Спорт Корнер

Човекот-амфибија успешно ја преплива патеката од Горица до Охрид. Врзан во вреќа и без никакви помагала, 59-годишниот Јане Петков од Сандански, Бугарија вчера патеката долга 2 километри и 30 метри, ја исплива за време од 2 часа и 47 минути.Подвиг кој ќе го запише во Гинисовата книга на рекорди.„Сега ќе го чекаме одговорот на Гинис. Ова е спортско-медицински феномен со понизок хемоглобин и железо во крвта да се издржи во студена вода“, додаде Петков кој најави дека засега не планира да го направи истото, но до година би сакал да се врати во водите на Охридското Езеро и да оствари супер рекорд, рече човекот кој заради ниското ниво на хемоглобин и железо во крвта е наречен амфибија. Откако излезе од студените води на Охридското Езеро среќен што успеа да издржи до крај, најпрвин се заблагодари на Бога, а потоа и на организаторите од охридскиот Црвен крст и пливачкиот клуб Охридски бранови 2008″.„Имаше една многу студена струја уште во првиот километар, но кога ја поминав веќе беше потопло и продолжив напред. ...
| | веќе видена

Сопственикот на Ливерпул, Џон Хенри ги уверува фановите дека финансиите не се проблем за модернизацијата на ЕнфилдFenway Sports Group ќе треба да одвојат прилично високи 150 милиони фунти за реновирање на стадионот. Се цели на модернизација и проширување на Централната трибина и Енфилд Роуд трибините, со што стадионот ќе има капацитет од 60.000 гледачи, 15.000 повеќе од моменталниот. Навивачите на Ливерпул веќе еднаш беа измамени од минатиот режим на Хикс и Жилет и се сомневаат кога е реновирањето на Енфилд во прашање. Меѓутоа Хенри ги уверува дека работите напредуваат, а парите вложени во реновирањето нема да влијаат врз трансфер буџетот и трансфер политиката во иднина.“Мислам дека бевме јасни кога рековме дека реновирањето на стадионот ( а не изградба на нов) има финансиска смисла за клубот, но на долгорочен период. Работиме одговорно и ги надминуваме пречките.‘‘‘‘За време на претходниот режим на Жилет и Хикс требаше да се позајми огромна сума на пари за да се изгради нов стадион. Ние не работиме така. ...
сите 2 | | | веќе видена

По кратката пауза, денес почнува втората рунда од Европското кошаркарско првенство во Словенија со натпреварите од групата Е.Денес на програмата се три натпревари од групата Е кои ќе се одиграат во салата Стоживе во Љубљана.Во 14:30 силите ќе ги одмерат Летонија и Украина. Следен е дуелот помеѓу Белгија и Србија, а најинтересен ќе биде помеѓу Литванија и Франција во 21 часот.Франција и Србија во втората фаза пренесоа по четири поени, Литванија и Украина по три, а Белгија и Летонија по два.Утре на програмата се дуелите од Ф групата каде ќе се сретнат Финска – Хрватска, Грција – Шпанија и Словенија – Италија.Италија од првата фаза пренесе четири поени, Шпанија, Словенија, Финска и Хрватска имаат по три, а Грција два поени.
сите 45 | | | веќе видена

Собранието на општината Трафорд во Манчестер донесе одлука една улица во тој град од следниот месец да го носи името на легендарниот тренер на Јунајтед, Алекс Фергусон.Улицата Water’s Reach, која се наоѓа во непосредна близина на стадионот “Олд Трафорд”, од 14. октомври ќе го носи името сер Алекс Фергусон.Покрај тоа, Собранието на општината на Алекс Фергусон ќе му додели и наградата “Freedom of Trafford“, која се доделува на најценетите членови на заедницата.“Кога стигнав на ‘Олд Трафорд’ не ни можев да претпоставам какво патување ме очекува, а 26 години подоцна го добивам признанието ‘Freedom of Trafford’ и улица која ќе го носи моето име. Навистина се чувствува феноменално”, изјави Фергусон за “БиБиСи”.Шкотскиот стратег го презеде Манчестер Јунајтед во 1986. година и за 27 години освои 13 титули во Премиерлигата, пет ФА купа, четири Лига купа и две титули во Лигата на шампионите.Покрај тоа, триумираше и на Светското клупско првенство, Суперкупот на Европа, Купот на победниците на куповите, а има и десет ...
сите 4 | | | веќе видена

