Спорт Арена

Женската сениорска одбојкарска репрезентација во Херцег Нови, која има само три дена подготовки, ќе настапи во квалификациите за пласман на Светското првенство против селекциите на Босна и Херцеговина, Црна Гора и Хрватска. Во изборот на селекторот Горан Јаневиќ се најдоа одбојкарки од домашното првенство и капитенот Марија Петровиќ која настапува во грчкиот клуб Ораикастру. На Петровиќ му е драго што повторно се собира репрезентацијата по пауза од пет години. Имам млад состав кој сака да го покаже својот капацитет, а во исто време треба да се мисли и на иднината. За него чест е да се биде во репрезентацијата. “Од последниот собир на селекцијата ги имаме само Петровиќ и Сарајлиева, во Херцего Нови одиме да одиграме најдобро што можеме. Во групата фаворит е Хрватска, шансата за подвиг итриумф ќе ја бараме со домаќинот Црна Гора. Македонија првиот ден в петок од 20 часот игра со Црна Гора, во сабота противник во 17:30 часот ни е Хрватска и во недела во истиот термин противник е селекцијата на Босна и ...
сите 38 | | | веќе видена

После британскиот тенисер Енди Мареј уште еден од Топ 10 нема да игра на Отвореното првенство во Франција, Ролан Гарос. Станува збор за Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро кој поради проблеми со вирус по што веднаш отпатува во Аргентина. Освен проблеми си вирусот, некогашниот шампион на УС Опен наведува дека има и респираторни проблеми. Ролан Гарос ќе започне од 26-ти мај, а според програмата треба да заврши на 9-ти јуни.
сите 20 | | | веќе видена

Селекторот Горан Јовановиќ го скрати списокот на 16 кошаркарки, кои ги продолжуваат подготовките за настап на квалификациите за женскиот Евробаскет кои ќе се одиграат во Израел. По 15-дневните тренинзи во Скопје, репрезентативките заминуваат за Словенија, каде ќе одиграат две подготвителни средби со домаќинот во сабота и недела. По завршувањето на финалето од домашното првенство, на подготовките во салата „Градски Парк“ се приклучија сите кошаркарки и тренинзите се одвиваат редовно, два пати дневно. Составот е подмладен, со повеќе млади, но талентирани кошаркарки кои треба да ја сочинуваат иднината на оваа перспективна женска репрезентација. По 15 дена тренинзи, селекторот на репрезентацијата, Горан Јовановиќ, истакна дека е задоволен од напредокот во играта и од желбата за постојано усовршување на кошаркарките. “Поради тоа што до неодамна се играше првенството, тренинзите ги почнавме со подмладен тим со кој работевме главно на кондицијата и физичката подготвеност. Кога се приклучија и останатите кошаркарки, ...
| | веќе видена

За настап во натпреварувањата на УЕФА, лиценца добија овие клубови: Вардар, Хоризонт Турново, Металург, Шкендија, Тетекс, Работнички, Силекс и Ренова, согласно условите на Европската куќа на фудбалот. Оние кои што ќе обезбедат учество на меѓународна сцена ќе партиципираат во процесот на Финансиски ферплеј, каде што се должни да известуваат и понатаму, информира официјалниот сајт на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Со добивањето на оваа лиценца, тоа не значи дека клубовите добиле и лиценца за учество во домашното првенство за наредната сезона 2013/2014. Тие клубови кои што не добија лиценца за настап во Европа се Напредок, Брегалница Штип и Пелистер, но на нив нема да им биде потребна, со оглед дека не можат да обезбедат пласман на меѓународна сцена ниту преку шампионатот, ниту преку Купот на Македонија.
сите 3 | | | веќе видена

