Спорт Арена

Во осмото коло на домашниот плејоф, екипата на Металург гостуваше во Битола, каде го совлада домашниот Пелистер, со резултат 34:20 (20:10). Натпреварот беше решен уште во првото полувреме, кое го доби тимот од “Автокоманда“ со резултат 20:10. Поведоа со голот на Вугринец, во првата минута, а Пелистер израмни во истата, со голот на Димитровски. Тоа е и единственото израмнување во текот на целата средба. Пелистер се држеше до средината на првото полувреме и беше на чекор зад резултатот на Металург, 5:6, 6:7 и 7:8. Пресудна беше серијата на фаворитот од 8:0, која започна при резултат 9:11, и стекнување огромна предност од 10 гола, 9:19. Сепак, клучниот настан се случи во последната минута, кога Станиќ фрли контра и кога несмасниот Ангелевски налета на Гоце Георгиевски, кој ја фати топката во скок. Георгиевски падна на левата дланка и заврши во болница. Од настанот замреа двете клупи и коректната битолска публика. До крајот на полувремето остануваа само три секунди. Второто полувреме не смени ништо, а се играше ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонската кугларска репрезентација обезбеди пласман во полуфиналето на Светското првенство во Залаегершег, Унгарија. Во четвртфиналниот меч со Австрија, нашите куглари славеа со 6:2 и се пласираа меѓу четирите најдобри селекции. Победите за Македонија ги обезбедија Фучкар, Влакевски, Соколовски, Бенедик, Штоклас и Трпковски, кои ќе се обидат да направaт уште една сензација во полуфиналето. Самиот пласман меѓу четирите најдобри на планетата, е секако досега најголемиот успех на нашиот национален кугларски тим. Покрај нашата селекција, патници во полуфиналето се и домаќинот Унгарија и селекцијата на Романија, додека последниот полуфиналист ќе го даде последното четвртфинале меѓу Србија и Словенија. Токму подобриот од овој дуел ќе биде противник на Македонија.
сите 28 | | | веќе видена

Досегашниот тренер на Наполи и македонскиот фудбалер Горан Пандев, Валтер Мацари е назначен за нов кормилар на милански Интер. Оваа информација е потврдена на официјалниот сајт на клубот, а Мацари со “нероазурите“ потпиша двегодишен договор. “Сакаме да објавиме дека Валтер Мацари е нов тренер на нашиот тим. Сакаме да му се заблагодариме на досегашниот тренер Андреа Страмачиони на посветеноста и професионализмот кој ги покажа во навистина тешки години за нас. Валтер Мацари потпиша договор на две години“, стои во соопштението на Интер. Интер му даде отказ на Страмачиони, кој 14 месеци го водеше клубот, а Мацари во текот на комплетната сезона се спомнуваше како човек кој ќе дојде на клупата на Интер, што на крајот и се случи. Претседателот на клубот, Масимо Морати истакна дека беше потребен искусен тренер, а Мацари е вистинскиот човек. “Отказите никогаш не се добри. Страмачиони си замина, бидејќи имавме лоша сезона. Тој е одличен тренер, но ни требаше човек со искуство, како Мацари. Страмачиони е талентиран ...
сите 20 | | | веќе видена

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски ги заврши настапите во Египет, откако денеска загуби во четвртфиналето од домашниот натпреварувач Карим Хосам со резултат 2:1 по сетови 5:7, 6:4 и 3:6. За пласман на главниот турнир, Јотовски мораше да игра едно квалификациско коло, откако во првото беше слободен, во второто го елиминираше Русинот Олег Курбатов убедливо со резултат 2:0 по сетови 6:1 и 6:1. На главниот турнир на стартот го порази Австралиецот Дарен К. Полкингхорн со резултат 2:1 по сетови 7:6 (3), 4:6 и 6:3.
сите 2 | | | веќе видена

