Спорт Корнер

Автобиографијата на Сер Алекс Фергусон крена многу прашина на Островот, а по поради одредени работи веднаш се огласи поранешниот капитен на Јунајтед Рој Кин. Фергусон во делото за Кин напиша:“Најтешкиот дел од телото на Рој е неговиот јазик. Тој го има најгрубиот јазик што можете да го замислите. Во состојбата е да го ослаби и најсамоуверениот човек во светот со тој јазик. Еднаш кога се каравме, јас забележав дека неговите очи се намалија толку многу што практично станаа мали црни куглички. Тоа беше страшно да се види. “Кин веднаш реагираше и изјави:“Фергусон не знае за зборот почит. Мислам дека кон старите играчи треба да покаже повеќе почит затоа што ние заедно со него освјувавмет рофеи за Јунајтед. “
сите 7 | | | веќе видена

За настапот на ГН Индија, Фернандо Алонсо, ќе има посебно дизајнирана кацига. На минатата трка тој стана возачот со најмногу освоени поени во Формула 1, па тој рекорд ќе го одбележи на првата наредна трка.“Рекорд е секогаш рекорд и затоа треба да се прослави” – рече Алонсо на чија кацига цќе стои бројот 1571 кој ќе го означува бројот на освоени поени.
сите 7 | | | веќе видена

Овој викенд на распоред беше градското дерби во Софија, помеѓу ЦСКА и Левски.Победата на теренот ја однесе тимот на ЦСКА со 3:0, а сите голови беа постигнати од 31 до 37 минута. Како на теренот, така и на трибините, но и околу стадионот беше многу интересно.Пред почетокот на средбата беа уапсени 66 фанови, а најмногу беа заджани во полицијата поради алкохолизирана состојба или за протестите за доаѓањето на имигрантите од Африка. Полицискиот комесар во Софија , Антон Златанов рече е дека навивачите кои се уапсени претставуваат закана за сите граѓани на Софија.Сепак, навивачите на Левски сепак успеаа да фрлат неколку бакли и димни бомби кон противничките фанови, но полицијата спречи поголем судир.
| | веќе видена

Бразилецот Робињо одигра одличен натпревар во Милано против БарселонаТој постигна гол за ‘Росоњерите’, а имаше уште неколку одлични потези во текот на мечот.Робињо во еден момент си поигра со фудбалерот од Барселона Алексис Санчез, на кој му продаде одлична финта, на која Чилеанецот немаше одговор.Погледнете:
сите 4 | | | веќе видена

Пред натпреварот против Јувентус во Лигата на Шампионите , тренерот на Реал Мадрид Карло Анчелоти за време на прес -конференцијата одговараше на голем број на прашања поврзани со последните случувања во ‘кралскиот клуб’Едно од прашањата кои во последно време пристигнуваат од шпанските медиуми е дали Кристијано Роналдо и Герет Бејл може да играат заедно. Во оваа смисла, сè повеќе и повеќе се појавуваат мислења дека би било добро ако Роналдо да ја промени на позицијата.“Најдобрите играчи треба да играат заедно. Во клубот за тоа нема дебата, иако надвор од клубот се зборува за тоа. Кристијано и Герет немаат проблем да играат заедно”- рече Анчелоти.‘‘Кристијано започнува како крило, но потоа доаѓа во средината со цел да дава голови бидејќи е тешко да se постигнуваат голови од крило. Ќе продолжам да го ставам на позиција што му одговара. Јас не сум луд дека да ја менувам позицијата на играчот кој постигнува 50 гола по сезона. ”- додаде италијанскиот стратег.
сите 2 | | | веќе видена

Светската анти-допинг организација и се закани на Јамајка со суспензија која може да доведе до отсуство на атлетичарите од Јамајка на Олимписките Игри и светските првенства. Откако пет атлетичари од оваа земја беа позитивни, вклучувајќи Асафа Пауел и Шерон Симпсон, ВАДА побара истрага во рамките на јамајканската анти-допинг агенција од која рекоа дека “процесот не може да се организира до следната година.”“За нас, ставот е неприфатлив. Ќе бидат третирани во рамките на сите правила, нема да го гледаме на ова мирно. Тие ќе мора да ги следат меѓународните стандарди”- рече претседател на ВАДА Џон Фахеј.Директорката Рене Ширли во февруари поднесе оставка откако се појави допинг скандалот во кој беше откриено дека пет месеци пред почетокот на Олимписките Игри во Лондон 2012 година немало спроведено допинг тестови на своите претставници.
сите 3 | | | веќе видена

