Спорт Арена

Селекторот на хрватската кошаркарска репрезентација Јасмин Репеша го објави списокот од 24 играчи кои ќе конкурираат за Европското првенство кое ќе се одржи оваа година во Словенија. Од претходно се знае дека на ова натпреварување за “коцкастите“ нема да настапат Зоран Планиниќ и Марко Поповиќ. На списокот се најдоа талентираниот кошаркар на Цибона, Дарио Шариќ и 18-годишниот член на шпанска Барселона, Марио Хезоња, како и играчот на Реал Мадрид, Донтеј Дрејпер. Списокот на повикани играчи (Хрватска): Донтеј Дрејпер (Реал Мадрид), Роко Укиќ (Панатинаикос), Рок Стипчевиќ (Скаволини), Бојан Богдановиќ (Фенербахче), Тони Простран (Задар), Крунослав Симон (Иникаха), Марко Томас (Цедевита), Фран Пилепиќ (Билбао), Лука Бабиќ (Цедевита), Марио Хезоња (Барселона), Анте Делаш (Задар), Иван Рамљак (Широки), Хрвоје Периќ (Кремона), Дамјан Рудеж (Сарагоса), Дарио Шариќ (Цибона), Дамир Маркота (Бешикташ), Марио Делаш (Жалгирис), Леон Радошевиќ (Милано), Лука Жориќ (Уникаха), Станко Барач (Ефес), Анте Томиќ (Барселона), ...
| | веќе видена

Денеска машката и женската сениорска репрезентација ги објавија своите списоци за настапот на претстојните Медитерански игри кои ќе се одржат во Мерсин, Турција во периодот од 20-ти до 30ти јуни 2013 год. Кај мажите, кои се предводени од селекторите Андон Бошковск и Данило Брестоваци се најдоа 17 ракометари, на ова големо натпреварување ќе играат во група со Турција, Хрватска и Италија. Кај жените, на чело со селекторот Гино Стрезовски се најдоа 16 ракометарки и се наоѓаат во група со селекциите на Црна Гора, Хрватска и Италија. Список на ракометарки за настап на Медитеранските игри Мерсин 2013: 1. Робертина Мечевска – МЕТАЛУРГ 2. Сара Ристовска – МЕТАЛУРГ 3. Савица Мркиќ – МЕТАЛУРГ 4. Симона Гроздановска – МЕТАЛУРГ 5. Наташа Младеновска – МЕТАЛУРГ 6. Душица Ѓоргиевска – МЕТАЛУРГ 7. Марија Серафимовска – ЖИТО ПРИЛЕП 8. Наташа Антиќ – МЕТАЛУРГ 9. Ивана Маневска – ВАРДАР СЦБТ 10. Елена Горгиевска – ЦРНА ГОРА 11. Тања Шалевска – ЖИТО ПРИЛЕП 12. Дијана Наумоска – ЖИТО ПРИЛЕП 13. Марија Штериова – ...
сите 69 | | | веќе видена

Финалистката од 2010-та година Саманта Стосур од Австралија ја елиминираше 42-годишната тенисерка Кимико Дате-Крум на Грен слем турнирот Ролан Гарос во Париз со резултат 2:0 по сетови 6:0 и 6:4. Српската тенисерка Јелена Јанковиќ се пласираше во второто коло, откако на стартот ја совлада претставничката од Словачка, Даниела Хантухова со 6:4, 7:6 (9:7). Мечот траеше скоро два часа, со една долга пауза од еден и пол час поради дожд. Јанковиќ ја забележа шестата победа во деветте меѓусебни мечеви со Хантухова. Србинката во наредната фаза ќе игра против Гарбине Мугуруза од Шпанија. Се одиграа уште два натпревари во женска конкуренција, Дуке-Марино од Колумбија ја совлада Плискова од Чешка со 2:0 (6:2, 6:0), додека Шведова од Казахстан ја совлада Вандевеге од САД со 6:0, 3:6, 6:2.
сите 12 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими членовите на македонската машка кугларска репрезентација, кои освоија сребрен медал на петтото светско екипно првенство во куглање, што се одржа од 15-ти до 25-ти мај во градот Залаегерсег во Унгарија. Претседателот Иванов, во свое име и во името на граѓаните на Република Македонија на кугларите им го честиташе големиот успех, оценувајќи дека со освојувањето на сребрениот медал на Светското првенство, македонските куглари на извонреден начин ја претставија Република Македонија пред светот. “Нема поголема радост од тоа да го видиме името на Македонија на врвот на листата на најдобрите”, рече претседателот Иванов, посакувајќи им на кугларите од следното натпреварување да се вратат со златен медал. На средбата репрезентативците ги споделија своите искуства од учеството на натпреварувањето, како и напорите што ги вложиле за постигнување на големиот успех. Македонските репрезентативци на патот до финалето забележаа пет победи против Црна ...
сите 4 | | | веќе видена