Познати се паровите кои ќе ги одиграат двата полуфинални натпревари на Дејвис куп натпреварите од 3 Европска група. 1/2 финале Македонија- Грција Норвеска-Грузија НАТПРЕВАРИТЕ ПОЧНУВААТ ВО 11 ЧАСОТ Победниците од овие натпревари ќе се пласираат во Втората Евро Африканска Зона каде Македонија настапуваше во 2010 година. Поразените екипи од овие натпревари остануваат во третата Европска група и го делат третото место. Да потсетиме, Македонија успешно ја мина првата фаза од натпреварувањето. Ги победи селекциите на Албанија, Турција и денеска Азербејџан. Давид Мицевски со 6:0 и 6:1 славеше над Ариф Гулиев, а со истиот резултат Стефан Мицов беше подобар од Ајахн Манафли и на тој начин Македонија го освои првото место во Д групата.
сите 26 | | | веќе видена

По пауза од пет години на меѓународната сцена се врати македонската женска одбојкарска сениорска репрезентација. Во првото коло на квалификацискиот турнир во Херцег Нови во Црна Гора за пласман на СП во Италија 2014 год., бевме поразени од домаќинот со резултат 3:0 (25:10-25:20-25:20). За 70 минути игра. В сабота од 17:30 ч. Македонија ќе игра против фаворитот во групата, селекцијата на Хрватска која славеше во својот прв меч против Босна и Херцеговина со резултат 3:0. Црна Гора – Македонија 3:0 (25:10, 25:20, 25:20) Херцег Нови – спортски центар “Игало”. Гледачи: 80. Судии: Николеску (Романија) и Давидовиќ (Србија). Поени од напад:Црна Гора 44, Македонија 20/ Поени од блокови: Црна Гора 5, Македонија 8/ Поени од сервис: Црна Гора 13, Македонија 4/ Грешки: Црна Гора 18, Македонија 13 Црна Гора: Оташевиќ 8 Перовиќ 4, Цвијовиќ 19, Ѓоновиќ, Вулетиќ (либеро 2) Раичевиќ (Либеро 1) Ровчанин 5, Перуничиќ 4, Росиќ 1, Јакиќ 7, Бојовиќ 6, Вијадиновиќ 8 Македонија: Попјордановска (Либеро), Петровиќ 10, Саралијева 5 ...
сите 14 | | | веќе видена

Тренерот на фудбалскиот клуб на Вардар, Благоја Милевски не го криеше задоволството од пристапот, волјата и желбата на неговите избраници и покрај поразот од реномираниот германски бундеслигаш Шалке 04 од резултат 2:3. “Пред се, сакам да им ја честитам победата на екипата на Шалке 04. Покажаа зошто се едни од најдобрите и играчи и како клуб, не само во Германија, туку и во Европа. Покажаа квалитет и едно искуство што беше и пресудно за триумфот на вечерашниот натпревар“. “Мислам дека сите што беа присутни на трибините ќе си заминат дома задоволни и во никој случај неразочарани. Мислам дека покажавме дека Вардар има квалитет. Посебно во првиот дел да се направат три-четири стопроцентни шанси против екипа како Шалке не е мала работа. Во вториот дел моите играчи покажаа квалитет и дека сериозно може да се смета на нив. Покажавме потенцијал, затоа што се работи за младите играчи, претежно од 17 до 20 години. Жалам што дел од стопроцентните шанси не ги искористивме во погодок, но тоа е фудбалот“ “Се надевам дека ...
сите 22 | | | веќе видена

Како чир на едно прекрасно лице стои навивачката пресметка на дел од Комити на „Запад“ што предизвика полициска реакција и беспотребен поголем инцидент. Недоразбирањата во навивачкиот „коп“ на Комити ескалираа токму на овој прекрасен настан. Откако јадрото се дистанцираше од една помала група на „Запад“, во финишот на мечот дојде до судир меѓу членови на подгрупи на „Комити“. Влечењето, тегнењето и групната пресметка на трибината траеше неколку минути што предизвика кај делот на навивачите да интервенира полицијата за да ги раздели групите. Сето тоа прерасна во општ метеж, навивачки анимозитет на таква реакција, па меѓусебната тепачка прерасна и во пресметка со полицијата која покажа сила на „палката“. Апсолутно непотребно, прекрасен настан да заврши со таков хаос на трибината. Немаше потреба од една меѓусебна навивачка пресметка ситуацијата да ескалира во пресметка со полиција која овој пат интервенираше само на раздвојување на судрените страни.
| | веќе видена

