Спорт Корнер

Искусниот германски напаѓач, Мирослав Клосе меже набрзо да стане нов член на Барселона. Имено, Мундо Депортиво наведува дека Барселона следното лето ќе тргне во лов на 35. годишниот германски репрезентативец.Договорот на Клосе со римскиот тим истекува по крајот на сезоната, а Барса бара искусен напаѓач за кој нема да мора да плати.Освен тоа, Клосе го одолговлекува продолжувањето на договорот со Лацио, па се очекува на лето да го напушти Олимпико.Со тоа, Клосе може да биде еден од ретките фудбалери кои на крајот од својата кариера успеале да потпишат за голем клуб, што секако е Барселона.
| | веќе видена

Италијанскиот спортски весник Corriere dello Sport ја објави листата на 40 талентирани европски играчи, но тука за жал нема ниту еден играч од Македонија. Тука се имињата како Маркињос од ПСЖ, Рафаел Варан од Реал, Џулијан Дреклсер од Шалке, Пола Погба од Јувентус … Интересно e дека нема англиски играчи, освен Нејтан Акеј и Аднан Јанузај.Голем број на играчи доаѓаат од Србија и Хрватска. Меѓу најталентираните фудбалери се Лазар Марковиќ, Немања Радоњиќ, Александар Митровиќ, Андрија Живковиќ, Никола Нинкович од Србија и Елвир Малоку, Матео Ковачиќ, Ален Халиловиќ, Анте Чориќ од Хрватска.
сите 2 | | | веќе видена

На квалификацискиот меч ФА Купот помеѓу Бароу и Атерстоун се случи навивачки инцидент.Бароу со 4-0 триумфираше на гостински терен, а гостинските фанови на крајот од првото полувреме влегле на теренот и се упатиле кон противничката трибина.Група на локални хулигани со факели направиле магла кон противничките навивачи и почнаа масовна тепачка. Неколку луѓе беа повредени , а меѓу нив, и еден постар човек кој бил удрен во лице.
| | веќе видена

Фудбалер Борусија Дортмунд и германски репрезентативец Марко Ројс и оваа сезона е во одлична форма.Покрај тоа, тој е и одличен техничар, а колку знае со топката докажа во видеото во кое очигледно го промовираше спортскиот бренд, чии копачки ги носи.За овој трик треба голема доза на среќа и фудбалско знаење, или едноставно некој што знае добро да измонтира за да се чини реалнно.Проценете сами:
| | веќе видена

Двата голмани на Шпанија зборуваа пред натпреварот со Белорусија, а нивните сонародници се специјалисти за читање од уста.Против Белорусија, во петокот вечерта бранеше Валдес, а Касиљас и Рејна седеа на клупата. За Рејнатоа не е ново, а што се однесува до капитенот на Реал Мадрид, ова е јасна порака дека мора да почне стандардно да брани, во спротивно ќе ја грее клупата на Мундијалот во Бразил.“Што гом …. сезона”- му рекол Рејна на неговиот добар пријател на загревањетопротив Белорусија.Претходно Касиљас му рекол дека не очекува, сметајќи на Лигата на Шампионите и Копа дел Реј да брани повеќе од 12 или 13 игри оваа сезона.Сепак, Икер му се доверил на голманот од Наполи.“Во овој момент не можам да замислам да го напуштам Реал Мадрид“- му рекол на колегата Касиљас и така ја негираше приказната дека во јануари сигурно го напушта клубот од Мадрид.
| | веќе видена

Фудбалерите на Мексико долго се мачеа да постигнат погодок кој ќе им донесе победа против Панама.Се играше 86 минути и во редовите на домаќинот имаше мала паника бидејќи Панама одлична играше во одбрана.Сепак, четри минути пред крајот на сцена се појави Раул Хименез. Со прекрасни и неочекувани ‘ножички на Мексико му донесе победа со која и понтаму остануваат во игра за пласман на СП Бразил 2014.’
| | веќе видена

Капитенот на фудбалската репрезентација, Горан Пандев летна кон Неапол и нема да игра на натпреварот во Јагодина против Србија.“Пандев веднаш по враќањето во Скопје од Кардиф, заминува во Неапол каде ќе се приклучи на својот тим. Тоа го побарал Наполи, кој ги собира своите играчи од репрезентациите кои имаат натпревари кои ништо не значат, за да може екипата да се подготви за големото дерби со Рома кое се игра во петок”-пренесуваат британските медиуми.Покрај Пандев, дуелот со Србија ќе го пропушти и Ванче Шиков кој ќе паузира поради картони.
сите 53 | | | веќе видена

