Спорт Корнер

Огромниот имот на Аргентинецот ќе биде претворен во фудбалско игралиште. Во средината на “теренот” ќе биде куќата во форма на фудбалска топкаНовиот дом на најдобриот играч во светот ќе биде како едно фудбалско игралиште поделено на два еднакви делови – еден со трева, додека другиот ќе биде со базен. А во средината ќе биде куќата во облик на топка.Меси сакаше да има нова куќа, и затоа го ангажирал најпознатиот шпански архитект Луис де Гаридо. Цртежите се готови и наскоро имотот на Меси ќе се претвори во фудбалско игралиште. На врвот од куќата ќе има голем шестоаголник на кој ќе бидат напишан бројот 10.
сите 7 | | | веќе видена

Реал Мадрид оствари неверојатно среќна победа над Леванте 2-3, со головите на Алваро Мората и Кристијано Роналдо во судиското продолжениеКралевите не покажаа квалитетна игра, но со овој триумф на еден начин ја спасија во Премиера дивизион. За време на саботниот натпревар екипата на Леванте двапати имаше водство со головите на Диавара и на Ел Жа, но на крајот CR7 ја донесе победата за Реал Мадрид во моментите кога беа загубени надежите и на најголемите фанови на тимот од главниот град на Шпанија.Во последните минути од натпреварот Алваро Мората постигна погодок во 90.минута, а Кристијано Роналдо беше стрелец на победничкиот гол во четвртата минута од судиското продолжение.Реал Мадрид со оваа тешка победа го одржува темпото со Барселона и Атлетико Мадрид, но сеуште засотанува бодовно на табелата во Ла Лига
сите 26 | | | веќе видена

Тимот на Рома урива се пред себе на почетокот од оваа сезона во Серија АРома игра фантастично оваа сезона, и има забележано 7 победи на iисто толку натпревари вклучувајќи го тука и триумфот во саботата на Џузепе Меаца над Интер со 0-3. Мрежата од голманот на Интер, Самир Хандановиќ беше торпедирана уште во првото полувреме.Принцот на Рим, Франческо Тоти беше стрелец на првите два гола за Рома на оваа средба, а Флоренци пред самиот крај на првиот дел го нокаутираше Интер. Предноста од 3-0, Римската Волчица знаеше да ја задржи до крајот, иако во последните десетина минути играше без исклучениот Балзарети. Рома има 100 % учинок и сега е лидер на табелата во Серија А со 23 бодови.
сите 48 | | | веќе видена

Ракометарите на Нексе одиграја нершено против Металург. Одличниот старт на Металург во првите минути не беше доволен за победа.Неверојатно е што испушти Металург на денешната средба против екипата на Нексе. Кога во 10. минута Металург победи со резултат 9:1, единствената асоцијација за крајот на средбата беше катастрофа на тимот од Нашице. Ракометарите на Металург играа полесно и, пред се, беа реализаторски расположени. Дури и во 23. минута се уште имаа солидно водство, 14:8. Само детална анализа ќе покаже што се случи во следните 12 минути, во кои примија 6 гола, а не постигнаа ниту еден. Нексе е симпатична екипа, но е далеку од квалитетот, кој е потребен за да се направи серија од 6:0 против Металург. А, кога во 41 минута гостите преминаа и во водство, 16:17, ѓаволот навистина ја однесе шегата. Металург се врати во игра и во 57. минута имаа предност од три гола, 24:21. Дури и тоа не успеавме да го сочуваме. Неверојатно, ама за нешто повеќе од две минути Металург прими три гола, без да возрати . ...
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед го совладаа вечерва тимот на Сандерленд со 2-1 во натпреварот од седмото коло во Премиер Лигата, а јунак беше 18-годишниот Аднан Јанузај.Сандерленд одлично го отвори натпреварот и веќе после пет минути игра домашиот тим дојде до водство. Голема грешка на капитенот Немања Видиќ, а тоа го користи Гарднер кој го матираше Де Геа за водство на Сандерленд со 1-0.Веднаш потоа Јунајтед се обиде преку Нани и Јанузај да го израмни резултатот, но беа непрецизни. Со одличен удар со глава возврати Џакерини, но Де Геа со прекрасна интервенција го спасува својот гол. До крајот на полувремето Џакерини имаше уште една голема шанса, кој од 10 метри шутираше над голот. На полувреме Сандерленд заминува со минимално водство.Продолжението на натпреварот носи пресврт на Јунајтед. До победата црвените ѓаволи ги водеше младиот белгиец Аднан Јанузај. Првиот погодок го постигна во 55. минута по асистенција на Евра, за шест минути потоа да му донесе на тимот и целосен пресврт со прекрасен волеј удар. ...
сите 20 | | | веќе видена

