Спорт Корнер

Се поблиску е објавувањето на добитниците на престижната Златната топка, и се повеќе се зборува компарацијата помеѓу Лионел Меси и Кристијано Роналдо…Нова теорија понуди некогаш најдобриот во светот, бразилскиот фудбалер Роналдињо, кој во моментот го носи дресот на Атлетико Минеиро. Бразилецот е целосно на страната на Аргентинецот.” Јас сум убеден дека Кристијано Роналдо се лути, што е фудбалер во времето на Лионел Меси”- рече Роналдињо, и ја најави иднината:”Нејмар е фудбалер кој сигурно ќе напредува со Меси. Одличен е неговиот избор со доаѓањето во Барселона. И да, Нејмар ќе биде најдобар фудбалер во светот, но само кога Меси ќе се пензионира”-заклучи познатиот бразилски ас.
сите 31 | | | веќе видена

Георге Хаџи беше и остана едно од најголемите имиња во романскиот фудбал, но, исто така, и жива легенда на истанбулски Галатасарај.Хаџи, кој беше познат како брилијантен техничар кој со топката правеше тоа што сакаше, и многу години по завршувањето на својата кариера во една ТВ емисија докажа дека сеуште одлично знае да владее со фудбалската топка.Ниту костумот и чевлите не го спречија поранешниот капитен на романскиот национален тим и Галатасарај да покаже дека во нозете се уште има магија.
| | веќе видена

Офанзивецот од средниот ред на Милан вчер апротив Катанија постигна речиси идентичен погодок како против Баерн во 2006 гидна во Лигата на Шампионите. Погледнете…
сите 7 | | | веќе видена

Тоа е мотото нановата реклама за “Најк фудбал”. Улогите ги имаат селекторот Сколари, Тиаго Силва, Паулињо, Давид Луис, Бернард и Нејмар. И како гостин легендарниот Роналдо. Сјајна реклама …
сите 7 | | | веќе видена

Долгоочекуваната борба меѓу најатрактивните боксери денес Флојд Мејведер и Мани Паквајо, конечно би можела да се одржи.Мејведер има договор за уште четири борби со Showtime кои треба да ги има во следните три години, а веќе следниот противник на одличниот Американец би можел да биде Pacquiao.Бокс фановите со нетрпение ја чекаат оваа пресметка, а дека е се поблизу до договор е потврдено и од Showtime.“Јас ќе се јавам на менаџерот од Паквајо. Ова е борба штоќе заинтригира многу обожаватели. HBO нема ексклузивен договор со Мани, така што не треба да биде проблем да го гледаме дуелот на Showtime“-рече заменик-претседателот на Showtime Стивен Еспиноза
| | веќе видена

Во Варшава(во четвртокот) се играше мечот Лига Европа помеѓу домаќинот Легија и гостите од Рим тимот на Лацио.Уапсени пред натпреварот беа околу 120 хулигани на италијанскиот клуб.Приината за нивното апсење беше напад врз полициско возило и откако беше уапсена голема група на навивачи од Олимпико по претресувањето беа пронајдени неколку десетици ножеви, еден боксер и еден секира!Никој од уапсените хулигани на римскиот клуб не присуствуваше на натпреварот кој тие го добија со резултат 2-0.
сите 2 | | | веќе видена

Непозната фудбалерка на Барселона покажа колку фантастично работи со топка.Се појави снимка на која фудбалерка од Барселона прави со топката работи што не можат и многу фудбалери.Погледнете:
сите 17 | | | веќе видена

Откако Роналдињо постојано ги одбива, сопствениците на Бешикташ ќе се обидат да го донесат Андреа Пирло.Роналдињо е првата желба на турскиот тим, но турските медиуми тврдат дека бидејќи не можете да го добијат потписот од бразилскиот ас, ќе тргнат во ‘лов’ на искусниот италијански фудбалер.Така, тимот од Истанбул ќе се обиде да го донесе Андреа Пирло од Јувентус.Поранешниот играч од средниот ред на Милан не ја продолжил соработката со торинскиот состав, а договорот со ‘Старата Дама’ му истекува во лето следната година.Бешикташ е подготвен да му плаќа на Пирло 3.000.000 € по сезона.
сите 3 | | | веќе видена

Неверојатна утка имаше Адам Берет на натпреварот на англиските клубови Гилингам и Стивенејџ.Берет на неколку сантиметри од самата гол линија успеа да промаши, и така влезе во историјата како автор на едно од најголемите промашување во историјата на фудбалските натпревари.
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалерот на Баерн Минхен е убеден дека ќе ја освои престижната награда пред Роналдо и Месијата.Трката за освојување на ” Златната топка ” влегува во својата завршна фаза. Главниот фаворит за наградата до пред само еден месец беше Лионел Меси, но тогаш следеше повреда на Аргентинецот, и така може да падне во позадина кај гласачите. Сега се чини дека најблиску до оваа награда е Кристијано Роналдо. Португалскиот ас е во одлична форма оваа сезона и е машина за давање голови. Во 22 изиграни мечеви постигна неверојатни 32 погодоци. Но, никако во целата приказна , не треба да заборавиме Френк Рибери. Французинот го предводеше тимот на Баерн до сите можни трофеи минатата сезона. 27-годишниот фудбалер на почетокот од оваа година ја доби наградата на УЕФА за играч на годината .“Убеден сум дека ќе ја освојам наградата. Го направив сето она што беше во моја моќ Ако се погледне на мојата игра минатата сезона , јас бев оној кој направи разлика на теренот. Јас не може да постигне гол во секој натпревар , но ја ...
сите 27 | | | веќе видена

