Спорт Корнер

Менаџерот на Челси, Жозе Мурињо истакна дека неговиот тим сеуште не е доволно силен за да може да доминира на секој натпревар во Премиер Лигата. “Секоја недела некој ќе губи бодови. Арсенал загуби во првото коло, Сити во второто, а ние и Јунајтед во третото. Моментално не сме доволни силни за да можеме да доминираме на секој натпревар и да победуваме во низа.” – изјави МурињоПортугалецот додаде дека очекува оваа сезона да биде неизвесна до самиот крај.“Мислам дека лигата ќе биде отворена до самиот крај. Јунајтед и ние имавме тежок распоред на почетокот од сезоната. До крајот на ноември ќе одиграме секој со секој и тогаш ќе видиме дали се некој издвојува.” – додаде Мурињо и истакна дека не жали што го пуштил Лукаку во Евертон.Челси се наоѓа на петата позиција во ПЛ со три победи, две нерешени и еден пораз. Во следното колo му гостува на Норвич во недела од 14:30.
сите 7 | | | веќе видена

Арсенал е лидер во Премиер Лигата и има две победи во најтешките група од Лигата на шампионите.Со пристигнувањето на Месут Озил се подигна и квалитетот на тимот, така што во Арсенал, по повеќе од пет години размислуваar за освојување трофеи.Реал Мадрид, за разлика од Арсенал, кој е лидер на табелата, заостанува зад Барселона во Ла Лига, а особено болeн за нив беше поразот од градскиот ривал Атлетика на домашен терен минатиот викенд.И покрај сето ова тренерот на Мадриѓаните Карло Анчелоти не сакаат да признае дека премногу лесно да откажале од одличниот германски репрезентативец.“Ние не погрешивме што тој си отиде. Не ни недостасува.”“Немаме проблем со реализиацијата, и имаме постигнато многу голови оваа сезона.Се разбира, јас му посакувам среќа и мило ми е што иградобро во Арсенал, но во нашиот тим не е незаменлив”-изјави Анчелоти.
сите 10 | | | веќе видена

Ракометарките на ЖРК Металург утре во Автокоманда против данскиот клуб Одензе ја стартуваат европската авантура.Утре со почеток од 14:00 часот, ЖРК Металург пред своја публика во Автокоманда оди на мегдан против данскиот клуб Одензе. Во утрешниот натпревар Металург ќе настапи без својата најдобра алка Мирјета Бајрамовска која е повредена . Екипата на Одензе во данската лига има две победи и порази, и еден нерешен резултат. Одензе за прв пат во својата историја ќе игра на европска сцена . Во клубот покрај ракометарки од Данска, има и интернационалки од Шведска, Норвешка и Холандија. Влезот за утрешниот натпревар е слободен.
сите 7 | | | веќе видена

Во последните два трансфер периоди бразилскиот фудбалер беше на чекор до заминување од Милан, но сепак на крајот остана во миланскиот клуб.Во јануари и август Робињо беше во преговори со Сантош, но до трансфер не дојде, а денеска играчот е среќен поради тоа.“Среќен сум што останав во голем клуб и што Милан сакаже да ме задржи. Се надевам дека овде ќе играм уште неколку години. Мора да ја подобриме нашата игра. Се надевам дека оваа година ќе биде година на Милан.” – изјави Робињо
| | веќе видена

Најпријатното изненадување во досегашниот дел од сезоната во ПЛ е Арсенал, а добрите игри се поклопија со доаѓањето на Месут Озил. Среќен поради неговото доаѓање е и Артета. “Стилот на игра на Арсенал не се промени, но сезоната ја започнавме со низа победи и тоа им даде на играчите голема самодоверба. Доаѓањето на Озил ги дигна момците на едно повисоко ниво.” - изјави Артета и додаде:“Тој е еден од најдобрите европски фудбалери, а веќе се етаблира како еден од клучните играчи на Арсенал. Среќен сум што клубот имаше можност да донесе таков играч, а ние сите можеме да уживаме во играта со него. Секако дека и тој е среќен во новата средина.”
сите 10 | | | веќе видена

Поранешниот селектор на Хрватска и актуелен тренер на Металург, Лино Червар во интервју за хрватски Т-Портал, откри што им кажал на ракометарите на Металург на полувремето на дуелот во Лигата на шампионите против ПСЖ и кој се неговите планови за во иднина.,,На полувремето додека играчите си викаа еден на друг, им реков дека ми изгледаат како обични македонски граѓани. Барав од нив да веруваат повеќе во себе и дека ѕвездите на другата страна ќе почнат да грешат. Ги погоди кога им реков во лице ,,Вие, Македонците, вредите многу повеќе отколку што мислите! Кога би верувале малку повеќе во себе, би го победиле ПСЖ”. После победата капитенот на екипата кажа дека тој говор дополнително ги мотивирал”, изјави Лино Червар и потоа најави дека постои можност да го напушти скопскиот тим по крајот на сезоната:,,Никогаш не ни помислив дека ќе дојдам во Металург, но нивниот претседател Минчо Јорданов пред три години ме наговори да дојдам. Тогаш на првиот меч загубивме со 20 разлика од Загреб и некои ми се потсмеваа, но јас ...
| | веќе видена

