Спорт Арена

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром триумфираше на гостувањето кај Кожув во салата “26 Април“ во Гевгелија со резултат 89:81 и на тој начин зголемија на 2:0 во финалната серија. Први стрелци кај таборот на Пипан беа феноменалниот Американец Кејд Дејвис со 33 и Тодор Гечевски со 20 поени, додека на спротивната страна Миладин Пековиќ имаше 17 коша. Домаќините тргнаа фуриозно, по првите три минути имаа водство од 7:2, а веднаш потоа Пековиќ од тројка се погрижи за највисоки плус осум по четири минути игра (12:4). Нова “ерупција“ на трибините, откако Кожув постигна уште една тројка преку Гоцевски за двоцифрена предност на домаќините од 17:7. Дејвис и Дамјан Стојановски направија серија од 5:0 за намалување на негативата. Во последните две и пол минути, концентрацијата кај домаќините падна, домаќините имаа неколку нереализирани напади, тоа го искористи МЗТ кој при негатива од 21:18 направи уште една значајна серија до крајот на првата четвртина (8:0) и преземање на водството. Серијата продолжи и во втората делница, ...
сите 24 | | | веќе видена

Бразилското чудо од дете, Нејмар (21) дефинитивно ќе биде најголемата ѕвезда во летниот преоден рок во Европа. Младиот ас на Сантош го посакуваат Барселона и мадридски Реал, чии делегации се веќе во Бразил каде преговараат со клубот. Меѓутоа, целата работа би можела да им ја расипе, кој друг ако не, Манчестер Сити. Милијардерскиот клуб од Премиер лигата е подготвен спрема британските медиуми, да му понудат на Сантош неверојатна цифра од 118 милиони евра за Нејмар, што било апсолутен светски рекорд за трансфер на еден играч! Сантош постави клаузула за Нејмар во висина од 65 милиони евра, а понудата на “Граѓаните“ ги надминува сите очекувања, и просто би било неверојатно доколку се одбие. Понудата на Барселона во овој момент моментно заостанува, минус 21 милион евра. Досега не се говореше за понуда од страна на “Кралевите“.
сите 25 | | | веќе видена

По стартната победа над Полска со 7:1, македонската кугларска репрезентација ја оствари и втората победа на Светското првенство во Залаегерсег, Унгарија откако со истиот резултат ја совладаа и Црна Гора. Скоро сите шестмина имаа над 600 соборени кегли. Најдобар резултат од македонските претставници имаше Урош Стоклас со 649 собореникегли. Во вториот натпревар од групата Ц, Полска ја совлада Чешка со резултат 6:2. На 23-ти мај, Македонија ќе го одигра и третиот натпревар против Чешка која има остварено само една победа на стартот убедливо против Црна Гора (8:0). Сп, Залаегерсег – Унгарија 2. коло, група Ц Македонија-Црна Гора 7:1 (3669:3423) Дамир Фучкар-Младен Божиновиќ (637:567) Сашо Трпковски-Грујица Шљиванчанин (555:624) Борис Бенедик-Радован Николиќ (647:538) Александар Соколовски-Жарко Зугиќ (566:562) Урош Стоклас-Радан Матковац (649:572) Бојан Влакевски-Никола Петовиќ (615:560)
сите 3 | | | веќе видена

Арсенал ја менува тактиката, мора да купува и готови играчи, докажани ѕвезди ако сака трофеи. Годинава „топџиите“ ќе имаат 70 милиони фунти буџет за летни засилувања, а како што тврди британското издание Telegraph , најголеми средства ќе се потрошат на аргентинецот Игуаин од Реал, а со тој трансфер може да падне и клубскиот рекорд од 19 милиони фунти за некој фудбалер. Арсенал е загреан за Игуаин, но британските медиуми информираат дека голема мета е и Стеван Јоветиќ од Фиорентина за кого „Виола“ бара високи 30 милиони евра. Јоветиќ пак, сака во Јувентус, но шампионот никако нема да издвои толку пари за да и плати на Фиорентина, a во исто време „бјанконерите“ имаат аспирации и кон Игуаин и кон Јоветиќ. Може ли Јуве да му го расипе планот на Арсенал, или пак ќе си ги поделат напаѓачите, еден во Лондон, деугиот во Торино !?
сите 6 | | | веќе видена