Легендата на југословенскиот ракомет Веселин Вујовиќ, како што пренесува “Дневне новине“, ќе го напушти ракометниот клуб на Вардар ПРО и веќе наредната седмица ќе отпатува за Доха, каде ќе потпише двегодишен договор со катарскиот клуб Ал Киад. Популарниот Вујо чека само да заврши македонското ракометно првенство, поточно одлучувачкиот меч за титулата со Металург, кој според најавите треба да се одигра на 31 мај (петок, СРЦ “Кале“). Човекот кој во пребогата играчка кариера освои се што можеше, дефинитивно не можеше да одолее на понудата на пребогатите катарски шеици, кои по секоја цена посакуваат да го вратат црногорскиот стратег во Доха, со оглед на тоа што пред две години веќе беше тренер на Ал Рајан. Катарскиот ракомет е дефинитино во експанзија и како стојат работите можно е лигата во таа земја по квалитет да биде во самиот врв на планетата. Неодамна најтрофејниоѕ тренер на светот, Валеро Ривера се пресели во Доха, и неговите колеги Верољуб Косовац и Силвио Иванција, истото го направија уште Данецот ...
сите 56 | | | веќе видена

По повод последните шпекулации поврзани околу иднината на македонскиот ракометен репрезентативен капитен Кирил Лазаров, тој директно од Мадрид се огласи како би ја запознал медиумската заинтересираност и „армијата„ навивачи за реалната ситуација. Се објави денеска дека Барселона ќе биде новата дестинација на нашиот капитен, но според неговите зборови досега нема никаков договор со ниту еден клуб. “Драго ми е што постои голем интерес околу мојата иднина во Македонија и тоа бескрајно го почитувам. Сепак по редот на нештата не можам да потврдам дека сум постигнал договор со ниту еден клуб“. “Преговорите со сите заинтересирани страни се уште траат и по професионалната етика кога се ќе биде официјално, мојот нов клуб ќе ја официјализира нашата соработка. Но ветувам дека македонската јавност навремено ќе знае каков е мојот избор„ беа зборовите на Лазаров од Шпанија пренесени на официјалната страница на нашиот ракометар. Тој уште оваа недела е во тренажен процес со Атлетико Мадрид. Вечерва целата екипа ќе има ...
сите 33 | | | веќе видена

Македонската машка сениорска репрезентација предводена од селекторот Ивица Обрван, во јуни ќе ги одигра двата последни квалификациски натпревари за пласман на Европското првенство наредната година во Данска. За нашите ракометари единствена опција е две остварени победи, доколку посакуваат да се најдат на тоа второ посакувано место во првата група. Сите надежи можат да бидат урнати во претпоследното петто коло, доколку Португалците слават во комшиското дерби против Шпанија, но сите се надеваме дека “црвената фурија“ (обезбеден пласман на ЕП) ќе продолжи со победнички ритам како што беше досега. Во меѓувреме, Европската ракометна федерација ги објави судиите кои ќе делат правда на овие мечеви, најпрвин во Цирих, на 12-ти јуни со почеток во 20:00 ч. дуелот Швајцарија-Македонија ќе го судат Французите Тиери Денц и Денис Рибел, а делегат ќе биде Корнелиус Виебрандс од Холандија. Во последното шесто коло, на наш терен во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје против најверојатно клучниот меч против Португалија на 16-ти ...
сите 5 | | | веќе видена