Генералниот директор на Јувентус, Џузепе Марота истакна дека неговиот клуб можеби ќе се обиде да го донесе талентираниот Аднан Јанузај. Осумнаесетгодишниот белгиец го сврте вниманието на фудбалскиот свет и за него веќе една недела се пишува насекаде. Се знае дека Мојс ќе стори се за да го задржи, но дека и други клубови ќе пробаат да го “украдат”.Минатата година старата дама го донесе Погба, на кој му истече договорот со Јунајтед, а французинот набрзо стана еден од најважните играчи на италјанскиот тим. Ова сценарио тимот од Торино ќе се обиде да го повтори.“Дали Јунајтед треба да се плаши од новата ситуација слична на Погба? Апсолутно, да. Незнам како тогаш дозволија на Погба да се приближи крај на договорот, а да не му понудат нов. Јанузај има квалитет и се работи за играч кој ветува.” – изјави Марота
сите 11 | | | веќе видена

Поранешната “девојка на Мундијалот” од 2010 година. се уште ги полни насловните страници, иако во нејзините напори да изгради кариера во Европа, никогаш не успеа.Во моментов таа учествува во телевизиски емисии низ Америка, снима реклами, и очигледно кога почувствува дека губи од популарноста се “довери” на добра пријателка за дека и се понудени пари за да спие со еден од најдобрите фудбалери во светот.Поточно, Лариса наводно, и рекла на колешка дека таа одбила пари да спие со најдобриот фудбалер во светот. Бидејќи не постои начин да дојде до Кристијано Роналдо, медиумите во Јужна Америка, претпоставуваат дека тоа е Лионел Меси.Таа одбила, бидејќи е заљубена во нејзиното момче, исто така фудбалер Џонатан Фабра. Дали ова е само бујна фантазија на Парагвајката или уште еден лош обид да биде во центарот на вниманието ќе дознаеме наскоро.
сите 19 | | | веќе видена

Зидан не го издвои погодокот кој на Реал Мадрид му ја донесе титулата во Лигата на шампионите титула во 2002 година, ниту погодокот против Бразил во финалето од Светското првенство во Франција 1998 година.Поранешниот најдобар фудбалер на светот, сега помошник тренер на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, за француските медиуми го откри најдобриот погодок постигнат во кариерата .Изненадувачки, не беше издвоен голот од Зидан кој го направи Реал Мадрид победник воЛигата на шампионите титула 2002 година, ниту еден од погодоците против Бразил во финалето на Светското првенство во Франција 1998 година. година. Поранешниот француски репрезентативец како најдобар погодок во неговата кариера истакна дека бил на пријателскиот натпревар против Норвешка 1998. година.Натпреварот заврши со резултат 3-3 , а Зидан тогаш постигна гол за водство на Триколорите
сите 14 | | | веќе видена

Селекцијата на Белгија предводена од одличниот Лукаку синоќа на Максимир ја спушти на земја репрезентацијата на Хрватска, а незадоволните навивачи по натпреварот бараа оставки. На удар од неколку навивачи се најде и претседателот на хрватскиот фудбалски сојуз, Давор Шукер, кој на навредите не остана должен. На навивачите им покажа среден прст, пишуваат хрватските медиуми.После тоа, Шукер од обезбедувањето побарал таа група на навивачи да се отстранат од трибините. Покрај Шукер, навивачите скандираа и против селекторот на репрезентацијата, Игор Штимац.
сите 2 | | | веќе видена

Луксембург на домашен терен со резултат 4-0 е поразен од Русија, која го искористи киксот на Португалија и речиси е веќе сигурен патник за Бразил. Освен одличната претстава на русите, натпреварот го одбележа и еден навивач кој влезе на теренот и си поигруваше со обезбедувањето. На крајот сепак беше фатен. На себе немаше обележја за каков навивач станува збор, но најверојатно се работи за гостински навивач.
сите 2 | | | веќе видена

Во прашање е хроничен проблем со грбот, која беше откриен на лекарскиот преглед, но Реал одлучи да ризикува!Тоа е дискус хернија, Велшанинот не бил свесен , ниту пак му создавал проблеми.На лекарски преглед било откриено дека тоа е извор на потенцијална повреда , но Реал не сакаше да го сопре трансферпт, бидејќи тоа е повреда што се средува со операција .Бејли постојано повреден оваа сезона, но не беше во прашање грбот. Сега ситуацијата е сериозна , бидејќи ако го оперира дискусот , значи дека е можно во секое време на повторување на повредата.Игуаин го имаше истиот проблем , често пати беше повреден, а после операцијата отсуствуваше повеќе од четири месециПо операцијата , се разбира, следи период на рехабилитација, доколку Бејл, во консултација со докторите на клубот се одлучи за таквото решение , на некој начин оваа сезона , односно поголемиот дел , за него е изгубена.Затоа, тоа повеќе е веројатно дека ќе се чека финишот на првенството, односно летото, аво секој случај , порано или подоцна ќе мора на ...
сите 13 | | | веќе видена

