Спорт Корнер

Атлетико Мадрид вчера беше поразен на гостувањето кај Еспањол Вчера на гостувањето во Барселона против Еспањол екипата на Атлетико Мадридд го доживеа првиот пораз оваа сезона. По осум последователни победи кога беа на врвот од Ла Лига, сега фудбалерите од Атлетико заостануваат еден бод зад Барселона, на втората позиција на табелата. Но, ако им е за утеха се уште имаат предност од два бода во однос на градскиот ривал Реал Мадрид.Победата на Еспањол му ја ‘подари’ голманот на тимот од Мадрид Тибо Куртоа кој слабо реагираше во 54.минута и си постигна автогол.
сите 22 | | | веќе видена

Натпреварот од француското првенство помеѓу ПСЖ и Бастиа е сеуште во тек(тимот од Париз има водство од 3-0) сигурно ќе биде запамтен по феноменалниот гол на популарниот Ибра, кој во 10 минута погоди со петица од зад грб, успеа да ја смести топката во противничката мрежа. Навистина феноменален погодок! Погледнете:
сите 13 | | | веќе видена

Иско ова лето потпиша за Реал Мадрид, а младиот фудбалер во неговата прва сезона го покажува својот квалитет. Сепак Иско денес можеше да игра за Барселона, но неговите родители не го дозволиле тоа. Салвадор Бургос кој го тренираше Иско во Атлетико Бенамиелу рече дека Иско во 2010 бил многу блиску до Ноу Камп, но дека трансферот го блокирале неговите родители затоа што Иско во овој случај би морал да оди во каталонско училиште.“Мислам дека Реал Мадрид направи грешка што веднаш го втурна во оган. Имаше неколку добри игри, но за остатокот ќе биде уште подобар. Сега треба да има малку повеќе време за одмор”- смета Бургос
| | веќе видена

После ‘бизарниот’ гол на Штефан Кислинг од германскиот клуб Хофенхајм повторно да одигрување на натпреварот со Леверкузен. Мечот помеѓу Хофенхајм и Баер Леверкузен кој се одигра во петокот во Бундеслигата, ќе остане запамтен по нерегуларниот погодок од страна на напаѓачот на Баер Штефан Кислинг. Поради тоа раководството на Хофенхајм бара повторно да се одигра мечот кој го добија “Фармацевтите” од Леверкузен. Интересно е дека ова не би бил првиот меч од Бундеслигата кој би се играл повторно. Таква ситуација видовме и во 1994 годин на натпреварот меѓу Баерн Минхен и Нинберг. Тогаш фудбалер на ‘Баварците’ шутирал покрај голот, а еден од помошните судии сигнализираше дека топката ја поминала гол-линијата и погодокот беше признаен.Во повторениот меч Баерн триумфираше со 5-0.
сите 20 | | | веќе видена

Мика Ричардс се пошегува со маркетинг службата на клубот од Етихад .Поточно, за време на снимањето на телевизиски реклами за клубот Ричардс се лизна, а потоа со куцање се упати кон собата која беше одговорното лице за маркетинг на клубот.Со тажна фаца на неговото лице, и со влечење на “повредената” нога, Мика вистински ги загрижи вработените на овој маркетинг проект, а кога сфати дека тие успешно ја “продал” шегата, почна смее на глас.
сите 2 | | | веќе видена

Враќањето на Дерик Роус после тешката повреда на неговото лево колено, односно по кинењето на предните вкрстени лигаменти, сосема солидно се движи по теренот а притоа е и најголемата опасност на противниците. Не сомневајќи се во неговите квалитети, Дерик Роус има одличен процент на ефикасност а реализацијата не е никаков проблем, поготово на вчерашниот предсезонски натпревар против Индијана, каде Чикаго на домашен терен беше подобар со резултат од 103-98, додека Дерик Роус постигна 32 поени при одиграни 30 минути, беше блиску до дабл-дабл учинок со 9 асистенции и 4 скока.
сите 2 | | | веќе видена

Англиските веслачи смислија начин како да соберат повеќе пари за борба против ракот. Женскиот веслачки тим од Универзитетот Варвикшир се надева дека за тројно ќе го зголемат износот на собрани пари за да и помогнат на Мекмилан организацијата која се бори против ракот. Одлучи да се фотографираат голи за календар, но сите со добра волја .
| | веќе видена

