Спорт Арена

До крајот на романското фудбалско првенство останува да се игра уште едно прволигашко коло, а тамошните медиуми започнаа со шпекулациите околу евентуални нови засилувања или заминувања од клубовите. Тимот на Динамо Букурешт, планира да направи голема реконструкција, а клубот најавува дека на трансфер листа ќе биде македонскиот интернационалец, голманот Кристијан Наумовски, односно негово заминување од овој состав. Оваа информација ја пренесуваат романските медиуми кои потенцираат дека Динамо (Б) е подготвен да се раздели со чуварот на мрежата, доколку има добра понуда за 24-годишниот Наумовски. Наумовски во романскиот клуб (кој е шестопласиран на табелата во најсилната романска фудбалска лига) дојде од составот на Работнички во 2010-та година, а претходно настапуваше и за Скопје. И додека еден Македонец е на излезна врата од Динамо Букурешт, друг би можел да биде нов член на клубот, кој има интерес да го доведе играчот од офанзивната линија, Баже Илијоски, моментно играч на “романтичарите“.
| | веќе видена

24 победи, еден нерешен резултат и пет порази е билансот на вицешампионот на Шпанија, Атлетико Мадрид. Полош резултат од првакот Барселона, но и од сезоната 2011/12, во која за еден гол во меѓусебниот скор со каталонците им побегна титулата. Следува видео запис од најинтересните моменти од најинтересните средби на Атлетико Мадрид во текот на сезоната 2012/13. 916 постигнати и 791 примен гол е колктивниот приказ на статистиката на црвено-белите. Македонскиот интернационалец Кирил Лазаров и Канељас се единствени во екипата на Талант Душебаев кои постигнале преку 100 гола, а нашиот репрезентативец е и најдобар асистент во екипата. Уживајте во сезоната на Атлетико Мадрид!
сите 52 | | | веќе видена

Играчот за врска е на “мета“ на вицешампионот на Англија, екипата на Манчестер Сити. “Граѓаните“ тргнаа во нова авантура по Европа, повторно трошење на пари. Спрема пишувањето на шпанските медиуми, управата на англискиот премиерлигаш е заинтересирана да го доведе членот на Севиља, Хесус Навас, за кого Шпанците очекуваат да добијат добра понуда за негов трансфер. Нема сомнение дека во тоа ќе успеат, дооколку соработуваат со Манчестер Сити, кој за брзоногиот фудбалер на Севиља и репрезентативец на Шпанија испратија понуда од 30 милиони евра. Една од желбите на Навас е да заигра еден ден за Реал Мадрид, но прашање е дали “Кралевите“ се подготвени во овој момент да влезе во трка со “Граѓаните“.
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на Сан Антонио Спарс ќе има прилика после шест години да освои уште еден шампионски прстен. Во финалето на Западот, победија на четвртиот натпревар против Мемфис Гризлис со 93:86 и со максимални 4:0 во финалната серија се пласираа во големото НБА финале. Додека Мајами на Истокот води против Индијана во победи, Сан Антонио веќе ја заврши работата во својата конференција. Тони Паркер постигна 37 поени и ги предводи “мамузите“ до конечен триумф. Избраниците на Грег Попович ќе имаат дури девет дена да се подготвуваат за финалната битка која според програмата е најавена да стартува на 6-ти јуни. Ветеранот Тим Данкан (37) е на прагот до историски успех, со Спарси славеше досега на сите четири досегашни финалиња (1999, 2003, 2005 и 2007 година), а Паркер и Џинобили го пропуштија само освојување на првиот прстен. Сан Антонио и минатата година беше финалист на Западот, но тогаш прокоцка водство од 2:0 против Оклахома. “Громовите“ реализираа четири победи по ред. Во четвртиот натпревар кај Гризлис крилниот ...
сите 31 | | | веќе видена

