Спорт Корнер

Легендарниот Аргентинец смета дека е премногу рано да се зборува дали екипата на Интер има доволно квалитет за освојување на титулата во италијанското првенствоФудбалерите на Интер се наоѓаат ма четвртата позиција на табелата во Серија А со само еден пораз на осум натпревари. Иако, зад првопласираната Рома заостануваат седум бодови Нероазурите се ставаат меѓу фаворитите за освојување Скудетото.Хавиер сепак ги смирува страстите и вели дека е премногу рано да се зборува за тоа кој е главниот претендент трофејот во Италија.“Има многу квалитетни екипи за уште сега се зборува за тоа кој ќе биде шампион. На нас останува да работиме напорно и да останеме конкуренти за трофејот”-изјави Занети.
| | веќе видена

Трансферот од Реал Мадрид во Арсенал германскиот репрезентативец Месут Озил го потполни со нов автомобил Озил се почести со новото Ферари 458 со вредност од 400.000 фунти.Според начинот на кој игра за Арсенал дефинитивно заслужува и многу повеќе.
сите 6 | | | веќе видена

Скандал се случил на прес-конференцијата од екипата на Левски од СофијаНа презентацијата од Ивајло Петев за нов тренер на Левски се случил еден засрамувачки инцидент. Хулиганите на наславната бугарска екипа најпрвин го навредуваа а потоа и го соблекоа гол и го исфрлија од салата новиот тренер на екипата од Софија.
сите 28 | | | веќе видена

Уругваецот Луис Суарез бил со озбилни намери да го напушти Енфилд, но и покрај големиот интерес од клубовите тој сепак реши да остане во клубот. Одличниот напаѓач на Ливерпул заслугите за останувањето му ги препишува на капитенот, Стивен Џерард.“Голема чест ми е да играм со него. Тој е легенда на Ливерпул и мој голем пријател. Вистина е дека сакав да заминам, но тој секојдневно разговараше со мене, ме наговори да останам, ми кажа дека заедно можеме да направиме големи работи. Поради тоа сеуште сум тука.” – изјави Суарез.Суарез во текот на летото беше блиску до Арсенал, а интерес за него претходно покажа и Пеп Гвардиола, кој го сакаше во Баерн.
сите 12 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед предводен од Дејвид Мојс оваа сезона не игра на посакуваното ниво. Црвените ѓаволи имаат големи проблеми со пронаоѓање на правата форма, а менаџерот на тимот од Олд Трафорд веќе размислува за засилување веќе во јануари.Спрема пишувањата на англиски Дејли Стар, нов фудбалер на Јунајтед во јануари би требало да биде германскиот репрезентативец и член на Борусија Дортмунд, Ѓундоган.Наводно, раководството на Јунајтед спрема понуда вредна 30. милиони фунти за овој фидбалер, кој зад себе има одлична сезона во дресот на германскиот и европскиот вицепрвак.
сите 5 | | | веќе видена

Јаја Туре оваа сезона е најдобриот фудбалер во редовите на Манчестер Сити. Овој фудбалер е од 2010. година во редовите на граѓаните, а во изјава за англиските медиуми изјави дека во 2007. година бил блиску до премин во Интер, но сепак преминал во Барселона.“Имав прилика да одам од Монако во Интер. Роберто Манчини тогаш ме следеше. Сепак, ја избрав Барселона, бидејќи мојот сон беше да играм за тој тим.” – изјави ТуреТуре во 2010. пристигна од Барселона во Манчестер Сити со кој освои титулата првак на Англија и ФА купот.
| | веќе видена

Во историјата на Премиер Лигата се видени многу прекрасни голови, но посебно внимание привлекуваат индивидуалните мајстории на одредени фудбалери.Еве ги 10. најдобри кои одбележаа 20. години од Премиер Лигата.10. Герет Беј – 2013 против Норвич9. Бен Арфа – 2012 против Болтон8. Тиери Анри – 2002 против Тотенхем7. Руд Ван Нистелрој – 2003 против Фулам6. Денис Беркамп – 2002 против Њукасл5. Пауло Ванчопе – 1997 против Манчестер Јунајтед4. Дарен Хукерби – 1997 против Манчестер Јунајтед3. Георги Кинкладзе – 1996 против Саутемптон2. Мат Ле Тисие – 1993 против Њукасл1. Делиан Аткинсон
сите 2 | | | веќе видена

Еден од најдобрите фудбалери во историјата на велшкиот фудбал, Крег Белами најави дека предстојните два натпревари, против Македонија и Белгија ќе бидат последните во репрезентативната кариера. Белами и претходно најави дека не планира да игра во квалификациите за ЕУРО 2016, но секогаш потенцираше дека тоа не е негова конечна одлука. Овој пат се чини дека дилема не постои.“Ова е мојата последна недела во репрезентацијата. Веќе од ноември се повлекувам.” – порача БеламиБелами е дел од репрезентацијата цели 15 години. За тоа време одигра 77 натпревари во националниот дрес, што го прави трет играч по бројот на настапи.
| | веќе видена

