Спорт Арена

26-ти мај 2013 год. ќе ни донесе нов УФЦ “блокбастер“. Традиционално резервирано за најголемите приредби, Лас Вегас МГМ Гранд Арена нам ни нуди УФЦ 160 и дуелот за титулата во тешка категорија помеѓу актуелниот шампион Каин Веласкез и предизвикувачот Антонио Силва или популарниот “Бигфут“. Главниот меч фактички е реванш од лани токму во месец мај кога Веласкез славеше во мечот во првата рунда со технички нокаут. Каин во меѓувреме го поврати својот појас со победа над Жуниор дос Сантос на УФЦ 155, а Силва се избори за предизвикувачка позиција нокаутирајќи го Алистер Овереем оваа година во јануари. УФЦ 160: Веласкез против Антонио Силва Жуниор дос Сантос против Марк Хунт Џејмс Те Хуна против Гловер Тешеира Т.Џ. Грент против Греј Мејнард Доналд Церон против К.Џ. Нунс Воведни борби: Мајк Пајл против Рик Стори Денис Бермудез против Роберт Виттакер Хабиб Нурмагомедов против Абел Трујило Нах-Шон Барел против Стефан Томпсон Естеван Пајан против Џереми Стифенс Брајан Боулес против Џорџ Руп
| | веќе видена

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го задржа првото место на денешната најново објавена АТП ранг листа. Ноле кој неодамна доживеа пораз од Томаш Бердих во четвртфиналето на Мастерсот во Рим, Италија, собра 12.310 илјади поени, следуваат Британецот Енди Мареј и Швајцарецот Роџер Федерер. Шпанецот Рафаел Надал кој оваа сезона одлично ја стартуваше, изминатиот викенд го одбрани трофејот во италијанската престолнина и сега се наоѓа на четвртатата позиција, скок од едно место. Исто така во првата десетка влезе уште еден Србин, Јанко Типсаревиќ кој напредуваше за една позиција и е десеттопласиран. Најголем скок забележа Германецот Филип Колшрајбер кој од 22-та се искачи на 18-та позиција. Првите 10 тенисери на светот: 1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 12.310 поени 2. Енди Мареј (Велика Британија) 8.670 3. Роже Федерер (Швајцарија) 8.000 4. Рафаел Надал (Шпанија) 6.895 5. Давид Ферер (Шпанија) 6.740 6. Томаш Бердих (Чешка) 4.700 7. Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) 4.320 8. Жо-Вилфред Цонга (Франција) 3.795 9. ...
сите 14 | | | веќе видена

Италијанскиот арбитар Никола Рицоли ќе го суди големото финале во Лигата на шампионите помеѓу германските гиганти Баерн Минхен и Борусија Дортмунд на 25-ти мај на “Вембли“ во 20:45 ч. 41-годишниот италијански судија, кој што го носи знакот на ФИФА од 2007-та година, досега правдата ја делел на 26 меча од елитното европско клупско натпреварување. Рицоли неше главен судија на финалето од Лига Европа во 2010-та година, а во 2012-та година судеше на три натпревари од Европското првенство во Полска и Украина.
сите 18 | | | веќе видена

