Спорт Корнер

Ракометарките на Жито Прилеп во Автокоманда беа убедливи против Металург Скопје во супер лигата.Уште на самиот старт Прилепчанки потврдија дека се подобри и дека бодовите ќе патуваат во Прилеп. Со одлична одбрана и прецизни удари Прилепчанки ја зголемуваа предноста од минута во минута. Во текот на 40 минута Жито Прилеп го имаше највисокото водство 11:23. Во последните минути од натпреварот не се промени ништо , Жито Прилеп рутински ја одржуваше предноста од десет разлика, додека Металург Скопје потешко доаѓаше до реализација. На крај резултатот беше 20:31 за Жито Прилеп. Најефикасна кај Металург Скопје беше Гакидова со шест постигнати голови, Шалевска во победничкиот тим беше предводник со седум голови.РК Металург Скопје – РК Жито Прилеп 20:31 (8:16)РК Металург Скопје: Серафимова, Јаневска, Дабевска, Каранфиловска 3, Жупан, Гакидова 6, Ѓоргиевска 1, Талебска, Петлеска, Симјановска 3, Ципушева, Маркоска, Димова, Здравковска 3, Јолеска 4 и Петковска. Седмерци: 2/3. Исклучувања: 4 минути.Жито Прилеп: ...
| | веќе видена

Овој викенд на распоредот беше седмото коло од португалската лига.Бенфика гостуваше кај Естерил каде славеше со 2-1. Гостите поведоа во десетата минута од натпреварот, а стрелец беше Лима.Победата на Бенфика ја потврди Кардозо со прекрасен погодок во 71. минута од натпреварот. Уживајте во мајсторијата на феноменалниот португалец.
сите 2 | | | веќе видена

Иако менаџерот на Манчестер Јунајтед, Дејвид Мојс истакна дека не размислува за нов договор на Јанузај, херојот во победата над Сандерленд, од извори блиски до клубот пристигнува друга информација.Фудбалерот кој во младата селекција на Јунајтед ја носи десетката, во сениорската селекција 44-ката викендот со два гола му донесе важна победа на Јунајтед.Со тоа, го сврте прашањето за својот нерешен статус. Јанузај има договор кој истекува наредното лето, а ѓаволите со сигурност нема да си го дозволат повторно случајот со Погба.За услугите на белгиецот засега се споменуваат екипите на Манчестер Сити и Барселона.Па заради тоа стигнуваат и информациите од Англија дека раководството на клубот веќе тргнал да прави план и пакет понуда за младиот фудбалер, со што ќе го продолжи престојот во Манчестер. Според истите извори, Јунајтед спрема четиригодишен договор вреден околу 30. илјади фунти неделно, што е секако голема сума за еден тинејџер.
сите 20 | | | веќе видена

Затоа што бешпе ”фатен” со цигара, Џек Вилшер, младиот фудбалер на Арсенал, се најде на мета на својот тренер Арсен Венгер.После победате над Наполи во Лигата на Шампионите, тој ја прослави така што во еден лондонски паб, запалил цигара. Венгер е разочаран откако фотографијата на Вилшер со цигара се појави во јавност.“Јас никогаш не сум пушел. Ова беше саммо еднаш, но јас ветувам дека тоа е минато за мене. Готово е со експериментирање”-рече Вилшер.
сите 7 | | | веќе видена

Иако има 37 години, Франческо Тоти, капитенот на Рома, оваа сезона игра фантастично.Тоти во седум кола од Серија А постигма три гола и додаде шест асистенции. Секако, во голема мера заслужен што Рома е лидер во Серија А со седум победи.Настапите на Тоти, ги следел и италијанскиот селектор Чезаре Прандели.“Играчите со талент како Тоти и Касано од Парма, се секогаш под лупа. Ние ќе ја процениме форма на еден месец пред Светското првенство, но каква форма што е Тоти денес заслужува да се зборува за него. Тоти игра фантастично “-изјави Прандели, кој додаде:“Ако се одржува СП денес, дефинитивно Тоти би го ставил на потесниот список. Не разговарав со него за тоа, нема потреба за тоа осум месеци пред турнирот. Важно е да се оди на Светското првенство со 22 играчи во добра форма.”
сите 7 | | | веќе видена

Контроверзниот марокански борец Бадр Хари продолжи со својот “луд” живот.За време на претходниот викенд Хари беше во Москва, и на улиците на главниот град на Русија одлучи го во неговото Ферари.Стигна до 309 км / ч, и се успеа да фати со својот мобилен телефон.
сите 2 | | | веќе видена