Во натпревар од 32-то коло во германската ракометна Бундеслига помеѓу Хамбург и Фуксе Берлин, тешко беше повреден хрватскиот репрезентативец Иван Нинчевиќ (Ф. Берлин). Хамбург водеше со 28:25, а гостите во последниот напад, во еден момент на подот заврши Нинчевиќ. Снимката покажува како Германецот како фрустриран го удира со глава противничкиот играч кој падна во несвест. Лекарскиот тим веднаш влезе на терен, му помогнаа, па со носилки го изнесоа од салата. “Иван претрпе контузија на јагодичната коска и потрес на мозокот по ударот со глава од страна на Торстен Јансен“, велат од клубот на Ф. Берлин. Ова беше неславен крај за Нинчевиќ, со оглед на тоа што овој меч му беше последен во дресот на клубот. Германскиот “Билд“ веднаш стапи во контакт со Нинчевиќ кој рече: “Тоа што го направи Торстен не спаѓа во спортот. Многу сум разочаран. Секогаш играм агресивно, понекогаш и арогантно со некои “евтини“ удари, но никогаш не би го направил ова. Најмалку го очекував тоа од Јансен, а особено што натпреварот беше при ...
сите 3 | | | веќе видена

Вторпат во последните три години, Кливленд Кавалирс победија на НБА драфтот лотаријата. На тој начин, сопственикот Ден Гилберт уште еднаш ќе бира прв на претстојниот драфт во Бруклин, 27 јуни 2013 год. На Гилберт среќа му донесе неговиот 16-годишен син, кој ги застапуваше Кавалирси. Од 1985 година кога е воведена драфт лотаријата, Кавалирис се тим кои имаат најмногу среќа. Дури четири пати бираа први, пред Клиперс и Орландо кој по три пати го остваруваа правото на прв пик. “Го имаме Кајри Ирвинг кој е фантастичен играч, но ова ни требаше. Имав добро претчувство околу драфт лотаријата, мислам дека тоа ќе биде играч кој нам ќе ни помогне да бидеме нова сила во НБА лигата“, рече Ник Гилберт. Екипата на Кливленд ќе има право на 19, 31 и 33 пика, тоа за новиот тренер Мајк Браун ќе значи комплетирање на одлична млада екипа. Останува само прашањето дали ќе го избрат Нерленс Ноел, кој имаше тешка повреда и операција или ќе влезе во втора насока. Екипата на Орланд која имаше најмногу шанси, сепак ќе бира втор. Меџик ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот селектор на фудбалската А репрезентација на Македонија, Сречко Катанец во интервју за агенцијата Анадолија (АА) вели дека “црвено-жолтите“ имаат добри играчи, но резултати нема. Актуелниот селектор на Словенија изрази жалење поради досегашните порази на Македонија во тековните квалификации за СП. “Бев три години селектор на Македонија и таа земја има добра репрезентација предводена од одличниот Горан Пандев. Не знам навистина што се случува со нив, бидејќи играа квалитетно, о на крајот губеа. Во Загреб, Пандев погоди пречка, беа рамноправни со супер силната Хрватска, но загубија на крајот. Во Скопје од истиот противник примаат гол од 40 метри. Со Шкотите беше нерешено, а требаше да го добијат мечот со три разлика. Потоа, дојдоа оние два порази од Белгија. Очигледно е дека некаква несреќа ја следи македонската фудбалска репрезентација“, рече Сречко Катанец. Даде пофални зборови за Црна Гора која може да заврши на Мундијалот во Бразил наредната година. “Кога говориме околу државите кои би можеле да ...
сите 4 | | | веќе видена

Селекторот на македонската ракометна женска репрезентација, Гино Стрезовски верува дека неговите избранички преку претстојниот бараж двомеч во јуни против шпанската селекција ќе се обезбеди пласман на Мундијалот оваа година во Србија. Вчера македонските ракометарки ги започнаа своите подготовки во Дојран, повикани 19 ракометарки, првиот бараж натпревар ќе се игра во Скопје на 1 јуни во СРЦ “Кале“, а реваншот е една седмица подоцна, поточно на 7 јуни на теренот на противникот, во Сорија. “Имаме капацитет, сила, треба да ја искористиме оваа шанса што ни нуди за учество на Светското првенство. Во почетната фаза од подготовките ќе се посветиме на физичката подготовка, додека во нашиот главен град ќе се работи на техничко-тактички план. Ја почитуваме Шпанија која има свој квалитет, но верувам во нашите ракометарки, можат да одговорат на предизвикот и реализирање на целта“, беа зборовите на селекторот Стрезовски. По одигрувањето на бараж-дуелот со “црвената фурија“, ќе се настапи на Медитеранските игри во Мерсин, ...
сите 4 | | | веќе видена

