Спорт Арена

МЗТ Скопје Аеродром го совлада Кожув во Гевгелија со 93:89 со што ја забележа и четвртата победа во финалната серија, која му донесе втора титула по ред и втора воопшто во клупската историја. Центарот на МЗТ, Ѓорѓи Чековски беше избран за МВП на финалната серија. Ѓорѓи Чековски, МЗТ Скопје Аеродром – МВП на финалната серија: „Уште од АБА лигата знаевме дека мораме да вложиме уште повеќе за да ја докажеме и оправдаме фаворитската улога. Ја добив МВП наградата, но сметам дека сите заедно, како тим ја заслуживме. Постојано се надополнувавме, си помагавме и награда за целата екипа е титулата. Сакам да им честитам на соиграчите, но и на противниците, кои играа одлична кошарка цела година“. Алеш Пипан, тренер на МЗТ Скопје Аеродром: „Беше доста тешка сезона, но успешна. Иако резултатот не изгледа така, ова беше доста тешко финале и сакам да им честитам на моите момци што одиграа одлично, покажаа карактер и големо срце на секој меч. Одигравме како тим и во напад и во одбрана. Точно е дека на секој натпревар ...
сите 34 | | | веќе видена

Завршено е и последното 38. коло во француското фудбалско првенство, со што е дадена конечна слика на состојбата на табелата. Новиот првак ПСЖ сезоната ја заклучи со победа на гостувањето кај Лориен со 3:1. По асистенција на Гамеиро, Швеѓанецот ги доведе гостите од 1:0, 12 минути подоцна улогите беа сменети за зголемување на резултатот. Во 65-та мин. Гамеиро го постигнува и својот втор погодок по додавањето на Пасторе. По црвениот картон кај ПСЖ за Ле Кром во 82-та мин., по 120 секунди домаќините го ублажија поразот преку Ле Лан од пенал. Тимот на Лион дури во последното коло ја осигура третата позиција која води во квалификациите за Лигата на шампионите откако го совладаа Рен. Шампионите од 2011-та година, играчите на Лил не успеаја да обезбедат учество во европските натпреварувања за наредната сезона, откако успеаја само да извлечат реми со Ст. Етјен (1:1). Што се однесува до долниот дел на табелата, Брест веќе одамна се опрости од друштвото на најдобрите, а во таква ситуација се најде и Нанси кој пред ...
сите 8 | | | веќе видена

Кошаркарскиот клуб на МЗТ Скопје Аеродром ја освои својата втора титула во клупската историја, втора по ред, откако максимално со резултат 4:0 во финалната серија од македонското првенство го “збриша“ гевгелискиот состав на Кожув. Во првата четвртина, Кожув го контролираше резултатот, највисоката предноста ја имаше од четири разлика (13:9) во седмата минута и (19:15) по првите 10 минути. Во втората делница, МЗТ по една и пол минута за прв пат поведе со 21:22 по кошот на Гечевски, а веднаш потоа Американецот Ноа се погрижи и за највисоки плус четири во корист на гостите. Но, веднаш се вратија избраниците на Србиновски, се вратија во ритам, направија серија од 13:3 за водство од 39:31. “Штрковите“ успеаја нешто да намалат од оваа негатива, а Кожув замина на одмор со 43:40. Гевгеличани заиграа уште подобро во третата четвртина, по тројката на Мијајловиќ имаа и двоцифрена предност од 61:51 и се се сведуваше на тоа дека ќе ја обезбедат првата победа во оваа финална серија. Во последната четвртина на три минути и ...
сите 40 | | | веќе видена

Македонската одбојкарска сениорска репрезентација го освои првото место на квалификацискиот турнир кој се одржа во СРЦ “Кале“ во Скопје, откако и во третото последно коло ја совлада Украина со 3:0 по сетови 29:27, 25:23 и 25:14. На тој начин, избраниците на селекторот Николај Жељасков во јануари 2014-та година ќе игра директно во третата фаза од квалификациите за пласман на Светското првенство во Полска 2014. Доколку бевме поразени, ќе моравме да ги играме оние квалификации кои треба да се одржат во октомври. “Многу беше важна колективноста во тимот, да ја кренеме уште повеќе самодовербата. Во овој момент најважно е што се покажавме како тим. И покрај овој начин и пласманот во наредната фаза, мислам дека сеуште не го кажавме нашиот последен збор, верувам во играчите. Имаме квалитет, и би можеле зошто да не, се пласираме на едно големо натпреварување“, рече Жељасков. Во вториот натпревар од третото коло денеска, Црна Гора ја победи Албанија со резултат 3:1. Квалификациски турнир, СРЦ “Кале“ – Скопје ...
сите 14 | | | веќе видена