Нов тренер на Милан ќе биде холанѓанецот Кларенс Сидорф, некогашниот долгогодишен играч на „росонерите“, ова денеска го објави италијанскиот канал „Медиасет“, кој инаку е во сопственост на Силвио Берлускони. Според информациите одлуката е токму на Берлускони непосредно по мечот против Сиена. Логичен расплет, доколку се случи ова како што тврди медиумот на Берлускони, тогаш според гласините, Алегри ќе ја преземе Рома. Сидорф последно беше играч на Ботафого, во Бразил посетувал тренерска школа и веќе може да води клуб.
сите 17 | | | веќе видена

Според очекувањата, ракометарките на црногорскиот клуб Будуќност од Подгорица заедно со македонската интернационалка Елена Георгиевска ја освоија седмата титулата по ред во куп натпреварувањето. Избраничките на тренерот Драган Аџиќ го совладаа вториот состав на Будуќност многу лесно и убедливо со 32:18 (16:8). Најефикасни во победничкиот состав беа Мајда Мехмедовиќ, Радмила Миљаниќ и Ивана Божовиќ со по седум гола, додека Јелена Живковиќ постигна шест. Марина Вукчевиќ забележа 14 одбрани. На спротивната страна најдобра беше Ѓурѓина Живковиќ со осум гола.
сите 2 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски интернационалец Александар Тодоровски би можел да се пресели во данскиот клуб на Архус. Како што пренесуваат полските медиуми, десниот бек на Полонија Варшава и член на македонскиот национален тим е блиску до потпис со данскиот клуб на Архус. 29-годишниот Тодоровски беше редовен во сезоната во Полска и одигра 23 лигашки мечеви оваа сезона постигнувајќи еден гол од пенал, но исто така многу пати имаше значајна улога и придонес во нападот со неговите асистенции и долги топки. Тој пропушти три натпревари поради повреда, додека еднаш не беше селектиран. Договорот на Тодоровски со трае до јуни 2014-та година, а полскиот клуб не ги исплатил платите од декември, па најверојатно тој ќе биде во состојба да си замине. Уште една причина е тоа што Полонија веројатно ќе ја напушти лигата поради финансиски проблеми. Архус е стабилен клуб кој оваа сезона заврши на седмото место најдобрата данска лига. Моментно Архус има двајца десни бекови: 27-годишниот француски интернационалец Артур Сорин кој беше ...
| | веќе видена

Македонското ракометно дерби, помеѓу екипите на Металург и Вардар ПРО, кој треба да биде одлучувачки за титулата оваа сезона во првенството, наместо на планираниот 1 јуни, ќе се одигра на 31 мај. Неодамна, овие две екипи ќе се сретнаа во Купот, во СРЦ “Кале“ во Скопје, каде што тимот од “Автокоманда“ славеше во полуфиналето. Четата на Червар повторно на истото место ќе се обиде да ја “зграпчи“ и титулата, во тоа ќе им биде доволен и бод, додека за Вардарци победата е единствено решение. Причина за ваквата одлука да се одигра еден претходно, е првиот натпревар на македонската женска сениорска репрезентација против Шпанија во бараж мечот за пласман на Светското првенство оваа година во Србија во СРЦ “Кале“ од 20:15 ч.
сите 12 | | | веќе видена

Македонската тениска репрезентација ги доби противниците во Третата европска група во Дејвис куп натпреварувањето во групата Д. На турнирот кој ќе биде одржан во Сан Марино, противниците од групите А и Б, односно Ц и Д ќе вкрстат помеѓу себе во полуфиналето, а победниците од тие натпревари ќе се пласираат во Втората евроафриканска зона. Турнирот ќе се одигра од 22 до 25 мај, а Македонија ќе настапи во состав Дехари, Мицов, Русевски и Мицевски. Составите на останатите три репрезентации: Турција: Анил Јуксел, Мехмет Чем Илкел, Ефе Јуртачам, Дурукан Дурмуш, Алаадин Карагоз (капитен) Албанија: Флавио Дече, Реи Пелуши, Кевин Качели, Генајд Шифеја, Фатос Наљбани (капитен) Азаербејџан: Ајкхан Манафли, Самир Гафаров, Ариф Гулијев, Јалчин Манафли (капитен)
сите 28 | | | веќе видена

Возачот на Форс Индија, Пол ди Реста, го означи Фернандо Алонсо како најголем фаворит за освојување на титулата во овогодинешниот Формула 1 шампионат. Британецот вели дека Шпанецот уште минатата сезона заслужи да се најде на највисокот место на подиумот. Ди Реста не е осамен во таквото размислување, бидејќи според многумина, Алонсо повеќе ја заслужи титулата од Фетел. Доказ за тоа е и фактот што минатата година беше избран за најдобар од страна на возачите на Формула 1. Од друга страна, наклоноста на Ди Реста спрема Алонсо можеби “лежи“ во нетрпеливоста спрема самиот Фетел, а која потекнува уште од времето кога двајцата беа тимски колеги во иста екипа во Формула 3. Иако Ди Реста беше подобар од Фетел, Германецот благодарение на поддршката од Ред Бул, стигна во “најбрзиот циркус“ во светот.
сите 3 | | | веќе видена

