Спорт Корнер

Најдобриот играч на Реал Мадрид Кристијано Роналдо непријатно беше изненаден од изјавата на Зинедин Зидан …“Јас би ја дал Златната топка на Рибери за сè што направи оваа година, особено поради трите големи трофеи кои ги освои со клубот. Проблемот е, сепак , што постои дечко кој има постигнато 55 гола “- рече неодамна Зинедин Зидан и опасно го налути Кристијано Роналдо, најголемата ѕвезда на Реал Мадрид .Зидан е еден од најголемите играчи во историјата на Реал Мадрид , а во моментов делува како спортски директор на клубот и помошник тренер на Карло Анчелоти . Роналдо според информациите од шпанските медиумите блиски до клубот е шокиран од изјавата на поранешниот француски репрезентативец. Португалецот неодамна го продолжена договорот со Реал Мадрид , а еден од условите за продолжување на договорот , покрај значителното зголемување на платата , беше ветувањето дека главните луѓе од тимот ќе го поддржат на секој можен начин во трката за индивидуалните трофеи, особено на Златната топка што се доделува за ...
сите 6 | | | веќе видена

Карлос Тевез оваа сезона дојде во екипата на Јувентус, а сега овој тим ‘топло’ му го препорачува и на српскиот дефанзивец Немања ВидиќИанку, овие двајца фудбалери претходно беа колеги во Манчестер Јунатјед, се додека Тевез не премина во градскиот ривал Манчестер Сити.Одбранбениот фудбалер на англискиот шампион има договор со клубот до летото 2014, а се уште ја нема продолжено соработката со тимот предводен од Дејвид Мојс, иако шкотскиот фудбалски експерт јасно им порача на челниците на Јунајтед, да му понудат нов договор на Видиќ.Од друга страна, Тевез со ова сигурно повеќе го навлече бесот на навивачите на Јунајтед, затоа што го убедува Србинот да игра во редовите на италијанскиот шампион.“Видиќ би требало да дојде во Јувентус. Би му одговарала италијанската лига. Тој е многу моќен дефанзивец. Играв со него во Јунајтед, а против него кога заминав во Сити”- рече аргентинскиот голгетер.
сите 3 | | | веќе видена

Легендарниот германски фудбалер Лотар Матеус, моментално води судски спор со една од неговите поранешни сопруги Германскиот суд направил огромен скандал! Судот во официјален документ го заведе како „починат“ Лотар Матеус. Имено, во спорот што трае подолг временски период, а неговата поранешна сопруга го тужи Матеус и бара 35.000 евра финансиски надомест, судот во Германија не знаел на која адреса да му испрати покана на фудбалерот, и тогаш судските службеници ставиле печат ‘починат’.„Ова е скандал. Сите можат да видат дека сум во жив, се појавувам на телевизија, и на фудбалски стадиони“-изјави Лотар Матеус за „Билд“.
| | веќе видена

Серхио Рамос е одличен одбранбен фудбалер, ама знае да биде и стрелец на прекрасен погодокТоа го докажа и на тренингот одрепрезентацијата на Шпанија, кога со удар со петица ја затресе мрежата на Икер Касиљас. Топката помина низ носете на репрезтативниот шпански голман, а потоа следеше и малку сеир од Серхио Рамос…
сите 4 | | | веќе видена

Љубовта нема граници. Па, дури и кога разликата се години или сантиметри. Актерката Хејден Панетијер и боксерот Владимир Кличко ги спојува љубовта и се заедно од 2009 година иако неколку пати раскинуваа и се смирувааКличко (37) претходно изјави дека ќе ја запроси Хејден (24) ако го победи Александар Повјеткина, што и се случи, па така Хејден доби дијамантски прстен кој гордо го покажа во една ТВ емисија.Венчавката ќе се одржи во Киев, а украинските медиуми веќе ја нарекуваат “свадбата на векот”.Тинејџерската ѕвезда која се прослави со улогата на навивачка со моќи на суперхерој, претходно беше во врска со колегата од серијата “Heroes”, Мил Вентимил, кој е 12 години постар од неа.
сите 5 | | | веќе видена