Легендарниот француски фудбалер Зинедин Зидан е именуван за нов спортски директор на шпанскиот гигант Реал Мадрид. Претседателот Флорентино Перез ја потврди оваа одлука на Управниот одбор на “кралскиот“ клуб, а со самото тоа Зидан ќе има големо влијание во донесувањето на сите одлуки поврзани за трансфер политиката на клубот. Зидан помеѓу останатите должности ќе одлучува и кој ќе го замени Жозе Мурињо на тренерското место, кој по неуспешната сезона го напушти Мадрид. За главен кандидат за водење на оваа функција важи италијанскиот стратег Карло Анчелоти, сегашен тренер на францускиот ПСЖ.
сите 20 | | | веќе видена

Погледнете ги најдобрите пет потези од синоќешниот последен четврти натпревар во финалната средба во Западната конференција во НБА лигата помеѓу екипите на Сан Антонио Спарс и Мемфис Гризлис. Избраниците на тренерот Грег Попович со максимални 4:0 во плеј-оф серијата го декласираа составот на Гризлис и на тој начин се пласираше во големото финале каде што го чека победникот од дуелот на Истокот помеѓу Мајами Хит (бранителот на трофејот) и Индијана Пејсерс.
сите 7 | | | веќе видена

Навивачката група на кошаркарскиот клуб на МЗТ Скопје Аеродром, “Фемили“ произлезе со свое соопштение околу нивното гостување на четвртиот натпревар од македонското првенство во Гевгелија во салата “Кожув“ и причините зошто се дојде до празнење на трибините. Гевгеличани се жалеа на нееднаков третман на навивачите, односно се почувствувало притисок од високи државни функционери дека треба да се примат во сала навивачите на МЗТ. Проследете го целосното соопштение од страна на навивачката група на “Фемили Аеродром“: “Како што им е на сите веќе добро познато МЗТ Скопје по втор пат во својата историја стана шампион успевајќи да ја одбрани ланската двојна круна во финалето против Кожув кој беше почистен со чисти како солза 4:0. Но, и овојпат не можеше се да помине како што доликува и повторно не бевме во можност да ја кренеме титулата заедно со играчите во салата во Гевгелија и за тоа можеби и најмногу жалиме, но најбитно е што титулата е наша! Во некои медиуми наместо да се зборува за целосната доминација на ...
сите 4 | | | веќе видена

Управата на тимот од Северна Каролина се одлучи за поранешниот помошник на Орландо и Лејкерси, Стив Клифорд да биде тренер на составот Шарлот Бобкетс. Тој ќе потпише тригодишен договор вреден шест милиони долари, а клубот ќе го задржи правото на опцијата раскин после две сезони. Клифорд ќе го наследи Мајкл Данлап кој со Бобкетси мина само една сезона. Клифорд минатата сезона пристигна од Орландо во Лејкерси поради одличните односи со Двајт Хауард. Мајк Дантони го посакуваше и во наредната сезона во својот стручен штаб, но “Езерџиите“ му дадоа дозвола да преговара со клубовите ширум НБА лигата. Клифорд исто така помина четири сезони како помошник со Рокетси кога Џеф Ван Ганди беше тренер. Актуелниот коментатор на ЕСПН имаше пофалби за него и смета дека треба да биде главен тренер. Шарлот ја завршија сезоната како втора најлоша екипа во лигата со 21 победа и 61 пораз. Само Орландо имаше послаб резултат. На претстојниот драфт во Бруклин ќе бираат “пик“ од четвртата позиција.
сите 3 | | | веќе видена