Рафаел Ван дер Варт се појави во јавноста со својата нова девојка Сабиа Буларуж, поранешната сопруга на Калид Буларуж.За да бидат работите уште полоши, поранешната сопруга на Ван дер Варт и Сабиа во минатото беа најдобри пријателики.Фудбалерот на Хамбургер, негира дека имало љубовен триаголник, и рече дека неговата врска со Сабиа започнала откако раскинал со претходната девојка Силви.Ван дер Варт и Силви во Холандија, некогаш беа една од најпопуларните парови. Едно време постоеше сомнение дека Силви е во тајна врска со Златан Ибрахимовиќ што било причина на наводните судири Ван дер Варт – Ибрахимовиќ.
| | веќе видена

Селекцијата на Србија триумфираше на вчерашниот натпревар против репрезентацијата на Велс со убедливи 3:0. Стрелци на головите беа Џорџевиќ во 9-та минута, Коларов во 39-та минута и Марковиќ во 55-та минута.Можеби прекрасен шут од слободен удар упати ГеретБејл, но дефинитивно Коларов беше херој на натпреварот, со голот од 30 метри од игра.Прекрасниот гол на Александар Коларов…
сите 4 | | | веќе видена

Жарко Арсовски и Моника Стефановска со најдобар пласман на турнирот во Истанбул кој се одржуваше минатиот викендВо Истанбул учествуваа 38 држави со дополнителни 119 клубови со вкупно 346 карате спортисти од целиот свет.Најдобар резултат во дисциплината борби оствари каратистот Жарко Арсовски кој успеа да го освои Бронзениот медал. Тој во категоријата +84 кг во прво коло беше слободен , во второ коло победи со преставникот на Иран 2-0, во трето коло забележа пораз од турскиот натпреварувач кој победи со минимален резултат 4-3. Потоа во репасажните борби за медал Жарко.А. најнапред победи со Русија 5-4, и во борбата за медал победи со репрезентативецот на Кувајт со висок резултат 7-2 и со тоа заслужено го освои бронзениот медал.Вредно е да се забележи дека спортистката Моника Стефановска исто така имаше извонреден настап иако на крај мораше да се задоволи со високиот пласман на Петтата позиција. Таа во првото коло беше слободна , во второто коло забележа висока победа со спортистката од Казакстан која ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Италијанските медиуми денеска ја објавија листата според која играчот од средниот ред на екипата на Рома и заменик капитен Даниеле Де Роси заработува најмногу во Сериа А.Италијанскиот репрезентативец Даниеле де Роси е на врвот на листата со годишна заработувачка од 6.5 милиони евра што е дури 1 милион повеќе од вториот на листата Гонзало Игуаин од Наполи. На третото место е Диего Милито со 5 милиони евра по сезона а четвртото место со заработка од 4,5 милиони по сезона го делат Карлос Тевез, Франческо Тоти и Естебан Камбијасо. Марио Гомез од Фиорентина заработува 4,25 милиони по сезона додека по 4 милиони заработуваат Буфон, Балотели, Кака и Мексес.Интересно е да се напомене дека на листата меѓу пр вите 10 играчи по заработка во Италија се наоѓа и Марко Бориело од Рома кој заработува 4 милиони по сезона,играч кој во последниве 2 сезони ја грее клупата и многу ретко влегува во игра. За споредба играчи од светска класа како Артуро Видал и Андреа Пирло заработуваат помалку од Бориело. Главните играчи на ...
| | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија уште еднаш ги разочара своите фанови после поразот(ама и играта) од селекцијата на ШкотскаПосле победата над Македонија во Скопје со 2:1, репрезентацијата на Шкотска го презеде четвртото место во квалификациската група А.По изненадувачката победа во Хрватска, ова за Шкотите е втор триумф во овие квалификации за Мундијалот, а до неа дојде со двата гола во второто полувреме.Првото полувреме го карактеризираше нединамична игра на двете репрезентации, но мора да признаеме дека гостинот на денешниот меч повеќе ја имаше топката во нозете.Сепак, Шкотите први дојдоа во водство во 60 минута, а стрелец, беше Аниа, најдобриот играч на Шкотска на оваа средба. Македонските фудбалери како да се разбудија после 70. минута од натпреварот на Филип 2.Во само десет минути, имавме серија од пет одлични акции и обидите од Тричковски, Ивановски и Јаховиќ, за жал, останаа нереализирани. Минималната предност остана до 84 минута, кога штотуку влезениот Јован Костовски со првиот допир на топката и ...
сите 25 | | | веќе видена