Алфа и омега на Формула 1, Британецот Берни Екслтон, вели дека очекува БМВ да тргне по стапките на Хонда и да се врати во натпреварувањето. Да потсетиме, Хонда минатата седмица соопшти дека од 2015-та година ќе се врати во најбрзиот циркус на светот како добавувач на мотори за Мекларен, откако во 2008-та година се повлече од овој спорт. БНВ од Формула 1 се повлече една година по Хонда, 2009, но Еклстон смета дека дојде вистинско време да се размислување за враќање, бидејќи таквиот потег “сега има смисла“. “Би бил изненаден доколку БМВ не се врати во Формула 1. Мислам дека сега е вистинско време за таква одлука“, рече Еклстон. Британецот исто така додаде и дека покрај големата лична желба, не успеа да го спречи воведувањето на нови 1,6 литарски турбо агрегати од наредната сезона. “Одлуката е донесена, дали ми се допаѓа тоа или не, мора да се почитува. Нема враќање назад, па нам ни останува да се надеваме дека сме направиле нешто добро“.
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец, голманот Ока Николов ја продолжи соработката со германскиот фудбалски бундеслигаш Ајнтрахт Франкфурт. Николов најави претходно дека ќе се пензионира по оваа сезона, но тој реши да мине уште една година во клубот каде што скоро цела кариера ја има поминато. Од таборот се среќни што Николов ќе продолжи да брани за нивниот тим, со неговото големо искуство тој е многу важен за сите, а оваа сезона покажа дека се наоѓа во добра форма. На последниот натпревар во сезоната во Бундеслигата, Николов го напушти предвреме натпреварот со Волфсбург во 66-та минута поради повреда. Ајнтрахт оваа сезона заврши на шестата позиција на табелата со 51 бод, колку што има и петтопласираниот Фрајбург. За македонската репрезентацијата има настапувано пет пати, ја започна својата професионална кариера во 1994-та година токму во Ајнтрахт каде што има забележано вкупно 379 натпревари.
сите 3 | | | веќе видена

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром поведе во финалната серија со 1:0 во македонското кошаркарско првенство против составот на Кожув, откако на домашен терен во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје победи со 73:57. Тренерот на “металците“, Алеш Пипан беше задоволен од играта на неговите избраници, од колективната и борбена игра. “Доживеавме вистинско финале во првиот натпревар, иако постоеше мала нервоза и тензија од двете страни. Слаби беа нападите, повеќе беше активна одбраната, тоа ќе го анализираме во наредниот период. За нас беше најважно што победивме, а забележувате дека имаше малку кошеви“. “По мечот им реков на момците мора веднаш да ја заборават оваа победа, бидејќи ќе следуваат нови. Задоволен сум од тоа како пристапивме на овој меч, се боревме, немам намера да издвојувам поединци, колективноста е секогаш најважна. Се надевам дека добра игра ќе прикажеме и во понатамошните натпревари против Кожув“. Наредниот меч ќе се игра во Гевгелија во салата “26 Април“ на 21 мај.
сите 39 | | | веќе видена

Ракометарите на Рајн Некар Ловен од Германија го освоија ЕХФ купот откако ја совладаа француската екипа на Нант со 26:24. Финалето се играше токму во Нант, кој што имаше голема поддршка од своите фанови, но германскиот тим докажа дека е поквалитетен и на крајот славеа победа и трофеј. Првото полувреме многу подобро го одигра Ловен. По првите 30 минути играа имаа четири гола предност (16:12) и со солидна залиха влегоа во продолжението од средбата. Нант успеа да намали на минус два, но немаше сили за целосен пресврт. Генсхајмер ги предводи Германците со 10 гола, додека кај поразените Пен се истакна со шест погодоци.
сите 2 | | | веќе видена

Македонската Дејвис Куп репрезентација денес заминува за Сан Марино каде ке настапува на Дејвис Куп натпреварите од третата европска група. Натпреварите се играат од среда до недела. Македонската репрезентација ја претставуваат: Шендрит Деари (1471 АТП) Стефан Мицов (1903 АТП) Предраг Русевски Давид Мицевски Селектор и капитен на екипата: Дејан Маринковиќ Македонија е поставена за 4 носител, со тоа е во Д групата од Round-robin (секој со секого) системот. Противниците во групата ке се извлекуваат во вторник кога ке се организира и официјалното извлекување по групи. Останати носители во групите се ГРУПА А Грција (78) ГРУПА Б Норвешка (82) ГРУПА Ц Грузија (85) ГРУПА Д Македонија (87) По разигрувањето во групи, репрезентациите кои се со најдобар резултат во групата (прво пласираните) играат: Победниците од групите А и Б против победниците од групите Ц и Д. Според официјалните пропозиции извлекувањето за полуфиналните натпревари ке биде во сабота, 25-ти мај.
сите 18 | | | веќе видена