Насловната страна на “Франс фудбал“ сама по себе говори повеќе од 1000 зборови.Иако лесниот распуст за играчите и клубовите тукушто започна, јасно е дека француските фудбалски клуба Монако и ПСЖ ќе бидат двата најактивни купувачи во летниот преоден рок. Се чини дека не може ниту ден да помине, а да не добиеме некоја нова информација во врска со новите засилувања во Кнежевството и помеѓу “Светците“, кои посакуваат со забрзани чекори да бидат на исто рамниште со европските великани и сериозно да конкурираат за најголемите трофеи на Стариот континент. “Франс фудбал“ објавува: “Неверојатно! Лига 1 е најголема ѕвезда на преодниот рок“. Како што можете да забележите, на сликата се наоѓаат едни од најголемите фудбалски имиња, тука се Португалецот Кристијано Роналдо, Радамел Фалкао, Жоао Мутињо, Карлос Тевез, Виктор Валдез, Вејн Руни… Метеоролозите ова лето најавија екстремно високи температури во цела Европа, а се чини дека во Франција ќе биде “пеколно“ жешко!
сите 43 | | | веќе видена

СКА Минск од Белорусија е новиот победник во Челинџ-купот, третото по квалитет европско клупско натпреварување. Во финалната серија двапати е совладана екипата на Хандбал Еш од Луксембург. Хандбал Еш – СКА Минск 26:31 СКА Минск – Хандбал Еш 32:24 Ова е прв европски трофеј на СКА Минск по 23 години. Претходно, СКА Минск има три титули во Купот на европските шампиони (1987, 1989, 1990), една во Суперкупот (1989) и две титули во Купот на Победници на Купови (1983 и 1988 години). Најдобар стрелец на Челинџ-купот е Пуховски Борис од СКА Минск. 1. Пуховски Борис (СКА Минск) 92 гола 2. Мартин Милер (Хандбал Еш) 84 3. Шиловиќ Сергеј (СКА Минск) 63
сите 4 | | | веќе видена

Македонија на меѓународниот атлетски митинг “Роберт Еминиан“ во албанската престолнина Тирана освои три медали. Дрита Ислами освои два медала – сребрен на 100 метри со пречки со време – 17.36 секунди и бронзен на 200 метри со време 27.17 секунди. Сребрен медал освои и Кристијан Ефремов, 400 метри истрча со време 49.32 секунди. Другите наши атлетичари го остварија следниот пласман: Валбона Селими – 100 метри (13.41 секунди) 8.место Александар Стојановски – 800 метри (1:56.51 минута) 7.место Сермедие Љатифова – 800 метри (2:27.59 минути) 4.место Бојан Милчевски – 400 метри (50.55 секунди) 4.место Марија М Василевска – 400 метри (1:02.98 минута) 5.место Фиторе Куртиши – 100 метри (13.90 секунди) 10.место Фиторе Куртиши – 400 метри (1:12.50 минута) 7. место На митингот учествуваа повеќе од 120 натпреварувачи од Албанија, Бугарија, Црна Гора, Ерменија, БиХ, Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

Дефанзивецот на францускиот фудбалски клуб Лориен, Арнод Ле Лан со погодокот против составот на ПСЖ во првенството го прекина постот долг 4.235 илјади дена. После 12 години пост и наоѓање начин како да се затресе противничката мрежа, Ле Лан конечно реализираше и тоа против актуелниот шампион во Ла Лига 1 од белата точка во поразот од 3:1. Ле Лан, кој во неговата кариера играше уште за Рен и Генгамп, последен пат постигна гол на 21 октомври 2001-та година.
сите 2 | | | веќе видена

Временските услови, односно силниот дожд кој моментно владее во францускиот главен град Париз, го одложува стартот на програмата на третиот ден на тенискиот Грен слем турнир Ролан Гарос. Во утринските часови преовладуваше студено време, температурата изнесува 14 степени, со голема влажност, но дождот не им дозволува на тенисерите да излезат на терен. Денеска на “Филип Шатрије“ со почеток во 13:00 ч. требаше да игра најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ во првото коло. Организаторите велат дека би требало од 13:15 ч. да продолжат дуелите на ова големо натпреварување.
сите 10 | | | веќе видена