Денеска македонската одбојкарска женска сениорска репрезентација го претрпи и третиот пораз во последното трето коло од селекцијата на Босна и Херцеговина со резултат 3:2 по сетови 25:18, 23:25, 20:25, 25:7, 20:25, 15:8 на квалификацискиот турнир во Херцег Нови (Црна Гора). На тој начин македонските одбојкарки го освоија последното четврто место во квалификациската група за пласман на Светското првенство кое наредната 2014-та година ќе се одржи во Италија. Да потсетиме, нашата репрезентација настапи на квалификации по пауза од пет години. Спортски Центар Игало, Херцег Нови. Судии: Давидовиќ (Србија) и Тело (Албанија) Македонија-Босна и Херцеговина 2:3 Македонија: Попјордановска, Петровиќ, Сарајлиева, Мирчевска, Рихлиева, Јермилова, Кофилоска, Сотировска, Веселкоска, Зивковиќ, Лазарова, Пандева. Босна и Херцеговина: Параџиќ, Васиќ, Млаѓеновиќ, Хусеинбашиќ, Слијепчевиќ, Хаџиќ, Поповиќ, Косутиќ, Омерхоџиќ, Видовиќ, Плечиќ, Симиќ
сите 6 | | | веќе видена

Денеска на “Олимпико“ во големото финале на Купот на Италија силите ги одмерија Рома и Лацио, а трофејот на крајот и припадна на екипата предводена од тренерот Владимир Петковиќ која на крајот славеше со резултат 1:0. Стрелец на победоносниот гол беше Сенад Лулиќ во 71-та минута од натпреварот. Двата состави од самиот почеток беа многу борбени и во првите 45 минути беа поделени пет жолти картони, три за Лацио и два за Рома. Голови во првото полувреме немаше и на одмор се замина со непопуларниот резултат 0:0. Во вториот дел двете екипи тргнаа нешто поконкретно, а клучниот момент се случи на 19 минути пред крајот кога Лацио постигна гол преку Лулиќ. До крајот, “Римската волчица“ се обидуваше со сите сили да израмни, но Лацио добро се бранеше и успеа да дојде до трофејот. На овој начин, Лацио со овој пехар избори пласман во Лига Европа, додека Рома остана без учество во европските натпреварувања за наредната сезона. Финале, Куп на Италија Лацио-Рома 1:0 (0:0) Стрелец: Лулиќ 71 мин.
сите 13 | | | веќе видена

Во првото коло на Грен слем турнирот на Ролан Гарос во Париз некогашниот најдобар светски тенисер, Роџер Федерер без поголеми проблеми го совлада Шпанецот Карено-Буста со резултат 2:0 по сетови (6:2, 6:2, 6:3). Веднаш на стартот беше направено и првото големо изненадување, австралискиот натпреварувач Лејтон Хјуит и покрај водството од 2:0 по сетови, на крајот му дозволи на Французинот Симон да направи пресврт и се пласира во наредната фаза. Ролан Гарос, 1. коло: Кавчиќ – Дакворт 6:2, 6:2, 6:2 Андерсон – Марченко 6:3, 7:5, 6:4 Соуза – Соеда 6:1, 6:3, 6:2 Раониќ – Малисе 6:2, 6:1, 4:6, 6:4 Симон – Хјуит 3:6, 1:6, 6:4, 6:1, 7:5 Баутиста – Милер 6:3, 6:4, 6:2 Квереј – Лацко со 6:3, 6:4, 6:4 Федерер – Карено-Буста 6:2, 6:2, 6:3
сите 14 | | | веќе видена

Возачот на Мерцедес, Нико Розберг триумфираше на шестата трка на овогодинешниот шампионат во Формула 1, Големата награда на Монако. Розберг на улиците на МонтеКарло дојде до првата победа оваа сезона, а втора во неговата кариера, а исто така испиша и нова историска страница. Германецот и неговиот татко Кек Розберг се првиот татко и син кои славеа во Кнежевството во историјата на Формула 1. Шампионот од 1982-та година тоа го стори пред точно 30 години. Второто место во Монако го зазеде бранителот на трофејот, Себастија Фетел на Ред Бул, додека на третото неговиот клупски колега, Марк Вебер. Трката ја одбележа и тешкиот судар на Фелипе Маса, членот на Ферари, кој избегна потешка повреда, но е пренесен во болница на прегледи. Фетел е водечки во пласманот кај возачите со 107 бода. Раиконен е втор со 86, додека трет Алонсо со 78 бода. Ред Бул го зазема челното место во пласманот кај конструкторите со 164 бода. Лотус е втор со 131, а трет Ферари со 117 бода. Шампионатот во Ф1 ќе биде продолжен на 9-ти јуни со ...
сите 24 | | | веќе видена

