Спорт Арена

Веднаш откако претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез објави дека последниот натпревар на Реал во „Ла Лига“ е последен и за Мурињо во клубот, изјава и од Барселона. Во едно локално радио во Барселона, потпретседателот на клубот Карлес Виларуби изјавил: „ Мурињо е зло, неговото заминување е добро нешто за шпанскиот фудбал затоа што овде направи негативна клима“. Мурињо во деведесеттите години од минатиот век работеше во Барса како преведувач на тогашниот тренер Боби Робсон, но одамна е познато дека никако не е личност добредојдена на „Ноу Камп“.
сите 47 | | | веќе видена

hermes belt hermes h belt hermes belt replica replica hermes belt ralph lauren polo ralph lauren polo shirts polo ralph lauren factory store cheap polo ralph lauren cheap ralph lauren polo hermes hermes birkin hermes birkin bag hermes outlet Според италијанските медиуми, Силвио Берлускони планира големи промени, а сегашниот стратег Масимо Алегри иако избори пласман во ЛШ, после една срамна претстава во Сиена, ќе го напушти Милан. Според пишувањето на „ Il Proceso di Biscardija “ претседателот на Милан планира и ќе го смени комплетниот стручен штаб, како и Алегри. Милан под водство на Алегри го подмлади составот, но не делуваше сигурно, а италијанскиот медиум не информира дали и колку пари е подготвен Берлускони да потроши во овој трансфер период.
сите 16 | | | веќе видена

Поранешниот македонски репрезентативец, Марио Ѓуровски откако постигна погодок за победа од 2-1 , во стилот на Вичиниќ од Јувентус, се соблече по гаќи за да прослави. Ги воодушеви гледачите во Тајланд, но не и судијата кој му покажа жолт картон, за несреќа му беше втор, па доби и црвен. Марио Ѓуровски, синот на легендарниот Милко, поранешната голема ѕвезда и на Партизан и на Црвена Звезда, секако и на македонскиот фудбал, ужива голема популарност во Тајланд.
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез официјално соопшти дека Реал и Мурињо се разделуваат на 1 јуни. Одлуката е донесена вечерва после состанокот на одборот на директори и како што стои во соопштението клубот и „специјалниот“ се разделуваат со взаемна согласност. „ Никој не е отпуштен, се разделивме со взаемна согласност. Ние немаме никаков преддоговор со некој нов тренер, но секако во следните денови ќе разговараме со некој од кандидатите “, изјави Перез. После 1 јуни, Мурињо ќе се упати во Лондон, денеска стана јасно дека португалецот има преддоговор, тој веќе се договорил со Абрамович и си подале рака. Абрамович и Мурињо веќе ги имале договорено личните услови на стратегот. Еден голем куриозитет во ова официјализирање на разделбата на Мурињо и Реал има во тоа што се случува на роденденот на Икер Касиљас, иконата на Реал кој беше жртва на Мурињо, но и тоа беше последниот и клучниот момент за крајно нарушување на атмосферата која го „изеде“ португалецот.
сите 53 | | | веќе видена

Може да се рече и очекувано, најдобриот играч на француското фудбалско првенство е шведскиот напаѓач, Златан Ибрахимовиќ. Играчите и тренерите од Лига 1 ги бираа најдобрите фудбалери, а убедливо славеше Ибра, кој со 29 погодоци ги водеше ПСЖ до титулата првак прв пат после 19 години. Победи пред клупскиот соиграч Тиаго Силва и Пиер-Емерик Аубамејанг од Ст. Етјен. За најдобар млад играч е избран играчот за врска на Бастиа, Флориан Товин, а во конкуренцијата за најдобар тренер првото место го поделија Карло Анчелоти (ПСЖ) и Кристоф Галтие (Ст. Етјен).
сите 5 | | | веќе видена

Тетовските ривали Тетекс и Шкендија порачаа битката за трофејот во Купот на Македонија да биде празник на фудбалот во земјава, да се памети по играта, резултатот и победникот, а не „навивачка војна“ на трибините на Националната Арена „Филип Втори“ в среда од 20.30 часот. Управите на двата клуба денеска апелираа за фер и коректно навивање на двете завојувани навивачки групи и едногласно порачаа: главните актери се фудбалерите на теренот, а не навивачите на трибините. И двете управи најавија дека имаат ветување од навивачите, и од „Војводите“ и од „Балистите“ оти ќе бидат пристојни и дека нема да има навредливо, шовинистичко и националистичко навивање. „ Апелирам да има фер и коректно навивање. Ова е фудбал, ова е празник на фудбалот во Македонија. Главните актери се долу на теренот, а не на трибините. Се надевам дека нема да има проблеми и верувам во тоа. Ќе повторам, во среда да биде празник на фудбалот и сите да се радуваат на фудбалот“, рече Стеван Алампиовски, претседателот на „штофарите “. „Се надеваме ...
сите 33 | | | веќе видена

