Спорт Арена

Во неодамна одиграниот фудбалски натпревар во Копа Либертадорес натпреварувањето се сретнаа екипите на Санте Фе од Колумбија и Реал Гарсиљасо од Перу. Домаќинот славеше со резултат 2:0, а преубав погодок за својата екипа постигна играчот Џеферсон Куеро. Овој млад фудбалер се одлучи да “распали“ еден шут од голема далечина и успеа да го матира противничкиот голман.
сите 6 | | | веќе видена

Бранителот на трофејот во хокеарската НХЛ лига, екипата на Лос Анџелес Кингс се пласираа во големото финале на Западната конференција, откако победи во одлучувачкиот седми натпревар ви серијата против Сан Хозе Шаркс со резултат 2:1. Херој на Кингси беше Џастин Вилијамс кој постигна два гола во вториот период. Во последната третина Шаркси намалија на 2:1 преку Бојл, но до крајот на средбата не успеаја по втор пат да го совладаат домашниот голман Џонатан Квик. Лос Анџелес на тој начин со вкупни 4:3 се пласираше во конференциското финале, каде го чека победникот од дуелот помеѓу екипите на Чикаго и Детроит. Резултатот во таа серија е израмнет (3:3).
сите 2 | | | веќе видена

Во четвртиот меч во плеј-оф финалето на Источната конференција, НБА составот на Индијана Пејсерс со 99:92 го совлада бранителот на трофејот Мајами Хит и на тој начин го врати брејкот, израмни на 2:2 во серијата. Кон средината на последната делница, при водство на Пејсерси од 81:72, актуелниот шампион направи серија од 14:2 и дојде до предност од 86:73. Домаќинот заигра потоа нешто поагресивно, притоа и Џејмс ја заработи шестата лична грешка и противникот оствари важна победа. Комплетната прва петорка на Пејсерси беше расположена за игра, а посебно се истакбна Рој Хиберт со 23 поени и 12 скока. Ленс Стефенсон додаде 20 поени, додека Џорџ Хил уфрли кош помалку. Кај Хитси, ЛеБрон Џејмс беше најефикасен со 24 поени и шест скока. Чалмерс додаде 20, а Вејд 16 поени. Но, тоа изгледаше нешто полошо во однос на претходниот дуел кога Мајами славеше во финалната серија на Истокот. Серијата сега се сели кај “Жешките“, шестиот меч ќе биде на програмата во Индијанаполис, и во евентуалната “мајсторка“, домаќин ќе биде ...
сите 28 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација со внимание ќе ја следи Шпанија во рамките од квалификациите за пласман на Европското првенство во Данска 2014-та година. На Македонија и се потребни две победи за тоа посакувано второ место во групата, а ќе чекаме особено во петтото коло “црвената фурија“ која беше подобра од нас, да го истори истото против Португалија во комшискиот дуел на гостински терен. Доколку тоа се случи, а ние победиме во Цирих, тогаш во последното шесто коло, ќе решаваме во директен дуел со Португалците, а мечот Шпанија-Швајцарија нема да има никакво значење. Арпад Штербик кој брилјираше против избраниците на Обрван, одбрани неколку удари и седмерци на нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров, нема да настапи против Португалија на 12 јуни во Гимараеш, но и на дуелот со Швајцарија во Леон на 16 јуни. Дали ова ќе биде полесна задача за Португалците, останува да се види. Новиот селектор Маноло Каденас (кој го замени Валеро Ривера, кој замина во Катар), се определи за проверени сили. На списокот се ...
сите 3 | | | веќе видена

НБА составот на Атланта Хокс имаат нов тренер, станува збор за долгогодишниот асистент на Грег Попович во Сан Антонио Спарс, Мајк Баденхолзер кој би требало да потпише повеќегодишен договор со “Јастребите“. 43-годишниот стратег ги мина последните 19 години во Сан Антонио Спарс, а оттогаш 17 како помошник на главен тренер. Баденхолзер е голем пријател со генералниот менаџер на Хокси, Дени Фери уште од нивната соработка во Тексас. Баденхолзер ќе остане дел од стручниот штаб на Спарси и во текот на големото НБА финале оваа сезона. Освен тоа, пред Хокси е занимливо лето во кое имаат големи амбиции и огромен простор за доведување на скапи и квалитетни играчи.
сите 4 | | | веќе видена