Денеска во Веспрем Арена беа извлечени квалификациските групи за пласман на Европското првенство наредната година кое ќе се одржи во Хрватска и Унгарија во женска сениорска конкуренција. Вкупно 26 национални репрезентации беа извлечени во пет групи од по четири селекции и две групи од три селекции. Македонската репрезентација предводена моментно од селекторот Гино Стрезовски имаше среќа да се најде во група од по три репрезентации. Но, немаше среќа од аспект на добиените ривали, во седмата последна група ќе играме против селекциите на Германија и Русија. Квалификациите ќе се одиграат во три периоди од два натпревари секој со секого на домашен и гостински терен во својата група. Двете најдобро пласирани репрезентации ќе се пласираат на Европското првенство кое ќе започне на 7 декември 2014-та година. Група 1: Литванија, Австрија, Украина, Данска Група 2: Финска, Словачка, Исланд, Франција Група 3: Португалија, Полска, Чешка, Црна Гора Група 4: Италија, Турција, Холандија, Шпанија Група 5: Швајцарија, ...
сите 14 | | | веќе видена

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Чедомир Јаневски неодамна го објави списокот на играчи за пријателските натпревари на 3 јуни во Малме против Шведска и 11 јуни во Осло со Норвешка. Во него има неколку нови имиња, помеѓу нив е членот на српскиот клуб на ОФК Београд, Марко Павловски. 19-годишниот првотимец во клубот, кој игра во нападот, Павловски не доби шанса помеѓу помладите репрезентативни селекции на Србија, по што сериозно размислува дали да ја прифати понудата на Јаневски да заигра за сениорската репрезентација на Македонија. “Пред две седмици прв пат чув за интерес од страна на Македонците, иако со мене никој директно не разговараше. Зборуваа со мојот татко, покажаа желба да играм за нив, а сега останува на мене да донесам одлука, а тоа не е така лесно и ќе ми треба малку време. Србија е моја земја и доколку би добил повик, во нитуеден момент не би размислувал што да права, но досега никој не обрна внимание на мене, па така ќе размислам за понудата на Македонија“, рече Марко ...
сите 8 | | | веќе видена

Српската тенисерка ана Ивановиќ успешно стартуваше на Грен слем турнирот Ролан Гарос, откако денеска во првото коло ја совлада хрватската претставничка Петра Мартиќ со 2:0 по сетови 6:1, 3:6, 6:3. Мечот траеше еден час и 50 минути, а шампионката од 2008-та година покажа две лица. Во првиот сет, погодуваше од сите позиции, а по нејзиниот добар стар обичај имаше пад во вториот, по што противничката знаеше тоа да го искористи и внесе неизвесност во мечот. Сепак, откако на стартот на третиот одлучувачки сет спаси брејк топка, Ана повторно заигра одлично и брзо стекна предност од 5:0, но повторно мораше да се намачи до конечен триумф искористувајќи ја дури петтата меч топка. Ивановиќ во второто коло ќе се сретне против победничката од дуелот Матилда Јохансон од Франција о Шанел Шеперс од Јужна Африка. Ролан Гарос се игра за награден фонд од 22 милиони евра. Цетковска (Чеш)-Пучкова (Рус) 2:0 (6:0, 6:2) Пављученкова (Рус)-Хлавацкова 2:1 (4:6, 7:6, 6:4) Рус (Хол)-Ерани (Ита) 0:2 (1:6, 2:6)
сите 2 | | | веќе видена

Или можеби Челзи? Манчестер Јунајтед? Манчестер Сити? Постои едно чудно правило кое е “почитувано“ и оваа сезона. Тоа кажува дека наредниот првак “ќе дојде“ од англиската Премиер лига. Баерн од Минхен знаеше дека, ако стигне до финалето, ќе има прилика на крајот на сезоната 2011/12 да ја освои титулата првак на Европа на својот стадион “Алијанц Арена“. Тоа не се случи и тоа беше голем удар за германскиот гигант – втор пораз во финалињата во Лигата на шампионите во три сезони. Но, колку се силни, Баварците покажаа оваа сезона, кога беа уште посилни после неизвесното завршување на претходната сезона. Во сезоната откако Германија беше организатор на финалниот натпревар, германски тим ја освои титулата првак на Европа. Овој податок не значи ништо. Но, погледнете го овој податок. Ова правило важи од сезоната 2008/09. Без исклучоци, потврдено и оваа сезона. Домаќин на финалето на ЛШ во 2009 година беше Рим, наредната сезона трофејот го освои Интер. Домаќин на финалето на ЛШ во 2010 година беше Мадрид, наредната ...
| | веќе видена