На аукцијата можат да се најдат секакви работи, вклучувајќи ја и мрежата преку која помина топката кога Штефан Кислинг постигна гол за водство на Баер против Хофенхајм со 2-0. Баер славњше со 2-1 на гостувањето кај Хофенхајм, но таа средба најверојатно ќе се повтори поради судија му го призна голот на Кислинг иако тој со глава шутираше покрај голот.Чудесно топката заврши во мрежата, кои ќе биде ставена на аукција.Сите пари заработени ќе бидат за хуманитарни организации, а аукцијата ќе се одржи на 7 декември.Да се потсетиме на толку познатата мрежа:
сите 2 | | | веќе видена

Англискиот фудбалер Кори Холдер, кој игра во понискорангирано првенство во тимот на Кент, доживеа тешка повреда во дуелот против Чатам Таун, и оваа повреда тоа би можеше да го чини живот.За време на еден дуел тој падна на лактот, а чуднобеше тоа што тој веднаш почувствува голема болка во стомакот и беше пренесен во болница. Тој беше опериран, и на 22-годишниот дефанзивец му е отстранета слезината, кој ја повредил кога паднал.Сепак, Холдер истакна дека сака да се врати на терен. Проценетото закрепнување ќе трае три месеци.
| | веќе видена

Англиската фудбалска асоцијација (ФА) го обвини Жозе Мурињо поради конфликтот со помошниот судија на натпреварот против Кардиф Сити.Челзи во саботата победи 4-1 против екипата на Кардиф на Стемфорд Бриџ, а во 70. минута од дуелот Мурињо зборуваше со помошниот судија.Моу го нападна судијата кој бараше од Бранислав Ивановиќ да не го ‘троши’ времето, па поради тоа Португалецот мораше на трибините.ФА вели дека Мурињо има рок до четврток да поднесе жалба. После натпреварот Мурињо не сакаше да присуствува на прес-конференцијата.
сите 6 | | | веќе видена

Шпанските медиуми го откриваат начинот на кој португалскиот фудбалер ‘е како нов’ по секој натпревар.Според шпанските медиуми, тајната која ја крие Кристијан Роналдо е криотерапијата. Криотерапија е третман со мраз или ладна вода, која го спречува воспалението и помага телото побрзо да се обновува. Португалскиот фудбалер во својата куќа за 45 000 € инсталирал Cryo-сауна со која го изложува своето тело на температура од неверојатни -200 Целзиусови степени!Овој метод Роналдо го применува двапати неделно на околу 2-3 минути. Интересно, Кристијано не е првиот фудбалер на Реал Мадрид кој користи алтернативни методи за да се подготви за натпревар. Пред него, тоа беше Раул Гонзалес, кој беше во неговата куќа имаше хипобарна комора во која симулира висока надморска височина и низок воздушен притисок, а може да се контролира температурата и релативната влажност.
сите 6 | | | веќе видена

Герет Бејл смета дека информациите околу неговата повреда на грбот се глорифицираат и се неточниШпанските медиуми објавија дека Бејл имал големи проблеми со повредата, меѓутоа се беше отфрлено од кралскиот клуб, а и самиот Велшанецот нагласи дека не е загрижен.“Повредата е зад мене, имав мал проблем, а последица од тоа е што не играв многу. Ја пропуштив предсезоната, не можев да трчам и да тренирам без проблеми. Се беше преувеличено, најважно е дека се вратив”-изјави Бејл.Тој воедно го коментираше и триумфот над составот на Малага во последното коло од најквалитетното шпанско првенство.“Оваа победа беше многу важна за нас, мислам дека игравме подобро како соочувањето минуваше. Ја заслуживме победата, сега се свртуваме кон наредните пресметки”-нагласи Бејл.Реал и натаму е на третата позиција во Примера Дивизион со 22 бода од девет средби.
сите 8 | | | веќе видена

Даниел Стариџ најбрзо има постигнато 20 голови во историјата на тимот од Енфилд Роуд, ако се земат предвид сите натпреварувањаОваа сезона е блескава за 24-годишниот англиски напаѓач, кој во само 26 настапи за Ливерпул има постигнато 20 голови. Со овој факт тој ги надминува легендите на Ливерпул од типот на Мајкл Овен, Јан Раш, Роби Фаулер… Стариџ е единствениот фудбалер кој го носел дресот на ‘Црвените’ и успеал да дојде до такво остварување.Ако претходниот натпревар со Њукасл кој заврши со резулат 2-2 беше значаен и за капитенот Стивен Џерард, кој сега има 100 постигнати голови за овој тим, изедначувачкиот гол на Даниел Стариџ во самиот финиш на мечот имаше и историско значење.Daniel Sturridge Goal vs Newcastleby LFCmostar
сите 8 | | | веќе видена