После веќе познатото сценарио кое се случи на 145 градско дерби помеѓу Црвена Ѕвезда и Партизан, стадионот Маракана и ЈНА се суспендирани Во саботата пред празни трибини Ѕвезда ја совлада Слобода 4-1 и после 412 дена се искачи на врвот од Српската Јелен Лига. Суспензијата на стадионот не беше пречка за фудбалските навивачи на овој клуб да се соберат пред стадионот и да создадат добра атмосфера, која допираше до фудбалерите на теренот.
| | веќе видена

Еден ММА борец остана без противник, а организаторите одлучија да го најдат најхрабриот противник од публиката. После кратко двоумење, еден дечко го прифати овој предизвик. На изненадување на сите присутни, тој за само 22 секунди го нокаутираше професионалниот ММА борец.
сите 6 | | | веќе видена

ФИФА потврди дека судиите ќе можe да користат спреј за одбележување на живиот ѕид кој веќе се користи во Јужна Америка.Светот фудбалско федерација(ФИФА) најави дека ќе им овозможи на судиите да користат спреј за да го го означат местото каде ќе стои живиот ѕид, на Светското клупско првенство што ќе се одржи за еден месец во Мароко.Спрејот е веќе во употреба во Јужна Америка. Судијата со спреј обележува линија зза местото на живиот ѕид и од каде се шутира слободниот удар, а нацртаните линии испаруваат за една минута .Шефот на судската комисија на ФИФА, Масимо Бусака, изјави дека по Светското клупско првенство треба да се одлучи дали ќе продолжи да се користи спрејот.На судиската конференција на ФИФА која ќе се одржи на 1 и 2 март во Цирих ќе се одлучи дали да се користи спреотј на Светското првенство во Бразил 2014 година.
сите 4 | | | веќе видена

Легендарниот украински напаѓач Андриј Шевченко сонува за работата тренер на Милан.Поранешната ѕвезда на Росоњерите во интервју за Раи Спорт истакна дека работа од соништата е да тренерското место во Милан.“Во моментов, сум спремен за тренерската работа. Сон ми е еден ден да бидам тренер наМилан” – рече легендарниот Шева.Украинецот ја пофали и улогата на Адријано Галијани во раководството на Росоњерите, кој наводно ова лето ќе го напушти Милан.“Галијани ја напиша историјата на Милан. Секогаш бил на страната од претседателот Берлускони и двајцата секогаш работеа за Милан. Тоа се само шпекулации. “- додаде Шевченко.Шевченко за Милан настапуваше осум сезони, во кои постигна 127 голови и одигра над 200 натпревари.
сите 9 | | | веќе видена

Фудбалери на Манчестер Сити Јаја Туре, Серхио Агуеро, Винсент Компани, Самир Насри, Џо Харт, Давид Силва, Гаел Клиши, Џејмс Милнер и Матија Насташич, на улиците од Њујорк промовираа нов МЛС тим.Од 2015 американската фудбалска лига ќе биде побогата за уште еден тим. Манчестер Сити и безбол тимот Њујорк Јенкис направија соработка од која беше создаден нов тим наречен Њујорк Сити ФК.Њујорк Сити ФК од 2015 година ќе биде 20 член во МЛС лигата, а ѕвездите на Манчестер Сити по улиците на Њујорк го промовираа овој тим.
сите 3 | | | веќе видена

Дрогба е познат како еден од најдобрите стрелци на овој век, но на натпреварот меѓу Сенегал и Брегот на Слоновата Коска покажа дека би бил и одличен во улогата на дефанзивец.Дидие не дозволи топката да влезе во голот на неговата репрезентација на плеј-оф мечот за пласман на Мундијалот против селекцијата на Сенегал:Брегот на Слоновата Коска беше поуспешен во двомечот против Сенегал и оставари пласман на СП 2014
сите 2 | | | веќе видена

На кошаркарски натпревар за жени во САД се случи една необична ситуација.Имено, на кошаркарката од Џорџтаун прво ја се ссоблече патиката, а потоа со истата се обиде да го блокира шутот на противничката.Со оглед на тоа дека топката на крајот не влезе обрачот, можеме да кажеме дека кошаркарката од Џорџтаун успеа во својата намера.
сите 3 | | | веќе видена

Австрискиот фудбал го потресе голем скандал. Се појавија слики на навивач од Рапид Виена кои зема кокаин на трофејот во австриската Бундеслига.На сликите е т.н фан со репутација на трибините за клубот од Виена кој конзумира кокаин на трофејот од Бундеслигата.Според австриските медиуми човекот кој е на фотографиите е близок до еден од лидерите на клубот.
сите 7 | | | веќе видена

next