Спорт Арена

Бранителот на трофејот во македонското кошаркарско првенство, екипата на МЗТ Скопје Аеродром поведе во финалната серија од 1:0, откако во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје денеска го совлада составот на Кожува со резултат 73:57. Гостите беа рамноправен противник само во првото полувреме кое заврши со нерешен резултат (34:34). Во вториот дел Аеродромци како и вообичаено со искуството од АБА лигата, започнаа агресивно во одбраната, во нападот успешно реализираа и после третата четвртина имаа 12 коша позитива. Во последните 10 минути, домаќините ја одржуваа предноста, успеаја и да ја зголемат и на крајот да стигнат до триумфот. Први стрелци во победничкиот состав беа Ноа Далман со 18 и Дамјан Стојановски со 16 поени, додека кај четата на Марјан Србиновски најрасположени беа Димитар Караџовски со 11 (единствен кој беше двоцифрен) и Кирил Павловски со девет погодоци. Наредниот натпревар ќе се одигра во Гевгелија во салата “26 Април“ на 21 мај 2013 год. Плеј-оф, финале (се игра до четири победи): (1:0) МЗТ Скопје ...
сите 36 | | | веќе видена

Ракометарите на Металург се освојувачи на куп трофејот оваа сезона откако денеска во СРЦ “Кале“ во финалето го совладаа незгодниот струмички состав на Зомимак М со резултат 26:23 (14:12). За тимот од “Автокоманда“ ова беше петти трофеј во клупската историја во ова натпреварување, со што се израмни со Пелистер. Откако нивните верни навивачи “Пирати“ ги пречекаа своите јунаци и ги споделија сите емоции во “Автокоманда“, четата на Червар им возвратија уште повеќе со освојување на Купот на Македонија. Погледнете како помина Металург-Зомимак низ фотографии..
сите 38 | | | веќе видена

Фудбалерите на Арсенал ќе игра и во наредната сезона во квалификациите за Лигата на шампионите, додека Тотенхем ќе мора да се задоволи со учество во Лига Европа. Таков беше епилогот по одигрувањето на последното 38-то коло во англиската Премиерлига. “Топчиите“ славеа со минимален резултат против Њукасл, па победата на Тотенхем со идентичен резултат над Сандерленд немаше никакво значење по пласманот на табелата. Последната рунда во Англија означи и крај на еден голем тренер и фудбалер, легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон за последен пат во неговата кариера седна на клупата на “црвените ѓаволи“. Неговите момци не успеаја да му донесат триумфално опростување, но дефинитивно беше спектакуларно во Бирмингем. Во вкупно 1500-от натпревар на Ферги, Вест Бромвич Албион ремизираше со Манчестер Јунајтед верувале или не со резултат 5:5. Кај домаќините, македонскиот интернационалец Горан Попов беше помеѓу резервите, но не влезе во игра. Имаше Јунајтед предност од 3:0 и 5:2, но ВБА се врати и ...
сите 19 | | | веќе видена

Во финалето на ракометниот Куп на Македонија во машка конкуренција во СРЦ “Кале“ во Скопје, екипата на Металург предводена од тренерот Лино Червар го совлада струмичкиот состав на Зомимак М со резултат 26:23 (14:12) и на тој начин го освоија петтиот трофеј во ова натпреварување во клупската историја, се израмни со Пелистер. Вардар ПРО има најмногу вкупно осум. Први стрелци во тимот од “Автокоманда“ беа Вугринец со девет и Георгиевски со пет погодоци, додека Дарко Станиќ собра 10 одбрани. Во четата предводена предводена од Пандев, најдобро се истакна бекот Пецаковски со седум гола. Металург ја имаше фавортиската улога по победата над Вардар ПРО, но Струмичани покажаа одличен ракомет, беа незгоден ривал, успеаја неколку пати и да го израмнат резултатот, но не и да го преземат водството. Клучната позитива, Металург ја направи кон средината на второто полувреме, кога практично го решија победникот. Металург сега ќе се насочи кон првенството, каде што повторно најголем конкурент за титулата ќе му биде составот на ...
сите 41 | | | веќе видена

