Спорт Арена

Во ракометната ВИП Супер лига во машка конкуренција, во рамките од осмото коло екипата на Вардар ПРО забележа убедлив триумф против составот на Зомимак М со резултат 32:22 и на некој начин избраниците на Вујовиќ возвратија за оној изненадувачки нерешен исход во Струмица. Поради зафатеност во СРЦ “Кале“, овој натпревари се одигра во салата Пролет. Средбата започна во едно израмнето темпо, во првите минути двете екипи се менуваа во водство, во 15-та мин. резултатот на семафорот изгледаше 8:8. Веднаш потоа следуваше серија на Вардарци од 4:0 и дојде до првата посериозна предност. На крајот на првото полувреме, Вардар ПРО успеа да замине со позитива од највисоки плус пет (17:12). Вардарци наметнаа уште посилен ритам, цврста одбрана (за која Зомимак немаше решение), а и лесни голови во контра напади, од минута во минута позитивата се зголемуваше, за на крајот да слават победа со двоцифрена разлика. Вујовиќ ги ротираше сите играчи и им даде шанса на сите кои беа во составот за овој меч каде што недостасуваа левото ...
сите 10 | | | веќе видена

Иако во првата четвртина одиграа лошо и беа во голем заостаток, Спарси се вратија во игра, направија пресврт и дојдоа до третата победа во финалето на Западот против составот на Мемфис Гризлис со 104:93, поведоа со 3:0 во серијата и ги делат една победа од пласман во битката за НБА трофејот оваа сезона. Кај победникот искусниот Тим Данкан имаше 24 поени(10 скока, пет асистенции и две блокади). Со новиот, 144-ти дабл-дабл учинок во неговата кариера во НБА доигрувањето, самостално изби на второто место во историјата, зад Меџик Џонсон, кој има 157 дабл-дабл учиноци. Тони Паркер заврши со 26 поени (пет асистенции и четири скока), но и се дум загубени топки, додека Ману Џинобили имаше 19 поени (седум скока и пет асистенции). Најефикасен кај Гризлис беше Мајк Конли со 20 поени (пет скока и четири асистенции), со лош шут од игра (8/21). Марк Гасол уфрли 16 поени, 14 скока и пет асистенции, Квинси Пондекстер 15 поени, а Зек Рендолф 14 поени и 15 скока. Гасол шутираше 7/18, а Рендолф 5/14 од игра. Четвртиот натпревар ...
сите 65 | | | веќе видена

Неспортски потег во еден момент на финалниот натпревар за трофејот во Лигата на шампионите на Вембли помеѓу екипите на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, направи членот на “милионерите“ Роберт Левандовски. Боатенг остана да лежи на тревата после еден дуел, а тогаш Левандовски намерно го нагази, што и може добро да види на видео записот. Судијата од Италија, Никола Рицоли не го санкционираше овој момент, овој неспортски потег на полскиот интернационалец.
сите 70 | | | веќе видена

Тренерот на Борусија Дортмунд, Јирген Клоп му честиташе на Баерн за победата, истакнувајќи дека стигна заморот кај неговата екипа во мечот за трофејот. “Им ја честитам победата на Баерн, после натпреварот секако морате да покажете почитување спрема конечниот резултат. Сеуште немав прилика да го видам последниот погодок на снимката, но откако претходеше слободниот удар, уште тогаш беше јасно дека не се поставивме во добра формација. Натпреварот беше возбудлив, интересен, причина за поразот можеме да ја најдеме кај тешката и напорна сезона, од 75-та мин. тоа беше навистина видливо на теренот. Иако тоа не е најважна работа, но покажавме дека заслужено се наоѓаме во завршницата оваа сезона во ЛШ“ Арјен Робен е херојот на големиот триумф на Баерн во финалето од Лигата на шампионите, откако со гол во 89-та мин. ја сруши Борусија од Дортмунд (2:1), а по церемонијата на доделување на медалите и пехарот беше силно возбуден. “Беше тоа вистински натпревар. Ние имавме шанси, имаше и противникот, навистина владеат ...
сите 3 | | | веќе видена