Вардарци одново се враќаат во победнички ритам. По непријатниот пораз од Татран Прешов во СРЦ Кале, македонскиот шампион успеа да ги консолидира своите редови и на гостувањето во Нови Сад славеше убедлива победа против Војводина со 21:30 (12:16).Ова е трета победа за црвено-црните во пет одиграни натпревари по која се зацврстуваат во горниот дел на табелата.Поголемиот дел од првото полувреме мина во изедначена игра. Решавачката предност избраниците на тренерот Зоран Кастратовиќ ја создадоа во последните седум минути од првиот дел. Со двата гола на Владимир Петриќ и погодокот на Матјаж Брумен вардарци дојдоа на 11:14 во 25.минута. До паузата, црвено-црните постигнаа уште два погодоци, а примија само еден и со вкупна серија од 5-1 на одмор заминаа со водство од 12:16.Ефикасната игра на Вардар продолжи и на стартот од второто полувреме. Петриќ зголеми на 12:17, Ќурковиќ возврати на спротивната страна, но потоа ефикасни беа Тимур Дибиров и Илија Абутовиќ за водство на црвено-црните од 13:19 во 37.минута од ...
сите 23 | | | веќе видена

Ливерпул во рамките од седмото коло на Премиер Лигата го совлада тимот на Кристал Палас со 3-1, а победата на црвените можеше да биде уште повисока доколку Виктор Мосес ја искористеше шансата во 38. минута од натпреварот.Суарез го одлично проигра, а крилниот напаѓач на црвените од само три метри не успеа да ја погоди празната мрежа. Погледнете го промашувањето на Мосес.
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на Ливерпул денеска на својот Енфилд го порази тимот на Кристал Палас со 3-1, со која победа Ливерпул сега е лидер на табелата во Премиер Лигата.Одлично оваа сезона игра Ливерпул, кој го совлада на Енфилд тимот на Кристал Палас со 3-1. Целата работа црвените ја одработија во првиот дел од натпреварот кога ги постигнаа сите три гола. Луис Суарез во 13. минута погоди за водство од 1-0, само четири минути подоцна Даниел Стариџ во еден прекрасен соло продор ја матираше противничката одбрана на гостите и погоди за 2-0. Третиот гол беше дело на Стивен Џерард од пенал, по прекршокот направен врз младиот Стерлинг. Гостите во 73. минута преку Гејл го постигнаа единствениот погодок за нив на овој натпревар. Конечни 3-1, за нови три бода доволни за моменталната лидерска позиција на табелата.HGJGHby 21cadjhjhby 21cad101hdpby 21cad
сите 16 | | | веќе видена

Ракометарките на ЖРК Металург во Автокоманда се поразени од Одензе во рамките на КПК.Пред своја публика Металург загуби од данскиот клуб Одензе. Крајниот резултат беше 24:30 за ракометарките на Одензе. Металург имаше сили само за првото полувреме каде ракометарките на Металург имаа предност од 13:12 . Во второто полувреме ракометарките на Одензе ја казнуваа секоја грешка на домаќинките, со добри одиграни акции и прецизни голови предноста се зголемуваше. Најефикасни кај Металург беа Деспотовска и Ѓорѓиевска со шест постигнати голови , кај Одензе најефикасна беше Сеглем со шест голови. Реванш средбата се игра во Данска наредната Сабота со почеток во 15:00 часот.
сите 3 | | | веќе видена

Одличните американски фудбалерки Алекс Морган и Сидни Лероу моментално се наоѓаат на одмор во Хаваи … Своите фотографии Алекс Морган и Сидни Лероу ги објавија на Instagram Тие се најдобрите фудбалерки во светот, напаѓачи на репрезентацијата на САД и актуелни олимписки шампион . Алекс Морган има само 24 години, и веќе има еднаш е прогласена за најдобра американски фудбалерка. Таа го постигна победоносниот гол во финалето на Олимписките игри во Лондон против Канада во 123 минути, и стана национален херој. Оваа година се пресели од Сиетл во Портланд и даде осум гола во 17 настапи во Национална лига NWSL . Атрактивната Сиднеј Лероу е една година помлада од колешката во националниот тим на САД. И таа замина Сиетл и направи трансфер во Бостон оваа сезона. Во 16 настапи таа постигна дури 11 погоци.
сите 3 | | | веќе видена