Македонската кугларска репрезентација стартуваше со победа на Светското првенство кое што се одржува во Залаегерсег, Унгарија, откако ја совладаа селекцијата на Полска со 7:1 (3740-3507). Радува добрата форма на нашите куглари, и покрај тоа што се ослабени. Сите шестмина кои настапија имаа над 600 соборени дрва. Борис Бенедик покажа уште еднаш дека се наоѓа во одлина форма, имаше 678 соборени кегли. Во вториот натпревар од нашата група, Чешка ја победи Црна Гора со 8:0. Токму Црногорците се наредниот противник на нашите куглари.
сите 4 | | | веќе видена

Во неделата после поразот од Рома, тренерската позиција на Наполи (на македонскиот интернационалец Горан Пандев) ја напушти Валтер Мацари (51). Мацари на завршувањето на сезоната му истече договорот, а не сака да потпише нов. Посакува нови предизвици, а италијанските медиуми вчера објавија дека потпишал договор со Интер. “Одлуката ја донесов и претходно, а му се заблагодарувам на претседателот и директорот на клубот што до последен момент ме повикуваа да го променам мислењето. Дојдов до фаза кога мислам дека е најдобро да ја променам средината или земам одмор. Ако дојде понуда, ќе ја разгледам. Ако чувствувам некаков адреналин и мотивација, ќе ја прифатам работата, а во спротивно ќе останам со моето семејство“, рече Мацари. Тој со Наполи оствари голем успех и заврши на второто место кое директно го води во Лигата на шампионите наредната сезона.
сите 28 | | | веќе видена

Атлетико Минеиро предводен од некогаш најдобриот фудбалер на светот Роналдињо дојде до титулата во Минеиро 1 лигата, откако излезе како победник во двомечот со Крузеиро со вкупен резултат 4:2. Составот на Роналдињо и покрај поразот од 2:1 дојде до трофејот, а единствениот гол со кој беше запечатена судбината на Крузеиро, го постигна токму Роналдињо во 78-та мин. од мечот. Погодокот од белата точка го прослави на свој препознатлив начин – со нов танц кој го подготвија сите соиграчи. Занимливо беше што сите три гола беа постигнати од пенал, а во редовите на Крузеиро двапати беше стрелец Дагоберто.
сите 6 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио Спарс со убедлива победа ја отворија финалната серија на Западната конференција. Екипата на Грег Попович го декласираше Мемфис Гризлис со резултат 105:83 (31:14-20:23-22:20-32:26). Искусните Спарси веднаш ставија до знаење на сите дека оваа серија ќе биде значително поразлична од онаа пред три години кога Гризлис како осмопласирана екипа го исфрлија Сан Антонио во првата плеј-оф рунда. Дуелот веќе беше решен по првата делница кога фантастичниот напад на домашната екипа уфрли 32 поени и така дојде до 17 поени предност. Се што успеаја да направат Гризлис е намалувањето на негативата во финишот на третата четвртина кога Квинси Пондекстер врза осум поени и го намали заостатокот на шест поени. Тогаш на сцена стапи Ману Џинобили. Со своите карактеристични потези иницираше нова серија на домаќините, па разликата во еден момент беше и 30 поени во корист на Спарси. Сан Антонио на овој натпревар ја запреа главната опасност на Мемфис. Зек Рендолф уфрли само два поени на мечот. Гризлис во ...
сите 23 | | | веќе видена