Не успеавме да избориме пласман во Втората евроафриканска зона во Дејвис куп натпреварувањето, откако во полуфиналето во Сан Марино се претрпе пораз од селекцијата на Грција со 2:1. Решавачкиот меч се играше во дубл, каде што Предраг Русевски и Давид Мицов беа совладани од грчките претставници Маркос Каловелонис и Александрос Јакупович со резултат 2:0 по сетови 3:6 и 4:6. Во претходните два дуели во сингл конкуренцијата, Предраг Русевски донесе почетно водство совладувајќи го Каловелонис со 2:1 (6:4, 4:6, 6:3), додека Шендрит Деари загуби од Јакупович со резултат 2:0 (5:7, 2:6). Последен пат Македонија во втората евроафриканска зона настапуваше во 2010-та година, со овој пораз од Грција остануваме во третата европска група, односно се обезбеди опстанок и поделба на третото место.
сите 11 | | | веќе видена

Денеска во големото финале во Лигата на шампионите, на стадионот“ Вембли“ во Лондон, во големата германска пресметка, победник беше Баерн Минхен кој го совлада составот на Борусија Дортмунд со 2:1. По првото полувреме, мрежите мируваа (0:0). Одлична атмосфера на трибините, веднаш во третата минута шанса за “милионерите“, Блашчиковски нафрли во средината за Левандовски, топка од блокот се одби во корнер. Борусија подобро го отвори мечот, не му дозволувааа на Баерн да развие напад. Во 14-та мин. Левандовски шутираше од работ на казнетиот простор, Нојер мораше да реагира и ја одби топката во корнер. Повторно Нојер ги спасува Баварците, откако успеа да го одбрани ударот на Ројс, а потоа и во 22-та мин. откако не беше совладан ниту од Бендер. Започнаа заканите и од страна на Баерн, Манџукиќ имаше добра шанса, по едно нафрлување се обиде со глава да го матира Вајденфелер, но овој едвај ја одби топката во корнер. Во 30-та мин. Робен ја прокоцка најдобрата прилика до тие моменти на натпреварот. Сам беше на десната ...
сите 78 | | | веќе видена

Во претпоследното коло од Втората македонска фудбалска лига (2МФЛ), составот на Баби убедливо ја совлада екипата на 11 Октомври со резултат 5:1 (4:0). Штипјани со овие три бода имаат шанси за обезбедување на опстанок во лигата. Стрелци на погодиците кај победникот беа Варадиновски (два), по еден реализираа Николов, Костов и Михајлов, а почесниот гол кај поразените беше дело на Крстевски. Последното коло ќе решава која екипа ќе игра бараж, Баби или Локомотива. Македонија Ѓорче Петров и Скопје остануваат лидери и во директен дуел во последното коло ќе одлучуваат за конечниот изглед на врвот. “Лавовите“ славеа кај Локомотива со високи 4:0, додека Скопје на домашен терен го надигра Корзо благодарение на погодоците на Ѓурчевски, Попоски и Јашаровски, на спротивната страна стрелаше Карчески. Во Маџати, екипата на Гостивар ја совлада домашнаѕа екипа со 2:0 и направи голем пробив кон првите две места на табелата и директниот пласман во најсилната елита. Стрелци за Гостивар беа Сефери вп 78-та и Малиќ во 93-та мин. ...
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром славеа убедлива побед над Кожув со резултат 72:44, и се само на еден чекор до одбрана на титулата во домашното кошаркарко првенство. Да потсетиме, уште еднаш МЗТ Скопје Аеродром максимално сериозно влезе во овој дуел, пред се во играта во одбрана во третиот и четвртиот период кога примија само девет, односно осум поени. Ѓорѓи Чековски го предводеше составот на МЗТ Скопје до третата победа во оваа серија, остварувајќи ефект од 27 поени и шест скока, а Игор Мијајловиќ со 13 и Слободан Божовиќ со 12 поени, беа најефикасни играчи во тимот на Кожув. “Честитки до моите играчи за одличната игра и победата. Верувајте, мечот не беше лесен, во првиот дел имавме мали проблеми, но потоа влеговме во ритам и направивме резултат во наша корист. Имаме добра предност (3:0), нема да калкулираме, се знае наша цел е освојување на титулата, одиме и на таа посакувана четврта победа, без разлика дали таа ќе биде остварена на наш терен или нивни“, рече тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Алеш Пипан. ...
сите 65 | | | веќе видена

