Спорт Корнер

Во првиот натпревар од баражот за пласман на СП, Тунис и Камерун одиграа без голови, а долго на овој наптревар ќе се сеќава камерунскиот репрезентативец, Пјер Вебо. Имено, споменатиот фудбалер во 68. минута можеше да му донесе победа на Камерун. Меѓутоа, по еден добар центаршут Вебо од пола метар го промаши голот на Тунис. Погледнете…
| | веќе видена

Поранешниот англиски фудбалски репрезентативец, Картон Кол потпиша договор на три месеца со Вест Хем. Кол голем дел од својата кариера помина во Вест Хем и сега се враќа во матичниот клуб. Минатата година му истече договорот со чеканите, но откако не пронајде нов тим одлучи да се врати на Аптон Парк.“Во одлична сум форма, среќен сум што се вратив и едвај чекам да се приклучам на момците и да ја започнам сезоната. Во текот на летото одлучив да се разделам со Вест Хем, но повторно завршивме заедно.” – изјави Кол.
| | веќе видена

После Месут Озил , на Емирати може да пристигне и напаѓачот од Реал Карим Бензема.Одличниот почеток на сезоната од Arsenala , кој со Ливерпул го дели првото место во Премиер Лигата, му даде крила на клубот кој осум години нема освоено трофеј. Изненадувачкиот трансфер на ѕвездата од Реал Месут Озил ги фрли навивачите во транс.Клубот најпосле реши да потроши некој денар од касата на клубот, а и тоа како им се исплати моментално најголемиот трансфер во историјата на тимот од Лондон. Но, на зима сакаат да донесата ново засилување, а Evening Standard пишува дека на листата од желби е Карим Бензема.25-годишниот Французин може да биде новиот играч на Арсенал, кој Реал е подготвен да го продаде во зимскиот период за 20 милиони фунти.
сите 5 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација од Србија, Синиша Михајловиќ очекува сигурна победа на дуелот против Македонија“Сите од нас утре очекуваат да ја победиме репрезентацијата на Македонија. Ако играме како што знаеме, ние тоа ќе го направиме. Но, нема да биде лесно”-изјавил српскиот селектор Михајловиќ за новинарите на пресот одржан во Јагодина.Иако натпреварот нема да има никакво резултатско значење, сепак Михајловиќ смета дека има некоја важност.“Навикнати сме на постојан притисок. Сакаме во секој натпревар да победуваме. Иако натпреварот со Македонија е без резултатско значење за конечниот изглед на табелата во квалификациската група, сепак нам ни е важен исходот кој ќе зависи најмногу од нас самите”- дополнил Михајловиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Младиот француски дефанзивен фудбалер на Реал, Рафаел Варан за официјалната страна на ФИФА изјави дека во Мадрид многу му помогнал неговиот соиграч Пепе. “Пепе ме прими на неверојатен начин и многу ми помогна. Ми даде многу совети кои никогаш нема да ги заборавам” – изјави Варан“Најдобар дефанзивен фудбалер според мене е Тиаго Силва. Но, не сакам да ме споредуваат со него бидејќи сме потполно различни типови на играчи.” – додаде фудбалерот на Реал.
| | веќе видена

Холандскиот репрезентативец Клас Јан Хунтелар го напушти денешниот тренинг на Шалке поради повреда на коленото. После долготрајната пауза од повредата Хунтелар се врати на тренинзите со својот тим, но денеска повторно го повреди коленото.Германските медиуми пишуваат дека со лед на коленото го напуштил тренингот, со што најверојатно нема да игра во наредното коло.
| | веќе видена

Дербито на 8. коло во италијанското фудбалско првенство ќе го одиграат Фиорентина и Јувентус, кој во овој дуел ќе влезе ослабен. Имено, италијанските медиуми јавуваат дека Антонио Конте нема да може да смета на црногорскиот интернационалец Мирко Вучиниќ.Напаѓачот на старата дама сеуште не е опоравен од повредата, која ја заработи на натпреварот против Галатасарај во ЛШ.
сите 3 | | | веќе видена

Според пишувањата на италјанските медиуми челниците на Лацио веќе во зимскиот преоден рок ќе пробаат да го донесат напаѓачот на Астон Вила, Кристијан Бентеке. Римскиот клуб веќе тргна во потрага за наследник на Мирослав Клосе, кој на лето со сигурност ќе го напушти клубот, а Кристијан Бентеке е опција број еден за негов заменик.Небесно плавите веќе во јануари ќе пробаат да го донесат напаѓачот, но голема конкуренција за неговиот потпис се најавува од Јувентус, кој исто така е заинтересиран за него.
сите 9 | | | веќе видена