Со нова брилијантна партија во одбрана, дозволувајќи само 44 поени во сопствениот кош, МЗТ Скопје Аеродром славеше со убедливи 28 поени разлика против Кожув и поведе со 3-0 во финалната серија. Натпреварот во Гевгелија во недела би можел да му ја донесе на МЗТ Скопје втората шампионска титула во низа. Само на периоди во првата четвртина Кожув се доведе во ситуација да поведе, но МЗТ, предводен од Ѓорѓи Чековски, Никола Оташевиќ и Кејд Дејвис, успеа до полувремето да стигне и до двоцифрена предност. Извонредната тимска одбрана на „Металците“ во текот на целиот натпревар, особено дојде до израз во второто полувреме, кога Кожув вкупно за 20 минути постигна 17 поени. МЗТ постојано го зголемуваше водството, Алеш Пипан им даде можност на сите кошаркари кои само рутински го затворија натпреварот со заслужена победа од 72-44. Чековски со 27 поени и 6 скокови беше најефикасен кај МЗТ, додека Мијајловиќ и Божовиќ искомбинираа 25 поени кај Кожув. Следната средба, четврта во финалната серија се игра во Гевгелија, а МЗТ ...
сите 59 | | | веќе видена

Прекрасна претстава, слика на едно спортско и навивачко пријателство долго ќе се памети во Скопје, Вардар и Шалке ја покажаа целата убавина на фудбалот. Ако некој помислуваше дека токму тоа пријателство ќе го засени фудбалот се излажа. Мотивот за убав потег, за гол, да се покаже умешноста, ги понесе екипите да демонстрираат убавина за уживање. Можеби малку публика за да се пречека и испрати еден таков противник, но затоа прекрасна атмосфера и навивање што не те остава рамнодушен, дури ни на пријателски натпревар. Чесно е да се каже дека и Вардар пријатно изненади, што оти прими три гола во првото полувреме. Имаше Вардар одлични шанси, три на Стојков и по една на Костовски и Маневски, не постигна Вардар гол, но покажа дека има и знаење и фудбалска имагинација. Јасно е дека Шалке знае да казни, тоа никого на Арената не изненади, напротив се очекуваше, само беше интересно да се сочека и да се види нивната непогрешлива егзекуција. Тоа е разликата во класа, што на Шалке не му требаат многу шанси, ги користи ...
сите 22 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Чедомир Јаневски го објави списокот на играчи за двата пријателски натпревари против Шведска на 3 јуни во Малме и Норвешка на 11 јуни во Осло, во т.н. скандинавска турнеја. Нови имиња се Кирче Ристовски, Дарко Глишиќ, Давид Бабунски, Јасмин Мециновиќ и Марко Павловски. Поради повреда, членот на италијанскиот клуб на Наполи, Горан Пандев нема да настапи на овие две контролки поради повреда. “Повиканите играчи имаат квалитет да им се спротивстават на селекциите на Норвешка и Шведска. Ваквите натпревари се потребни за кревање на самодовербата. Шанса ќе добијат неколку нови играчи. Ги следевме нивните настапи во нивните клубови, имаат потенцијал, волја и желба за докажување на теренот“. “Се наоѓаме во период кога сезоните во националните првенства се при крај, можеби полека, но сигурно стигнува физичкиот и психолошки замор, но така е за сите. Мораме да го зачуваме тимскиот дух, ако тоа го направиме, можеме да се соочиме со било кој предизвик во секоја ...
сите 16 | | | веќе видена

