Спорт Корнер

Холандски тренер Луис Ван Гал му препорача Весли Снајдер што поскоро да го напушти Галатасарај.Ван Гал тврди дека Челзи е заинтересиран за Снајдер,и му се препорачува тој да се откаже од Галата и да премине на Стемфорд Бриџ.“Знам фека Жозе и Челзи го сакаат Снајдер. Мислам декатреба да го напушти Галатасарај и оди Челзи. Играњето под водство на Мурињо дополнително ќе му вреди, и ќе биде совршен за репрезентацијата”- рече Ван Гал.
сите 7 | | | веќе видена

Тренерот на Баерн Минхен, Пеп Гвардиола вели дека е изненаден од брзината со која играчите ги прифаќаат неговите идеи.“Тимот игра на одлично ниво, а ќе биде уште подобар кога ќе се вратат повредените фудбалери” - изјави шпанскиот тренер.Поранешниот тренер на Барселона дополни дека мора да ги ротира играчите, пред се поради напорната сезона која следува за ‘Баварците’
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот на Шалке, Дракслер изјави дека еден ден сака да облече дрес на еден од најголемите фудбалски клубови. Сагата околу Дракслер и понатаму продолжува, но за сега Шалке успешно ја контролира ситуацијата околу понудите за својот играч.Овој 20 годишен фудбалер воодушевува со своите настапи, па нормално е на мета на неколку големи клубови.Иако од Шалке соопштија дека Дракслер нема шанси да го напушти тимот во Јануари, овој фудбалер со својата изјава дополнително ги подгрева шпекулациите околу неговото заминување од клубот.На прашање од германските новинари кој би бил идеален тим за продолжување на неговата кариера, Дракслер изјави: “Двата големи клубови од Шпанија, Реал и Барселона, потоа Баерн Минхен и неколку поголеми клубови од Англија, пред се, Јунајтед, Арсенал и Челси.”“Му должам многу на Шалке, но искрено да кажам, сонувам да играм во некој од овие големи клубови.” – додаде Дракслер
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал Мадрид, Сами Кедира разочаран е од третманот во екипата на Реал, и истакна дека бил најзадоволен кога соработувал со Мурињо. Со доаѓањето на Анчелоти на клупата оваа екипа доживее доста кадровски промени, а еден од оние кои е жртва на тие промени е германецот Сами Кедира.Овој фудбалер не е задоволен од тоа како клубот се однесува спрема него од заминувањето на Мурињо.“Во шпанските медиуми ме навредуваа. Никогаш нема да бидам еден од шпанските синови.” – изјави Кедира“Ја започнав сезоната на клупата и повторно бев жртвено јагне. Во Шпанија не ме почитуваат дури и кога играв добро. Не сум шпанец, јас сум ученик на Мурињо.” – додаде КедираНема сомнение дека со оваа изјава на Кедира ќе се подгрее атмосферата во соблекувалната на кралевите.
| | веќе видена

Поранешниот фудбалер на Милан, Пипо Инзаги истакна дека сеуште не е спремен да ја превземе тренерската позиција во Милан. Клупата на Алегри виси во воздух поради лошите резултати, а италјанските медиуми веќе подолго време прогнозираат кој може да биде негов заменик.Едно од имињата кои се споменуваат е и поранешниот играч на оваа екипа, Пипо Инзаги.Иако Карло Анчелоти изјави дека Инзаги е спремен да го превземе кормилото на Милан, Инзаги не го дели истото мислење.“Според Анчелоти сум спремен? Реков дека сеуште е рано, треба трпение.” – изјави Инзаги.“Сега се обидувам да го материјализирам тоа што го научив од тренерите со кои сум работел. Многу е важно да бидете спремни кога за тоа ќе дојде време.” – додаде италјанецот.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот на Баерн, Шакири од терените ќе отсуствува во наредните шест недели поради повредата на брниот мускул. Шакири се повреди на натпреварот помеѓу Швајцарија и Албанија во кој неговата репрезентација избори пласман на СП.Шакири се повреди во текот на првото полувреме, но по интервенција на лекарскиот тим успеа да одигра до пред крајот на натпреваро. Во победата над Албанија го постигна првиот гол за Швајцарија.Швајцарецот на листата на повредени се придружи на Бадштубер, Алкантара и Мартинез.
| | веќе видена

Напаѓачот на Порто, Џексон Мартинез одби да го продолжи договорот со Порто и се поизвесно е дека наредното лето да го напушти Драгао стадионот. За Мартинез моментално покажува интерес Реал Мадрид, a Порто пред некое време одби понуди од Манчестер Јунајтед и Наполи.Како што наведуваат португалските медиуми, Маринез не потпишал нов договор поради клазулата која му била наметната од 60 милиони евра доколку некој сака да го откупи неговиот договор. Актуелната клазула изнесува 40. милиони евра.
| | веќе видена