Поранешниот возач на Тојота и Заубер, Камуи Кобајаши, повторно се најде зад воланот на болидот на Ферари, возејчи Ферари машина од 2010-та година, на патеката Фиорано. Тестот е одржан во склоп на подготовките за трката која на 21 јули ќе се одржи на улиците на руската престолнина, а на која во Ферари Ф10 ќе настапи и Кобајаши. Јапонскиот возач откако на крајот на ланската сезона остана без место во швајцарскиот тим, во март му се придружи на фабричкиот ГТ тим на Ферари, со кој ќе атакува на титулата во светскиот ендуранс шампионат. Кобајаши беше воодушевен што имаше повторно прилика да вози болид на Ферари, па макар и на кратко. “Навистина сум среќен. Се тркав против овој болид и знам колку е брз, и навистина е многу занимливо кога ќе се најдете зад неговиот волан“, рече Кобајаши. Тој во Ф1 болид настапуваше последен пат на финалната трка минатата сезона во Бразил, додека оваа година настапуваше во светскиот шампионат во 458 ГТ моделот.
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот најдобар ракометар, Кирил Лазоров повеќе не е член на шпанскиот ракометен клуб Атлетико Мадрид, и за брзо време се најавуваше дека многу брзо ќе се дознае новиот клуб на десниот бек, каде што ќе ја продолжи својата успешна кариера. Како што пренесува Мундо Депортивно, составот на Барселона кој оваа сезона ја освои титулата во АСОБАЛ ќе биде новиот клуб на Кирил Лазаров. Истиот медиум тврди дека наскоро треба да се очекува и официјална потврда на трансферот на 33-годишниот капитен на македонската репрезентација во редовите на каталонскиот клуб. Причина за заминувањето на нашиот ас од Атлетико Мадрид, каде што помина три сезони во овој клуб, е намалениот буџет на мадридските црвено-бели, што предизвика заминување уште на неколку ракометари, најмногу оние што не се од Шпанија. Странските медиуми шпекулираа дека клубови од Бундеслигата се интересираат за нашиот ракометар, еден од нив беше објавен на јавноста, екипата на Фуксе Берлин. “Сите велат дека паѓа АСОБАЛ лигата и навистина е така, но ...
сите 49 | | | веќе видена

Тодор Гечевски, играчот на центарската позиција потврди уште еднаш дека нема да игра повеќе за националната репрезентација, односно партиципира на Европското првенство во Словенија. Владо Илиевски и Перо Антиќ изразија подготвеност да настапат на ЕП во Словенија во септември оваа година, но кошаркарот на МЗТ Скопје Тодор Гечевски не планира да ја смени својата одлука. “Одлуката за репрезентативна пензија ми е конечна и непроменлива. Знам дека јавноста очекува да тргнам по стапките на Антиќ и на Илиевски, но едноставно не можам уште еднаш да го подложам своето тело на толкави напори“. “Имам 36 години, семеен човек сум со вообичаени обврски и секојдневни проблеми и веќе не паметам кога последен пат сум имал слободно лето за да го посветам на најблиските. Перо и Владo и треба уште да играат за Македонија, тие се неколку години помлади од мене и имаат уште што да и дадат на репрезентацијата. Јас кажав крај и стојам на тој збор. Факт е дека многумина се обидуваат да ме премислат, но притисокот не е голем бидејќи ...
сите 10 | | | веќе видена

После дуелот ЦСКА и Химки, репрезентативецот на Србија и плејмејкер на “армејците“, Милош Теодосиќ доживеа тешка повреда на ногата, по што според најавите му следува долга пауза (2-4 месеци), а спрема последните информации ќе го пропушти и Европското првенство кое ќе се одржи во септември оваа година во Словенија. “За жал, Тео мора да оди на операција. Веќе контактиравме со докторите во Германија и наскоро ќе добиеме одговор кога ќе биде операран и кога тоа ќе се направи. Опоравувањето во случај на вакви повреди трае помеѓу два и четири месеци“, рече првиот човек на ЦСКА, Андреј Ватутин. Репрезентацијата на Србија е противник на Македонија во групата Б во Јесенице на ЕП во Словенија, заедно уште со селекциите на БиХ, Латвија, Црна Гора и Литванија. Несомнено ова ќе биде голем хендикеп за селекторот Душан Ивковиќ, кој нема да може да смета на неприкосновениот лидер на репрезентацијата на Србија, како и фактот дека не постои адекватна замена на позицијата организатор на игра.
сите 9 | | | веќе видена

next