Натпреварот од аргентинската втора лига помеѓу Индепендиенте и Унион Санта Фе е одложен поради безбедносни причини.Причината е страв од насилство откако во близина на магацин е пронајден арсенал на оружје, вклучувајќи четири пиштоли и неколку ножеви.Полицијата веднаш ја донесе одлуката да се одложи натпреварот, и веќе уапсила 33 луѓе.“Ова е најпрактично решение. Фудбалот не може да се игра во такви околности. Ние треба да ги заштититиме животите на луѓето”-се вели во соопштението на Агенцијата за спречување на насилство во спортот во Аргентина.
| | веќе видена

Искусниот фудбалски експерт рече дека судбината на Балотели емногу неизвесна поради неговиот темперамент. Фабио Капело, кој во 90-тите години беше тренер на моќниот Милан, во пресрет на дербито “Росоњерите” со Јувентус не сакаше да го предвидува резултатот, но се согласи дека во редовите на составо од Алегри многу ќе недостасува Марио Балотели, кој нема да биде во можност да игра поради суспензијата, која ја заработи поради навреда на судијата на средбата со Наполи.“Јас не знам дали некогаш Балотели ќе созрее и порасне. Се надеваме дека тоа ќе се случи, но не се осмелувам да тврдам ништо.” -рече Капело.Сепак, сегашниот селектор на Русија истакнува дека црномурестиот напаѓач би можел да биде клучен играч за “Азурите” на Светското првенство во Бразил.“Италија има многу интересен тим и има потенцијал да биде најпријатното изненадување. Бразил е домаќин, и секако е првиот фаворит, Аргентина станува се посилна, Шпанија и Германија се многу силни екипи.”- изајви познатиот италијаснки тренер.
сите 2 | | | веќе видена

Италијанецот тврди дека пристигнал во Турција поради предизвикот, а не за парите, и дека Галатасарај ќе игра многу подобро во наредните месеци.Манчини дебитираше со бод против Јувентус.“Јуве секогаш е Јуве, силни се и така резултат добива на тежина. Имавмее предност, новиот тренер секогаш носи мотивација”-вели Италијанецот.“Ова е само почеток, а ние имаме шанса во Лигата на Шампионите, и треба да ја искористиме предноста на двата натпревари со Копенхаген”- додаде Манчини.Весли Снајдер не е ниту сенката на поранешниот играч.“Фудбалерите од таа класа секогаш имаат гордост, наскоро ќе го видите вистинскиот Снајдер” -тврди МанчиниТој го отфрли ставот дека е во Турција само поради парите.“Тоа не е вистина, Галатасарај е голем предизвик, погледнете ја нивната историја, повторно сум во голем клуб”-изјави поранешниот менаџер на Сити и Интер.
| | веќе видена

Клубот од “Аптон Парк”, побара од своите фанови дека нема да се толерираат антисемитски слогани и извици на градското дерби против Тотенхем.Управата на Вест Хем издаде соопштение дека навивачите кои ќе скандираат антисемитски тематики на неделната средба со Тотенхем во Премиер лигата, ќе им биде забранет влезот на стадионот на тој тим.“Клубот нема да толерира недолично навивање. Секој обожавател извикува расистички, антисемитски или хомофобично, ќе биде строго казнет и ќе му се забрани да доаѓаат мечевите од Вест Хем!”- објави лондонскиот клуб.Фановите на Тотенхем често се мета на антисемитски напади поради нивната поврзаност со еврејската заедница.
сите 6 | | | веќе видена

