Спорт Корнер

Вечерва на распоредот беа натпреварите во рамките на второто коло од Лига Европа бо групата Ј. Тимот на Лацио гостуваше кај турски Трабзонспор. Домаќините поведоа во 12. минута од натпреварот, а стрелец беше Ердоган. Во 22. минута 2-0 за Трабзон, овојпат стрелец беше Миерзејевски.Лацио се враќа во 29. минита преку голот на Онази по асистенцијата на Пере. Само шест минути покасно домаќините го зголемуваат водството на 3-1 преку Пауло. Трабзон со два гола предност замина на одмор.Во 84. минута од натпреварот Лацио го намалува водството на 3-2, а стрелец беше Флокари. Веќе во наредниот напад на семафорот е 3-3, а стрелец е повторно Флокари. Ова беше и конечниот резултат.Во другиот натпревар од групата Аполон беше подобар на гостувањето кај Легиа со минимална победа од 1-0.
сите 5 | | | веќе видена

Поранешната девојка на Марио Балотели и мајка на неговото дете Рафаела Фицо му прави нови проблеми на напаѓачот од Милан.Девојчето Пиа е родена во декември минатата година, но Балотели се уште не сака да го признае, додека татковството не се потврди со ДНК анализа.Од тој момент двојката е во постојан конфликт преку медиумите, а Рафаела тврди дека Марио не покажува интерес за девојчето.Родителите на Марио Балотели, Силвија и Франко одлучиле да се обратат на медиумите, а во Gazzetta dello Sport дојде и нивното отворено писмо, во кое меѓу другото пишува:“Љубовта е поважна од парите и славата. Нашиот син не е таква личност како што го претставуваш во медиумите. Очигледно имаш приватни причини поради кои дозволуваш медиумите да бидат во твојот живот. Тие камери и новинари да прекинат да те следат! Зар не имаше оволно корист од врската со Марио? “
сите 2 | | | веќе видена

Интернет-страницата на Металург во септември била посетена од читатели од САД, Германија, Словенија, Србија, Хрватска, Замбија, Тајланд, Перу, Непал, Намибија, Хонгконг, Гренланд, Гибралтар, а имала и 506 посети од Грција.ИНТЕРНЕТ-СТРАНИЦАТА ЈА ПОСЕТИЛЕ ЧИТАТЕЛИ ОД 106 ЗЕМЈИМинатата сезона, во организација на порталот „Балкан хендбал“, интернет-страницата на Металург беше прогласена за најдобра, најинформирана и најчитана. Читаноста и посетеноста на интернет-страницата на Металург продолжуваат и сезонава, но со некои новитети. Причина за големиот интерес се одличните резултати, добрите ракометни партии и победите што Металург ги бележи во почетокот на новата сезона во Лигата на шампионите и во Регионалната Газпром-лига.Само во септември интернет-страницата на Металург ја посетиле 53.753 индивидуални посетители, а тие читале вести 155.823 пати. Дневната просечна посетеност е 5.194.Во изминатиот месец интернет-следбениците на Металург прочитале рекордни 502.852 страници од содржините на rkmetalurg.mk. Само во ...
сите 2 | | | веќе видена

Според специјализираното италијанско издание “Аутоспринт”, во Ред Бул користат недозволено вдувување на задниот дифузер на болидот. Со тоа се објаснува тоталната доминација која лидерот во светскиот шампионат во Формула 1, Себастијан Фетел ја имаше над Фернандо Алонсо и останатите возачи на трката во Сингапур.Аутоспринт тврди дека при излегувањето од некои бавни свиоци Фетел можел да забрзува многу порано од Алонсо и сите други. Според весникот во Ред Бил тоа го постигнале со подобрување на тракцијата при полн гас, преку подесувањата на возачот за контрола на електрониката на моторот на Рено.Вдувување во дифузерите на издувните гасови и промена на брзината без пилотот да ја намали гаста е забрането со правилата за 2014 година. Минатата сезона Ред Бул имаше најдобро вдувување во дифузерите и најверојатно тоа одново ги разгорува шпекулациите во овој случај, но досега нема никакви докази за овие тврдења и ФИА не може да го казни тимот. Обвинувања за Ред Бул пред неколку дена стигнаа и од некогашниот сопственик ...
сите 5 | | | веќе видена