Аргентинскиот фудбалер Лео Меси денеска го одработи и првиот тренинг после повредата на десната нога. Меси се повреди на 28. септември на натпреварот против Алмерија, во кој Барса како гостин славеше со 2-0.Најдобриот светски играч не играше против Селтик во ЛШ и Ваљадолид во Примера. После нешто повеќе од две недели, Меси денеска се врати на зелениот терен. Можеби и во сабота ќе заигра против Осасуна.
сите 16 | | | веќе видена

Џордан Брајан Хендерсон (роден на јуни 17, 1990) е фудбалер кој е дел од клубот на Ливерпул и репрезентативец на АнглијаСамо четири години откако е направено ова видео, Ливерпул за 20 милиони фунти го донесе Јордан Хендерсон од Сандерленд. Тој е мета на доста доста критики откако се приклучи на тимот од Енфилд, но ова видео покажува, дека момчето има талент.
сите 3 | | | веќе видена

Иако сите медиуми во Италија само пред неколку дена напишаа дека Марио Балотели, конечно се смирил, а дека за тоа заслуга има неговата девојка Фани, италијанскиот напаѓач очигледно одлучи да демантира дека конечно станува фин.Поточно, Bad Boy на италијанскиот фудбал нападнал еден од камерманите кои го пречекале националниот тим на Италија во Неапол, каде што ‘Азурите’ ја одиграат својот последен квалификациски натпревар за Светскиот куп против Ерменија.Напаѓачот на Милан и селекцијата на Италија пробал да го турне камерманот на земја, и едно време беше доста нервозно удри една од камерите.Интересно е тоа што нападнатиот камерман работи за телевизијата чиј сопственик е шефот на Милан, Силвио Берлускони.
сите 6 | | | веќе видена

Од неговото пристигнување во Баерн Пеп Гвариола почна нон-стоп да воведува некои новости, па на тренинзите од баварскиот гигант почна да се игра за гајба пиво .Поточно, тренерот на Баварците Пеп Гвардиола поради репрезентативните обврски овие денови на располагање имаше само четири играчи , па одлучи тие да ја играат на две мали голови, а поразените, мораше да му купат пиво. Откако играчите започнаа со играта, Шпанецот одлучи малку да го корегира износот на пиво.“Не плаќате еден, туку два Paulaner. Всушност кој губи плаќа два круга за целиот стручен штаб”- рекол Гвардиола , според Bild .Така се мотивираат играчите , па мечот заврши 7-7 . Се се реши на пенали , и на крајот Јан Кирхоф и Диего Контенто мораше да ги платат пивата.
сите 2 | | | веќе видена

Портпаролот на најголемиот фудбалски клуб во Либија, Ал-Ахли, рече дека тренерот на клубот не бил повреден, откако бил нападнат во Триполи.Агенцијата Assosiated press го пренесува соопштението од портпаролот во кое се наведува дека тренерот на Ал-Ахли Хосам ал-Бадри возел накај дома кога тројца мажи од друг автомобил отвориле оган врз него.Нападот следеше неколку часа откако Ал Ахли одигра 1-1 против тимот од Мисрата, трет по големина град во Либија.Мотивот за нападот се уште не е познат.
сите 2 | | | веќе видена

На напаѓачот од Парма не му е јасно зошто селекторот не го повикал во репрезентацијатаАнтонио Касано игра одлично во дресот на “Млекарите” оваа сезона и признава дека очекува да биде меѓу патниците за Мундијалот во Бразил. Сепак, повик од Чезаре Прандели не негова адреса не пристигнал во последно време.“Јас често размислувам за Бразил, тоа е убава земја. Јас би сакал еден ден да одамтаму на одмор, но уште повеќе би сакал да играм на Мундијалот.Прандели не ме повикал во репрезентацијата повеќе од половина година. Не знам зошто, не постои поврзаност, јас не сакам да плачам за тоа, но еве сега користам можност да кажам дека јас сум жив и здрав. “- изјави Касано.
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот новинар за Sky Sports News доживеа многу непријатна ситуација при извршување на својата работа.Пред почетокот на натпреварот од деветтото коло во Групата Ц од европските квалификации за Светското првенство помеѓу Германија и Ирска, германски новинар интервјуираше ирски, прилично пијани фанови.И кога новинарот се обиде да зборува со еден од навивачите кои пристигнаа во Келн, овој му истури пиво врз неговата глава.Германски новинар е целосно смирено го доживеа сето ова, згора на тоа, и пееше со пијаниот Ирец.
сите 3 | | | веќе видена