Најновата информација вели дека црногорскиот ракометен клуб Ловќен и наредната сезона ќе настапува во регионалното натпреварување. Новиот претседател на лигата, Михајло Михајловски контактираше со првиот човек на Ловќен – Јова Лагатор и го праша дали црногорскиот шампион ги исполнува условите за настап. Претседателот на клубот од Цетиње му одговори дека местото на Ловќен е токму во СЕХА лигата, односно Гаспром – Јужен поток како што ќе се нарекува од наредната сезона. Но, учеството не зависи само од Лагатор, со оглед на тоа што ќе биде потребна голема поддршка од Општината Цетиње, како и спонзори. Се наведува дека градоначалникот на Цетиње, Александар Богдановиќ порача дека ќе создаде услови Ловќен и наредната сезона биде дел од регионалниот проект, што без неговото многу поголемо ангажирање во однос на минатата сезона нема да биде изводливо. Тоа што е јасно – ветувања имаше многу, бидејќи Ловќен заслужи многу поголемо внимание.
| | веќе видена

Јапонскиот мотоциклист Јошинари Мацушита, загина вчера на квалификациите за Меѓународната трка за туристички мотоцикли во Велика Британија. Во една од најпопуларните натпреварувања на светот, 43-годишниот Јапонец со својот Тико Сузуки доживеа тешка несреќа во квалификациската трка, а последиците беа трагични, па ова натпреварување остана без својот долгогодишен возач. “Тој беше навистина популарен натпреварувач, имаше многу пријатели во Трките на туристичките мотицикли. Беше вистински гениј кој имаше секогаш време за сешто. На сите ќе ни недостасува“, рече директорот на трката, Гери Томпсон. Квалификациите веднаш беа прекинати по информацијата дека Мацушита почина, а откажана е и трката.
сите 3 | | | веќе видена

Вториот ден на Грен слем турнирот во женска конкуренција немаше некои поголеми изненадувања. Бранителката на трофејот Марија Шарапова загуби само три гема против Су-Веи Хсиех (6:2, 6:1). Поранешната победничка на Ролан Гарос, На Ли, се намачи во вториот сет со Анабел Медина Гаригес. Шпанската тенисерка поведе со 2:0 во првиот сет, но претставничката од Кина зеде шест од наредните осум гема. Светлана Кузнецова исто така поранешна победничка, во првото коло ја исфрли 22-та носителка Екатерина Макарова, додека квалификантката Зузана Куцова ја елиминираше 24-та носителка Јулија Гергес. Каролина Вознијацки стигна во Париз со серија лоши резултати. Врза четири порази во првите кола, но во Ролан Гарос одигра на стартот добар меч. Во два сета (6:2, 6:3) ја мина Британката Лаура Робсон. Победи во првото коло на Ролан Гарос кај жените остварија Шарапова, Радванска, На Ли, Возниацки, Кербер, Стефенс, Скиавоне, Цепелова, Мугуруза, Кинг, Оудин, Свитолина, Бушар, Јовановски, Женг, Ормаечеа, Кијс, Кузнецова, Рибарикова, ...
сите 3 | | | веќе видена