Фудбалската Федерација на Шпанија и се заканува на УЕФА дека ќе им наложи на своите клубови да не учествуваат во натпреварувањата под закрила на УЕФА доколку европската куќа на фудбалот му даде полноправно членство на Гибралтар. За овој остров, се спорат Шпанија и Велика Британија околу суверенитетот. Во 1713 година Шпанија и го предала Гибралтар на владеење на Британија, но сега си го бара назад под своја јурисдикција на што Лондон никако не се сложува. Поради ваквиот политички проблем, како што пишува Њујорк Тајмс, Шпанија ќе ги користи сите средства на легален притисок, па дури и ќе им забрани на своите клубови да се натпреваруваат доколку и УЕФА му даде членство на Гибралтар. Прашање е само колку на тоа би се сложила Барселона, затоа што и каталонците се борат за независност од Мадрид и сигурно нема да прифатат да трпат штета поради политичкиот проблем на Шпанија.
сите 6 | | | веќе видена

Шведскиот селектор, Ерик Хамрен го објави списокот за претстојниот пријателски натпревар со македонската фудбалска репрезентација кој ќе се одигра на 3-ти јуни во Малме. Швеѓаните се подготуваат и за квалификациските натпревари за пласман на Светското првенство Бразил 2014 година против селекциите на Австрија и Фарски Острови. Хамрен повика 23 играчи, предводени од првата ѕвезда во тимот, Златан Ибрахимовиќ, членот на францускиот ПСЖ. Немаат фудбалери кои се жалат на повреда, да додадеме и дека помеѓу тројцата голмани не е Давид Митов Нилсон, играч со македонско потекло (неговата мајка е Македонка), кој последен пат настапи на пријателскиот дуел со Словачка во месец март. Исто така, во составот се наоѓа и Александар Качаклиниќ кој имаше право да игра за Македонија (неговиот татко е Македонец), но тој се реши да ја претставува Шведска. Голмани : Андреас Исаксон (Касимпаша, Турција), Јохан Виланд (Копенхаген, Данска), Кристофер Нордфелдт (Херенвен, Холандија). Одбрана : Микале Лустиг (Селтик, Шкотска), Јонас ...
| | веќе видена

Мурињо веќе поставува трансфер цели во Челзи иако клубот ќе го преземе на 2 јуни. Прва мета му е голгетерот на Галатасарај, Бурак Јилмаз кој имаше одлична сезона, во турската суперлига на 30 натпревари постигна 25 гола. За Јилмаз, се тврди дека во следниве неколку дена челзи ќе упати и официјална понуда. Галата сигурно нема лесно да го ослободи својот најдобар играч и како што се шпекулира, ќе бара 20 милиони фунти за да го пушти во Челзи. Мурињо за сега во нападот ги има Демба Ба и Торес.
сите 5 | | | веќе видена

Во текот на денот се очекува Наполи и официјално да потврди дека нов тренер е Рафа Бенитез. Италијанските медиуми веќе информираат дека Бенитез и претседателот на Наполи, Де Лаурентис се договориле за условите. Бенитез го менува Мацари за кој се тврди дека ќе го преземе Интер, но периферно се споменува и Анжи од Махатчкала. Ова ќе биде враќање на Бенитез во Италија откако го водеше Интер, но поради слаби резултати брзо го заврши престојот на „Џузепе Меаца“, а шпанецот сега во Неапол доаѓа како освојувач на Лига Европа со минатогодишниот европски шампион Челзи.
сите 12 | | | веќе видена

Илина Арсова е првата жена Македонка која го развиори македонското знаме на Монт Еверест. Искачувањето на овој врв од жени е реткост, па затоа, овој подвиг на Илина Арсова е документиран од филмска екипа. Арсова е првата жена од нашата земја која минатата година се искачила на Матерхорн по насоката Лавовски гребен, а во досегашната кариера се искачила и на врвовите Ама Даблам (6856) и Аконкагва (6963) што во моментов е највисок дострел од страна на жена Македонка кога е во прашање високогорското планинарење. Арсова за Монт Еверест се подготвуваше долго време, но експедиција “Прва македонка на Монт Еверест” три години се одложуваше заради недостаток на финансии, известуваат од Агенцијата за млади и спорт (АМС).
сите 34 | | | веќе видена