Германскиот производител на спортска опрема Адидас и фудбалскиот клуб Милан потпишаа договор со кој фудбалерите на клубот од Милано до 2023. година ќе носат Адидас спортска опрема. Адидас и Милан имаа важечки договор до 2017. година, но сега е продолжен за уште шест години.“Ќе бидеме заедно со Адидас до 2023. година.” – кратко изјавија од клубот, а финансиската страна на договорот сеуште е непозната.
сите 4 | | | веќе видена

Аргентинскиот напаѓач Диего Милити би можел и следната сезона да игра во дресот на Интер. Имено, според пишувањата на италјанските медиуми челниците на клубот се задоволни со игрите на Милито после повредата, по што најверојатно ќе му понудат нов договор.Неговиот актуелен договор има важност до следното лето, но сеуште не се знае дали Милито ќе одговор позитивно на евентуалната понуда од Интер.
| | веќе видена

Барселона и без повредениот Лионел Меси продолжува со добрите резултати, па шпанските медиуми веќе почнаа да пишуваат дека каталонците можат да бидат доминантни и без аргентинецот. Сепак, на таквите тврдења реагираше Бускетс кој истакна:“Меси и понатаму е важен играч за нас бидејќи тој е најдобриот на светот и на теренот прави неверојатни работи.”
сите 4 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер и играч на Челси, Бранислав Ивановиќ смета дека Ешли Кол е најдобриот лев бек на светот во последните десет години. Ивановиќ даде интервју за официјалната страна на Челси во кое помеѓу другото зборуваше и за Кол.“Што се однесува до мене, Ешли е најдобриот лев бек на светот во последните десет години. Прекрасно е да играш со него во ист тим.”
сите 6 | | | веќе видена

Шпанските новини објавија една навистина неверојатна информација. Тренерот на Реал Мадрид има дури 17 помошници. Анчелоти пристигна во Мадрид ова лето, а поранешниот тренер на Милан и ПСЖ со себе го донесе и помошникот Пауло Клементе од Париз.Тука има уште многу личности кои му асистираат на Анчелоти, а меѓу останатите се и Зидан, синовите и Џовани Маури.Но, засега толкуте помошници не му носат резултати со обзир на тоа дека Реал е третопласиран зад Барса и Атлетико Мадрид.
сите 13 | | | веќе видена

Фудбалерите на Арсенал одлично ја започнаа сезоната и по седум одиграни натпревари се на самиот врв од Премиер Лигата.Навивачите од Арсенал по брилијантното отворање на сезоната почнаа да зборуваат за титулата, но Месут Озил ги смирува страстите.“Јас сум воодушевен од моменталната состојба на табелата, но ние сме свесни дека постојат уште многу натпревари и се уште е премногу рано да се зборува за титулата”- рече Озил.
сите 2 | | | веќе видена

Дуелот од 29.коло во литванскиот шампионат помеѓу Даинава и Банге до обележа тепачката на два фудбалери на домашниот тим.Доста чудна ситуација видовме на дуелот помеѓу Даинава и Банга. Поточно, двајца играчи од домашниот тим Деивидиас Падаигис и Титас Виткуинас во еден момент се степаа меѓу себе, а судијата тогаш им го покажа патот кон соблекувалната.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерите на Рома по седум кола се лидери на табелата со 21 поени, а еден од најзаслужните за одличните партии на клубот од Рим е легендарниот Франческо Тоти. Тоти игра во неверојатна форма, а италијанските медиуми се повеќе пишуваат за неговото враќање во националниот тим.“Тоти е бесмртен како играч. Во формата која е денес може на секој тим да му донес разлика”-рече голманот на Јувентус и италијанската репрезентација Џанлуиџи Буфон.
сите 6 | | | веќе видена

Во српската пониска фудбалска лига главната атракција беше – судиј(к)а.Александра Милојевиќ стана ѕвезда меѓу спортските фанови во Србија. Таа судеше како помошник судија во натпревар од пониската лига помеѓу Јосаница и Победа од Белошевец и го привлече целото внимание. Извештаите велат дека одлично ја обработила задачата, ама и дека играчите намерно ја шутирале топката надвор од аут-линијата..
сите 7 | | | веќе видена