Андрес Иниеста е еден од најдобрите играчи од средниот ред во светот.Незаменливиот дел во играта на Барса му ‘продаде’ еден незаборавен трик на неговиот чувар во натпреварот против Селтик.Погледнете:
| | веќе видена

Хорхе Лоренцо изјави дека агресивното возење на Марк Маркез ги става неговите ривали во опасност. Маркез беше критикуван од клубскиот колега Дани Педроса, откако двајцата имаа интересен момент меѓусебно во последната трка на “Арагон”.Маркез сопре подоцна, а тоа доведе до губење на контрола на моторот на Дани, а потоа и до негово негово паѓање.Лоренцо исто пропати од Маркез во последниот свиок на трката на “Херез” во почетокот на годината, кога Маркез го избутка и ја зеде неговата позиција. Според Хорхе, Марк претставува опасност за неговите ривали.“Грешката на Маркез на “Арагон” не е толку тешка како некои негови други, но ако се земеме во предвид, тогаш можеме да кажеме дека тој е многу агресивен пилот, кој претставува ризик за себе и останатите натпреварувачи. Последниот инцидент беше лоша среќа, но тоа не е прв пат, во кој Марк речиси не се удира во Педроса. Тоа се случи на “Каталонија”, “Мизано” и сега на “Арагон”. Логично е Педроса да биде бесен”, изјави Лоренцо.
сите 3 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Челзи Михаел Есиен им одговори на критичарите кои тврдат дека има премногу странци во Премиер Лигата.Фудбалетор на Гана напиша на chelseafc.com: “Мислам дека не е важно колку странски играчи има во Премиер Лигата, затоа што најдобрите и природни таленти секогаш ќе имаат предност. Најдобрите секогаш се на врвот како што велат тие. а се е во врска со пронаоѓањето на вистинските таленти и работата со нив. ВсАнглија има одлични тренниг кампови за фудбалери, па добрите ќе имаат корист од нив.“Нашиот капитен Џон Тери мораше да се соочи со најдобрите играчи во Челзи, кога тој беше млад, но сепак успеа дојде пред нив. Џек Вилшир во Арсенал е врвен играч кој ќе оди до врвот без сомнение”
| | веќе видена

Судијава, или го плеснаа некако лошо, или жена му од дамна му немала дадено! Имено, тој кон средината на борбата, буквално збесна и наместо правда, ги нокаутираше двајцата борачи, а ниту тренерите, ниту обезбедувањето не можеа да го запрат.Ама за воља на вистината, мора да се признае дека судијата покажува неверојатни вештини на гиф-видеово, што и не е изненадувачки, во овие спортови.ГИФ: МКД.МК
| | веќе видена

Па зар и вакви постојат?! На безбол натпревар од американската МЛБ лига, топчето отиде во публика, директно во рацете на едно мало девојче, кое се израдува малце прерано, зошто дојде искомплекиранава госпоѓа за да и го земе од рацете и да се пофали со другарките. Нашиот избор за Имбецил на месецот оди во прилог на „дамава во бело“…
сите 3 | | | веќе видена

Ракометарот на Металург,Ренато Вугринец е прогласен за најдобар играч во рамките на второто коло во ракометната Лига на Шампионите.Признанието на Металург му го доделија фановите кои гласаат на традиционалната анкета на ЕХФ.За Вугринец на анкетата гласаа дури 46 отсто од вкупните гласови,додека на второто место се најде ракометарот на Киелце,Шмал со освоени 23 проценти од гласовите.
сите 5 | | | веќе видена