На спомнувањето на Европа, фудбал и пари некои американски девојки едноставно не можеа да кажат не.Тимот кој стои зад YouTube каналот Whatever , се занимава со социјални експерименти. Еден човек облечен во дресот на Роберт Левандовски се шеташе на улиците од различни американски градови ја носеше топката во неговата рака исе претставуваше себеси како ѕвездата на Борусија Дортмунд. Прво тој одржа кратко предавање за младите фудбалери, а потоа отиде за да ги освојува девојките на улица. На девојките им се приближуваше објаснувајќи дека е фудбалер во Европа кој има многу пари. Погледнете што се случуваше со ‘Левандовски’ додека шеташе низ улиците во САД:
сите 3 | | | веќе видена

Конторверзи во последниот одигран натпревар од БундеслигатаПобедата на Баер Леверкузен од 1-2 на гостувањето против Хофенхајм донесе нови конторверзи во германското првенство. Триумфот беше добиен благодарение на „фантомскиот“ непостоечки гол на Штефан Кислинг. Имено, ударот со глава на Кислинг заврши сантиметри крај дирекот, но топката некако успеа да се протне во мрежата. Кислинг добро забележа каде отиде неговиот удар, па дури во прв момент и жалеше за пропуштената шанса.
сите 34 | | | веќе видена

Американска 25-годишна тенисерка, чие име не се објавува, била силувана на еден тениски турнир во Грција.Според информациите добиени од грчките медиуми, американската тенисерка била силувана на почетокот од октомври во близина на Атина на крајот од нискорангираниот турнир на забавата која била организирана за натпреварувачите од овој турнир.Наводно Американката се согласил на сексуален однос со едно момче од Романија, и после тоа таа била силувана од пет мажи. За овој срамен чин се обвинети тренерот, фитнес тренерот, инструкторот и двајца француски тенисери, но тие негираа вмешаност во силувањето.
| | веќе видена

Следната ѕвезда на светскиот фудбал, Аднан Јанузај, е среќен во Манчестер Јунајтед, а одлука за кој тим ќе игра ќе ја донесе неговиот татко.“Јас сум среќен во Јунајтед и сакам да го дадам најдоброто во секој нареден натпревар. Сакате да му помогнам на својот клуб да победи на Премиер Лигата и сакам да станам најдобар фудбалер на светот”- рече Јанузај, и на прашањето за кој тим ќе игра во иднина, тој даде краток одговор:“Мојот татко е оној кој ќе одлучи кој тим ќе играм. Ќе го почитувам тоа што тој ми го кажува.”
сите 16 | | | веќе видена

Ако Икер Касиљас продолжува да биде ‘игнориран’ од страна на сегашниот тренер на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, репрезентативниот голман на Шпанија најави дека ќе размислат за заминување од кралскиот клуб.“Ова е една необична одлука, но сакам да играм повеќе , сакам да се натпреварувам. Ако ситуацијата не се смени за три месеци, би можел да ја променам мојата одлука за останување “-изјави Касиљас .Сепак, Касиљас изјави дека ги почитува одлуките на тренерот, и дека сака со работа да се избори за место во тимот.“Тимот има 24 момци кои се борат за своето место. Тоа е одлука тренерот и јас го почитувам тоа. Играчи се себични , но професионалци. Јас треба да тренирам повеќе, за да играм“-додаде капитенот на актуелнииот европски и светски шампиони.Тој ја има поминато целата негова кариера на Сантијаго Бернабеу, од 1990 година е член на Реал, а за првиот тим дебитираше како 18 -годишник во 1999 година. Оттогаш тој одигра 656 натпревари, освои пет Ла Лига титули, и два пати трофејот во Лигата на Шампионите.За ...
сите 10 | | | веќе видена

Менаџерот на Челзи, контроверзниот Жозе Мурињо даде интервју за Гардијан , во кое, меѓу другото , објасни зошто тој сака кога противничките фанови го навредуваат.По враќањето на Челзи ова лето Мурињо противничките навивачи редовно на секој натпревар му довикуваат: “Оде… Мурињо !”“Јас уживам кога играм дома, ја чувствувам страста на фановите од Челзи, тие се среќни што ме имаат на своја страна . Но, јас сакам да играм и на гостински терен и да почувствувам како противничките фанови навиваат за својот тим и покажуваат непријателство кон мене. Ова е чисто непријателство, не е агресивно “- рече Мурињо.“Ако навивачите на Челзи на гостувањето против Норвич пеат ‘Жозе Мурињо’ и домашните фанови викаат ‘Оде … Мурињо :’, јас мислам дека тоа не е агресивно непријателство. Тоа е подобро отколку да ме игнорираат, јасно е. На пример, кога одам во земји како Шпанија и ме навредуваат мене со ‘португалски ку… сине’ тогаш знам дека тоа е длабоко чувство и омраза. Тука непријателството на друг начин. Кога ќе ме победат, ...
сите 4 | | | веќе видена