Дека е фудбал најважната споредна работа секојденвно добиваме потврда насекаде низ светотКолк се ‘луди’по фудбалот во Бразил само погледнете ја оваа фотографија.Група студенти и нивниот професор се потрудиле да изведат нешто навистина необично. Сепак и бразилски услови ова делува неверојатно.Во градот Баиа професорот на тамошниот Правен факултет им дозволил на своите студенти да дојдат на испит во дресот на нивниот омилен клуб. Не е познато колку студенти го положиле споменатиот испит, меѓутоа ова влезе во центарот на вниманието на бразилската спортска јавност.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалската федерација на Македонија го пријави нашата стадион„Филип Втори“ како еден од кандидати за домаќини на ЕП 2020 кое за прв пат во својата историја, ќе се одржи во 13 европски земји.Како што најавува претседателот на ФФМ Илчо Геогиевски. токму главниот човек на Европската фудбалска федерација Мишел Платини е подготвен да и помогне на нашата земја во обидот да стигне до домаќинство на ЕП 2020.“Одлуката за Европско првенство во 13 земји е очигледна постапка преку која Платини и УЕФА силно посакуваат да им помогнат на помалите земји.” изјави Илчо Ѓорѓиоски кој дополнува дека тоа ќе се знае во април следната година.“Според мене мислам дека имаме шанси. Имаме прекрасен стадион кој задоволува поголем дел од критериумите, па останува само да се задоволат и одредени други критериуми кои и како држава верувам можеме да ги исполниме“- додаде претседтелот на ФФМИЗВОР: Екипа
| | веќе видена

Денеска во 10:00 часот стартуваше продажбата на влезниците за мечот Вардар Про – ПСЖ, а од таборот на македонскиот шампион информираат дека интересот е голем.Влезниците се достапни во продажната мрежа на „МКтикетс “од каде што го информираат Вардар Про дека само во првите два часа од продажбата биле продадени над 1000 влезници за овој натпревар.Поради тоа Вардар Про им порачува на сите оние кои не сакаат да го пропуштат овој натпревар, што поскоро да дојдат до својот биле.Подетални информации за билетите ТУКА
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец, Лестер Бо Мекејлеб со Фенербахче, во сабота, ќе го има најсериозниот тест во пресрет на новата сезона.Фенербахче во Истанбул ќе одигра контролен меч со еден од најсилните тимови во НБА лигата, Оклахома Сити Тандер.На клупата на Фенербахче од оваа сеозна седи трофејниот тренер Жељко Обрадовиќ, а тимот во летниот преоден рок се засили со Немања Бјелица, Линас Клеиза и Лука Жориќ.Тимот на Оклахома во Истанбул пристигнал без повредениот Расел Вестбрук, но со Кевин Дурент, Серж Ибака и Табо Сефолоша, кој во минатото беше член на Фенербахче.Превземено од КајганаМедија
сите 10 | | | веќе видена

Американскиот тенисер Енди Родик кој сега веќе е во пензија е познат по своите провокативни изјави и расправиите со судиите на терен, а според неговото последно гостување малку фалело да почне физички да се пресметува, ни помалку ни повеќе туку со Новак Ѓоковиќ.Родик беше гостин на спортска емисија која се емитува на Fox во која со останатите дискутираше за конфронтациите на спортистите на теренот. Тој го сподели своето искуство со како што го нарече „Шмовак Шмоковиќ“ со кого за малку ќе се пресметале во соблекувалната после еден меч.Родик веројатно сугерира на нивната пресметка во 2008 година на УС ОПЕН период во кој тој го критикуваше Ѓоковиќ дека постојано се повлекува од турнирите лажирајќи повреди. Ѓоковиќ го победи Родик на овој турнир, а по победата изјави дека се радува што го победил токму на неговиот омилен турнир, заради што публиката реагираше бурно. Пресметката во соблекувалната веројатно се случила веднаш после мечот.Слушнете ја изјавата на Родик за случката:ИНФО и ВИДЕО: KAJGANA.com
сите 8 | | | веќе видена

Босанските медиуми прво објавија, а сега сами се демантираат дека Златан Ибрахимовиќ слетал на сараевскиот аеродром.Веста дека Златан Ибрахимовиќ слетал на сараевскиот аеродром е само шпекулација. Босанските медиуми прво објавија, а сега самите се демантираат дека Швеѓанецот допатувал во нивниот главен град.Дури откако ја објавија информацијата медиумите во БиХ контактирале со раководните луѓе на аеродромот и со семејството Камењаш, кои ја негирале веста дека Ибрахимовиќ допатувал. Некои медиуми дури остварија контакти со луѓе вработени во францускиот клуб ПСЖ од каде потенцирале дека Ибрахимовиќ нема слободен термин за да го посети болниот Хајрудин.Напаѓачот на болното дете му испратил подароци и потпишан дрес, но тешко е да се верува дека ќе отпатува во Сараево. Сепак, босанските медиуми наведуваат дека постои можност да се сретне со него во Париз.За потсетување, осумгодишниот Хајрудин Камењаш боледува од тежок вид на леукемија и лекарите му предвиделе дека ќе живее уште еден месец. Неговата желба била да ...
сите 13 | | | веќе видена