На ова напреварување со медали се закитија спортистите: Симона Заборска -60 кг, постари јуниори бронзен медал, Моника Пендаровска -47 кг кадетки бронзен медал, Емануел Ристевски +76 кг Јуниори сребрен медал ( сите од Макпетрол ) и Наталина Синдилиева -60 кг постари јуниори бронзен медал (Металург) и Адил Мехмед -70 кг кадет сребрен медал од Металург. На 22-то Медитеранско карате првенство учествуваа 11 држави и тоа: Малта, Мароко , Алжир, Тунис, Египет, Турција, Франција, Палестина, Турција, Грција, Македонија и Кипар. Натпреварувањата се одржаа за возрасните категории кадети, јуниори и постари јуниори У-21. На ова првенство заминаа репрезентативците од најдобрите македонски карате клубови Макпетрол и Металург со нивните тренери Бошко Заборски, Гоце Петров и претставникот од Карате федерацијата селекторот Жарко Арсовски. Симона Заборска најдобрата млада спортистка на Македонија за 2012-та година ја даде наредната изјава: “За ова првенство се подготвувавме секојдневно во нашиот клуб Макпетрол. После ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако три четвртини се играше израмнета кошарка, Вардар со одличен настап во последниот период го совлада МЗТ Скопје со убедливи 83:59 и ќе игра финале за одбрана на трофејот во највозрасната младинска категорија. Противник ќе му биде Струмица, која се врати од негатива од 16 поени и по продолженија го совлада Работнички со 91:83. Во убава спортска атмосфера во салата „Парк“ во Струмица се одиграа двата полуфинални дуели на Фајнл Фор турнирот во лигата до 20 години. Вардар и Струмица ги совладаа МЗТ Скопје, односно Работнички и за титулата државен првак ќе играат во финале, кое практично претставува и реприза на финалето од Младинскиот Куп 2013 година. Вардар-МЗТ Скопје 83:59 Вардар иако влезе како фаворит во мечот со МЗТ, тешко успеваше во првиот дел од мечот да се одлепи. МЗТ играше цврста и агилна одбрана, сопирајќи ја силната бековска линија на тимот на Владимир Мирковски. Вардар постојано се наоѓаше во водство во првото полувреме, но тоа беше благо, едноцифрено и достижно за „металците“. Дејан Лазаревски ...
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Хофенхајм и наредната сезона ќе игра во Бундеслигата. Во вториот натпревар од доигрувањето за најсилната германска лига со 2:1 славеше на гостувањето кај составот на Кајзерслаутерн и со вкупни 5:2 остана во елитното германско друштво. Хофенхајм поведе во 44-та мин. кога реализираше Давид Абрахам по центаршутот на Сејад Салиховиќ кој претходно во 15-та мин. не погоди од белата точка. Кајзерслаутерн израмни во 65-та мин. со голот на Александер Баумјохан од еден слободен удар, а победата на гостите ја донесе Јаник Вестергаард по додавањето на Салиховиќ.
сите 13 | | | веќе видена

Вчера беше објавено дека Нејмар се сели во Барселона, дека Сантос и каталонците постигнале договор, но никој не излезе со прецизни детали околу висината на трансферот и бонусите. Шпанскиот „АС“ тврди дека Барселона за трансферот на Нејмар вкупно ќе исплати 72 милиони евра. Според весникот, 32 милиони одат во касата на Сантос, а дури 40 милиони ќе му ги исплати на Нејмар и на неговиот татко како менаџер, на име бонус за потпишаниот договор. Се шпекулираше дека Нејмар, а не Сантос минатата година примил 10 милиони како аванс за преддоговор. За овие големи милиони, виновен е, велат, Реал Мадрид кој исто така се интересираше за Нејмар и кој со непристојна понуда драстично ја кренал цената. Според „АС“, наводно Реал Мадрид бил подготвен да му исплати на семејството огромни 60 милиони евра, што ја натерало Барса да ја вовлече раката подлабоко во касата.
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот на Наполи (каде што настапува македонскиот интернационалец Горан Пандев), Аурелио Де Лаурентис објави дека Рафа Бенитез е назначен за нов тренер на италијанскиот фудбалски клуб. Бенитез (53), бараше нова менаџерска функција, откако му истече договорот со англискиот премиерлигаш Челзи, пренесува Би-Би-Си. “Бенитез е наш нов тренер. Тој е вистинскиот човек за Наполи, кој има огромно интернационално искуство. Роден лидер“, рече Де Лаурентис. Бенитез стигнува како замена за Валтер Мацари кој во петокот го презеде Интер. Наполитанците си обезбедија директно место во Лигата на шампионите наредната сезона. Истото го направија и Челзи под раководство на Бенитез, а воедно го освоија неодамна и трофејот во Лига Европа. На Бенитез сега останува да се сврти кон нови можно засилувања во тимот на “нероазурите“, а се наведува дека Един Џеко би можел да биде засилување за составот од Милано како замена за Единсон Кавани, кој во последно време се поврзува со “Кралевите“ од Мадрид.
сите 25 | | | веќе видена