Познати се три учесници во полуфиналето од доигрувањето во Турција. Четвртиот ќе биде понзат после третиот дуел помеѓу Ефес и Анкара. Првиот учесник помеѓу четирите најдобри кошаркарски екипи е Банвит кој го елиминираше Бешикташ, вториот Галатасарај кој убедливо го мина Тофаш, додека третиот е Каршијака која беше поуспешна од Фенербахче. Сигурно последниот споменат епилог е вид изненадување, со оглед на тоа што Фенер се сметаше како фаворит. Во плеј-оф мечот, Каршијака славеше со 81:78, а најзаслужни за победата беа Абдул Амину со 23 поени (девет скока) и Роберт Ли Диксон со 15 коша (седум асистенции). Кај поразените, најрасположен беше Огуз Саваш со 22 поени, додека македонскиот интернационалец Лестер Бо МекКејлеб средбата за 32:40 мин. изминати на паркетот имаше 14 поени (5/8 за два, 1/3 за три, 1/4 од слободните фрлања), додаде еден офанзивен скок, две асистенции, по три украдени и две загубени топки и заработи три лични грешки.
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски се пласираше во второто коло на фјучерс турнирот во Шрм ел Шеик во Египет, елиминирајќи го Дарен Пилкингхорн од Австралија со резултат 2:1 по сетови 7:6, 4:6 и 6:3. Со победата и новите бодови од турнирот, нашиот најдобар тенисер (кој не се најде помеѓу патниците за Сан Марино и настапот на македонската репрезентација во третата европска група), ќе го подобри пласманот на АТП листата. Во третото коло во Шарм ел Шеик, Јотовски во третото коло ќе се натпреварува против Станислав Вовк од Русија кој е седми носител.
сите 6 | | | веќе видена

Наредниот викенд пред нас е шестата овосезонска трка во шампионатот на Формула 1, која ќе се вози на улиците на Монте Карло, трка која се смета за една од една од трите најпрестижни на планетата, покрај Индијанаполис и Ле Ман. Поради конфигурацијата на улиците во Монте Карло, трката е една од најсложените во Формула 1, а и покрај релативно малите просечни брзини, се смета за опасна. Воедно, таа е единствена, при чија должина не потпаѓа под ФИА задолжителните 305 километри. Монако има многу богата тркачка историја, а првата трка е возена во 1929-та година, во рамките на европскиот шампионат, а првиот триумф ја оствари Британецот Гровер-Вилијамс, возејќи Бугати. Веќе првата сезона во Ф1, 1950 година, Монако беше домаќин на трка која ја освои Аргентинецот Фанџо. Занимливо е тоа ова Гран при ја носеше ознаката “голема награда на Европа“, 1955 и 1963 година. Малата држава на југот на Франција ги имаше сите тројца возачи во Формула 1 – Луј Широн, Андреа Тести и Оливие Берети, но поради својот “даночен статус“ ...
сите 9 | | | веќе видена

Наумче Мојсовски и Филип Миркуловски ја продолжуваат соработката со ракометниот клуб на Металург, тие потпишаа нови четиригодишни договори. Со ова заврши дилемата особено околу Мојсовски каде ќе ја продолжи својата кариера, со оглед на тоа што се најавуваше за негова преселба во унгарски Веспрем, Катар, како и Вардар ПРО. “После четири години во тимот од “Автокоманда“, драго ми е што сум дел од него. Газдата посакува да се продолжи со успесите, па од таа причина, ние и продолжуваме по истиот пат со истиот клуб. Задоволен сум од тоа што ни се даваше поддршка, газдата сакаше да останам во ова друштво, да се направат уште подобри резултати со овие тимски соиграчи. Целта да се има високи амбиции, уште еднаш се заблагодарувам на поддршката, ќе возвратиме со иста намера, мерка“, рече Мојсовски. Со новиот потпишан договор, верноста на Миркуловски кој трае веќе една деценија и понатаму ќе продолжи. “Тука заедно израснавме, започнавме со млада екипа, созревавме со тек на време, еве целиот тој труд, напор се исплати ...
сите 23 | | | веќе видена

