Спорт Арена

Македонските одбојкарски сениорски репрезентации, во машка и женска конкуренција денеска ќе ги започнат своите квалификации за пласман на Светското првенство. Избраните на Жељасков настапуваат во СРЦ “Кале“ во Скопје, додека жените во Херцег Нови, Црна Гора. Одбојкарите кои се борат за СП 2014 год. во Полска, ќе стартуваат против Албанија со почеток во 18:00 ч., а претходно од 15:30 ч. силите ќе ги одмерат Црна Гора и Украина. Во второто коло ќе играат против Црна Гора од 18:00 ч., а третото против Украина во истиот термин. Влезот во “Кале“ ќе биде слободен за сите заинтересирани кои ќе сакаат да го проследат овој квалификациски турнир и да им дадат поддршка на нашата репрезентација. “Ако одиграме на високо ниво може да се надеваме на првото место што за мене е секогаш главна цел. Не очекува силен турнир. Имаме многу позитивни елементи во играта. Оваа екипа има потенцијал, но во модерната одбојка може да победи само екипата, а неможе поединецот особено кога во три дена се играат три натпревари“, рече ...
сите 35 | | | веќе видена

Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се подготвува за Грен слем турнирот во Франција, Ролан Гарос, а пред почетокот на ова натпреварување, фаворитската улога за освојување на трофејот му ја препушта на Шпанецот Рафаел Надал. Шпанскиот претставник освои шест од последните осум турнири по враќањето на терените после повредата, а во Париз ќе се обиде да дојде до осмата титула. “Во текот на претходните години имаше многу добри резултати на Ролан Гарос. Мислам дека сум во добра форма. Резултатите можеби не се во склад со моите очекувања, но мислам дека имам добри шанси. Рафаел Надал е очигледно главниот фаворит за освојување на титулата на Ролан Гарос. Тој е актуелен шампион, а покрај тоа сите знаеме колку е добар на земја, т.н. “крал“. Зад Рафа сме Федерер и јас, но било кој може да дојде до титулата“, рече Ѓоковиќ. Ролан Гарос ќе започне на 26-ти мај и ќе трае до 9-ти јуни. Во минатогодишното финале Надал го надигра Ѓоковиќ со резултат 3:1 (6:4, 6:3, 2:6, 7:5).
сите 17 | | | веќе видена

Бранителот на трофејот во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел го сподели своето мислење околу гумите на “Пирели“, дефинирајќи ги како небезбедни и им порача на луѓето од италијанската компанија дека е потребно да направат подобра работа околу таа насока. Актуелниот шампион се насочи кон неодамнешните проблеми со гумите, кои освен него, во иста ситуација се најдоа и други возачи. “Видовме во Шпанија и Бахреин дека имаше многу проблеми со гумите, но не поради самите возачи, туку едноставно поради фактот дека гумите не се безбедни“, рече Фетел. Германецот предупреди дека големото пропаѓање на гумите во текот на трките може да доведе до потенцијално опасни ситуации. Редд Бул во повеќе наврати го критикуваше изборот на гуми на “Пирели“, а како глава причина, австрискиот тим наведе дека возачите не дозволуваат да извлечат максимум од болидот. Продолжија критиките и Големата награда на Шпанија, кога голем број на возачи беа приморани да направат четири влегувања во “боксот“. “Пирели“ после тоа соопшти дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Некогашниот фудбалер на француски ПСЖ, шпанската Барселона и италијанскиот Милан, Роналдињо од своето враќање во Бразил заигра како во најдобрите времиња, а доаѓањето во Атлетико Минеиро во целост го препороди. Популарниот Гаучо игра во вистинска форма, а едноставно по неговото движење на теренот и насмевката на лицето доволно кажуваат дека повторно ужива во фудбалот.
сите 2 | | | веќе видена

