Спорт Корнер

Розана Дависон е новото лице на клупскиот онлајн телевизиски канал LFC.Поранешната мис на светот е најголемото засилување оваа сезона за Ливерпул, се шегуваат англиските медиуми. Розана Дависон ќе работи во LFC ТВ и ќе биде новото лице на Ливерпул. Ирската убавица е поранешен Мис на светот, и се фотографирано за Плејбој. 29-годишната атрактивна девојка веќе ги претставуваше најголемите ѕвезди на клубот пристигнати од нејзината родна Ирска.” Јас навистина уживав, бидејќи јас сум долгогодишен навивач на Ливерпул. Се надевам дека ова е само почеток” -рече Розана за ирските медиуми.
сите 4 | | | веќе видена

Озил по завршувањето на мечот од Капитол Куп помеѓу Арсенал – Челзи(0-2) дресот му го даде на противничкиот менаџер Жозе Мурињо.Нешто многу интересно се случи откако натпреварот заврши. Додека некои играчи си разменуваа дресови, а другите заминуваа во соблекувалните, новиот миленик на фановите од Арсенал Месут Озил го дресот кошулата и му го даде на Жозе Мурињо, тренерот со кој соработуваше во Реал Мадрид.“Му го дадов дресот, бидејќи тој е за мене најдобриот тренер во светот и јас го сакам како татко”- изјави Озил.Прашањето е што, после оваа изјава ќе каже Арсен Венгер и како на оваа изјава ќе реагираат навивачите на Арсенал.
сите 18 | | | веќе видена

Среќниот фан кој се најде во прегратките на Мурињо вели тоа е најважниот момент од неговиот живот !Тери има 29 години и од својата втора година има годишна претплата за натпреварите на Челзи.Во неделата тој беше сведок на воодушевување како никогаш порано на стадионот, и тој се нашол во прегратките на Жозе Мурињо.“Ова е најважниот момент во мојот живот “-вели Тери.“Не седевме на нашите столчиња , им ги дадовме на некои деца, па бевме поблиску до теренот. Над нас беа синот на Мурињо и Пауло Фереира , кој не беше во комбинација за настап”- изјави воодушевениот навивач на Челзи.“Се сеќавам дека пред голот на Торес коментиравме дека и нерешено со Манчестер Сити е добар резултат, а секунда подоцна се најдов во прегратките на Специјалниот.”
сите 31 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш се најде во центарот на вниманието, а овој пат причината(повторно) не беше поврзана со фудбалотПокрај за неговата фудбалска кариера, за италијанскиот репрезентативец главно сепишува за неговиот приватен живот и работите што имаат малку врска со фудбалот.Италијанецот имаше сообраќајна несреќа во Бреша, градот во кој бил посвоен како бебе. За среќа, немало последици и се работи за помал судир.Како и да е, пред да има сообраќајка, Балотели беше казнет со 2000 € од страна на дисциплинската комисија на италијанската фудбалска асоцијација за симулирање на натпреварот против Парма во неделата.
сите 36 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на светот Лионел Меси со скара ја прослави победата над Реал Мадрид во Ел Класико.По победата над големиот ривал со 2:1, Аргентинецот одлучи да се почести со скара…“По Ел Класико, време е за скара со пријателите”- напиша Меси.
сите 10 | | | веќе видена

Луис Суарез (хет-трик) и Стариџ му ја донесоа победата на Ливерпул на домашен терен против ВБА со резултат 4-1. Посебен беше погодокот на Даниел Стариџ, кој го лобуваше противничкиот голман од дури 17 метри. Дефинитивно ќе биде еден од кандидатите во изборот за гол на сезоната во Премиер Лигата.Daniel Sturridge Sensational Goal vs WBAby LFCmostar
сите 5 | | | веќе видена

Роналдо го нарече судијата ‘гом..’ што го насмеа и Лео Меси…Роналдо жестоко протестираше по дуелот со Маскерано, мислејќи дека треба да се досуди.Тој викаше посудијата, а читателите од усни, од Канал + заклучија дека рекол: “гом..” Та го слушна и Лео Меси кој се насмеа на протестот од Роналдо.Еве како изгледаше тоа:
сите 28 | | | веќе видена