Македонските претставници, тренерот Звонко Шундовски и средниот бек Бранислав Ангеловски имаа одлично издание оваа сезона, со што ја освоија двојната круна. Екипата на Констанца од поодамна ја освоија титулата во првенството, а составот предводен од поранешниот селектор на репрезентацијата, Шундовски го освоија и куп трфејот. Во финалето го совладаа убедливо тимот на Бакау со резултат 34:23 (15:9). Први стрелци кај победникот беа Тома со седум и Вал со шест погодоци, Ангеловски четири пати се запиша во листата стрелците. Кај поразените најдобро се истакнаа Да Силва со пет и Ротару со четири гола. Амбициите на Констанца се и наредната сезона да настапуваат во Лигата на шампионите.
сите 3 | | | веќе видена

Кавани е најдобриот стрелец во Серија А оваа сезона и е единствениот играч на Наполи кој ја носи оваа титула после 25 години кога Марадона беше најдобар стрелец во сезоната 1987/88. Голот против Рома му беше 29 на Кавани, а неговиот примат не можеше никој да го загрози затоа што во оваа сезона најблиску му беше само Ди Натале кој постигна 23 голови за неговиот клуб. На Кавани токму Рома му е омилен клуб за голови, на последните 5 натпревари против „волчицата“ уругваецот постигнал 7 голови.
сите 9 | | | веќе видена

На враќањето од гостувањето во Сиена, Балотели и екипата биле нападнати од група навивачи на Фиорентина. Мета им бил токму Балотели поради сомнителниот пенал, а навивачите со расистички дофрлања го навредувале екстравагантниот напаѓач на Милан. Балотели и Робињо се обиделе да се спротистават на групата, но брзо реагирале агентите задолжени за безбедност на екипата и спречиле поголем инцидент. Како што пренесува италијанската „Газета“ групата навивачи на Фиорентина броела околу триесетина. Веднаш после инцидентот, Балотели кој често е мета на расистички навреди и изјави дека во таков случај ќе го напушти теренот, на својот профил објави: „ Овој закон, според кој ако го напуштам теренот поради расистички испади ќе ја оставам екипата со десетмина, не е хуман“!
сите 4 | | | веќе видена

Реал Мадрид веројатно уште вечерва ќе официјализира дека се разделува со Жозе Мурињо. Клубот најави прес конференција во вечерните часови, а поводот не е прецизиран. Шпанските медиуми пренесуваат дека тоа е практика на претседателот Флорентино Перез и дека токму вечерва тој ќе објави дека Мурињо си заминува од Реал, откако во текот на денот тој се сретнал со португалецот и со генералниот менаџер на клубот, Жозе Санчес. До крајот на Примера има уште две кола, но Реал нема никаков интерес, не може да се мрдне од второто место, а и го загуби Купот од Атлртико Мадрид. Шпанските медиуми објавуваат дека Реал веќе разговарал и со Карло Анчелоти и најверојатно италијанецот од ПСЖ ќе го преземе кормилото во Реал, а Мурињо се враќа во Челзи.
сите 58 | | | веќе видена

Наредниот викенд и трката за Големата награда на Монако во Формула 1 шампионатот, која Марк Вебер (Австралија), членот на Ред Бул ја освои минатата година, може да биде судбоносна за неговата кариера. 36-годишниот возач е под голем пртитисок, а за да го задржи своето место во шампионскиот тим и продолжи својот договор (кој истекува на крајот на сезоната), потребно е повеќе да победува. Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, вели дека на Вебер нема да му биде продолжен договорот доколку не започне да остварува подобри резултати. Приликата да дојде до победа, десетта во кариерата, ќе биде в недела на улиците во Монте Карло. Иако сеуште не е донесена официјална одлука околу иднината на Вебер, веќе започнаа да кружат гласини околу неговиот наследник, а се спомнуваат имињата Кими Раиконен и Даниел Рикиардо. Од друга страна, Хорнер нагласува дека Монако ќе биде одлична шанса за Вебер да ја покаже својата конкурентност на патеката. Но, шефот на Ред Бул јасно стави до знаење дека никаква одлука нема да биде донесена ...
сите 11 | | | веќе видена