Во рамките од 31-то коло во Првата македонска фудбалска лига, Вардар е многу блиску до титулата, по победата на домашен терен против очајниот во есенскиот дел од сезоната, кичевски Напредок со убедливи 4:0. “Црвено-црните“ беа предводени од Костовски кој постигна хет-трик, а еднаш во листата на стрелците се запиша Маневски. Четата на Милевски може да ја обезбеди титулата веќе во наредното коло со триумф на “Железарница“ против еден од конкурентите за трофејот, екипата на Металург. Тимот на Срѓан Захариевски денеска славеше важна победа над Хоризонт Турново во меч проследен дури со шест гола. Тимот од “Градски парк“ Работнички не ја дава четвртата позиција која води во европските натпреварувања во наредната сезона. Силекс беше аутсајдер во мечот, но се покажа како “тврд орев“ за избраниците на Тасевски. 1МФЛ, 31. коло, резултати: Брегалница-Шкендија 4:3 (Митров 12, Златковски 40, 54, Здравков 58/Ејупи 23, 64, 83) Дрита-Тетекс 2:0 (Јонузи 8, Нухији 40) Пелистер-Ренова 1:0 (Димитровски 22 (пенал)) ...
сите 15 | | | веќе видена

Фудбалерот на францускиот фудбалски клуб Лион, Клемен Грение, постигна оваа сезона неколку одлични голови, а и денеска се прослави со уште еден во рамките од 37-то коло во Лига 1. Се играше 76-та мин. од натпреварот кога Грение шутираше од слободен удар од околу 30 метри, а неговата “бомба“ заврши во мрежата на голот на Ница. Удар кој што сигурно ќе се согласите ниту тројца голмани не би го одбраниле..
| | веќе видена

Рафаел Надал ја одбрани титулата на АТП Мастерс турнирот во Рим, Италија. Шпанскиот тенисер до седмата титула во престолнината на Италија дојде после победата над големиот ривал Роџер Федерер. Резултатот во римското финале беше 2:0 по сетови (6:1 и 6:3) после 69 минути игра. Сега е 20:10 за Надал во меѓусебните дуели. Воведниот сет траеше само 23 минути, невообиачено кратко за меч помеѓу Рафа и Федерер. Швајцарецот го доби воведниот гем на свој сервис, но потоа следуваше фуриозен напад на Надал за освојување на првиот сет (6:1). Ситуацијата не се менуваше драстично, откако веќе во вториот гем на вториот сет Надал направи брејк и поведе со 2:0. Во третиот гем Шпанецот поведе и со 40:0. После одличниот сервис на Надал, Федерер само ја погоди мрежата, за 3:0 во корист на Шпанецот. Дури во четвртиот гем на вториот сет Федерер успеа да ја прекине серијата од девет гема на Надал, но тоа не беше лесно. Во седмиот гем Швајцарецот за кратко се врати, направи брејк и намали на 5:2, а потоа и на 5:3 на свој сервис. Во ...
сите 37 | | | веќе видена

На денешен ден во 2002-та година во салата на СРЦ „Кале“ во финалниот реванш натпревар од Европската лига на шампионки во ракомет помеѓу екипите на Кометал Ѓорче Петров и унгарскиот првак ХЕРЦ, екипата на Кометал Ѓорче Петров ја надополни негатива од два гола од првиот дуел, а со тоа стана Европски првак во ракомет. Овој ден ќе остане забележан во македонската клубска историја. 19-ти мај 2002-та година Кометал Ѓорче Петров – европски шампион.
сите 5 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром во својата деби сезона го освои солидното седмо место на табелата во натпреварувачката сезона во АБА регионалната лига, со учинок од 14 победи и 12 порази. Познати се сите скоро сите учесници за наредната сезона 2013/14. Сите 13 клуба се познати, останува уште една дилема, едно место кое треба да го пополни илиВојводина или Раднички од Крагујевац. Моментно, Војводина е чекор поблиску до целта, но се ќе дознае по завршувањето на српската супер лига. МЗТ Скопје на чело со тренерот Алеш Пипан и во наредните две сезони, според договорот ќе настапува во АБА. Сплит испадна од лигата оваа сезона и го загуби правото на учество. Србите во новата сезона ќе имаат четири тима, нови имиња ќе бидат Мега Визура, а можеби и Војводина. Четвртиот во српската Суперлига за да игра во АБА според правилата ќе треба да плати котизација од 150.000 илјади евра. Уште еднаш ќе потсетиме, МЗТ, унгарски Шолнок и црногорски Будуќност имаат специјални покани и тие не се загрозени што и ...
сите 3 | | | веќе видена