Зоран Кастаратовиќ не е повеќе тренер на РК Вардар. Како привремено решение на клупата, Вардар на наредните мечеви ќе го води неговиот досегашен помошник Андон Бошковски. За неочекуваната промена во стручниот штаб информираше претседателот на РК Вардар, Сергеј Самсоненко, на денешната прес конференција во пресрет на мечот со Нексе. -Од денеска е прекината соработката со Зоран Кастратовиќ и по тоа прашање немам повеќе коментар. Мислам дека Зоран е одличен тренер и прекрасен човек, но одлуката е таа. Андон Бошковски е привреемно решение за тренерското место и ќе ја води екипата во наредните мечеви – објави Сергеј Самсоненко.Претседателот на РК Вардар се осврна и на утрешниот натпревар со Нексе (СРЦ Кале, 20.15 ч.), нагласувајќи дека фокусот на екипата е на претстојниот дуел со ПСЖ во Лигата на шампионите што ќе се одигра на 13 октомври во Скопје.-Мора добро да ги распоредиме силите и затоа дел од ракометарите нема да играат на утрешниот меч. Тимур Дибиров, Матјаж Брумен, Игор Карачиќ кој има полесна повреда, ...
сите 59 | | | веќе видена

Големо разочарување за Делиите повторно направија фудбалерите од Црвена Ѕвезда кои овојпат беа поразени на Баноиово брдо од Чукарички со што паднаа на петтата позиција на табелата од Jelen Супер лигата.Бесните навивачи овој пат не бараа да ги соблечат дресовите како против Вождовац, туку ги испратија своите љубеници со скандирањето : “Браво девојки, браво девојки…”
сите 8 | | | веќе видена

Џузепе Роси повторно доби повик во италијанскиот национален тим, а покрај повикот од селекторот Чезаре Прандели, доби и неочекувана честитка. Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс Стив Неш е познат како голем љубител на фудбалот, и одлучи на својот Твитер профил им го честита Роси се врати на националниот тим.“Големи честитки до Џузепе Роси за враќањето во италијанската репрезентација … упорност и квалитет”-напиша Неш.Роси за Азурите има одиграно 27 натпревари и постигнал шест гола.
| | веќе видена

Раскошната вила западно од Лондон, каде што живееа до сега, Дејвид и Викторија Бекам наскоро ќе ја напуштат со нивните четири деца да ќе се преселат во новата резиденција во западниот дел на Лондон, пишува британскиот весник The Sun. Бекамгенската палата, како што таа беше наречена од новинарите на Островот, Бекамови ја продадоа за 19 милиони долари, а по Божиќ ќе се преселат во новата резиденција во западниот дел на Лондон, во вредност од 45 милиони фунти.Со вилата што пред четиринаесет години беше платена 2.5 милиони фунти сега се продадени и повеќето автомобили на Дејвид Бекам..Бекамови ја ставија на продажба и вилата во Франција во вредност од 2.600.000 £, а за овој чекор тие се одлучија бидејќи повеќето од своето време кога доаѓаат од Л.А го поминуваат во Лондон за време на училишниот распуст.
сите 6 | | | веќе видена

Вечното дерби помеѓу Пелистер и Вардар им припадна на гостите од Скопје, кои со головите на Стојков и Адемовиќ стигнаа до нов триумф. Вардар со овј триумф се искачи на втората позиција на табелата , а новиот лидер Металург има еден бод повеќе во однос на шампионот.Победа вредна лидерско место после десетото коло, на домашен терен во уште едно дерби со резултат 1-0 оствари Металург над Турново.Фенерџијата Гостивар на домашен терен одигра нерешено со Ренова (1-1), додека Напредок со минимални 2-1 ја совлада екипата на Македонија Ѓ.П.Изненадувањето во ова коло го приреди Еуромилк кој во Тетово со високи 3-0 славеше над Шкендија.
сите 19 | | | веќе видена

Челси го совлада Норвич со 3-1, а третиот гол беше дело на бразилецот Вилиан, за кој ова е негов деби гол во синиот дрес. Тој во 87. минута со удар од прва го матираше голманот на Норвич за конечен резултат 3-1.Погледнете…13by 21cad
сите 2 | | | веќе видена

Довчерашниот клубски колега на Озил, Сами Кедира смета дека Арсенал е најдобриот тим во Премиер Лигата по ангажирањето на Озил. “Арсенал и во минатото беше силен, но сега со Озил се најдобриот тим во ПЛ. Германското трио – Мертесакер, Озил и Подолски во иднина ќе прават чуда. Озил е фудбалски генијалец, не треба да се трошат зборови за него и неговата игра.” – изјави КедираОсвен што одлично игра во Премиер Лигата, Арсенал забележа и одличен старт во Лигата на шампиони.
сите 7 | | | веќе видена