Една од најпознатите холандски одбојкарки, Ингрид Висер (35) е убиена заедно со нејзиниот партнер Лодевијк Севереин во Шпанија. Таа беше закопана покрај еден локален пат во Мурсија. Тие исчезнале на 13-ти мај, неколку дена откако се пријавиле во хотел во Мурсија. Нивниот изнајмен автомобил е пронајден девет дена подоцна на улица во шпанскиот град. Шпанската полиција соопшти дека крај еден пат во јама биле пронајдени две тела. Иако сеуште нема официјална потврда дека тоа се Ингрид и Лодејвик, локалните медиуми известија дека се работи токму за нив двајца. Полицијата пренесе дека на нивните тела се видливи траги на насилство па се претпоставува дека се работи за киднапирање и дека се биле побарани пари за нивно ослободување. Полицијата уапсило едно лице за кое има сомнежи дека има врска со овој случај, додека за другиот осомниен интезивно се трага. Ингрид Висер има 514 настапи за холандската одбојкарска репрезентација, со која има играно во две финалиња на европските шампионати. Холанѓанката беше и клупски ...
сите 9 | | | веќе видена

Скопје како да нема среќа во финишот на првенството, во пресметката против Еуромилк прими гол во финишот на мечот за реми, а сега пред директниот судир против Македонија ЃП остана преполовен. Првата лига која му изгледаше така остварлива цел и многу блиску, сега како да одминува, можеби ќе му треба уште еден меч, можеби и баражот сега ќе биде опција !? Во Ѓорче Петров утре ќе мора да се оди без Дурански, Шемси, Ѓурчиновски и Димитровски, преголем хендикеп за ваква голема пресметка. „ Дојде малерот, отсуството на четворица стандардни првотимци во овој момент за нас е преголем удар. Силен и клучен меч, а без четворица фудбалери врз кои се градеше сезоната е премногу. Сепак, не не напушта оптимизмот, ќе одиме во Ѓорче Петров, па на кого ќе му биде среќата наклонета, тој ќе избори директен пламан. Ќе се потрудиме да обезбедиме пласамн и на овој меч, но и ако тоа не се случи, мора да сме реални, направивме многу оваа сезона, па ако е судбина, ќе бараме Прва лига и преку бараж. Преголем е сега товарот, ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Веќе во првото коло загубија неколку фаворити, по Степанек и Мелцер, своите настапи на Грен слем турнирот Ролан Гарос ги заврши Томаш Бердих од Чешка после еден маратонски натпревар и пораз од францускиот тенисер Гаел Монфис. Четири часа и седум минути траеше овој дуел, а Монфис победи на крајот со 3:2 по сетови (7:6, 6:4, 6:7, 6:7, 7:5). Монфис подобро влезе во мечот и после првите два освоени сета го доведе фаворизираниот ривал во голем проблем. Чешкиот претставник се врати многу тешко, во тај-брејк ги добиваше третиот и четвртиот сет за израмнување (2:2). Прокоцканата предност не го обесхрабри Монфис кој во одлучувачкиот петти сет повторно одигра одлично и успеа да дојде до триумф. Монфис во наредната фаза ќе игра против Ернестс Гулбис кој беше подобар од Бразилецот Да Силва со 3:0. Победија на стартот остварија уште Харисон, Росол, Клизан (Словакот ќе му биде противник на Надал), Фоњини, Химено-Травер, Ниемиен, Гаске, Хаасе, Иснер, Монтањес, Прзисиезни и Ја
сите 6 | | | веќе видена