Европскиот дел од квалификациите за Светското првенство во Бразил е завршен, познати се директните учесници, како и кој ќе се обиде преку бараж да обезбеди место на Мундијалот .Goal.com на крајот од квалификациите го избра идеалнот тим од квалификациите за СП 2014 кои се одржаа во ЕвропаНа голот е чуварот на мрежата од руската селекција Игор Акинфеев, додека дефанзивната линија се состои од Филип Лам (Германија) и Дмитриј Комбаров(Русија), а централни дефанзивци се белгиското дуо Винсент Компани и Јан Вертонген.Средината е резервирана за најдобриот стрелец за Германија во квалификациите Месут Озил Даниеле Де Роси и Метју Валбуена.Напаѓачкото трио го сочинуваат босанскиот интернационалец Един Џеко, заедно со Шпанецот Педро и холандскиот супер стрелец Робин Ван Перси.
сите 4 | | | веќе видена

Доктор по професија, но доктор беше и во делење на правдата од фудбалските терени, а неговото име е Маркус Мерк Некогаш најдобриот германски судија кој шест пати официјално беше прогласен за најдобар фудбалски судија од таа земја од судењето се опрости на 17 мај 2008 година. година.Toj на 25 години стана најмладиот судија во Бундеслигата, а многумина веруваат дека имал лоша среќа што судеше во времето на легендарниот Пјерлуиџи Колина.Причината за оваа приказна на еден од главните едукатори на младитњ германски судија, е неговото ново хоби. Поточно , Маркус Мерк неодамна промовираше мал објект за производство на пиво, а за својата пиварница, некогаш најдобриот германски судија вели:“Почнав да подготвувам како хоби , едноставно уживам во тоа и не е за профит или бизнис. Произведува само околу 20 литри неделно, и тоа не е доволно ниту за еден жеден фан од германските клубови”- се пошегува најпознатиот германски судија кој е во пензија повеќе од пет години.
| | веќе видена

Селекторот од фудбалска репрезентацијана Италија Чезаре Прандели изјави дека на Светското првенство во Бразил 2014 на играчите нема да им биде дозволено да ги користат социјалните мрежи.Иако на Светското првенство во Бразил има уште малку повеќе од половина година, селекторот на Италија се потруди навремено да ги извести неговите избраници дека за време на Мундијалот ќе биде забрането користењето на социјалните мрежи.“Во текот на Светското првенство правилата ќе бидат построги. Ќе биде забранета употребата на социјалните мрежи”-изјави Прандели за италијанските медиуми.Прандели застана и во одбрана на Балотели и неговите коментари на Твитер, во кои фудбалерот напиша дека не сака да биде симбол на кампањата против криминалните организаци.
сите 2 | | | веќе видена

Младиот напаѓач вели дека со ”Мохиканката” имал и добри и лоши партии.Стефан Ел Шарави реагираше на изјавата од својот тренер Алегри дека играчите не треба целото внимание да им биде свртено околу нивната фризура .“Тоа нема никаква врска. Со истата фризура минатата есен ги полнев мрежите, а одиграв лошо во пролетта”- рече репрезентативецот на Италија.“Јас само размислувам за Милан, клубот има доверба во мене, не е вистина дека јас сакав да сиодам. Следната недела е последната контрола за мојата повреда, и може да се вратам за вториот натпревар со Барселона во Лигата на шампионите” -изјави Ел Шарави.
сите 4 | | | веќе видена

Претседтелот на Реал Мадрид Флорентино Перез негираше дека ќе има засилувања за тимот во текот на зимскиот трансфер период‘Сепак, во текот на летото ќе се обидеме да го донесеме Радамел Фалкао. Знам дека Колумбиецот сака да игра во Реал Мадрид”- изјави Перез за шпанските медиуми.Бланкоси уште сега имаат интересни понуди за Карим Бензема, а според она кое што можеше да се заклучи од изјавите на челниците, ниту Перез, а ни тренерот Карло Анчелоти не мислат да го продадат францускиот фудбалски интернационалец.“Секоја година имаме неколку понуди за Бензема. Меѓутоа нашиот став е ист. Тој е одличен фудбалер”- истакна Перез.Потоа, тој даде свој коментар за новиот договор на капитенот на екипата и шпански репрезентативец Серхио Рамос.“Многу го почитувам Рамос, бидејќи вложи голем напор во работата и во напредокот. Нема понуди за него, бидејќи сите знаат дека не е на продажба”- додаде Перез.
сите 19 | | | веќе видена

Цела Босна и Херцеговина е во еуфорија откако фудбалските репрезентативци на оваа земја успеаја да се пласираат на СП 2014, и тоа како првопласирани во својата група.Босна и Херцеговина успеа да стигне до посакуваниот триумф на гостувањето во Литванија, со што го осигураа првото место во групата, а со тоа и историскиот пласман на Светското Првенство во Бразил. Триумфот од 0-1 го донесе Ведад Ибишевиќ, кој одлично реагираше по асистенцијата на Џеко.Со тоа Босанците апсолутно заслужено ќе бидат дел од едно големо натпреварување, а според квалитетот што го поседуваат, селекцијата на БиХ сигурно нема да биде во кругот на аутсаајдери.
сите 8 | | | веќе видена