Рускиот селектор Фабио Капело мисли дека Јужноамериканците имаат поголеми шанси за освојување на трофејот на Светското првенство во Бразил“Бразил и Аргентина се главните фаворити за освојување на шампионската титула. По нив доаѓаат европските селекции Германија и Шпанија, а во третиот ред ги ставам Холандија и Италија”-изјави Капело.За италијанскиот стручњак репрезентацијата која би можела да изненади е Колумбија.Мундијалот ќе се одржи во Бразил идната година од 12 јуни до 12 јули
сите 8 | | | веќе видена

Легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона ќе има место во свечената ложа на „Олимпико“ каде ќе го бодри својот поранешен клуб Наполи во дербито против Рома.Инаку, Диего Марадона во Милано ја промовираше серијата за својот живот притоа истакнувајќи дека негова најголема желба е да седне на клупата на Наполи.“Кога ќе замине Бенитез би сакал да го тренирам Наполи. Имав доста можности да водам некој клуб во Шпанија, Италија и Русија, но не сакам да работам со некои лица кои се вклучени во фудбалот. Затоа не сум тренер. Но, Наполи би бил супер предизвик” - изјави Марадона.Аргентинецот за Наполи играше во периодот од 1984 до 1991 година, а во тоа време клубот ги освои единствените титули шампион на Италија. Беше и селектор на Аргентина, но беше сменет веднаш после Светското Првенство 2010.
сите 13 | | | веќе видена

Медиумите од нејзината земја шпекулираат дека руската тенисерка Марија Шарапова е бременаПапараците ја уловиле Шарапова со поголемо стомаче. Таа била фотографирана со затегнат ремен, а во ресторанот пиела вода, наместо нејзиното омилено вино. Тоа било причината за руските медиуми да ја започнат темата за наводната бременост на Шарапова, која е поткрепена и од нејзини блиски пријател.Марија Шарапова веќе одреден период е во љубовна врска со бугарскиот тенисер Григор Димитров
сите 4 | | | веќе видена

Голема прашина се крена во Англија по мечот со Полска, нешто за што Рој Хоџсон мораше јавно да им се извини на своите црномурести фудбалериНа полувремето од тој натпревар, селекторот Хоџсон употребил несоодветна шега за да ги анимира своите фудбалери и му објаснил на Крис Смолинг на кој начин да ги испраќа топките до Таунсенд. Шегата, односно анегдотата која се базира на испраќањето на мајмун во вселената, Хоџсон ја парафразирал во ‘нахрани го мајмунот’ и со тоа му потенцирал на Смолинг почесто директио да му додава на фудбалерот од Тотенхем.Рој Хоџсон почуствува потреба дека мора да се разјасни целата работа.“Сакам да се извинам ако моите коментари беа погрешно сфатени. Веднаш во соблекувалната разговарав со Таунсенд и тој ми рече дека не го сфатил тоа како навреда”- изјави Хоџсон
сите 4 | | | веќе видена

Совршена фотографија е тоа што го бара секој фотограф додека следи некој спортски настан. Сепак, минатиот викенд еден руски папарацо малку претера во тоа…На натпревар од женска фудбалска лига помеѓу Кубаночка и Дончанока беше досуден пенал кога на фотографот му дојде “сјајна” идеја. Додека играчите се подготвуваа и да се шутира пеналот, неименуван човек влезе на тревникот со камера, и се обиде од некои 25 метри да го сними изведувањње на пеналот . Сепак, во тоа го спречи судијката која го избрка нанеговото правилно место – надвор од теренот. Останува прашањето дали фотографот се одлучи за овој потег чисто од машки причини или од професионални?
| | веќе видена

Африканецот ја доби престижната награда, и тоа пред Роналдо, Пирло, Иниеста…Тоа е награда за најдобар играч на Европа во конкуренција над 28 години. Наградата се доделува во Монте Карло, а ова беше 11-ти издание, поранешниот победници се, меѓу другите Роналдињо, Златан Ибрахимовиќ, Тоти, Роберто Карлос.Дрогба ја освои оваа награда во конкуренцијана Кристијан Роналдо, Пирло, Иниеста, Лампард, Касиљас, а на некои од нив ќе им припадне наградата следните сезони.Инаку, за време на специјалната церемонија на светот фудбалска легенда Карлос Валдерама, Ози Ардиљес и Жан Пјер Папен ги втиснааа своите стапки на познатата Promenada, еден вид фудбалска Hall of Fame.
сите 5 | | | веќе видена

next