Во италијанската фудбалска Серија А, екипата на Милан во последното коло успеа да обезбеди пласман во квалификациите за пласман во Лигата на шампионите, откако со пресврт во финишот на гостувањето славеше со 2:1 над Сиена. Еден од најголемите навивачи на Милан, легендарниот италијански коментатор Тицијано Крудели со големо внимание, како и секогаш досега, го следеше важниот меч во Сиена. Не му беше лесно на Крудели кога неговиот тим губеше во моментите со 1:0, а позитивата на Фиорентина растеше на мечот со Пескара. Пресврт на крај го направија Марио Балотели и Филип Мексес, по што настана “бура“ од радост кај Крудели.
сите 5 | | | веќе видена

На завршниот Фајнл фор турнир за пионери во Штип, ракометниот клуб на Младост Јуниори беше најдобар, откако во финалето го совлада РК Ѓорче Петров 64 со резултат 15:13. На полувремето имаа позитива РК Младост Јуниори од 10:5. Во борбата за третото место без борба со службен резултат 10:0, РК Текстилец се најде пред РК Хераклеа кој го откажа своето учество на ова натпреварување. Претходно во полуфиналните пресметки, РК Младост Јуниори го совладаа РК Текстилец со 15:12 (7:6), додека РК Хераклеа како што спомнавме претходно, му го препушти местото на РК Ѓорче Петров 64 автоматски да се пласира во финалето. Табела: 1. Младост Јуниори 2. Ѓорче Петров 64 3. РК Текстилец 4. РК Хераклеа За надјоабр играч беше прогласен Филип Мирков од Младост Јуниори, кој воедно беше и најдобар стрелец, а од истата екипа, за најдобар голман беше прогласен Танас Коста. Ол-стар тим: Голман: Танас Коста (Младост Јуниори) Лево крило: Никола Јованов (Текстилец) Лев бек: Филип Мирков (Младост Јуниори) Среден бек: Никола Палковски (Ѓорче ...
сите 6 | | | веќе видена

Во самиот врв немаше многу промени, води американската тенисерка Серена Вилијамс со 11.620 илјадо бода, пред Русинката Марија Шарапова и Белорусинката Викторија Азаренка. Италијанката Сара Ерани и кинеската претставничка На Ли ги сменија позициите пет и шест на ВТА ранг листата, Петра Квитоав од Чешка и Анџелика Кербер од Германија ги сменија позициите седум и осум, додека Саманта Стосур од Австралија и Каролина Вознијацки од Данска ги сменија позициите девет и 10. ВТА Топ 10 листа: 1. Серена Вилијамс (САД) 11.620 поени 2. Марија Шарапова (Русија) 10.015 3. Викторија Азаренка (Белорусија) 9.005 4. Агниешка Радванска (Полска) 6.475 5. Сара Ерани (Италија) 5.835 6. На Ли (Кина), 5.335 7. Петра Квитова (Чешка) 5.175 8. Анџелика Кербер (Германија) 5.135 9 Саманта Стосур (Австралија) 3.645 10. Каролина Вознијацки (Данска) 3.625
| | веќе видена

Македонската машка сениорска одбојкарска репрезентација предводена од селекторот Николај Жељасков, своите подготовки за учеството во квалификациите за пласман на Светското првенство во Полска ќе ги продолжи во Скопје. “Црвено-жолтите“ во претходниот период одиграа четири пријателски натпревари, каде што се темпираше формата на играчите. Најпрвин беше совлада Босна и Херцеговина во Оџак со 3:1, а потоа беа одиграни три средби со Хрватска во Ровињ од кого бевме двапати поразени со 3:1 и 3:2, а еднаш триумфиравме со 3:0. Македонските одбојкари своите квалификации ќе ги игра на домашен терен во СРЦ “Кале“ во Скопје, противници во групата се Црна Гора, Албанија и Украина. Во текот на контролките за репрезентацијата настапуваа: Александар Милков, Методија Басароски, Ристо Клопчевски и Дарко Ангеловски (Вардар) и Филип Маџунков (Струмица) Александар Митев (Франција), Филип Деспотовски (Романија), Ѓорѓи Георгиев (Бугарија), Марко Стошиќ (Катар), Јовица Симовски (Франција), Никола Ѓоргиев (Турција), Владо Милев ...
сите 3 | | | веќе видена