Селекторот на Литванија, Јонас Казлаускас го објави поширокиот список на кошаркари за Европското првенство во Словенија, кое ќе се одржува од 04 до 22 септември оваа година. Литванците се наоѓаат во групата Б во Јесенице, заедно со македонската репрезентација, потоа Србија, Латвија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. На списокот се наоѓаат наредните играчи: Мантас Калниетис, Томас Делининкаитис, Адас Јускевичијус, Реналдас Сеибутис, Мартинас Гечевичијус, Мартинас Поцијус, Миндаугас Кузминскас, Линас Клеиза, Паулиус Јанкунас, Кшиштоф Лавринович, Даријуш Лавринович, Донатас Мотиејунас, Јонас Валанчиунас, Робертас Јавтокас.
сите 4 | | | веќе видена

Бундеслигашот Шалке 04 во Скопје ќе допатува во петок околу пладне, а вечерта ќе го одигра мечот против Вардар. Шалке после пласманот на четвртото место во Бундес лигата и во квалификациите за ЛШ во кус период има две пријателски гостувања, утре во Шведска против Малме, а во петок веднаш во Скопје против нашиот Вардар. Поради кусото време, без доволно да се одмори, составот ќе излезе на Арената „Филип втори“ безмалку од авион на терен. Шалке на оваа мини турнеја е без репрезентативците Нојштатер, Дракслер и Ховедес поради обврски кон националната селекција, но сите други се во составот што патува прво во Шведска, а потоа во Скопје.
сите 14 | | | веќе видена

Македонската репрезентација составена од атлетичари до 17-годишна возраст учествуваше на меѓународниот митинг “Младост“ во Русе, Бугарија. Нашите претставници на митингот успеаја да освојат три медали, Дрита Ислами со резултат 60,57 го освои првото место на 400 метри. Матеја Ефремовска со прескокнати 150 сантиметри беше второпласирана во скок во далечина, додека Методија Велков во дисциплината фрлање ѓуле го освои третото место со резултат 13,24 метри. На митингот предводени од тренерите Алија Рахман и Филип Колевски, настапија уште Жарко Атанасовски во дисциплината 100 метри (11.95 секунди), како и Никола Стојановиќ во скок во височина (165 см), додека Мартина Мироска беше седмопласирана на 100 метри.
| | веќе видена

Горазд Михаилов не успеа да го спаси Тетекс од испаѓање, а кој ќе можеше, „текстилците“ беа одамна прежалени, никаква магија не ги вадеше, но затоа одличниот стратег им донесе игра, им донесе победи и…финале на Купот! Михаилов не се перчи, многу итро, им го остави епитетот фаворит на противниците, ги испофали дека имаат одличен состав и квалитетни поединци, ама финале е, сака да го освои Купот со Тетекс во сезона кога испаѓа од лигата. „ Шкендија има добар состав, добри поединци и има улога на фаворит. Сепак, ние дојдовме до финале и сега сакаме да го освоиме Купот. Тетекс нема проблеми со повредени и казнети, столбот на екипата што го понесе товарот во овој дел од првенството е подготвен и за финалето на Купот. Сакам да го освоиме овој трофеј, клубот имаше сезона каква што имаше, но ова е шанса да се спаси сезона. Да се освои Куп , иако сме одамна испаднати е голем успех“, вели Горазд Михаилов. Тетекс не ги потврди шпекулациите дека ќе има високи премии за освојување на Купот, но секако ќе има. Горазд само ...
сите 65 | | | веќе видена

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром вечерва (19:00 ч.) во салата “26 Април“ во Гевгелија го игра вториот натпревар од финалето против екипата на Кожув. Со победата на првиот натпревар од плејофот (73:57) во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје, избраниците на тренерот Алеш Пипан имаат водство од 1-0 во финалната серија, па со евентуална победа во денешниот дуел над Гевгеличани ќе се најдат на чекор до одбрана од титулата. Аеродромци ја добија првата битка, беа поодморни од исцедениот противник кој драстично “падна“ во второто полувреме. За Кожув ова ќе биде трет меч во последните пет дена. Заморот се чувствуваше кај сите играчи на тренерот Марјан Србоновски, а доволно говори и податокот што во Скопје само Караџовски имаше двоцифрен број на поени (11). Таборот се надева дека пред нивна публика ќе ја вратат самодовербата и ќе се поправи впечатокот. “На првиот меч немавме доволно енергија, се обидувавме со чести ротации на играчите, но и тоа не помогна доволно. Мораме некако да се вратиме во ритам, се надевам дека пред ...
сите 37 | | | веќе видена