Уругвајскиот фудбалер и член на Ливерпул, Луис Суарез (26) несомнено е еден од најдобрите светски играчи, но со својот темперамент често умее да го привлече вниманието на пошироката јавност. И покрај се, тој е најомилен играч кај фановите, помеѓу нив и група на норвешки момчиња кои буквално го имитираат, неговиот начин на игра и однесување на теренот и секако надвор од него.
сите 7 | | | веќе видена

Кик боксинг федерацијата на Македонија во рамките на активностите спрема календарот во салата на основното улилиште Круме Кепески ,,Митрополит Доситеј “ во Скопjе, ве известува за успешното организирано државно првенство .Техничката организација беше на клубот ,,Бумар,, од Скопје , а спрема оценката од комесарот на натпреварувачката комисија Арбен Јонузи доби високи оценки за покажаната организација. Учество земаа 68 спортисти од 18. клуба,кои се натпреваруваа во дисциплините и тежинските категории. ПОБЕДНИЦИ ПО КАТЕГОРИИ И ДИСЦИПЛИНИ Дисциплина „лоу кик“ 1 место -65кг Елена Ѓорѓиевска клуб Фајт тим –Скопје 1 место -61кг Пепи Велков клуб Тим Зоран –Струмица 1 место -67кг Ненад Манојловски клуб Шампипон –Скопје 1 место -71кг Ѓоре Стојанов клуб Будо –Велес 1 место -81кг Димитар Ѓеоргиев клуб Гладијатор-Неготино 1 место -86кг Јане Велковски клуб Шампион- Скопје 2 место +91кг Александар Димовски Клуб Самурај- Битола Дисциплина „лајт контакт“ 1 место -63 кг Коцев Диме клуб Будо-Велес 1 место – 71кг Марков Марјан ...
| | веќе видена

Рускиот тенисер Николај Давиденко ќе го пропушти овогодинешниот Вимблдон, што ќе биде за прв пат откога дебитираше на тој турнир во 2002-та година. Давиденко ова го соопшти после победата мад Флоран Сера во првото коло на Ролан Гарос со 3:0 во сетови. “Не верувам дека ќе играм на трева. Се подготвувам за четири турнири после тој Грен слем турнир на Вимблдон“, рече Давиденко. Давиденко, 48-от тенисер, за кого ова е 12-то учество на Ролан Гарос, немаше многу успеси на турнирите на трева. Негов најдобар резултат на Вимблдон е четвртото коло во 2007-та година, а последните две години натпреварувањето веќе го завршување во првото коло. Најдобар резултат на Русинот во Париз е полуфиналето во 2005 и 2007 година. Во второто коло на овогодинешниот Ролан Гарос ќе игра против Денис Истомин од Узбекистан.
сите 7 | | | веќе видена

Поранешниот олимписки шампион и актуелен светски рекордер во скок со стап легендарниот украински атлетичар,Сергеј Бубка ќе се кандидира за претседател на Меѓународниот Олимписки Комитет(МОК).Тој важи за главен кандидат за да го замени моменталниот претседател на МОК,Жан Рог. Негови против кандидати ќе бидат Германецот Томас Бах, НГ Сер Мианг од Сингапур, Чен Куо Ву од Тајван, Ричард Карион од Порто Рико и Швајцарецот Денис Освалд. Краен рок за поднесување на кандидатури е 10-ти јуни, а изборите ќе се одржат на 10-ти септември за време на седницата на организацијата во Буенос Аирес. “Долго размислував и сега сакам да ја искористам оваа можност да Ви соопштам дека ќе ја поднесам својата кандидатура за претседател на МОК. Потполно сум свесен за одговорноста која ја носи овој потег“, рече Бубка.
сите 3 | | | веќе видена

Првиот светски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ триумфираше во првото коло на Грен слем турнирот на Ролан Гарос, откако го совлада Давид Гофин од Белгија со резултат 3:0 по сетови 7:5, 6:4, 7:5. Првиот меѓусебен дуел помина во занимлива игра, а популарниот Ноле вложи многу труд додека не го скрши отпорот на 57-от тенисер на АТП листата. “Најважно беше што победив. Гофин е голем талент, беше навистина расположен и агресивен. И се заблагодарувам на публиката за поддршката, беше ова еден извонреден амбиент“, рече Ѓоковиќ. Од останатите натпревари, Долгополов беше елиминиран од Русинот Турсунов со 3:0 (7:6, 6:4, 7:6), а Томиќ мораше да го предаде мечот со Романецот Ханеску при резултат 2:0 (7:5, 7:6, 2:1). Победи забележаа уште Јужњи, Делбонис, Димитров, Пуиле, Сок, Хаас, Давиденко, Лу, Истомин, Пела, Колшрајбер, Вавринка и Вердаско.
сите 18 | | | веќе видена

