Спорт Арена

Вечерва (20:45 ч.) на“Вембли“ во финалето од Лигата на шампионите силите ќе ги одмерат германските екипи на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, а голем број на навивачите од овие клубови стигна на Островото. Денеска во пресрет на тој дуел дојде до тепачка помеѓу навивачите на двата германски гиганти. Обезбедувачката агенција и полицијата успеа некако да го спречи овој инцидент, а сеуште нема информации колку има повредени.
сите 13 | | | веќе видена

Аргентинецот Хуан Монако е првиот освојувач на новоформираниот турнир во Дизелдорф, Германија кој во текот на претходните 34 години беше одржуван како “Куп на нациите“. Одлична увертира направи Хуан Монако за настапот на Ролан Гарос во Париз. Во финалето го совлада Финецот Јарко Ниеминен со резултат 2:0 по сетови (6:4 и 6:3). Во меч кој што траеше 71 минута, за тенисерот од Аргентина ова беше осма титула во неговата кариера, покрај трофејот заработи 410.000 илјади евра и 250 АТП поени. Воедно, ова беше прв трофеј доделен на турнир во Дизелдорф кој од оваа година спаѓа во категоријата “АТП турнир 250“, а во минатото тој турнир го носеше називот “Куп на нации“.
сите 2 | | | веќе видена

Фиорентина одигра одлична сезона, но несреќно, Милан и ги замрси сметките и неоправдано не е во Лигата на шампионите во следната сезона. „Виола“ не тагува, напротив се подготвува да направи уште посилен тим. Летна мета, а италчијанските медиуми пренесуваат дека тоа е многу веројатно, во Фиренца ќе се преселат двајца шпанци. Искусниот играч за врска, 31 годишниот Жоакин од Малага кој славата ја постигна во едличната генерација на Валенсија и девет години помладиот Маркос Алонсо кој ги има поминато сите категории на Реал Мадрид, а во последнава сезона беше на позајмица во Болтон ќе бидат двете нови аквизиции на Фиорентина. Маркос Алонсо кој за Болтон постигна и 4 голови, викендов ќе ги помине лекарските прегледи во клубот од Тоскана.
| | веќе видена

Одлична вест доаѓа за селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Алеш Пипан, плејмејкерот и моментно член на хрватскиот клуб на Цедевита, Владо Илиевски за словенечкиот медиум Сиол.нет истакна дека речиси сигурно ќе го носи “црвено-жолтиот“ дрес ова лето на Европското првенство во Словенија (04-22 Септември 2013 год.). Илиевски оваа сезона со Цедевита го освои шестото место во АБА регионалната лига, амбициите ба високи, пласман на Фајнл фор турнирот, но не успеаја во таа намера. Во хрватското првенство во последниот натпревар го декласираше Задар со 91:61 и израмниво полуфиналната плеј-оф серија (1:1) пред решавачкиот дуел во Далмација. Илиевски беше еден од клучните играчи во историскиот успех на претходниот евро собир и освојувањето на четвртото место. Секако ќе се памети онаа негова тројка против Литванија во четвтфиналето. По неуспешниот олимписки квалификациски циклус во Каракас, Венецуаела, нашиот играч најави дека ја завршува кариерата на репрезентативен план, но обидите на тренерот Пипан ...
сите 11 | | | веќе видена

Дејвид Мојс веројатно ќе испрати официјална понуда и ќе ја плати клаузулата за трансфер на Фелаини во Јунајтед. Токму Мојс му даде шанса на „бушавкото“ да се докаже во Премиер лигата, а иако новиот шкотски стручњак сеуште ги одмерува постојните капацитети на Јунајтед, ќе се реши да го земе Фелаини, информира британскиот „Гардијан“. Мојс, како што велат, ќе биде приморан да го земе Фелаини и да ја плати клаузулата од 24 милиони фунти затоа што од досегашната анализа има незадоволство од формата на Андерсон, симптоматична е иднината на Флечер поради болеста, а се пензионира Пол Сколс, што значи дека средниот ред ќе мора да се засилува. Мојс веќе менува во Јунајтед, тој си носи нови луѓе во Стручниот штаб , па со тоа ќе бидат сменети и двајцата тренери помошници на Фергусон. Инаку, голем интерес за Фелаини покажува и Челзи, токму Мурињо го посочил мароканецот за еден од приоритетите за засилувања на „Стемфорд Бриџ“.
сите 5 | | | веќе видена