Рафа Бенитез беше задоволен по денешниот натпревар во кој неговите избраници славеа со високи 4-0 против Ливорно.Иако без Игуаин, Наполи доминираше од првата до последната минута од натпреварот и заслужено победија.“Тежок натпревар за нас. Покажавме карактер и добро реагиравме после разочарувачкиот пораз од Арсенал во ЛШ. Победата е важна бидејќи Игуаин не беше во тимот, додека Пандев и Каљехон дека офанзивниот дел од тимот одлично функционира.” – изјави БенитезНаполи во наредното коло после репрезентативните натпревари го игра големото дерби против Рома.
сите 12 | | | веќе видена

Горан Пандев го постигна првиот гол за Неаполитанците на денешниот натпревар против екипата на Ливорно.Со прекрасен погодок најдобриот македонски фудбалер го отвори резултатот, кој на крајот заврши 4-0 за Наполи
сите 26 | | | веќе видена

Следната година, во Бразил ќе се одржи Светското првенство, каде што дел од славата че бараат и многу девојки.Еден од нив е бразилската убавица Мириа Педрони, која сака фудбал и навиваат за бразилската репрезентација и Сантос.Нејзиниот најголема желба е Бразил ја освои титулата, и таа да ја засени познатата Парагвајка Лариса Рикелме. Дали ќе успее во тоа, проценете вие:
сите 14 | | | веќе видена

Дека фудбалските велемајстори се раѓаат и во Азија потврдува и Ха Де Сунг, фудбалерот од Кореја кој постигна фантастичен гол против иранскиот шампиони Естеглала. После корнерот Ха Де Сунг масјторски ја прими топката, одлично се снајде и упати лоб удар во мрежата.
сите 3 | | | веќе видена

Вербалната битка меѓу еден од најдобрите напаѓачи на денешницата Златан Ибрахимовиќ и претседателот на Баерн Ули Хенес е далеку од завршена.Поточно, нивниот конфликт почна поради честите коментари на Ибра кон тренер на Баерн Минхен Пеп Гвардиола во чија заштита застана Хенес, кој го нарече шведскиот напаѓач “тажна примадона”.Но, не требаше да се чека долго за одговор на Златан, кој не му остана должен на Хенес.“Единственото нешто што можам да кажам е дека јас не би сакал овој Вајнес, или како и да е неговото име? Хенес, да ми биде даночен советник“ - за L’Equipe рече шведскиот напаѓач алудирајќи на скандалот на Хенес со затајување данок.
сите 2 | | | веќе видена

Неочекувано, фудбалерите на Монпеље го декласираа Лион со 5-1 во првиот натпревар од деветтото коло на француската Лига 1 Лион оваа сезона не изгледа најдобро, а во каква форма се ‘Лавовите’ најдобар пример е денешнатаг остување во Монпеље.Виктор Монтано во 16 минута го постигна водечкиот гол за домашниот тим, а во финишот на првиот дел Ентони Моуниер зголеми на 2:0. Двоен стрелец во првото полувреме беше Реми Кабела.На почетокот од вториот дел од Александер Лаказете го намали резултатот за гостите, Кабела уште еднаш го погоди противничкиот гол и асистираше за последниот погодок кој го даде Монтатна и го постигна конечниот резултат Монпеље-Лион 5:1Монпеље сега има две победи и вкупно 12 поени и е на осмото место. Лион има поен помалку, и дури на 14-то место на табелата.Монпелје сега iam две победи и вкупно 12 поени и е рангирана осмото место. Лион има поен помалку, а само 14 на масата.
| | веќе видена

Германската Бундеслига е се поатрактивна и повеќе гледана , а не станува збор само за статистички податоци, според кои германското најелитно фудбалско првенство во изминатите пет години, привлекува најмногу гледачи на стадионите.Овој викенд во Германија се одигра дербито помеѓу Баер Леверкузен и Баерн Минхен. На средбата на BayArena, која беше распродадена до последното место, а заврши со 1-1 присуствуваше и големото, светски познато кошарка име – Коби Брајант .Одличниот американски кошаркар и член на ЛА Лејкерс, кој се рехабилитира од повреда сакаше да ја фотографира одличната атмосфера на стадионот во Леверкузен , и со својот телефон направи неколку фотографии.Мора да се признае, малку нетипично за еден Американец, кои како народ не се големи фанови на европскиот фудбал, но ова е уште еден доказ дека Бундеслигата оваа година ги крши сите бариери.
сите 5 | | | веќе видена

next