Претседателот на Барселона, Сандро Росел уште еднаш за шпанска Марка повтори дека никогаш не би платил 100 милиони евра за Герет Бејл. Исто така истакна дека не го гледа Икер Касиљас како голман на Барселона.Голманот на Реал Мадрид е во незавидна ситуација во својот матичен клуб, наводно затоа што Икер е во пријателски односи со голем дел од фудбалерите на Барселона. Тоа на медиумите во Шпанија им беше доволно за да почнат со шпекулации за наводен трансфер во лутиот ривал. Судејки според изјавата на Росел, тоа е ни малку веројатно.“Не го гледам Касиљас во нашиот дрес. Тој е симболот на Мадрид.”Росел на интересен начин го прокоментира заминувањето на Мурињо од шпанскиот фудбал.“Сега има помалку тензии, иако не забавуваше со своите изјави.”
сите 5 | | | веќе видена

Лоша вест за Ливерпул. Репрезентативниот дефанзивен бек на Ливерпул, Глен Џонсон ќе биде надвор од терени многу подолго од што се очекуваше.Џонсон го повреди зглобот на десната нога на натпреварот против Јунајтед во дуел со Евра, по што мораше да го напушти теренот во 78. минута од натпреварот. По медицинските прегледи на Џонсон му било соопштено дека на терените може да се врати дури при крајот на месец декември.Менаџерот на Ливерпул, Брендан Роџерс за наредниот натпревар против Свонси, покрај Џонсон, најверојатно нема да може да смета и на најдобриот стрелец во досегашниот дел од сезоната, Даниел Стариџ.Ливерпул по првите три кола е на водечката позицција со максимални девет бода.
сите 6 | | | веќе видена

Напаѓачот на Вест Хем и англиски репрезентативец, Енди Керол, само што се врати на нормални тренинзи ја обнови истата повреда.Наводно, тој на првиот тренинг по враќањето ја обнови повредата на проблематичната десна нога. Најскапиот играч во историјата на Вест Хем, кој во текот на летото беше донесен во Вест Хем за сума од 15 милиони фунти ќе се врати на терените најверојатно во текот на 2014 година. После информацијата дека Керол ќе отсуствува подолго, челниците на англискиот премиерлигаш решија да го ангажираат поранешниот играч на Фулам, Младен Петриќ, кој во клубот доаѓа како слободен играч.
сите 3 | | | веќе видена

Првиот тенисер на светот Ѓоковиќ призна дека Надал е моментално подобар од него и заслужено стигна до победата.“Бев разочаран од загубениот трети сет, но самиот сум виновник за тоа. Направив неизнудени грешки во клучните моменти, два пати изгубив сервис кога не беше потребно. И одеднаш, тој поведе со 2-1 во сетови. После тоа почна да игра многу, многу подобро, а јас не успеав да се опоравам од третиот изгубен сет.”Број еден позицијата на Новак е сериозно загрозена со што ќе биде многу тешко да ја заддржи до крајот на годината.“Што да кажам? Освои многу трофеи оваа година. Јас и понатаму сум број еден на листата, а што се однесува за годишната листа тој е далеку пред мене и има големи шанси да заврши како прв. Има уште турнири да се игра, така да ќе видиме. Од сега се спремам за Кина.” – заклучи Ѓоковиќ
сите 10 | | | веќе видена

Пријателскиот натпревар меѓу Обединетите Арапски Емирати и Нов Зеланд го одбележа бруталниот прекршок од одбранбенииот фудбалер на Нов Зеланд, Бен Сигмунд.Поточно, на крајот на средбата споментатиот фудбалер со двете нозе стапна директно на еден од играчите на Обединетите Арапски Емирати.За среќа овој луд старт не предизвика сериозни повреди кај фудбалерот наОбединетите Арапски Емирати.
| | веќе видена