Во една прилика запрашан за омразата која кон него ја покажуваат навивачите Роналдо ќе изјави „мислам дека луѓето ми завидуваат заради тоа што сум богат, згоден и одличен играч. Немам друго објаснување“. Роналдо кој сега може да рече дека е најплатениот фудбалер на светот, навистина има приход на кој може да се позавиди.Па, како Роналдо заработува и како ги троши своите милиони? Business Insider направи мал сублимат на овие податоци.Минатата година, Роналдо заработи 42,5 милиони долари со што стана деветтиот најплатен спортист на светот. Благодарение на новиот договор со Реал Мадрид потпишан до 2018-та година тој отсега ќе заработува по 23 милиони долари годишно. Ако некој некогаш сака да го купи Роналдо, на Реал ќе треба да му исплати милијарда долари.Но, исто толку пари Роналдо заработува од ангажмани кои немаат поврзаност со фудбалот.Новиот договор потпишан со Nike ќе му донесе осум милиони долари годишно, а тука се надоврзуваат и договори со компании како што се Herbalife, Castrol и Komani.Со сите овие ...
сите 2 | | | веќе видена

Репрезентативецот од Брегот на Слоновата Коска смета дека Рома може да ја сопре доминацијата на Јувентус и да дојдае до трофејот во Серија А.“Волчицата” под водство на Руди Гарсија игра одличнп на почетокот од сезоната и има шест победи во првите шест кола, и е на водечката позиција на табелата во Серија А. Играчот на Рома Жервињо се надева дека тимот е способен да биде на прво место и на крајот одсезоната.“Ние можеме да го освои Скудетото!”“Ние навистина играме добро, и го имаме вистинскиот тим. Мислам дека треба да си го поставиме цел да бидеме шампиони на Италија и така ќе ја прекинеме доминацијата на Јувентус. “-изјави Жервињо“Во Рома му е јасна улогата, тренерот има многу доверба во мене и така е многу полесно да се игра. Морам да кажам дека многу ме мотивира мојот соиграч Франческо Тоти. Јас не можев да замислам дека ќе тренирам со таква голема ѕвезда. “- додаде фудбалерот од Брегот на Слонова Коска.
сите 6 | | | веќе видена

Челниците на Арсенал се презадоволни од стартот на сезоната, откако екипата по стартниот пораз од Астон Вила нанижа 10 победи. Поради тоа челниците на клубот подготвиле нов договор за менаџерот Арсен Венгер.Според истиот извор на францускиот стратег ќе му биде понуден нов тригодишен договор, со годишна плата од осум милиони фунти.Доколку Венгер се согласи да го потпише новиот договор, тогаш тој ќе комплетира 20 години на клупата на Арсенал. Актуелниот договор на Венгер со Арсенал истекува во јуни 2014 година, а тој во клубот пристигна во 1996 година кога го наследи Стјуарт Хјустон.Во претходните 17 години, францускиот стратег освои три шампионски титули (1998, 2002, 2004), а во 2006 година играше и во финалето на Лигата на шампиони, во кое загуби од Барселона со 1-2.
сите 17 | | | веќе видена

Екипата на Олимпија Унион е првиот противник на МЗТ Скопје Аеродром во АБА лигата. Поранешниот тренер на „штрковите“ Алеш Пипан в петок се враќа во Скопје со првиот пехар по преземањето на Унион Олимпија, која го освои Суперкупот на Словенија со победата од 63:60 над бранителот на трофејот Крка.Тимот на Пипан, кој во минатата сезона го водеше МЗТ Скопје, а неодамна и македонската репрезентација на Евробаскетот во Словенија, губеше на полувремето со 34:31, во последната четвртина влезе со негатива од 49:47, а ривалот од Ново Место, кој водеше и со 58:50, беше во предност до последните десет секунди од натпреварот. Тогаш Алекс Стивенсон ги доведе љубљанчани во водство од 61:60, по што Крка зеде тајм-аут, но без ефект, па мораше да им го предаде пехарот што три години во низа го чуваше во своите витрини. Токму Стивенсон го понесе признанието за МВП на Суперкупот благодарение на своите 17 поени.Унион Олимпија, со Пипан на клупата, в петок од 20,30 часот во салата „Борис Трајковски“ ќе му се спротивстави на ...
сите 51 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Граѓаните Мика Ричардс даде само пофални зборови за Арјен Робен и Франк Рибери после натпреварот Манчестер Сити и Баерн Минхен кој заврши со резултат 1-3Фудбалерите од англискиот тим не можеа да биде задоволни после дуелот со ‘Баварците’ но Мика Ричардс смета дека Баерн заслужено победил.“Знаевме дека тие се одличен тим и така се покажаа. Затоа се шампиони. Ние загубивме од подобар тим. Робен и Рибери се од светска класа. Не играа со напаѓач, но тие се движат неверојатно брзо, и тоа не се забележува”- изјави Ричардс.
сите 30 | | | веќе видена