Двата најдобри македонски ракометни клуба во машка конкуренција Металург и Вардар ПРО во Супер лигата забележаа нови убедливи победи. Бранителот на трофејот славеше на гостувањето во Струмица кај Зомимак М со 33:20 (17:11) во салата “Парк“, додека четата на Веселин Вујовиќ го совлада Тинекс Пролет со 36:24 (16:12) во салата “Македонско сонце“ во Скопје. Во последното 10-то коло токму “металурзи“ и “црвено-црните“ во СРЦ “Кале“ ќе играат помеѓусебе и ќе решат кој ќе биде новиот шампион на Македонија за оваа натпреварувачка 2012/2013 сезона. На тимот од “Автокоманда“ ќе му биде доволен и бод, додека за Вардарци опција е само победа. Фото извор: РК Вардар ПРО Суперлига, резултати, 9. коло: Зомимак М-Металург 20:33 Тинекс Пролет-Вардар ПРО 24:36 Среда: Куманово-Пелистер
сите 63 | | | веќе видена

Фудбалерот на англискиот клуб Норич, Себастијан Басонг се сликаше со еден лажен пиштол и таа слика ја објави на социјалните мрежи. Британските медиуми објавија фотографија како камерунскиот фудбалер како во акционен филм држи пиштол и како да пука во правец на некого. Басон потоа ја повлече сликата од социјалните мрежи, откако забележа дека е објавена во медиумите. Норич веднаш соопшти дека фотографиите (ги имало повеќе) се избришани од социјалните мрежи и дека пиштолот бил лажен.
| | веќе видена

Последната хуманитарна ВИП журка јубилејна, 10. Сезона на клубот Мр. Стефан Браун во Белград беше одржана со присуство на бројни познати личности, пренесува Спортски Журнал. Овој понеделник, се собраа доброволни прилози за лекување на десетгодишниот Филип Тороман (откриен тежок облик на карцином), кој е животно загрозен и е неопходна операција во најкраток можен рок. Многу јавни личности се приклучија во акцијата да му се помогне на младиот Филип, а помеѓу присутните се најде и еден од најдобрите кошаркари во Европа, македонскиот репрезентативец Лестер Бо МекКејлеб кој одлучи завршетокот на напорната сезона во Турција да биде дел од една “луда“ забава.
сите 7 | | | веќе видена

Нема дилема, Фалкао во следната сезона ќе игра во Монако. Договорот е потпишан на четири години, а парите на Риболовлев, 60 милиони евра се на сметката на Атлетико Мадрид. Некои медиуми шпекулираа дека ова е само итар потег и дека во договорот има клаузула дека кој и да ја уплати истата сума од 60 милиони на Монако, во секое време Фалкао може да замине, а со тоа тој уште во јануари би се вратил во Шпанија, но во Реал Мадрид. Со тоа би се избегнал договорот дека од Атлетико, Фалкао не смее да оди во Реал Мадрид. Други медиуми пак тврдат дека нема никаква клаузула и дека Фалкао има договор на 4 години. На една година, поради неговата возраст од 35 години, договор со Монако потпиша и Карваљо кој во кнежевството оди како слободен играч, а во одбраната би можел деновиве да му се придружи барем со договор и Ван Бујтен. Француските медиуми тврдат дека следно засилување на Монако ќе биде голманот на Барса, Виктор Валдес.
сите 40 | | | веќе видена