Шеста година по ред специјализираниот портал за ракомет “Балкан хандбал“ организара избор за најдобри ракометари и ракометарки од регионот, како и најдобра седморка во овие категории. За разлика од минатата година, кога новинарите само ги номинираа ракометарите и ракометарките за избор, а посетителите на сајтот го донесуваа “конечниот суд“, оваа година најпознатите на ракометното перо од екс-ју земјите се најдоа во жирито, чии последен член се посетителите на Балкан хандбал. Како и минатата година, ќе можете да гласате и ги изберете најдобрите во сезоната: Во изборот за најдобар ракометар и постава од екс-ју регионот, од Македонија на позициите конкурираат ракометниот клуб на Металург и Вардар ПРО. Кај тимот од Автокоманда“, левото крило Дејан Манасков, левиот бек Филип Миркуловски, на позицијата среден бек Наумче Мојсовски Металург и Игор Карачиќ Вардар ПРО, на позицијата десен бек Ренато Вугринец Металург, позицијата пивот Младен Ракчевиќ Металург и најдобар голман Дарко Станиќ Металург. За најдобар ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако беше објавено дека Жозе Мурињо го напушта кормилото на Реал, “валканите работи“ од соблекувалната, а кои очигледно ги има во огромен број, започнаа да излегуваат на виделина. Така во разговорот за “О Јого“, дефанзивецот Фабио Коентрао отвори душа, кажувајќи дека никогаш не се чувствувал прифатен во соблекулната на “Кралевите“: “Уште од првиот ден се чувствувам непожелен во клубот. Денес се чини како сите сакаат да си одам. Не знам што сум направил лошо“, беа зборовите на Португалецот кој беше доведен од страна на Мурињо во 2011-та година на Бернабеу. “Мораме да пронајдеме решение кое ќе биде добро и за клубот и за мене, така што никој да не биде во губиток. Ако сакаат да го напуштам Реал, нема проблем, ќе си одам“, додаде Коентрао.
сите 7 | | | веќе видена

Доаѓа германскиот Шалке 04, а македонскиот Вардар му е домаќин. Вечерва во 20:00 часот ќе одиграат натпревар од пријателски карактер. Тоа е еден од најреномираните фудбалски клубови, кој истрчал на “Филип Втори“ Арената во Скопје. Шалке е едно од најголемите имиња на германскиот фудбал. Со над стогодишна клупска историја, со титули во Бундеслигата, со победи во германскиот куп, со престижни настапи во Европските купови, со една од најбројните навивачки армии, конечно и со спектакуларната Фелтинс Арена во Гелзенкирхен. Фудбалерите на вардаровиот тим едногласно размислуваат дека пријателскиот дуел со Шалке 04, меѓу другото, треба да претставува и еден добра најава за европските предизвици кои ги очекуваат „црвено-црните“ ова лето. Капитенот Остоја Стјепановиќ и еден од најдобри фудбалери кај “црвено-црните“ Златко Таневски упатуваат и повик до сите љубители на фудбалот да бидат присутни на националната арена „Филип Втори“ и да уживаат во уште една убава фудбалска претстава на македонскиот шампион против еден ...
сите 43 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Сити и Челзи одиграа пријателски натпревар во САД, а публиката на стадионот Ст. Луис Кардиналс имаше што да види. “Граѓаните“ и “сините“ дадоа вкупно седум гола, а поуспешен беше Сити со 4:3. Поведе Челзи со голот на Демба Ба во 15-та мин., а на 2:0 зголеми Сезар Аспиликуета во 44-та мин. од белата точка. Третиот гол за лондонскиот тим го даде Оскар во 52-та мин., а тогаш следеше целосен пресврт. Хавиер Гарсија намали на 3:1 во 61-та мин., а потоа Босанецот Един Џеко со два погодоци (64-та и 85-та мин.) донесе израмнување и ги врати “Граѓаните“ во игра. Конечниот резултат во 90-та мин. го постави Ричардс, а асистент беше Гарсија. Мечот во живо го следеа 48.263 илјади гледачи, а новиот меч на турнејата ќе го одиграат в сабота на стадионот на Њујорк Јенкис. Фудбалерите носеа црни траки во знак на сеќавање на настраданите во торнадото во Оклахома. Исто така, приходите ќе бидат наменети за санација на уништените куќи.
сите 14 | | | веќе видена

next