Португалецот ја тероризира Барселона со години, две третини од головите(12) постигнати против Барса, Роналдо ги има дадено на гостински терен…Роналдо легендарниот Раул по број на погодоци на Ноу Камп. Тој до сега и даде осум голови на Барселона, со што е на второ место, зад легендарниот Хенто кои постигнато 11 гола .Кристијано за првпат имаше настап против Барселона во 2008со Јунајтед, а Роналдо покрај погодокот промаши и пенал .Кога тој отиде во Реал , првите три настапи лошо завршија, еден пораз со 5:0 , другите две помалку убедливи , но тој не се ни виде.Но од летото 2010 тоа се смени , и португалскиот фудбалер го започна својата терор против Барселона.Прво, им даде гол во Супер купот, а потоа секогаш следеа голови од него кога Реал пристигнуваше на гости кај најголемиот ривал . На последните два натпревари CR7 им даде по два гола на Каталонците!Меси?Аргентинецот одигра на 25 Ел Класико и има скор од 18 голови.Да потенцираме дека Меси на Ноу Камп против Реал Мадрид беше стрелец осум пати, додека ...
сите 27 | | | веќе видена

Брилијантниот напаѓач по пристигнувањето во Истанбул потпиша договор со времетраење од 18 месеци, а главните луѓе на Галатасарај по секоја цена сакаат тоа да се пролонгира.На Дидие Дрогба договорот со актуелниот шампион на Турција, завршува во јуни следната година, но локалните медиуми објавија дека неговиот клуб подготвува нов договор, што е потврдено и од страна на претседателот Унал Ајсал.“Ние ќе разговараме Дрогба за неговата иднина. Јас веќе му реков дека за него во Галатасарај ќе има место додека тој може да игра на високо ниво.Сигурно ќе му понудиме нов договор и не верувам дека ќе го одбие”- изјави Ајсал.За Галатасарај не цветаат рози во домашното првенство, Фенербахче има напреднато од 9 бодови, но играчите на Манчини за сега имаат добри настапи во Лигата на Шампионите и се блиску до пласман во нокаут фазата.
сите 3 | | | веќе видена

Според германските медиуми, талентираниот хрватски фудбалер, Ален Халиловиќ би можел да оди во баварскиот гигант за сума од 20 милиони евраТалентираниот хрватски фудбалер, во последно време беше поврзуван со тимот Тотенхем, но според најновите информации деновиве веќе се договорил со германскиот и европски шампион.Медиумите шпекулираат дека Динамо Загреб од Халиловиќ ќе заработи околу 20 милиони евра. Халиловиќ минатата година блесна во дресот на екипата од Хрватска, а во август, островските новинари најавуваа дека ќе го засили составот на лондонски Тотенхем.
сите 2 | | | веќе видена

Обично судиите жртви на фудбалскиот терен, но во Кувајт работите се случуваа поинаку…Инцидентот се случи кога судијата додели пенал за Ал Араби кој беше гостин на Ал Наср. На домашните фудбалери не им се допадна одлуката на главниот судија, па се нафрилија на него, но судијата е удри еден играч со тупаница во лицето и тогаш почна жестока тепачка.Нервозниот и опасен судија подоцна удри и друг играч, а потоа ги ‘почести’ и со неколку црвени картони …
сите 17 | | | веќе видена

Марио Балотели изјави дека се чуствува досадно покрај актуелниот фудбалер на Стоук, Марко АрнаутовиќИграчот на ‘Росоњерите’ од Милано тврди дека Марко Арнаутовиќ е најлудиот играч на светот.“Англиските медиуми многу пишуваа за мене. Сите зборуваа дека сум најлуд фудбалер на светот. Верувајте ми дека се чувствувам досадно покрај Арнаутовиќ”-рече Балотели.Арнаутовиќ е роден во Австрија и е репрезентативец на оваа земја. Неговиот татко е Србин, а мајка му Австријка. Тој во сезоната 2009/10 играше со Балотели во Интер, но не се прослави кај тогашниот тренер Жозе Мурињо.“Тој е веројатно најлудата личност која сум ја запознал во животот. На Мурињо му беше незаборавно со нас двајца во соблекувалната”-додаде италијанскиот репрезентативец.
сите 12 | | | веќе видена