Тоа што пред три дена го најави „АС“, денеска го потврдува и шпанскиот „Спорт“, нема дилема, Едисон Кавани, одличниот напаѓач на Наполи се договорил со Реал Мадрид. Понудените услови од „кралскиот клуб“ уругваецот ги прифатил, а иако не е официјално, шпанските медиуми тврдат дека и Наполи ги прифатил условите и дека Кавани сигурно се сели на „Сантјаго Бернабе“. Според овие медиуми, Реал ќе му исплати на Наполи 45 милиони евра, а и ќе компензира со уште еден фудбалер кој ќе се пресели во Неапол, но не се прецизира кој е тој играч. За таква варијанта беше подготвен и Сити кој нудеше 40 милиони евра и ва југот од Италија да се пресели Един Џеко, но Реал бил поекспедитивен и конкретен во понудите, па Кавани и Наполи ги прифатиле условите од Реал.
сите 5 | | | веќе видена

Црногорското ракометно крило и српската интернационалка Андреа Лекиќ на позицијата среден бек, беа испратени како големи легенди на унгарскиот клуб на Ѓер од страна на верните навивачи. Да потсетиме, Ѓер успеа неодамна да ја освои титулата во Лигата на шампионите, а своја улога во сето тоа имаа токму овие две ракометарки кои од наредната сезона ќе настапуваат во “дрим-тимот“ на македонскиот ЖРК Вардар СЦБТ. Најголемите фанови приредија големо пријатно изнедување за Јованка и Андреа. Имено, кога дојдоа во просториите на клубот да се поздрават, беа пречекани од околу 50 навивачи, кои носеа зелени маици на кои имаше натпис“благодариме за вашата игра“. Потоа ги скандираа нивните имиња, а добија и парче торта со знакот на Ѓер. “Чувството е неверојатно. Во Ѓер навистина беше убаво и искрено не очекував дека ќе имам вакво опростување“, рече Андреа Лекиќ.
сите 5 | | | веќе видена

Еден од најголемите ракометни таленти во Црна Гора – Владан Липовина би можел на крајот на сезоната да се пресели во ракометниот клуб на Вардар ПРО. 20-годишниот десен бек, кој оваа сезона ги бранеше боите на Ловќен според информациите усмено се договори со повеќекратниот шампион на Македонија, а се очекува двата клуба да се договорат околу обесштетувањето, со оглед на тоа што Липовина има договор со црногорскиот клуб на уште една година. “Имам високо мислење за Липовина и мислам дека ќе биде голем ракометар во блиска иднина, тој тоа го докажува со квалитетна и напорна работа на тренинзите и се резултира на самите натпревари. Тој има се што е потребно за да стане врвен играч и верувам дека Вардар ПРО ќе биде вистинското решение за него. Моментно тренира со нас и се ќе се знае наредната седмица дали ќе има прецизирање на договор“, ни изјави помошник- тренерот на Вардар ПРО, Стојан Петрушевски. На 31 мај Вардар ПРО на домашен терен во СРЦ “Кале“ го очекува најважниот натпревар во сезоната, против најголемиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако грчкиот состав на Олимпијакос успеа да ја одбрани титулата во Евролигата, а откако московска ЦСКА повторно остана со празни раце се пренесуваат информации дека најдобриот играч во Евролигата, Васили Спанулис, е на мета на “армејците“, но сега и Барселона се вмеша во ваквата ситуација. Спрема пишувањата на шпанските медиуми најголема желба на Каталонците и Чави Пасквал е фактички 31-годишниот Грк, кој на крајот на сезоната му истекува тригодишниот договор со Олимпијакос, соиграч на македонскиот интернационалец Перо Антиќ. Спанулис би можел да биде замена за Хуан Карлос Наваро на кого исто му истекува договорот (петгодишен) на крајот на оваа сезона и голема прашање е дали ќе остане во каталонскиот клуб.
сите 5 | | | веќе видена

А, има ли некој денеска друга тема освен финалето на ЛШ, што е друго толку важно и интересно, ништо! Ето’о исто е оптоварен со вечерашната пресметка, за руски медиум вели: „Не се обложувам ниту на Баерн, ниту на Борусија, само на Франк Рибери, убеден сум дека тој ќе го реши финалето, тој ќе постигне гол. Рибери не е мој пријател, тој ми е брат“, вели Ето’о, а потоа си се расприкажал со новинарот и на ред дошле и другите фудбалери. Кога на ред дошол Швајнштајнгер , камерунскиот репрезентативец добил прашање дали Швајни е генијалец. „Швајни геј? мислам дека не е во ред да се коментира нечиј приватен живот“, одговорил Ето кој очигледно не го разбрал прашањето, а кога потоа му се разјаснило се изнасмеал и прокоментирал: „ Не знам, можеби не е генијалец, но секако е врвен фудбалер“.
сите 2 | | | веќе видена

