигата на Европа, што е исто така една навистина тешка задача за нив, па ни тие не можат да му се заканат на првопласираниот тим .“ - смета Фергусон.
сите 2 | | | веќе видена

Официјално сеуште најдобриот фудбалер во светот, аргентинецот во Барселона Лионел Меси, на божиќното утро допатува дома во Аргентина, каде беше пречекан од тамошните бројни новинари. „ Лично, за мене оова беше добра година, освен тоа што на Светското првенство работите не се одвиваа онака како што посакував .“ „ Но, пред нас е година во која не чека Копа Америка, која згора на се е во наша организација. Мојата цел е да победиме на турнирот на најдобрите јужноамерикански тимови .“ - изјави Меси. Кога е во прашање скорешното доделување на наградата за најдобар фудбалер во 2010-та година, која Франс Фудбал и Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) заедно ќе му ја доделат на славеникот на 10-ти јануари во Цирих, Меси смета дека овојпат нема да победи. „ Мислам дека оваа година ќе победат некои од моите соиграчи, но не можам да тврдам дали тоа ќе биде Чави, или пак Иниеста .“ Напаѓачот на Барселона на годишниот одмор во Аргентина ќе остане до втори или трети јануари идната година.
сите 8 | | | веќе видена

Немања Видиќ, Андерсон и Мајкл Овен и понатаму се под прашање за мечот на Манчестер Јунајтед против Сандерленд. Првите двајца се болни од грип, додека напаѓачот не е во форма по подолгото лекување од повредата. Добрата вест за Сер Алекс Фергусон доаѓа од спротивниот камп. Тимот на Сандерленд нема да може да смета на Дани Велбек, кој ќе биде запрен од игра со клаузулата во договорот на позајмицата од Јунајтед до „црните мачки". Ли Кетермол пак е казнет за добивање на петти жолт картон. Манчестер Јунајтед е лидер во Премиерлигата, а „црвените ѓаволи“ утре ќе го пречекаат Сандерленд на „Олд Трафорд“ во 16 часот по наше време.
сите 2 | | | веќе видена

Рафаел Ван дер Варт се опорави од истегнувањето и ќе игра за составот на Тотенхем на мечот од англиското првенство против Астон Вила. Холанѓанецот, кој отсуствуваше околу еден месец од тренинзите на Тотенхем, постигна два гола на „Вајт Харт Лејн" при првата средба меѓу Тотенхем и Астон Вила во сезоната. „Ќе играме три или четири натпревари за десет дена и ќе биде тешко, но и пријатно. Ги очекувам овие дуели со нетрпение." - рече Ван дер Варт за официјалната веб-страница на Тотенхем. Дефанзивецот Јанес Кабул и играчите од срениот ред, Нико Крањчар и Џермејн Џенас исто така се заздравени и подготвени за игра, но искусниот дефанзивец Вилијамс Галас сеуште се лекува од повредата.
сите 3 | | | веќе видена

Еден од италијанските гиганти, тимот на Рома ќе се обиде да го доведе голманот на Манчестер Сити, Шеј Гивен на позајмица до крајот на сезоната, соопштува „Дејли Меил". 34-годишниот Ирец е резерва кај „граѓаните", бидејќи менаџерот Роберто Манчини смета на Џо Харт оваа сезона. Гивен не ја крие желбата да го напушти Сити во Јануари и Рома е една од опциите пред него. Според информации низ медиумите, селекторот на Ирска Џовани Трапатони го препорачал Шеј Гивен на Рома. Шеј Гивен минатата година беше прв избор на „граѓаните“ од „Истлендс“, но таа сезона Џо Харт беше позајмен на Бирмингем. Оваа сезона младиот талентиран голман покажа одлични партии во дресот на „небесносините“ и тоа му го зацементира стартното место на голот на тимот на Роберто Манчини. Гивен се пресели во редовите на Манчестер Сити пред 2 години кога од Њукасл премина во тогашниот состав на Марк Хјуз и веднаш се најде на голот на тимот од синиот дел на Манчестер. Но, од почетокот на оваа сезона Гивен редовно ја грее клупата на „граѓаните“ и ...
сите 2 | | | веќе видена

Италијанскиот шампион Интер веќе официјално има нов тренер и тој се вика Леонардо. Веста за назначувањето на легендата на Милан беше објавен во клупскиот сајт на „нероазурите". Договорот на младиот специјалист со гигантот од Милано е до крајот на Јуни 2012 година, а целите пред него ќе бидат сосема логично доста високи. Назначувањето на Лео како тренер на Интер дефинитивно е многу тежок удар за големиот непријател на тимот Милан и за Берлускони и Галијани. Причината за тоа е дека поранешниот бразилски репрезентативец е клубска икона на „росонерите" и дури беше тренер на тимот до пред неколку месеци, но на крајот беше отпуштен од клубот на доста лош начин. Бразилецот во Интер го заменува шпанскиот стручњак Рафаел Бенитез, кој го напушти тимот пред два дена откако го прекине договорот на заеднички договор. 41-годишниот тактичар ќе ја започна својата работа на 29-ти Декември, кога тимот ќе продолжи со тренинг на „Апиано Џентиле". Леонардо потпиша договор вечерва, а тој ќе трае до 30-ти јуни 2012 година. Клубот ...
сите 21 | | | веќе видена

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси доби подолга пауза по празниците од останатите фудбалери на клубот. Аргентинецот отпатува за својата татковина и ќе започне со подготовки за пролетната полусезона на 2. Јануари - 4 дена по другите фудбалери на Барселона кои се собираат на тренинг базата на 29. Декември. Оваа одлука е донесена лично од тренерот на Барса Пеп Гвардиола, со цел да се одмори Аргентинецот покрај своите во својата земја. Меси ја одреди годината како исклучително успешна за него освен неговото учество на светското првенство во Јужна Африка. „Имаше многу натпревари и сосема малку одмор. Годината е успешна за мене на клубско ниво. Освен светското првенство, сè беше многу добро. Што се однесува до Златната топка, оваа награда не ме возбудува особено. Едноставно сакам да продолжам да го покажувам најдоброто од себе во индивидуален и тимски план." - коментира Лионел Меси за весникот „АС“.
сите 8 | | | веќе видена

next