Лионел Меси е еден од најдобрите фудбалери на нашето време, ако не и на сите времиња.Сепак Аргентинецот не е вешт само со “бубамарата”, а тоа го покажа на еден од индивидуалните тренинзи кога тој во раце ја имаше и кошаркарската топка.Погледнете:
сите 13 | | | веќе видена

Поранешниот член на италијански Милан, Александре Пато беше трагичар на својот тим во четвртфиналниот дуел од Купот на Бразил против Гремио, откако во пенал-рулетот го промаши последниот удар од белата точка.Пато се обиде со „паненка“ да го совлада голманот на Гремио, искусниот Нелсон Дида. За жал, младиот Бразилец не успеа во оваа намера и неговата екипа не се пласираше во полуфиналето од националниот куп.
сите 4 | | | веќе видена

Од Бразил доаѓа информација дека меѓународната фудбалска асоцијација ќе биде тужена, со цел да се вратат вложените средства во инфраструктурата пред Мундијалот 2014Бразилскиот државните обвинители најавија дека започнале правна постапка против Светската фудбалска федерација (ФИФА) со барање за отплата на јавните средства потрошени за изградба на времениобјекти на стадионите за претстојниот Светски куп.Тужбата бара од ФИФА да надомести 106 милиони долари.Обвинителите во соопштението додаваат дека изградените објекти не му служат на јавниот интерес, и дека бразилските даночните обврзници не мораат да плаќаат за изградба на овие објекти.ФИФА, во својата изјава денеска изјави дека изградбата на објекти бара да платат сопствениците на стадионот, а не организацијата.
сите 22 | | | веќе видена

Сликата на која се најде напаѓачот на Арсенал Оливие Жиру и навивачот на Јунајтед брзо се прошири на социјалните мрежи. Под сликата стои и опис од фанот на Јунајтед кој вели:“Се сретнав со напаѓачот на Арсенал и репрезентацијата на Франција.Кога го виде амблемот на мојата јакна, тој ми рече: ‘е**ш … Манчестер Јунајтед.”Навивачите од Арсенал нема да се лутат на оваа слика кога ќе знаат што претходело на истата.
сите 2 | | | веќе видена

За јапонскиот интернационалец покрај Милан беа заинтересирани и екипите на Манчестер Јунајтед, Арсенал и ТотенхемФудбалерот од редовите на ЦСКА Москва, Кеисуке Хонда, потпишал 4 и 1/2 – годишен договор со Милан, објавува францускиот весник „Л’Екип“. Неговиот договор ќе има важност од 1 јануари 2014 година.Оваа година на Хонда и официјално му истекува договорот со ЦСКА Москва, а тој веќе најави дека нема да продолжи соработката со рускиот клуб. Екипата Милан веќе подолг период се обидува да го донесе на Сан сиро, а се чини дека сега зделката е договорена.
| | веќе видена

Вчера ПСЖ во Брисел покажа сила против Андерлехт. Парижаните триумфираа со убедливи 5:0.Четири гола на овој натпревар постигна фантастичниот Златан Ибрахимовиќ. Швеѓанецот уште еднаш ја покажа ја својата фудбалска големина. Ибрахимовиќ постигна голови кои навистина беа неверојатни.“Мојата прва година во Париз беше фантастична, но оваа година е дури и подобро, се чувствувам одлично и уживам. Имаме добар тим, но ние мораме да одиме натпревар по натпревар”- изјавил Ибрахимовиќ.
сите 10 | | | веќе видена

Следниот викенд е закажано големото дерби во шпанската Примера каде Барселона на Ноу Камп ќе биде домаќин на Реал Мадрид. Како и пред секое Ел Класико расправиите веќе започнаа, а овој пат во фокусот се двајцата Бразилци во различни клубови. Марсело во Реал Мадрид и Нејмар во Барселона.“Зборував со Марсело. Ние имаме одличен однос, тој е вистински пријател, но јас му реков дека немаат што да бараат во тој меч и дека Барселона ќе победи”- изјави Нејмар.
сите 24 | | | веќе видена

next