Откако во НБА лигата беа доделени индивидуалните награди, избрани најдобрата дефанзивна и “руки“ петорка, соопштено е и кои играчи ја сочинуваат петорката на сезоната. Најмногу гласови од спортските новинари, како што и се очекуваше, доби најкорисниот играч на лигата Леброн Џејмс (595 поени), а го следат Кевин Дурант (555) и Крис Пол (537). Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант (521) е помеѓу најдобрите по 11-ти пат во неговата кариера и така се израмни со рекордот на Карл Мелоун, додека ветеранот на Сан Антонио Соарс, Тим Данкан е избран по 10-ти пат. Десет пати досега избрани се и Карим Абдул Џабар, Боб Коузи, Елџин Бејлор, Џери Вест, Боб Петит и Мајкл Џордан. Втората најдобра петорка ја сочинуваат Расел Вестбрук, Тони Паркер, Блејк Грифин, Кармело Ентони и најдобриот одбранбен играч на лигата, Марк Гасол. Во третата петорка на лигата се Џејмс Харден, Двејн Вејд, Пол Џорџ, Дејвид Ли и Двајт Хауард. Во изборот учествуваа 119 спортски новинари од САД и Канада.
сите 12 | | | веќе видена

Бранителот на трофејот во македонското кошаркарско првенство во финалната серија против гевгелиски Кожува оствари две победи и води со 2:0 и се наоѓа на половина пат од одбрана на титулата. Аеродромци ја оправдуваат фаворитската улога, победија со резултати 73:67 и 89:81, наредниот трет натпревар го играат на домашен терен денеска пред своите верни навивачи “Фемили Аеродром“ со почеток во 19:00 часот. Со евентуален нов триумф избраниците на Алеш Пипан би се нашле на чекор до својата втора титула по ред. Кај таборот од “Јане Сандански“ радува добрата форма на Американецот Кејд Дејвис оваа сезона, кој во Гевгелија едноставно “екслодираше“ со своите 33 поени, најзаслужен за втората победа. Никола Оташевиќ и покрај повредата доби 10 минутажа, доби доверба од Пипан, а сеуште кој што сеуште не “почувствувал како е да се игра во ова финале“ е Ефтим Богоев. “Се наоѓаме на половина пат од титулата, нема опуштање, ова е сепак финале и треба да се почитува противникот кој што дошол до крајната фаза од првенството. ...
сите 55 | | | веќе видена

Една седмица по фузионирањето, кошаркарскиот клуб на Вардар Апаве ја промовираше денеска идејата за летна кошаркарска академија која наскоро ќе започне со работа. Шефот на стручниот штаб на Вардар Апаве, Бране Андриевски е идеолог на овој проект кој ќе овозможи не само правилна работа со младите кошаркари, туку и нивно посветување на аспекти на кои вообичаено воопшто не им се обрнува внимание во младинските категории. “Главна цел на летната кошаркарска академија е поттикување на децата активно да се вклучат во спортот и низ спортската активност да им се овозможи содржајно да го искористат своето слободно време. Целта е да се вклучат што повеќе деца кои после академијата ќе останат активно да се занимаваат со спорт. Во проектот ќе бидат вклучени момчиња и девојчиња на возраст од 10 до 18 години. Во текот на академијата учесниците ќе имаат можност да ги совладаат тајните на кошарката преку теоретски дел и практичен дел. Во теоретскиот дел ќе стане збор за здравата спортска исхрана, превенција од повреди при ...
| | веќе видена

Вистинско лудило владее во Германија за билети за финалето задутре на Вембли. Првото германско финале во историјата на најпрестижното клубско европско натпреварување може да наполни задутре десет стадиони, а не еден лондонски Вембли. Германците извршуваат инвазија на Лондон, двата клуба добија по 25 илјади влезници за своите навивачи, а официјалната побарувачка е многу, многу поголема. Во Борусија Дортмунд пристигнале 500 илјади барања за влезници, а кај Баерн двојно помалку, 250 илјади. Сепак тоа е бројка која безмалку дестпати би го исполнила величествениот Вембли кој има капацитет од 90 000 места. Никој не може да претпостави колку германци вкупно ќе отпатуваат во Лондон, дали со обезбедени влезници или без нив, но грижата ќе остане на лондончани за да ги нагостат сите германци во градот во сабота на 25 мај.
сите 4 | | | веќе видена