Во осмото коло од плејаутот на македонското првенство, Металург Јуниор ја совлада екипата на Текстилец, со резултат 30:26 (15:15). Иако се играше во “Автокоманда“, улогата на домаќин ја имаше екипата од Штип. Видовме нервозен натпревар, во кој непотребно зовреа страстите, што резултираше со три црвени картони и вкупно 30 минути исклучувања. Металург Јуниор беше подобар во текот на целата средба, а Текстилец ги користеше слабите периоди на противникот и постојано се враќаше во игра. Поведе Јуниор и веќе во 5. минута создаде предност од три гола, 1:4. Водеа и со 3:6, во 12. минута, но веќе во 16. минута беше 6:7. Најголема предност во првиот дел имаа во 22. минута, 9:13. Сепак, Текстилец најде сили и на крајот од првиот дел на семафорот стоеше резултатот 15:15. Во второто полувреме Металург Ј. заигра многу подобро и набрзо стекна предност од неколку гола. Во 39. минута беше 17:20, а веќе во 49. минута 20:26. Натпреварот заврши со резултат 26:30, за Металург Ј. Фото извор: РК Металург РК Текстилец – РК Металург ...
сите 12 | | | веќе видена

Извршниот директор на Ф1 тимот на Мекларен, Тото Волф, вели дека германската компанија е разочарана од потегот на Мекларен, односно одлуката од 2015-та година Британците да се возат со мотори на Хонда. Соработката на Мерцедес и Мекларен трае од 1995-та година, но тоа сепак не беше доволно екипата од Вокинг, која одлучи да се обнови навистина успешно партнерство од крајот на 80-те и почетокот на 90-те. “Не е лесно да се загуби партнер, со кого соработувате 20 години, разочарани сме. Но, тоа е нивна одлука. Од друга страна, драго ми е што Хонда се враќа во спортот, бидејќи сега конкуренцијата ќе биде поголема“, рече Австриецот Волф. Исто така, тој додаде дека во Мерцедес не се загрижени со неодамнешните гласини дека во Форс Индија може да се пресели во покровителство на Хонда. Уште повеќе е сигурен и убеден Волф дека во наредните години ќе има најмалку три тима со мотори на Мерцедес. Таквите зборови само ги потврдуваат најавите дека компанијата веќе стартуваше во потрага за “наследник“ на Мекларен.
| | веќе видена

Британскиот тенисер Енди Мареј нема да учествува на претстојниот Ролан Гарос, бидејќи одлучи да се повлече поради повреда на грбот. Ова е последица од повредата која Мареј ја заработи на мечот од првото коло на Мастерс турнирот во Рим, поради која го прекина и настапот во италијанската престолнина. “Ова е многу тешка одлука, затоа што обожавам да играм во Париз, Сепак, после лекарскиот совет, одлучив да не играм, бидејќи не сум во можност“, рече Мареј. Британецот ќе се обиде во што подобра состојба да го дочека Вимблдон, натпреварување кое ќе започне на 24-ти јуни 2013 год.
сите 28 | | | веќе видена

Според официјалниот сајт на англискиот состав на Вест Бромвич Албион, периодот како позајмен играч од украинскиот клуб Динамо Киев заврши за Горан Попов и се планира да се остварат разговори со неговиот клуб пред да одлучи дали да продолжи со постојан договор со македонскиот интернационалец. “Периодот како позајмен играч од Динамо Киев заврши за Попов, а планираме да ги одржиме разговорите со Украинците во наредните седмици да одлучиме околу неговата иднина “,рече спортскиот и технички директор на клубот, Ричард Гарлик. Во меѓувреме, ВБА нема да му понуди нов договор на Џером Томас кој ќе биде слободен агент ова лето, Стивен Рид кој немаше доволно минутажа ќе ја прекине соработката, а во меѓувреме клубот ќе води преговори за донесување на нов десен бек. Золтан Гера кој поради повредата на коленото не настапи на неколку важни мечеви, ќе биде слободен агент на 30-ти јуни и се најавуваат разговори за унгарскиот интернационалец. Ромен Лукаку кој неодамна реализираше хет-трик против Манчестер Јунајтед, ќе се ...
сите 4 | | | веќе видена