Со мали исклучоци Кирил Лазаров ги одигра сите официјални натпревари за Атлетико Мадрид во сезоната 2012/13. Играше во сите шест натпреварувања, освои два трофеи, играше уште две финалиња и беше прв клубски стрелец на Атлетико Мадрид во АСОБАЛ лигата и Лигата на шампионите. Лазаров пропушти само два натпревари во Лигата на шампионите и еден од домашната лига, што ја потврдува неговата добра физичка подготвеност. Импресивно е што одигра 53 од максималните 56 меча колку што одигра неговата екипа. Лига на шампиони – 12 меча – 69 гола АСОБАЛ лига – 29 меча – 157 гола Куп на шпанскиот крал – пет меча – 27 гола АСОБАЛ КУП – два меча – осум гола АСОБАЛ Суперкуп – еден меч – четири гола ИХФ Суперглоб – четири меча – 28 гола Вкупно – 53 меча – 293 гола – просек 5,52 гола по натпревар
сите 10 | | | веќе видена

Најмладата македонска репрезентација до 12 години во состав Дарија Кржовска и Лука Андонов заедно со тренерот Владимир Андонов го завршија настапот на Источно европскиот развоен камп, на кој одиграа два турнири, во Литванија и Естонија. Во Латвија двајцата натпреварувачи стигнаа до четвртфиналето. Додека на турнирот во естонската престолнина Талин во двојки Кржовска го освои првото место, а Андонов стигна до полуфиналните пресметки. Во Талин, Кржовска заедно со Ивета Дојотаите од Литванија на патот до трофејот ги елиминираа Лиси Кубре и Ен Мариа (Естонија) со 6:1 и 6:1, потоа Хеда Хакала и Беа Кивикоски (Финска) со 6:0 и 6:3, во полуфиналето ги совладаа Нина Олиановскаја и Валерија Олиановскаја (Русија) со 6:4 и 6:2 и на крајот беа подобри од Паула јуканен и Оона Орпана од Финска со 5:7, 6:2 и 10:6. Во Сиаулиаи, Кржовска во првото коло ја помина Хардија Виднере од Латвија со резултат 2:0 по сетови 6:2 и 6:2, во второто беше подобра од Анастасиа Миронова од Русија со 6:1 и 6:1, додека во четвртфиналето беше ...
| | веќе видена

Неколку играчи на Лацио биле заплашувани по телефон, им се заканувале со ликвидација, дека ќе им ги запалат домовите ио ќе им настрадаат семејствата ако не загубат во финалето на Купот вечерва против Рома. Ова на прес конференција го изјави портпаролот на Лацио кој уште информира дека полицијата во Италија веќе го истражува случајот. „Заканите се случиле вчера по телефон, 3-4 играчи се пожалија дека им се заканувале. Не е никако пријатно кога некој ќе ти каже „треба да загубите, инаку ќе ве убиеме“. Лацио го пријави случајот во полиција, но секако тоа ќе се истражува после натпреварот. Тоа се веројатно индивидуални закани, вистинските навивачи вечерва ќе направат спектакл“, изјави претседателот на лацио, Клаудио Лотито.
сите 18 | | | веќе видена

Да е некоја игрица на компјутер ќе речеме дека програмот е таков, но неверојатно колку исти точки имаат годинешните финалиња на Лигата на шампиони и десет дена порано одиграното финале на Лига Европа. Головите се во исти минути, единствено третиот во вчерашното финале е неколку минути порано, но повторно во финишот на мечот, а и тоа можеше да биде идентично ако Робен погодеше минута-две подоцна или толку време Ивановиќ порано. Кај двата натпревари покрај тоа што двата гола се во исти минути, исто е и тоас што вториот гол е од пенал. Ако се погледне уште и формациската поставеност, тогаш како да е истиот натпревар. Еве го графиконоте од двата меча. Борусија-Баерн Бенфика-Челзи
| | веќе видена