Милан потпишатригодишен договор со одбранбениот играч Кристијано Сапата. Колумбиецот на Сан Сиро ќе остане до јуни 2016 година, а до сега беше на позајмица кај „росонерите“ од Виљареал. Сапата одигра 28 натпревари во дресот на Милан. За следната сезона, поточно за стартнитѕе десетина кола, Милан нема да може да смета на Пацини. Напаѓачот веднаш по завршувањето на сезоната е опериран, а постоперативниот период после таква интервенција обично трае околу шест месеци. Во Милан се надеваат дека после оваа операција на коленото нема да има компликации и напаѓачот ќе се врати во тимот во предвидениот рок. Пацини проблемите со коленото ги имал од јануари, но свесно пролонгирале со операциите за да се заврши оваа натпреварувачка сезона.
сите 3 | | | веќе видена

Нема многу калкулирање со тренерските преселби, откако англичаните посочија датум кога Мурињо ќе потпише со Челзи, шпанската „Марка“ објави дека на 3-ти јуни Карло Анчелоти ќе го преземе Реал Мадрид. Анчелоти на тој датум ќе се пресели на Сантјаго Бернабе под услов ден претходно претседателот Флорентино Перез да ги добие изборите и да биде реизбран. Во исто време, исто така влијателниот весник „АС“ денеска излезе со анкета дека 57% од мадридистите го подржуваат Перез и дека тој ќе ги добие изборите. Истиот весник тврди дека на Сантјаго Бернабе сигурно ќе се пресели и Кавани од Наполи, а уругваецот ќе го чини Реал меѓу 40 и 50 милиони евра.
сите 5 | | | веќе видена

Жозе Мурињо на 2 јуни ќе потпише договор на 4 години со Челзи. Според тој договор, португалскиот стратег кој втор пат ќе го води тимот од „Стемфорд Бриџ“, ќе заработува по 250 000 фунти неделно, што значи дека за 4 години ќе заработи 50 милиони фунти, тврди денеска Daily Star. Мурињо последен пат ќе го води Реал Мадрид против Осасуна на 1 јуни, а веќе утредента ќе го потпише договорот со Челзи. Иако премногу се шпекулираше дека Мурињо посакува во пакет да го носи со себе и Кристијано Роналдо во Челзи, таквата варијанта се одбива како без основ, затоа што ниту имало таква идеа, ниту е остварлива, посебно што Мурињо и Роналдо не се во најдобри односи, тврди во продолжение Daily Star.
сите 12 | | | веќе видена

Нико Розберг оствари најбрзо време на денешниот прв слободен тренинг за Големата награда на Монако во Формула 1 шампионатот. Фернандо Алонсо беше втор, на третото и четвртото место се рангираа Роман Грожан и Фелипе Маса. Луис Хамилтон ја комплетира најдобрата петорка. Секако изненадување е шестото место на Пастор Малдонадо, кој уште еднаш покажа дека е “специјалист“ за тесните улици во кнежевството. Може ли тоа да го претвори во добар резултат в недела, останува да се види. Двајцата возачи на Мекларен беа во Топ 10, а големо изненадување претставува дури 10-то место на Себастијан Фетел и 11-то на Кими Раиконен. Резултати, прв слободен тренинг, Монако 1. Нико Розберг Мерцедес 1м16.195с (30 гругови) 2. Фернандо Алонсо Ферари 1м16.282с + 0.087с (26) 3. Роман Грожан Лотус-Рено 1м16.380с + 0.185с (20) 4. Фелипе Маса Ферари 1м16.394с + 0.199с (22) 5. Луис Хамилтон Мерцедес 1м16.469с + 0.274с (27) 6. Пастор Малдонадо Вилијамс-Рено 1м16.993с + 0.798с (26) 7. Марк Вебер Ред Бул 1м17.020с + 0.825с (26) 8. Џенсон Батон ...
сите 30 | | | веќе видена