Бразилската легенда Роберто Карлос е во напредни преговори со турскиот Сиваспорт. Според информациите, екс-фудбалерот на Реал Мадрид е на пат да го финализира договорот со тимот и да стане негов тренер во наредниот период. 40-годишниот Карлос во моментов е директор на рускиот Анжи Махачкала но, има желба да го направи наредниот чекор и да стане тренер. Мечун Ојкмаз, претседателот на Сиваспорт, објави дека преговорите се во полн замав: “ Водиме сериозни разговори со Роберто Карлос. Имаме позитивни очекувања и за два дена ќе стане јасно дали тој ќе дојде кај нас .” Агентот на Роберто Карлос, Озкан Доган, исто така е убеден дека ќе дојде до договор: “Роберто Карлос и Сива имаат принципиелен договор.Тој ќе потпише во среда или четврток.”
сите 2 | | | веќе видена

По завршувањето на клупските обврски, дел од ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ до крајот на сезоната ги очекуваат настапите со нивните национални селекции. Во претстојните бараж натпреварите за СП 2013 во Србија, ќе настапат дури 11 ракометарки на ЖРК Вардар СЦБТ во пет репрезентации. Во составот на репрезентацијата на Македонија која од денеска стартува со подготовките пред бараж двомечот со Шпанија од тимот на ЖРК Вардар СЦБТ повикани се Билјана Црвенкоска, Марија Штериова, Ивана Маневска и голманката на ЖРК Вардар, Фросина Крстевска. Од стандардните репрезентативки, овој циклус ќе го пропушти левиот бек, Ивана Саздовски, која има повреда на стапалото. Во првиот бараж меч Македонија- Шпанија на 1 јуни, гостин во Скопје во дресот на шпанската репрезентација ќе биде нашиот пикер Бегоња Фернандез. Во подготовките пред двомечот со Македонија (1/7 јуни) Шпанките од 23 до 26 мај ќе настапат на Сеул куп во Ј.Кореја. На азискиот турнир ќе играат и селекциите на домаќинот Ј.Кореа, Ангола и на Русија. Во составот на ...
сите 22 | | | веќе видена

Напаѓачот на Арсенал, Лукас Подолски потврди дека е можен трансфер во Јувентус. Германецот со полско потекло има договор со Арсенал и трансфер е возможен само ако клубовите се договорат. „ Постојано има такви гласини, јас не сум виновен за тоа, а нормално дека ми годи интересот на Јувентус. Факт е дека јас имам договор со Арсенал и немам причина да заминам, но во фудбалот се е можно и ќе видиме што ќе се случи на крајот од сезоната“, изјави Подолски.
сите 4 | | | веќе видена

Генералниот менаџер на Атлетико Мадрид, Анхел Хил Мартин изјавува дека клубот нема да му прави пречка на Фалкао доколку тој реши да замине од клубот. Колумбиецот е во моментот најпосакуваниот играч на пазарот, големите клубови ги покажуваат апетитите, а менаџерот изјави дека му било ветено на Фалкао, ако помогне Атлетико да оди во Лигата на шампиони, нема да му прават проблем ако тој сака да замине. „ Ние му ветивме на Фалкао дека ако клубот се пласира во ЛШ и ако тој реши да замине ние нема да го сопреме, ќе ја почитуваме неховата одлука каква и да е“, изјави Мартин. Фалкао си ја заврши работата, постигна 28 голови на 33 натпревари, Атлетико е сигурен на третата позиција, а и им го зедоа и Купот на „кралевите“.
сите 10 | | | веќе видена

Навивачите на Левски од Софија приредија одлично пиротехничко шоу. Комбинацијата од факели во боја, чадни бомби, бенгалки и ракети изгледаше одлично. На две кола пред крајот Левски е на добар пат да ја освои титулата, има бод предност пред Лудогорец, но до крај игра со петнаесеттопласираниот Етер во гости и на крај ја дочекува деветтата Славија, па затоа навивачите од „Сектор Б“ веќе ја сметаат титулата за освоена.
| | веќе видена

next