Екипите на Македонија Ѓорче Петров и Гостивар се нови прволигаши по денешното последно коло во кое ги остварија посакуваните резултати, додека ФК Скопје и Еуромилк ќе играат во баражот за пополнување на Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ). Македонија ЃП го совлада Скопје попладнево со 3:2, додека во Гостивар домаќинот славеше убедливо со 5:1 во дуелот со Победа и го освои второто место на табелата со 65 бода, два помалку од “лавовите“ кои освоија 67. Скопје е на третото место со 64 бода додека Еуромилк кој го совлада Новаци со 3:1 со 61 бод го освои 4-то место. Екипата на Баби ќе игра бараж за опстанок во Втората лига заедно со најдобрите екипи од третолигашката конкуренција откако попладнево загуби во Прилеп со 2:0 од директниот конкурент Корзо. Стрелци на двата гола за домашниот тим беше Гешовски првиот во петтата минута, а вториот од пенал во второто полувреме. Ваквиот расплет доаѓа откако Локомотива успеа да победи во Врапчиште со 4:3 и да обезбеди заедно со Корзо директен опстанок во елитата. Од ...
сите 11 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб на Ливерпул потврди на својот официјален сајт дека искусниот дефанзивец Коло Туре ја официјализираше соработката со екипата од “Енфилд“. Коло Туре ќе им се придружи на своите нови соиграчи, откако ќе му истече договорот со Манчестер Сити. Минатонеделните најави дека замена за Џејми Карагер (кој неодамна се пензионираше) ќе биде интернационалецот од Брегот на слоновата коска се покажаа како точни. Не е објавено колку ќе заработува на “Енфилд“, но можеме да потсетиме дека во 2009-та година од Арсенал во Манчестер Сити направи трансфер кој вредеше 12 милиони евра. За време на неговите четири години на Истленд, освои премиерлигашка титула и ФА Куп, одигрувајќи над 100 натпревари за “Граѓаните“.
сите 16 | | | веќе видена

Сергиј Стакховски од Украина го прекина тенискиот меч со Ришар Гаске за да ја сподели со своите Твитер фанови спорната одлука на линискиот судија. „Верувам дека беше лоша одлука. На крај на краиштата играме на цигла каде можете јасно да го видите отпечатокот“, вели тенисерот објаснувајќи ја својата одлука. Спорниот момент од натпреварот се случи во првиот сет, кога линискиот судија тврдеше дека топката излегла надвор од теренот, тенисерот не го делеше ова мислење, па го прекина мечот и отиде да го фотографира со својот Ајфон. Мечот заврши во корист на Гаске, а најверојатно ќе биде забележан единствено по фотографирањето.
сите 7 | | | веќе видена

Фантастичната акција на германскиот бундеслигаш Борусија Дортмунд, петицата на интернационалецот од Брегот на Слоновата коска Дрогба, неверојатната “бомба“ на Елисеу, “ножичките“ на Бензема се само дел од мајсториите оваа сезона 2012/2013 во Лигата на шампионите. Сигурно многу голови ќе останат во сеќавање сезонава во најквалитетното европско фудбалско натпреварување, а во овој избор најдоброто доаѓа од членот на италијански Милан, Филип Мексес на дуелот со белгиски Андерлехт. Погледнете и уживајте во најубавите 15 гола од видео записот..
сите 6 | | | веќе видена

УО на ФФМ на својата последна седница ги прифати предлозите за промени во системот на натпреварување во Првата, Втората и Третата МФЛ. Овие предлози ќе бидат доставени на Генералното собрание во јуни и доколку бидат прифатени новиот систем ќе важи за сезоната 2014/2015 со преоден период во сезоната 2013/2014. Според предложениот систем Првата МФЛ би требало да брои 10 тима кои ќе играат трикружен систем со вкупно 27 кола по што по примерот на Швајцарија и Австрија ќе се формираат мини плеј-оф и плеј-аут лига. Во плеј-офот со пренесени бодови од првиот дел за шампионскиот трофеј ќе се борат првите 6 екипи додека останатите 4 ќе разигруваат за опстанок. Исто така ќе се скрати и Втората лига од 16 на 10 екипи. И тука ќе се игра трикружен систем од 27 кола по што првопласираните две екипи ќе одат директно во елитата, додека третопласираниот тим ќе игра бараж со 8-мо пласираната екипа од Првата МФЛ. Тоа значи дека во сезоната 2013/2014, 4 екипи од Првата МФЛ ќе се преселат во понизок ранг на натпреварување, ...
сите 7 | | | веќе видена

Пријателски натпревар помеѓу фудбалските репрезентации на Ирак и Либерија беше одигран во тек на бомбашки напади во Багдад. Во 60-та мин. од средбата, Ирак се обидуваше да ја стигне предноста на Либеријците од 1:0, а тогаш експлодираа две ауто-бомби, кои според информациите усмртија дури 58 лица. И покрај ваквите експлозии во близина на стадионот, натпреварот не беше прекинат, а Либерија славеше на крајот со 1:0, што предизвика големо незадоволство кај малубројната публика на стадионот во Багдад, каде се играше само вториот фудбалски меч во последните две години. “Не се плашиме од овие ужасни експлозии, се плашиме од нашиот ужасен тим“, рече еден од навивачите на селекцијата на Ирак.
сите 12 | | | веќе видена

next