Во големото финале на Светското првенство (Шведска/Финска) во хокеј на мраз во Стокхолм, селекцијата на Шведска го освои златниот медал откако ја совлада Швајцарија убедливо со резултат 5:1. Ова е прв трофеј на организатор-домаќин да освои светска титула од 1986 година кога тоа му успеа на тогашниот СССР, додека од друга страна ова е прв медал за Швајцарија во последните 60 години. Швајцарија поведе на мечот преку Жоси во 04:45 мин. од првиот период, а потоа се до крајот на дуелот “викинзите“ беа само тие кои го наоѓаа патот до реализација. Погодоците на Шведска беа дело на Густафсон во 08:42 мин. и Седин во 11:38 мин. од првиот период. Во вториот немаше голови, а во третиот проследивме уште три гола на Шведска кои ја запечатија судбината на Швајцарците. Хјалмарсон во 07:13 мин., Ериксон во 15:37 мин. и со вториот гол на Седин во 16:26 мин. го поставија конечниот резултат. Финале Светско првенство, хокеј на мраз: Швајцарија-Шведска 1:5 (1:2-0:0-0:3)
сите 19 | | | веќе видена

Сарагоса за десет минути ја загуби сламката за спас, имаше водство до 80 минута кое и носеше помирна завршница на Примера и добра позиција за спас, но во последните 10 минути прими два гола и остана на линијата за испаѓање. Спасот, ако сега воопшто и го има како шанса ќе мора да го бара во последните две кола. Ако не успеа Сарагоса да побегне од таа опасна зона, чекор и тоа голем за да избори опстанок со два гола во второто полувреме, Ла Коруња никако не помислуваше да му даде шанса на Еспањол да и го расипе планот за спас. Леванте и Ваљекано немаат никакви грижи во финишот, па приредија гол шоу со четири голови во второто полувреме. Ваљекано поведе со гол на Пити во 20 минута, подоцна беше прецизен и од пенал во 82 минута, а за победата му помогна Васкез со гол во 56 минута. Двата гола за Леванте ги постигнаа Аквафреска и Ибора, но не избегнаа пораз. Барселона пак шампионски, без Меси, покажа кој е „крал“ во Шпанија. Резултати: Леванте – Ваљекано 2-3 /Аквафреска 52’, Ибора 86’ – Пити 20’, 82’(пенал), ...
сите 10 | | | веќе видена

Милан се срамеше во Сиена, но освои три бода и отиде во Лигата на шампионите, остана трет на табелата. Сиена имаше водство до 83 минута кога од сомнителен пенал израмни Балотели. Милан и тогаш беше во небрано, имаше и играч повеќе, му требаше победа и ја доби, од еден сомнителен момент, дали имаше или не офсајд,сега не е важно, Мексес сепак ја втурна во мрежата откако првиот удар му го одбрани голманот Пеголо. Бадијала што Фиорентина одигра за „одличен пет“ кај Пескара, а три гола постигна феноменалниот Љајиќ покрај головите и на Јоветиќ и Фернандез кога остана без толку посакуваната ЛШ. Удинезе си поигруваше со годинава очајниот интер, за крај и тие му удрија “полна петка“, за да мислат што ќе прават “интеристите“ за следната сезона. Лацио пак веројатно го знеше решетањето на Удинезе на „Џузепе Меаца“, па загуби воља да се трка за местото што му бегаше со секој гол на Удинезе и на крај загуби со 1-0 од Каљари. Со три гола за душа и Парма го испрати Палермо во втора лига, кога веќе се им беше пропаднато на ...
сите 30 | | | веќе видена

Фудбалерите на Порто ја освоија титулата шампион на Португалија, откако во последното коло на гости го совладаа составот на Пакош Фереира со 2:0 и ја сочуваа предноста од еден бод во однос на Бенфика која беше подобра од Мореиренсе со 3:1. Порто дојде до водство во 24-та мин. со голот на Лучо Гонзалез од пенал, а победата ја потврди Џексон Мартинез во 52-та мин. Славниот тим од Порто ја освои 27-та титула државен првак во историјата, а деветта во последните 11 години. Порто и второпласираната Бенфика наредната сезона ќе играат во групната фаза од Лигата на шампионите, додека пакош Фереира ќе дебитира во квалификациите во ЛШ. Во квалификациите за Лига Европа ќе настапат Брага, Есторил и Виторија Гимараеш.
сите 5 | | | веќе видена