Завршен е фудбалскиот шампионат во Белгија, а Андерлехт успеа да ја одбрани титулата, откако во директен дуел со Зулте Варегем каде што настапува македонскиот интернационалец Александар Трајковски одигра 1:1 и го задржа првото место. Нашиот напаѓач беше на клупата на резерви, но не влезе во игра. Зулте мораше да победи на овој меч среде Брисел за освојување на титулата. Не беа далеку од историски успех, откако поведоа со голот на Насен во 56-та мин., но нивната радост траеше кратко, бидејќи Лукас израмни само три минути подоцна. Андерлехт ја освои својата 32. титула во клупската историја. Зулте Варегем во секој случај ќе настапи во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите, Клуб Бриж (на македонскиот интернационалец Иван Тричковски) заедно со Стандард одат во Лига Европа. Бриж одигра 1:0 против Генк, нашиот напаѓач Тричковски кај победникот настапи од 86-та мин. на местото на Лестиен.
| | веќе видена

Американската тенисерка Серена Вилијамс и број еден на ВТА ранг листата го освои трофејот ба турнирот во Рим, откако во големото финале ја совлада претставничката од Белорусија со резултат 2:0 по сетови 6:1 и 6:3. Серена пред одигрувањето на финалето имаше сериозен ривал во Белорусинката, иако тоа резултатот можеби не го покажува. Првиот сет лесно го реши во своја корист, а работите на теренот можеа да бидат поразлични доколку Азаренка успееше на стартот на мечот да ги искористи двете брејк топки. Во вториот сет Азаренка се држеше до резултат 4:3, а тогаш го загуби својот сервис и тоа после двојна сервис грешка. Серена тоа знаеше да го казни, со нула го одзема сервисот и освојува уште еден турнир. На тој начин, Серена Вилијамс уште еднаш докажа дека се наоѓа во одлична форма и ќе биде огромен фаворит за освојување на претстојниот Грен слем турнир на “Ролан Гарос“. Ова беше нејзина петта титула во 2013-та година.
сите 18 | | | веќе видена

Патеката на Ле Ман беше нова трка во МотоГП шампионатот за освојување на нови бодови, а во дождливи услови најдобар беше Дани Педроса од Репсол Хонда (49:17.707). Зад него завршија Кал Крачлоу од Монстер Јамаха Тех 3, како и тимскиот колега Марк Маркес. Дуото на Дукати, Андреа Довициозо и Ники Хајден беше на четвртото и петтото место, а бранителот на титулта Хорхе Лоренцо од Јамаха беше седми. Валентино Роси, тимскиот колега на Лоренцо, после еден пад успеа да се врати на трката, но тоа беше доволно само за 12-то место. После четири трки во генералниот пласман води Педроса (83 бода), потоа Маркес има 77, Лоренцо 66, Крачлоу 55. Во Мото2 трката победи Британецот Скот Рединг од Марк ВДС Рејсинг тимот (36:43.583 мин.), а во Мото3 конкуренцијата најдобар беше Шпанецот Маверик Вињалес од тимот на Калво (42:05.448). Победниците во двете конкуренции се фактички и лидери во генералните пласмани. Наредната трка, вкупно петта во шампионатот на програмата е на 2 јуни во Италија на патеката Мугело.
сите 10 | | | веќе видена

“Фенерџијата“ на руската фудбалска Премиер лига, Аланија денеска во рамките на 29-то коло на свој терен го пречека тимот на Динамо од Москва и славеше со минимални 1:0. Првото полувреме мина во нешто полоша игра од двете екипи и на пауза се замина со почетните 0:0. Во продолжението од средбата, поточно во 71-та мин. домашната екипа доаѓа до предност. Дудиев асистираше, а Прискин погоди за 1:0. После тој погодок тензиите пораснаа, во самиот финиш на мечот поделени беа четири црвени картони. Исклучени беа Балаж Джуджак и Кокорин кај гостите, додека кај домашната екипа Неко и Чантурија. До крајот се остана со 1:0 и трите бода им припаднаа на играчите на Аланија.
сите 5 | | | веќе видена

Со српскиот фудбалски клуб на Партизан ја прослави шестата шампионска титула, македонскиот интернационалец Александар Лазевски скромно го опишува својот придонес околу сето тоа. Победата на Партизан во 144-ти вечно дерби со внимание се следеше и во Македонија, со оглед на тоа што бекот на “црно-белите“ Лазевски беше еден од актерите. Нашиот играч доби прилика за настап во финишот на мечот, и после триумфот на Партизан со погодокот на Јојиќ во 90-та мин., не сака да се стави себе во прв план во клубот. “Далеку сум јас од клупска легенда. Има пред мене други што се повеќе заслужни. Но, секако дека сум среќен поради победата, бидејќи во текот на целиот шампионат бевме под голем притисок, затоа и оваа титула ми е најдрага“, рече Лазевски за порталот мкд.мк
сите 7 | | | веќе видена