Од фудбал многу не видовме на финалето на Купот, видовме само решителност дека нема да се толерира изживување врз нечии национални чувства кои веројатно повеќе болат и од личните навреди. Повеќе ќе ја рaзбереме навивачката ултрас (ако такви воопшто и има на ова парче земја) пресметка отколку онаа малициозна деградација на државните обележја и на национална припадност. Нејсе, тоа помина и веројатно, посакуваме, и на други натпревари исто да се санкционира ако се повторува, па да се вратиме на фудбалот, на тоа што не оптоварува, а во исто време и не забавува. Впечаток беше дека Тетекс, екипата што испаѓа од Првата лига имаше стратегија и идеа како да излезе како победник против благиот спортски фаворит. Тетекс покажа мудрост, знаеше да го префрлува тежиштето, да се обидува да го менува ритамот иако неколкумината искусни играчи кои одамна ги паметиме како фудбалери што можат да решат со еден потег имаат „вишок килограми“ и се инетртни во движењата, но лукавоста и идеата не им недостасува. Затоа и во тој кус ...
| | веќе видена

По триумфот над Турција од 3:0, денеска македонските тениски репрезентативци ги продолжуваат натпреварите во Сан Марино во рамките од Третата европска група против селекцијата на Албанија. Веднаш на стартот триумф на Стефан Мицов убедливо го совлада албанскиот претставник Реи Пелуши со резултат 2:0 по сетови 6:0 и 6:0. Во вториот натпревар во сингл конкуренција, Шнедрит Деари силите ќе ги одмери против Флавио Деце.
сите 47 | | | веќе видена

Финалето од Лигата на шампионите во 2015-та година ќе се одигра на Олимпискиот стадион во Берлин, Германија, одлучи денеска Европската фудбалска унија (УЕФА). УЕФА исто така го одреди и домаќинот во Лига Европа, финалето ќе се игра на Националниот стадион во Варшава, Полска. “Два преубави места за одигрување на финале во 2015-та година“, рече генералниот секретар на УЕФА, Џани Инфантино на конференцијата за новинари во Лондон. Финалето во Берлин ќе биде прво кое ќе се одржи во главниот град на Германија, град кој претходно бил домаќин на Олимписките игри во 1936-та година и организатор на Светското првенство во 2004-та година. Финале на Лига на шампиони се има веќе играно во Германија, Гелзенкирхен беше домаќин во 2004-та година, а три пати Минхен во 1993, 1997 и 2012 година. Во Полска минатата година беше одржано Европското првенство. Овогодинешното финале во ЛШ ќе се одигра в сабота во Лондон, на “Вембли“, додека веќе се одржа финалето во ЛЕ во Амстердам, Холандија. Наредната година, 2014, финалето во ЛШ ...
сите 27 | | | веќе видена

Извршниот комитет на УЕФА ќе одлучува за пласман на освојувачот на Лига Европа (ЛЕ) во елитното натпреварување, Лига на шампиони (ЛШ). УЕФА планира тоа правило да започне од сезоната 2016/2016 година. И покрај значајните вложувања и зголемувања на награди во најмасовното европско натпреварување, најмоќните клубови избегнуваат да “трошат“ екипа на учество во Лига Европа. Со цел додатно да се подигне тоа натпреварување, УЕФА планира промени, а најважно е клубовите да се стимулираат со пласманот низ ова натпреварување во најпрофитната и најценетата лига. Европската куќа на фудбалот има за тој предлог поддршка и од најмоќните клубови на Стариот континент, бидејќи 61 отсто, од 207 анкетирани клубови се изјаснија позитивно на предлогот, освојувачот, или финалистите бидат учесници во Лигата на шампионите.
сите 29 | | | веќе видена