Новите законски мерки кои го предлага Министерството за внатрешни работи на РМ предвидуваат засилена контрола на сите кои влегуваат на спортските арени во нашата држава.МВР најавува и сосема нова казна – Забрана за влез на спортските терени, за лица кои претходно имаат судски казни поради насилство на натпреварите. Меѓу предвидените десет нови законски мерки дефинитивно оваа е најстрогата за забрана на хулиганите во спортските арени.“Измените на законот ќе бидат и во насока да се создаде правна обврска на организаторите за контролирана продажба на билети. Исто така клубовите ќе мора да ги засилат редарските служби, а и ќе мора да се официјализира релацијата – клуб со навивачка група” – информираат од Министерството за внатрешни работи.Новите мерки имаат се во насока за подобрување на безбедноста на стадионите и спортските сали за вистинските љубители по се повеќе влошената ситуација последните години.
сите 2 | | | веќе видена

Денеска беа одиграни уште два наптревари од првото коло во шпанската кошаркарска лига. Во дербито на првото коло од новата сезона Барселона ја совлада Валенсија со 76-75 во интересен до крај натпревар.Каталонците дури имаа негатива од 17 поени разлика, но на крајот успеаа да го свртат резултатот и да слават победа. Валенсија на полувремето водеше со 45:34, но во третата четвртина Барса беше подобра со 29:14.До самиот крај следеше неизвесна борба во која на крајот поуспешен беше тимот на Барселона за конечни 76-75.
сите 4 | | | веќе видена

На шпанците им остана во вторник да го осигураат пласманот на СП во Бразил со бод на дуелот против Грузија. Шпанија има три бода повеќе од Франција, со што на црвена фурија ќе и биде потребен само бод на гости кај Грузија за да го осигура директниот пласман на СП.Од првата минута би требало да заигра и Алваро Негредо, играчот на Манчестер Сити, кој го постигна голот за водство од 0-1 против Белорусија во петок.“Тешко е во репрезентацијата. Има многу добри играчи и тоа е причината зошто даваме се од себе кога излеземе на терен. Има случаеви кога се оди добро, но и случаеви кога работите не одат во насока каква што посакуваме. ” – изјави Негредо и додаде:“Вистина е дека сум среќен за последните натпревари. Ќе биде тешко во вторник. Грузија ќе се брани и нема да биде лесно да ја пробиеме противничката одбрана.”За крај, Негредо прокоментира за тоа дали Диего Коста треба да биде повикан во националниот тим: “Диего е голем играч, но Дел Боске ќе одлучи дали да го повика или не.”
| | веќе видена

Во шпанските медиуми, поточно во Марка се појави информација дека Герет Бејл има проблеми со дискус хернија, што подоцна го демантираше неговиот агент, Џонатан Барнет. “Разговарав со новинарите на Марка и им кажав дека пишуваат глупости, ноповторно тоа го пуштија во јавноста. Што и да кажат, тоа е лага.”“Бејл ги помина медицинските прегледи, неговиот трансфер е најскап во историјата и доколку имаше проблеми, Реал се ќе стопираше. Глупаво и неодговорно е од Марка да објавуваат такви невистини. Во стварност нема никакви проблеми, Бејл има лесна повреда и веќе по репрезентативните натпревари ќе биде спремен за игра. Тој е лут и не му е јасно како може да се објавуваат такви глупости.” - додаде агентот.
сите 26 | | | веќе видена

Герет Бејл е еден од фудбалерите со најмногу повреди во кариерата. Велшанецот се почесто е надвор од фудбалските терени. Како што пишува шпански АС , Бејл од 2007. кога премина од Саутемптон во Тотенхем до денес дури 27 пати бил повреден.Од јануари 2011. до денес заработил 18 повреди, а поради тоа пропуштил 74 натпревари за Тотенхем и Реал.Првата тешка повреда ја имаше во декември 2007. кога го оперираше десниот глужд, па не играше до крајот на сезоната. Втората тешка повреда ја имаше во летото 2009. година кога го оперираше левото колено, па мораше да паузира три месеци.Бејл ова лето премина во Реал за неверојатни 100 милиони евра, но и сега не игра поради повреда.
сите 27 | | | веќе видена

next