Партизан ја слави својата шеста шампионска титула, од 2008-ма па наваму продефилираа многу играчи, Стеван Јоветиќ, Стефан Савиќ, Зоран Тошиќ, Адем Љајиќ, Ламине Дијара, Клео.. Кога тие би се нашле во еден тим сигурно би имале позначајна улога во Европа. Играчи доаѓаа и си заминуваа, а само македонскиот интернационалец Александар Лазевски сето време со екипата и единствен во оваа генерација ги има сите шест титули во низа. “Чувството е феноменално. Кој можеше да претпостави дека од 2008 година ќе освоиме шест титули по ред и се израмниме со Црвена Зцезда по бројот на трофеи. Секако, сите се надевавме дека тоа ќе се случи, бидејќи фудбалот се игра поради трофеј, но никој не можеше со сигурност да тврди дека ќе се дојде до вакво сценарио“. “За овие шест години помина многу време, воглавно се случуваа различни работи, имаше и повреди. Но, како што реков, чувството е фантастично, ја освоивме титулата во вечното дерби и тоа со гол во 90-та минута“. “Мене ми е драго што сите овие години сум дел од екипата и горд ...
сите 2 | | | веќе видена

Синоќа составот на Сан Антонио Спарс, предводен од тренерот Грег Попович го декласираше тимот од Мемфис Гризлис со резултат 105:83 во првиот натпревар од финалната серија на Западната конференција. Еден од предводниците на победникот кој поведе со 1:0 во серијата, беше францускиот интернационалец Тони Паркер кој постигна 20 поени и девет асистенции. Искусниот плејмејкер воедно го имаше и најдобриот потег на најновата НБА Топ 5 листа.
сите 26 | | | веќе видена

Во најновото коло во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ), составот на Работнички потешко од очекувањата го совлада аутсајдерот Силекс од Кратово на стадионот “Ѓорче Петров“ со резултат 3:2. И покрај негативата од 0:2, избраниците на тренерот Жикица Тасевски успеаја да направат пресврт и со новите три бода да ја задржат четвртата позиција на табелата која води наредната сезона во европските натпреварувања. Двоен стрелец за гостите беше Георгиев, а “романтичарите“ својата 16-та победа оваа натпреварувачка година ја остварија со погодоците на Ступиќ и двата гола на Ристовски. “Не пристапивме добро како што треба, тоа се одрази на нашата игра, Силекс знаеше да казни и поведе со 2:0. Второто полувреме беше друга приказна, одигравме поангажирано, наметнавме наш ритам. Успеавме да постигнеме три гола за на крајот да славиме победа“, рече тренерот на Работнички, Жикица Тасевски. Во наредното претпоследно коло, тимот од “Градски парк“ со бод на гостувањето кај Хоризонт Турново (29-ти мај, 17:00 ч.) може да ја ...
сите 2 | | | веќе видена

На собранието на ФИБА Европа, делегатите беа потсетени од страна на генералниот секретар Камил Новак дека оваа година треба да се поднесат кандидатури за организација на Европското првенство 2017-та година. Ланската година беше актуелна оваа тема и во нашата земја, откако Македонската кошаркарска федерација имаше начелни разговори со претставниците на Србија и Бугарија за заедничка кандидатура. Потоа беше објавено дека се бара и четврта балканска држава во која би им се придружила на Македонија, Србија и Бугарија за уште посилна кандидатура. Сериозен интерес за ЕП 2017 година има и од страна на Велика Британија и Израел. Да потсетиме, оваа година ЕП ќе се одржи во Словенија, а во 2015 год. ќе се одржи во Украина.
| | веќе видена

Ракометниот клуб на Металург ја слави петтата куп титула во Македонија, откако во финалето во СРЦ “Кале“ ја совлада незгодната струмичка екипа на Зомимак со резултат 26:23. Популарните “рисови“ оваа сезона покажуваат добри резултати, беа рамноправни со македонскиот шампион во финалето, во еден момент имаа 18:18 во 42-та мин. од второто полувреме. Хрватскиот стратег Лино Червар упати пофални зборови за играта на Зомимак М, тим кој што според него пријатно изненади со својата игра, тим кој што може да победи секого. “Навистина секоја чест за Зомимак, им искажувам огромни комплименти. Ме радува тоа што не се игра ракомет само во Скопје, туку и во останатите градови, чекор по чекор мислам дека може да се градат, развиваат ракометни центри во Македонија, како што се Струмица, Куманово, Битола, Струга, Кавадарци и др. од каде ќе можат да произлегуваат врвни ракометари и гордо ќе го претставуваат македонскиот ракомет“.
сите 37 | | | веќе видена

next