Во последниот 30-ти натпревар во сезоната во АСОБАЛ лигата, Атлетико Мадрид на македонскиот интернационалец Кирил Лазаров гостуваше во Ваљадолид во меч за престиж за гостите и за потврда на опстанокот за домаќините. Tимот на Душебаев во Ваљадолид одпатува без одамна повредените Бараше, Шабановиќ, Дал и од неодамна Масач. Нашиот десен бек Лазаров мечот го заврши со пет гола со што стигна до својата вообичаена квота. Во победничката екипа на Ваљадолид, Кривокапиќ постигна шест, Хернандез Касадо пет, а Вега, Перез и Гарсија по четири гола. Лазаров и Агинагалде со по пет гола беа единствени светли точки кај Атлетико Мадрид. Двајцата се најпозитивни овој последен месец во дресот на Атлетико Мадрид. Омбрадос собра 12 одбрани, но тоа не беше доволно да се избегне петтиот пораз во сезоната. Ваљадолид го обезбеди опстанокот, а Атлетико Мадрид како и лани заврши на второто место во АСОБАЛ лигата и ќе игра во групната фаза на Лигата на шампионите во сезоната 2013/14. АСОБАЛ, резултати: Адемар-Ла Риоха 30:32, ...
сите 10 | | | веќе видена

Аргентинецот Серхио Агуеро ги прекина сите шпекулации околу тоа во кој клуб ќе ја продолжи неговата кариера, потпишувајќи денеска продолжување на договорот со Манчестер Сити. Овој одличен напаѓач, кој често се поврзуваше со шпанските гиганти, пред се мислејќи тука на Реал Мадрид, но и некои други европски великани, на Етихад ќе остане до јуни 2017-та година. “Многу сум среќен во Сити и се чувствувам многу ценет. Поминаа две години откако дојдов во клубот, а се чувствувам како да сум овде цел живот. Сега едвај ја чекам наредната сезона, кога ќе се обидеме повторно да ја освоиме титулата“, рече Агуеро. Да потсетиме, Агуеро дојде од Атлетико Мадрид во 2011-та година и постигна 47 гола за клубот.
сите 4 | | | веќе видена

По триумфот на стартот против Албанија (3:0), на квалификацискиот турнир во СРЦ “Кале“ во Скопје за пласман на Светското првенство во Полска 2014-та година, во второто коло македонскатаодбојкарска репрезентација со истиот резултат ја совлада и Црна Гора. Во првиот сет се водеше неизвесна битка за почетно водство, избраниците на селекторот Жељасков успеаја да поведат со 1:0 (27:25), а исто така да ги добие и наредните два сета со ист резултат 25:20 за поставување на конечниот епилог. За најдобар играч на мечот беше прогласен Никола Ѓорѓиев со 20 реализирани поени. Денеска во второто коло и Украина ја забележа втората победа над Албанија со 3:0, па така в недела од 18:00 ч. токму против украинските одбојкари ќе решаваме кој ќе го освои првото место во групата кое води во третиот квалификациски круг за СП. Црна Гора-Македонија 0:3, СРЦ “Кале“ Скопје, Судии: Виналиев (Бугарија) и Стан (Романија) Црна Гора: Миниќ, Бојиќ, Чук, Рашовиќ, Дабовиќ, Радуновиќ, Миливојевиќ, Вујовиќ, Сиљагиќ, Марковиќ, Јецменица, Чулафиќ ...
сите 23 | | | веќе видена

Тренерите на германските екипи Баерн Минхен и Борусија Дортмунд кои вечерва ќе се борат за трофејот на “Вембли“ во Лондон во Лигата на шампионите, ги определија почетните состави кои ќе настапат на овој дуел. Нема никакви изненадувања, Роберт Левандовски е во нападот на “милионерите“, а зад него ќе дејствуваатБлашчиковски, Ројс и Грокројц. Кај Баварците одбраната ја предводат Боатенг и Данте, а во нападот е хрватскиот интернационалец Марио Манџукиќ, потпомогнат од Арјен Робен, Томас Милер и Франк Рибери. Финале, Лига на шампиони, Вембли. Судија: Никола Рицоли (Италија). Почеток: 20:45 ч. Борусија Дортмунд (4-2-3-1): Вајденфелер, Пишчек, Хумелс, Суботиќ, Шмелцер, Бендер, Гундоган, Блашчиковски, Ројс, Гроскројц, Левандовски. Замени: Лангерак, Кирч, Сантана, Кел, Лејтнер, Сахин, Шибер Баерн Минхен (4-2-3-1): Нојер, Лаам, Боатенг, Данте, Алаба, Мартинес, Швајнштајгер, Робен, Милер, Рибери, Манџукиќ Замени: Штарке, Ван Бујтен, Шаќири, Луиз Густаво, Тимошчук, Пизаро Гомез
сите 84 | | | веќе видена