Според пишувањата на медиумите од островот, челниците на Арсенал ќе му понудат нов тригодишен договор на Арсен Венгер. Иако пред почетокот на оваа сезона се споменуваше негово заминување од Емирати, се чини дека денеска работите изгледаат многу поразлично. Одличната игра на неговите избраници на почетокот од сезоната ќе ги натера сопствениците на клубот да му понудат нов договор.Наводно, сопствениците се спремни да му понудат тригодишен договор вреден осум милиони фунти годишно со збогатен трансфер буџет за јануари, кој ќе му овозможи на Венгер да донесе напаѓачи во клубот.
сите 14 | | | веќе видена

Одличниот португалски тренер Жозе Мурињо во одличен интервју за ESPN на провокативните прашања имаше соодветни одговори кои на многумина нема да им се допаднат Новинарот на ESPN го праша Мурињо што мисли за критичарите кои велат дека претпочита дефанзивен стил на фудбал.“Моите момци беа одличен тим, тие соборуваа рекорди за постигнати голови во сезона како и за бројот на освоени бодови. Рекоредер сум во тоа и така го изградив местото во историјата на мадридски Реал.. Кој бил најдобар тренер на Реал Мадрид во историјата? Јас! 100 освоени бодови, 121 постигна погодок и титулата која ја освоивме против најдобрата екипа на Барселона на сите времиња. Јас бев тренер на тој Реал Мадрид”-истакна Специјалниот, и додаде.:“Велат дека Реал бил дефанзивен. 100 бодови и 121 постигнат гол. Челзи е дефанзивен? Заедно ние поставивме рекорд по бројот на освоени бодови во Премиер лигата. Мојата екипа е создадена да победува.”
сите 5 | | | веќе видена

Италјанскиот репрезентативец и фудбалер на Јувентус, Андреа Пирло од јануари би можел да игра во Премиер Лигата. Наводно, според пишувањата на италјанските медиуми, четири англиски клубови, Арсенал, Јунајтед, Сити и Челси ќе се борат за потписот на 34. годишниот играч од средниот ред.Статусот на Пирло ќе биде решен во јануари и доколку не го продолжи договорот со Старата дама неговиот агент ќе бара раскинување на договорот и ќе започне преговори со заинтересираните клубови.
| | веќе видена

Влезниците за натпреварот меѓу ЖРК Вардар СЦБТ и норвешки Ларвик веќе се во продажба, и можат да се купат по екстра цена од 100 и 200 денари.По подолго време од распадот на Кометал Ѓорче Петров во Скопје ќе уживаме во женски ракомет. Првиот натпревар Вардарки го играат во Шпанија против Бера Бера, додека натпреварот против Ларвик ќе се одигра на 11 октомври со почеток во 18:30 часот. Ларвик кој важи за еден од фаворитите за освојување на лигата на шампионите , во Скопје ќе допатува со комплетен состав.- по цена од 100 денари се влезниците за блоковите Б1, Б2, Б3, Б4, Б5, Б6, Б7, Б8, Б9, Б10, Б11, Б14 и Б15).- по цена од 200 денари се влезниците за блоковите М1, М2, М7, М8, М9, М15..- сезонски влезници по цена од 600 денари за блоковите М3, М4, М12 и М13.Влезниците се достапни во продажната мрежа на МКтикетс:-Продажни салони на ONE во : Скопје (Рамстор, ТВ Бисер, ГТЦ, Веро Центар, Скопје Сити Мол), Куманово, Тетово, Гостивар, Битола 01, Охрид, Струга, Неготино, Кавадарци, Прилеп, Штип, Велес, Кочани, ...
сите 12 | | | веќе видена

Тотенхем вечерва во рамките на група Г од Лига Европа гостуваше во Русија кај Анжи. Гостите славеа со 0-2. Тотенхем пристигна во Русија како голем фаворит. Гостите дојдоа до водство во 34. минута од натпреварот. Стрелец беше Дефо, по асистенцијата на Холтби. Само шест минути покасно гостите постигнаа и втор погодок, овојпат стрелец беше Чадли, по асистенцијата на Волкер. На одмор Тотенхем замина со два гола предност.Во продолжение на натпреварот немаше погодоци, Тотенхем без проблеми ги сочува двата погодока предност од првото полувреме.defby 21cadchaby 21cad
сите 2 | | | веќе видена

Уругвајскиот репрезентативец и фудбалер на Ливерпул, Луиз Суарез во јануари би можел да го засили Реал Мадрид. Одличниот уругвајски напаѓач во текот на летниот преоден рок беше на мета на Реал Мадрид, но до трансфер сепак не дојде.Сепак, како што пишуваат британските медиуми, челниците на Реал не се откажале од Луиз кои веќе спремале 55 милиони фунти кои ќе ги понудат на Ливерпул за напаѓачот.
сите 4 | | | веќе видена

next