Во полуфиналното доигрување во хрватската кошаркарска лига, екипата на Цедевита загуби на гостувањето кај составот на Задар со резултат 79:74 во првиот натпревар. На тој начин, Задар поведе со 1:0 во серијата. Први стрелци кај Задар беа Анте Делаш со 20 и Ромео Трејвис со 16 поени, додека во редовите на Цедевита најефикасни беа Марко Томас со 19 и Предраг Шупут со 14 коша. Во поразот македонскиот интернационалец Владо Илиевски за 12 минути изминати на паркетот немаше поени (0/1 за два поени), заработи една лична грешка. Вториот натпревар ќе се одигра в среда во Домот на спортовите во Загреб, а евентуалната трета ќе се одигра за една седмица во Задар. Пласман во финалето ќе обезбеди онаа екипа која прва ќе оствари две победи.
сите 2 | | | веќе видена

Неколку илјади „фанови„ на Атлетико Мадрид дојдоа во „Висталегре„ да ја поздрават екипата, која го освои националниот Куп во меч со Адемар Леон во кој во игра беа бодови за престиж. Домашната екипа без повредените голмани Дал и Шабановиќ и без Бараше, а гостите без Руезга играат одличен офанзивен ракометен меч, во кој играта во одбрана не беше посилна страна на двете екипи. Рутинска домашна победа на Атлетико Мадрид со која црвено-белите ја завршија сезоната во „Висталегре„. Во победничката екипа најефикасни беа Калман со седум и македонскиот интернационалец Лазаров со шест гола (нашиот капитен имаше и две асистенции). Ромеро постигна четири гола од линијата, а Омбрадос солиден со 10 одбрани. Кај Адемар Леон преодна оценка за Раул Кампос кој постигна седум и Голубовиќ со пет гола. Гостите од Леон во последното коло сами си ја решаваат судбината за влез во Лигата на шампионите во домашниот меч со Натурхаус Ла Роха, а Атлетико Мадрид без разлика на исходот во Ваљадолид сезоната ја завршува како вицешампион. На ...
сите 12 | | | веќе видена

Во натпревар за третото место на Светското првенство во хокеј на мраз кое што се одржува во две земји, Шведска и Финска, репрезентацијата на САД ја совладаа селекцијата на Финска по подобро изведените пенали. По регуларниот дел, резултатот беше 2:2, поведоа Американците со 2:0 во првиот период. Погодоците ги постигнаа Смит уште од стартот во 58-та секунда, зголеми Стестни во 15:58 мин. Во вториот период немаше голови, но затоа во последниот Финците се вратија со два гола за израмнување преку Корпикоски во 08:56 мин. и 12:18 мин. Во пенал-рулетот, САД победи со 2:1, единствениот гол го даде Песонен кај поразените, а кај победниците Галчењук.
сите 20 | | | веќе видена

Ракометарките на македонскиот претставник ЖРК Металург се поразени во финалето на Регионалната лига (ВРХЛ) од фаворитот Будуќност од Подгорица (Црна Гора) со резултат 30:16 на Фајнл фор турнирот во Тиват. За Црногорките ова беше четврта титула во ова натпреварување, и покрај поразот на тимот од “Автокоманда“ треба да му се честита за добрите игри оваа сезона во ВРХЛ, а сигурно таквото добро издание го потврдија со триумфот во полуфиналето над една од фаворитите за трофејот, хрватската Подравка. Будуќност уште еднаш ја покажа својата супериорност уште од самиот почеток поведоа со 6:0, следуваше краток добар период на нашите ракометарки, во 14-та мин. беше 8:4. Но, потоа повторно пад во играта на избраничките на Крсто Петрушевски, противникот имаше високи 20:9 пред истекот на првото полувреме. Ништо не се смени во вториот дел, Будуќност ја одржуваше високата позитива, во 48-та мин. Миљаниќ донесе највисоки +15 (26:11) и тоа беше крај на надежите на Металург дека може да направи уште една сензација. Милена ...
сите 35 | | | веќе видена

next