Женската одбојкарска сениорска репрезентација на квалификацискиот турнир во Херцег Нови (Црна Гора) за пласман на Светското првенство во Италија 2014-та година, го претрпе и вториот пораз во второто коло овојпат од Хрватска со 3:0 по сетови 25:15, 25:13 и 25:16. На тој начин, во рамките од квалификациската група А, нашите одбојкарки ги загубија сите шанис за пласман понатаму, па останува в недела против босанската селекција да се обидат да го избегнат последното место. Хрватска-Македонија 3:0. Спортски центар Игало, Херцег Нови. Судии: Давидовиќ (Србија) и Онопас (Грција) Хрватска: Малевиќ, Ушиќ Јогуница, Калеб, Грбац, Чутук, Ковачиќ, Поповиќ, Фабрис, Клариќ, Божечевиќ, Алајбег, Чачиќ Македонија:Попјордановска, Петровиќ, Сарајлиева, Мирчевска, Рихлиева, Јермилова, Кофилоска, Сотировска, Веселкоска, Зивковиќ, Лазарова, Пандева
сите 14 | | | веќе видена

На Светското првенство во Залаегерсег, Унгарија во битката за златниот медал, македонските куглари загубија од домаќинот. Најверојатно исцрпени од полуфиналниот дуел кога го елиминираа светскиот рекордер Србија, најдобрите македонски куглари немаа сили за отпор против најголемиот фаворит на Мундијалот. Но, треба да им се честита на нашите претставници за освојувањето на сребрениот медал на ова големо натпреварување. Составот на Македонија: Сашо Трпковски, Борис Бенедик, Александар Соколовски, Урош Стоклас, Бојан Влакевски, Ибрахим Мемеди, Кристијан Костов, Мартин Тодоровски и Дамир Фучкар како играч и селектор. Сите четворица што го отворија натпреварот со Унгарците беа поразени, па настапот на Урош Штоклас и на Дамир Фучкар остана без значење, бидејќи ривалот дојде до недостижна предност од 6:0, по сетови 12,5:3,5 и по соборени дрва 2658:2472. Загубија Сашо Трковски од Клаудиу Боанца со 3:1 (632:596), потоа Бојан Влакевски од Левенте Какук со 2:2 (648:643), Борис Бенедик од Тамаш Киш со 4:0 (701:649) и ...
сите 21 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Алберт Монтањес го совлада домашниот натпреварувач Гаел Монфис во финалето на АТП турнирот во Ница, Франција. Монфис ги разочара навивачите во Ница. Очаен беше Французинот во првиот сет, во кој не освои нитуеден гем. Ви финишот на првиот сет, при водство од 4:0 за Монтањес, поради дожд за кратко беше прекинат мечот. Во вториот сет Монфис заигра многу подобро, и се врати на 1:3. На крајот сепак Шпанецот беше поуспешен во тај-брејкот. За Монтањес ова беше шести трофеј во неговата кариера, а прв од летото 2009-та година во Штутгарт, Германија. Занимливо, и тогаш во финалето го совлада Монфис. Со оваа победа шпанскиот ветеран се враќа во Топ 50. Најдобро рангиран беше во 2010-та година кога го заземаше 22-то место на АТП листата. АТП Ница, финале: Монтањес-Монфис 6:0, 7:6 (3)
сите 5 | | | веќе видена