Во последниот трет контролен натпревар на гости против хрватската селекција, славеше македонската одбојкарска сениорска машка репрезентација во Ровињ со резултат 3:0 по сетови (25:20, 32:30, 25:18). Во претходните два пријателски дуели, “коцкастите“ победија со резултат 3:1 и 3:2. Прва победа за избраниците на селекторот Николај Жељасков, претходно беше совлада репрезентацијата на Босна и Херцеговина. Ова беше подготовка и темпирање на формата на “црвено-жолтите“ пред настапот во квалификациите за пласман на Светското првенство. Натпреварите ќе се одиграат во СРЦ “Кале“ во периодот од 24-ти до 26-ти мај 2013 год. Противници на Македонија ќе бидат Црна Гора, Украина и Албанија.
сите 8 | | | веќе видена

Синоќа во МЛС лигата беше одигран дуелот помеѓу екипите на Далас и Сиетл, а најубавиот момент се случи во 61-та мин. од натпреварот кога Бразилецот во дресот на Далас, Мишел успеа да погоди убав гол. Мишел директно од еден корнер, дали неговата намера беше да шутне директно во голот или не, топката заврши директно во мрежата на противничкиот голман. На крајот екипата на Далас го загуби мечот со резултат 4:2. Погодокот на Мишел потсетува на поранешниот македонски репрезентативец Артим Шаќири кој во Саутемптон во 2002-та година исто така од корнер, од иста позиција со левата нога го матираше англискиот репрезентативен голман Дејвид Симан. На крајот на тој меч, резултатот помеѓу селекциите на Англија и Македонија беше 2:2.
сите 2 | | | веќе видена

Ваков добитен тикет ретко може да се види не само во Македонија, туку и пошироко. Тикетот е уплатен пред шест дена во Кочани, а добитникот за влог од само 25 денари добил 300.000 денари. Собраниот коефициент изнесувал неверојатни 12. 607. Секоја чест… Фото извор: Курир Претходно, ливче од обложувалница на кое има добивка од 75.000 илјади денари направена со 50 денари уплата објави Пресс24, испратено од нивни читател, кој тври дека ливчето го составила неговата мајка.
| | веќе видена

Машкиот ракометен клуб на Металург откако го совлада најголемиот ривал Вардар ПРО во полуфиналето, голем фаворит е и во финалната пресметка денеска во СРЦ “Кале“ во 17:45 ч. (влез слободен) против струмичкиот состав на Зомимак кој во второто полуфинале го елиминираше Металург Јуниор. Сигурно четата на Червар ќе бара одмазда за тој пораз, а самодовербата е уште повеќе крената во тимот од “Автокоманда“ по триумфот над “црвено-црните“ со оглед на тоа што тој беше остварен без еден од најдобрите играчи во тимот, Наумче Мојсовски. Хрватскиот стратег верува во уште една добра партија, иако не треба премногу да се “лета“ во облаци, според информациите неизвесно е дали ќе настапи Миркуловски. Ја почитуваат екипата на Зомимак, имаат искусни играчи, Металург ја има фаворитската улога, но тоа треба да го докаже на терен во финалните 60 минути пред сигурни исполнети трибини каде што ќе присуствува популарната навивачка група “Пирати“. Во женска конкуренција во Регионалната лига (ВРХЛ), избраничките на тренерот Крсто ...
сите 22 | | | веќе видена

Екипата на Индијана Пејсерс се пласираше во големото финале на Источната конференција во НБА професионалната кошаркарска лига откако го елиминираше составот на Њујорк Никс и славеше со 4:2 во полуфиналната плеј-оф серија. Погледнете ги во продолжение најдобрите пет потези каде што доминираат играчите на Индијана. Сите во дело на Хиберт (три) и Стивенсон (два). Сигурно беше импресивна блокадата на Хиберт над Ентони.
сите 13 | | | веќе видена

Фудбалскиот клуб на Манчестер Сити соопшти дека го продолжи договорот со дефанзивецот Клиши до 2017-та година. “Среќен сум поради продолжување на соработката и едвај чекам да започне наредната сезона. Нештата ова година не се одвиваа како што посакував, но верувам дека за понатаму ќе бидеме посилни и поискусни“, рече Клиши за клупскиот сајт. Клиши игра на позицијата лев бек, каде за местото во тимот конкурира и српскиот репрезентативец Александар Коларов, кој спрема пишувањето на британските медиуми, најверојатно на крајот на сезоната ќе го напушти клубот. Францускиот репрезентативец Клиши пред да дојде во 2011-та година во Манчестер Сити, настапуваше за Арсенал. Оваа сезона одигра 37 натпревари за “Граѓаните“ во сите натпреварувања.
сите 3 | | | веќе видена

next