И покрај тоа што последниве осум месеци го загуби местото во почетниот состав на ‘Кралевите’, легендарниот Икер Касиљас изјави дека сака да ја заврши кариерата во кралскиот клуб.Шпанскиот репрезентативен голман последен пат на голот на Реал Мадрид беше на натпреварот од Лигата на шампионите против Копенхаген, кој екипата од Сантијаго Бернабе го доби со 4:0.“Долго не бранев, меѓутоа и натаму сакам да ја завршам кариерата во Реал. Среќен сум што повторно застанав на голот на мечот против Копенхаген. Бев малку нервозен бидејќи не ми беше лесно во минатиот период. Благодарен сум му на тренерот за укажаната доверба”-изјави Касиљас.Иконата од мадридски Реал не пропушти да го пофали и својот конкурент за голманската позиција, Диего Лопез.“Мислам дека брани одлично. Сите добиваат во оваа ситуација, бидејќи најважно ми е Реал да победува. Лопез се наоѓа во врвна форма”-заклучи Касиљас.Реал Мадрид во моментов го зазема првото место во Б групата од Лигата на шампионите, со максимални шест бодови од два меча.
сите 3 | | | веќе видена

Крилниот играч на Баерн Минхен и репрезентативецот на Франција Франк Рибери верува дека неговиот ангажман на натпреварите е повеќе од напорите кои ги даваат Лионел Меси или Кристијано Роналдо, неговите главни ривали во битката за Златната топка од ФИФА.“Во споредба со нив двајцата, јас работам многу повеќе на теренот. Многу повеќе учествувам во одбранбените задачи од Меси или Роналдо, и имам повеќе асистенции”- изјави Рибери да Kicker.“Кога веќе имате шанса да ја освојам Златната топка, ќе биде фантастично да се добие оваа награда. Денес имам уште поголема самодоверба отколку порано, и мислам дека тоа се гледа на теренот. Во моментов јас сум на врвот од мојата способност и постигнувам многу голови. Навистина уживам во фудбалот кој го играм”-додаде Французинот.
сите 11 | | | веќе видена

Легендата на Милан и репрезентацијата на Италија, Паоло Малдини наскоро би можел да ја преземе функцијата на спортски директор на француски ПСЖ. Според Coriere dela Sere, Малдини е многу заинтересирани за работата, која до неодамна ја имаше неговиот поранешен тимски колега од Милан Бразилецот Леонардо.Паоло Малдини целата фудбалска кариера која траеше повеќе од две децении ја помина во дресот на Милан.
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалер на Манчестер Сити, Валери Божинов спаси живот на едно момче откако слушнал врисоци на неговата ќерка. Според бугарските медиуми, Божинов со својата сопруга и ќерка бил на шопинг во Софија. Во еден момент слушнал врисоци од девојче покрај кое го видел неговиот татко кој лежел на улицата.Фудбалерот без двоумење веднаш тргнал да помогне и му дал на човекот вештачко дишење.Човекот се освестил, а наскоро стигнала и колата за брза помош со која го пренеле до болницата.Работниците од брзата помош ја пофали реакцијата на 27. годишниот напаѓач, кој моментално е без клуб, а формата ја одржува со тренинзи во софиски Локомотив.
| | веќе видена

Според информациите од мадридска Марка, Мурињо и Челси веќе договорија трансфер за следната сезона. Марка наведува дека Челси веќе го договорил доаѓањето на Николас Отаменди на Стемфорд Бриџ. Преселувањето на аргентинецот од Порто во Челси ќе се случи веднаш по завршувањето на оваа сезона.Инаку, за услугите на Отаменди наводно биле заинтересирани и Милан и Барса, но момчето го избрал Челси. Повикот од Мурињо има големо значење во Португалија.
сите 8 | | | веќе видена

Македонскиот шампион ЖРК Вардар СЦБТ на 6 октомври во Сан Себастијан и гостува на екипата на Балонмано Бера Бера во првиот натпревар од Групата Д во Лигата на шампионите.Дуелот на двете екипи дебитанти во ЛШ, за вардараки ќе биде првиот чекор во најелитното европско натпреварување. Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ денеска ќе го одржат последниот тренинг во СЦ Борис Трајковски, а вечер со лет преку Истанбул заминуваат за Шпанија. За Сан Себастијан ќе патуваат истите 17 ракометарки што беа во составот и на квалификацискиот турнир во Салерно, а една од нив в недела ќе остане на трибините. Од поширокиот состав во Скопје остануваат голманката Нигина Саидова и левото крило Драгана Ристова.Поради повредите, Драгана и Нигина неколку недели не се во комплетен тренажен процес и нема да бидат во составот за овој прв меч во ЛШ против Бера Бера – соопшти Индира КастратовиќВардарки до своето прво учество во Лигата на шампионите стигнаа по супериорниот настап на квалификацискиот турнир во Салерно на кој ги победија Јоми ...
сите 37 | | | веќе видена

next