Португалскиот тренер Жозе Мурињо бил„испровоциран“ од рускиот Анжи (Махачкала) со понудата да говоди тимот во период од три години за сума од 70 милиони евра. Ова го соопшти италијанскиот новинар Алфредо Педула. Според него пред неколку дена од Анжи испратиле понуда до веќе поранешниот тренер на Реал (М), како и до тренерот на Јувентус, Антонио Конте. „Му предложија 70 милиони евра за три години. На Конте пак му беше загарантирана целосна слобода за избор на трансферниот пазар и плата над 10 милиони евра годишно. Тој избра да остане во Јувентус“, изјавил Педула и додал дека Гус Хидинк ќе го напушти тимот на крајот на сезоната.
сите 7 | | | веќе видена

Пикерот на ЖРК Вардар СЦБТ, Бегоња Фернандез, во составот на репрезентацијата на Шпанија и бекот Татјана Хмирова како дел од репрезентацијата на Русија играа една против друга на Меѓународниот турнир „Сеул куп“ во Ј.Кореја. Русинките славеа победа против Шпанија со 32:28 (14:16). Фернандез играше повеќе во одбраната и не постигна ниеден гол за шпанската репрезентација во која најефикасни беа Марта Лопез Хереро со седум и Ракел Кано Домингез со пет гола. Во рускиот состав, Хмирова беше меѓу најпрецизните со пет погодоци од шест обиди, а најефикасна беше Ана Сен со шест гола. Во првите натпревари на турнирот и двете европски селекции беа поразени, Шпанија загуби од Ангола (21:22), а Русија од Ј.Кореја (31:35). Настапот на „Сеул куп“ е дел од подготовките на репрезентациите пред бараж натпреварите за СП 2013 во Србија. Фернандез со Шпанија ја очекува двомечот со Македонија, на 1 јуни во Скопје и на 7 јуни во Сориа. Хмирова со репрезентацијата на Русија за место на СП 2013 ќе се бори против Холандија (2/9 јуни).
| | веќе видена

Македонските куглари во полуфиналето ја совладаа селекцијата на Србија со резултат 5:3 на Светското првенство во Залаегерсег, Унгарија. Србите беа подобри по сетови (14:10), но нашата репрезентација собори четири драв повеќе (3913:3903). Победи донесоа Борис Бенедик, Урош Штоклас и Дамир Фучкар, првиот беше подобар од Тибор Сел со 2:0 (658:654), вториот подобар од Горан Остоиќ со 3:1 (682:630), а третиот од Јован Чалиќ со 2,5:1,5 (686:629). Загубија Бојан Влакевски од Даниел Тепша со 3:1 (678:642), Сашо Трпковски од Вилмош Заварко со 4:0 (695:630) и Александар Соколовски од Роберт Ерњеши со 2,5:1,5 (623:616). Во финалето Македонија ќе игра со домаќинот Унгарија кои во втората полуфиналната пресметка ја совладаа Романија со 6:2 (3924:3790).
сите 22 | | | веќе видена

Возачот на Мерцедес ќе стартува од пол-позиција на трката за Големата награда на Монако откако оствари најбрзо време на квалификациите в сабота. Розберг најбрз круг помина со време од една минута и 13,876 секунди, додека зад него ќе биде неговиот клупски колега Луис Хамилтон. Трикратниот шампион во Формула 1, возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел ќе стартува од третата позиција, додека четврти неговиот тимски колега Марк Вебер. Возачот на Лотус, Кими Раиконен ќе стартува од петтото место, ддоека друштво на Финецот во третиот стартен ред ќе му прави Фернандо Алонсо од Ферари. Првата десетка ја комплетираат Серхио Перес од Мекларен, Адријан Сутил на Форс Индија, Џенсон Батон на Мекларен, како Жан Ерик Верњ од тимот на Торо Росо. Трката за Големата награда на улиците на Монте Карло ќе се вози в недела од 14:00 часот и ќе се возат 77 круга.
сите 42 | | | веќе видена

Агим Ибраими, македонскиот интернационалец беше прогласен за најдобар фудбалер во словенечкото првенство од страна на Здружението на професионалните фудбалери. Во изборот право на глас имаа неговите колеги од сите клубови од првенствата на Словенија, а нашиот напаѓач доби 60 гласа. После него се најдоа играчите на составот на Олимпија, Никола Никезиќ и Ник Омладиќ кои имаа по 19, односно 15 гласа. Членот на Марибор е и дел од идеалниот тим на словенечкиот шампионат.
сите 7 | | | веќе видена

next