Неодамнешниот дуел помеѓу Словенецот Јасмин Попара и Босанецот Ранис Али Смајловиќ одржана во словенечкиот град Трбовје во рамките на „Адреналин фрифајт челинџ“ турнирот ќе остане запаметена како една од најкрвавите во ултимејт-фајт можеби на сите времиња.Во двете минути во кои борците се задржаа во рингот имаше буквално крв до колена, а на крајот со нокаут победи домашниот натпреварувач Попара. Главна причина за ваквиот стравичен епилог беше расеченицата на аркадата која Смајловиќ ја доби набргу по почетокот на борбата, а поради која судијата не реши да ја прекине истата.
сите 2 | | | веќе видена

На вчерашниот натпревар Шахјтор-Манчестер Јунајтед во ЛГШ, Рајан Гигс стана фудбалерот со најмногу одиграни мечеви во ЛГШВетеранот од Манчестер Јунајтед, легендарниот Рајан Гигс, вчера во Доњецк го одигра својот 145.натпревар во Лигата на шампионите. Со тоа направи ‘чекор’ пред Раул Гонзалес, со кого досега го делеше првото место, со 144 настапи. Паоло Малдини со 140 настапи во ЛШ се наоѓа на третото место на оваа листа. Во близина на Рајан Гигс по бројот на настапи во ЛГШ е играчот од средниот ред на Барса Чави, кој досега има 139 натпревари во ова натпреварување. Чави Хернандез најверојатно ќе игра уште неколку сезони во ЛГШ, па наскоро се очекува тој да го помине легендарниот Велшанин. Најмногу настапи во Лигата на ШампионитеРајан Гигс 145Раул Гонзалес 144Паоло Малдини 140Чави Хернандез 139Кларенс Сидорф 131
сите 18 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар на свој терен во СРЦ Кале загубија од Татран Прешов со 34:37 (14:18) во натпреварот од 4.коло во регионалната СЕХА Газпром Јужен тек лига. Црвено – црните имаа предност само во првите дваесетина минути од натпреварот. Гостите од Словачка успеаја да направат пресврт, ја задржаа предноста до крај и ја продолжија победничката традиција во Кале.Вардарци добро го отворија мечот и по првите шест минути имаа водство од 4:1. Три од четирите гола на Вардар во овој дел ги постигна расположениот Тимур Дибиров кој беше и најефикасен играч во состав на Вардар со вкупно 9 гола. Свој придонес за раното водство на Вардар имаше и голманот Петар Ангелов кој запиша четири одбрани во првите осум минути. Со петтиот погодок на Дибиров во 13.минута Вардар поведе со 9:5, но тогаш почна офанзивата на спротивната страна. Ракометарите на Татран успешно ја казнуваа секоја грешка на домаќинот, брзо направија серија од 4-1 и во 17.минута дојдоа на гол разлика (9:8), а осум минути потоа и до изедначување на 13:13. ...
сите 29 | | | веќе видена

Реал Мадрид вечерва со убедливи 4-0 славеше над Копенхаген на својот Сантијаго Бернабеу, а покрај прекрасните погодоци натпреварот го одбележи и страшната повреда на Пепе.Пепе во 37. минута при еден дуел со Даниел Братен заработи повреда на главата, но и покрај тоа дефанзивецот го одигра целиот натпревар.
сите 9 | | | веќе видена

Еден од најубавите погодоци во досегашниот дел од сезоната го постигна Роналдо во вечерашниот дуел помеѓу Реал Мадрид и Копенхаген.Прекрасната акција ја започна Бензема кој со пета го проигрува Ди Марија, овој со велемајсторски потег до Роналдо, кој со глава биеше за зголемување на водството на 2-0.Ретко виден погодок кој вреди да се погледне.ReMaCop20Ronby footballdaily1
сите 6 | | | веќе видена

next