И со преполовен тим без неколку стандардни првотимци, Вардар славеше победа против Нексе со 29:27 (16:17) во натпреварот од 5.коло во регионалната СЕХА Газпром Јужен тек лига. Во составот на Вардар кој по смената на Зоран Кастратовиќод клупата го водеше Андон Бошковски, денеска не настапија Тимур Дибиров, Алексеј Растворцев, Петар Ангелов, Матјаж Брумен, Страхиња Милиќ и повредениот Игор Карачиќ кои беа на поштеда пред неделниот дуел со ПСЖ во Лигата на шампионите.Со победата против Нексе, вкупно четврта во СЕХА лигата, македонскиот шампион се искачи на водечката позиција на табелата со 12 бода, со бод и натпревар повеќе од второпласираниот Татран Прешов.Црвено- црните во текот на целиот натпревар ја имаа иницијативата на терен, но не успеаваа да се „одлепат“ со поголема гол-разлика. Да не беа неколкуте промашени зицери, но и расположениот голман на гостинската екипа, Перица Лелиќ сигурно и победата на вардарци ќе беше многу поубедлива.Првиот дел од натпреварот мина во изедначена игра, двете екипи се ...
сите 61 | | | веќе видена

Џиро ди Италија ќе се вози од 9 мај до 1 јуни следната година, но тоа што е невообичаено за трката во 2014 е тоа дека таа ќе започне дури во Северна Ирска, поточно во БелфастТоа ќе биде прва посета во историјата од Џирото на британскиот остров. После денот за одмор, ќе се вратат на Апенините, каде што по 3450 километри трката ќе заврши во Трст, што исто така ќе биде прв пат во историјата.Џирото во својата историја, најчесто завршуваше во Милано, но во последниве години финишот беше во Рим (2009), Верона (2010) и Бреша (2013) ..Следната година ќе биде за време на траењето на оваа трка ќе се одбележи 100 годишнината од раѓањето на Џина Баралиа и 10 годишнината од смртта на Марко Пантани, две легенди на италијанскиот велосипедизам.
| | веќе видена

Освен дека тие ќе мораат да имаат убав задник, девојките во Бразил мораат добро да се снаоѓаат и со фудбалската топка.Во бразилскиот град Сао Паоло се одржа натпревар за убавина, но тоа не беше вообичаениот избор за мис кога се бира најубавата или најзгодната девојка.Во Бразил, тоа е малку поинаква, па затоа е толку важно да се покажат фудбалските вештини, но, исто така, и добро обликуваниот задник, што, ќе се согласите девојките на фотографиите го имаат.
сите 7 | | | веќе видена

На легендарниот португалски фудбалер Еузебио му смета споредбата со Кристијано Роналдо.Роналдо месец го помина Еузебио на вечната листа стрелци за репрезентацијата на Португалија. Се уште се води расправата кој е подобар Еузебио или Роналдо.“Ме боли оваа компарација зошто е невозможно да се споредиме. Тоа е голема грешка, зашто ја имам постигнато 41 гол на само 60 одиграни мечеви “- рече Еузебио.Роналдо, 43 голови постигна на 106 мечеви …“Сега, после многу години, некој е во состојба да постигне толкав број голови ама причината за тоа е зашто е полесно да се игра против некои репрезентации. Како на пример јас никогаш не сум играл против Лихтенштајн или Азербејџан”-истакна Еузебио.
сите 9 | | | веќе видена

Поранешниот капитен на Интер верува дека “Принцот на Рим” ќе нема проблем да игра на врвно ниво уште 7-8 години.Рома го ‘уништи’ Интер на ”Џузепе Меаца”, предводена од капитенот Тоти, а неговиот поранешен репрезентативен колега, Марко Матераци, имаше само пофални зборови за 37-годишната легенда од Рома.“Тоти без никакви проблеми може да игра до 45 години”“Не е лесно кога се старее, но тоа кај него не се чувствува. Се разбира дека е побавен, но тоа не се забележува, затоа што знае како да компензира со огромен број на импровизацио.”“Да бидам искрен, мене тој повеќе не ме изненадува.”- изјави Матераци.
сите 6 | | | веќе видена

Новата млада ѕвезда на европскиот фудбал, Аднан Јанузај , се најде на мета од Барселона.Јанузај има само 18 години и полека станува дел од првиот тим на Манчестер Јунајтед. Талентираниот Белгиец постигна два гола во пресврт против Сандерленд минатиот викенд и прерасна во вистинска ѕвезда …Од Барселона наводно госледеле Јанузај од 2011 година, додека тој сè уште беше во Андерлехт. Неговиот договор истекува за осум месеци, а Каталонците повторно добија идеја дека би можело да го донесе во своите редови .Од друга страна, пак, на Олд Трафорд не мислат дека овој скапоцен камен да го предадат во туѓи раце. Со Јанузај беа започнати преговори , но се прекинаа во мај, кога замина Сер Алекс Фергусон, и неодамна повторно започна да се разговара на оваа тема.“Јас нема да кажам кои тимови се заинтересирани за него, но можам да ви кажам дека постои интерес од голем број европски клубови”-рече неодамна Дирк де Фрис, агент на младииот фудбалер.Daily Mai објавува дека заа понатамошната судбина на Јанузај големите одлуки ги ...
сите 18 | | | веќе видена