Со победата на Манчестер Сити над Челзи со резултат 5:3, заврши американската турнеја на двата англиски премиерлигашки клуба. Ова беше втор натпревар на двата состави на турнејата по САД, а првиот меч исто така го решија во своја корист со резултат 4:3. “Граѓаните“ веднаш на стартот дојде во предност. Се играше третата минута од средбата кога Герет Бери постигна погодок и така го доведе својот тим во водство. Сити поведе и со 2:0, а стрелец беше Самир Насри, а со тој резултат се замина и на одмор. Во вториот дел “сините“ тргнаа поофанзивно, Рамиреш реализира погодок во 48-та мин. и намали на 2:1. Но, само неколку минути подоцна, Милнер ја враќа предноста од два гола за Манчестер Сити. Рамиреш кој синоќа беше централна фигура во Челзи, во 68-та мин. намали на 3:2, а Насри во 73-та повторно ја враќа предноста на “Граѓаните“ на два гола разлика. До крајот на мечот голови постигнаа уште Мата во 82-та за Челзи и Џеко две минути подоцна за Сити.
сите 4 | | | веќе видена

Каин Веласкез во првата рунда ја одбрани титулата против Антонио Силва “Бигфут“ на УФЦ 160 спектаклот во Лас Вегас, додека Жуниор дос Сантос но нокаутираше Марк Хунт со заден кружен удар во главата. Каин Веласкез пред една година го победи Антонио Силва без никакви потешкотии веќе во првата рунда во навистина крвав меч. Овој пат мечот траеше нешто помалку од една минута. Каин со ефектна комбинација го испрати “Бигфут“ на подот и мечот беше брзо решен. УФЦ 160, резултати: Каин Веласкез го победи Антонио Силва – ТКО (Рунда 1, 1:21) Жуниор Дон Сантос го победи Марк Хунт – КО (Р3, 4:18) Гловер Тешеира го победи Џејмс Те Хуна – зафат (Р1, 2:38) Т.Џ. Грент го победи Греј Мејнард – ТКО (Р1, 2:07) Доналд Цероне го победи К.Џ. Нунс – едногласна судиска одлука Мајк Пајл го победи Рик Стори – поделена судиска одлука Денис Бермудез го победи Макс Холовеј – поделена судиска одлука Роберт Витакер го победи Колтон Смит – ТКО (Р3, 0:41) Хабиб Нурмагомедов го победи Абел Труџило – едногласна судиска одлука Стефен Томпсон го ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонската женска кошаркарска репрезентација го одигра првиот пријателски дуел во подготовките за квалификациите за Евробаскетот 2015 година. На натпреварот во Зрече, избраничките на Горан Јовановиќ беа поразени од домаќинот Словенија со 74:59. Рано во натпреварот Словенија успеа да направи солидна резултатска предност, завршувајќи ја првата четвртина со 12 поени разлика (28:16). Големиот број досудени лични грешки и неколкуте технички грешки во нашиот состав беа главна причина за предноста на домаќинот, па иако Македонија одигра добар натпревар и во продолжението против инаку силниот противник, не успеа да ја надополни негативата. Се играше брзо и многу борбено во Зрече, а Словенија прослави триумф на крајот од 74:59. Селекторот Горан Јовановиќ играше со чести ротации и им даде шанса на сите кошаркарки во тимот, за испитување на силите пред изборот на конечните 12 кои ќе патуваат на квалификациите за Евробаскетот. Криси Гивенс со 32 постигнати поени беше најефикасна кошаркарка во нашиот тим, кој во ...
сите 8 | | | веќе видена

Бразилската фудбалска ѕвезда, Нејмар, и официјално ќе биде нов играч на шпанскиот фудбалски гигант Барселона, пренесува Би-Би-Си. Барселона во раните утрински часови потврди на својата официјална страница дека е ново засилување за каталонскиот клуб, а одличниот 21-годишен Бразилец се договори на петгодишна соработка. Исто така, потврда даде и самиот фудбалер, кој изјави: “Во понеделник потпишувам за Барселона. Сакам да им се заблагодарам на навивачите. Нитуеден клуб не е како Сантош. Девет години убави моменти, падови, радости, разочарувања. Им се заблагодарувам на навивачите кои ме поддржуваа низ изминатите години. Одам во Барселона, но Сантош е еден“, рече Нејмар. Договорот на Нејмар со Сантош истекуваше на крајот на сезоната, овој напаѓач се поврзуваше и со преселба во Реал Мадрид, но се одлучи за Барселона. Претходно интерес имаше и од англиските премиерлигаши Челзи и Манчестер Јунајтед. Нејмар ќе се збогува со навивачите на Сантош во мечот со Фламенго. За Сантош стана прв стрелец со 138 гола во 229 ...
сите 46 | | | веќе видена

next