Холандскиот интернационалец од редовите на Баерн Минхен, Арјен Робен негираше дека екипата предводена од тренерот Гвардиола е новата верзија од БарселонаРобен изјави дека тимот од Минхен не сака да копира никого и дека тимот си има свој начин на игра.“Баерн не е нова верзија на Барселона. Нормално е да се прават споредби, но ние сме си фокусирани на сопствените квалитети и можности. Како Баерн си имаме свои квалитети, а може ги немаме Меси и Чави нотука се други одлични играчи” -истакна Робен.Баерн Минхен се споредува со Барселона по последните настапи од германскиот шампион кога се поочигледен е стилот на игра кој тренерот Гвардиола го негуваше додека ги предводеше Каталонците со кои освои многу титули во разни натпреварувања.
сите 4 | | | веќе видена

Кугларскиот клуб ‘Макпетрол’ го освоија сребрениот медал на NBC купот кој се одржа во Аугсбург, Германија.Македонскиот шампион го искористи правото да игра во NBC купот откако стана шампион на македонскиот куп, па во Германија отпатува со очекувања за висок пласман. Во квалификациите екипата заврши на второто место, пред австриски КСВ Виена, а за само една кегла зад италијанскиот Нојмаркт. Вкупно нашиот состав сруши 3389, а најдобар во квалификациите беше Сашо Трпковски со 599. Потоа следуваа Александар Соколовски со 575, Бојан Влакевски со 571, Димитар Димитровски со 558, Виктор Николовски со 555 и Мартин Тодоровски со 531. Во финалето, Макпетрол очекувано играше со италијанскиот шампион Нојмаркт, но имаа сили само за сребрениот медал.Со овој успех, прв во клупската историја, Макпетрол се пласираше во лигата на шампионите и ќе ги одмери силите со шампионот на Австрија, екипата на Сент Полтен, веќе следниот месец, додека реваншот се игра во Скопје, во декември. Доколку победи, противник во следното коло ќе ...
| | веќе видена

Фудбалер на Ростов Јано Анаидзе направи неверојатен потег на средбата од руската Премиер Лигата против Кубан од Краснодар.Тој во 78 минута со еден неверојатен потег го ‘исфрли’ неговиот ривал од игра, но на негово разочарување овој брилијантен потег не беше завршен со погодок.
| | веќе видена

ЖРК Вардар СЦБТ е подготвен за големиот предизвик – првиот натпревар од Лигата на шампионите на домашен терен против норвешкиот шампион Ларвик.Вардарки своето шампионско деби пред домашната публика ќе го одбележат празнично на 11 октомври со почеток во 18.30 часот во СЦ Борис Трајковски. А како што рече претседателката на клубот, Гордана Нацева на вчарашната прес конфренција „Ларвик е идален противник за нашиот прв натпревар во Лигата на шампионите пред нашата македонска публика“. Рецептот за успех на македонскиот шампион против Ларвик ќе биде борбена игра и поддршката од публиката. - Верувам во моите девојки и верувам дека во петок може да направиме добар резултат со помош на нашата публика. Знаеме кој е Ларвик и се подготвуваме. Нашата борбеност и цврстатат игра во одбраната се надевам ќе ни го донесе посакуваниот резултат. Ги знаеме квалитетите и можностите на противникот, повеќе сме концентрирани на нивниот брз контранапад, како да го спречиме тоа, брзо да се вратиме и да спречиме гол. Но главно фокусот ...
сите 20 | | | веќе видена

Полскиот голман Артур Боруч постигна прекрасен гол на тренингот од репрезентацијата.Полска се подготвува за квалификациските натпревари со Украина и Англија, а во средба Боруч покажа дека може да биде квалитетен напаѓач. Со прекрасен удар го матираше својот колега Војчиех Шчесни, што предизвика големо воодушевување кај неговите соиграчи.Погледнете:
| | веќе видена

Бастиан Швајнштајгер е познат како кошаркарски фан уште од детството. Ѕвездата на актуелниот европски шампиони и денес во слободното време игра кошарка.Колку е посветен на своето хоби кажува и ова видео, на кое Швајни постигнува кош со нога откако претходно жонглира.
сите 5 | | | веќе видена

next