Македонија имаше свои претставници на пливачкиот митинг во Бања Лука, а свое учество имаа клубовите од Скопје и Акватик. Во категорија за пливачи родени 1998 година Андреј Соколовски освои две први места, на 100 градно (1:13.69) и на 200 градно (2:37.97) , а второ место освои и на 50 градно (34.64). Ведран Марковски на 200 метри грбно имаше време 2:14.61 минути. Марковски заврши како осми вкупно или втор во својата категорија. Виктор Смилевски го подобри сопствениот кадетски рекорд на 50.метри слободно со време 25.29 секунди. На 100 грбно Марковски беше третопласиран со време 1:03.38 минута. Љупчо Ангеловски исплива 50 метри пепертука со најдобро време 28.30 секунди, а Михаил Трпчевски на 50 метри слободно оствари најдобар резултат 27.20 секунди.
сите 6 | | | веќе видена

Освојувајќи го второто место, успеа да оствари 50 подиуми во кариерата, со што го собори рекордот на Алонсо од 2008 година, кога на контроверзната Голема награда на Сингапур победи и стана најмладиот возач со 50 подиуми. Тогаш имаше 27 години. Од денеска тој рекорд го држи Фетел, а гласи 25 години и 50 подиуми. Но, новиот најмлад рекордер не успеа тоа да го собере брзо како Шумахер и Сена. На Шумахер му беше потребна 91 трка, додека на Сена 12 повеќе. Фетел е на третото место со одвозени 107 трки. Фетел може да биде задоволен со оствареното овој викенд, бидејќи освои вредни бодови во однос на главните конкуренти, Кими Раиконен и Фернандо Алонсо. Предноста пред второпласираниот Раиконен во вкупниот поредок сега изнесува 21 бод.
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарската Евролига ги избра најдобрите потези за сезоната 2012/13 во која триумфираше тимот на македонскиот интернационалец Перо Антиќ, Олимпијакос. Покрај тоа, грчкиот тим може да се пофали дека го има најкорисниот играч во ова натпреварување, Василис Спанулис, но и дека за најубав потег во Евролигата е прогласена блокадата на нивниот играч Кајл Хајнс. Помеѓу најдобрите 10 се најдоа уште и потезите на Нејтан Џаваи, Стефон Лазме, Џејмс Гист и Дру Гордон.
| | веќе видена

Синоќа во косовската женска ракометна лига се одигра решавачкиот натпревар за Првак на Косово. На последниот натпревар од плеј – офот кој се одигра помеѓу Приштина – Кастриоти победи екипата на Приштина, меѓутоа титулата првак на Косово ја земаа Кастриоти поради предноста од два бода и шест гола разлика. Уште на самиот почеток натпреварот беше драматичен. Иако екипата на Кузманоски, кој потекнува од Македонија, имаше два гола предност во првото полувреме (13:15), но Приштина на домашен терен го победи Кастриоти со резултат 28:27. Но, ваквиот резултат му одговараше на Кастриоти бидејќи тие веќе имаа шест гола позитива. Најзаслужна за титулата на Кастриоти беше Белма Беба – поранешната ракометарка на јуниорската репрезентација на Македонија која постигна 10 погодоци. Иако Кузманоски дојде во редовите на Кастриоти на полусезоната, успеа да се искачи на самиот врв и тоа со две титули. Рубин Кузманоски: „Оваа титула му ја вратив на Кастриоти после 10 години. Иако загубивме во последниот натпревар сепак поради ...
| | веќе видена

На преполниот „Вембли“, Кристал Палас го победи Вотфорд со голот од пенал во 105 минута на 40 годишниот Кевин Филипс кој за два месеца ќе наполни 40 години. Не само пласман во Премиер Лигата, овој гол на Филипс до врв ќе ја наполни и клубската каса, Кристал Палас ќе инкасира 120 милиони фунти. Голема штета е што во Премиер Лигата во следната сезона за Кристал Палас нема да играат Вилфред Заха за кого Јунајтед веќе одамна има уплатено 15 милиони фунти и ќе се пресели на „Олд Трафорд“ и секако мирниот и искусен Филипс кој го реши мечот. „Постигнав гол на стариот „Вембли“, сега и на новиот,ако ова биде мојот последен натпревар, замислете каков е ова начин да се заврши кариера“, вели Кевин Филипс.
сите 11 | | | веќе видена

next