Дефанзивецот на Барселона и репрезентативец на Шпанија, Жерар Пике ја изненади пошироката јавност со неговите изјави за Gazeto della SportБарселона и репрезентацијата на Шпанија веќе со години воодушевуваат со играта таканаречена „тика-така“.Но, Пике сметаа дека неговата екипа и репрезентација станале на еден начин ‘робови’ на , а новиот тренер на Барса Тата Мартино само малку им ги отворил очите.“Со години сме предводени од тренери кои претеруваа со стилот на фудбал по кој станавме познати. Беше толку многу форсиран тој стил на игра што на еден начин станавме ‘робови’. Тата има слична фудбалска идеја, но има и други варијанти во тактиката. Нема ништо лошо во тоа да одиграме и по некое долго додавање, колку да се промени ритамот”- вели Жерар Пике.
сите 3 | | | веќе видена

Србинот Новак Ѓоковиќ и понатаму е прв на АТП листата со 10.980 поени, но сега има само 120 бодови повеќе во однос на второпласираниот Рафаел Надал.Шпанецот го освои Отвореното првенство во САД, откако во финалето славеше против Ѓоковиќ со 3-1 и на тој начин успеа да ја намали бодовната разлика, опасно приближувајќи му се на првиот рекет во светот.Трет на листата е Британецот Енди Мареј со 7.060 поени, четврти е Давид Ферер од Шпанија, додека на петтото место се наоѓа Томаш Бердих од Чешка.Швајцарецот Роже Федерер напредуваше за едно место и сега е на шестата позиција, додека Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро падна на седмото место.Меѓу првите десет тенисери во светот се уште и Жо-Вилфред Цонга, Ришар Гаске и Станислас Вавринка.превземено од zazabava.com/sport
сите 19 | | | веќе видена

Јаневски одлучи да направи неколку промени во средниот ред на нашата репрезентација за денешниот меч против Шкотска што ќе се игра на нашиот најголем стадион „Филип II“.Во стартниот состав се најдоа Давид Бабунски, македонскиот репрезентативец кој денеска ќе го има своето официјално деби за сениорскиот тим на еден квалификациски меч и бившиот Вардарец и сегашен играч на Висла Краков Остоја Стјепановиќ. Останатиот дел од составот е горе-долу ист. Одбраната е идентична како и на дуелот со Велс – Ристовски, Новески, Шиков, Георгиевски, само што уште не се знае за статусот на голманот Пачовски. Во нападот покрај Пандев, ќе играат Александар Трајковски, Иван Тричковски и Адис Јаховиќ.Имено, Давид Бабунски дебитираше за сениорите на последната пријателска средба, со Бугарија пред еден месец, но тогаш влезе како резерва, на местото на Пандев. По мечот Јаневски соопшти дека со Бабунски се отвораат многу опции во средината на теренот, дека тој може да игра како замена на Пандев, но и со него.Селекторот Јаневски го ...
сите 8 | | | веќе видена

Според весникот “АС” веќе се договорени и последните детали околу продолжувањето на договорот со Роналдо, па со 18 милиони евра годишно, Португалецот ќе стане најплатениот играч во светот.Веста се очекува да биде објавена на 22. септември кога ќе се одржи годишното собрание на клубот од Мадрид.Португалецот се очекува да ја продолжи соработката за уште три години, што значи дека на “Сантјаго Бернабе” ќе остане до 2018. година.Роналдо пристигна во Реал Мадрид во 2009. година и неговиот договор од десет милиони евра по сезона, своевремено беше најскап во историјата на фудбалот, но сега тој не е ниту првите десет најплатени фудбалери.Преговорите траат речиси две години, имаше доста проблеми, а Роналдо во еден момент дури изјави дека е тажен.
сите 42 | | | веќе видена

Тренерот на унгарскиот женски кошаркарски клуб Гер, Фузи Акос и тим менаџерот Петер Таподи загинаа, а неколку кошаркарки меѓу кои и две српски репрезентативки се повредени во тешката сообраќајка што се случи вчера.Тим менаџерот Таподи починал на лице место додека тренерот починал во болница.Како што јавија локалните унгарски медиуми, лекарите морале да и ја ампутираат левата нога под коленото на српската репрезентативка Наташа Ковачевиќ, додека другата српска репрезентативка, Милица Ивановиќ добила полесни повреди.Кошаркарките на Гер патувале во Шорпон на подготвителен натпревар, а до несреќата дошло кога возачот на автобусот нагло свртел за да избегне директен судар со автомобилот „лада“ кој влегол во спротивна лента.
| | веќе видена

next