Германскиот фудбалски гигант Баерн Минхен ќе финансира изградба на џамија, верски објект за потребите на играчите и навивачите од муслиманска вероисповест во склоп на неговата „Алијанц Арена“. Баерн ќе вложи 85% од средствата, а другите 15% ќе ги финансисраат играчите и навивачите. Верскиот објект, месџидот, местото за молитва ќе биде без минарет, а во негов склоп ќе има и библиотека и имам. Во Баерн има неколку играчи муслимани, меѓу кои Френк Рибери, Џердан Шачири и Емре Кан. Баерн после Њукасл ќе биде вториот европски клуб кој ќе има верски објект за молитва за играчите муслимани.
сите 10 | | | веќе видена

Кадетската фудбалска репрезентација на Македонија (играчи до 19 години) во пријателски натпревар на гостувањето во Арад, на првиот од двата најавени е поразена од селекцијата на Романија со 2:0. Вториот меч ќе се одигра в четврток (23-ти мај) исто така во Арад со почеток во 11:00 часот. Селекторот Алексо Мацков овие средби ќе послужат за проверка на формата пред настапот на “црвено-жолтите“ пред квалификациите од 06 до 11 Септември кои ќе се одржат во Скопје, а противници се Турција, Црна Гора и Фарски Острови. Романија: Анка – Бајан, Ходорогеа, Болдор (Думитрашку), Марин (75 Тацјук) – Тарнован (70 Ротариу), Попеску, Крауш, Шербан (75 Морошану) – Вана (70 Градинару), Барбут (75 Николае). Селектор: Јонел Аугустин. Македонија: Шишковски – Стојанов (68 Зајков), Г. Зајков, Каракамишев, Трајковиќ (76 Малиќи) – Имери (73 Асани), Барди, Велковски, Наумоски – Марковски, Костовски. Селектор: Алексо Мацков.
| | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио ја победија екипата на Мемфис после продолженија со резултат 93:89 и така стигнаа до 2:0 во плеј-оф серијата на Западната конференција. Во многу возбудлив меч “мамузите“ успеаја да ја искористат предноста на домашен терен, но нешто потешко од очекувањата во вториот дуел, со оглед на тоа што првиот го доби со голема разлика, +18. Првото полувреме му припадна целосно на екипата на Сан Антонио, која создаде 15 поени залиха, која се покажа како недоволна за понатамошниот тек од средбата. Гостите успеаја да се врата во мечот и да го однесат во продолженија, за кои сепак немаа сили, па така победата остана во Сан Антонио. Најзаслужни за победата на “мамузите“ беа искусниот Тим Данкан со 17 поени (девет скока), додека Тони Паркер постигна 15 поени, еден повеќе од Сплитер. Во поразениот состав најефикасни беа Конли и Бејлес со 18 поени, додека Рендолф забележа 15 поени (18 скока) што не беше доволно да се избегне поразот. НБА, плеј-оф, финале (до четири победи): (2:0) Сан Антонио ...
сите 27 | | | веќе видена

Близу 5.000 гледачи во неделата во арената „Висталегре„ во Мадрид присуствуваа на последниот меч на домашен терен во сезоната 2012/13. Тоа беше можност еден голем клуб како Атлетико Мадрид да им оддаде признание на ракометарите, кои го одиграа последниот меч во Мадрид. Уште пред неколку седмици македонскиот интернационалец Кирил Лазаров откри дека ќе го напушти овој клуб по три сезони и тоа значеше дека со Адемар Леон за последен пат играше пред мадридската публика. Така по завршувањето на средбата десниот бек Лазаров како и неколку други ракометари кои го напуштаат клубот на крајот беа поздравени од гледачите, а соиграчите ги фрлаа во воздух, како еден вид признание. Нашиот капитен во три сезони за овој клуб освои седум трофеи, играше две европски финалиња и во сите три сезони беше најдобар клупски стрелец и во АСОБАЛ лигата и во Лигата на шампионите. Во најкраток временски период ќе биде познат новиот клуб на македонскиот ракометен репрезентативец.
сите 3 | | | веќе видена

next