Навивачите на Баерн и Борусија ги окупираа сите квартови во близина на Вембли. Во Лондон денеска сигурно ќе се зборува повеќе германски, отколку англиски. Спрема информациите од англиските и германските медиуми се очекува доаѓање од околу 180.000 илјади Германци во главниот град на Англија, со цел од трибините, но и од градот го бодрат својот тим во финалето за трофејот во ЛШ оваа сезона. Карти за финалето одамна нема во слободна продажба, а како што се пренесува од Островото влезници може да се најдат кај препродавачите и тоа по цени до 2.500 до 14.000 илјади фунти. Големото финале помеѓу Баварците и “милионерите“ ќе се игра вечерва од 20.45 ч., титулата сигурно ќе патува во Германија, но прашање е дали тоа ќе биде петта за Баерн или втора за Борусија (Д).
сите 3 | | | веќе видена

Вечер на европските годинешни великани. Вечер на германска пресметка на лондонската гордост пред 90 илјади гледачи, за прв пат во историјата, два германски тима во финале на Лигата на шампионите на Европа. Баерн или Борусија Дортмунд, едно е само сигурно, трофејот оди во Германија. Ќе биде ова ноќ кога баварците ќе ги скршат сите финални малери и од трет обид во последните три сезони ќе се искаѓат по шетти пат на врвот на Европа или ќе продолжи безгрешноста на „милионерите“, Борусија имаше „прво па машко“ во 1997 година, какво ли ќе им биде „второто“ !? Баерн го има белегот на „лузер“ загуби две финалиња, минатата година и во 2010, а последен пат бил шампион на Европа во 2001 година. Борусија Дортмунд во Лондон ќе излезе без Геце извонредниот креативец кој после овој натпревар се сели во Минхен. „ Ќе ни биде тешко без Геце, ни беше и минатата година во финалето на Купот, но и тогаш го победивме Баерн без него“, вели Кевин Гроскројц кој веројатно ќе игра на местото на Геце. Годинава, Баерн и Борусија играа ...
сите 105 | | | веќе видена

Женската ракометна репрезентација на Норвешка ја совлада репрезентацијата на Србија со 25:24 (13:9) во првото коло на меѓународниот турнир “Гетеборг куп“. Кај победничкиот состав најпрецизни беа Госе со осум и Бјордален со четири постигнати гола, додека на спротивната страна најефикасни бе Лазиќ и Стоиљковиќ со по пет погодоци. Во вториот натпревар на ова натпреварување, Шведска беше поуспешна од Исланѓанките со 30:25 (17:13). Најпрецизни во Шведска беа Блом и Оден со пет гола, а кај поразените, со девет погодоци се истакна Сигурдардотир. Во второто коло, избраничките на Саша Бошковиќ ќе играат против домашната селекција на Шведска, а Норвежанките со Исланд.
| | веќе видена

Фернандо Алонсо, членот на Ферари смета дека Мерцедес ќе биде еден од главниет фаворити за победа на претстојната трка од Ф1 шампионатот, која в недела ќе се вози за Големата награда на Монако. Германскиот тим оваа сезона не успеа да се најде на повисока позиција од третото место, и покрај освоените пол-позиции, а како главна причина се наведуваат проблемите со гумите. “Мерцедес ќе биде навистина силен. На трите последни трки освоија пол-позиција, па очекувам истото да се повтори и во Монако. Патеката им одговара, што минатата година тоа го покажа и Шумахер. Факт е дека на улиците во Монте Карло тешко можете да престигнете некого, така што, ако освојат пол-позиција имаат големи шанси в недела да се најдат на подиумит“, рече Алонсо. Шпанецот додаде дека нема да биде загрижен од евентуалната победа на Мерцедес, доколку остварат подобар резултат од своите ривали. Шпанецот зад водечкиот Фетел заостанува 17 поени, додека второпласираниот Раиконен има 13 поени повеќе од Алонсо. “Не смееме да заборавиме дека ...
сите 54 | | | веќе видена

Познати се финалистите на АТП турнирот во Ница, Франција. Домашниот тенисер Гаел Монфис со резултат 2:0 по сетови 7:5 и 6:4 беше подобар од Шпанецот Пабло Андухар. Монфис во битката за трофејот ќе се бори против уште еден шпански натпреварувач, Алберт Монтањес го надигра Едуардо Рожер-Васелин од Франција со 6:4, 4:6 и 6:0. Исто така, да додадеме и дека за трофејот во Дизелдорф, Германија ќе играат третиот и шестиот носител, односно Аргентинецот Хуан Монако и Финецот Јарко Ниеминен. Монако со 6:4 и 7:6 (8) го победи сонародникот Гидо Пелу, а Ниеминен го совлада Холанѓанецот Игор Сијслинг со 7:5, 4:6 и 6:3.
сите 4 | | | веќе видена