Голманот на НХЛ тимот Феникс Којотс, Мајк Смит, постиогна гол на средбата против Детроит Ред Вингс, и така стана 11 голман во историјата на НХЛ кој успеал во тоа.Ред Вингс на крајот од дуелот играа без голман и мрежата беше празна. Смит тоа го искористи, и во последната минута се запиша во листата на стрелци.Феникс славеше со 5:2, а Смит покрај постигнатиот гол имаше и 31 одбрана на овој дуел.
сите 3 | | | веќе видена

Фрлањето бакли на фудбалските терени веќе е навика мешу навивачитеТаков инцидент се случи во Бирмингем на Вила Парк во натпреварот на кој Тотенхем, како гостин, славеше со 2-0 против Астон Вила.Во еден момент беше фрлена бакла од делот каде што биле сместени гостинските навивачи од Лондон. Тие го погодија линиискиот судија во грб.Судијата е малку се тргна понапред откако беше погоден, а потоа главниот судија Фил Доуд накратко го прекина мечот.
сите 4 | | | веќе видена

‘Поплавата’ од пенали во оваа рунда од Серија А, започна во петокот, а заврши минатата ноќ. Изедначен е рекордот стар 62 години!Се започна во петокот кога Миралем Пјанич реализира пенал против Наполи, а заврши синоќа во Торино, кога Каризо го одбрани ударот од белата точка на Черчи.Вкупно во Серија А беа досудени 11 пенали, колку и во далечната 1951 година, беа реализирани девет.
| | веќе видена

Менаџерот на Челзи Жозе Мурињо планира дополнително да го засили својот тим во зимскиот трансфер период.Тренерот на лондонскиот тим е заинтересиран за играчот за врска на Марсеј Џианели Имбула и дефанзивецот на Порто Елијакви Мангала.Според информациите кои доаѓаат од Франција, Имбула може да замине од Марсеј за 25 милиони фунти, додека Мангала има договор со Порто од 37 милиони фунти.Мурињо во Мангала гледа долготрајно решение на стоперската позиција, додека Имбула ќе биде замена за Џон Оби Микел и Мајкл Есиен.
сите 11 | | | веќе видена

Бидејќи има забрана за пристигнување на градското дерби мешу екипите на Њуелс Олд Бојс и Росарио поради високиот животен ризик, навивачите од Олд Бојс се решија на поинаков начин да ја покажат својата подршка. Погледнете какво шоу им приредија 40 000 навивачи на Њуелс Олд Бојс на своите фудбалери на последниот тренинг.
| | веќе видена

Роналдо често плачел кога не му ја додавале топката, открива мајката на еден од најдобрите фудбалери во светотТака изјави неговата мајка Марија Долорес дос Сантос Авеиро за португалските медиуми. Таа вели дека Роналдо во младоста го викале плачко.“Тоа често му се случуваше кога играше фудбал. Кога некој не би му подавал, солзите едноставно би почнале да се лијат. Понекогаш знаеше да заплаче кога некој од неговите соиграчи ќе промашеше добра шанса, или ако екипата нема да одигра како што тој сакал. Многу плачеше кога беше дете”-истакна Марија Авеиро
| | веќе видена

Аднан Јанузај,талентираниот 18-годишен фудбалер вчера потпиша нов петгодишен договор со Манчестер Јунајтед. Младиот фудбалер кој е роден во Белгија, ги има своите корените од Косово, ќе остане на Олд Трафорд следните пет години, до јуни 2018. година, а за една недела веќе заработува 60.000 фунти.Татко Абедим Јанузај за белгискиот весник Laste рече дека би сакал неговиот син да игра за националниот тим на Косово.“Сакам да го избере Косово, но сегашната ситуација е комплицирана. ФИФА уште не дозволува Косово да игра на меѓународни натпревари и тоа е проблемот”-изјави Абедим Јанузај, чиј брат ја носел униформата на ОВК за време на војната во Косово 1999 година.
| | веќе видена

Ким Кардашијан уште еднаш беше на насловните страни во текот на изминатата недела, меѓутоа, за тоа треба да се обвинат навивачите на Ливерпул, кои креирале одлична слика со Photoshop во чест на својот дефанзивец Коло Туре.Откако минатата недела на својот Instagram профил објави свои слики во костим за капење, и така го привлече вниманието на многу познати личности, навивачите на ‘Црвените’ на сликата го вметнаа и дефанзивецот од Брегот на Слоновата Коска, како ѕирка во собата, додека Ким се слика.Туре беше воодушевен со фотографијата, а мислењето од Ким веројатно никогаш нема да го дознаеме.
сите 9 | | | веќе видена

next