И на другите континенти вечерва ќе има интересни натпревари кои ќе одлучат кој ќе патува за Бразил.Клучниот натпревар за пласман на големото натпреварување вечерва ќе го играат репрезентациите на Мексико кој гостува кај Костарика. Доколку сакаат да изборат додатен натпревар против Нов Зеланд, мексиканците мора да обезбедат минимално реми против Костарика.Домашните навивачи спрема гостинските навивачи нималку не беа љубезни, ги дочекаа со мртвачки ковчег, скелет направен од дрво во боите на месиканското знаме.Погледнете…
сите 2 | | | веќе видена

Герет Бејл не е најскапиот играч во историјата на фудбалот. Тоа денес го откри претседателот Перез. Перез во разговор за една шпанска телевизија откри дека Бејл е платен 91. милион евра, односно дека на таа сума е осигуран.“Така е. Тоа е животно осигурување. Бејл е осигуран на истата сума за која е доведен во Реал.” - изјави Перез.Со тоа, најскапо платен играч останува Кристијано Роналдо, кој во Реал дојде во 2009. година за 94. милиони евра.
сите 12 | | | веќе видена

Герет Бејл не е најскапиот играч во историјата на фудбалот, открива претседателот на Реал Мадрид.Перез во интервјуто за една шпанска телевизија откри дека за Бејл платиле 91.000.000 €, и дека на таа сума е осигуран“Така е. Тоа е животно осигурување. Бејл е осигуран за истиот износ за кој е донесен на Реал” – изјавиПерез.Највисоко платен трансфер е, сепак, тој на Кристијано Роналдо, кого Реал го донесе во 2009 година за 94 милиони евра.
сите 20 | | | веќе видена

Организаторите на Светското првенство во Бразил откриваат дека предмет на последниот нападот била Кастелао Арена, на која се уништени повеќе од 80 седиштаНов бран на навивачко насилство во Бразил овој викенд. Жртвата е стадионот каде што ќе се играат натпреварите на Светското првенство, Арена Кастелао, во Форталезе. Поточно, незадоволни од тоа што нивниот тим не успеал да се пласира во втората лига , навивачите од Форталезе уништиле повеќе од 80 седишта на споменатиот стадион. Исто така , повеќе од 30 биле уништени од страна на навивачите на противничкиот тим Церар, кои биле незадоволни со нерешениот резултат на натпреварот со Форталезе . Инаку, овој стадион ќе биде домаќин на шест натпревари од Светското првенство следната година. За среќа, немаше физички повредени лица за време на инцидентот, но конфликтот продолжил по улиците , каде што десетици фанови завршија во притвор. Бразилците имаат големи проблеми со хулиганите, поради кои во фудбалскиот сојуз се во ‘страв’ поради евентуалните инциденти на ...
| | веќе видена

Берлускони во Емирати бара инвеститори за “Росоњерите”Поранешниот италијански премиер има добра соработка со семејството Ал Мактум, владетелите на Дубаи, а покрај тоа Fly Emirates се еден од спонзорите.Но, Берлускони планира да привлече инвеститори кои би купиле еден пакет на акции. Тој во овој случа, за разлика од Морати ќе остана мнозински акционер, но новите акционери, веројатно, би имале одлучувачки збор кога се работи за маркетингот и приходите кои доаѓаат на оваа основа.Ситуацијата во Милан не е добра, поразот од Каен во пријателскиот натпревар беше болен поради односот на играчите, а Галијани одржа состанок со Алегри и фудбалерите и предупреди такви нешта да не се повторуваат.
сите 2 | | | веќе видена

Официјалниот YouTube канал на германската Бундеслига објави едно многу интересно видео.На официјалниот канал на YouTube.com Бундеслигата објави видео со најлудите фризури во историјата на оваа лига
сите 3 | | | веќе видена

После осум кола се наоѓа на третото место на табелата во шпанското фудбалско првенство, што секако не е резултат каков на почетокот го очекуваа од кралскиот клуб. “Не играме добро, иако има и позитивни работи во нашата игра, но тешко доаѓаме до победа. Некако мислам дека секој игра за себе и дека немаме тимска игра. ” – изјави Кедира.“Мораме што поскоро да се подобриме. Барса е стабилна, а Атлетико сега е доста силен.” – додаде германецот.Германскиот репрезентативец се осврна и на заминувањето на Озил.“Дали сме ослабени по заминувањето на Озил? Заминување на фудбалер од негова класа би го ослабил секој тим.” - заклучи Кедира.
сите 4 | | | веќе видена

next