Агенцијата за млади и спорт на Република Македонија, во врска со прекинот на финалниот натпревар на Купот на Македонија во фудбал, помеѓу ФК „Шкендија„ и ФК „Тетекс“од Тетово, одржан на 22.05.2013 во Скопје, до спортската и пошироката јавност го дава следното соопштение: Агенцијата за млади и спорт најостро го осудува насилното и недолично однесување на навивачките групи и поединци, за време на одржување на Финалето на националниот куп, завршница на најмасовното спортско натпреварување. Воедно ја искажуваме и безрезервната поддршка на Фудбалската федерација на Македонија за доследно и целосно почитување и спроведување на актите, пропозициите и меѓународните препораки и конвенции за спречување на насилно и недолично однесување на спортските терени, како услов и гаранција за учество на наши екипи и репрезентации во меѓународниот спортски систем. Министерството за внатрешни работи, како и повеќе пати досега, и на овој натпревар ја манифестираше својата стручност и подготвеност да даде свој придонес во ...
сите 19 | | | веќе видена

Македонската одбојкарска репрезентација ќе атакува на првата позиција во квалификациите во групата за Светското првенство. Квалификацискиот турнир ќе се одржи во Скопје во СРЦ „Кале”, а селекторот на Македонија, Николај Жељасков е оптимист. “Ако одиграме на високо ниво може да се надеваме на првото место што за мене е секогаш главна цел. Не очекува силен турнир. Имаме многу позитивни елементи во играта. Оваа екипа има потенцијал, но во модерната одбојка може да победи само екипата, а неможе поединецот особено кога во три дена се играат три натпревари“, рече Жељасков на прес конференцијата. Капитенот Никола Ѓоргиев со свое видување за квалификациите: “За три дена ќе одиграме три натпревари, а првиот секогаш е најважен. Мора да постигнеме победа на тој дуел и после ќе мислиме на другите натпревари. Имавме жестоко темпо на подготовки, тренинзи и контролни натпревари. Расте нивото на игра и тоа ми се допаѓа што се повеќе личиме на тим“. Македонија своите натпревари ќе ги игра во терминот од 18 часот, а ...
сите 35 | | | веќе видена

Алистер Овереем дефинитивно се враќа во ринг ова лето откако не толку одамна доживеа тежок пораз со нокаут на самиот почеток на третата рунда во борбата против Антонио Силва “Бигфут“ на УФЦ 156 кој се одржа на почетокот на февруари оваа година. Уште еднаш наведувањата од странските медиуми околу имињата на противникот се покажаа како точни, па така потврдено дека на спротивната страна од октогонот ќе биде Трејвис Браун. Но, нема да станува збор за УФЦ 164, туку Овереем и Браун своите сили ќе ги одмерат на првиот евент кој ќе се емитира на Фокс Спорт ТВ. Се работи за настан кој ќе се одржи во Бостон (САД) на 17-ти август 2013 год. Браун последен пат настапи на Ултимејт Фајтер 17 Финале кога брутално го нокаутираше Габриел Гонзага после само една минута. Нема сомнение дека ќе станува збор за одличен меч, а и покрај тоа што Браун не е можеби толку звучно име, многумина сметаат дека се работи за многу незгоден противник на Овереем во овој момент кога се враќа по првиот пораз во последните шест години.
сите 3 | | | веќе видена

Избрани се најдобрите ракометари во Лигата на шампионите (ЛШ) во изминатите 20 години од страна на Европската ракометна федерација (ЕХФ). Овој т.н. “Ол-стар“ тим беше еден од најтрофејните во ракометот. На оваа листа фигурираа повеќе од 55 играчи од сезоната 1003/94 па се до денеска, а секој играч беше оценуван според неговите резултати и успеси за екипата, составите, за натпреварувањата, на репрезентативен план, а секако значајни се и индивидуалните награди. Овој “Ол-стар“ тим има заедно освоено 26 титули во ЛШ, односно освоени 41 медал на Олимписките игри, светските и европските шампионати изгледа вака: Штефан Кречмар – лево крило Филип Јиха – лев бек Андреј Чепкин – пикер Џексон Ричардсон – среден бек Олафур Стефансон – десен бек Мирза Џомба – десно крило Томас Свенсон – голман Дидие Динар – најдобар дефанзивец
сите 6 | | | веќе видена

next