По шпанско, италијанско, англиско, фудбалска Европа и пошироко дочека и германско финале во Лигата на шампионите (ЛШ). Во англискиот храм на фудбалот “Вембли“ (20:45 ч.) ќе се сретнат двата лути равали – Баерн од Минхен и Борусија Дортмунд. Два тима, за кои целата сезона се поставува прашањето, кој игра поубав фудбал? МИЛАН-БЕНФИКА 2:1 (22 мај 1963) Милан пред 45.000 илјади гледачи стана првиот италијански клуб кој стана првак на Европа и ја запре Бенфика, шампионот од 1961 и 1962, да оствари хет-трик. Еузебио, кој постигна два гола во победата над Реал Мадрид во Амстердам една година претходно (5:3), го доведе “орлите“ во водство во 18-та мин., но Милан одговори со два гола на Жозе Алтафинија во второто полувреме за прв од седум пехари. МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД-БЕНФИКА 4:1, после продолженија (29 мај 1968) Второ финале на “Вембли“ и втор пораз на Бенфика, а Манчестер Јунајтед стана првиот англиски клуб кој се најде на врвот на Стариот континент. 10 години по авионската трагедија на “бебињата“ во Минхен, Мет Безби ...
сите 107 | | | веќе видена

Бројни светски медиуми, помеѓу останатите и каталонски Спорт, објавија дека Бразилецот е нов член на шпанскиот фудбалски гигант Барселона. Долги беа преговорите на Нејмар и шпанските клубови Реал и Барселона, а на крајот талентираниот напаѓач ги избра Каталонците. Медиумите јавуваат дека Сантош се согласи да го продаде Нејмар за “само“ 25 милиони евра (се спомнуваа и многу поголеми бројки изминатите седмици), со услов двата клуба да одиграат пријателски натпревари во Сао Паоло и Барселона. Секако, останува уште Нејмар да се договори со Барселона околу своите примања, а спрема извештаите, Бразилецот на Камп Ноу би требало да заработува околу седум милиони евра по сезона.
сите 52 | | | веќе видена

Индијана и Мајами ни прикажаа уште еден спектакл и се потврдија прогнозите од почетокот на серијата дека ова ќе биде едно одлично финале на Истокот. Гостите покажаа дека разочарувачкиот пораз од мечот број 1 не остави никакви последици и се подготвени да се борат до крај со актуелниот шампион. Кошаркарите на Френк Вогел славеа со резултат 97:93 во уште еден драматичен натпревар и сега се враќаат во Индијанаполис со со брејк предност. 218 сантиметри високиот центар Рој Хиберт кај Пејсерси беше централна фигура со 29 поени го подобри својот сопствен рекорд во пост сезоната, а додаде и 10 скока. Кај екипата на Мајами, најдобриот Леброн Џејмс од јунак стана трагичар во напади по ред во текот на последната минута. Прво Вест го запре неговиот пас за Ален, а потоа и Хил во одлучувачкиот посед на топката. Откако Хил мирно реализираше два “пенали“, беше јасно дека натпреварот е завршен, а обидот на Бош за три поени беше непрецизен. Леброн Џејмс заврши со 36 поени и осум скока, го следеа Бош со 17 и Вејд со 14 коша, ...
сите 47 | | | веќе видена

Во грчкиот кошаркарски плеј-оф, екипата на Олимпијакос го совлада по втор пат составот на Аполон овој пат на гостински терен со резултат 83:73 и на тој начин се пласираа во полуфиналето, а таму за противник ќе го има Ретимно кој го елиминираше ПАОК. Македонскиот интернационалец Перо Антиќ имаше свој придонес во триумфот на тимот од Пиреа, за 20:00 мин. игра изминати на паркетот имаше пет поени (1/3 за два, 0/1 за три, 3/4 од слободните фрлања), додаде пет офанзивни скока, две загубени топки, три асистенции, една блокада и заработи две лични грешки. Први стрелци во победничкиот состав беа Спанулис со 22 и Принтезис со 15 реализирани поени, додека на спротивната страна најефикасни беа Петровиќ-Стергиу со 18, Грент со 16 и МекКолум со 15 коша.
сите 5 | | | веќе видена

Македонската одбојкарска сениорска репрезентација на домашен терен во СРЦ “Кале“ на квалификацискиот турнир за пласман на СП во Полска 2014 година, ја совладаа без проблеми селекцијата на Албанија со 3:0 по сетови. Избраниците на селекторот Николај Жељасков беа доминанти во текот на целиот меч и имаа успешен старт во квалификациите. Првиот сет го освоивме со 25:19, вториот со уште подобар резултат 25:15, а третиот беше повторен епилогот од стартот на натпреварот. Во вториот дуел во групата, селекцијата на Украина славеше над репрезентацијата на Црна Гора со 3:1. В сабота Македонија од 18:00 часот ќе игра против Црна Гора, а Украинците од 15:30 часот против Албанија.
сите 24 | | | веќе видена

next