Аргентинскиот фудбалски сојуз официјално објави дека фудбалерите од Барселона, Лионел Меси и Хавиер Маскерано нема да пристигнат на престојните репрезентативни мечевиАргентина е водечката репрезентација на јужноамеричките квалификации за Светското првенство, и во петок и во вторник ќе играат на домашен терен против Перу а потоа ќе гостуваат на Уругвај.Практика е повредените играчи од аргентинската репрезентација да бидат прегледани од докторите на националниот ама овојпат стави со Барселона имаат посебен договор.Каталонските медиуми претходно најавува дека Меси сигурно ќе остане во Барселона, а сега и од Аргентина ја потврдија таа вест и додадоа дека и Маскерано ќе остане во Каталонија. Messi се опоравува од повредата на задната ложа, а Маскерано од повредта на мускулите на колкот.
сите 2 | | | веќе видена

Навивачите на „кралскиот“ клуб и натаму купуват дресови на германскиот фудбалер, без оглед на фактот што тој летово за 50 милиони евра се пресели во редовите на Арсенал.Како и да е, ова е доказ дека фановите на шпанскиот гигант се уште не се помириле со одлуката на челниците на мадридски Реал да го продадат Озил, кој пак игрите во Арсенал ја потврди својата класа и фудбалска интелигенција.“Навивачите на Реал и натаму купуваат дресови на Озил, како и негови амблеми и фотографии. Едноставно, тие ги сакаат европските фудбалери, а Германецот тоа секако е”- пишува репортерот на Daily Mail.Озил во тимот на „Топџиите“ замина за половина од сумата која што Реал ја плати за услугите на велшкиот напаѓач Герет Бејл од Тотенхем, кој барем на почетокот од сезоната не покажува блескави игри.
сите 4 | | | веќе видена

Под водство на тренерот Антонио Конте, славниот тим од Торино посетигна фасцинантен однос на победи и порази.Поточно, на 106 натпревари со под водство на поранешниот фудбалер, Јуве забележал само девет порази. На тој начин, екипата на ‘Бјанконерите’ е процентуално поуспешна и од Барселона во времето на Пеп Гвардиола, но и од Милан, кога го предводеше извонредниот Ариго Саки.Според процентот, Јуве загубил само 8,4 проценти од средбите, што е за минимални 0,1 отсто подобро од Каталонците на Гвардиола, тимот кој освои се што можеше да се овдои.Независно дали го сакате овој клуб или не, овој успех треба да се почитува/
сите 2 | | | веќе видена

Англискиот нисколигаш Бартон е принуден овој викенд на голот да го стави 50-годишниот голман Кевин Пул.Сите голмани на овој тим се повредени па менаџерот на Бартон на натпреварот против Викомби мора да го стави 50-годишниот Кевин Пул.Овој голман својата голманска кариера ја заврши минатата година како 49-годишен, а во кариерата настапувал за Лечестер, Болтон и Астон Вила од највисокиот фудбалски ранг во Англија.
| | веќе видена

Дефанзивецот на Манчестер Сити, Винсент Компани ќе биде надвор од терените околу еден месец поради повреда на препоните. Компани ќе го пропушти натпреварот против Хрватска во квалификациите за СП, а освен тоа и неколку натпревари за Сити во Премиер Лигата и Лигата на шампиони.Компани се повреди во саботниот натпревар против тимот на Евертон, или поточно ја обнови повредата поради која пред тоа пропушти три натпревари во ПЛ.
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Тотенхем по продажбата на Герет Бејл во Реал Мадрид има на располагање солидна сума за засилувања, но и покрај парите тимот од Лондон сака да донесе играч на кој договорот му истекува по крајот на сезоната. Според тврдењата на поранешниот репрезентативец на Италија, Џанлука Вијали, Тотенхем по крајот на сезоната ќе се обиде да го донесе фудбалерот на Јувентус, Андреа Пирло.Договорот на Пирло со старата дама му истекува на крајот од сезоната, со тоа голем е бројот на тимови кои сакаат да го видат овој велемајстор во своите редови. Тотенхем е еден од тимовите кои би можеле да му понудат најдобри услови на фудбалерот, но парите со сигурност нема да бидат главната причина за заминување од Јувентус.Јувентус сеуште нема понудено нов договор за Пирло, а дали тоа ќе се случи ќе биде познато кон крајот на годината.
сите 2 | | | веќе видена

next