Холандската репрезентација синоќа во квалификациите за Светското првенство со 8-1 ја победи Унгарија, а најубавиот гол на овој натпревар го постигна играчот на Баерн Арјен Робен.Погледнете и уживајте во голот кој го постигна Робен од слободен удар.
сите 2 | | | веќе видена

На неговата официјална презентација во Баерн, кој традиционално веќе со години игра во Адидас дресови, Марио Гетце ја направи првата грешка појавувајќи се во маица на неговиот личен спонзор, Најк. Тоа неговиот тим го чинеше 20.000 € , а баварскиот клуб на кого Адидас е еден од акционерите мораше јавно да се извини на оваа компанија за спортска опрема -Дека не ја научил лекција доказ е фактот дека слична работа на младата ѕвезда од Баерн Минхен и се случи и на собирот од германската репрезентација. Тој се појави во Најк штуцни на тренингот од репрезентацијата , коај е , исто така, спонзорирана од Адидас .ПР менаџерот на репрезентацијата од Германија Оливер Бироф го појаснува договорот со Адидас:“Слобода имаме само во изборот на копачките. На другите места во потполност ние сме посветени на нашиот спонзор. Иако ние немаме било какви договорни обврски со играчите по ова прашање, силно ги советуваме да се покаже посветеност кон Адидас “- рече поранешниот германскиот напаѓач, и додаде:“На крајот, и спонзорите ...
| | веќе видена

Актуелниот светски и европски шампиони Шпанијамногу се мачеше со Белорусија во натпреварот од седмото коло од Група I во квалификациите за светското првенство.Белорусија во Севиља успеа да ја сочува мрежата во првите 45 минути , па дур гостите беа и оштетени бидејќи не им беше досуденочигледен пенал откако Пике играше со рака во сопствениот шеснаесетник.На полувремето селекторот Висенте дел Боске беше принуденда го стави во игра Андрес Иниеста , па играта на Шпанија се подобри во продолжението.За Шпанија убав гол постигна Чави во 61 минута и резрвистот Негредо во 78 мин. додека во финишот од мечот Белорусите дојдоа до заслужениот почесен погодок кој го постигна Комиленко.
сите 2 | | | веќе видена

Шпанскиот фудбалер на Реал Сосиедад, Естебан Гранеро денеска ќе мора да го оперира десното колено. Гранеро денеска ќе го оперира коленото и му следува дури половина година рехабилитација. Тој ги повреди лигаментите на десното колено пред три недели во првото коло од ЛШ, кој шпанскиот клуб загуби од Шахтјор со 2-0.Гранеро инаку е фудбалер на КПР, но оваа сезона е на позајмица во Сосиедад. Освен него, во шпанскиот клуб поради повреда надвор од терените се и Чаби Прието, Давид Зурутуза, Дани Естрада…
| | веќе видена

Во првите седум кола од Сериа А фудбалерите на Рома забележаа седум победи и во Италија веќе ги гледаат како сериозен кандидат за освојување на титулата. Сепак, со тие тврдења не се согласува и менаерот на римската волчица, Руди Гарсиа, кој порача:“Рано е да се зборува за Скудето. Наполи и Јувентус се само два бода за нас. Се ќе биде одлучено многу покасно.”
| | веќе видена

Поранешната сопруга на холандскиот репрезентативец Рафаел ван дер Варт, Силвија, ужива на плажите во Мајами.Една од најсексипилните жени во светот во моментов со своите деца е на одмор во Мајами. Силвија ги искористи добрите временски услови, и со децата дојдоа на пливање, а многу мажи кои во тоа време биле на плажата останаа без здив.Силвија уште изгледа страшно, но не треба да трошиме премногу зборови, туку само да ги погледнеме следниве фотографии.
| | веќе видена

Англискиот фудбалер кој настапува за Олимпик Марсеј, Џои Бартон, го критикуваше поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед , Сер Алекс Фергусон.“Јас не сакам да бидам непристоен, но Фергусон беше голем менаџер, но како тренер беше катастрофа”- изјави Бартон на фудбалската конференција во Лондон, а потоа додаде:“Во нашата земја, се оценуваат само менаџерските вештини додека за тренерските никој не се грижи, и верувајте ми дека имаат голема разлика. Фергусон беше одличен менаџер, но тој не знае да се ниту обичен тренинг“
сите 2 | | | веќе видена

next